Lava trager uit Etna vormt ar Assad wilde Irak en Syrië verenigen Televisietechnici Mauretanië Reactor Doel vallen van dak erkent buiten werking Polisario Protesten tegen verkiezingsuitslag Iran naar conferentie niet-gebonden landen Toerist gered na 12 dagen Felle strijd in Kaboel obiw? „Politieke dode nieuw kabinet Italië COUP ZONDER BLOEDVERGIETEN Prijs op hoofd Amin Van Schendel Echt buitenland Evenwicht Middernacht W Él "SI 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 door Nico Scheepmaker EQUATORIAAL GUINEA MAANDAG 6 AUGUSTUS NIGERIA/1 trijfël Einde schrikbewind iFRIKl lorr Al Ahram: Syrië achter coup Irak de ^^^.CjWWiV lANNOBÓN^: mers, in de us de nden Tuijn- ift een erzoe- kheid landi- loelof amer- andse Krui- an de is ge sprek .singa i van üt om aken, BONN (Reuter). In Bonn zijn vrij dagavond twee televisietechnici doodge vallen toen de mast waarin zij werkten omviel. Een derde man werd levensge vaarlijk gewond. De mannen waren bezig met het aan brengen van de apparatuur voor de uit zending van een kerkdienst in de open lucht vanaf een tentoonstellingsterrein. De Westdeutsche Rundfunk annuleerde de uitzending. De slachtoffers vielen van tien meter hoogte. Volgens dit bericht vond de machtswisseling zonder bloedvergieten plaats. Er is nu een militaire revolutionai re raad aan de macht die de handvesten van de Ver enigde Naties en van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zal eerbiedigen, aldus radio-Malabo. Volgens eerder in Libreville, de hoofdstad van het aangrenzende Gabon, ontvangen berichten werd presi dent Nguema vrijdagavond aangehouden door de onder minister van Defensie, kolonel Teodoro Nguema Menzo- go. Deze officier zou nu de sterke man van Equatoriaal Guinee zijn. (Van onze redactie buitenland) ROME. Zestien maanden nadat hij zichzelf „politiek dood” verklaar de, werd Francesco Cossiga gisteren de nieuwe premier van Italië. Hij en zijn 24 ministers werden beëdigd door de Italiaanse president Sandro Pertini. (Van onze redachtie buitenland) LIBREVILLE. Een militaire staatsgreep heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan het bewind van president Francisco Macias Nguema van Equatoriaal Guinee, zo heeft het radiostation van Malabo, de hoofdstad van deze voormalige Spaanse kolonie, gisteren bekendgemaakt. Assad heeft volgens het blad het groene licht gegeven voor de coup tegen zijn Iraakse collega. Al Ahram citeert Abdel Hoessein al Mashadi, een van de vijf advi seurs van de Iraakse president die de coup hadden voorbereid. Volgens Mashadi had Ayesh zijn eerste contacten met de Syriers gelegd, toen hem duidelijk werd dat er geld nodig was om het complot tot uitvoering te brengen. Via de Syrische militaire attaché in Irak, ont ving hij in totaal zo’n 170.000 dinar of meer dan anderhalf miljoen gulden. Syrië was bereid het complot, dat uit 1975 stamt en oorspronkelijk gericht was tegen de voormalige president Ahmed Hassan al Bakr, te financieren om na de coup een verenigd Syrië en Irak met As sad als president en Bagdad als hoofdstad (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Iran heeft aange- kondigd dat het zal deelnemen aan de conferentie van niet-gebonden lan den die op 3 september in de Cubaan se hoofdstad Havana begint. Tijdens de conferentie zal de toelating van Iran tot de groep van niet-gebonden landen worden bekrachtigd. Kandidaten van de Islamitische Repu blikeinse Partij hebben in de Iraanse dis tricten waarvan de uitslag bekend is, de meerderheid behaald bij de verkiezingen. De partij wordt gesteund door geestelijk leider Khomeini. Door de verkiezingsuitslag die waar schijnlijk pas over enkele dagen definitief is wordt een nieuwe grondwetgevende vergadering van 75 leden gevormd. Voor zitter wordt waarschijnlijk de ayatollah Taleghani. Vertegenwoordigers van etnische min derheden in Iran hebben protest tegen de verkiezingen aangetekend. De religieuze leider van de 3,5 miljoen Koerden in het land heeft verklaard de verkiezing van twee niet-Koerdische geestelijken niet als vertegenwoordigers van de Koerden wil len accepteren. Ook uit de provincie Oost-Azerbaidjan bij de grens met de Sovjet-Unie worden conflicten over de verkiezingsuitslag ge meld. Minister Sabbaghian van Binnen landse Zaken heeft toegezegd dat alle klachten zullen worden onderzocht. In de stad Yazd in het zuidoosten van Iran, zijn gisteren twee mannen geëxecu teerd omdat zij zich hadden uitgegeven als leden van een revolutionair comité en omdat zij een vrouw hadden verkracht. LIVINGSTONE (Reuter). President Binaisa van Oeganda heeft gisteren ge zegd te geloven dat ex-president Amin in Soedan is. Hij heeft een grote beloning uitgeloofd voor degene die de afgezette president, dood of levend, kan uitleveren. CATANIA (UPIZReuter). De drie stromen lava die sinds vrijdag uit de vulkaan, de Etna op Sicilië naar bene den komen, zijn gisteren in snelheid afgenomen tot een meter per uur. Aan vankelijk bedroeg de snelheid 15 meter per uur. Volgens deskundigen is het gevaar voor twee dorpen op de oostelij ke helling van de 3.263 meter hoge berg nu geweken. Zaterdag vluchtten de bewoners van Fornazzo met al hun hebben en hou den, terwijl de 2.000 inwoners van het nabijgelegen Milo de raad kregen, zich paraat te houden voor evacuatie. Het is de hevigste uitbarsting van de Etna sinds 20 jaar. Met het oog op de zware rookwolken werd het vliegveld van Ca tania gesloten. Zaterdag klaarde het zicht zover op dat het vliegverkeer kon worden hervat. in een 1 meer naken naken egaan llerlei in ge- ■rvoer boden ?ti- Ise vij de fel Ise ANTWERPEN (AFP/Reuter). De kerncentrale in Doel, bij Antwerpen, is gisteravond stilgelegd na een technisch mankement in het koelsysteem. Een woordvoerder heeft dit meegedeeld. Door een breuk in de pijpleiding van het koelwater is de machinekamer van de centrale onder water komen te staan. Het herstel zal enkele dagen in beslag nemen. Het gaat om twee kernreactors, die beide buiten bedrijf zijn gesteld. Zij voorzien in ongeveer vijf procent van de elektriciteitsvoorziening. Volgens de woordvoerder zijn de plaatselijke brandweer en eenheden van de be scherming burgerbevolking opgeroe pen. Er bestaat echter geen gevaar voor ontsnapping van radioactiviteit, aangezien de breuk zich niet dicht in de buurt van het radioactieve centrum van de reactor bevindt zei hij. vorig fensie jeleid jutro- iicaal ibinet ;d dat bij de VHO) RIO MUNINs°k Of groeien die Franse kindertjes, door dat late naar bed gaan en dat wijsneuzige rondlopen in het territorium van de avond waarin de volwassenen op hun volwas- sendst zijn, misschien juist daardoor op tot die culturele lieden die Rudy Kous broek ons zo graag ten voorbeeld stelt? Feit is, dat op de dag dat onze minister president Dries van Agt van zijn racefiets was gestapt om in het Melkhuisje naar het tennissen te kunnen kijken en de beker te mogen uitreiken, Valéry Giscard d’Es- taing, de president van de Franse repu bliek, op de televisie deel uitmaakte van een pannel waarin hij en andere kenners van het werk en leven van de schrijver Guy de Maupassant (de andere pannelle- den waren de schrijvers Louis Forestier en Armand Lanoux, en de filmregisseur Alexandre Astruc), langdurig over deze negentiende-eeuwse schrijver discussieer den. „Quatre lettrés subtils et passionés” „Vier fijnbesnaarde en gepassioneerde letterkundigen”, zoals France-Soir hen omschreef. Als je Van Agt vraagt wie Van Schendel was, zegt hij: dat waren twee wielrennende broers. S te vin >p een lange- FNV. n van en de :et. Ze rpand orders en ds- sid ?li- CHUR (Reuter). Een 70-jarige Franse toerist, Alfred Seckel, is na 12 dagen ge red uit een ravijn bij St. Antoenien ten oosten van de Zwitserse stad Chur, nabij de Oostenrijkse grens. De bejaarde wan delaar die al die dagen niets te eten had gehad en zich met water uit een beekje in leven had gehouden, bleek 35 kilo te zijn afgevallen. In een ziekenhuis in Chur waar hij werd opgenomen, vond men zijn toestand naar omstandigheden goed. ISLAMABAD (UPI). In Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, zijn hevige gevechten uitgebroken tussen moslims en 1 regeringstroepen. De gevechten braken ’s middags uit in het centrum van Kaboel, maar verspreiden zich al gauw naar an dere delen van de Afghaanse hoofdstad, zo hebben diplomatieke bronnen gemeld. Het hevigste werd gevochten in het deel van de stad waar het hoofdkwartier van de chef van de generale staf is gevestigd. Hoewel radio-Kaboel meldde dat de re geringstroepen na vier uur de situatie meester waren en de rust in de stad was weergekeerd, gaat volgens andere berich ten uit de stad de strijd door. Volgens opstandelingenbronnen in Pesjawar zijn 2000 leden van het Nationale Islamitische Bevrijdingsfront Kaboel binnengedron gen en worden er nog meer verwacht. Dit kon nog niet van onpartijdige zijde wor den bevestigd. en in er he en ik- er- él- ;b- lat zo >n- ■es ;e- in- lit •ie ;te ar >le a- in Daar zit toch iets moois in: je stapt om vier uur op het Centraal in Amsterdam in de trein, en om elf uur ’s avonds zit je, in enkel je colbertje, en natuurlijk met je vrouw in een zijstraatje van de Rue Mouf- fetard buiten op het smalle trottoirtje aan een tafeltje met een blad ter grootte van een soepbord warm te eten. Niet bijster goed, en ook is de serveerster een beetje narrig (ze brengt een entrecote in plaats van een filet de boeuf, en ze vergeet de sla), maar het eten is op dat moment niet essentieel. Essentieel is, dat je van elf tot half één ’s avonds, zonder bouffante om, buiten op straat een bezigheid verricht die je onder dezelfde omstandigheden, op de zelfde manier, niet in Nederland, bijvoor beeld in Amsterdam, zou kunnen ver richten. Waar het om gaat, als je even drie dagen naar Parijs gaat, is dat je je van top tot teen in het buitenland voelt. Mijn vrouw heeft een groot talent in die richting: zij vindt Antwerpen al „echt buitenland”. Zoals anderen overbevattelijk zijn voor verkoudheid, is zij dat voor „buitenland”, maar bij mij moeten ze toch met iets zwaarder materiaal komen aandragen. In dit geval was het zwaar zat. De Rue Blain- ville mondde aflopend uit op het kleine, vierkante Place Contrescarpe (een contre- scarpe is de binnenkant van de buitenwal van een versterking, we zaten dus zo’n beetje in het hart van het oude Parijs), waar temidden van een handjevol buurt- clochards een tragédienne van in de der tig aan één stuk door het volledige reper toire van Edith Piaf stond te zingen, die, zoals bekend, ook als straatzangeres ont dekt werd. Maar zoals een roos wel een bloem, maar lang niet elke bloem een roos is, zo leek het op het eerste gehoor niet waarschijnlijk dat ook deze straatzange res tot de hoogten van Edith Piaf zou opfladderen. Volgens sommige berichten zijn er ook eenheden van het leger betrokken bij de strijd tegen de regeringstroepen. Volgens radio-Kaboel waren „Pakis taanse en Iraanse agenten” verantwoor delijk voor de onlusten. Volgens diploma tieke bronnen was er echter sprake van rebellie van legereenheden. Ook in de omgeving van de stad Herat in het westen van het land zou gevochten zijn. De Harekat Islami Afghanistan, een moslem-beweging die tegen de regering is, meldde dat er de afgelopen dagen slag is geleverd bij Herat tussen regeringstroe pen en moslems. Zestig soldaten zouden hierbij zijn omgekomen. „Hè, echt buitenland”, zeiden we tevre den tegen elkaar, terwijl we ons afvroegen of Frankrijk alleen nog niet als het Ro meinse keizerrijk uiteen was gevallen door dat cosmische evenwicht tussen laat naar bed gaande kinderen en een overmacht aan politie. Zo’n volk, waarvan de kleinste kinderen nog om middernacht op straat lopen terwijl ze bij ons al om zeven uur naar bed gesoebat worden, moet op den duur toch lichamelijk en geestelijk ontwricht worden, zou je den ken, maar gelukkig, als uit die toestand van ontwrichting dan een onnozel buren- ruzietje ontstaat, is dan ook binnen enkele minuten een geharnast busje met liefst vijf agenten ter plekke om het binnen brandje te blussen. te kunnen proclameren, aldus Mashadi. Assad zou het vijftal volgens hem aange spoord hebben haast te maken met de zaak. Uit het onderzoek naar het complot te gen president Hoessein van Irak is geble ken dat duizenden mensen in het hele land bij het complot betrokken zijn geweest. Dit meldde gisteren het persbureau voor het Midden-Oosten, Mena. De samen zweerders waren afkomstig uit alle delen van het land en uit alle niveaus van de regerende Baath-partij. Meer dan 500 le den van de Baath-partij zijn op het ogen blik in hechtenis, aldus MENA. De laatste keer dat de 51-jarige christen democraat in het nieuws kwam, was op 10 mei vorig jaar. Op die dag diende hij zijn ontslag in als minister van Binnenlandse Zaken 24 uur nadat de ontvoerde voorzit ter van zijn partij, Aldo Moro, door de Rode Brigades was vermoord. Toen Moro op 16 maart ontvoerd werd, verklaarde Cossiga al dat „wat er zou gebeuren hij politiek dood was en zou aftreden”. Dit gebaar, vrijwel uniek in het politieke le ven in Italië, heeft hem veel sympathie bezorgd. Nadat zes formatiepogingen op een mis lukking waren uitgelopen, verraste Cossi ga het land door slechts 48 uur nodig te hebben om zijn kabinet samen te stellen. De nieuwe regering moet echter gezien worden als een voorlopige „technische” oplossing, die echter geen van de proble men oplost, die tijdens de regeringscrisis zijn gerèzen. De crisis ontstond in januari toen de regering-Andreotti ten val werd gebracht. De nieuwe regering komt voort uit een behoefte naar een overgangsperiode waarin de gemoederen na het mislukken van de drie voorgaande formatiepogin gen, tot rust kunnen komen. De partijen die aan de coalitieregering deelnemen Maar er waren meer tekenen van „echt buitenland”, alias „echt Parijs”. Als vin dingrijke Nederlandse restauranteige- naar zou je, als je op het trottoir van een hellend straatje tafeltjes en stoelen neer zette, toch een klein stukje onderaan de twee hoogststaande poten van de stoelen en het tafeltje afzagen om het tafelblad en de stoelen horizontaal te krijgen, onge acht die helling van de negende categorie, maar op die gedachte was men hier nog niet gekomen. We hebben dus maar geen soep vooraf genomen. Tegen twaalven kwam nog een groot moeder met haar tweejarige kleindochter aan de hand voorbijsloffen, en een overbuurmeisje van vijf jaar mocht, ook al was het inmiddels kwart over twaalf geworden, gerust nog wel even tien meter verderop de afwikkeling gadeslaan van een burenruzie tussen de conciërge aan de ene kant, en „de baron” (eigenaar van restaurant „Le Baron Tzigane”) aan de andere kant. Na wat onverstaanbaar ge schreeuw over en weer, kwam een overvalbusje met daarin vijf Parijse agen ten bereidwillig aanrijden om het geschil te beslechten. Halfweg de oostelijke helling is een nieuwe krater ontstaan. De uitstro mende lava heeft al 50 hectare appel en notenbomen vernield. Rokend en vlammend kruipt de lavastroom uit de Etna over een landweggetje dat van zee naar de berg leidt. Inmiddels zijn duizenden toeristen naar Sicilië om de vulkaanuitbarsting te aanschouwen. klBREVILLE# GABOEN-.- =gSgSg=£==§^sBio Beniti ^°alo-:JAOEND£l ALGIERS (Reuter). Mauretanië heeft gisteren een vredesovereenkomst gesloten met het Polisario, dat strijdt voor onafhankelijkheid van de Westelijke Sa hara. Op grond van dat akkoord ziet Mau retanië af van iedere aanspraak op de zuidelijke helft van dit gebied. Het akkoord kwam tot stand na drie dagen onderhandelen in Algiers tussen vertegenwoordigers van de Mauretaanse regering en het Polisario-front, dat sinds 1976 strijd voerde met zowel Mauretanië als Marokko. Mauretanië zegt in het tijdens een korte plechtigheid in aanwezigheid van journa listen ondertekende document, dat het besloten heeft zich definitief terug te trek ken uit wat het noemt „de onrechtvaardi- ge oorlog in de Westelijke Sahara”. Het noemt het Polisario, dat door Algerije wordt gesteund, „de vertegenwoordiger van het volk van de Sahara”. De Westelijke Sahara was een kolonie van Spanje tot dit land in 1976 van dit gebied afstand deed en het verdeeld werd tussen Marokko en Mauretanië. Een rege ling met het Polisario werd verwacht na dat de regering van Mauretanië vorige week bekendmaakte, dat het afzag van haar aanspraken op de Westelijke Sahara. De guerrillastrijders van het Polisario- front hebben herhaaldelijk militaire ac ties tot diep in Mauretanië uitgevoerd en de strijd was een zware belasting voor de Mauretaanse schatkist. Marokko heeft echter laten weten dat het zijn deel van de Westelijke Sahara zal blijven verdedigen. Koning Hassan ver klaarde vorige week dat Mauretanië niet het recht had zich terug te trekken uit dit gebied, dat rijk is aan fosfaat. Hij liet doorschemeren dat Marokko eventueel het gedeelte van Mauretanië zal bezetten als dat land het zou opgeven. KAMEROEN nische wijten vering el bij- le-Ver- rolker- con- raging CAIRO(UDZAFP) Mohammed Ayesh, de leider van het onlangs ont dekte complot tegen de Iraakse presi dent Saddam Hoessein, heeft enkele malen een ontmoeting gehad met de Syrische president Hafez Assad. Dit heeft gisteren het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Ahram gemeld. (christen-democraten, sociaal-democra- ten en liberalen) zijn trouwens al overeen gekomen dat de regering slechts enkele maanden zal aanblijven. Naar verwacht wordt zal het kabinet vallen na het natio nale congres van de christen-democrati- sche partij in november of december. De partij zal dan waarschijnlijk de knoop doorhakken en betrekkingen aanknopen met de socialisten. Zonder deze partij is geen enkele politieke meerderheid en dus geen enkele levensvatbare regering moge lijk. De regering-Cossiga kan bestaan bij de gratie van de socialistische partij die zich deze keer van stemming zal onthouden. Veel meer zullen de socialisten Cossiga echter niet toestaan. De premier staat bij wijze van spreken onder curatele. De socialisten hoeven maar een keer tegen te stemmen en hij zal moeten aftreden. Twee maanden na de algemene verkie zingen op 3 juni, bevindt Italië zich in een politieke situatie die meer dan ooit onop losbaar lijkt. De christen-democraten (38 pet) kunnen niet regeren zonder de socia listen (10 pet) maar dezen weigeren een coalitie met de christen-democraten. De communisten (30 pet) willen wel weer deelnemen aan een „nationale unie”, zoals door Aldo Moro gevormd, maar zij eisen in dat geval zetels in een kabinet, hetgeen door de christen-democraten steeds reso luut van de hand wordt gewezen. De situatie wordt nog ernstiger als men denkt aan de economische en sociale pro blemen die met de jaren hebben bijgedra gen tot de onbestuurbaarheid van het land. Sinds 1944 zijn er 39 regeringen geweest. Equatoriaal Guinee De afgezette president was op 29 september 1968 tot staatshoofd gekozen. Op 14 juli 1972 werd hij uitgeroepen tot president voor het leven. Hij trad tevens op als minister van Buitenlandse Zaken en Defensie. Volgens een in Spanje verblijvende oppositieleider Leandro Nbo- mio, die zijn instemming met de staatsgreep betuigde, wonen ongeveer 100.000 vluchtelingen uit Equatoriaal Guinee in het buitenland, hoofdzakelijk in Gabon en Spanje. In 1969 had de nu afgezette president zijn voornaamste tegenstander bij de verkiezingen, Bonifacio Ondo Edu, na een mislukte staatsgreep zonder vorm van proces laten terechtstellen. Talrijke in het land gebleven Span jaarden volgden dit lot, nadat het staatshoofd Spanje ervan had beschuldigd dat het bij de mislukte staats greep had geholpen. Spanje overwoog toen een expediti onaire macht te sturen, waarna Macias Nguema om een vredesmacht van de VN vroeg. Tenslotte werd een rege ling getroffen, waarbij alle blanken het land mochten verlaten. Sindsdien was er volgens velen sprake van een „bloedi ge dictatuur”, waarbij de president zonder vorm van proces duizenden mensen liet doden. In oppositiekringen werd vorig jaar gezegd, dat de bevolking ongeveer was gehalveerd. In Spanje gold tot eind 1976 de bepaling dat de pers geen aandacht mocht besteden aan Equatoriaal Guinee om de woede van Macias Nguema niet op te wekken. Deze had zich inmiddels zelf uitgeroepen tot staats hoofd voor het leven. Het Britse blad The Observer noemde Equatoriaal Guinee „het concentratiekamp van Afrika”. Amnesty International, de wereldraad van Ker ken, de Liga voor de Rechten van de Mens, de Internatio nale Federatie van Juristen, het Vaticaan en andere organisaties lieten herhaaldelijk protesten horen tegen de martelingen, willekeurige arrestaties en moorden on der het regime van de nu afgezette president.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3