Kardinaal Opvallend gematigde rede Nyerere Ottaviani overleden Kamerlid Bolivia stellen Weer acties Israel in Libanon Situatie op Oost-Timor is wanhopig achtergrond) Baby overleeft val uit flat ultimatum PLO wellicht bereid tot erkenning Israel Militairen in beëindigt hongerstaking Officieel protest DDR bij Roemenië Kacker nu minister van Justitie India Tankwagenstaking Italië teneinde i Boeren doodgeschoten Houding VS tegenover PLO on veranderd” 3 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS ZATERDAG 4 (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. De president van Tanzania, Julius Nyerere woord voerder namens de vijf „frontlijnstaten” die onderdak verschaffen aan de Rhodesische guerrillastrijders is gisteren op de topconferen tie van de Gemenebestlanden in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka met een onverwacht gematigd voorstel over Zimbabwe-Rhodesië voor de dag gekomen. mars rimers and zijn sdraaid, omstige er in de 1 stuks, ■en. Het wveilin- edeeld. y 9 inker zuim aartje krijgen an vrij- naam- itie het minder WASHINGTON (Reuter). Een lid van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO heeft gisteren verklaard dat de PLO waarschijnlijk wel bereid is een VN- resolutie waarin wordt gesproken van het bestaansrecht van Israel als een staat in het Midden-Oosten, te aanvaarden. (Van onze redacteur in Italië) ROME. In Rome is gisteren op 88-jarige leeftijd kardinaal Alfredo Ottaviani overleden. Ottaviani was een van de markantste vertegen woordigers van het voor-conciliaire katholicisme. Confrontatie op top Loesaka blijft uit sloeg er. De i auto meter zij de is met taken, t en er lange- uit de ;n vre- u, heb- lemon- VO en as als ar het geves- Bruns- I •an een kuststreek waren getrokken. Voorspeld werd dat voor het einde van 1978 nog eens 60.000 tot 80.000 lotgenoten dit voor beeld zouden volgen. Naar men aanneemt is het voor het eerst in vele jaren dat het ene Oosteuropese land officieel protesteert bij een ander. Het persbureau van de DDR, ADN, meldde dat Krolikowski de verwachting had uitgesproken dat de Roemeense rege ring de maatregel ongedaan zal maken. Met ingang van 1 augustus kunnen Oost europese toeristen in Roemenië alleen nog benzine krijgen als zij betalen met bonnen die zij met harde (westerse) valuta hebben gekocht. Snel na de aankondiging van de maatregel deed de regering in Boekarest een concessie in die zin, dat tot 10 augus tus de toestand blijft zoals die voor de eerste van de maand was. De opstellers van het ACFOA-rapport zeggen geen idee te hebben van een betrouwbaar dodencijfer. De situatie in de bergen blijft aan het oog onttrokken en de vraag is of, en zo ja hoeveel men sen zich daar nog bevinden. Daarnaast gaat de oorlog voort, al is dat op een aanzienlijk kleinere schaal dan in 1978. Tot nu toe is in verschillende publika- ties een totaal dodencijfer gegeven van ruim 100.000 sinds de komst van de Indonesische troepen. Dit cijfer is gro tendeels gebaseerd op evaluaties die de voormalige Australische consul James Dunn op gezette tijden heeft gemaakt. zen de cijfers in het rapport op een aantal dat de 200.000 kan benaderen. Het Fretilin past nu nog voornamelijk het strijdmiddel' toe van hinderlagen langs grote doorgaande wegen. (Van onze redacteur in Libanon, Rinko Wilton) BEIROET. Een Israëlische legereen heid is gisternacht 15 kilometer diep op Libanees territorium binnengedrongen. Volgens een Israëlische woordvoerder werden twee Palestijnse terroristenbases bij Kaukaba aan de voet van de berg Hermon aangevallen. Het gebied vlak bij Kakaba staat onder controle van Noorse en Nepalese eenheden van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon (UNIFIL). Door de aard van de Israëlische actie een bliksemaanval in totale duisternis met helikopters en via een sluiproute die niet door VN-patrouilles wordt bewaakt konden de Blauwhelmen niet tussenbeide komen. Volgens de Israëliërs zouden er zeven Palestijnse guerrillastrijders zijn gedood en veel wapens buitgemaakt. De PLO zegt daarentegen dat slechts drie van hun strij ders werden gewond en dat er aan Israëli sche zijde ook slachtoffers waren. De Israëlische aanval van gisteren was de belangrijkste actie in Zuid-Libanon sinds maart. De actie valt samen met bijna onafgebroken beschietingen op Zuid-Libanon door Israëlische artillerie en de schutters van Israels lokale bondge noot, de christen-milities van ex-majoor Haddad. Deze beschietingen bereikten gisteren overdag een hoogtepunt met een vijf uur durende aanval op de Libanese dorpen Hasbaya en Hasbani, waarbij de granaten met een regelmaat van vijf per minuut insloegen. (Van onze redactie buitenland) LIMA. Bij een gevecht met honder den boeren heeft de politie in het noord oosten van Peru zes boeren doodgescho ten. De honderden agrariërs hadden een coöperatieve boerderij bezet. ^an ion jen ge- ioft de ne- len •ten zer- /an int- de s te Medora ijvende t schip -veld in d Shell zullen 'ulmar- barrels >lie per van dit nil j oen •olgend l. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. De partijloze Sham Nath Kacker is sinds gisteren minister van Justitie in India. Hij volgt Raj Khanna op, die donderdag na vier dagen minister schap zijn ontslag nam. Khanna zei „niet opgewassen te zijn tegen het harde leven van een politicus”. Neder- lenees- onder- ïijibte- opge zet het gulden )or die 1 heeft n zo’n (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. De militaire autoriteiten in Bolivia hebben laten weten dat zij aan de macht zullen blijven als het Congres in de hoofdstad La Paz niet voor morgen een burger tot president kiest. De chef van de generale staf, generaal Victor Castillo, heeft dat gisteren laten weten. „Als het Congres niet overeenkomstig onze wetten de toekomstige president kiest, zullen wij aan de macht moeten blijven,” aldus Cas tillo. sen ne- ies lat ne- is. de ng en, ng g”. er ?e- hn iel •ht (Van onze redactie buitenland) MARSEILLE. Een baby van 17 maanden heeft donderdag een val uit een raam van een flat op de derde verdieping overleefd. Een voorbijgan ger wist het kind veilig op te vangen. De baby, een meisje, klom op de vensterbank en opende het raam toen haar moeder beneden de was aan het ophangen was. De voorbijganger, de 59-jarige Emile Pautasso was net uit zijn auto gestapt toen hij een bloempot naar beneden zag vallen. Toen hij op keek om te zien waar die bloempot vandaan kwam, zag hij de baby volgen. Hij rende naar voren en kon het kind veilig opvangen. Het dodencijfer wordt, althans eniger mate, weerspiegeld door de volgende statistische gegevens. Bij een volkstel ling door het diocees Dili (de hoofdstad van Oost-Timor) in 1974 werd de totale bevolking van het eiland op 688.771 ge steld. Een telling in oktober 1978, waar van het resultaat door een hooggeplaat ste Indonesische veiligheidsfunctionaris werd bekendgemaakt, kwam uit op een totale bevolking van 329.271. Om met de woorden van een kerkelijke bron te spreken „waar zijn de andere 359.500? Zeker niet allemaal nog in de bergen, buiten bereik van het Indonesi sche bestuur”. nog steeds buiten het land worden ge smokkeld. Als deze brieven openbaar worden gemaakt kan de identiteit van de schrijver niet worden onthuld om zijn veiligheid te waarborgen. Bewoners van Oost-Timor, die erin slagen het land uit te komen, hebben genoeg te vertellen maar de meesten blijven liever zwijgen uit vrees voor acties tegen verwanten die zijn achtergebleven. Het rapport is gebaseerd op informa tie van een ACFOA-team dat begin dit jaar een bezoek bracht aan Oost-Timor. Een delegatie van elf buitenlandse am bassadeurs en enkele journalisten bracht vorig jaar september een bezoek aan het eiland, onder het toeziend oog van de huidige minister van Buitenland se Zaken van Indonesië Mochtar Koe- soemaatmaja. De ambassadeurs kregen te horen dat 125.000 mensen naar lager gelegen gebieden waren gekomen en dat zo’n 30.000 van hen in een verschrikkelij ke toestand verkeerden. Ziektes als cho lera, malaria, tuberculose en vergevor derde ondervoeding hadden drastisch om zich heen gegrepen. Glen Shortcliff, de Canadese ambassadeur, sprak van een „wanhopige toestand, in veel geval len sterven ze /van de honger, ze zijn hopeloos ziek, ze hebben uiterst drin gend hulp nodig voedsel, kleding, fundamentele medische behandeling.” ide en •n het .eamy- innen- i >beerd Uit kerkelijke bronnen werd eind vorig jaar gemeld dat tot augustus 1978 naar schatting 50.000 mensen uit lijfsbehoud, vanuit de bergen naar het laagland en de Daarnaast is uit vele bronnen geput, zoals de Timor Information Service in Melbourne en de verslagen van James Dunn, de voormalige Australische con sul op Oost-Timor, die, naast de kennis die hijzelf heeft opgedaan, veel gesprek ken heeft gevoerd met vluchtelingen van Oost-Timor. Nyerere riep op tot het houden van verkiezingen onder internationaal toe zicht, de afkondiging van een staakt-het- vuren en de opstelling van een nieuwe grondwet, die de blanke minderheid in Rhodesië nog relatief veel invloed laat. Ook drong hij aan op de vorming van een speciaal Gemenebestfonds om blanken, die niet onder een volledig zwart meerder- heidsbewind willen leven, „uit te kopen". Nyerere en de Britse premier mevrouw Margareth Thatcher riepen alle betrok ken partijen op nog voor 15 november een speciale conferentie over Rhodesië te hou den. Thatcher, die aan hevige kritiek blootstond vanwege haar vergoelijkende houding tegenover de Rhodesische rege ring onder bisschop Avel Muzorewa, deed in haar toespraak de plechtige belofte dat Groot-Brittannië spoedig met nieuwe voorstellen zal kofnen. Er leek eriige coör dinatie te zitten in de toespraken van Nyerere en Thatcher. Desondanks zei de eerste dat er nog geen aanleiding was om de guerrilla-oorlog te beëindigen, terwijl de Britse premier zei niet te kunnen gelo ven „dat er iets is dat het volk van Rhode sië verdeelt dat de moeite waard is bom men en geweren te gebruiken om mannen, vrouwen en kinderen te doden of te ver minken, of dat de ellende van honderddui zenden in vluchtelingenkampen recht vaardigt”. De aanvankelijk verwachte confronta tie tussen de Britse regeringsleidster en de leiders van de frontlijnstaten, is voorals nog uitgebleven. Aan de vooravond van de conferentie leek Groot-Brittannië nog bereid te zijn de regering van Moezorewa te erkennen in ruil voor een aantal wijzi gingen in de grondwet en verwijdering uit de regering van de rebelse ex-premier lan Smith. Als bijzonder hoopvol wordt in Loesaka ook het feit gezien dat Joshua Nkomo de leider van het Patriottisch Front dat de bestrijdingsbewegingen ZA- NU en ZAPU bundelt via bemiddelaars heeft laten weten dat hij bereid is tot een gesprek met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Carrington. Car rington heeft inmiddels laten weten dat hij zeker met Nkomo wil praten. Waarnemers in Loesaka menen dat men voorlopig nog ver af is van een compromis over Rhodesië. Vooral de komende 24 uur worden als kritisch beschouwd voor de vraag of de conferentie al dan niet een doorbraak oplevert. Nyerere meent dat zijn voorstellen zeker tot een internatio naal aanvaardbare oplossing moeten kun nen leiden, maar het wachten is nog op voorstellen van Britse zijde. In de villa van president Kenneth Kaoenda van Zambia, de gastheer van de conferentie gangers, wordt dit weekeinde naarstig ge zocht naar een uitweg. Bij deze vertrou welijke gesprekken zijn behalve Kaoenda, Nyerere en Thatcher ook een aantal ande re politici betrokken; de Indiër Shridatch Ramphal, die secretaris is van het Geme nebest, Joe Clark, de minister-president van Canada en de premier van Australië, Malcolm Fraser. In de wandelgangen van de conferentie wordt er op gewezen dat verschillende zwarte leiders een overwin ning in het Rhodesische vraagstuk be- langrijker vinden dan het voortbestaan van het Gemenebest, maar ook dat een eenzijdiger beslissing ten gunste van het Patriottisch Front er alleen maar toe zal leiden dat de strijd in Rhodesië wordt verhevigd. OOST-BERLIJN (CPA/Reuter). De DDR heeft gisteren officieel tegen de re cente Roemeense maatregelen op het ge bied van autobrandstof geprotesteerd. De eerste plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Krolikows ki, noemde het Roemeense optreden in een gesprek met de zaakgelastigde Con stantin Georgescu een „ernstige schen ding van tussen Oost-Berlijn en Boekarest gesloten overeenkomsten en verdragen.” van de VS tegenover de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO ongewijzigd blijft. Mondale verklaarde dat in een vraagge sprek voor de Israëlische televisie. Mondale zei dat de verklaring die presi dent Carter over dit onderwerp heeft af gelegd, verkeerd is geïnterpreteerd. De Amerikaanse vice-president ging nader in op de vergelijking die Carter heeft getrok ken tussen de PLO en de groeperingen in de VS die strijden voor gelijke burger rechten voor blank en zwart. President Carter, aldus Mondale, heeft volstrekt geen relatie willen leggen tussen deze groeperingen in de VS en de PLO. De Amerikaanse politiek tegenover de PLO blijft ongewijzigd. „We hebben het al zo vaak gezegd en ik herhaal het nu weer: we zullen geen contact leggen met de PLO zolang deze organisatie niet resolutie 242 van de VS aanvaardt en het bestaansrecht van Israel niet erkent”. (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse tankwagen maatschappijen hebben hun staking gis teren beëindigd. Na bemiddeling van re geringswege hebben de maatschappijen overeenstemming bereikt met de oliecon cerns. Hoewel de staking maar twee da gen heeft geduurd, bleek dat voldoende om de toevoer van benzine volledig te blokkeren. Benzinestations kwamen droog te staan en er vormden zich lange rijen voor pompen die wel open waren. Ook kwam het tot vechtpartijen tussen de wachtende automobilisten. De staking was begonnen om hogere vervoersprijzen af te dwingen. Berichten over de humanitaire situatie op Oost-Timor tijdens het afgelopen jaar betreffen voornamelijk een pro bleem: het opduiken van tienduizenden mensen uit de bergstreken en de wou den, op zoek naar voedsel en medicijnen. Sinds de invasie van Oost-Timor op 7 december 1975 door het Indonesische leger, is accurate en betrouwbare infor matie over de gebeurtenissen op het eiland nauwelijks beschikbaar geko men. Van de tijd van de invasie tot medio september 1978 was de meest regelmatige informatiebron vanuit Oost-Timor de berichtgeving van het Fretilin, het bevrijdingsfront van Oost- Timor. Gedurende die periode ver scheen ook een toenemend aantal niet- Fretilin-berichten, voornamelijk in de vorm van naar buiten gesmokkelde brie ven. In algemene termen bevestigden deze niet-Fretilin-berichten de bood schappen van het Fretilin. Verklaringen van de Indonesische re gering over de ontwikkelingen op het eiland, gecombineerd met de succesvolle buitensluiting van onafhankelijke waar nemers, journalisten en hulporganisa ties, hebben vaak gediend om de feitelij ke situatie te verhullen. De Indonesische regering, zo staat in het rapport, heeft bewezen de meest onbetrouwbare infor matiebron te zijn. De aanzet tot die onbe trouwbaarheid werd al gegeven met de stelling van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik, dai'ter geen sprake was van een Indonesische inval. Achtereenvolgende Australische regeringen, wier stem in Jakarta niet zonder meer wordt genegeerd, hebben verkozen hun uitgebreide kennis van de ontwikkelingen op Oost-Timor voor zich te houden. De stand van de informatievoorzie ning is momenteel nog ongewijzigd. Oost-Timor blijft gesloten voor onafhan kelijke waarnemers. Brieven met details over het leven op het eiland, over de militaire gebeurtenissen enz. moeten In brede lijnen was de situatie in de eerste maanden van dit jaar een kopie van de tweede helft van 1978. Uit kerke lijke bronnen werd in februari gemeld dat „praktisch al degenen die zich in de wouden en heuvels hadden verstopt, naar beneden zijn gekomen.” Maar in een bericht van april heette het dat „Nog steeds elke dag mensen binnenkomen, in zeer bedroevende staat, praktisch naakt en op sterven na dood Hoewel de schattingen over het aantal Oosttimore- se vluchtelingen, dat hun toevluchtsoor den op deze wijze heeft verlaten, in de verschillende bronnen uiteenlopen, wij- (Van onze redactie buitenland) Tienduizenden mensen op het door Indonesië ingelijfde eiland Oost-Timor leven onder uiterst tra gische omstandigheden. In de twee de helft van 1978 en het begin van dit jaar zijn ze opgedoken uit de bergstreken en het oerwoud, waar ze op de vlucht voor de Indonesi sche troepen een veilig heenkomen hadden gezocht. Hun situatie wordt omgeschreven als „wanhopig, in zeer slechte lichamelijke conditie en dringend hulp behoevend in de vorm van voedsel, medicijnen en kleding”. Door ondervoeding en ziekte sterven er dagelijks vele tien tallen, waardoor het totale doden cijfer op het eiland sinds de Indone sische militaire actie ver boven de 100.000 moet zijn gekomen. Dit blijkt uit een rapport over Oost- Timor van de ACFOA (Australian Council for Overseas Aid), een Australi sche katholieke hulpverleningsorganisa tie, waaronder een aantal oecumenische ontwikkelingsinstellingen ressorteert. Justitia et Pax-Nederland heeft een exemplaar van het rapport in handen gekregen. Het rapport is opgesteld om dat, na bijna vier jaar van ontberingen voor het volk van Oost-Timor, weinig bekend is van de tragedie die zich in dat land voltrekt. Het rapport spreekt van een situatie waarin „een oplopend do dencijfer een algemeen verschijnsel lijkt te zijn in alle dorpen van Oost-Timor. Er sterven nu nauwelijks nog mensen door kogels, maar door honger en ziekte”. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Het Surinaamse Ka merlid Henk Herrenberg van de oppositi onele VDP, heeft zijn hongerstaking die hij woensdag begon, gisteren beëindigd. Herrenberg ging in hongerstaking om, zoals hij zei, „de aandacht van de bevol king te vestigen op de parlementaire crisis in het land”. Hij verwijt de regering Arron dictatori aal gedrag. Ook is Herrenberg van me ning, dat de besluiten die het parlement de afgelopen maanden heeft genomen on wettig zijn. Die besluiten zijn namelijk genomen in afwezigheid van de oppositie. Volgens Zahdi Tarazy, het hoofd van de delegatie waarnemers van de PLO bij de VN, wordt er gewerkt aan een discussie stuk hierover. Dit discussiestuk bevat vier belangrijke punten: Zelfbeschikkingsrecht voor de Palestijnen; het recht van de Palestijnen op een eigen land; het recht naar het eigen land terug te keren en op financiële com pensatie wanneer de Palestijnen niet te rug willen keren. In het stuk wordt ge sproken van een onafhankelijke Pales tijnse staat. Verder komt in het werkdocument reso lutie 242 van de VN aan de orde, waarin het recht van Israel wordt erkend om in vrede te leven en Israel de verplichting wordt opgelegd zich terug te trekken uit de bezette gebiedsdelen. Overigens heeft vice-president Mondale van de VS gisteren gezegd, dat de politiek Prenier Thatcher van Groot-Brittaniè en president Nyere van Tanzania klinken elkaar toe op een banket in Loesaka. aangeboden door gastheer Zambia Opgegroeid in de Romeinse curie, kreeg hij bekendheid als pro-prefect (d.w.z. waarnemend prefect) van het Heilig Offi cie, de Romeinse instantie die moest wa ken over de zuiverheid van het geloof in de hele kerk en waarvan de paus zelf als prefect aan het hoofd stond. In die hoeda nigheid was hij verantwoordelijk voor ve le vermaningen, veroordelingen en ande re repressieve maatregelen tegen moder ne theologen, met name in Frankrijk, maar ook in Nederland, waar een beroem de inquisitiereis van zijn naaste Neder landse medewerker Sebastiaan Trop een aantal illustere slachtoffers eiste als Duynstee, Steur en Terruwe. Hij nam actief deel aan de voorberei ding van de documenten voor het tweede Vaticaans concilie, die in de eerste zitting van die bisschoppenvergadering met meerderheid van stemmen van tafel wer den geveegd. Het was zijn eerste grote nederlaag, die zich in de verdere loop van het concilie steeds duidelijker ging afteke nen. Hij bleef zich met hand en tand verzetten tegen wat hij beschouwde als de nieuwlichterij van de conciliemeerder- heid. Met name het decreet Lumen Genti um over de kerk, met zijn nadruk op de bisschoppelijke collegialiteit, en het docu ment over de gewetensvrijheid tastten in zijn ogen de traditionele leer van de kerk tot in de wortels aan. Toch bleef hij zich beschouwen als de „carabiniere” of poli tieagent van de kerk, zoals hij in die jaren aan een Italiaans weekblad verklaarde. Zijn taak was, zo zei hij, het bewaken van de geloofsschatten, en het maakte voor hem geen verschil of daar nu veranderin gen in waren gekomen. Niettemin bleef hij zich na het concilie inzetten voor een zo nauw mogelijke uit leg van de daar goedgekeurde documen ten en hield hij niet op te waarschuwen tegen de in zijn ogen gevaarlijke ontwik kelingen in de na-conciliaire theologie. Toen paus Paulus VI besloot aan kardina len boven de tachtig de deelname aan de pauskeuze te ontzeggen, liet Ottaviani nog een krachtig protest horen. Ook nadat hij zich in 1968 had teruggetrokken uit zijn curie-activiteiten, bleef hij een aanzienlij ke invloed uitoefenen binnen de kring van conservatieve curiekardinalen, die zich met name bezorgd maakten over de oecu menische ontwikkelingen en de diploma tieke toenadering van het Vaticaan tot de communistische landen van Oost-Europa, paus Paulus’ zogenaamde „Ostpolitiek”. Ook werd hij beschouwd als een van de Romeinse beschermheren van de ex- treem-conservatieve Franse bisschop Marcel Lefèbvre, aan wie hij overigens nooit openlijk bijval betuigde, sinds deze in botsing was gekomen met paus Paulus VI. De laatste jaren bracht kardinaal Otta viani, nu geheel blind en niet meer in staat zich buitenshuis te begeven, door in de afzondering van zijn appartement op de bovenste verdieping van het Heilig Offi- cie-gebouw, een onzichtbare, maar voor iedereen voelbare vermanende aanwezig heid. Met hem is een van de laatste, en vechtlustigste, vertegenwoordigers van de oude Romeinse garde heengegaan.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3