formule slaat aan Bijzondere post bij jubileum kuststation Allure eeuwfeest rond viering 75-jarig bestaan Vrij spel voor zaalsporters in sporthal „IJmuiden-Oost Wip-in” bij deelnemertjes Speliade Verrassend resultaat JMfecfe) dUo Brouwers-Kleve 55 '1 TER KENNISMAKING VAN 18-24 AUGUSTUS it X BURGEMEESTER MOLENDIJK OPENT KINDERFEEST TOERNOOI BRIDGECLUB DE KENNEMERS Visites Stroomversnelling Spektakel 1979 DINSDAG 7 AUGUSTUS VELSEN-IJMUIDEN 4 het Tiberiusplein in IJmuiden-Oost gaat gepaard met een aan tal sportieve evene menten die georgani- seerd zullen worden door de verschillende verenigingen in Vel sen, die in het komen de seizoen van de twee sporthallen in IJmuiden gebruik gaan maken. De clubs krijgen van za terdag 18 augustus tot en met vrijdag 24 augustus gratis de beschikking over de hal voor het organise ren van toernooien en onderlinge wed strijden. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De in gebruikname van de nieuwe sporthal aan* gaat nemen. Deze sport krijgt de meeste tijd toege meten, omdat de Dienst Sport en Recreatie van het standpunt uitgaat dat iede re vereniging in deze ope- aan haar trek ken moet komen. In totaal zijn er 34 zaalvoetbalclubs in Velsen. Deze kunnen door deze tweede sporthal eindelijk hun competitie wedstrijden in IJmuiden ma in elkaar te draaien, zelf spelen, hetgeen voor heen niet mogelijk was. Al leen in het voor- en het naseizoen was sporthal Zeewijk beschikbaar. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met een maritie me manifestatie wordt op zater dag 8 september de luisterrijke viering afgesloten van het 75-ja- rig bestaan van Scheveningen Radio. De viering van het berei ken van een mijlpaal in de radio- telegrafische historie van „de schakel tussen wal en schip” in vakkringen beter bekend als Kuststation PCH. Vier dagen zijn er voor uitgetrokken om dat heu gelijke feit met de nodige luister te omkleden. Een schril contrast met de aandacht die in 1954 werd besteed aan het 50-jarig bestaan van datzelfde kuststation. Het enige wat het nu nog in dienst zijnde personeel zich daarvan weet te herinneren is dat er bij de koffie een koek werd gepresen teerd. 1 Satellietcommunicatie Het begin van de festiviteiten krijgt een rustig, intiem en plaatselijk karakter. Alle Velsenaren die net als het kuststation in september hun 75e verjaardag vieren zul len worden uitgenodigd voor een verjaar- dagsvisite. Dat staat te gebeuren op dins dag 4 september, *s middags om twee uur. Er zal een film worden vertoond die een indruk geeft van Scheveningen Radio zo als het vandaag functioneert en mogelijk zal een blik worden teruggeworpen naar 1954 en de wijze waarop de communicatie toen werd onderhouden. Na afloop van het symposium, dat als tweede officiële gebeurtenis op het feest programma prijkt, worden de directie van het kuststation en een aantal genodigden ontvangen aan boord van HM patrouille vaartuig Fret”. Een marine-ontvangst die ook voor het publiek perspectieven opent. Het vaartuig zal namelijk voor de tijd dat het in IJmuiden vertoeft op bepaalde uren voor bezichtiging toegankelijk zijn. Zoals te doen gebruikelijk bij officiële ontvangsten worden tegenbezoeken afge legd. Een delegatie van de Fret komt de volgende dag een kijkje nemen op het kuststation. Diezelfde dag, vrijdag 7 september, biedt de directie PCH het gemeentebe stuur van Velsen een ontvangst aan aan boord van het „Rijkskabelschip Directeur Generaal Bast”. Tijdens de middaguren mag het publiek ook op dit bijzondere geval ook voor niet-leden een sportief programma in elkaar gezet. De zaalvoetbalverenigin- gen houden een toernooi, dat drie avonden in beslag tend zelf allemaal constateren. Gezeten op een hobbelfiets reed hij langs de verschil lende spelaktiviteiten en knipte als onder deel van de min of meer officiële opening enkele papieren linten door. /Ruim 200 kinderen beleefden maandag een dolle dag zowel op het sportveld als in het aangrenzende schoolgebouw van de Vissering Scholengemeenschap. Stukjes vlees boven het vuur roosteren, pannekoe- ken bakken, hobbelen op een hobbelfiets, tekenen, kleien, kijken naar een film over de zeesleepvaart, schilderen, tafeltennis sen, sjoelen, het valt niet zo gek te beden ken of er was wel een spelaktiviteit die bij een deelnemertje aansloeg. De kinderen kregen kleurplaten uitge reikt voor een kleurwedstrijd, waarvan de prijzen op 17 augustus door Edwin Rutten in De Schouw worden uitgereikt. I ventig tl, van inisse, lagen, eance waar- De wat karige omlijsting van „de halve eeuw” is echter piet de enige reden voor wat meer versiering bij de komende ver jaardag. Een verjaardag die bovendien niet eens kan worden aangemerkt als een „officieel” jubileum. Daarvan zou pas sprake kunnen zijn bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan. En het feit dat het helemaal de vraag is of Kuststation PCH in IJmuiden dan nog wel in zijn huidige vorm zal bestaan was mede aanleiding „nu het nog kan” Scheveningen Radio eens stevig te fêteren. Sae- iverd niet e vis i aan vol- iden ander ;t vis- 1 nog n zich sterie id om ulden er met teraals 1st. Ze en sa- er een id. it Mr. uktie. s was i, een k kon imavi ebrek a zes ;n tot ;ven. kant, idien i van «rso- aben. maar eilijk jkhe- t aan Sae- iduk- s ge- (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. Mevrouw Brouwers heeft in voortreffelijke samenwerking met haar partner Kleve het toernooi van de bridgeclub De Kennemers, dat over drie zittingen was verdeeld, met een den bezorgd. Op 2 mei van dit jaar overhandigde mevrouw N. Smit-Kroes, staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat, de eerste exemplaren van een speciaal voor het 75-jarige Rijkskuststation ontworpen postzegel aan de voorzitter van de Stichting Filatelie de heer F. J. C. Schipper. Een poststuk voorzien van deze ze- gel(s) en gemeirkt met de speciale 8- septemberstempelafdrukken lijkt een aantrekkelijke filatelistische bijzon derheid. Jongens en meisjes in de leeftijd van 6 tot 12 jaar vermaakten er zich gisteren opperbest mee. Burgemeester Molendijk van Velsen kon het op het zonnige terrein aan de P. J. Trpelstraweg maandagoch- schor- I ;ident. ieuwe presi- I orden idt. Es- f r jaren a Arce arzitter an een ske en ivia te- l door zer, de ch-De- I .971 de it Juan sgreep •fr Een geslaagd onderdeel van de Wip-in was het touwtrekken. 1 Prijzen werden na afloop van de eerste dag van de Speliade uitgereikt aan acht kinderen, die bij de organisatie op deze „Wip-in” dag opvielen door onder meer creativiteit, geduldig te wachten bij de verschillende spelonderdelen, overal te kijken maar nergens aan meedoen enzo voort. De gelukkigen waren Sandra Hout- huysen, Monique Arp, Marita Vlegels, Yvonne Schol, Erwin Mudde, Bart Kroon, Natangel Rash, en Martijn van Riet'. De Sporthal wordt vrij dagavond 17 augustus of ficieel door de heer J. Cor- ver, gedeputeerd^ voor sportzaken in de provincie Noord-Holland, geopend. Twee teams van gehandi capten uit Rotterdam en Haarlem treden hierna aan voor een rolstoelbas- ketbal wedstrijd. De basketbalverenigin- gen Akrides, DOKKO en Exercitia betrekken maan dagavond 20 augustus ook niet-leden bij hun mixed- toernooi. De badmintonve renigingen Velsen en IJ muiden houden dinsdag avond 21 augustus onder linge wedstrijden. De vol leybalverenigingen S.B.IJ. en V.C.IJ. organiseren donderdagavond 23 augus tus een toernooitje voor hun eigen leden. „De radiotelegrafie heeft de afgelopen 75 jaar qigenlijk toch een wat gezapig bestaan geleid. De dienstverlening aan de scheepvaart berustte in 1904 helemaal en nu nog gedeeltelijk, op de morsetelegra- fie. De seinsleutel is nog steeds onmis baar. Maar op 19 juli van dit jaar is de Inmarsat-overeenkomst ondertekend. Dat wil zeggèn dat het voor schepen mo gelijk wordt om satellietcommunicatie te gaan plegen. Daarmee is het wat gezapige bestaan van de radiotelegrafie in een stroomversnelling gekomen. Te verwach ten is dat eerst grote schepen zullen wor den uitgerust met satelliet-terminals. Een kostbare zaak. Dit scheepsgedeelte is na melijk zo geavanceerd dat vrijwel alles kan worden geautomatiseerd. Bovendien zal men naast de satelliet-terminals, overeenkomstig het verdrag van Londen, verplicht zijn de bestaande meer conven tionele apparatuur aan boord te hand haven”. z Dat zegt de heer F. J. M. Jaspers, direc teur van Kuststation PCH. Dit onderwerp zal onder meer ter discussie staan tijdens het symposium dat ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het Rijkskust station op 6 september wordt gehouden in de RAI in Amsterdam”, zo vervolgt hij. „Aan dat symposium zal worden deelge- i nomen door vrijwel alle scheepvaartge- bonden instanties. De sprekers die daar inleidingen zullen houden zijn uitsluitend Nederlanders. Op het gebied van maritie me communicatie zijn zij toonaange vend”. deze gelegenheid ontworpen stempel- vlag krijgen deze zeepoststukken in Den Haag een tweede stempel. Daarna zullen zij bij de geadresseerden wor- sporthal te trekken. De ad- spiranten vertrekken om half tien. In de sporthal wordt tot drie uur ’s mid dags een toernooi tussen de teams van beide vereni gingen gehouden. Jongens en meisjes pu pillen, adspiranten en he ren senioren van de handbalverenigingen Full Speed, KIC en IJmond spelen zondag 19 augustus een aantal onderlinge wed strijden. De hockeyvereni- ging De Strawberries pro beert zondagavond voor haar jeugd een program- Scheveningen Radio heeft zich bij de viering van haar 75-jarig bestaan verzekerd van de sympathie van de Nederlandse filatelisten. Vanaf 15 au gustus kunnen aan alle postkantoren in Nederland gefrankeerde brieven worden afgegeven die van een speciaal stempel zullen worden voorzien. Deze brieven zullen aan boord van het Rijkskabelschip Directeur Generaal Bast op 8 september de tocht meema ken van de catamaranrace tussen IJ muiden en Scheveningen. Naast het datumstempel en een speciaal voor De Dienst Sport en Re creatie van de gemeente Velsen heeft alle zaalsport- verenigingen aangeschre ven voor deelname aan de ze speciale openingsweek. Korfbal-, handbal-, hoc key-, badminton-, volley bal- en zaal voetbalclubs zijn ingegaan op deze uit nodiging en hebben voor hun leden en in een enkel prachtige overwinning afgesloten. Deze nieuw gevormde combinatie slaagde grin 736 matchpunten te scoren en kon daar mede het sterke duo Andels-Fortgens (702) dat tweede werd, niet minder dan 34 punten vóór blijven. Het toernooi was in drie ronden ver deeld waarbij per keer 30 spellen te be handelen waren. Door de opzet van de drive kon er geen tussenstand worden opgemaakt. De spanning bleef dan ook tot het -einde gehandhaafd. Eerst nadat de laatste kaart van het 90e spel gelegd was kon de rekenkamer gaan vaststellen wie nummer één was geworden en dat bleek tot veler verrassing de combinatie me vrouw Brouwers-Kleve te zijn die niet minder dan 726 matchpunten bijeen had gespeeld. Een schitterende prestatie vari dit dub dat nog maar sedert enkele weken samenspeelt. Andels-Fortgens, die altijd hoog in het klassement eindigen, werden met 702 tweede maar moesten toch een achterstand van 34 punten op de toernooi- winnaars noteren. Weimar-Van der Vlugt werden met 700 derde en konden daarme de Kroons-Berkhout (689) royaal achter zich houden. De vijfde plaats viel ten deel aan Van Munster-Van Thiel (686). De rij wordt gesloten door de dames Van Sprang-De Vries (505). Naast het hoofdtoernooi werd er ook I een draaiende Mitchell gespeeld. Daarbij verzamelde het echtpaar Edeling bij een gemiddelde van 196 het solide totaal van 241 (ruim zestig percent) en dat Was voor de andere koppels onbereikbaar. Beelen- Tobias (227) werden met een punt voor sprong op Jacobs-Van Vliet (225) tweede. De dames Kulman-Van der Kuil <211) klasseerden zich als vierde terwijl de da mes Degeling-Ladage (287) beslag op de vijfde plaats legden. De uitslag van het hoofdtoernooi luidt: 1. mevrouw Brouwers-Kleve 736, 2. An dels-Fortgens 702,'- 3. Weimar-Van der Vlugt 700, 4. Kroone-Berkhout 689, 5. Van Mintter-Van Thiel 686, 6. Need-Van Keste- ren 661, 7. invallers 644, 8. Persijn-De Vries 641, 9. Giesen-Brouwers 630, 10. Echtpaar Vreeswijk 630, 11. Jongkind- Van Poecke 618, 12. Kauffman-Heere 680, 13. Knippen-Huyg 597, 14. Wijers-me- vrouw Andela 573, 15. Wareman-Mijnders 529, 16. Van Sprang-De Vries 505. De draaiende Mitchell leverde de vol gende eindstand op: 1. echtpaar Edeling 241, 2. Beelen-Tobi- as 227, 3. Jacobs-Van Vliet 226, 4. Kulman- Van der Kuil 211, 5. Degeling-Ladage 207, 6/7. Derenberg-Dekker 206, 6/7. Koning- stein-Van der Vlugt 206, 8. Bondar-Porck 205, 9. Elenbaas-Wajon 202, 10. Horbeek- De Ney 198, 11. Arpad-Kesting 191, 12. Anten-Doornenbal 184, 13. Janssen-Van Kooten 170, 14. echtpaar Haars 163, 15. Fetzer-Woertman 150, 16. Ouwerkerk- Verheyen 149. Terwijl de ranke zeilbootjes hun spor tieve tocht uitvaren zal klokslag twee uur spektakel nummer twee binnen de pieren van IJmuiden worden opgevoerd. Op een voor het publiek zo begrijpelijk mogelijke manier zal ten gehore worden gebracht wat Scheveningen Radio doet in geval van een ramp op zee. Een groot scheepse reddingsactie zal niet alleen kunnen worden gadegeslagen maar te vens zal door middel van een groot aantal microfoons voor het publiek „hoorbaar woi den gemaakt. Ruim twee uur zal Sche veningen Radio even letterlijk als figuur lijk „in de lucht” zijn. Het publiek zal de gesprekken kunnen volgen die door de mensen van het kuststation worden ge voerd met assistentieverlenende instan ties. Slachtoffers zullen worden afge voerd van het schip aan boord waarvan zich een explosie heeft voorgedaan. Van uit de lucht zal met behulp van een heli kopter een beloodsing plaats vinden. Bu reau Wijsmuller zal zich belasten met de blussingswerkzaamheden. Het Rode Kruis, de IJmuider Reddingsbrigade, de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaatschppij, de Koninklijke Marine, ambulancevervoerbedrijf Kloos- terhuis, het Duikteam IJmond. Zij allen zullen een werkzaam aandeel hebben bij de audiovisuele reddingsactie die vanaf de Seinpostweg onder meer door circa driehonderd genodigden zal worden gade geslagen. Waar nodig zal de operatie vam com mentaar worden voorzien door Frans van Dusschoten. Omstreeks vier uur hoopt men de hele zaak „onder controle” te hebben. Het spektakelstuk zal op dezelfde wijze worden afgesloten als het wordt ingeluid. Op de muzikale klanken van de Haar lemse Postharmonie! ji- F. J. M. JASPERS. vaartuig een paar uurtjes rondneuzen. De dag zal worden afgesloten met een muzi kale show op het Marktplein die wordt verzorgd door de IJmuider Harmonie en waaraan 180 muzikanten hun medewer king verlenen. ShOW Zaterdag is de dag van het klapstuk van de feestelijkheden. „Als het weer niet te genwerkt verwachten we toch zeker zo’n tienduizend bezoekers”, aldus PCH-direc- teur Jaspers. Die bezoekers mogen een plaatsje zoeken op de pieren, het strand en elk ander willekeurig plekje aan de waterkant vanwaar zij het spektakel kun nen gadeslaan. Dat spektakel is eigenlijk tweeledig. Om elf uur valt het startschot voor een officiële internationale race met catamarans naar Scheveningen. „Het pu bliek zal behoorlijk aan zijn trekken ko men”, vertelt de heer Jaspers. Het is niet de bedoeling dat de circa vijftig vaartui gen zo snel mogelijk naar het einddoel varen. Er zal een speciale route dienen te worden afgelegd. Niet alleen bij IJmuiden maar ook bij Bloemendaal, Zandvoort, In sporthal „IJmuiden Oost”, zoals de nieuwe hal gaat heten, spelen zaterdag 18 augustus 32 zaalvoetbal teams van ’s middags drie uur tot ’s avonds elf uur hun eerste ronde. Woens dagavond 22 augustus volgt van zeven tot elf uur voor de winnaars de twee de ronde, waarna vrijdag avond van half zeven tot elf uur de finalerondes worden gespeeld. De week wordt overi gens geopend door de korf balverenigingen D K.V. en Neptunus. De pupillen van beide verenigingen verza melen zich om half negen op het Marktplein in IJ muiden om vandaar in een feestelijke optocht naar de bedreigt” functie Scheveningen Radio Noordwijk, Katwijk en Wassenaar zullen de kleurige schepen van de wedstrijdzei- lers dicht onder de kust komen en zeker zorgen voor een spectaculaire show. Na aankomst bij de Pier in Scheveningen zal staatssecretaris mevrouw N. Smit-Kroes de prijzen uitreiken. Vier bokalen voor de winnaars in de verschillende categorieën en een extra bokaal voor de eerstaanko- mende zeilequipe. Vertegenwoordigers van de pers worden in de gelegenheid gesteld aan boord van de Directeur Gene raal Bast het wedstrijdverloop te volgen. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN Het jaarlijkse grote kinder feest „Speliade*' in Velsen is weer begon nen. De organisatoren hebben als ope ning gekozen voor een serie spelletjes en aktiviteiten, waaraan kinderen naar keu ze kunnen deelnemen, de „Wip-in”. Touw trekken, pannekoeken bakken of zomaar op een schrijfmachine rammen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5