Egypte komt met voorstellen Interim-president Bolivia Jumbo op rails Benoeming Guevara toch bekrachtigd Biscuits voor vluchtelingen Alle personeel fileerbedrijf ontslagen Rembrandt over akkoord Z.-Afrika verwerpt Rhodesië Thatcher Riskante stap van f achtergrond IJmuider Courant Grieken niet Weer lavastroom Rijksmuseum kocht een bij oefening NAVO-vloot Jezuïet mag China binnen Schilderswijk ook toneel relletjes plan voor wc L Rijk wil fraude auto-importeurs hard aanpakken Damiate Pers I „Koffie ook in prijs laten dalen” Botha „verbijsterd” K fesrw rf DINSDAG 7 AUGUSTUS 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 4 □I - - fi, 1 1 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Egypte heeft gisteren bij de bespre kingen met Israel en de VS in het Israëlische Haifa een plan op tafel gelegd voor Palestijn se autonomie, op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, zo heeft het semi-offi- ciële Egyptische dagblad Al Achram vandaag gemeld. 1 t 1 f 1 1 t Or K I I I. 'I I I I h l> i Vijf-puntenplan (Van onze redactie binnenland) voor I t (Van onze redactie buitenland) 1 147,50 VrM» Met het aanbod dat Londen zelf toezicht houdt op nieuwe Verkiezin gen in Rhodesië heeft de Engelse premier Margaret Thatcher zich ge waagd aan een riskant initiatief. Toen de treindienstleider de onver wachte „reiziger” het station zag bin nenlopen, zette hij ogenblikkelijk alle seinen op rood. Met behulp van de inmiddels gealarmeerde oppassers van Mikkenie werd de zware viervoeter naar het circus teruggedreven. Vier treinen liepen door de wandeltocht van de olifant vertraging op. CATANIA (UPI/AP). De grootste vul kaan in Europa, de Etna op het Italiaanse eiland Sicilië, is nog niet tot rust gekomen. Uit een van de zes kraters vloeit sinds gisteravond een nieuwe stroom lava die het dorp Fomazzo bedreigt. Het dorp werd twee dagen geleden ontruimd nadat een andere krater lava had uitgespuwd. De Etna vertoont de grootste activiteit sinds twintig jaar. Engeland heeft die onafhankelijkheid nooit erkend, maar heeft evenmin recht streeks ingegrepen om dit eenzijdige be sluit terug te draaien. Nu wil de regering Thatcher toch proberen de geschiedenis terug te draaien, diet Britse gezag te herstellen, een nieuwe grondwet op te stellen, een conferentie van alle partijen te beleggen en verkiezingen te leiden die een internationaal aanvaardbare leider van Rhodesië moeten opleveren. Maar de weg daartoe leidt langs veel voetangels en klemmen. In april van dit jaar werd bisschop Abel Moezorewa de eerste gekozen zwarte premier van Zim- babwe-Rhodesië, maar die verkiezingen werden gehouden krachtens een grond wet die alleen aan de blanke minderheid ter goedkeuring was voorgelegd. Deze grondwet verzekert dat de kwart mil joen blanken, in een land met zeven miljoen Afrikanen, ver strekkende be voegdheden behouden over belangrijke terreinen als leger en rechterlijke macht. Tegenover dë bisschop staan de lei ders van het Patriottisch Front, Robert Moegabe en Joshua Nkomo, die vanuit het buitenland een guerrilla-oorlog lei den en veel steun genieten van de landen van zwart Afrika. Aanvankelijk gaf Thatcher blijk van sympathie voor Moezorewa. Ze liet dóór schemeren dat haar regering de econo- Het voorstel betekent dat Londen voor het eerst in 56 jaar de rechtstreekse verantwoordelijkheid zal gaan dragen voor de gang van zaken in Rhodesië. Sinds 1923 heeft Rhodesië zelfbestuur gekend, totdat het zich in 1965 eenzijdig onafhankelijk verklaarde van de Britse kroon. DEN HAAG (ANP). De Mobiele Een heid van de Haagse politie is de afgelopen nacht in de Schilderswijk opgetreden te gen jongelui die rond middernacht bij de Hoefkade en de Jan Steenstraat ruiten hadden ingegooid. Nadat de politie de ruiten had dichtge timmerd, haalden de jongelui de betim mering weg £>n gooiden opnieuw ruiten in. De politie hield twee jongens aan wegens openlijke geweldpleging. In Scheveningen deden zich de afgelo pen dagen dezelfde taferelen voor. De politie noemt verveling en het slechte weer van de laatste tijd als mogelijke oorzaken 'voor het gewelddadige optreden van de jongelui. mische sancties tegen Rhodesië, die in 1965 zijn afgekondigd, zou willen ophef fen. Maar onder invloed van haar minis ter van Buitenlandse Zaken Carrington en onder diplomatieke druk om meer tegemoet te komen aan de opinie van zwart Afrika, is mevrouw Thatcher van koers veranderd. Dit blijkt uit een verklaring van de Zuidafrikaanse minister van Buitenland- (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. Het parlement van Bolivia heeft na een aanvankelijke opschor ting Senaatsvoorzitter Walter Guevara Arce gekozen tot interim-president. Bovendien werd een resolutie aangenomen waarin staat dat het nieuwe staatshoofd een wetsontwerp moet indienen dat voorziet in nieuwe presi dentsverkiezingen. De verkiezingen zullen op 4 mei volgend jaar worden gehouden. Het Egyptische plan omvat volgens het ATHENE. Griekenland zal niet mee doen aan de NAVO-vlootoefening in de herfst van dit jaar, zo heeft een regerings woordvoerder in Athene gisteren beves tigd. Volgens westerse diplomatieke krin gen in de Griekse hoofdstad weigert Grie kenland mee te doen omdat het bevel over zijn smaldeel tijdens de oefening zou be rusten bij Turkse officieren. Griekenland en Turkije zijn het nog steeds niet eens over de Griekse rol in de Egeïsche Zee als Athene weer tot aanslui ting bij het militaire apparaat van de NAVO zou besluiten. In 1974 heeft het zich daaruit teruggetrokken als protest tegen de Turkse invasie van het eiland Cyprus. De KLM-Boeing-747 dr. Albert Plesman is gisteren naar Maleisië vertrokken met een eerste van drie zendingen van elk zesduizend kilo speciale biscuits. Het Nederlandse Rode Kruis voert hiermee een onderdeel uit van het hulpplan van de Werkgroep Bootvluchtelin gen. Met het plan is een bedrag van één miljoen gulden gemoeid: voldoende om 2500 vluchtelingen een jaar te kunnen voeden. Door het voedsel gespreid te verzenden worden opslagproblemen in Maleisië voorkomen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning j I BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex; 41866 I C 5 I 1 c I i 5 f 2 s I t i t 2 1 1 g I 1 7 l s r f l I 1 I 1 l s t c 1 r 1 2 t 1 I 1 1 I (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG/LOESAKA. De Zuidafrikaanse regering is „ver bijsterd” over het akkoord dat de Gemenebestlanden in de Zambiaan- se hoofdstad Loesaka het afgelopen weekeinde hebben bereikt ten aan zien van Zimbabwe-Rhodesië. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De WD-Kamerleden Vrijlandt en Blaauw willen dat minister Van Aardenne van Economische Zaken erop gaat toezien dat dalingen in de we reldmarktprijs van koffie ook in de prijs van een pak koffie worden door berekend. Dë prijsstijgingen waaraan de bewinds man vorige week zijn goedkeuring hecht te', willen beide Kamerleden laten volgen door een prijsdaling, zodra de wereld markt daartoe aanleiding geeft, zo blijkt uit gisteren door hen gestelde schriftelijke Kamervragen. In het algemeen bepleiten de liberale Kamerleden om kortstondige prijsstijgin gen niet meteen in de prijs door te Bereke nen. Ze zouden niet onmiddellijk in hun totaliteit ten laste van de comsument moe ten komen, vinden ze. Ook vragen de WD’ers contróle om te voorkomen dat de detailhandel de prijs verhoging reeds invoert op de oude voor raden. PURMEREND. Treindienstleider C. van den Braak van het spoorwegsta tion Purmerend-Overwhere keek gis termiddag tegen zessep zijn ogen uit toen hij in plaats van een trein een olifant het station zag naderen. Hgt dier, afkomstig van circus Mikkenie dat vlak bij het station zijn tent heeft opgeslagen, bleek na de middagvoor stelling behoefte aan een wandelinge tje te hebben en trok de ketting waar aan hij vast zat uit de grond. De loop- lustige olifant liep de spoorbaan op en richtte zijn slurf richting Amsterdam. ROME (Reuter). China heeft voor het eerst sinds het aan de macht komen van de communisten in 1949 een uit China afkomstige Jezuïet toestemming gegeven voor een bezoek aan zijn land. Het bezoek van pater Michael Tsjoe wordt beschouwd als een nieuwe aan wijzing dat de autoriteiten in Peking wellicht de jezuïeten weer zullen toe staan in China te werken. In maart liet het hoofd van de jezuïeten, pater Pedro Arrupe, weten dat de jezuïeten bereid waren naar China terug te keren en hun voormalige universiteit in Sjang hai te heropenen. Hij deed dit naar aanleiding van via de Franse ambassa de in Peking ontvangen inlichtingen, dat China graag buitenlandse hulp zou ontvangen op onderwijsgebied, in het bijzonder ten aanzien van de medische opleiding. Maar zij is niet de enige die risico’s neemt of compromissen sluit. Vorige maand nog besloot de organisatie van Afrikaanse Staten in overgrote meer derheid, waaronder de vijf frontlijnsta ten Angola,Botswana, Mozambique, Tanzania en Zambia, het Patriottisch fropt te erkennen als enige legitieme vertegenwoordiger van het volk van Zimbabwe-Rhodesië. Maar de frontlijn staten hebben op de Gemenebestconfe- rentie kennelijk niet vastgehouden aan die onvoorwaardelijke steun voor deze guerrillastrijders. De Tanzaniaanse pre sident Julius Nyerere noemde het Patri ottisch Front zelfs niet bij naam in een belangrijke rede die hij vrijdag hield en gisteren verklaarde hij dat de frontlijn staten zullen proberen het front te overtuigen van de redelijkheid van de plannen. In de Britse gedachten is het Patriot tisch Front slechts een van de bij het conflict betrokken partijen, de voorstel len kennen aan het front niet de domi nante positie toe die de staten van Afri ka en de leiders van het Patriottisch Front, eerder hebben opgeëist. Londen hoopt kennelijk dat de front lijnstaten er in zullen slagen Moegabe en Nkomo in een verzoeningsgezinde stem ming naar de conferentietafel te bren gen. Anderzijds is voor Engeland moge lijk met hulp van Zuid-Afrika, de taak weggelegd om bisschop Moezorewa en de nog steeds invloedrijke ex-premier Ian Smith tot onderhandelingen te be wegen. Soortgelijke pogingen in het ver leden zijn mislukt, maar Thatcher lijkt nu te gokken op het tempo en de overrompelingskracht van haar onver wachte initiatief. van de Boliviaanse democratie vindt. Es- tenssero en Suaso zijn in de vijftiger jaren enkele keren president geweest. Interim-president Walter Guevara Arce werd vorige week gekozen tot voorzitter van de Senaat. Hij was de leider van een revolutie die in 1952 grote politiéke en economische veranderingen in Bolivia te weegbracht. Guevara Arce wordt gesteund door oud-president generaal Hugo Banzer, de leider van de rechtse Nationalistisch-De- mocratische Unie. Banzer greep in 1971 de macht en zette de militaire president Juan José Torres na een bloedige staatsgreep opzij. In maart van dit jaar werd Banzer met vijf andere vooraanstaande generaals ontslagen uit actieve militaire dienst. Ze werden ervan beschuldigd te hebben sa mengezworen om te voorkomen dat er een burgerregering zou worden gevormd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Auto-importeurs die zich schuldig maken aan het ontduiken van omzetbelasting en bijzondere ver bruiksbelasting, zullen door het ministe rie van Financiën hard worden aange pakt. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie gaat het zuiver om fraude door de „onduidelijke handel” in dure auto’s, zo wel nieuwe als tweedehands voertuigen. De betrokken importeurs maken ge bruik van de mogelijkheid via een specia le vergunning de omzetbelasting (18 per cent) en de bijzondere verbruiksbelasting (17,5 percent) per maand of kwartaal te betalen, in plaats van per geïmporteerde auto. Er was bij een aantal importeurs een praktijk ontstaan waarbij men de impor terende BV liet opheffen of failliet verkla ren op het moment dat de fiscus voor de deur stond. Het ministerie van Financiën zou op die manier voor grote bedragen zijn opgelicht. Vaak ging het zelfs om ondernemingen die van origine niets met de autohandel te maken hadden. In de toekomst zal deze taktiek niet meer kunnen worden gevolgd. Impor teurs die de vergunning aanvragen om de belastingbetaling te „verleggen”, zullen aan heel wat voorwaarden moeten vol doen. De belastinginspectie zal inzage vra gen in de boekhouding van de importeren de firma’s. Verder kan storting van een borgsom worden verlangd. Om deze en andere beperkende maatre gelen direct effectief te kunnen invoeren heeft het ministerie van Financiën inmid dels alle vergunningen om later te mogen betalen, ingetrokken. Voor 1 september moeten de vergunningen opnieuw worden aangevraagd. Guevara Arce treedt morgen in functie. De militaire leiders hebben zich met zijn benoeming akkoord verklaard. Ook de twee politici die vorige maand als de grootste kanshebbers voor het president schap uit de verkiezingen kwamen, Es- tenssero en Suaso, hebben zich bij de keuze van het parlement neergelegd. Suaso heeft gisteren zijn zaterdag be gonnen hongerstaking beëindigd omdat hij de nu gekozen oplossing in het belang BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BRUINISSE (ANP). - Alle zeventig werknemers, voornamelijk vrouwen, van het visfileerbedrijf Gomavi in Bruinisse, zijn met ingang van gisteren ontslagen. Het bedrijf, dat sinds 24 juli in surseance van betaling verkeerde, wordt waar schijnlijk failliet verklaard. Bewindvoerder mr. J. M. den Hollander acht de overlevingskansen voor het vis- verwerkingsfabriekje te gering om nog hoop te koesteren. Tot nu toe hebben zich geen kopers gemeld en ook het ministerie van Economische Zaken is niet bereid om de voor redding benodigde 700.000 gulden in» de bedrijfskas te storten. Als oorzaak van het misgaan noemt Mr. Den Hollander een te kleine produktie. Vaste afnemer van de gefileerde vis was altijd het Italiaanse bedrijf Saeges, een volle dochter van Unilever. Per week kon Saeges zeker achttien ton vis van Gomavi gebruiken. Mede door personeelsgebrek produceerde Gomavi echter al bijna zes jaar per week niet meer dan veertien tot vijftien ton, terwijl de vaste kosten bleven. Gedelegeerd commissaris P. Maaskant, de grootste aandeelhouder en bovendien sinds mei 1978 directeur ad interim van Gomavi, zegt, het hele jaar door perso neelsadvertenties geplaatst te hebben. „Wij hebben werk voor 100 mensen, maar aan personeel kunnen wij heel moeilijk komen”, aldus Maaskant. De moeilijkhe den bij Gomavi wijt hij dan ook niet aan slecht management, maar eerder aan Sae ges. „Saeges heeft ons in 1977 de produk tie van een half jaar door de neus ge boord”, zegt Maaskant. „Wij hebben vis geleverd, waarvan Sae ges zei dat deze verrot was”. De vis werd door het Italiaanse bedrijf dan ook niet betaald. Later, aldus Maaskant, is de vis gedeeltelijk teruggehaald uit Italië en aan andere klant verkocht. Zij hadden vol gens hem geen klachten. De vakbonden beraden zich nog. Vraagtekens blijven er voorlopig nog genoeg. Met name is niet duidelijk hoe Engeland zijn verantwoordelijkheid voor Rhodesië denkt waar te maken. Premier Thatcher heeft gisteren ver klaard dat Engeland niet overweegt troepen te sturen naar Zimbabwe-Rho desië tegen de tijd dat de verkiezingen worden gehouden. Maar hoe de Britten hopen de strijden de partijen uiteen te houden, is nog niet duidelijk. De guerrillastrijders kunnen niet worden teruggetrokken in kazernes, want die hebben zij niet, en ze kunnen gemakkelijk opgaan in de plaatselijke bevolking. Anderzijds is het Ook moei lijk voorstelbaar dat de regeringstroe pen van Zimbabwe-Rhodesië ermee ak koord zullen gaan te marcheren onder de 14 jaar geleden af gezworen Britse vlag. Onduidelijk is ook nog welke tol is weggelegd voor de overige gemenebest landen en met name voor Engeland, Zambia, Tanzania, Jamaica, Australië en Nigeria, die in het afgelopen week einde het nieuwe vredesplan hebben uit gewerkt. Volgens dit plan zal Rhodesië onge veer dezelfde behandeling krijgen als de andere Britse kolonies, die in de golf van opkomend Afrikaans nationalisme zo’n 25 jaar geleden kort na elkaar de onaf hankelijkheid verwierven. Maar een woordvoerder van het Patriottisch Front heeft al verklaard dat een derge lijke procedure voor Rhodesië achter haald is, omdat daar al jaren een oorlog wordt gevoerd. „We hebben niet gestre den om opnieuw gekoloniseerd te wor den. In elke constitutionele regeling moet rekening worden gehouden met de oorlog”. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 blad vijf punten: verkiezingen in de twee gebieden om een autonoom bestuur voor de Palestijnen in te voeren; een definitie voor de betrokken gebieden, inclusief oos telijk-Jeruzalem; volledige politieke vrij heid vóór de verkiezingen; toelating van politieke partijen en het recht om aan de verkiezingen deel te nemen voor Palestij- nen die buiten de twee gebieden wonen en voor hen die na de oorlogen van 1948 en 1967 zijn vertrokken. Volgens doorgaans betrouwbare politie-, ke kringen in Jeruzalem zou Israel bij de onderhandelingen vooral met Egypte v^n mening verschillen over de kwestie-Jeru- zalem. Premier Moestafa Khalil van Egypte zei gisteren tegen verslaggevers, dat het meetellen van de Palestij nen in Jeruzalem bij de voorgestelde autonomie „een noodzaak is”. Israel stelt zich volgens hem tot nu toe negatief op in deze kwestie. Israel heeft volgens enkele Israëlische kranten de VS intussen laten weten, dat het zich niet gebonden zal achten aan de verplichtingen van het Israelisch-Egyp- tisch vredesverdrag als de VS het initia tief zouden nemen tot het wijzigen van resolutie 242 van de VN-Veiligheidsraad. Zoals bekend vreest de Israëlische rege ring dat de VS deze resolutie zodanig willen wijzigen dat de tekst aanvaardbaar wordt voor de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Dajan heeft de VS vandaag ervan beschuldigd, dat zij hun Midden-Oosten-beleid hebben gewij zigd onder druk van de energiecrisis. Intussen is in Washington meegedeeld, (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Rijksmuseum heeft een schilderij van Rembrandt ge kocht. Het betreft het paneeltje Tobias en Anna, dat in 1626 werd geschilderd. Rem brandt was toen twintig jaar oud en dit schilderijtje is zijn eerste meesterwerk. Het schilderij is permanent tentoonge steld in zaal 220. De volledige titel van het aangekochte werkje luidt: Tobias beschuldigt Anna van het stelen van een bokje. Het verhaal is ohtleend aan het apocrieve oud-testa- mentische boek Tobias. Het schilderij, dat in 1913 opnieuw werd ontdekt in een Russische verzameling, kwam later in westers bezit en werd op de grote Rembrandttentoonstelling in 1956 in het Rijksmuseum voor het eerst in ons land getoond. Na die expositie bleef het in bruikleen in het museum. Dank zij finan ciële steun van het ministerie van CRM, de Vereniging Rembrandt, het Prins Bemhardfonds en de Rijksmuseum Stich ting kon het werk nu worden aangekocht. Over de aankoopprijs wil het Rijksmu seum geen mededelingen doen. Palestijnen dat het driepartijenoverleg van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Egypte, Israel en de VS dat deze week in de Amerikaanse hoofdstad van start zou gaan, is uitgesteld tot begin september. Gesproken zou worden over de Israëli sche terugtrekking uit de Sinai en het toezicht daarop. De Syrische radio heeft gemeld, dat Israel en de christelijke militie van ma joor Haddad zondagnacht opnieuw be schietingen hebben uitgevoerd op dorpen in Zuid-Libanon. Daarbij werd een aantal huizen verwoest, aldus het radio-station. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers. se Zaken Botha. Hij zei niet onverschillig te kunnen blijven als er sprake is van initiatieven die de toekomst van geheel zuidelijk Afrika raken. „De stabiliteit in het betrokken gebied blijft voor mijn re gering een vitale kwestie”, aldus Botha. Hij zei dat de gebeurtenissen wat dat betreft „een ernstige wending hebben ge nomen”. De premier van Zimbabwe-Rhodesië, Moezorewa, vindt het plan om nieuwe verkiezingen te houden in het land „een belediging voor de kiezers en oneerlijk”, omdat internationale waarnemers inder tijd hebben gezegd dat de verkiezingen eerlijk en vrij zijn verlopen. Hij zei wel bereid te zijn tot een gesprek met de leiders van het Patriottisch Front, Nkomo en Moegabe. Moezorewa noemde hen „kinderen van het land”. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken stemt in met het ak koord, zo blijkt uit een gisteren uitgege ven verklaring. De Brit Julian Amery, vooraanstaand lid van Thatcher’s Conservatieve Partij, zei gisteren dat de Engelse premier „het beste experiment op het gebied van multi raciale democratie dat het Afrikaanse continent ooit heeft meegemaakt” in ge vaar brengt. Thatcher zelf verdedigde het akkoord door te zeggen dat Engeland alleen was komen te staan en dat het bloedvergieten in Zimbabwe-Rhodesië zou zijn toegeno men indien in Loesaka geen overeenstem ming was bereikt. „De Afrikaanse staten zijn veel meer op hun standpunt terugge komen dan ik”, aldus de Britse premier.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4