Ondernemingsraad VDSM-werf: Jongeman op dak trein omgekomen Onderzoek naar beter vervoer Weer zeventien het weer] Pastores praten met Zuidmolukkers f achtergrond] Dalend aantal kleine winkels Tijdens weekeinde 8 verkeersdoden Technische moeilijkheden vertragen bouw Camel Kruisinga beslist Wapens gevonden tijdens relletjes in Scheveningen 1 T vluchtelingen aangekomen Vliegtuigje tegen talud: 2 gewonden gehandicapten vrijdag Andere produkten maken” I. Zes doden na brommer- of motorongeval 1 I 1 - I 5 V Weersvooruitzichten BUITENL 2 i ■m WEERRAPPORTEN ga i (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het voortbestaan van de Amster damse scheepswerf IHC-Ver- schure kan worden verzekerd, indien het bedrijf overscha kelt naar een ander produk- tenpakket. 4 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 4 -ü OR ziet toekomst voor Verschure Een Vietnameesje wilde zaterdag na aankomst op Schiphol met alle geweld even op de lopende band voor de bagage 1 a I DEN HAAG (ANP). Tijdens het weekeinde zijn acht mensen in het verkeer omgekomen. Bij een auto-ongeluk in Apeldoorn vielen drie slachtof fers. In het Noordbrabantse St. Willebrord kwam een drie maanden oude baby om het leven. Zes slachtoffers waren betrokken bij een brommer- of motorongeluk. In Apeldoorn kostte een botsing tussen een motor en een bromfiets het leven aan de 17-jarige bromfietser T. A. van Wanum uit Rotterdam, de 21-jarige H. van Veld huizen uit Apeldoorn en de 15-jarige duo- passagier van de bromfietser, A. Duppelt uit Rotterdam. De bromfietser had op een kruispunt in Apeldoorn geen voorrang aan de motor verleend. De 76-jarige mevrouw A. Leenders uit Utrecht is in het academisch ziekenhuis overleden tengevolge van ernstig schedel- letsel dat zij bij een verkeersongeluk had opgelopen. Op een voetgangersoversteek- plaats was de vrouw door een bromfietser aangereden die haar geen voorrang had verleend. De 18-jarige Rotterdammer T. Suijcher- buijck is zaterdag omgekomen nadat hij in Rotterdam-Zuid met zijn brommer op een auto was gebotst. Hij overleed korte tijd later. Wanneer het bedrijf deze stappen inder daad neemt, houdt de ondernemingsraad rekening met 8,5 miljoen gulden verlies voor de komende anderhalf jaar. Daarna verwacht men winst. Het personeel zal moeten worden ingekrompen met zestig man. Deze zouden vooral van staf en kantoorpersoneel moeten komen. Volgens de ondernemingsraad is gebleken dat van deze zestig zeker twintig binnenkort de Het bedrijf heeft op het moment orders voor in totaal 532.000 manuren werk. Een deel van de orders is al binnen. De rest behoeft slechts te worden ondertekend. Dit orderpakket biedt volgens de raad genoeg om de werf voorlopig draaiende te houden. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De Zuidmoluk- se gijzelingsacties hebben heel wat teweeg gebracht. Emotionele reac ties op de afloop, zowel bij Neder landers als Zuidmolukkers; versto ring van de verhouding tussen beide bevolkingsgroepen; positieve en në- gatieve reacties over hoe het verder moet. Zeer positief is, aldus de Zuidmolukse voorman dominee S. Metiary uit Assen, dat er een gesprek op gang is gekomen tussen de kerken en de Zuidmolukkers. Nederlandse pastores uit Groningen, Friesland en Drenthe die Molukse ge meenschappen in hun werkgebied tel len, hebben sinds eind 1977 regelmatig contact gehad met Zuidmolukse pasto res. Het gesprek heeft geleid tot de vast stelling van een aantal uitgangspunten, het formuleren van een taak voor de Nederlandse kerken en de omschrijving van de taak van de pastores in de Mo- luks-Nederlandse problematiek. Het gesprek is echter niet afgelopen; het krijgt een vervolg in die zin dat de uitgangspunten nu in daden zullen moe ten worden vertaald. In feite heeft het gesprek in twee groe pen plaatsgevonden. Een in Drenthe en een in Groningen-Friesland. De gesprek ken in Drenthe stonden Onder leiding van het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Groningen in Assen en die .in Groningen-Friesland van de Her vormde Stichting voor Diaconaal Maat- Vrienden hadden eerder de spoorweg politie gewaarschuwd, omdat zij meenden dat de jongen uit de trein was gesprongen. In Groningen-Friesland waren vooral de onderlinge contacten op plaatselijk vlak en de samenwerking op het gebied van de katechese en kanselruil gespreks stof. In Drenthe was van meet af aan het onderwerp de verhouding tussen kerk en politiek. schappelijk Werk in de kerkprovincie Groningen. De onderwerpen van gespek waren ook verschillend. vluchtelingen echter niet opnemen, waar na de Nederlandse regering besloot hen in Nederland onderdak te verschaffen. De groep die zaterdag aankwam be hoort niet tot de duizend bootvluchtelin gen die de Nederlandse regering heeft toegezegd te zullen opnemen. De eersten van deze duizend zullen in de komende week op Schiphol aankomen, aldus heeft een woordvoerder'van het ministerie van CRM bekendgemaakt. De Camel, een opdracht van de bagger- maatschappij Volker-Stevin in Rotter dam, moet volgens het contract met Rijn- Schelde-Verolme dit najaar opgeleverd worden. Het had niet zaterdag, maar al in juli het water in moeten gaan, zegt een woordvoerder van Stevin. van de Nederlandse pastores die aan het gesprek deelnamen de brief ooit gezien. „Maar triest blijft het dat het zo gelopen is”, aldus Willy van Olffen van het Dio cesaan Pastoraal Centrum. Dat mag nu niet meer gebeuren. Meti ary: „Wij willen nu niet het Nederlandse of het Zuidmolukse volk verdedigen; wij willen praten over de waarheid en de werkelijkheid. Daarbij moet wel op tafel komen wat er leeft in het Nederlandse volk en in het Zuidmolukse volk”. Dat betekent ook erkenning van de politieke theologie achter de RMS. De taak van de kerken en de pastores zal nog nader moeten worden uitge werkt, maar zal moeten worden gedra gen door de verlangens en verwachtin gen van het Zuidmolukse volk, zo is uit het gesprek naar voren gekomen. Die verwachtingen zijn: in de allereerste plaats gebed, maar ook informatie naar de kerkleden toe over de principiële rechten van de Zuidmolukkers en na tuurlijk de erkenning van het recht van de Molukkers op een eigen ideaal. ideaal verliezen hun eigengezicht en worden een van de vele minderheids groepen. Daarom is de aanwezigheid van de Molukkers in ons land een poli tiek probleem. Dominee Metiary: „Eigenlijk verkeren wij nu in dezelfde situatie als destijds in Indonesië, waar de Javaanse overheer sing het idee van een federatief Indone sië waarin plaats zou zijn voor een Molukse republiek ónmogelijk maak te. Wij hadden verwacht dat den Neder landse overheid daar op de Ronde-Tafel- conferentie meer begrip voor zou heb ben. Want wij wisten van tevoren dat Indonesië die federatie niet wilde. En zo verdween het zelfbeschikkingsrecht on der tafel”. 14 14 14 10 14 13 16 12 16 12 13 28 21 10 15 15 11 15 8 12 11 9 16 17 14 14 21 20 11 23 8 13 22 22 10 13 12 18 19 23 26 hi. de de zij dc Pe verand. zo ozo ozo ozo zzo zo ozo z k z z nno n no nnw z no windst. n w windst. no nnw wzw z windst. nw ozo z nnw nnw windst. windst. ono n z n windst. nno zzw wzw 1 bic re en: Ee 5 aai dei mi go. Gu 1 de mt on Za tei Rc op Cc po ge ve be J lui ga he De wc op rm zij tO( ge be ws va gei die 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. h. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. i. bew. zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. L eer Ng Ma gis I da; va) om vai I brt zer luc I de tie: I ho ge’ rej mi mj de: zo I va: de 1 gei mt we ter op 20 Be ge ko de onder Panamese vlag varende tanker op gepikt en overgebracht naar Willemstad. De Antilliaanse regering wilde de boot st s re C <U, 0 0 o o o o o o o o J o o o o o o 0.4 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 1 eei str ta; de tie re] in zij m< mt ge pe hit SEPPE (ANP). Twee inzittenden van een motorzwever zijn zaterdag nabij het vliegveld Seppe bij Ouden- bosch gewond geraakt toen hun toes tel het talud van de rijksweg Breda- Rooséndaal raakte. Dat gebeurde tij dens de start. De 49-jarige vlieger J. Jawrosky uit Berkel-Rodenrijs liep daarbij een gebroken ruggewervel op en de 31-jarige inzittende R. de Lang uit Rotterdam een scheurtje in een wervel. Ze zijn naar een ziekenhuis in Roosendaal en daarna naar een zie kenhuis in Rotterdam overgebracht. De dienst Luchtvaart van de rijkspo litie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Volgens de ondernemingsraad moet in samenwerking met de Technische Hoge school Delft en het Nederlands Centrum tot Handelsbevordering een intensief on derzoek worden gepleegd naar wijziging van het produktenpakket van IHC-Ver- schure. leeftijd van 57*4 jaar zullen bereiken. Naar verwachting van de raad zal het personeel van Verschure binnenkort weer kunnen worden uitgebreid. Gesproken wordt on der meer over het aantrekken van beton- tekenaars. Vandaag zou het plan van de onderne mingsraad worden besproken met de raad van bestuur van het concern. Naar verwachting zal de beleidscom missie scheepsbouw, waarin vakbonden, directies en overheid zijn vertegenwoor digd, morgen een definitief advies uit brengen over de Amsterdamse werf aan het ministerie van Economische Zaken. Aan het begin van de gesprekken tus sen de Zuidmolukse en Nederlandse pastores is dan ook naast een gevoel van dankbaarheid voor het totstandkomen van dit contact, kritiek geuit op het feit dat het zo lang heeft moeten duren en dat er kennelijk eerst verschrikkelijke dingen hebben moeten gebeuren voor dat er een reactie van de kerken kwam. DEN HAAG (ANP). Minister Tuijn- man van Verkeer en Waterstaat heeft een werkgroep ingesteld, die moet onderzoe ken hoe in Almere de toegankelijkheid van het openbaar vervoer voor gehandi capten kan worden verbeterd. De werkgroep zal aan de hand van een soortgelijk Zweeds onderzoek onder meer nagaan hoe mensen die gebruik maken van een rolstoel gebruik kunnen maken van de bus. Ook zal worden nagegaan hoeveel gehandicapten ondanks allerlei aanpassingen toch niet in staat zijn ge bruik te maken van het openbaar vervoer en welke voorzieningen dan nog geboden kunnen worden. DEN HAAG (ANP). Het aantal le vensmiddelenzaken zal de komende jaren nog verder dalen: bedroeg het in 1975 nog één winkel per 800 inwoners, volgend jaar zal dit zijn teruggelopen tot één winkel per 1000 mensen en in 1985 zal er nog slechts één winkel per 1250 Nederlanders aanwe zig zijn. In tien jaar tijd zullen 6000 vooral kleinere winkels gesloten worden. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrij- ven (CBL), het overkoepelend orgaan van de levensmiddelenhandel in ons land. Ter wijl het marktaandeel van de grotere zelf standigen in de komende jaren redelijk stabiel zal blijven, zal er een vergroting van het marktaandeel van de grootwin kelbedrijven optreden ten koste van klei nere bedrijven onder de zelfstandigen, aldus het CBL. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis Dit zegt de ondernemingsraad van de Amsterdamse werf in een rapport dat is voorgelegd aan de beleidscommissie scheepsbouw en het ministerie van Eco nomische Zaken. Voor de Zuidmolukkers staat het op geven van de RMS-idee gelijk met het prijsgeven van hun eigen identiteit. Zuidmolukkers in ons land zonder RMS- SCHEVENINGEN (ANP). De Mobie le Eenheid van de Haagse politie heeft de afgelopen nacht een eind gemaakt aan ongeregeldheden in de Scheveningse buurt rond de Kompasstraat en de Duc- dalfstraat. Er werden drie vuurwapens gevonden. De ongeregeldheden begonnen toen een tram met stenen werd bekogeld. De opge trommelde politie werd daarna volgens een woordvoerder vanaf enkele daken bedolven onder een middeleeuwse stenen regen. Er werden vier arrestaties verricht wegens vandalisme en geweld. Uit eigen veiligheid heeft de politie twee waarschuwingsschoten gelost. Het ver moeden bestaat dat er ook werd terugge schoten. Tijdens een zoekactie werden twee kleine vuurwapens en een karabijn met afgezaagde loop gevonden. met het containerbedrijf Icova, dat een vergunning heeft voor de verkoop van een Amerikaanse machine die uit afval brandstof kan produceren, deze activitei ten te ontwikkelen. De internationale markt ligt voor dergelijke produkten nog open. Zo stelt het rapport. Het niet beantwoorden van die brief is slechts één punt in een aaneenschake ling van frustraties en teleurstellingen in de loop van de jaren. En het zijn die frustraties en teleurstellingen welke ui teindelijk* hebben geleid tot de ver schrikkelijke dingen die gebeurd zijn, aldus Van Olffen. De uitgangspunten. Wil je als kerken solidair zijn met mensen die in een nood situatie verkeren en wil je opkomen voor hun recht op eigen identiteit, dan zul je eerst gelijke uitgangspunten moeten hebben. Welnu, in de situatie van de Zuidmolukkers is dat de erkenning dat de eigen identiteit staat of valt met het recht op identificatie met de RMS-ge- dachte. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Niet de langzaam-aan-acties van VDSM-werknemers, maar technische moeilijkheden zijn de hoofdoorzaak van de vertraging in de bouw van het baggereiland Camel bij de VDSM-werf op Rozenburg, aldus de ondernemingsraad van het bedrijf. Het baggerbedrijf ligt vijf maanden achter op schema. Weer in binnen- en buitenland Volgens secretaris Couwenberg van de ondernemingsraad zijn de ingenieurs van Rijn-Schelde-Verolme (het moederbedrijf van VDSM) er onder meer nog niet in geslaagd, een goede koppeling te vinden tussen het baggereiland zelf en de poten, waarop het zelfbewegend platform moet kunnen „lopen”. Couwenbergh zegt, dat het eiland zater dag te water had moeten gaan, maar ge zien alle moeilijkheden, verwacht hij dat dat wel volgend jaar wordt. Ook als VDSM op grote schaal lassers zou inhuren wat de werknemers vorige maand ver hinderd hebben zou het baggereiland niet van de werf afkunnen vanwege de technische problemen, aldus de secretaris van de ondernemingsraad. De 16-jarige bromfietser E. de Jonge uit Breda is gisterochtend bij een verkeerson geluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij verleende op een kruispunt geen voorrang aan een personenauto. De drie maanden oude Jeroen Langeler uit Breda kwam zaterdag om het leven toen een onder invloed van alcohol verke rende automobilist de wagen van de ou ders van de baby van achteren aanreed. De baby werd uit zijn reiswieg naar bui ten geslingerd. Het echtpaar Langeler werd gewond in een ziekenhuis opgeno men. De onder invloed verkerende chauf feur werd ook naar het ziekenhuis ge bracht. Omdat hij daar probeerde de boel te vernielen werd de man ter ontnuchte ring in het politiebureau ingesloten. De 27-jarige motorrijder G. H. Hendriks is gistermiddag bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats Vilsteren'bij Ommen om het Ipven gekomen. Hij reed tegen een auto die achteruit rijdend een kruising overstak. Hendriks vloog tegen een boom en kwam daarna op het wegdek terecht. Hij overleed ter plaatse. SCHIPHOL (ANP). Op de luchthaven Schiphol zijn zaterdag zeventien Vietna mese bootvluchtelingen aangekomen. Zij kwamen met een vliegtuig uit Willemstad (Curacao). Na hun aankomst op Schiphol werden de bootvluchtelingen overge bracht naar Bennekom, waar zij zullen worden ondergebracht in een contract pension, dat vroeger werd gebruikt voor de opvang van Surinamers. De zeventien werden onlangs door een Volgens de ondernemingsraad moet IHC-Verschure zich richten op produkten als installaties voor de behandeling van afvalwater, vuilverwerkingsinstallaties en apparaten voor produktie en gebruik van afvalwarmte. Voorgesteld wordt in samenwerking Met name het streven van het Zuidmo lukse volk naar een eigen Zuidmolukse republiek (RMS) en de houding van de kerken ten aanzien daarvan, alsmede de verantwoordelijkheid van de Neder landse pastores en kerken voor de ver houding tussen Nederlanders en Zuid molukkers stonden daar centraal. 4 DEVENTER (ANP). De 21-jarige De- ventenaar G. R. Smit is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij zittende op het dak van de laatste trein tussen Holten en Deventer werd geëlektrocuteerd. Tijdens het gesprek bleek dat van Zuidmolukse zijde al in 1970 door mid del van een „open brief” een beroep op de Nederlandse kerken is gedaan om steun en erkenning. Hoewel dominee Metiary deze brief aan zeker duizend adressen van kerkelijke organisaties ge- stuurd heeft, is er merkwaardig genoeg nooit antwoord op gekomen. Het waarom daarvan is niet uit de verf gekomen. In ieder geval heeft niemand „Mij is niets bekend van technische moeilijkheden. De grote vertraging wijten wij aan acties op de werf’. Oplevering volgend jaar zou Volker-Stevin wel bij zonder teleurstellen in Rijn-Schelde-Ver- olme, aldus de woordvoerder van Volker- Stevin. Het Rijn-Schelde-Verolme con cern zegt niets te weten van vertraging door technische moeilijkheden. De baggermaatschappij Volker-Stevin heeft, toen de acties op de werf op een hoogtepunt waren, een kort geding aange spannen tegen de industriebonden FNV. Die moesten zich toen terugtrekken van VDSM. De werknemers zelf hebben de acties rond de Camel toen voortgezet. Ze beschouwen het eiland als een onderpand voor de toezegging van nieuwe orders voor de bedreigde werf. 22 22 22 21 23 21 23 22 22 23 15 36 29 20 30 24 24 30 18 25 24 20 26 27 23 35 29 35 23 27 20 28 31 34 18 24 26 24 25 30 40 DINSDAG 7 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.09 uur, onder 21.21 uur Maan op 20.46 uur, onder 05.12 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 03.32 uur en 16.04 uur Laagwater 11.43 uur en uur g ES -EE K E- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Oud-minister dr. Roelof Kruisinga beslist vrijdag of hij als kamer lid terug zal keren in de Nederlandse politiek. Tijdens het weekend heeft Krui singa overleg gevoerd met de top van de CHU, waarvan hij politiek leider is ge weest. Over de inhoud van het gesprek wilde hij gisteren niets meedelen. Volgens de Kieswet heeft Kruisinga recht op een Kamerzetel. Op grond van een oude afspraak moet hij zijn besluit om al of niet van dat recht gebruik te maken, nemen in overleg met de CHU-top. Kruisinga nam in februari van het vorig jaar ontslag als minister van Defensie omdat hij het niet eens was met het beleid van het kabinet-Van Agt over de neutro nenbom. Hij is nog steeds een radicaal tegenstander van dit wapen. Het kabinet heeft er na zijn aftreden voor gezorgd dat de Wassenaarse medicus een baan bij de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) kreeg. Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Enkele buien. Middagtemperaturen omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. voor woensdag: Aantal uren zon 2 tot 9 Minimum temperatuur: omstreeks 13 graden. Maximum temperaturen: omstreeks 20 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2