Penningmeester Klaas Groen wil meer zekerheid Versterkingen door verkoop van Rob de Kip 3 Start competitie betaald voetbal <i Se n )be TL I335 >04 lil IlIllIISi Sponsor Negatief Subsidie Centrumspits Licht 13 SPORT 19 7 9 DINSDAG 7 AUGUSTUS 12 itSf w Telstar is elk jaar met bezig laatste seizoen dank aan RWDM 'v )h. slijk, of aravan. Hen aan loderne ?.00 uur isklasse nciering J leopend schatting is achteraf toch te hoog geble ken. Dat risico hebben we nu niet meer durven nemen,” aldus Klaas Groen. „Met uitzondering van het afgelopen jaar heeft het voorstel voor subsidie aan Telstar nooit veel problemen opgeleverd. Gezien de recente ontwikkelingen is het echter alleszins begrijpelijk dat over een dergelijk bedrag in de gemeenteraad uit voerig van gedachten wordt gewisseld. Tenslotte is Velsen een van de topge- m een ten wat betreft het subsidiëren van het betaalde voetbal. In een tijd, dat ook de overheid de broekriem strakker moet aanhalen, is het niet meer dan logisch dat daarover uitgebreid wordt gediscussi eerd. Het is echter jammer, dat de subsi die aan Telstar elk jaar fundamenteel ter discussie staat. Op die manier is het voor ons niet mogelijk een beleid op- langer termijn te maken.” Eén van onze wensen is dan ook dat er vanuit de raad een visie op lange termijn wordt ontwikkeld. Het bestuur van Tel star heeft daar in de gesprekken met het college ook regelmatig op aangedrongen. Echter, zoals het nu gaat, zijn we in feite elk jaar met ons laatste seizoen bezig en dat werkt bepaald niet prettig,” zo bena drukt Klaas Groen, die graag zou zien dat er met de leden van de raad een open discussie op gang zou worden gebracht over de toekomst van Telstar. „Het is mij tijdens de raadsvergadering van novem ber vorig jaar gebleken, dat velen niet goed op de hoogte zijn van de situatie. Zo’n open gesprek kan verhelderend wer ken. Bovendien kunnen bij een mondelin ge toelichting zaken duidelijker worden gesteld. Het wordt in elk geval tijd dat de gemeenteraad zich een mening gaat vor men en uitspraken over Telstar gaat doen. Het moet voor ons duidelijk worden of de subsidie de komende jaren wordt afge bouwd of uitgebouwd.” hulp van overheidsgeld en door een fusie van VSV en Stormvogels een betaalde voetbalclub op te richten. Het is heel lang goed gegaan met de club in de eredivisie, nu zal men zich er bij neer moeten leggen dat er een paar jaar op een lager niveau wordt gespeeld.” De inkrimping van de selectie vond voor het grootste deel plaats via spelers, die toch niet in de A-selectie speelden. Twee spelers, die wel regelmatig in het eerste elftal uitkwamen verdwenen echter ook: Dick Beek en Duncan Pratt Hughes: „Van Dick Beek hadden we veel meer verwacht. Qua persoon binnen de groep is hij van zeer veel waarde ge weest, maar er moeten prestaties worden geleverd op het veld en die vielen van Dick Beek tegen. Pratt hebben we een contract aangeboden. Dat heeft hij niet geaccepteerd en is op zoek naar een ande re club. Duncan is inzetbaar als voofstop- per en eventueel als spits. Ten opzichte van de andere spelers, die wij voor die plaatsen hebben schiet hij tekort”. De voorstoppersplaats zal waarschijn lijk weer voor Chris Verkaik zijn. Daar achter speelt vermoedelijk Pieter Huyg, die de plek inneemt van Piet van den Berg, die nu definitief een punt achter zijn loopbaan zette. Hughes: „Ik had Piet graag nog gehouden. Hij had ook nog een contract voor een jaar, maar hij woont in Brabant en geeft de voorkeur aan zijn maatschappelijke functie. Hij zag ook erg op tegen het vele reizen voor de trainin gen. Op zijn leeftijd zou hij eigenlijk geen van 8,5 miljoen om te verdelen onder de clubs die in de pas lopen met hun begro ting. Daarvan is Haarlem er één. Moge lijk mag dat bedrag niet besteed worden voor het aantrekken van spelers, maar geld is geld en dat* hebben we vaak hard nodig. Ik verwacht daarvan overigens geen geweldig bedrag. Waar ik meer van verwacht is van de 9 miljoen die beschik baar is om de clubs zonder licht aan een installatie te helpen. Hier gaat het om eredivisieclubs en wij zijn één van de weinige, die nog geen licht hebben”. Klaas Groen tenslotte: „Er wordt bij Telstar hard aan gewerkt, maar het is niet eenvoudig om daar verandering in te brengen. Dat is een langzaam en moei zaam proces. Zit er echter geen opbouw in dan moet je je conclusies trekken. Telstar ontleent zijn bestaansrecht aan de toeschouwers. Komen die niet meer, dan dient Telstar opgeheven te worden. Die beslissing is echter aan het publiek.” AD HEESBEEN Hoewel het Telstar de laatste jaren be stuurlijk, financieel en sportief bepaald niet voor de wind is gegaan, is Klaas Groen ervan overtuigd, dat er nog wel degelijk toekomst is voor het betaalde voetbal in Velsen. Echter ook hij is zich er terdege van bewust, dat meer publiek een absolute vöbrwaarde is om dat „instituut” in deze gemeente in stand te houden. gerevi- onditie, 2000-, Drie- voor veel van onzè spelers bijzonder moei lijk om in deze omgeving passend werk te vinden, omdat zij ’s middags moeten trai nen. Meer medewerking op dat gebied zouden wij veel meer op prijs stellen. We vinden dat belangrijker dan dat een be drijf 10.000 gulden voor Telstar op tafel legt.” - Na een competitiestop van ongeveer twee maanden, begint volgende week (18 en 19 augustus) het nieuwe seizoen betaald voetbal. Bij de start van het voetbaljaar ’79- ’80 besteden wij deze en volgende week dagelijks aandacht aan de eredivisie clubs. Vandaag het begin van deze serie: de Kennemerlandclubs Haarlem en (eer- ste-divisievereniging) Telstar. •>g 381, f 1650. i 18 00 geisers, imsteeg De belangrijkste post op de begroting vormt de subsidie van de gemeente Velsen („Zonder subsidie zou Telstar ophouden te bestaan”). Dit jaar kon de Velsense eerste divisionist, ondanks de degradatie, rekenen op een bijdrage van 365.000 gul den, ongeveer vijf procent meer dan in het seizoen, dat de ploeg nog op het hoogste voetbalplatform actief was. Echter meer dan ooit leverde de toeken ning van die toelage in november vorig jaar moeilijkheden op. Binnen de raad waren de meningen ernstig verdeeld en Hughes: HAARLEM. Eigenlijk mag Barry Hughes de Belgische club RWD Molen beek wel dankbaar zijn. Aan de plotselin ge en enigszins verrassende belangstel ling van de Brusselse ploeg voor linker spits Rob de Kip heeft Hughes het te danken dat hij zijn selectie voor het ko mende seizoen wat heeft kunnen verster ken. De transfer van Rob de Kip naar België leverde Haarlem voldoende geld op om drie nieuwe spelers te kunnen aantrekken. Spelers op plekken, die door de Britse oefenmeester het hele vorige seizoen als onvoldoende bezette gebieden werden gekenschetst Haarlem namelijk faalde vooral in de aanval. Produceerde te weinig doelpunten om het vaak niet onaardige veldspel het juiste vervolg te geven. Met het aantrek ken van Frank Kramer (Volendam), Terry Hendriks (Vitesse) en Gerrie Kleton (Beer schot) hoopt Barry Hughes dat probleem te hebben ondervangen. Toch hebben de ze drie voetballers, van wie Kleton na een driejarig Belgisch avontuur (twee seizoe nen Cercle Brugge en één jaargang Beer schot) weer terugkeert op het oude nest, niet de grootste wens van Hughes in ver vulling gebracht. Barry Hughes: „Ons grootste probleem is geweest het ontbreken van een echte spits. Een man die goed is voor twintig goals in een seizoen. Ik ben daarom bezig geweest met Ruud Geels. Ik heb met hem gesproken, maar financieel was het voor ons niet haalbaar. Geels moest aan trans- ferbedrag en salaris meer gaan kosten dan de drie jongens die ik nu heb. En niet zo’n klein beetje meer ook. Sparta kon hem natuurlijk betalen door de verkoop van Michel Valke aan PSV. Dat leverde veel geld op. Wij konden het ons niet permitteren. Haarlem is een gezonde ver eniging en dat moet zo blijven. Wij stap pen niet naar de bank om te zeggen: geef me even drie of vier ton. Wij geven het geld uit dat we hebben en niet meer”. Een sluitende begroting is altijd het streven van de Haarlemse eredivisionist geweest en zal dat ook altijd blijven. Na de invoering van de CAO voor betaalde voet ballers besloot het bestuur in overleg met Hughes de totale selectie terug te draaien. In plaats van drieëntwintig man staan er nu nog slechts negentien spelers op de loonlijst. Het minimumloon van zo’n 12.000 ligt daaraan ten grondslag. Hug hes hoopt dat Haarlem straks de vruchten gaat plukken van dat zuinige beleid. aat, pr. lat 15, jl- Waas Groen: „Het wordt tijd dat de gemeen teraad van Velsen uitspraken over. Telstar gaat doen. Hoe noodzakelijk, die bezuinigings operatie is, bewijzen de cijfers. Het laatste seizoen in de eredivisie leverde de club een tekort op van meer dan 300.000 gul den. Het tekort van het afgelopen seizoen ligt in dezelfde orde van grootte. „Dat wisten we en dat was ook niet te voorkomen,” zo maakt Klaas Groen sinds september 1978 penningmeester duidelijk, „maar dat betekent wel, dat we dit seizoen zonder verlies moeten draaien. De afgelopen jaren is er een aantal spelers voor aanzienlijke bedragen verkocht. Dat geld is in de exploitatiesfeer verwerkt. We hebben weinig bezittingen, maar ook geen schulden. Met onze begroting voor 1980 hopen we quitte te draaien. Dat kan, maar dan mogen we niet al te veel meer op ons kapitaal interen. Er is alleen nog ruimte voor meevallers, niet meer voor tegenval lers.” Een van die meevallers zou een toename van de publieke belangstelling kunnen zijn, al zijn de verwachtingen, gezien de ervaringen van het afgelopen seizoen, niet al te hoog gespannen. Zelfs de na-compe- titie, waarvoor Telstar zich samen met Fortuna, Groningen en Willem H (de promovendus) wist te plaatsen, bleek voor de Velsense vereniging geen succes. „We hebben het aantal toeschouwers voor het nieuwe seizoen begroot op ge middeld 1200 per wedstrijd. Vorig jaar zijn we uitgegaan van 1500, maar die 1978. 1. Allr. Ged. il. 023- met name de progressieve partijen had den moeite met het opnieuw verlenen van financiële steun aan Telstar. Er moest tenslotte een motie van het raadslid Dirk Kuyper (Progressief Velsen) aan te pas komen om de goedkeuring van de raad af te dwingen. In die motie, die met uitzonde ring van de WD-fractie door de voltallige raad werd ondertekend, werd besloten de subsidieverlening aan Telstar te koppelen aan een aantal voorwaarden. Een van die voorwaarden was o.a. dat Telstar met een accountantsverklaring over de brug moest komen. Een verzoek, waaraan de club volgens Klaas Groen nog steeds niet heeft voldaan. „We hopen, dat we die verklaring op korte termijn kunnen overleggen. Haast is echter geboden, want de subsidie over 1979 hebben we om die reden nog steeds niet ontvangen. En dat geld hebben we met het oog op het nieuwe seizoen hard nodig.” Gezien de teruglo pende publieke belangstelling voor de verrichtingen van de Velsense formatie lijkt het zeer waarschijnlijk dat de raad ook dit jaar het verzoek om financiële steun niet zonder meer zal goedkeuren. (Van onze sportredactie) VELSEN. Een voorzichtig en ver antwoord financieel beleid. Dat is de koers, die het Telstar-bestuur de komen de jaren voor ogen staat. Alleen op die manier is het volgens de clubbestuurders mogelijk om de impasse, waarin de club de laatste paar jaar zowel sportief als financieel terecht is gekomen te doorbre ken. De degradatie naar de eerste divisie in het seizoen ’77-’78 met daaraan gekop peld het sterk teruglopen van de inkom sten (o.a. recettes en toto-lottó-gelden) heeft er onder meer tqe geleid, dat het bestuur een bezuinigingsoperatie heeft moeten doorvoeren om de begroting slui tend te krijgen. Zo is er „gekort” op de spelerssalarissen, is het aantal contract- spelers voorlopig teruggebracht tot 16, zijn er slechts éénjarige contracten afge sloten en is het aantal aankopen beperkt gebleven tot één speler: Rob van der Meer, die halverwege het afgelopen sei zoen al op huurbasis van Sparta was geleend. De zekerheid dat er elk jaar een royale overheidsbijdrage kan worden getou cheerd, is een van de redenen dat het Telstar-bestuur nooit serieus op zoek is gegaan naar een sponsor (Hoogovens, dat jaarlijks 60.000 gulden in de kas stort uitgezonderd). Nog af gezien van het feit, dat de gemeente Velsen daar zonder twij fel erg veel moeite mee gehad zou hebben, ligt een dergelijke toenadering ook niet in de lijn van het bestuursbeleid. Klaas Groen: „Ons grootste bezwaar is, dat een voetbalclub als Telstar financieel afhan kelijk zou worden van een bedrijf. Gezien de economische ontwikkelingen in het be drijfsleven is dat een erg enge zaak. Wij geven de voorkeur aan subsidie boven sponsoring. Iets anders is, dat het be drijfsleven in Velsen best eens wat meer voor Telstar zou kunnen doen, zeker op het gebied van de werkgelegenheid. Het is Met Joop Böckling is Haarlems enige centrumspits genoemd. Hij kwam vorig jaar niet uit de verf. Hughes hoopt echter dat dat nu wel het geval zal zijn, omdat de aanspeelmogelijkheden via de vleugel^ verbeterd zijn. De Haarlem-trainer kan eventueel nog terugvallen op Danny Leilf sen, maar hij zal de eerste maanden van de nieuwe voetbaljaargang niet actie! meemaken. Op de eerste training name lijk liep hij een barst in het linkerkuitbeen op en is voorlopig uitgeschakeld. Haarlem lijkt op papier in elk geval een ploeg te hebben, die kan afrekenen met het jaarlijkse geworstel om in de hoogste afdeling te blijven. Barry Hughes blijft echter zeer voorzichtig. „Vorig jaar”, zegt hij, „ging het in het begin allemaal erg goed. Tot de winterstop. Daarna ging het mis door een paar blessures. De mentali teit heeft ons behouden voor de eredivi sie. Met die groep spelers, dus met De Kg> erbij en met minder tegenslagen, zoudra we het dit jaar ook hebben gered. To<*i ben ik blij met de nieuwe spelers, gl betekent het wel dat je opnieuw aan e^i ploeg moet gaan werken. Er zal wel iets veranderen ten opzichte van het vorige seizoen. Ik hoop natuurlijk op een plaats in de middenmoot en liefst een beetje stevig. Al weet ik eigenlijk niet wat beter is: middenmoot of onderaan. Vorig jaar was het een erg fijne competitie. Met spanning tot aan het eind toe. Maar dat is achteraf gemakkelijk gezegd. Nee, dan toch maar liever ergens in de midden moot. En met deze ploeg moet het kun nen. Mits we niet weer een hele serie tegenslagen krijgen. JAN VAN DER NAT training kunnen missen”. Verkaik en Huyg zullen op de vleugels worden bijgestaan door Masefield en Mel- gers, die de plaats inneemt van Frank van Leen. De talentvolle linksachter tobt sinds de winterstop met een blessure in de knie, waarvan de doktoren niet precies weten wat het is. Het middenveld zal worden, bezet door Kleton („Van hem heb ik vier jaar geleden in de eerste divisie erg veel plezier gehad”, zegt Hughes), Haar en de weer herstelde Frans Reuser. Mogelijk ié daar ook nog een plek voor Abe van den Ban of Douglas George, maar die zullen^ moeten wijken, wanneer Haarlem aanval lend speelt Dan namelijk zal het eerst genoemde drietal voor de aanvoer moeteji zorgen in de richting van Kramer, Böck ling en Hendriks. Hij: „Ik heb gelezen dat het Budget Bewakings Instituut een bedrag heeft De Telstar-penningmeester gelooft overigens niet dat de raad negatief zal beslissen over de nieuwe subsidie aanvraag van de Velsense club. Daarover: „Ik verwacht wel weer een uitgebreide discussie, maar ik denk niet dat de subsi die stop gezet zal worden. Dat zou overi gens ook desastreus zijn, fïet is onverant woord om binnen een jaar op nul te zak ken. Zover zal het ongetwijfeld niet ko men. Tenslotte heeft ook de gemeente haar verantwoordelijkheden ten opzichte van Telstar. Het politieke beleid is er destijds op gerichtg geweest om met be- ÉL;?* j' i,, r Barry Hughes: hopen op minder zorgen dan verleden jaar

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13