Gerrit Wolsink streeft naar het allerhoogste 1 K W De werkvakantie van Leo van Veen Ki '7 /V IM I 1 VB lem c .74 )be er. Tel !35 i ■tl door Martin Donker door Roelof Hoekman ■Si Klungelen Goed verkocht 1' Steelse blik Luxueus y ■’WIS 3- y i Na een verwoestende en beslissende uithaal (3-2, strijd afgelopen) die zelfs Rinus Michels als een jong veulen van zijn bank doet herrijzen, steekt Van Veen slechts zijn rechter wijsvinger de lucht in. „Zijn image”, gniffelt Marja, zijn vrouw. „In zijn hart is hij dolblij, zou hij een gat in de lucht kunnen Nog geen anderhalve minuut later scandeert de Rose Bowl „Leo, Leo”. zegt Leo, die dit gebaar zelfs in de praktijk bracht toen hij in het voorjaar van 1970 DOS bij het Groningse GVAV in veilige haven kanjerde. Overigens staat hij ook in de Ver enigde Staten op de lijst waarop hij in Holland nooit heeft ontbroken. Verliet hij even na de turbulente paasdagen FC Utrecht als schutter nummer één, enkele maanden later kennen de Los Angeles Aztecs hem als topscorer. Wat er zich in die tussentijd allemaal afspeelde, omschrijft Van Veen in de kernachtige zinsnede: „Fysiek niet licht, geestelijk een verademing”, of: „Een lange werkvakantie". De kalmte, de donzen voet- en kop- techniek, blijven ook in de States kaarsrecht overeind, maar die zater dag vlot het allemaal niet zo erg met Leo. De Aztecs dreigen zelfs voor het eerst sinds lange tijd op eigen veld de punten kwijt te raken aan streekgenoot California Surf. Op het nippertje wordt er een overtime uitgesleept dankzij een afstandschot van aanvoerder Bob by Sibbold. Een luxueus, iets protserig, maar uiterst vriendelijk appartementenwijkje in Redondo Beach. Op Prospect num mer 106 kondigt „Ome Ad” Koppen, voorzitter van de FC Utrecht-suppor- tersvereniging, telefonisch zijn komst aan. Ome Ad vertoeft voor zaken in Los Angeles en laat natuurlijk niet de gelegenheid voorbijgaan om zijn troe telkind Leo van Veen even op te zoeken. Lachen, gieren, brullen wordt het die avond, omdat ook Wim Suurbier zijn eerste visite als buurman bij de Van Veens heeft gearrangeerd. Koppen, voordat hij zijn hotel opzoekt tot Leo: „Je zal wel gek wezen als je hier vandaan ooit nog vertrekt. Ik vind je een fijne voetballer, zie je graag bij FC Utrecht, maar gun je dit van harte. Wat een vakantie! En je verdient er nog geld mee ook, waar?” De Lange verliest zijn wat statige tred allerminst „Here he is, one half of the Royal Dutch Air Force, number nine, Lieoo ven VleenI”, krijst de ceremoniemeester de amandelen uit zijn keel. De tandpasta-smiles en wulpse bewegingen van de cheerlea ders, die een meer dan aantrekkelijke erehaag vormen, laten hem schijnbaar koud. De show gaat zo dadelijk begin nen, hij dient waar voor zijn centen te bieden, het koppie erbij en proberen dat doelpuntje mee te pikken”. Leo van Veen, zou hijzelf later uitleg gen, heeft het moeilijk met de broeien de hitte, die ook in de avonduren Los Angeles teistert of koestert, al naar gelang er gespeeld of gekeken wordt. J? ■IW'v- 7 MOTORCROSSER PAS TEVREDEN MET WERELDTITEL a*' w springen”. „Dat vingertje hoort erbij”, ih. it optimaal liep”. De Lange koestert zich in Droomland TTOIR •b. Te icia er al. Tel| Sinds Gerrit Wolsink zich een plaats veroverde tussen de beste motorcros sers ter wereld, heeft hij maar één doel voor ogen gehad. De Nederlandse kam pioen heeft er nooit twijfel over laten bestaan dat hij alleen echt tevreden zou zijn met het allerhoogste: de wereldti tel. Wolsink is inmiddels 32 jaar en hoewel dat voor een crosser nog geen veteranenleeftijd is, lijkt een wereld kampioenschap voor de coureur uit het Gelderse Laren een illusie te blijven. sche Chevrolet (van de club) en je zit aan de boulevard van de Pacific, een uur gasgeven en je bewondert de schoonheid van Beverley Hills, de glamour van Holly wood, de betovering van Disneyland. Voeg daarbij het meer dan gunstige kli maat („We hebben bewust voor Redondo Beach gekozen, omdat je aan zee een koel briesje hebt; in het binnenland kan het soms wel veertig graden worden”) en de omstandigheden zijn ideaal om je daar voor een maand of wat te vermaken. „Want vermaken doe ik me hier”, haalt Van Veen aan. „Han Berger is bang dat ik oververmoeid terugkom, maar laat hij zich geen zorgen maken, ’s Morgens train ik, pittig, dat is waar, maar zo gauw het twaalf uur is, begin ik vakantie te houden. oen te zijn geweest”, zegt Gerrit Wolsink, die een vergelijking met Joop Zoetemelk voor rekening van „de pers” laat. Hij verklaart echter wel: „Dat wereldkampi oenschap is voor mij altijd het belang rijkste geweest. Ik rijd nog steeds graag Grand Prix’ en ik kan toch zeggen dat ik er in de afgelopen jaren mede mijn stem pel op heb gedrukt.” Het tragische voor Wolsink is dat hij Mikola en de Coster, die hem steeds de weg naar de wereldtitel versperden, dit seizoen tot nu toe wel achter zich heeft weten te houden, maar dat de tot voor kort te woest rijdende Noyce zich plotse ling heeft aangediend als een coureur die altijd de finish bereikt in een redelij ke positie. Noyce won dit jaar slechts twee manches voor het wereldkampi oenschap, maar doordag hij steeds pun ten bleef verzamelen, kon hij uitlopen op de concurrenten die weliswaar vaker wonnen, maar ook vaker uitvielen. Wolsink: „Het verbaast ons allemaal dat Noyce zo ver is gekomen met zo Kies zelf: lekker doortrainen, je ’s mid dags in het zwembad ontspannen, geen andere zorgen aan je kop zoals thuis of: vier weken bruin bakken en volstrekt niets doen om vervolgens zes weken een keihard trainingsprogramma af te wer ken. Ik vraag me af wat nou beter is voor die ouwe machientjes, zoals ik daar een van ben”. weinig overwinningen. We hebben ge woon een beetje zitten te klungelen. Mi kola en De Coster zijn geblesseerd ge weest en ik zelf ben een keer uitgevallen. Ik heb ook punten verspeeld doordat in een paar manches mijn machine niet niet valt, geven gelegenheid tot ontspan nen en uitgebreid winkelen. „Dat gejaag de, zoals in Nederland, ken je hier niet. Neem zo’n snelweg, achtbaans, veel ver keer, maar geen mens die het in zijn hoofd haalt om boven de maximumsnelheid van negentig kilometer per uur te rijden. Neem een rij voor een bioscoop of stadion. Keurig achter elkaar, geen gedrang, geen nervositeit. Zie je dat bij ons nog?” Gerrit Wolsink weigert zich in de strijd om de wereldtitel overigens gewonnen te geven zolang er nog theoretische kansen aanwezig zijn. „Ik wil proberen nog een paar wedstrijden te winnen, omdat ik in elk geval een goede tweede wil worden. Bovendien weet je nooit wat er gebeurt in deze sport Als Noyce twee of drie manches pech heeft en ik zit hoog, dan is er nog van alles mogelijk. Wanneer iets dergelijks zich toch nog zou voordoen, moet ik mijn kans grijpen”. Wolsink leek erg hoge ogen te gaan gooien in het wereldkampioenschap toen hij mede dank zij een ijzersterke conditie achter elkaar de Grote Prijzen van Amerika en Canada won. Daarna liep het echter minder voorspoedig in Engeland en Zwitserland en werd hem hier en daar zelfs een te weinig agressie ve manier van rijden verweten. Wolsink over die kritiek: „De mensen die dat gezegd hebben, kennen me niet goed”. In Zwitserland viel de Nederlander voor het eerst dit seizoen uit in een Grand Prix en in Engeland wekte het verbazing dat zijn ploeggenoot Roger de Coster hem in de laatste ronde de derde plaats en daarmee twee punten afhandig maakte. Wolsink was daar destijds dui delijk ontstemd over, maar verklaart nu nadrukkelijk dat hij de ex-wereldkampi- oen die daad niet kwalijk heeft geno men. „Wij rijden zonder teamafspraken. De fabriek heeft ons ook geen orders proberen op te dringen. Dat zou Suzuki inderdaad een wereldtitel kunnen kos ten, maar ik ben ervan overtuigd dat wanneer het in de laatste wedstrijden op een paar punten aan zou komen, De Coster en Gerard Rond me beslist niet dwars zouden zitten. Ik vind overigens dat je geen stalorders nodig moet heb ben wanneer je wereldkampioen wilt worden”. Via Interfootballs Jan Dee en Maarten de Vos heeft Leo van Veen zich weten te verkopen aan de Aztecs van Rinus Mi chels. „In oktober was ik al hevig geïnte resseerd in Amerika en in maart vernam aander ixe ’77 GT ’7 bianct ov. 71 de luxi itionca .PG et 4.950 7.250 6.950 isubish TL 76 at 74 I 1971 banket uxe 7‘ len aat oderm .00 uu >eg 1-1 Leo van Veen kan het slechts beamen. Als het aan hem ligt voetbalt hij ook het nieuwe soccer-seizoen voor de Aztecs, maar of het management van die club hem opnieuw op huurbasis wil aantrek ken, is nog de vraag. „Ik kan het alleen maar hopen, zou zelfs niet afwijzend staan tegenover het eventuele feit dat de club mijn contract bij FC Utrecht af koopt. Ontrouw aan de FC? Ik dacht, dat ik zo langzamerhand wel mijn verdien sten voor die club heb gehad. Iedereen, die beweert dat ik de FC in de steek heb gelaten, weet niet waarover hij praat. Natuurlijk draag ik FC Utrecht nog een warm hart toe, maar wat ik hier meemaak, had ik voor geen goud willen missen. Het avontuur heeft zelfs mijn stoutste dromen overtroffen”. De beurs van het gezin Van Veen (Leo, Marja en de kinderen Lisette, Masja en Remco) wordt er bepaald niet smaller op, maar Leo beseft dat niet alleen de mate riële factor de oversteek naar Amerika aantrekkelijk maakt. „Ik raad elke jonge voetballer aan om hier eens een kijkje te komen nemen. Je doet een schat aan erva ring op, leert op voetbalgebied, maar hebt ook te maken met volstrekt andere leefge woonten. De indrukken zijn niet in geld te vertalen. Je blik verruimt, je leeft prettig en je verdient er ook nog mee. Ik heb natuurlijk wel het geluk gehad dat ik in California terecht ben gekomen, want met Florida is dat toch wel de meest aantrek kelijke streek. Warm, schoon, ruim en rijk. Een droomland”. Twee jaar vierden de Van Veens geen vakantie, omdat transferperikelen Leo aan huis gekluisterd hielden. „Vandaar”, zegt Marja van Veen, „dat ik achteraf blij ben dat de zaak is doorgegaan. De kinde ren kregen eerder vrij-af van school en toen Leo vier weken terug dit apparte mentje betrok, zijn we meteen overgevlo gen. Je hoort van Leo door de telefoon wel al die fraaie verhalen, maar je maakt je er toch een heel andere voorstelling van dan het in werkelijkheid is. Waar we nu zitten, zal tot ieders verbeelding spreken. Ik stond sprakeloos toen ik dit allemaal voor de eerste keer zag”. Ook dit seizoen heeft hem niet het felbe geerde succes gebracht, al was hij lange tijd een serieuze kandidaat. Met de Gro te Prijzen van België en Luxemburg nog voor de boeg, heeft Gerrit Wolsink op de tweede plaats een achterstand van 40 punten op de Engelsman Graham Noy ce, die zijn klassering slechts hoeft te consolideren om de verrassende opvol ger van de Fin Heiki Mikola te worden. „Ik zal er niet wakker van liggen wan neer ik stop zonder ooit wereldkampi- Wie na afloop van een training een steel se blik in het lege Rose Bowl-stadion werpt ziet de Sfinx, zoals Michels in hoog tijdagen werd genoemd, zichzelf onder werpen aan de stretch-oefeningen. Geen mens is daar getuige van Leo van Veen stretcht even gemakkelijk mee. „Ach”, zegt hij, „van alles leer je. Zo maak ik ook mee dat Michels op de laatste dag voor de wedstrijd sprintoefeningen geeft van een half uur. Scherp zijn voor de match, heet dat. En wat te denken van het verplicht drinken van twee of drie bekers grapefruitsap, vlak voor een wedstrijd? Bij ons toch ook uit den boze, hier wordt het aanbevolen, omdat je toch al zoveel vocht verliest Het zijn allemaal dingen, die je aan het denken zetten. Vooral om dat ik zelf met mijn B-trainerslicentie door wil gaan in de voetballerij”. Voorlopig ziet De Lange nog geen hori zon van zijn actieve voetballoopbaan. On langs werd Van Veen 33 jaar, voor Ted Podleski, de general-manager, een reden om hem een levensgrote taart aan te bie den, voor Leo zelf geen reden om aan stoppen te denken. „Wat is oud?” „In Nederland zeiden ze maar dat wan neer je boven de dertig bent, je dan met een een ouwe kerel bent. In Amerika ligt dat gelukkig even anders. Hier zijn ze met dat baseball en American Football ge wend dat de sterren soms 44 jaar tellen. Hier ben je als soccer-player van 33 nog lang niet afgeschreven. En terecht, ik heb me nog nooit zo sterk gevoeld als nu”. Voetballen onder Michels en voetballen met Cruijff. Het heeft Leo niet tegengeze ten, want met ’s werelds beste voetballer aan je zijde is het doel van de Aztecs (het halen van de play offs) een stuk dichterbij gekomen. Jaren stribbelde Van Veen te gen Cruijff, toen deze glitterde in de machtige Ajax-machine van weleer, nu is het Jopie voor en Jopie na op training- en wedstr ij ddagen. „Spelen met Cruijff, het lijkt wel of je veel gemakkelijker een wedstrijd speelt. We hoeven alleen de ruimte in te duiken en Johan vindt ons. Alleen loopt hij de laatste wedstrijden iets te veel voor zich zelf te spelen. Dat leidt tot grandioze ac ties, maar ook tot veel balverlies. Neemt niet weg, lat je een hoop van hem leert. Nogmaals: voor mijn gevoel word ik nog steeds sterker en dan is het heerlijk om nog eventjes een graantje mee te pikken van de kwaliteiten van Michels en van Cruijff”. De Californische mentaliteit doet Leo goed. De ruimte die overal opvalt, komt als een extra-dimensie op je af. De straten en parken zijn brandschoon (op het weg gooien van een propje papier op de open bare weg staat een fikse boete) en immen se koele winkelcentra, waarbij een Utrechts bedompt Hoog Catharijne in het leugentje over mijn lippen gekomen”. Leo van Veen leerde sedertdien Michels kennen en bewonderen, „want je kan wel merken, dat Michels niet voor niets een wereldtrainer wordt genoemd. Niet te ge loven, zo’n respect als die man afdwingt. Hij hoeft maar met zijn vingers te knippen of de groep is attent. Een paar vluchtige, kemachtige zinnen en je weet als speler precies wat je te doen staat”. „Michels werkt op de training ook altijd met vier- of vijftallen. In een grote groep kun je je nog wel eens verschuilen, bij hem is dat onmogelijk. Gooi je er toch met de pet naar, dan zegt hij niets, maar pakt je aan het einde van de training terug. Laat hij je blijven, extra-training met de keepers of zo. Ja, die man overziet alles, het lijkt wel of hij ogen in zijn achterhoofd heeft zitten”. In zijn trainingsmethode stopt ook Ri nus Michels de stretch-rage, die heel Ame rika in de macht heeft. Wordt er op boule vard gerolschaatst dat het een lieve lust is, wordt er op heuvelachtige wegen „gejogt” dat het een aard heeft, voor trainingen en wedstrijden is stretch „in”. De spieren worden gerekt door verschillende oefe ningen, die een duurzaam (zo’n minuut of twee, drie aanhoudend) karakter hebben. Wim Suurbier daarover: „In de Ajax- tijd heeft Michels zich nog nooit bezigge houden met deze warming-up-vorm. Je merkt dat hij er nog wat sceptisch tegeno ver staat, maar hij past het zo nu en dan wel in in zijn trainingsschema”. Het woonkwartier van Van Veen mag er dan ook wezen. Het appartement, waar voor ieder ander dan een Aztecs-voetbal- ler (met Leo wonen er nog drie spelers, onder wie sinds anderhalve week dus ook Suurbier) een huurbedrag van 1200 per maand betaalt, is omringd met heel wat fraais. Twee garages per woning blijkt normaal te zijn, maar bepaald luxueus mag je toch wel noemen dat elke wijk de beschikking heeft over twee verwarmde zwembaden, twee tennisbanen, een krachtcentrum, een sauna en een „bub- ble-bad”. Een kwartier met de automati- Pontiar rg moo t. '74, f rart-wi upé, b iets b ir. 75,1 5950 »n goet 1 0.000 44, b| op gas rg moo 1850 504 GL 3, Ope ƒ8150 Vawr- 16 TX koop, 3 in 1 uur ik voor het eerst dat Los Angeles in de markt lag. Geen mens in Utrecht vatte de zaak serieus op, men dacht dat ik die verhalen uit mijn duim zoog. Maar ik liet ten slotte geen keus open. Of ik vertrok, of ik bleef mijn contract uitdienen en zou gebruik maken van mijn vrije transfer. FC Den Haag en Roda JC hadden belang stelling, dus om een club verlegen zat ik niet. Ik stond sterk, speelde het hard en won ten slotte de slag”. „Een geluk, dat ik mijn verbintenis met FC Utrecht nog niet had ondertekend, ofschoon daar echt niets in stond over terugkomst en we alleen afgesproken hadden dat ik kon vertrekken zo gauw Utrecht in veiligheid was. Ik heb het spel hard, maar eerlijk gespeeld. Er is geen t. 2 gro z.g.st Jaravar ‘s har» i.z.g.st ladders schra- ngplan, st. spa O; Am chtbuk: I. 023. lur. op klap apbaar 2 kleins s. Tel 036. 20 m blad er tenkas fornuis ƒ400 1 weg ERWA. tje, kin- zoorter itr.) kin. tsje (5 a 17.00 i 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25