Ajax valt advies van aan Honkbal zesdaagse van start sportpuntiq Ajax en AZ via strafschoppen in finale w Arbeidszaken” fr-> 1 00 Zege van Theo Smit k IN KORT GEDING: Keegan gemist Uil 12 AUGUSTUS 9 7 9 ZATERDAG 4 1- SPORT De Deen Henning Jensen in actiè tijdens zijn debuut in het eerste elftal van Ajax 704-TOERNOOI ?4- 4 Frankrijk weert SIMPEL VELD. Theo Smit heeft vrij- Van de andere ploegen is weinig be kend. Het zijn twee universiteitsteams: San Diego State (the Aztecs) en Indiana State (Fighting Sycamores). Tijdens een bijeenkomst werd oud-bondscoach Ron Frazer gevraagd naar de kracht van die ploegen. Hij moest het antwoord schul dig blijven. „Hoewel ik maar tweehonderd mijl van San Diego af woon, heb ik die ploeg nooit zien spelen. Universiteitsploegen zijn over het algemeen van behoorlijk niveau. Nu is het wel zo, dat op dit moment de selecties plaatsvinden voor de profs, zodat een aantal spelers zal ontbreken. Er zullen hier ploegen ko men, die een mengeling zijn van routi niers en nieuwe talenten.” De Veenendaalse wethouder van sport zaken, De Ruiter, heeft in een eerste reac tie gezegd geen behoefte te hebben aan een discussie over dat punt. Hij gaat er daarbij van uit dat het geen gemeente politieke zaak is, maar een landelijke. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De finale van het Amsterdam-704 toernooi zal evenals in 1977 gaan tussen AZ’67 en Ajax. Beide ploegen plaatsten zich gisteravond voor deze eindstrijd via strafschoppen. Het nemen van penalty’s was noodzakelijk geworden omdat beide ontmoetingen in het toernooi: AZ-HSV en AjaxArsenal in een puntendeling eindigden. De Alk maarse equipe bleef tegen de Hamburger SV op 1-1 steken terwijl de Amsterdamse formatie niet verder kwam dan 0-0 tegen Arsenal. Zowel AZ als Ajax bleek bij het nemen van de elfmetertrappen echter het meest trefzeker. De strijd om de derde en vierde plaats, tussen HSV en Arsenal, wordt evenals de finale morgenavond in het Olympisch Stadion afgewerkt. Hij bleek het voorbeeld voor de overigen, want niemand had daarna nog moeite de juiste richting te vinden. Ruud Krol, als laatste Ajacied, zorgde ervoor dat het Amsterdam 704-toemooi opnieuw Ajax voor de derde keer in successie als finalist kreeg. Ajax deed dat net even beter dan de Londense ploeg. Liam Brady kogelde de eerste elfmetertrap loeihard op de onder kant van de lat en Graham Rix mikte royaal naast. Omdat ook Frank Arnesen had gemist (paal) was Simon Tahamata als vierde acteur de eerste die raak schoot. Hoe belangrijk de aanwezigheid van Kevin Keegan is voor HSV, werd tijdens de eerste confrontatie van het Amster dam 704-toemooi tegen het Alkmaarse AZ nog eens nadrukkelijk onderstreept. AZ had dan ook nauwelijks moeite de sporadische offensieve impulsen te onder breken Echter, ook bij de Alkmaarse formatie schortte er van alles aan. Veel vuldig balverlies,' met name op het mid denveld, waar Peter Arntz en Johnny Met- god grossierden in foutieve passes, het ontbreken van voldoende stootkracht in de voorste linie waar Kurt Welzl en R,oger Schouwenaar voortdurend hun meerdere moesten erkennen in hun direc te tegenstanders Manfred Kaltz en Peter Hidien en het eenzijdige aanvalspa- troon waren er de oorzaak van dat de equipe van de ambitieuze oefenmeester Georg Kessler zelden of nooit tot accepta bel voetbal kwam. Strafschoppen moesten uiteindelijk de beslissing brengen. Daarbij werd de mis ser van HSV-verdediger Manfred Kaltz de Hamburgse formatie fataal, omdat het AZ-vijftal in de afwerking niet faalde. Strafschoppen hebben Feyenoord vrij dagavond in Gelsenkirchen tegen Liver pool de das omgedaan in de eerste wed strijd van het Schalke-jubileumtoemooi ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Westduitse vereniging. Na de regle mentaire speeltijd was de stand 2-2 (rust 1- 1), waarna strafschoppen de beslissing moesten brengen. Van Feyenoord-zijde scoorde alleen Petursson; Notten en De Leeuw misten. Theo Gorter en Marc Albert zijn er op de Flehite-banen in Amersfoort niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de hal ve finales van het Masters-tennistoemooi. Vooral Theo Gorter heeft daar alle kans toe gehad. In zijn partij tegen de Engels man John Paish kwam Gorter in de derde set met 4-0 en 6-5 voor, maar desondanks moest hij de zege aan Paish laten met 6-8. Paish had de eerste set met 7-6 gewonnen, waarna Gorter in de tweede de stand recht trok met: 3-6. Marc Albert werd vrij vlot door de als nummer twee geplaatste Shelomo Glickstein uit Israel naar een nederlaag gespeeld. Met 4-6 en 1-6 was het toernooi voor Albert ten einde. De winnende werper was Melvin Cijntje, die de volledige wedstrijd op de plaat stond en negen honkslagen moest toe staan. De verliezende werper was Mark Spanjer, die in 6 1/3 inning vijf honksla gen tegen zich kreeg en zeven vrije lopen gaf. i bij kije, .kki- twij- Tino gen. iet je trijd tsen. hien e bij en. ven” ikt Het programma van de Honkbal Zes daagse voor dit weekeinde is: ZATERDAG: 14.00 uur: All Stars-Ne- derland, 20.00 uur: Aztecs-Fighting Sy camores. ZONDAG: 14.00 uur: Nederiand-Az- tecs, 20.00 uur: Fighting Sycamores-All Stars. 4 4 vier torst ides, uit ende .spo- reste het een. nder be- The t bij hij, jeau m er een MATIG SPEL IN »s. Zonder de Britse sterspeler, die wegens een spierblessure aan de kant diende te blijven, bleek de Westduitse landskampi oen tot weinig of niets in staat. Vooral niet in aanvallend opzicht. De oorzaak daarvan moet enerzijds worden gezocht in het ontbreken van creatieve spelpatro- nen en anderzijds door het zeer behou dende concept, waarmee de Joegoslavi sche trainer Branco Zebec zijn discipelen het veld in had gestuurd. De heer Voetelink beklemde de nood zaak van Ajax om goed spelersmateriaal te hebben en lanceerde pas vervolgens een aanval op de heer Masman, die hij onzorgvuldig woordgebruik verweet. „De heer Masman heeft zich als burgemeester van Assen in de Molukse affaire altijd diplomatiek uitgelaten, maar dit in Studio Sport verzuimd”. Van onbehoorlijk gedrag van de zijde van Ajax in de zaak van doelman Hans Galjé van FC Den Haag, met wie eerst overeenstemming was bereikt, doch voor wie ten slotte toch de aanzienlijk goedko pere Joegoslaaf Svilar werd aangetrok ken, was volgens de raadsman van Ajax geen sprake. Volgens hem had Ajax geen regels ontdoken door zich niet te houden aan de geldende transferprijzen, maar had FC Den Haag een te hoge overdrag- som geëist. Voor de Amsterdamse bestuursleden waren de beschuldigingen van mr. Mas man bijzonder grievend en daarom ach ten zij een rectificatie noodzakelijk om de smet uit te wissen. De grote vraag is alleen, hoe goed de tegenstanders de komende dagen zijn. Van de Dutch American All Stars mag het een en ander worden verwacht. Ten slotte spelen Amerikanen in het Neder landse honkbal een belangrijke rol en samen zouden zij - onder leiding van oud-bondscoach Ernie Myers - een goe de ploeg moeten kunnen vormen. Op deze manier heeft de Franse rege ring een einde gemaakt aan de slepende onenigheid over de komst van „De Springbokken”. De uitnodiging van de Franse rugbybond aan „De Springbok ken” werd alom ernstig bekritiseerd-.- Je- an-Claude Ganga, de secretaris-generaal van de sportraad van Afrika, liet dóór schemeren dat de Olympische zomerspe len van 1980 in Moskou in navolging van Montreal 1976 door de Afrikaanse landen mogelijk geboycot zou worden. Lord Kil- lanin, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, dreigde in een schrij ven Frankrijk uit te stoten van deelne ming aan de Olympische Spelen en om schreef de handelwijze van de Franse rugbybond als een racistische actie. Anti- apartheidsorganisaties uit alle delen van de wereld stuurden scherpe protestbrie ven tegen de toemee van de Zuidafrika- nen door Frankrijk. Onder deze druk heeft de Franse regering naarstig naar een oplossing gezocht en gevonden in de visum-maatregel” De progressieve raadsfractie dialoog in Dat was een van de belangrijkste ele menten in de verdediging die mr. J. M. van Veggel uit Amsterdam hield tijdens het kort geding van Ajax tegen de Asser bur gemeester J. W. Masman, dat vrijdag in Assen diende. De president van de Asser rechtbank, mr. E. J. Anneveldt, zal vrij dag 10 augustus om 9 uur uitspraak doen in de zaak waarin Ajax eist dat de heer Masman zijn in het tv-programma Studio Sport geuite beschuldigingen aan het adres van de Amsterdamse voetbalvereni ging intrekt. Videobeelden van de bewuste uitzen ding vormden vrijdagmorgen de inleiding van de rechtzaak. Mr. Voetelink, de raads man van Ajax, deed niet in de eerste plaats een aanval op de heer Masman als voorzitter van de Stichting Arbeidszaken, maar vooral op het advies van de stichting aan het ministerie van sociale zaken om de werkvergunningen van de Joegoslaaf Svilar en de Hongaar Balint niet te ver lenen. de Veenendaalse gemeenteraad heeft het college van B. en W. van deze Utrechtse gemeente schriftelijk voorgesteld niet mee te werken aan toelating van Zuidafri- kaanse deelnemers aan de Olympische Spelen voor gehandicaoten in 1980. De zwemwedstrijden worden in het valleibad te Veenendaal gehouden. Het enige raadslid van „Dialoog”, Rein Bijkerk wil in navolging van wat er zich momenteel in Arnhem afspeelt, (maandag wordt daar een aparte raadsvergadering over dit onderwerp belegd) duidelijkheid van de overige raadsfracties over deze zaak. „Dialoog” is van mening dat deelna me van Zuid-Afrika ongewenst is, ook wanneer de ploeg inter-raciaal is samen gesteld. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Vanmiddag begint in het Pim Mulier Stadion de eerste Haar lemse Honkbal Zesdaagse. Een evene ment dat door sommigen wordt gezien als een vervanging van de traditionele Honkbalweek, die om de twee jaar - in de even jaren - wordt gehouden. Onge twijfeld zal er van zeer goed honkbal zijn te genieten. En dat is mooi meege nomen in een seizoen, waarin het met het Haarlemse honkbal niet zo goed gaat. Nicols draait redelijk, maar piet spectaculair mee. Kinheim worstelt om in de hoofdklasse te blijven en dat als titelverdediger. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. „Ajax heeft naar mijn mening heel andere bedoelingen met dit kort geding dan zijn blazoen te zuiveren. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat hier op de man wordt gespeeld teneinde het advies van de Stichting Arbeidszaken aan het ministerie van sociale zaken te ondergraven”. Toch zal de Honkbal Zesdaagse de toets der vergelijking met de Honkbal week niet kunnen doorstaan. De „week” is uitgegroeid tot één van de belang rijkste toernooien in Europa, terwijl de Zesdaagse eigenlijk niet meer is dan een serie oefènwedstrijden voor het Neder lands team. De Oranjeploeg heeft dat nodig ter voorbereiding op het Europees kampioenschap, dat volgende week za terdag in Italië begint. Een voorberei ding tegen goede ploegen, zo kort voor het EK, is natuurlijk ideaal. dagavond de afvalrace irj de nacht van Stapelveld, een wedstrijd voor beroeps renners bestaande uit een afvalrace en een criterium, gewonnen. Jan Raas werd tweede en Walter Godefroot eindigde als derde. PARIJS. Inwoners van Zuid-Afrika, die Frankrijk willen bezoeken, dienen in het vervolg in het bezit te zijn van een visum. Met deze gloednieuwe maatregel heeft de Franse regering een stokje gestoken voor de komst van „De Springbokken,” het Zuidafrikaanse rugbyteam dat voornemens was in het najaar een toernee door Frankrijk te maken. Er bestaat weinig twijfel dat eeneventuele Zuidafrikaanse aanvraag voor spelersvisa niet gehonoreerd zal worden. Voor AZ vormde dit doelpunt het sein om het accent nóg nadrukkelijker op de aan val te leggen, maar hoewel Kurt Welzl en Kristan Nygaard erg dicht bij een doel punt waren, leverde die spelopvatting geen rendement op. In het tweede bedrijf zakte het spelpeil naar een nog bedenkelijker niveau. Voor al AZ liet duidelijk blijken geen bood schap te hebben aan het publiek, en be perkte zijn inspanningen voornamelijk tot het consolideren van de voorsprong. Daar kwam pas verandering in toen Willi Rein- mann de vervanger van Kevin Keegan 10 minuten voor tijd de marge had genivelleerd. Maar toen bleek de resteren de speeltijd te kort om daar daadwerke lijk nog iets aan te doen. De Nederlandse zeiler Fré Mik is op het meer van Silvaplana in Zwitserland Euro pees kampioen in de klasse voor Olympia- jollen geworden. Hij had 4,8 punten. Tweede werd de Westduitser Reiter met 7,4 punten en als derde eindigde de Zwit ser Eisold met 16,6 punten. De Nederlan der Scholtens werd vijfde met 30,9 punten. De Argentijn Guillermo Vilas heeft tij dens het internationale tennistoernooi in Nort Conway tegen de Westduitser Rolf Gehring op de rand van de nederlaag gebalanceerd. In de partij voor de derde ronde van het herenenkelspel stond Vilas met 3-6 1-5 achter. Dank zij perfecte pas- seerslagen en onnavolgbare lobs wist Vi las toch nog met 3-6 7-5 6-1 te winnen. Voor ruim 6000 toeschouwers heeft de Antilliaanse jeugdselectie tijdens de Ko- ninkrijksspelen in Willemstad een honk- balwedstrijd tegen de Nederlandse jeugd met 5-4 gewonnen. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen was in een overwin ning van 7-0 voor de Antillen geëindigd. Mr. Van Veggel: „Ajax moet niet eenzij dig proberen zich er tussenuit te wrieme len”. Hij refereerde daarbij aan een eerde re affaire met Arnold Mühren, die even eens tot een akkoord was gekomen met Ajax, welke club echter het verlangde transferbedrag toen niet aan FC Twente wilde betalen. Mühren verloor voor de Utrechtse rechtbank een kort geding te gen de oostelijke club waarvan de heer Masman eerder voorzitter was. De heer Van Veggel veroordeelde de handelwijze van Ajax om een speler het hoofd op hol te brengen en daarna te proberen onder de réglementaire transfersom uit te komen. De gewraakte uitlatingen van de heer Masman achtte hij binnen het raam van de vrijheid van meningsuiting niet onoir- baar. Oud-bondscoach Ernie Myers: met Dutch Amencan All Stars in Honkbal-zesdaagse Ajax en Arsenal maakten er in hun optreden heel wat meer van dan AZ en HSV Hamburg in de openingswedstrijd van het toernooi. Dat gold zeker voor het eerste halfuur. Met name Tscheu La-ling etaleerde zijn klasse en loopvermogen. Ajax kwam door zijn acties tot erg knap pe aanvallen. Doelpunten bleven voorals nog uit, omdat er in de afwerking te nonchalant werd geacteerd. Dick Schoen aker bijvoorbeeld kreeg al in de vijfde minuut een prima kans na een pass van Ling, en de smaakmaker van het eerste halfuur lobte zelf de bal net over Jennings en het Arsenal-doel heen. De voor het publiek bijzonder aardige show duurde tot de 32ste minuut. Bij een vrij onschuldige botsing blesseerde Ling zich aan de rechterenkel en vroeg om een wissel. Voor Cor Brom was dat dé gele genheid om, eerder dan gepland, Henning Jensen hij kreeg, in afwachting van zijn overschrijvingsformulier, dispensatie voor dit toernooi van de KNVB zijn opwachting te laten maken. De Deen nam de spitspositië in en kwam in de eerste helft één keer in actie. Zijn kopbal, op een voorzet van zijn landgenoot Arnesen, was echter onzuiver. De Ajax-aanval bleef ook in de tweede helft goed draaien. De beste mogelijkhe den kwamen echter aan de andere kant. Eerst werd een treffer van Stapleton te recht afgekeurd wegens buitenspel en kort daarna mikte Liam Brady, de Engel se voetballer van het jaar, buiten bereik van Schrijvers op de paal. Het waren echter tegenstoten in een duel dat bijzonder aantrekkelijk bleef en waarin Ajax voortdurend het betere spel toonde. Het wachten was echter op doel punten. Die kwamen er niet Jensen was wel vlakbij succes met een knap schot zodat ook deze wedstrijd beslist moest worden via strafschoppen. De eerste opleving in dit zeer teleurstel lende duel was de treffer van Kees Kist, die een kwartier voor rust een foutieve terugspeelbal van de regelmatig zijn de fensie te hulp snellende aanvalsleider Hort Hubresch koelbloedig afstrafte. ?4- AZ-speler Kurt Welzl in duel met HSV-tegenstander Hidien. Welzls kopbal zou rakelings langs gaan. „Springbokken De verdediger van de heer Masman achtte de verwijten aan de Stichting Ar beidszaken niet op zijn plaats in de Asser rechtszaal. Volgens mr. Van Veggel stond de voorzitter van de stichting vol ledig in zijn recht om het gedrag van Ajax ten opzichte van Galjé onbehoorlijk te noemen. Met de Haagse doelman was, voordat beide verenigingen tot overeen stemming waren gekomen, tegen de re glementen in een overeenkomst gesloten. Galjé zou een jaarsalaris krijgen van 150.000 gulden, maar de normen werden niet nageleefd, waardoor illusies de grond werden ingeboord.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13