11 1 MAMMOETSCHEEPVAART WIL NIET MEER WACHTEN OP RAMPEN 1 Sa 100 Energie door Jos Goos Keiharde noodzaak 1 rk Goedkope vlag Onderzoek Nieuwe zeekaarten Toerisme wvWl ten Md iten /ies net en lijn Het besturen van een supertanker is, wanneer het erop aankomt snel een aanvaring te voorkomen, een vrij hopeloze opgave. De remweg van zo'n geladen gevaarte bedraagt niet minder dan een half uur en aan het roer draaien werkt niet direct. Er gebeuren dan ook nogal wat ongelukken met deze schepen. Het Nederlands Maritiem Instituut In Rotterdam herbergt een afdeling navigatieresearch, zestien man sterk, die on derzoek doet naar de veiligheid op zee en zich dus ook bezint op de vraag hoe ongelukken met de logge brokken makers kunnen worden voorkomen. Wij spraken daarover met twee medewerkers van die afdeling. Zij wijzen onder meer op de noodzaak van een evenzeer geperfectioneerd beveiligingssysteem als in de luchtvaart. aak 98 Het begrip „gebergte” roept meestal een veelvoud aan voorstellingen en gedachten op. Eerst denkt men aan een bepaalde berg, dan misschien aan het natuurschoon en recreatiemogelijkheden. Misschien passeert een hard wer kende stoere hoekige bergboer het geestesoog of dwalen de gedachten af naar skipistes, bergbeklimmers en expedities naar de hoogste toppen, bevroren ledematen en zeer hoge sportieve prestaties. Voor mensen, die gedocumenteerd willen dagdromen over bergen is „Het Bergenboek” verschenen. Een lijvig boek over de bergen en gebergten van de aarde, hun vorming, hun samenhang, klimaten, flora en fauna. Het gebergte als leefruimte voor mensen en als woonplaats voor góden, als toneel voor fantastische natuurfenomenen, grandio ze bouwwerken en gedurfd alpinisme, als plaats van eenzaamheid en massatoe risme. In het middelpunt van dat alles staat steeds de mens, de toerist, de sportsman, de ingenieur en constructeur van imposante bouwwerken. Een team van zeven auteurs is erin geslaagd een boek samen te stellen, waarin alle aardse gebergten maar ook de onderzeese en poolgebergten beschreven worden. Het geeft een helder inzicht in theorieën over het ontstaan van bergketens en gaat in op landschapvormende krachten zoals bijvoorbeeld het vulkanisme. W igere voor land, jrva- j- en LEEN VAN BERGEIJK G. CUanadorp F. van Poalgaaat De logge brokkenmakers ■'l i FM 41 iken Bergen vaak lotsbepalend in geschiedenis der mensheid VOOR (OMFORT lanceren van de geodetische satelliet LA- GEOS (Laser Geodynamic Satellite), een 411 kilo zwaar ruimtevaartuig. De buiten- Bergen vormen natuurlijke grenzen tus sen volken, staten, land en water, klima ten en taalgroepen. Bergen spelen een grote rol in het leven van veel mensen. Bergen komen in geschiedenisboekjes voor en soms kreeg de loop van de ge schiedenis een andere wending als hele legers plotseling uit de bergen een land binnenvielen of andere legers de bergen introkken en gedecimeerd weer terug keerden. Bergen zijn de uiterlijke kenmerken van de binnenaardse krachten. Soms zijn ze het toonbeeld van onverzettelijkheid, dan weer veranderen ze door toedoen van water en wind in gladgeslepen heuveltjes! En ze leven. Ze bewegen en veranderen, soms door toedoen van mensen maar va ker door krachten van binnenuit. Ze ver anderen het aanzicht van de aardbol. Zo verschuiven de continenten per jaar een paar centimeters maar sinds het ontstaan van de aarde al duizenden kilometers. Twee supertankers zitten op dezelfde vaarroute, zijnde de kortste route van A naar B. Ze hebben haast, want een beetje tijd is hier al veel geld. De gevaartes naderen elkaar met een kilometer per minuut, want ze varen ieder 30 km per uur. Het zicht is belabberd, want het stortregent - geen uitzondering in de tropen. Ook de radar doet het dan beroerd. Op beide tankers wordt automatisch het veilige midden van de route aangehouden, want tegenlig gers zie je er nooit. Daarom wordt er ook niet extra opgelet. Tót de schepen in eikaars zicht komen, maar dan is het te laat. De meeste supertankers zijn eigendom van gro te rederijen, die wel uitkijken om hun investerin gen van miljoenen te laten varen door ondeskun dige bemanningen - daar zitten Van Poelgeest en Glansdorp niet over in. Dat er nu en dan toch mammoeten verongeluk ken, is bijna altijd te wijten aan vrijwel niet te voorkomen menselijke fouten, menen zij. Wat niet wegneemt dat de steeds drukkere scheepvaart nieuwe technische wegen zoekt om de menselijke fout en de menselijke vergissing uit te bannen. De dag lijkt niet ver meer, mag je uit hun woorden opmaken, dat het scheepvaartverkeer even secuur voorbereid en afgehandeld wordt als het vliegverkeer. Nu al zijn er 90 vaarroutes over de zeeën waar de scheepvaart zich aan te houden heeft, maar dat is nog lang niet het einde. strieën, die van grote hoeveelheden elek triciteit afhankelijk waren, werden vroe ger vooral en bij voorkeur in de bergdalen gesticht in de buurt van de krachtcentra les, om lange toevoerleidingen met dieno vereenkomstige verliezen te vermijden. Ook de elektrificatie van de spoorwegen begon het eerst in de buurt van gebergten waar de milieuvriendelijke elektrische energie door spaarbekkencentrales wordt opgewekt. Met de aanleg van stuwmeren minuten zijn. Daarom komen er nu kaarten in omloop die zo zijn gekleurd dat ze ook bij dat radarlicht zijn te lezen. De trekkende mensen streefden er steeds naar de laagste en sneeuwvrije inzinkin gen en overgangen te vinden, om zo spoe dig mogelijk het ongastvrije hooggebergte Na de schipbreuk van de Amoco Cadiz voor de kust van Bretagne, vorig jaar, werd de vaarroute verder uit de kust gelegd. Vandaag de dag zit dat anders in elkaar. De scheepvaart wil niet meer wachten op rampen, maar probeert die met maatregelen voor te blij ven. Glansdorp: „Hoewel dus de supertankers niet het grootste risico vormen, zijn die toch gebouwd zonder voldoende inzicht Dat zou nu niet meer gebeuren. En dan praten we nog maar over tien jaar terug. Toen zouden bijvoorbeeld de tankers voor vloeibaar aardgas (LNG) zonder meer gebouwd zijn. Dat is nu allesbehalve zo; we zijn druk bezig met uit te kienen hoe we die LNG- tankers zo veilig mogelijk kunnen laten varen en hun lading aanlanden. Pas als dat is gebeurd, gaat er gebouwd worden”. achter zich te kunnen laten. Slechts enke le verheffingen werden bestegen, als uit- zichtspunt voor de nog af te leggen moei lijke weg. Tegenwoordig wordt veel werk verricht door allerlei onderzoeksinstitu ten ten behoeve van de veiligheid van de bergbeklimmers en bergtoeristen. Het we reldomvattende toerisme heeft intussen letterlijk de berggebieden aan zich onder geschikt gemaakt. In dezelfde tijd onder ging de wereld door het toerisme even grote veranderingen als voorheen door de ontdekkingsreizen van de zeelieden, oor logen en natuurrampen! In sommige lan den werd door het toerisme de gehele woonstructuur veranderd. Een probleem waar de toeristenindustrie in de bergen wel mee te kampen heeft, is het feit dat natuurrampen geen rekening houden met de belangen van de managers en reisbu reaus. De westerse landen staan dat niet toe, maar dat is niet zo’n probleem. De zogenaamde goedkope- vlaglanden hanteren heel wat soepeler regels. Waar ze dan bovendien nog niet zo streng op letten ook. En daar staan die schepen dan geregi- iar- ak” In de Califomische bodem ligt namelijk een „geologische tijdbom”, die de mooie naam San Andreasbreuk heeft meegekre- van de schotsen tot drie meter tegen el kaar verschoven. In San Francisco stier ven meer dan 700 personen in de instor tende huizen en door de vervolgens uitge broken brand. Sindsdien is deze zone niet meer tot rust gekomen. In 1970 vonden talrijke bevingen plaats die een magnitu de van 5 op de schaal van Richter aanga ven. Op 22 februari 1972 trilde door een beving de bodem van Los Angeles; wol kenkrabbers zwaaiden heen en weer en aan de kust ontstond een steenlawine. Veel experts houden rekening met een verwoestende aardbeving in de nabije toe komst. Dat bevingen in de toekomst ook een vloedgolf met zich kunnen meebren gen, die met een snelheid van bijna 900 kilometer per uur over de oceaan veegt, wordt in Californië met bezorgdheid ga degeslagen. Daarom wordt erg veel waar de gehecht aan de waarschuwing voor aardbevingen. Met behulp van laserstra len en reflexspiegels op satellieten meet men de veranderingen in de afstand tus sen vaste punten en berekent men de daaruit opgestuwde energie. Kan men de energie opslaan, dat wil zeg gen de produktie van elektrische stroom kan aan de behoefte worden aangepast. Projecten om de vrijkomende energie van bijvoorbeeld vulkaanuitbarstingen te gebruiken zijn nog niet rijp voor uitvoe ring, maar worden door de energieplan- ners wel steeds serieuzer genomen als belangrijke voorfase om te komen tot de winning van alternatieve energie. Wel wordt op vrij grote schaal zonne-energie gewonnen, en dat lag voor de hand bij de intense straling van de zon in het geberg te. Zo worden bijvoorbeeld in de zonne- oven van Odeillo in de Franse Pyreneeën met beweeglijke spiegels, die het zonlicht op een 39 meter hoge paraboolspiegel terugkaatsen, hoge temperaturen ontwik keld, die voor het smelten van metalen en voor het produceren van stroom worden benut. De zonne-energie is onafhankelijk van de luchttemperatuur. Door reflecte rende ijs- en sneeuwvlakken kan zelfs nog extra warmte worden gewonnen. In de toekomst zijn op dit gebied zeker nog nieuwe resultaten te verwachten. Niet alleen ondergronds zit een geweldi ge hoeveelheid energie, ook erboven zijn vele mogelijkheden op dit gebied. In voch tige klimaatgebieden geven de gebergten met het afvloeiende water geweldige hoe veelheden energie vrij. Deze worden van oudsher al benut. Vroeger en soms nu nog wel als toeristische attractie dreef men houtzagerijen, pompen en graanmo lens direct met het waterrad aan. Tegen woordig benut men het water overwegend voor de winning van elektriciteit. Indu- De Very Large Crude Carriers (VLCC’s), zoals ze in vaktaal heten, zijn wel bestuurbaar, maar alleen als de stuurman minstens een paar minuten de tijd heeft. Tijd voor terugnemen van gas, tijd om het roer om te gooien. Want de massa van de volle VLCC’s, zo’n kleine 300.000 ton, moet in toom gehouden worden door niet meer dan 30.000 pk. Dat is vergelijkbaar met een auto die is voorzien van een bromfietsmotortje. De remweg van een volle supertanker bedraagt ongeveer een half uur en aan het roer draaien werkt pas na enkele minuten. Op de bruggen van de twee supertankers die elkaar met een kilometer per minuut naderen, moet minstens een minuut of tien van tevoren worden ingegrepen en dan missen ze elkaar - als ze geluk hebben. Maar kunnen ze elkaar op 10 kilometer afstand in een stortbui zien? Meestal wel, soms niet In dat laatste geval kan zich een scheepsramp voltrekken, zoals onlangs weer met de supertankers Atlantic Empress en Aegean Captain, die elkaar in de Caraïbische Zee vol troffen. Steeds meer grotere en snellere schepen, die steeds vaker milieugevaarlijke en explosieve la dingen vervoeren - dat is het probleem. Maar niet het enige. Van oudsher is de scheepvaart een tamelijk ongeorganiseerde bezigheid, net zoals het hele goederentransportwezen trouwens. Er zijn grote, multinationale rederijen met even gro te vloten, maar ook kleine scheepseigenaren met maar één vaartuig. F. van Poelgeest en C. Glansdorp, medewerkers van de afdeling navigatieresearch van het Neder lands Maritiem Instituut in Rotterdam, vinden dat de mammoettankers ten onrechte een slechte naam hebben gekregen. Begin vorig jaar rondde Van Poelgeest een rapport af over de tankvaart op de wereldzeeën, waarin die slechte naam wordt gezuiverd. Want niet de mammoettankers zijn de grote brokkenmakers en vervuilers, maar de tankers tot zo’n 40.000 a 50.000 ton. En van die soort dan weer de oudere, zeg 10 jaar en ouder, die al verscheidene malen zijn verhandeld en die zich nu in handen bevinden van kleine eigenaren. Die willen er zo gauw mogelijk uitspringen en beman nen hun schepen met ratjetoe-bemanningen, die dikwijls verre van vakbekwaam zijn. ning”. „Het nadeel is, dat die voorspeller het niet altijd secuur genoeg doet. Een schip is nu eenmaal een raar ding en het kan voorkomen dat de stuurman het niet helemaal vertrouwt Trouwens, hij moet dan eerst van de automatische besturing overschakelen naar handbediening. Je blijft hou den dat mensen enorm verantwoordelijke beslis- de kapitein vaart zoals het hem goeddunkt. Maar toch merk je in de scheepvaart wel een duidelijke bereidheid de veiligheid flink op te voeren, met technische middelen en bindende regelingen”. Je mag daar echter geen absolute veiligheid van verwachten, waarschuwen Van Poelgeest en Glansdorp.- „Kijk naar de vliegramp op Tenerife. De startformules zijn toch duidelijk, maar hier speelden ongeduld en onverwachts gekraak op de zender een fatale rol. Dat soort factoren blijft een zocht dat dat een enorme hulp is voor de beman- Men onderzoekt de bergen en de aard korst met de modernste wetenschappelij ke apparaten zoals bijvoorbeeld in een interessant onderzoek, dat op 4 mei 1976 in Lompoc in Californië begon met het gen. Langs de breukzone verschuift de kust van Californië naar het noorden. Op 18 april 1906 scheurde een aardspleet van meer dan 440 kilometer lengte open, waar- streerd. Het rapport van Van Poelgeest noemt een rijtje landen: Liberia, Panama, Griekenland en Cyprus. Tankers die daar geregistreerd staan, maken opvallend veel meer ongelukken dan ande re. Overigens geldt dat weer niet voor de super tankers, die ook vaak onder goedkope vlag varen, om fiscale redenen, maar voor het overige wel vakbekwaam worden gerund. Lange tijd heeft bij de bestrijding van scheeps rampen, volgens Van Poelgeest en Glansdorp, de nadruk gelegen op de technische kanten van de beveiliging. Dat is nog steeds erg belangrijk, maar nu is aangetoond dat de grootste gevaren worden veroorzaakt door de kleinere goedkope-vlagvaar- ders, is beveiliging vooral een menselijk en econo misch politiek probleem. Internationaal wordt erop aangedrongen dat scheepsbevrachters er scherper op gaan letten aan wie ze tankladingen gunnen. Uit de verzeke- ringsregisters van Lloyd’s is precies de levensloop van een schip te achterhalen. Als de bevrachters een uniform informatiesysteem zouden opzetten, zouden veel schepen en reders met een slechte staat van dienst door de mand vallen. rol spelen; daar is niets aan te doen”. De beveiliging van de scheepvaart heeft tot nog toe telkens grote sprongen voorwaarts gemaakt na, en dus door, grote rampen. Beroemd zijn de voorschriften nadat de Titanic in 1912 tijdens haar eerste reis op een ijsberg liep: er werd een ijspatrouille ingesteid die doorgeeft tot waar de bergen drijven; de waterdichte schotten in sche pen moeten opgebouwd worden tot in het hoogst singen moeten nemen, hoeveel apparatuur je ook doorlopende dek; radio werd verplicht. meesleept”. Da Sint Andraaa Brauk dia tan zuldan van San Franclaco loopt, dwars door da Callfomlacha woaa- tl/natappa. Bergen, ze leven, bewegen en verande ren. Soms door natuurlijke krachten, soms ook door toedoen van de mensen, de toeristen of de ingenieurs. Veel van die veranderingen worden beschreven in „Het Bergenboek”, andere staan op een van de 600 illustraties, waarvan 130 pagi nagrote kleurenfoto’s. Het is zonder meer een onmisbaar boek voor natuurliefheb bers, alpinisten, ski-liefhebbers, toeristen, geologen en allen die zonder een stap te verzetten al lezend en dromend in de wolken willen raken. Het Bergenboek - Prof. dr. Albert Baumgartner e.a.. Uitgave Zomer en Keuning - Ede. Gebon den 137,50. Amoco Cadiz Een veel verder gaande operatie wordt de invoe ring van een speciale communicatietaal tussen schepen. Je staat er niet zo bij stil, maar schepen zijn vandaag de dag niet of nauwelijks in staat verkeerscontact te onderhouden: er bestaan geen standaardtermen, niet eens een standaardtaal, de radioverbindingen zijn vaak gestoord, er is geen kort en duidelijk codesysteem om elkaar te onder scheiden. Glansdorp: „Of het ooit zover wordt geperfecti oneerd als in de luchtvaart, weet ik niet. Er zijn wel aanzetten. De luchtvaart heeft het voordeel van nog jong te zijn. De scheepvaart heeft oude tradities, waarvan een van de belangrijkste is dat vanaf de wal als op tiet schip zelf. De bemanning zal nóg beter opgeleid moeten worden en de nieuwste technieken zullen te hulp geroepen worden. Eén van die nieuwe technieken is de predictor,'de voorspeller. Glansdorp: „Een auto, en zelfs een vliegtuig, reageert direct op de besturing, maar grote schepen niet Je kunt een computer gebruiken, die even uitrekent wat je schip over een paar minuten doet als je het roer zus zet en de voortstuwing zo. We hebben onder- kant ervan is bezet met 426 reflectoren van prisma-kwartsglas. Wanneer de posi tie van de satelliet bekend is, kan de positie van het station op de grond, die de satelliet met een laserstraal peilt, met een afwijking van minder dan vijf centimeter worden bepaald. In totaal worden negen stations op aarde in bedrijf genomen, die tot op 1 millimeter nauwkeurig moeten gaan meten. Door de metingen gedurende vele jaren uit te voeren de levensduur van de reflectoren wordt geschat op zo’n vijftig jaar kunnen verschuivingen van de continenten op aarde in de orde en grootte van slechts 1 centimeter worden vastgesteld. Men hoopt met het in bedrijf stellen van deze passieve satelliet nauw keurige informatie over het bewegings- mechanisme van de aardkostplaten, de platentektoniek, te verkrijgen. Een derge- lijke kennis is noodzakelijk om aardbe vingen te kunnen voorspellen, wat men wetenschappelijk gefundeerd voor de eerste maal voor het gebied van de be ruchte San Andreasbreuk in Californië wil uitproberen. Nu is dat niet alleen goedbedoelde wijsheid, maar ook keiharde noodzaak: Nederland kan zich absoluut geen ongeluk met zo’n LNG-tanker ver oorloven, want de gevolgen zouden fataal zijn voor een groot deel van ons land. Een ontploffen de LNG-tanker in Europoort zou Rotterdam en Den Haag verwoesten. Daarom is het opvallend dat Van Poelgeest en Glansdorp toch vinden dat deze varende bommen veiliger bij Rotterdam kunnen aanlanden dan in Delfzijl, waartoe het kabinet heeft besloten. De beveiliging van de oliegeul is een gigantisch pro ject geworden. Tankers krijgen nu al veertig mijl uit de kust een of twee loodsen, „navigatie-ex- perts” zegt Glansdorp, aan boord gezet per heli kopter. Die loodsen hebben een ramptraining die hen zelfs in staat stelt zo’n joekel in die geul te keren als het moet. Zo’n organisatie is natuurlijk ook voor Delfzijl op te zetten, maar het blijft nu eenmaal een stuk verder varen over drukke zee. En door de zand banken is de aanlooproute veel lastiger. Toch zullen daar twee LNG-tankers per week doorheen gelaveerd moeten worden. Glansdorp: „Ik kan niet zeggen of Delfzijl veilig genoeg te maken is, dat hangt van je norm af. Als wij uitrekenen dat Rotterdam een risico voor LNG-tankers heeft van één kans op 100.000 scheepsbewegingen, en Delfzijl drie, dan is het een politieke keuze”. De LNG-tankers zullen zeker zorgen voor een nieuwe doorbraak op veiligheidsgebied, zowel Een voorbeeld: sinds de invoering van de scheepsradar zijn er eigenlijk totaal nieuwe zee kaarten nodig. Van Poelgeest, die vóór zijn huidi ge baan tien jaar op de grote vaart zat: „Ik heb het zelf meegemaakt dat ik in het Kanaal voer, de drukste route ter wereld, en even op de kaart had gekeken bij gewoon licht. Toen ik daarna bij rood licht naar de radar moest turen, zag ik de eerste vier minuten helemaal niks”. Dat kunnen fatale l |S De jacht, het zoeken naar handelspart- ners, oorlog en hele volksverhuizingen hebben reeds in lang vervlogen tijden de mensen ertoe gebracht de bergen over te trekken. Soms waren daar moeizame en gevaarlijke ondernemingen voor nodig. In da Drakanabargan van Zuld-Atrlka atakan allaan do hoogata dalan bovan da dichte aubtroplacha woudan uit Ouda gravuraa van aan pakpaard In da Baiaraa Al pan. Ook In onza tijd wordt daza voarm van tranaport gabrulkt In hat hooggaborgto. r’ - T**

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19