Executies Irak Emiraten zouden Le Matin: doden Provincie bezet door rebellen Journalisten Duikers in klok omgekomen Minister beslist OUDE PLANNEN NA VERDRIJVEN AMIN ACTUEEL nog een maand Josef Mengele nu statenloos Adair: Spuiter Mexico duurt over uitlevering Eschel Rhoodie bij ondergrondse kernontploffing Boeren in Brazilië plunderen winkels Grondverschuiving verzwelgt huizen in Afghanistan Interim president Bolivia beëdigd dagblad Iran voor rechter Politie Berlijn in actie tegen fietskaravaan ,,top” willen Izvestia: econoom door Zwitsers omgebracht Geraakt '"n""Z“AJ I I A ^o^Morogoroj lilosa Pijnlijk incident Twee dassen y'f8r; 2 3 1979 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 9 AUGUSTUS >au Moesoma Mosji Kibohdo 'Mombassa- Kigoma Tanga Kitoenda Jitdiscbez Mbejai e Jceaaiiz Njombe Lindi Songea ka Toendoera I JZanzibar^^: Mwanza^* 9 Sjinyanga ZAIRE Soembawanga XfcX iTabora Kalioew T A ÏÏ5.895 m gen •kho- mge- olitie Iders 1 een im te nzen ikele (Van onze redactie buitenland) PARIJS/KOEWEIT. Het Internationale Energiebureau (IEA) in Prijs voorspelt dat het tekort aan olie de komende jaren sterk zal toenemen. teld 4 o/ ten Aroesja en door Nico Scheepmaker z/ntakara' Mohortf Mahênge DAR ES SALAAM (Reuter). Tanzania is van plan een nieuwe spoorweg aan te leggen tussen het Victoriameer en de Indische Oceaan die de afhanke lijkheid van het door land ingesloten Oeganda van de spoorweg door Kenia naar de havenstad Mombasa, zou verkleinen. >rg iSingida 3 Kondoa Dodoma^ Korogwe ;nt ian Toendoem a ZAMBIA Boek^oba- ,oeY2?'0AR ES SALAAM •Iringa^ Makoembako/^ JMtwara- Natsjingwe^^^^;£^ trijfël IEA: olietekort neemt sterk toe Tanzania wil nieuwe spoorweg OEGANDA J 102 76 -Vicwki - KENIA NAIROBI AFRIKA RWANDA BOEROENDI 'EMBA- IAFIA- MOZAMBIQUE 400 Om dit te bereiken, zei hij, hebben de TANZANIA’ ZAHZIBAFIZ^Z MASSAI STEPPE Kihmandz)arb iaat- gro- igen steld Zelfs als andere energiebronnen meer worden gebruikt, de economische groei gemiddeld niet meer dan 3,4 procent per jaar bedraagt en de gemiddelde verhou ding tussen het bruto nationaal produkt (dat is de waarde van wat we met zijn allen produceren) en het energieverbruik afneemt tot 0,8 procent (in plaats van de 1 procent van de afgelopen jaren), zal het tekort aan olie sterk oplopen aldus het IEA. In 1985 zal dit tekort vier miljoen vaten (van 159 liter) per dag zijn, in 1990 tien miljoen en in het jaar 2000 zal het tekort zijn opgelopen tot 28 miljoen vaten per dag. De huidige wereldproduktie be draagt ongeveer 64 miljoen vaten per dag. De deskundigen van het IEA (een orga nisatie van 24 westerse industrielanden) NEW YORK (AP). Red Adair, de man die internationaal bekend staat om zijn prestaties op het gebied van het bestrijden van olierampen, heeft gisteren gezegd dat het nog vier tot vijf weken zal duren voordat de spuiter in de Golf van Mexico onder controle is. Hij heeft de leiding over de werkzaam heden aan de bron die sinds de derde juni onafgebroken brandt en grote hoeveelhe den olie in zee spuit. In een vraaggesprek voor de televisie zei Adair dat nu wordt getracht de druk van de bron te verminde ren door twee andere bronnen te boren. Volgens Adair duurt het bestrijden van de Mexicaanse spuiter niet ongebruikelijk lang. De plannen tot het doortrekken van de spoorweg die loopt tusen de Tanzaniaanse havenstad Tanga en de noordelijke, in de heuvels gelegen stad Aroesja, waren al in het begin van de jaren zeventig op papier klaar. Onlangs zijn ze weer actueel gewor den na het verdrijven van de Oegandese dictator Amin door Tanzaniaanse solda ten en Oegandese ballingen. zijn bij hun berekeningen uitgegaan van een toeneming van de olieproduktie van de OPEC tot 38 miljoen vaten per dag, een verdubbeling van produktie en verbruik van steenkolen en twaalf keer zoveel ge bruik als nu van kernenergie. IEA-directeur Lantzke betwijfelt overi gens of de OPEC-landen hun produktie tot boven de 35 miljoen vaten per dag zullen kunnen brengen. Minister van Verkeer Amir Jamal ver klaarde onlangs in het parlement, dat Tanzania de spoorweg met 400 kilometer zou verlengen, tot Moesoma op de oostelij ke oever van het Victoriameer. Vanaf Moesoma zouden goederenwa gons worden gereden op ponten voor de oversteek over het meer naar Port Bell bij Kampala of Jinja. President Julius Nyerere van Tanzania heeft in juli aan de Japanse minister van Buitenlandse Zaken Soenao Sonoda ge vraagd of Tokio bereid is bij de aanleg van de spoorweg te helpen. Volgens Nyerere zal de spoorweg ook van groot nut zijn voor Rwanda en Boe- roendi, Tanzania’s buren op de westelijke oever van het Victoriameer. De traditionele route voor het grootste deel van Oeganda’s im- en exporthandel is weg en spoorweg door Kenia naar Mom basa. Eind 1976, een jaar voor het in verbittering opbreken van de Oostafri- kaanse gemeenschap die Oeganda ver bond met Tanzania en Kenia, had een Oegandese minister van de Oostafrikaan- se Raad voor Verkeer gezegd: „Wij vinden Volgens Lantzke zal de Iraanse oliepro duktie (vóór de revolutie zes miljoen vaten per dag) waarschijnlijk niet meer op het vroegere peil komen maar zich stabilise ren tussen de drie en vier miljoen vaten per dag. Overigens heeft Saoedi-Arabië volgens een persbureau in Koeweit zijn prijs voor LPG met gemiddeld 17,6 procent ver hoogd van 170 tot 200 dollar per ton. Dar Es Salaam, eindstation van de door China aangelegde spoorweg tussen Tan zania en Zambia, kan niet meer verkeer hebben en er doet zich zowel in het spoor wegverkeer als in de haven aanzienlijke vertraging voor. Minister van Verkeer Jamal zei in het Butaangas uit Saoedi-Arabië gaat met 35 dollar in prijs omhoog tot 215 dollar per ton. Het ministerie van Oliezaken van Koe weit ontkende gisteren dat Koeweit de levering van ruwe olie aan de Koninklijke Shell Groep zou willen beperken. Berich ten hierover circuleren sinds eergisteren op de Londense oliemarkt. Een dagblad in Koeweit berichtte giste ren dat de Verenigde Arabische Emiraten volgende maand een topconferentie wil len organiseren van landen rond de Perzi sche Golf. Doel van de conferentie zou zijn het ontwerpen van een gemeenschap pelijke economische en politieke stra tegie. De Westduitse regering heeft een Fran se oproep ondersteund voor een conferen tie van afgevaardigden van de EG en de olieproducerende landen. In Washington heeft president Carter bekendgemaakt dat hij volgende maand met president Lopez Portillo gaat praten over de mogelijke levering van Mexicaans aardgas aan de VS. Roekiwa- Xmeer BAGDAD (Reuter). In de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gisteren 21 voor aanstaande politici en militairen door een vuurpeloton ter dood gebracht na te zijn veroordeeld wegens hoogverraad. De exe cuties geschiedden in bijzijn van presi dent Saddam Hoessein Het Iraakse persbureau dat dit gister avond bekend maakte, zei dat het vuurpe loton bestond uit burger- en militaire le den van de Baath-partij uit alle delen van het land. Tot de geëxecuteerden behoor den Adnan Hoessein, voormalig vice-pre mier, en Mohie Abdoel Hoessein, oud- secretaris-generaal van de revolutionaire commandoraad. Eén man, Ahmed Zan- noun Karim, is bij verstek veroordeeld tot de doodstraf. FORTALEZA (AFP). Een groep van ongeveer vijfhonderd mensen heeft in de Noordbraziliaanse stad Campos Salles verscheidene levensmiddelenwinkels ge plunderd om aan eten te komen. De staat Caera waarin de plaats ligt, wordt op het ogenblik getroffen door een grote droogte. Landbouw is in dit gebied het voornaamste middel van bestaan, maar het merendeel van de tweehonderd duizend boeren zit nu zonder werk en dus zonder inkomen, aldus een woordvoerder van de regionale overheid. laat- gro- isbe- rend nent DUNEDIN (Reuter). Meer dan vijftig woningen in Nieuw-Zeeland zijn in een honderd meter diepe scheur verdwenen die was ontstaan door een enorme grond verschuiving in de plaats Dunedin. De verschuiving had al vijf straten met au to’s, bomen en lantaarnpalen „opgeslokt”. Ongeveer vierhonderd mensen waren al geëvacueerd, zodat er geen slachtoffers zijn gevallen. Nog 175 huizen worden door de verschuiving bedreigd. ISLAMABAD (UPI/AP). De opstan delingen tegen het bewind in Afghanistan hebben een provincie ten noorden van de hoofdstad Kaboel in handen gekregen. In een zuidelijke provincie zouden zij zware verliezen lijden doordat het leger van Af ghanistan daar de beschikking heeft over tanks en vliegtuigen. Dit blijkt uit berichten die zijn opgevan gen in Islamabad in het buurland Paki stan. De opstandelingen zouden honderd regeringsgetrouwe militairen hebben ge vangengenomen en zelf 125 man hebben verloren. Aanhangers van president Taraki van Afghanistan hebben in verscheidene ste den in het land, waaronder de hoofdstad Kaboel, gedemonstreerd ten gunste van de machthebber, zo heeft het Oostduitse persagentschap ADN bekend gemaakta. De demonstraties volgden op de mislukte staatsgreep van het afgelopen weekeinde, die hevige gevechten in Kaboel tot gevolg had. Alle bewegingen en gelaatsuitdrukkin gen bij de Chinese Opera zijn gecodifi ceerd. Alleen de clown mag improviseren. Er zijn bijvoorbeeld twintig verschillende, vastgelegde manieren van lachen. Als lach 17 is voorgeschreven produceert de kruidenverzamelaar lach 17, en als lachje 6 is voorgeschreven, kirt het paleismeisje lachje 6. Een handig systeem. De musici in hun volière worden geacht onzichtbaar te blijven en zijn, althans wat hun lachjes en, geschrokken, verbaasde, verontwaardig de en onthutste gelaatsuitdrukkingen be treft op hun eigen verbeeldingskracht aangewezen. De lange gebrilde musicus, die uiterst links in de voliee zat, keek dan ook eerst hevig geschrokken, daarna nog al bozig en ook verontwaardigd en op den duur steeds ongeloviger nadat het pijnlij ke incident had plaatsgegrepen. „Als die in Peking terugkomt, zal hij zeggen: ,Je raadt nooit wat me in Amster dam is overkomen!”, zei ik nog tegen mijn buurman, de bekende regisseur T. B. Het Zwaard, hoezeer van hout ook, kliefde namelijk vanuit de hand van de Koning der Gieren tollend door de lucht en raakte pardoes de schouder van de musicus, die nog minuten lang met pijnlijk vertrokken gezicht over de geraakte plek wreef en al die tijd mentaal niet in staat bleek op zijn Tizu (of Sheng) te blazen... i met m de ver- srdat kant Per- niet scha- sn en tezet I dat ga- >er fe- ka ag na de Hi rn- taris eede g in een be- ient. mee, zolgt LA PAZ (AFP/AP). In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is gisteren de interim president Walter Guevara Arce beëdigd. Hij werd gekozen door het Boliviaanse Congres, omdat men na de onlangs gehou den verkiezingen niet tot de definitieve keuze van een president kon komen. Guevara Arce blijft een jaar aan en moet het mogelijk maken dat in mei vol gend jaar opnieuw algemene verkiezingen worden gehouden. Hij is de eerste burger president van Bolivia sinds vijftien jaar. J» ief- zit- Wij om mi- die vas ere het Ire- en- de de an- fe- TEHERAN (Reuter). Elf Iraanse jour nalisten, allen medewerkers van het eer gisteren door de revolutionaire garde be zette dagblad Ayandegan, zijn gisteren verhoord. Dit heeft een woordvoerder van de procureur-generaal in Teheran bekend gemaakt. „Degenen die onschuldig zijn, zullen worden vrijgelaten. De rest zal wegens contra-revolutionaire misdrijven worden berecht”, aldus de man. Hij bevestigde dat ook de sluiting is gelast van het satirische weekblad Ahangar, dat vele karikaturen van leiders van het nieuwe regiem heeft gepubliceerd. Intussen hebben verscheidene partijen en groeperingen in Teheran de sluiting van het dagblad Ayandegan veroordeeld als een aanslag op de persvrijheid. Het links van het midden staande Nationale Democratische Front sprak van een „schaduw van het fascisme” die over Iran ligt. Volgens Izwestia had den Zwitserse functiona rissen beloofd het stoffe lijk overschot van Pant- sjenko in aanwezigheid van een Russische arts te onderzoeken. Volgens de krant was men echter al voor de komst van de Rus begonnen. Izvestia trekt daaruit de conclu sie dat de dosis LSD daarom alleen „van bui tenaf” in Pantsjenko’s li chaam kan zijn ge bracht. Het blad bena- :org sge- •ver jen. iek- erk- ■erd jro- wij- aad tan- (Van onze redactie buitenland) AIX-EN-PROVENCE. Een recht bank in het Franse Aix-en-Provence heeft gisteren aanbevolen dat Eschel Rhoodie, de voormalige functionaris van het Zuid- Afrikaanse ministerie van Voorlichting, aan Zuid-Afrika wordt uitgeleverd. Daar zou Rhoodie terecht moeten staan op be schuldiging van fraude en diefstal. Het besluit van de rechtbank is niet bindend. Het Franse ministerie van Justi tie moet uiteindelijk goedkeuring ver lenen. De advocaten van Rhoodie hebben aan- gekondigd tegen de gerechtelijke uit spraak in beroep te gaan. In afwachting van de reactie van het ministerie van Justitie moet Rhoodie in de gevangenis blijven. Tussen Zuid-Afrika en Frankrijk bestaat geen uitleveringsverdrag. dat wij gechanteerd worden door onze aardrijkskundige ligging. Wat er ook ge beurt, wij moeten meer dan één route naar zee hebben”. Ondanks Amins verdwijning, zijn de zorgen van Oeganda over zijn afhanke lijkheid van Kenia voor zijn verkeer, niet kleiner geworden. Tanga. 210 kilometer ten noorden van de hoofdstad, is een lichterhaven de vracht wordt per lichter overgebracht naar buitengaats verankerde schepen. Dat gaat met ongeveer 24.000 ton tegelijk. De haven verstouwt voornamelijk vracht voor de export, overwegend koffie en sisal. Oegandese economen zouden van me ning zijn dat de kosten voor deze route lager zijn dan die via Mombasa. Ook Jinja en Port Bell zijn aangesloten op het Oe gandese spoorwegnet. Het belangrijkste is dat Tanga reserve capaciteit heeft die Oegandees verkeer zou kunnen afhandelen dat niet via Mom basa plaatsheeft. Met een beetje stroomlij nen zou de haven ook een deel van de Rwandese en Boeroendese handel kun nen verwerken. WEST-BERLIJN (ANP/DPA). Agen ten van de Oost- en Westduitse politie hebben gisteren een eind gemaakt aan een zitstaking van deelnemers aan de fiets tocht Brussel-Warschau. De fietsers werd de toegang tot Oost- Berlijn geweigerd, waarop zij hun actie begonnen. Zij zijn afkomstig uit verschei dene westerse landen en protesteren mid dels hun tocht tegen NAVO en Warschau pact, onder het motto „Karavaan voor ontwapening en tegen honger in de we- reld”. ABERDEEN. Twee Amerikanen die als duikers werkzaam waren voor een Britse oliemaatschappij zijn gisteren overleden. De mannen hadden 17 uur in een duikklok voor de kust van Schotland gezeten. De kabel die de klok met het werkschip verbond was geknapt. In de duikklok was voldoende zuurstof aanwe zig, maar de duikers bezweken als gevolg van de kou die zij al die uren op 160 meter diepte moesten doorstaan. Sinds 1971 zijn bij het zoeken naar olie in de Noordzee al 29 duikers om het leven gekomen. lam •nte ing yan een de ge- Lm- nu- eer ede rer- dat zan- van van oef- „Zij i al- ook nct- lose Bij aan ?ha- .Mokaiwimeer 1~ -/ j MOZAMBIQUE A H Tanzaniaanse spoorwegen schenkingen en leningen gekregen van West-Duitsland, Canada, Groot-Brittannië en Zweden en zijn nieuwe boten voor dienst op het Vic toriameer gekocht in België die spoedig in gebruik genomen kunnen worden. ASUNCION (UPI). Het Hoogge rechtshof van het Zuidamerikaanse Para guay heeft gisteren het staatsburgerschap van de oorlogsmisdadiger Josef Mengele ingetrokken. Dat gebeurde op verzoek van de minister van Justitie. De bewindsman verklaarde onlangs dat Mengele het recht op zijn in 1959 verleen de staatsburgerschap had verspeeld om dat hij sinds 1960 niet meer in Paraguay woont. De huidige verblijfplaats van Mengele is niet bekend. Hij zou van het ene Zuidame rikaanse land naar het andere reizen. Is rael en West-Duitsland hebben onder meer om zijn uitlevering gevraagd. PARIJS-AUCKLAND (DPA/AFP). Volgens het Franse blad Le Matin zijn bij Franse ondergrondse kernproeven op het Moeroerowa-atol in Polynesië vorige maand twee mensen om het leven geko men. Ook zouden enkele mensen gewond zijn geraakt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie weigerde gisteren commentaar te geven op deze berichten. Omdat een atoombom in een onder aardse schacht was blijven steken maar niettemin tot ontploffing werd gebracht ontstond volgens Le Matin een vloedgolf waardoor verschillende arbeiders op het atol gewond zouden zijn geraakt. De Nieuwzeelandse afdeling van de mi lieuorganisatie Green-Peace bracht giste ren hetzelfde bericht. De organisatie heeft bij de Franse regering tegen de kernproe ven geprotesteerd. Ik zat dinsdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg voldoende vooraan en genoeg naar het midden om het Pijnlijke Incident te kunnen aanschouwen dat de meeste bezoekers zal zijn ontgaan. Op het moment dat in „De Vuurfeniks” de Grote Kraanvogel (gespeeld door Qi Shufang, die met handen en voeten de lansen terug kaatste die vanuit alle richtingen op haar werden afgevuurd) in haar gevecht met de Koning van de Gieren met haar goudge punte lans na het eerste zwaard ook het tweede van de kwaadaardige Koning door de lucht deed vliegen, op weg naar de coulissen, was de gebrilde fluitist in het donkere overhemd die op het toneel in de „orkestbak” uiterst links op een stoel zat, zich nog van geen gevaar bewust. Voor een goed begrip diene, dat de „orkestbak” bij de Chinese Opera welis waar op het toneel staat, maar voor het deel van de toeschouwers dat rechts in de zaal zat onzichtbaar bleef omdat deze, op een grote volière gelijkende orkestbak waarin de musici achter gaas zitten op gesloten, uiterst rechts, achter de openge schoven gordijnen was geplaatst. Maar ik kon de twee musici, die uiterst links in de volière zaten, nog juist zien en toevallig volgde ik het zwaard dat door de Koning der Gieren, op aanstichten van de Grote Kraanvogel, over zijn schouder heen in de richting van de coulissen werd geworpen. Nu zat die lange magere musicus met die bril weliswaar achter dat grijzige gaas van die volière waar overigens weinig vogelenzang maar meer een soort „ketel muziek” uitkwam (al definieert Van Dale „ketelmuziek” als „geraas met potten, pannen, ketels enz., vergezeld van een oorverdovend geschreeuw, dat bij wijze van volks justitie gemaakt wordt voor de deur van lieden dieoverspel bedreven hebben of zich anderszins misdragen in de ogen van de dorpsbewoners”), maar de zijwand van die volière bestond uit niet meer dan het daar hangende, opengescho ven gordijn, waar hij met zijn rechter schouder, al fluit spelend, tegenaan drukte. Als ik zeg: „fluit”, dan bedoel ik natuur lijk de Tizu, de Chinese dwarsfluit, hoe wel het ook nog mogelijk is dat onze gebrilde vriend op het „moment syprême” het Chinese mondorgel, de Sheng, be speelde. Maar dat hij een van de beide blaasinstrumenten in zijn hand had, weet ik wel zeker, en omdat het voortreffelijke programmablad (er zou eigenlijk ook een culturele prijs ingesteld moeten worden voor het best verzorgde programmablad van het jaar) alleen van de Tizu en de Sheng rept, moet het wel een van deze twee zijn geweest. meeAT^ panda Het incident vond kort voor de pauze plaats, dus toen de betreffende musicus na de pauze op zijn stoel plaatsnam met een colbertjasje aan over zijn overhemd was mijn eerste gedachte natuurlijk dat dit een gevolg was van die ingrijpende gebeurtenis die zijn buurman in een har telijke lachbui had doen uitbarsten, maar die hem zelf zo te zien toch weinig vreugde had bezorgd. Later, toen wij, de acteurs en de toeschouwers, elkaar aan het slot van de avond over en weer stonden toe te klappen, zoals het in Rood-China nu een maal de gewoonte is (alleen Margaretha Ferguson, die tussen de vier nummers door vertelde wat we te zien zouden krij gen, klapte merkwaardig genoeg niet te rug als wij haar voordrachtje van wat ook in het programmablad stond met een dankbaar applausje beantwoordden) en toen ook de musici, de regisseur, de volks commissaris en allerlei ander burgerper soneel op het toneel gehaald werden, be greep ik dat onze man zijn colbertjasje niet voor alle zekerheid als beschutting had aangetrokken, maar omdat er van hem verwacht werd dat hij er dadelijk, op het toneel, netjes zou uitzien als wij hem en zijn kameraden toejuichten als dank voor hun opmerkelijke ketelmuziek. Twee van de dankende Chinezen in burger droegen overigens een das, de anderen niet, blijkbaar een oplevering van Mao’s adagium: „Laat honderd bloemen bloeien...”. drukt dat westerse in lichtingendiensten ge bruik maken van LSD vanwege het effect dat dit verdovende middel heeft op het menselijk gedrag. Russische doktoren hebben verklaard dat zij geloven dat de inwendi ge organen die zij op naam van Pantsjenko vanuit Zwitserland kre gen toegestuurd niet van de Russische econoom waren. Het Zwitserse ministe rie van Justitie heeft la ten weten de inhoud van het Izvestia-verhaal „volkomen absurd” te vinden’. Volgens de hoofdofficier van justitie van het kanton Aarau bestaat er geen enkele twijfel over de zelf moord van Pantsjenko. rf- De nieuwe (interim) president van Bolivia, Walter Guevara Arce, begroet de juichende menigte voor het regeringspaleis. Links naast hem Padilla, zijn voorganger parlement dat een van de prioriteiten van Tanzania vanaf dit jaar zal zijn, verster king van zijn transportlijnen met aan grenzende, door land ingesloten staten. gen is dat Pantsjenko on der invloed van drank zijn polsen had doorge sneden. Russische dok toren hadden volgens het blad is in het lichaam van de econoom sporen van de drug LSD gevon den die blijkbaar bij de lijkschouwing in Aarau niet waren opgemerkt. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-BERN De Sovjet-Unie heeft agenten van de Zwit serse geheime dienst ervan beschuldigd een Russische eco noom, Leonid Pant sjenko, op zijn hotel kamer in het Zwitser se Aarau te hebben vermoord. De plaatselijke politie van Aarau had eerder verklaard dat de 32-jari- ge Rus zelfmoord had gepleegd; volgens de po litie was Pantsjenko lig gend in bad met doorge sneden polsen gevonden. Het officiële Russische blad Izvestia schreef gisteren dat het een leu- Hoofdstad Toekomstige hoofdstad Spoorweg Hoofdweg Moeras 0km n en t het non eko elijk earn I dat zoor reau leeft t in •den ver- iken

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3