D Politieke moeilijkheden gevreesd Sithole wil Amerikaans onderzoeksteam: Zuid-Afrika verdeeld Sportbroek na bezoek Jackson in blik in Nicaragua Bosbranden teisteren VS Toeristen en Directeur zoek China bevestigd na klachten Heide bloeit Zuidafrikaans dit jaar niet blad verwijderd Toestand Egyptische tombes alarmerend compromis met Moegabe pers op zoek naar krokodil Overlopen hoge Vietnamees in Grens kopen woningwethuis opgetrokken Opnieuw acties KNIL-soldaten Compliment VN voor bewind Damiate Pers en Europa Essing eist miljoenen van De Telegraaf over reisbureau H IJmuider Courant I D DONDERDAG 9 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND 1979 4 I bet Lei vei na; au) me de hel in H. hei vei nie na; 0 X Op de taa fon ziei gel (ku sp« de wil mi; the vel B. vai mii v den argi tiek lect heit gen tooi len tere dan and voo (Van onze redactie buitenland) BONN-ENSCHEDE. In West-Duitsland zal de „stopko gel” die de commissie-Valken heeft aanbevolen als munitie voor de Nederlandse politie, voorlopig niet worden gebruikt. De ministers van Binnenlandse Zaken van de Westduitse deelsta ten hebben de discussie die al anderhalf jaar hierover in de Bondsrepubliek wordt gevoerd voorlopig gestaakt. De kogel zou teveel verwondingen veroor zaken. W-Duitsland schorst I 147,50 I I I i Volgens het regeringsgezinde blad The Citizen heeft Jackson „in twee weken meer kwaad gedaan in Zuid-Afrika dan hij ooit in de Verenigde Staten zou kun nen doen”. Maar dr. Motlana, een van de leiders in de zwarte voorstad van Johan nesburg, Soweto, verklaarde: „Hij heeft het zwarte volk voor altijd een hart onder de riem gestoken. Het volk van Soweto hing aan zijn lippen. Het wil meer van zijn boodschap horen.” Jackson, vroeger medewerker van Mar tin Luther King, hamerde in zijn toespra ken voor de zwarte bevolking van Zuid- Afrika, voortdurend op eenheid van de zwarten en mobilisering voor een geweld loze confrontatie met het apartheidssys teem. Hij riep op tot burgerlijke onge hoorzaamheid, zoals verzet tegen de pas jeswet. De blanke regering betichtte hij van „terroristische dictatuur”. (Van onze redactie buitenland) HUY. Het Belgische plaatsje Huy (Hoei), aan de Maas tussen Luik en Namen, wordt sinds een paar dagen overstroomd door dagjesmensen en journalisten. Allen komen af op de berichten dat zich in de Maas een kro kodil zou bevinden, maar het dier heeft zich tot nu toe niet laten zien. Vast staat dat een dame uit het plaatsje het dier enkele dagen geleden ten einde raad in de rivier heeft gezet. Zij had het beestje in Luik gekocht toen het nog slechts 35 centimeter groot was. Maar toen het troeteldier tot anderhalve meter was gegroeid, en ook de kuren van een echte krokodil begon te vertonen, wilde zij er liever vanaf. Sindsdien is het door slechts één man waargenomen. Adjunct-commissaris Piraux in Huy zegt dat voor hem de zaak is afgedaan. Volgens deskundigen moet het dier al lang dood zijn door het koude water. Verder pleitte hij voor het niet doorgaan van de bokswedstrijd tussen de zwarte Amerikaan John Tate en de blanke Zuid- afrikaan Gerrie Coetzee, welke op 20 ok tober in Pretoria wordt gehouden. Vol gens Jackson zijn sportboycots goede middelen om druk uit te oefenen op de Zuidafrikaanse regering. Hij slaagde er tijdens zijn reis in een bijeenkomst te beleggen van een groot aantal zwarte lei ders, die door velen wordt gezien als een belangrijke stap in de richting van onder linge eenheid. y<- De Hengelose mevrouw Ter Braak werd gisteren onaangenaam verrast toen zij een blik ossestaartsoep openmaakte. Er zaten een sportbroekje en een slap stuk vlees, dat bij nader onderzoek een stuk varkensstaart bleek te zijn, in. De directie van de supermarkt zal de soepfabrikant om opheldering vragen over wat ze een misplaatste grap" noemt. Het concern zal de zaak onderzoeken. Aan de burgerlijke, militaire en admini stratieve gerechten zijn „nadere aanwij zingen” gegeven over de aanwezigheid van lectuur in de wachtkamers van de gerechten. Het advokatenkollektief en het Azania Komitee vinden dat oplettendheid geboden moet blijven. Zij zeggen onlangs in het paleis van Justitie in Den Haag eenzelfde uitgave aangetroffen te hebben. LONDEN (AFP). De Rhodesische op positieleider in het parlement, dominee Sithole, heeft zich bereid verklaard tot een compromis, waarbij het leger van Rhodesië wordt geïntegreerd met de strijdkrachten van de guerrillabeweging Patriottisch Front. De eis van guerrillaleider Moegabe, dat leger en politie van Zimbabwe-Rhodesië moeten worden ontbonden en vervangen door de guerrillastrijders, noemde Sithole „onrealistisch”. Moegabe stelde zijn eis eergisteren als voorwaarde voor aanvaar ding van het door de Gemenebestlanden opgestelde vredesplan voor Zimbabwe- Rhodesië. Met een ander aspect van het vredes plan, nieuwe verkiezingen, gaat Sithole zonder meer akkoord. Hij beschuldigt de huidige premier Moezorewa van „grove onregelmatigheden” bij de begin dit jaar gehouden algemene verkiezingen. Sithole zei een en ander in een interview met de Engelse omroep BBC. (Van onze redactie binneland) DEN HAAG. Naar schatting enkele honderden ex-KNIL-militairen en bur gers zullen volgende week woensdag bij minister Wiegel van Binnenlandse Za ken pleiten voor het betalen van achter stallige soldij en pensioengelden. Aan Wiegel zal een petitie worden overhandigd waarin de wensen van de voormalige KNIL-militairen staan. Voor het vertrek naar het ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt om acht uur ’s morgens verzameld bij het Haagse Centraal Station. De ex-KNIL-militairen zijn verdeeld DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning E< diti< mar leid bou tie jare de i voo: opg BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 D coti de eler noe gevi acti ken voo jaai i ARNHEM (ANP). Bloeiende heide zal dit jaar weinig voorkomen. Zeker drie kwart van de ongeveer 60.000 hectare hei develd in ons land is volgens Staatsbosbe heer in Arnhem aangetast door het heide- haantje, een kevertje dat de bladeren en jonge scheuten van de heideplant eet. De heide op zich is zeker niet verloren. De bodem zit stampvol heidezaad, maar het duurt wel enige jaren eer jonge heide planten tot bloei komen, aldus ir. G. Kui pers van Staatsbosbeheer. De omstandig heden dit jaar waren zeer gunstig voor het heidehaantje: een vochtig voorjaar en doorgaans oudere heide. Het beste is, al dus ir. Kuipers, zoveel mogelijk heide in het komende vroege voorjaar plat te bran den. Over enkele jaren hebben we dan weer volop bloeiende heidevelden, terwijl het heidehaantje veel minder kans heeft. De bloeitijd van de heide zou overigens deze maand moeten beginnen en duurt tot en met september, maar slechts hier en daar is de hei paars gekleurd. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De onderdirecteur van het VN-Hoge Commissariaat voor de vluchte lingen, Pierre Coat, heeft de nieuwe rege ring van Nicaragua gisteren geprezen om haar „verrassend clemente houding” ten opzichte van de aanhangers van de ge vluchte dictator Somoza. Coat zei er na zijn tiendaagse reis door Nicaragua van overtuigd te zijn, dat de nieuwe regering zich houdt aan de belofte, dat geen gewelddadige acties zullen plaatsvinden tegen aanhangers van So moza. De gevangen genomen leden van Somoza’s Nationale Garde worden „zeer goed behandeld”, aldus Coat. Dit blijkt volgens hem uit verklaringen van het In ternationale Rode Kruis en van familiele den van de gevangenen. Volgens een andere functionaris van het VN-Hoge Commissariaat „lijken de be richten over massale slachtingen onder Somoza-aanhangers deel uit te maken van een Koude-Oorlogspropaganda”. Juristen van de VN bekijken op het ogenblik of aanhangers van de gevluchte dictator aanspraak kunnen maken op de officiële vluchtelingenstatus, waardoor zij in aanmerking zouden komen voor VN- bescherming. Intussen zijn ongeveer 30.000 Nicaragu- anen die hun land tijdens het regime van Somoza waren ontvlucht weer terugge keerd. In totaal verblijven nu nog onge veer 70.000 vluchtelingen in buurlanden van Nicaragua. De discussie over de stopkogel zou zijn aangehouden in afwachting van een „zachtere” kogel. De betrokken minister van de deelstaten zouden grote politieke (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De twee weken durende reis door Zuid-Afrika van de zwarte Amerikaanse voorvechter van burgerrechten Jesse Jackson heeft tot heftige reacties geleid in de Zuidafrikaanse pers. (Van onze redactie buitenland) THEBE. Als er niet snel drastische maatregelen worden genomen, gaan de beroemde graftombes van de farao’s in de oude dodenstad Thebe (gelegen aan de westelijke oever van de Nijl aan de overkant van de moderne Egyptische stad Luxor) verloren. Dit concludeert een Amerikaans team van het museum van Brooklyn dat ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. DEN HAAG (ANP). Het ministerie I van Justitie heeft het blad Terzake, een uitgave van de Zuidafrikaanse ambassa de in ons land, laten verwijderen uit de wachtkamer van het kantongerecht te Gouda. Hiermee is het ministerie tege- j moetgekomen aan protesten van het Aza nia Komitee en het advokatenkollektief Rotterdam tegen wat zij noemen de aan wezigheid van deze „racistische lectuur” aldaar. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ze ker de helft van de graftombes bescha digd is en dat zo snel mogelijk moet wor den begonnen met veelomvattende her stelwerkzaamheden om te voorkomen dat muren, plafonds en pilaren van de ko ningsgraven in- en verzakken. De graven worden vooral aangetast door overstro mingen als gevolg van zeldzame maar zeer heftige regenval in de woestijn door trillingen in de rotsformaties, diefstal en vandalisme, ondeskundig onderzoek van archeologen en schade toegebracht door toeristen. Vette vingerafdrukken en schoudertassen van de tweeduizend toe risten per dag die de graven bezoeken hebben ervoor gezorgd, dat van veel kleurrijke inscripties niet veel meer over is dan wat donkere vlekken. Een aantal graven is gebouwd op ver kruimeld kalksteen. Dat steen zet als het in aanraking komt met overvloedig water enorm uit, waardoor pilaren naar boven worden gedrukt, die op hun beurt de plafonds bedreigen. De laatste watervloed deed zich voor in 1916, maar dit proces van uitzetting (en daarna inkrimping) is (Van onze redactie buitenland) LLORET DE MAR-BELGRADO-BOI- SE. Verschillende delen van Europa en de Verenigde Staten worden geteisterd door enorme bosbranden. In enkele geval len staat de brandweer voor een hopeloze taak. In de omgeving van Lloret de Mar aan de Spaanse Costa Brava zijn gisteren drie bosbranden bedwongen. Volgens de brandweer was een van de branden aan gestoken. Dinsdag kostte een grote bos brand bij Lloret de Mar het leven aan 21 mensen. Alle slachtoffers, tien mannen, zeven vrouwen en vier kinderen, hadden de Spaanse nationaliteit. Een Engelsman is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is hoopgevend. Op het Joegoslavische schiereiland Pel- jesac, niet ver van Dubrovnik, woedt al vier dagen een enorme bosbrand. Twaalf dorpen worden door het vuur bedreigd. Honderden toeristen hebben hun kam- peerplaatsen ijlings moeten verlaten. Bij de brandbestrijding zijn 1500 brandweer lieden, soldaten en vrijwilligers ingescha keld. Het vuur heeft behalve veel bos ook boom- en wijngaarden verwoest. In de Verenigde Staten woeden sinds enkel dagen vijftien branden in de noord westelijke staten Idaho, Montana en Wyo ming.) f 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 PEKING-HANOI (AP/AFP/Reuter). Het officiële Chinese persbureau Nieuw China heeft bevestigd dat een van de oprichters van de Vietnamese communis tische partij, de 74-jarige Hoang Van Hoan, is overgelopen naar China. De man had een belangrijke functie in het parlement van Vietnam. Hij is onlangs in de Pakistaanse stad Karatsji, tijdens een reis naar Oost-Duitsland voor een medische behandeling, op een vliegtuig naar Peking gestapt. Uit Amerikaanse bron is vernomen dat Vietnam VN-functionarissen toestem ming zal geven zich in Hanoi te vestigen om daar met de plaatselijke autoriteiten emigratie van Vietnamezen naar de VS te regelen. Volgens dezelfde bron zouden Amerikaanse vliegtuigen voor evacuatie van emigranten kunnen worden gebruikt. Een en ander is bekend geworden op het moment dat een delegatie van het Ameri kaanse Congres een bezoek brengt aan Vietnam. De volksrechtbank in de Vietnamese provincie Hau Giang heeft twee Vietna mezen ter dood veroordeeld wegens moord, afpersing en poging tot illegale emigratie. Op grond van de laatste be schuldiging zijn in Vietnam sinds de vluchtelingenconferentie in Vietnam acht mensen ter dood veroordeeld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De inkomensgrens voor het aankopen van een woningwetwoning is verhoogd. De huurder van een woning wetwoning die dat huis wil kopen mag volgens de nieuwe regeling die staatsse cretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft vastgesteld, in 1977 niet meer heb ben ontvangen aan belastbaar inkomen dan 35.000 gulden. Die inkomensgrens lag tweeduizend gulden lager. De nieuwe re geling geldt vanaf 1 januari dit jaar. Wan neer man en vrouw allebei werken wordt het belastbare inkomen opgeteld. Een be drag van 1900 gulden van het inkomen van de vrouw blijft echter buiten beschou wing. Dat is honderd gulden hoger dan in de oude situatie. Als het te verwachten belastbare inkomen over dit jaar tien pro cent of meer hoger is geworden dan in 1977 zal dat verwachte inkomen worden getoetst aan een inkomensgrens van 38.500 gulden. Een huurder die zijn wo- ningwetwoning wil kopen moet tenminste vijf jaar in die woning hebben gewoond. Als de huurder een dergelijke woning heeft kunnen kopen zal hij er tenminste tien jaar als eigenaar in moeten wonen, voor hij tot vrije verkoop mag overgaan. Bij eerdere verkoop moet de woning wor den aangeboden aan gemeente of woning corporatie. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Organisator van lief- dadigheidsacties en evenementen, Ben Essing, gaat bij de Amsterdamse recht bank een civiele procedure aanspannen tegen het dagblad De Telegraaf. Essing wil een schadevergoeding van acht tot 15 miljoen gulden van het blad. Essing zegt grote schade te hebben gele den door een serie artikelen in de Tele graaf. Volgens Essing is acht miljoen gul den hiervan direct aantoonbaar. Hij zou een aantal grote orders als gevolg van de publikaties hebben gemist. Aan goodwill zegt Essing zo’n zeven miljoen gulden verlies te hebben geleden. De Telegraaf publiceerde een serie ver halen over de betrokkenheid van Essings bureau Interesting in Heerhugowaard bij allerlei duistere praktijken. Het dagblad zette onder meer vraagtekens bij een schenking van 850.000 gulden van Essing aan de Stichting Kankeronderzoek Indo nesië. Essing zou dit geld in eigen zak hebben gestoken. Deze week moest De Telegraaf op bevel van de vice-president van de Amsterdam se rechtbank een zeer opvallend gemaak te rectificatie op de voorpagina plaatsen. Bovendien werd het blad gedwongen een uitvoerig weerwoord van Essing op te nemen. perdiode 1945-’49. Deze groep bestaat uit Ambonnezen die nog geld tegemoet wil len zien voor de in die periode opgelopen „schade”. Het kabinet besloot onlangs dat ver zetsmensen uit het voormalig Neder- lands-Indië geen bijzonder pensioen krijgen. In het kader van de Wet Bijzon dere Pensioenen vecht een aantal men sen dat in Indië tijdens de Japanse bezet ting in het verzet zat, al enige jaren om een uitkering. Daarmee willen ze wor den gelijkgesteld aan diegenen die in ons land verzetsdaden pleegden. Deze men sen kunnen wel recht op zo’n bijzonder pensioen doen gelden. den gesteld van de Westduitse mening. „Ik kan me anderzijds wel voorstellen dat de mening van de West-Duitsers in de discus sie bij ons wordt betrokken”, aldus Valken. De hoofdcommissaris bestrijdt dat de stopkogel gelijkenis vertoont met de be ruchte dum-dum-kogel zodra de stopko gel het lichaam binnendringt. Een dum- dum-kogel heeft volgens Valken de eigen schap dat hij uit elkaar springt in weefsel en daardoor afschuwelijke verwondingen veroorzaakt. „Dat doet de door ons aanbe volen kogel beslist niet. Die wordt alleen maar een dikkere prop zodra hij op weer stand stuit”. Als voordeel voor de stopkogel wordt genoemd de uitschakeling van een ver dachte door middel van één enkel schot. Met de huidige munitie moeten vaak ver schillende kogels worden afgevuurd voor dat enig effect optreedt. (Van onze redactie binnenland) MEDEMBLIK. De directeur van Eu- ro-autoreizen BV in Medemblik is spoor loos verdwenen, nadat er bij de politie minstens twintig klachten waren geko men over door hem georganiseerde reizen. Het gaat om klachten van mensen die bungalows hadden gehuurd in Italië, Frankrijk en Engeland en bij aankomst ontdekten dat die bungalows helemaal niet beschikbaar waren. Een Utrechtse gedupeerde zag hierin aanleiding deze week een steen door de ruit van het reis bureau te gooien. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Volgens woordvoerder Van Dongen van de Algemene Vereniging van Reisbureaus (ANVR) is de directeur beslist niet te goeder trouw. Vorig jaar ging zijn reisbu reau Valley Green ook al failliet. De regle mentering van het reiswezen houdt in dat hij het elke keer opnieuw kan proberen, aldus Van Dongen. Euro-autoreizen was niet bij de ANVR aangesloten en de gedupeerden kunnen dan ook geen aanspraak maken op een uitkering uit het garantiefonds. gesprek stopkogel moeilijkheden voorzien als de stopkogel zou worden ingevoerd. Dergelijke munitie is in oorlogstijd verboden. Vandaar dat de vraag is opgeworpen waarom in vredes tijd wel op medeburgers met de stopkogel mag worden geschoten, maar in oorlogs tijd niet op buitenlandse vijanden. De Westduitse politievakbond, in principe voorstander van de ontwikkeling van de stopkogel, wil voorlopig niet zijn fiat aan dit soort munitie geven. De Enschedese hoofdcommissaris J. Valken, voorzitter van de commissie die advies heeft uitgebracht over de nieuwe munitie voor de Nederlandse politie, zegt met enige verbazing kennis te hebben genomen van de discussie in West-Duits- land. Valken benadrukt dat voor Nederland geldt dat de commissie-Valken het recht heeft zelf een mening te formuleren. Die hoeft volgens hem niet afhankelijk te wor- in twee groepen. De eerste groep eist dat alsnog soldij wordt gegeven ruim 16.000 gulden netto gemiddeld per man over de ruim 3/ jaar die de oud- soldaten in Japanse gevangenschap zaten. De tweede groep, genoemd naar initia tiefnemer en actievoerder H. Salassa, wil bovendien soldij en pensioen over de nog steeds niet uitgewerkt. Als er weer een overstroming komt, zijn de graven verloren, aldus het Amerikaanse onder zoeksteam, dat pleit voor een waterbe- heersingssysteem in de valei. De afgelopen tien jaar heeft het Egypti sche ministerie van Oudheidkunde drie koninklijke graven voor het publiek geslo ten omdat ze in gevaarlijke staat verke ren. In totaal zullen slechts vijf van de 75 graven van koningen en edelen geopend blijven. Volgens het team kan men echter niet volstaan met het sluiten van graven. Om het verval te stuiten zijn miljoenen dollars voor herstelwerkzaamheden nodig. T'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4