INRICHTING BEPLEIT IN NOTA AAN B. EN W. politienieuws N echtpaar Bolhoeve erg zwaar Politie grijpt inbreker uit Umuiden valt „Zeven Granen” vergast publiek bibliotheek op etensluchtjes „Vaarwel” Heilsofficieren wacht nieuwe taak in Den Haag VENTILATIEKOKER BIJ KEUKEN ONTOEREIKEND Geen geld voor bedrijventerrein in de Zaanstreek i Armslag Twijfel Verlenging Beoordelingsfout wlli VELSEN-IJMUIDEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 4 1 YSfl IJMUIDEN. Na drie jaar het bevel gevoerd te hebben over het Leger des Heils korps Umuiden, vertrekt het echtpaar Bolhoeve naar Den Haag. Zondag twaalf augustus wordt in de avondsa- menkomst afscheid genomen van de vertrekkende officieren. „We hebben een bijzonder goede tijd in Umuiden gehad”, zegt kapitein H. G. Bolhoeve. Zijn vrouw vult hem dan ook aan: „We gaan met verdriet hier weg. Het is zeker niet zo dat we staan te juichen om naar een andere stad te gaan”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het bestuur van de Openbare Bibliotheek Velsen wil de discussie over een toekomstige taakverbreding toespitsen op een fonotheek als toe te voegen voor ziening voor uitleen van platen en geluidsbandjes. Een artotheek (kunstuitleen) en een zogenoemde spelotheek kunnen als aanvullen de voorzieningen buiten beschou wing blijven. De bestuurscom missie van de Openbare Biblio theek Velsen komt tot die aanbe veling in ean nota bestemd voor B. en W. die woensdagmiddag van alle leden de volle instem ming kreeg. (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. Aan het Plein 1945 is het vorig jaar geopende eethuisje „De Zeven Granen” een bron van stankoverlast voor de openbare bibliotheek die er pal naast ligt. De bibliotheekbezoe ker wordt in het gebouw vergast op de etensluchtjes die in het al ternatieve restaurant ernaast ge produceerd worden. De biblio theekdirectie heeft de Dienst Openbare Werken schriftelijk verzocht om een onderzoekje en maatregelen die een eind kunnen maken aan wat genoemd wordt een ongewenste situatie. - f- Bibliotheek Velsen verwacht veel klandizie voor fonotheek s r In een artotheek al gevestigd in acht De bevelvoerende officieren Bolhoeve van het Leger des Heils korps Umuiden. I UMUIDEN Voor vrijdag 10 au gustus staan de volgende onderdelen op het programma van de Speliade. het be ier ran lan ?en me ran zeer iven der- rbe- Een fonotheek als aanvulling op de tra ditionele bibliotheektaken vergt extra mankracht (met een gespecialiseerde op leiding) en financiële armslag voor op bouw van een redelijk gevarieerde collec tie platen en geluidsbandjes. In het meer jarenplan 1979 tot en met 1983 waarmee de gemeente Velsen momenteel werkt is voor het laatste al ruimte geschapen. De opgenomen investeringslijst vermeldt een bedrag van 30.000 voor vorming van een fonotheekcollectie. Als gemeente van pakweg 70.000 inwo ners (na toekomstige bebouwing van de Velserbroek) wordt een basiscollectie van minimaal 9000 nummers wenselijk ge acht. Extra personeel (een fonothecaris, een part-time en een full-time administra tieve kracht) wordt al voor de startperiode noodzakelijk geacht. Het leeuwedeel van de fonotheek wil het bestuur in de nieuw te bouwen centrale bibliotheek onder brengen met spreiding van een deel over de filialen. Allereerst in het filiaal Sant poort (thans in aanbouw) dat daar qua ruimte al op berekend is. Op grond van de Wet op het Openbare Bibliotheekwerk kan twintig procent van de exploitatielas ten op het rijk worden verhaald. De rest komt voor gemeenterekening. Voor de nieuwe voorziening wordt inclusief de bij komende administratieve rompslomp een vloeroppervlak van 180 vierkante meter geclaimd. Zodra de collecite op het voor Velsen gewenste peil is wordt gerekend op een vervangingspercentage van 25 pro cent per jaar. Omdat per geleende plaat of geluidsband tarieven tussen twee kwart jes en een gulden worden gehanteerd lig gen de exploitatielasten lager dan bij de specifieke lectuurvoorziening. De fono- theken die her en der in Nederland al draaien kunnen dit uitleengeld, zo blijkt in de praktijk, bijna volledig voor aanvul ling van de collectie benutten. Noordhollandse gemeenten ziet het bi- bliotheekbestuur voorlopig weinig heil uit concurrentieoverwegingen. Met het be staande (vrij dichte) net van artotheken moet de rentabiliteit van nog zo’n voorzie ning in Velsen in twijfel worden getrok ken, aldus de nota. Een spelotheek (uitleen van speelgoed ten behoeve van gehandicapten of peu ters in het algemeen) hoort eerder in de sector onderwijs en opvoeding dan bin nen het bibliotheekwerk thuis. Er zijn gevallen van gezamenlijke huisvesting met bibliotheken. Door ontbreken van deskundigheid daarvoor wordt zo’n toe voeging in de nota met beslistheid van de hand gewezen. Eethuis ,,De Zeven Granen" voor mensen met voorkeur voor pittige kost. Buiten de deur verraadt een voor de buurt hinderlijke walm kwistig gebruik van kruiderijen bij de toebereiding. De knaap wordt ervan verdacht de da der te zijn van de inbraak in het vormings centrum Mater Amabilis aan de Velst, waarbij video- en geluidsapparatuur met een totale waarde van circa 35.000 gulden is ontvreemd, van inbraken in de kantine van tennisvereniging Assumburg en de handbalvereniging ADO, waaruit stere- oinstallaties zijn gestolen en van nog vijf kleinere inbraken in kantines van sport verenigingen. Verder zou de verdachte zeker 45 insluipingen in woningen hebben gepleegd. spleet tussen het hoofdgebouw en aan bouw in de achtertuin. Zo althans luidt een theorie bij bouw- en woningtoezicht die inmiddels schriftelijk ter kennis ge bracht is van de bibliotheekdirectie. Directeur J. V. Suurmond heeft eerder deze zomer bij openbare werken aan de bel getrokken toen „minzaam overleg”, naar eigen zeggen, geen enkel effect sor teerde. Dat het bibliotheekgebouw onvol doende luchtdicht zou zijn neemt hij voor kennisgeving aan. Dat van de bibliotheek op dat punt voorzieningen geëist zouden moeten worden (afdichting van de muur spleet) noemt hij absurd. „De problema tiek wordt daarmee volledig op z’n kop gezet. Niet wij maar het voor ons hinder lijke eethuisje moet maatregelen treffen”. „De Zeven Granen wordt geëxploiteerd door de Stichting Centrum voor een Ge zonde Leefwijze. Specialiteit zijn vegetari sche gerechten met nogal eens sterke en dus aromatische kruiden. „Op de overlast daarvan voor de buurt hebben wij ons duidelijk verkeken”, zegt Paul Bakker direct betrokken bij de exploitatie. Als oplossing noemt hij verlenging van de ventilatiekoker vanaf het keukenraam. het ite- ;ge- om ten ge- 'pti- drie ■slo- rke- e 75 end iter zen. nen den t- n het hte de zij rN- it 1- n gu- 'an ga ge len oor de fte, len So- zan eer ijkt In- 21e- r- n industrieterreinen in de officiële groeiker nen Hoorn, Purmerend en Alkmaar. Zij beschouwen de Zaanstreek uit oogpunt van werkgelegenheid niet als groeikern, aldus een mededeling van de provincie. Dat de situatie rond het eethuisje min of meer „de pan uitrijst” was bij bouw- en woningtoezicht nooit voorzien. Het bedrijf is niet gebonden aan de bepalingen van de hinderwet. Tegen mogelijke overlast kun nen uitsluitend voorzieningen worden geëist in het kader van de gemeentelijke bouwverordening. Dat dit, anders dan bij de pizzeria iets verderop, niet is gebeurd berust volgens de heer H. R. de Quartel op een beoordelingsfout. Ook hij acht verlenging van de ventila- torafvoer een bruikbare remedie. De tijd die met zo’n voorziening gemoeid is acht hij op dit moment het grote knelpunt. „In goed overleg met de exploitant hoop ik op een snelle oplossing. Te lang dralen' zou dwangmaatregelen vereisen in het kader van de bouwverordening. Ik veron derstel en hoop dat het zover niet hoeft te komen”. Vooral de persoonlijke band die het echtpaar de afgelopen drie jaar met de IJmuidense gemeenschap heeft gehad, wordt in hoge mate gewaardeerd. „Het is in Umuiden niet zo geweest dat we hoog boven de anderen uitstaken omdat we bevelvoerende officieren waren. Het te gendeel is waar. Je was een deel van de gemeenschap, waardoor een menselijke band ontstond”, aldus de heer Bolhoeve. de heils-officier. „De mensen zijn opener”, vervolgt hij. „Je staat op gelijke voet en je bent samen op weg. Zonder je makkers kom je er niet”. Het maatschappelijk werk heeft in de afgelopen drie jaar een zwaar accent ge kregen. „Vanuit onze godsdienstige bele ving komt de daad. Niet alleen voor leden van het korps, want aan kleine kringetjes hebben we een hekel”, zegt mevrouw Bol hoeve. Volgens haar is het leger er voor de gemeente IJmuiden. De leger-officier is als het ware in het Leger des Heils geboren. In juni 1972 is hij naar de kweekschool in Amstelveen ge gaan; als kadet-officier samen met zijn vrouw. In juni van dit jaar hebben zij de opleiding voltooid en zijn bevorderd tot kapitein. Mevrouw Bolhoeve moest wel dezelfde opleiding volgen als haar man, omdat zij in staat moet zijn het werk van hem over te nemen. Alhoewel het echtpaar zelf graag nog langer in Umuiden zou willen blijven, is het volgens hen vanzelfsprekend dat zij na drie jaar worden overgeplaatst. Vol gens de kapitein moet het leger in bewe ging blijven en daarom is overplaatsing van groot belang. Al is dit niet in overeen stemming met de persoonlijke wil. Boven dien is het voor de vier kinderen van het echtpaar Bolhoeve niet bevorderlijk steeds van school te wisselen. In de leger leiding begint men daarom steeds meer in te zien dat gezinnen voor tenminste vijf jaar bij één korps moeten blijven. Eén van de dingen die een dierbare herinnering aan Umuiden zal blijven is de zeeloodsdienst. Met kerstnfis vieren de heer en mevrouw Bolhoeve namelijk, ge assisteerd door twintig of vijfentwintig heilsoldaten het kerstfeest op een van de schepen van de loodsdienst. „Er heerst dan een geweldige stemming. Als mannen kunnen zingen, dan zijn het de mannen van de loodsdienst wel”, zegt de vertrek kende heilofficiere. „Het vaarwel”, zoals dat in het leger genoemd wordt, zal de kapiteins Bolhoeve zwaar vallen. De bij zondere band met de IJmuidense gemeen schap is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het werk van hun voorgan gers, de heer en mevrouw Outhuyse. Majoor M. Knoester uit Scheveningen zal het echtpaar voor korte tijd opvolgen. Zij kennen mevrouw Knoester uit hun officierentijd in Zaandam, de plaats waar zij beiden vandaan komen. Majoor Knoes ter hebben zij meegemaakt als een hard werkende vrouw met zeer veel ervaring. Op 19 augustus zal haar „welkom” zijn. Echter, half oktober vindt een nieuw wel kom plaats en dan voor langere tijd. Ma joor Knoester heeft geen eigen korps, maar vult open plaatsen op. Verder achter het gebouw zou de wasem- afvoer verticaal moeten uitmonden boven de naastliggende bibliotheekaanbouw. Naar verluidt zou dezelfde aannemer die vorig jaar de interne verbouwing voor „De Zeven Granen” verzorgde dat karwei op redelijke korte termijn kunnen klaren. HEEMSKERK. De politie van Heemskerk heeft deze week een zeven tienjarige Heemskerker aangehouden op verdenking van een reeks inbraken met een totale buit die in de duizenden gulden loopt. In hun brief aan de minister zeggen GS dat er nog geen definitief standpunt is ingenomen over de positie van Zaanstad bij de begrenzing van het SIR-gebied, het gebied waar op grond van de selectieve investeringsregeling heffingen moeten worden betaald door bedrijven die zich daar willen vestigen. GS zullen hierbij in elk geval de werkgelegenheidssituatie van Zaanstad betrekken. Na een vluchtig onderzoekje kan van uit de afdeling bouw- en woningtoezicht bij openbare werken al wat duidelijkheid worden verschaft over ontstaan van de stankhinder en mogelijkheden om die te verhelpen. Bij „De Zeven Granen” moet een eenvoudige ventilatiekoker in de keukenmuur aan de achterkant de etens- luchtjes wegwerken. De kookwalm dringt vermoedelijk de naastliggende bi- bliotheekruimte binnen via een muur- Santpoort, B. Alfrinkschool: 9.30 uur samen een kinderkennis bouwen, 14.00 uur poppenkastvoorstelling, daarna plakken en knippen. ijmuiden-Oost, buurthuis De Spil: 9.30 uur tekenfilms, 14.00 uur gekke be kken speurtocht. IJmuiden-West, buurthuis De Planeet: 9.30 uur tekenfilms, 14.00 uur toneel stuk en kliederfestijn. Zeewijk, buurtcentrum Zeewijk: 9.30 uur Spelijaarmarkt, 13.30 uur spelij- aarmarkt voor jong en oud! Het kleuterprogramma voor vrijdag ziet er als volgt uit: Santpoort, kleuterschool De Kruid- berg: 9.30 uur kleien, 14.00 uur kinder kennis. IJmuiden-Oost, buurthuis De Spil: 9.30 uur een bladzijde uit een sprook jesboek, 14.00 zelf sprookjes naspelen. IJmuiden-West, buurthuis De Planeet: 9.30 uur muziekinstrumentjes maken, 14.00 uur optocht met muziekinstru menten. Oud-IJmuiden, buurthuis De brulboei: 9.30 uur vertrek per bus naar het Lin- naeushof. Zeewijk 1, kleuterschool De Merels: 9.30 uur vertrek naar het Linnaeushof. Zeewijk 2, kleuterschool De Regen boog: 9.30 uur vertrek per bus naar het Linnaeushof. Diefstal. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft ongewenst bezoek zich toegang verschaft tot het RIVO aan de Haringkade. Uit een in aanbouw zijnde vleugel van het gebouw werden twee re kenmachines gestolen. Gewond. Een 16-jarige Duitse jongen raakte woensdagmiddag aan boord van een schip, dat lag afgemeerd aan de los steiger bij Hoogovens, met beide voeten bekneld onder een dekluik-sluitmechanis- me. Met diepe vleeswonden aan beide voeten werd de knaap overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Beroofd. Een 46-jarige Beverwijker werd woensdagavond tussen elf en twaalf uur licht gewond aangetroffen op de Pa- tersweg in Beverwijk. De man, die onder invloed verkeerde, was beroofd van zijn portemonnee waarin een bedrag van tweehonderd gulden zat. Valpartij. Een 31-jarige vrouw uit Ede liep woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes bij een val van haar fiets op de Zeestraat in Beverwijk een gescheurde enkelband op. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de minister van Economische Zaken geadviseerd het subsidieverzoek af te wijzen, dat de ge meente Zaanstad voor de ontwikkeling van het bedrijfsterrein Houtveld heeft in gediend. GS willen de subsidiegelden ten goede laten komen aan de aanleg van Voor inrichting van een fonotheek gel den voor de opstellers van de nota twee argumenten. De relatief geringe exploita tiekosten (vergeleken met de vertrouwde lectuurvoorziening) en de aantrekkelijk heid speciaal voor de jeugd wat overi gens niet met harde cijfers wordt aange toond. Als gunstig effect van de aanbevo len voorziening wordt genoemd een gro tere toeloop van vooral jeugdigen waar dan weer intensiever gebruik van ook andere bibliotheekvoorzieningen uit voort zouden kunnen vloeien. De fonotheek ooit aangeduid als dis cotheek past in het rijtje van taken die de wetgever voor het bibliotheekwezen elementair noemt. De nota hierboven ge noemd, is een voortzetting van eerder gevoerde discussies over uitbreiding van activiteiten voor de Velsense bibliothe ken. Een beleidsplan (1978 tot en met 1982) voor het eigen taakgebied was daar vorig jaar het tastbare resultaat van. Vroeger was dat volgens het scheidende echtpaar wel anders. Ook in Hoogezand, waar deze kapiteins voor hun komst naar Umuiden het bevel voerden, keek men naar hen op. „Maar de maatschappij ver andert en ook het leger verandert”, aldus Met kennisoverdracht kom je via de lectuurvoorziening een heel eind. De Openbare Bibliotheek Velsen wil de dienstverlening uitbouwen door inrichting van een fonotheek. Een stap buiten het traditionele taakgebied waarbij het uitgangspunt echter zorgvuldig in het oog wordt gehouden. j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5