NEDERLAAG TEGEN DDR WK WIELRENNEN EENS ZO DUUR Nederlandse Ronde in de schaduw van WK Thurau houdt leiderstrui KIST BLIJFT Winst Timman BIJ AZ’67 Kans Kinheim verkeken Ton Marijt niet naar Schoonenberg Telstar toont groeiende vorm Handdruk voor 20.000ste Spitspositie nog probleem Haarlem 3l ve tern Opwindender Content I DONDERDAG 9 AUGUSTUS SPORT 1979 18 i I I (Van onze sportredactie) HAARLEM. Naarmate het einde van de oefencampagne van Haarlem in zicht komt staan er voor vanavond en zaterdag nog slechts twee duels tegen amateurclubs op het programma moet trainer Barry Hughes inmiddels duidelijk zijn geworden, dat er ten opzichte van het afgelopen seizoen niet zo geweldig veel is veran derd. Het maken van doelpunten blijft het grote manco van de Haarlemse formatie ondanks het aantrekken van de aanvallers Frank Kramer (Volendam) en Terry Hendriks (Vitesse). SIHl - wip AD HEESBEEN Heren van Bloemendaal dicht bij softbaltitel (Van onze softbalmedewerker) (Van onze honkbalmedewerker) HENK SPRENKELER a NAC ga ik echter ook niet in. Ik ben van plan bij een amateurclub te gaan spelen. Een volledig aantredend SC Haarlem werd gisteravond gered door de regen. In het streven om de jonge eerste-divi- sieploeg door middel van het aantrekken Van een ervaren speler helemaal klaar te maken voor de naderende competitie heeft Telstar bij de met Sparta in onmin levende Ton Marijt bot gevangen. De in Noordwijk woonachtige speler wenste niet in te gaan op het aanbod van Telstar. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. De onderhandelingen tussen AZ’67 en de Engelse tweede-divi- sieclub West Ham United over een even tuele transfer van Kees Kist, waarmee een bedrag gemoeid zou zijn van om en nabij twee miljoen gulden, hebben geen resultaat opgeleverd. Dit houdt in dat de Europese topscorer bij zijn huidige werk gever in dienst blijft. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Hoewel Telstar in de uitwedstrijd tegen FC Den Haag veel beter uit de verf kwam dan in het duel tegen FC Luik (enige dagen geleden op -Schoonenberg gespeeld) bleef het gemis aan een geroutineerde kracht in de ploeg duidelijk. De Velsenaren misten voldoende overleg en organisatie waardoor onder andere de ogenschijnlijk zekere winst uit handen werd gegeven. Tegen een bepaald nog niet in grootse vorm stekend FC Den Haag werd nu met 1-1 gelijk gespeeld. Tegen de Oostduitse équipe, die deze week voor een trainingsstage in Neder- Nog altijd een verdienstelijk resultaat voor de ploeg van Martin van Vianen, die in Rob Büchel een verrassende debutant op het middenveld had. Telstar speelde tegen FC Den Haag met Van der Meer op het middenveld voor de tijdens de training geblesseerde Paul Stam. Ook Rob Büchel kreeg na zijn op vallend spel in het C-team een kans, ter wijl Joop van Toor weer geheel hersteld was. Aanvankelijk duidde niets er op dat Telstar het Den Haag echt moeilijk zou gaan maken. Onder aanvoering van Aad Mansveld, die diverse vlijmscherpe pas ses verzond waar met name Frans Goe- mans alert op reageerde drong Den Haag Telstar een verdedigende rol op, die de ploeg uit Velsen duidelijk niet lag. Het was dan ook aan de katachtige reacties van Jan Nederburgh te danken dat het team bij de rust niet tegen een achter stand aankeek. Aanvallend wist Telstar in de openingsfase nog nauwelijks een vuist Met een overrompelende start heeft Bloemendaal aan de Bergweg al in de eerste inning de basis gelegd voor de revanche op DSC’74. De ploeg uit Schalk wijk, die Bloemendaal tot op dit moment HAARLEM. Voor het naar de eerste klasse gepromoveerde Bloemendaal bij de herensoftballers is na gisteravond het behalen van de softbaltitel nog slechts een kwestie van tijd. De Whites, die zelf rustig door gaan met het winnen van hun wedstrijden, zagen Wassenaar in de race om het kampioenschap definitief afha ken. Tegen de verwachting in moest Was senaar in het Noorder-Sportpark met 10-8 de winst aan SC Haarlem laten. Hughes: „Hendriks heeft zijn vorm jam mer genoeg nog niet te pakken. Conditio neel is hij er nog niet en dat is de belang rijkste oorzaak van zijn matige spel tot dusver. Het lukt gewoon niet en dat knaagt aan zijn zelfvertrouwen, want hij wil erg graag”. In de jeugdige Wim Balm heeft Hughes echter een redelijk alterna tief, dat bleek na rust. Ook Joop Böckling, remplapant van Frans Reuser in de twee de helft, bewees én door zijn werklust én een paar individuele acties, dat hij met een grotere regelmaat een plaats in het Haarlem-keurkorps verdient. Niet alleen de voorhoede vormt nog een probleem, ook het middenveld draait stroef. Het ontbreken van Martin Haar, die met een achillespeesblessure sukkelt, maar vanavond tegen de amateurclub DVC uit Didam een halve wedstrijd zal meespelen, is nadrukkelijk voelbaar. De af weer lijkt Hughes de minste problemen te bezorgen. Boersma, Masefield, Huyg, Gullit en Melgers vormen een degelijk defensief bolwerk. Weliswaar slaagden de Oostduitse „semi-amateurs” er in via de land verblijft en behalve tegen Haarlem ook nog zal spelen tegen DS’79 (donder dag) en Excelsior (zondag) bleek in elk geval nog bitter weinig van die door de Brit aan deze spelers toebedachte kwali teiten. Met name Terry Hendriks heeft kennelijk aanpassingsproblemen, want zijn inbreng beperkte zich tot het inleve ren van de bal aan de tegenstander. Lange tijd zag het er naar uit dat Telstar de voorsprong niet meer zou kwijtraken. te maken al had de ploeg pech toen een gave combinatie tussen Floor Buma en de uitstekend meegekomen Koos Kuut door scheidsrechter Beek werd onderbroken. Met Aleid Schenk op de plaats van de geblesseerd geraakte Coen Akersloot bood Telstar Den Haag na de rust meer tegenstand. De linies sloten incidenteel uitstekend aan en de ploeg kwam fre quenter aan een uitgespeelde aanval toe. voor Dynamo Berlin uitkomende Netz tot twee maal toe een doorbraak te forceren, maar de oorzaak daarvan moet meer wor den toegeschreven aan verslapping van de concentratie dan aan zwak spel. Voor Terrasvogels begint de kampi- oenscompetitie aanstaande zaterdag al met een uitwedstrijd tegen Feyenoord. Terrasvogels had aanvallend veel meer in de melk te brokkelen. Honkslagen van Frank Koks en Frank Vos in de tweede inning leverden nog geen rendement op, maar één slagbeurt later was het wel raak. Slagwerk van Peter Clarenburg en Bert Koks resulteerde, mede dankzij twee Kin- heim-fouten, in de twee enige runs van de wedstrijd. Door dit resultaat neemt naast Terras vogels nu ook het als tweede geklasseerde HCAW definitief deel aan de na-competi- tie, die de kampioen van Nederland moet opleveren. SANTPOORT. Het interregionale jeugdteam van Kinheim heeft de laatste kans op plaatsing voor de kampioens- competitie gemist. De jonge garde van Terrasvogels, die zich in poule B al verze kerd wist van de titel, bleek op eigen veld voor de tweede keer in dit seizoen te sterk voor de Kinheimers: 2-0. Heel wat opwindender was het spel van de nationale ploeg van de DDR, die via vlot lopende combinatievormen zeer gevarieerde patronen op de grasmat wist te leggen. Barry Hughes stak zijn waarde ring voor zijn tegenstander na afloop dan ook niet onder stoelen of banken.” „Een geweldig team. Ze wisten elkaar blinde lings te vinden. Er zullen weinig elftallen in de eredivisie zijn die zo goed spelen”. te worden. En dat was tekenend voor de onmacht van Haarlems aanvalslinie. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De organisatiekosten van de wereldkampioenschappen wielren nen die dit jaar gehouden worden in Valkenburg (wegwedstrijden) en Amsterdam (baan), zijn opgelopen tot rond de 3 miljoen gulden. Daarmee is de oorspronkelijke begroting met bijna 50 percent toegenomen. Ongeveer twee jaar geleden, toen de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie de organisatierechten verkocht aan sponsor Heineken, werden de uitgaven geraamd op 1,6 miljoen gulden. nish in Terblijt. De ama teurs rijden op zaterdag, de profs op zondag. BREDA. Jan Timman heeft gisteren in Breda zijn tweede overwinning behaald in de „geheime” tweekamp tegen de Rus Lev Poloegajevski. Timman speelde in de zesde partij met zwart en was uiteindelijk in het eindspel de sterkste. De partij duur de 63 zetten. Door dit resultaat heeft Tim man met nog twee partijen te spelen de leiding met 4-2. In de strijd om de open Nederlandse schaaktitel is na de zevende ronde de spanning ten top gestegen. Het trio Van der Wiel, Langeweg en Dennis Dieks voert het veld aan met nog twee ronden te spelen, terwijl een uitgebreide groep op een half punt volgt. 5 S 1 1 1 Nader overleg met Telstar had volgens mij weinig nut”. SC Haarlem 2-O-O-1-7 =10 Chris Horeman 2-10-3-2 (4 inn) en Arie Versloot 0-0-1-0 (1 inn) Wassenaar 2-0-04-2 8 Dave Sexton 2-5- 10-0 4 De aanvallen van Den Haag misten daarvoor fantasie en kracht. Onverwacht kwam echter toch nog de gelijkmaker, toen de Telstar-defensie onvoldoende in greep bij een voorzet van Tempelaar waardoor Goemans de gelegenheid werd geboden raak te koppen om zodoende Den Haag voor een blamage (eerder in de oefencompagne verloor het team met aanzienlijke cijfers van FC Den Bosc) te behoeden: 1-1. In de tweeëntwintigste minuut leidde deze dadendrang tot succes. Aleid Schenk ko gelde een vrije trap in de uiterste hoek waarna doelman Galjé niets anders kon doen dan het leer tegen het lichaam van de aanstormende Van der Meer stompen: 0-1. Joop Zoetemelk zal niet deelnemen aan het wereld kampioenschap achtervol ging. Hij meent niet de ca paciteiten te hebben voor het baanwerk. Knetemann en Oosterbosch staan nog op het verlanglijstje van de KNWU. Terrasvogels O-O-2-O-O-O-O-x Nico Adam 12-1-1-2. Kinheim 0-0-0-0-0-0-0-0 0 Mare Spanjer 5-2-7-2. I M vo> mi De zu he be va de be Hc vó no mc sti ie< V F n d ti ti n F k ti b z g Ti k z a li e ti ti I g s t s 1 i r c r i r 2 Met name de 16-jarige libero Ruud Gul lit is de revelatie van deze oefencampag ne. „Aanvankelijk durfde ik het nog niet aan, maar in de oefenduels is gebleken, dat Gullit recht heeft op een plaats in het elftal”. En terecht, want de jeugdige van DWS afkomstige Gullit corrigeerde niet alleen zijn medespelers, ook zorgde hij regelmatig voor offensieve impulsen. De inbreng van de Haarlemse verdedigers was overigens helemaal opvallend, want alleen zij zagen af en toe kans gevaarlijk Voor trainer Martin van Vianen blijft het echter een uitgemaakte zaak dat er alsnog versterking moet worden aange trokken. Over de prestatie van zijn team was de oefenmeester overigens zeer content. „Alleen moeten we nog leren een resul taat vast te houden. Dat bleek vanavond wel weer”. Via zeven runs in de vijfde inning zette SC Haarlem een 3-8 achterstand om m een voorsprong, die door de daarna neerstro mende regen niet meer verdedigd behoef de te worden. Dat SC Haarlem ondanks het matige optreden van werper Chris Horeman - tien vrije lopen - toch kon zegevieren, dankte de ploeg aan goed veldspel. Een dubbelspel tussen Hans Verdouw, Kees de Haan en John Korte- kaas in de derde inning en een fraaie vang van Frans van de Haak voorkwamen dat de thuisclub op een onoverbrugbare ach terstand werd gezet. Aanvallend lieten de Haarlemmers zich niet onbetuigd. Met na me in de vijfde inning was werper Sexton een speelbal van de Haarlemploeg. Arie Versloot, John Kortekaas, Dick Kuypers en Chris Horeman verzorgden in die fase het slaggeweld, dat bij nader inzien bepa lend was voor de 10-8 zege. de enige nederlaag van de competitie be zorgde, sloeg weliswaar evenveel hits als de thuisclub, maar bleek desondanks niet bij machte het hechte binnenveld van Bloemendaal onder al te grote druk te zetten. Noodlottig werd DSC bovendien de fout die het in de eerste inning maakte op een klap van Ad Krug. Hits van Kees Prins, Herm Haak, Bert Sellier en Eric Jager waren vervolgens voldoende voor drie runs. Definitief geklopt werden de gasten na een solohomerun van Clarence Thomas in de vijfde inning. Een honkslag van Henk ter Beest en een fout op een tik van Herm Haak voerden de voorsprong tot 5-1 op. DSC, dat door Jan Grimbergen nog één keer kon tegenscoren, zag in deze wedstrijd Arie de Boer met een blessure voor de rest van het seizoen uitgeschakeld worden. Bij de dames werd de streekderby tus sen de Pinguïns en Onze Gezellen een kleurloos duel, waarin Onze Gezellen overtuigend met 0-14 zegevierde. UVV klopte in de eerste klasse Birds met 5-0. Bloemendaal 3-0-0-0-2-0-x 5 Geert Uef- fen 0-0-8-0 DSC’74 0-0-0-1-0-1© 2 Nico Assendelft 0- 0-8-2 Een oppermachtig Terrasvogels heeft Kinheim geen moment de illusie geboden van een mogelijk Haarlems succes. De begin deze week uit Curasao teruggekeer de Nico Adam - hij nam deel aan een trip van Jong Oranje - verkeerde in uitsteken de vorm en incasseerde slechts één honks lag. Daarvoor verantwoordelijk was in de eerste inning Fred Sleutelberg. Een Sant- poorts dubbelspel hield de score echter nog dubbelblank. (Van onze sportredactie) HILVARENBEEK. Aan het eind van de Ronde van Zwitserland in juni zag organisator Sepp Vogeli knarsetandend toe hoe Wilfried Wesemael naar de overwinning fietste. Hoewel de Belg een eerzaam beroepswielrenner en een brave jongen is met een onberispelijk gedrag, hadden de inrichters van de wedstrijd zich toch een andere winnaar gedacht dan een gewone waterdrager. Een triom fator met een klinkende naam bezorgt namelijk ook de wedstrijd meer aanzien. Een opvallend verschil met 1978 is wel de aanwezigheid van Hennie Kuiper, die vorig jaar buiten de ploeg van Peter Post werd gelaten als een soort strafmaatregel. Kuiper had toen namelijk al een overeen komst met de Franse ploeg Peugeot geslo ten en Post stelde de „afvallige” (boven dien pas hersteld van een val in de Ronde van Frankrijk) niet op. Voor de rest ver toont het rennersveld van deze lustrum- ronde een grote overeenkomst met de vierde aflevering. Joop Zoetemelk (met Frits Pirard en Sven Ake Nilsson), Johan van de Velde (de winnaar van vorig jaar met als ploeggenoten o.a. Jan Raas, Ger- Dat wil overigens niet zeggen dat de Ronde vr.a Nederland (de vijf jaar gele den gekozen naam Proftour heeft de or ganisatie laten vallen) per definitie een non-valeur als triomfator zal opleveren. Onder de deelnemers zijn best enkele grootheden, die zich minder blindstaren op de wereldtitelstrijd. Toch is de lijst met deelnemende ploegen (tien formaties van acht renners) niet wereldschokkend. De vorig jaar geuite veronderstelling dat zo vlak voor de WK Italiaanse merken geïnteresseerd zouden zijn, is bijvoor beeld niet uitgekomen. iHriV KNBSB-voorzitter Guus van der Heijden begeleidt Richard Hutter, die zojuist als het 20.000ste lid van de honkbalbond bekend is geworden, naar de dugout van de Nederlandse ploeg. Coach Hamilton Richardson heet Richard daar welkom. Naast een volledige honkbaluit- rusting kreeg de 20.000ste tijdens het duel tussen Nederland en de Aztecs de functie van ere- batboy. r Algemeen klassement: 1. Thurau (WD1) 11.27.59, 2. Van den Hoek (Ned) op 53 sec., 3. Moser (ita) op 2.49, 4. Peeters (Bel) op 3.56, 5. Knetemann (Ned) z.t., 6. Clark (Aus) op 4.00, 7. Van den Haute (Bel) op 4.06, 8. Schmutz (Zwi) op 4.15, 9. Den Hertog (Ned) op 4.21, 10. Van de Wiele (Bel) op 4.21, 30. Pronk op 13.55, 32. Raas op 14.00, 33. Scheunemann op 14.02, 37. Priem op 14.04, Havik op 14.17. HEILLBRON (SID/ANP). De Zwitser René Savary heeft de tweede etappe van de Ronde van West-Duitsland gewonnen. Op de finish in Heillbron had Savary ruim honderd meter voorsprong op het peloton. De Belg Sercu werd tweede. De Westduit- ser Thurau blijft leider in het algemeen klassement. Roger de Vlaeminck (ziek), Jean-Luc Vandenbroucke (onenigheid met ploegleiding) en Bernard Thevenet staakten de strijd. Uitslag tweede etappe: 1. Savary (Zwi) 171,5 km in 4.41.27, 2. Sercu (Bel) op 6 sec., 3. Scheunemann (Ned.) z.t. 4. Thaler (WD1) z.t., 5. Schütz (WD1) z.t., 6. Henry Vandenbranden (Bel) z.t., 7. Jagsch (Oos) z.t., 8. De Jonckheere (Bel) z.t’, 9. Raas (Ned) z.t., 10. Philip Vandenbranden (Bel) z.t., 17 Moser (Ita) z.t., 27 ex aequo: Knetemann, Pronk, Van den Hoek. Priem en Havik. Om er financieel uit te springen zijn er in totaal 180.000 betalende toe schouwers nodig. Daarbij wordt door de organisato ren (die volgens de com- ïh Resolute actie van libero Ruud Gullit, de nieuwe nog jonge aanwinst aan wie Haarlem wel eens veel plezier zal kunnen beleven. Ook tegen de DDR solliciteerde hij met succes naar een vaste plaats in de basis. Daarna verplaatst het wielergezelschap zich naar Amsterdam voor de baan- wedstrijden (Olympisch stadion) die duren van dinsdag 28 augustus tot en met zondag 2 september. ter 20.000 activiteitspun- ten verwerkten) uitgegaan van de volgende raming: 30.000 toeschouwers bij de wegwedstrijden van zater dag; 100.000 op zondag en 50.000 tijdens de baan kampioenschappen. Maar aan de vooravond van de Tour de France was er bij de grootheden bitter weinig animo om de zware last van de leiderstrui met zich mee te torsen. De Ronde van Zwitserland heeft de reputatie van trainingswedstrijd, waarin vedetten figuranten zijn. De Ronde van Nederland voor professi onals is eigenlijk een zelfde lot beschoren. Maandag start deze zesdaagseetappewed- strijd met een proloog in Steenwijk, maar een aantal belangrijke renners is tijdens de koers met heel andere zaken bezig: het wereldkampioenschap wielrennen op de weg dat een week na afloop van de Ronde van Nederland in Valkenburg wordt ge houden. Voor hen is het niet meer dan een fantastische gelegenheid om de conditie te testen voor die grote krachtmeting. Een trainingsrit van een half miljoen gulden dus, want zoveel heeft het evenement ge kost, aldus stichtingsvoorzitter Jan Smeets. rie Knetemann en Henk Lubberding), Jo Maas (van de ploeg van Fred de Bruyne), Daniël Willems (de revelatie van het vorig jaar met o.a. de Belgische titelhouder Ge- ry Vertinden aan zijn zijde) en Fons de Wolf (gesecondeerd door Nederlanders als Jan en Adrie van Houwelingen) zijn de belangrijkste deelnemers uit het veld. De samenstelling van de voorste linie en met name de bezetting van de centrum spitspositie is het grootste probleem waar voor Hughes zich het komende seizoen ziet geplaatst. Weliswaar heeft de Haar- lem-oefenmeester een zestal spelers (Balm, Hendriks, Verkalk, Böckling, Kra mer en Kensen-red) voor de aanvalslijn beschikbaar, maar een uitgesproken puntspeler is er niet bij en dat zou Haar lem wel eens kunnen gaan opbreken. Chris Verkalk, die het afgelopen seizoen van Ajax werd geleend, en als voorstop- per redelijk voldeed, is door Hughes voor lopig tot aanvalsleider gebombardeerd, maar zowel in de confrontatie tegen Vo lendam afgelopen zaterdag als gister avond tegen de Oostduitse Olympische ploeg (0-2) bleek dat geen gelukkige greep. Desondanks zal de ex-Ajacied bij de start van de competitie naar alle waar schijnlijkheid op die plaats gaan opere ren, zo liet de Haarlem-trainer na de ont moeting tegen de DDR doorschemeren. „Ons spitsprobleem is niet één-twee- _drie op te lossen. Ik hoop echter dat we met Verkaik als centrale aanspeelpunt en de individuele kwaliteiten van Hendriks, Kramer (hij ontbrak overigens tegen de .DDR wegens verplichtingen bij zijn werk- gever-red.) en Kleton gemakkelijker gaan Zscoren”, aldus Hughes. .Bestuurslid Timmer daarover: „Marijt kon een driejarig contract bij NAC krij- -gen, dat beter was dan het aanbod dat wij hem gedaan hadden. Hij zou alleen nog contact met ons opnemen als dat zin had. Marijt heeft niets meer van zich laten horen, dus gaat de zaak niet door”. En Ton Marijt: „Op het aanbod van Op zaterdag 25 augus tus en zondag 26 augustus zijn op het zogenaamde Caubergparcours in Zuid- Limburg de individuele kampioenschappen met start in Valkenburg en fi- De wereldkampioen schappen worden woens dag 22 augustus geopend door premier Van Agt, die dan het startsein geeft voor de 100-kilometer- ploegentijdrit (amateurs) die wordt gereden op het traject Heerlen-Maas- tricht.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 18