Bloemendaal Vier hectare natuurgebied onder water Banenmarkt Zeestroming zakt af naar Beverwijkse Courant IJmuider Courant I cp(g$? in Leiden FEI3OI5 n 11 STEFjEEEDrR Waar haalt ’n jarige sekretaresse snel tien prima kroketten om te trakteren? Dijkdoorbraakje Onderzoek 8 IJMOND 1979 DONDERDAG 9 AUGUSTUS ten; 24 12 66 Tel. 023- U kunt ze niet missen bij goed weer uw lunch of diner op ons terras L 1 Stuur een lege envelop met naam en adres aan STEF MEEDER Antwoordnr. 64, afd. Schiedam U ontvangt dan een gratis proefnum mer supersongserie en een proef pakket populaire orgelkursus DEMONSTRATIE PLAAT (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. De gemeente Zandvoort heeft zich, volgens het PWN, meer dan eens schuldig gemaakt aan het lozen van grote hoeveelheden smerig rioolwater in het kwetsbare Kraansvlak. Op last van het waterleidingbedrijf zijn de lozingen in het natuurgebied, dat ook voor de waterwinning wordt gebruikt, stopgezet. Burgemeester Machielsen beweert overigens met grote stelligheid dat de badplaat zich nooit schuldig heeft gemaakt aan dit soort illegale praktijken. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. P. M. Doodeman is te optimistisch ge weest. Nog voor de komende zo mer zal Parnassia herrijzen, be loofde hij vorig najaar. Maar al les wat nu aan het vermaarde horeca-etablissement herinnert, zijn wat bordjes in de Kennemer duinen en een berg bouwpuin in de hoek van een parkeerterrein. Plus natuurlijk het zichtbaar geïmproviseerde terrasje, waar geserveerd wordt vanuit een om gebouwde frietkraam. „Veel allu re heeft het niet”, beaamt Doo deman. - DE NIEI vertraagd 3 2792. s? P. M. Doodeman in zijn nood-Parnassia: Veel allure heeft het niet (ADVERTENTIES) PWN: Zandvoort loosde afvalwater in Kraansvlak s-Gravelandseweq 620 Schiedam o Telefoon 010-734366 (ADVERTENTIE) Herrijzenis Parnassia Neem geen risico, ga meteen naar Febo. Dan weet u zeker dat u topkwaliteit krijgt. De zeestroming die vorig jaar Par nassia letterlijk op de rand van de afgrond bracht, verplaatst zich lang zaam maar zeker in zuidelijke richting. Tussen de strandafgang Parnassia en de kop van de Bloemendaalsé Zeeweg is nu bij vloed duidelijk een smalle zone op het strand te zien. Hierdoor moest dit jaar al het aantal vakantie huisjes op het strand van Bloemendaal worden beperkt. Soortgelijke moeilijkheden als met Parnassia worden in Bloemendaal aan Zee echter niet verwacht, zo verzekert een woordvoerder van het Hoogheem- sen bunkers het veld ruimen. Al met al betekent dat een forse vertraging van Doodemans plannen. Op zijn vroegst in mei 1980 zal hij nu de deuren van zijn nieuwe etablissement kunnen openen, verwacht hij. Deze week is voor het eerst te zien dat het menens is met de plannen. Kranen en grijpers zijn aan weerskanten van de strandafgang in de weer om de giganti sche bunkers uit de tweede wereldoorlog bloot te leggen. Wanneer deze bezettings- souvenirs geheel zijn uitgegraven, zullen er gaten in worden geboord om het beton met dynamiet op te kunnen blazen. Na dat vuurwerk valt er een slordige vijfduizend kubieke meter beton af te voeren. „Een enorme klus is dat”, aldus Doodeman. „Daar zijn ze zeker wel tot december mee bezig. Vervolgens zal er op de plaats waar nu de bunkers staan een nieuw zandpla- teau worden gemaakt en daarop kan ik uiteindelijk aan de slag.” Het opruimen van de bunkers geschiedt niet terwille van het nieuwe Parnassia. Rijkswaterstaat, dat de zorg heeft voor de kustverdediging, wil alle bouwwerken die binnen de zogenaamde super-stormvloed- lijn liggen uit de Hollandse duinen weg vervelende bijkomstigheid”, aldus het artikel. Het PWN werd ingelicht door personeel van een aannemer, dat in het gebied proefboringen verrichtte. Onmiddellijk ging het waterleidingbedrijf tot actie over. Zandvoort werd gesommeerd de lozing te stoppen. Inmiddels was, naar schatting A De infiltratievijvers op het circuitterrein, waar Zandvoort het één keer gereinigde rioolwater loost. Vanuit deze vijvers zou het afvalwater naar het Kraansvlak zijn gepompt. raadschap Rijnland, dat de zorg heeft voor de kustverdediging ten zuiden van het Noordzeekanaal. Tijdens vloedstormen heeft het her hebben. Wanneer de golven stevig tegen de kust beuken, betekent zo’n bunker im mers een zwakke plek in de zeewering. Goedkoop is het opruimen van deze res tanten van de Atlantik-Wall niet. Alleen al met het verwijderen van de twee beton- Volgens Machielsen is het niet uitgeslo ten dat de schrijver van het artikel in het PWN-blad de zaken wat door elkaar heeft gehaald. nen kolossen in de Bloemendaalse duinen is ruim een miljoen gulden gemoeid. Intussen is het voor Doodeman behel pen geblazen. „Het is wel een beetje primi tief zo, met dit terrasje, maar we kunnen tenminste enigszins de relatie met onze het Hoogheemraadschap. „Rijkswater staat heeft indertijd die havenhoofden verlengd en geeft nog niet volmondig toe dat daardoor die stroming is ont staan. Probleem is, dat het door weten schappelijk onderzoek ook niet valt aan te tonen”. Wat wel valt aan te tonen is, dat het strand bij IJmuiden een stuk breder is geworden en ten noorden van Bloe mendaal smaller. Ter hoogte van de afgang Parnassia is nu een verbetering waarneembaar, maar het kritieke punt verplaatst zich langzaam in de richting van de kop Zeeweg. Er zal dan geloosd worden op de plek die daar door het PWN voor is aangewezen. De pomp die voor het werk gekocht moet worden, zal onafgebroken werken. Nu wordt alleen 's avonds en ’s nachts ge loosd. De duinen kunnen, mede door de hoge grondwaterstand, zo’n piekbelasting niet aan. ir Met het uitgraven van de bunkers is deze week begonnen. Onder het duinzand zit nog ruim vijfduizend kubieke meter beton verbor gen. Op de achtergrond het tijdelijke terrasje van Doodeman, met de omgebouwde friet kraam. Eer het zover is, zal er een winter ver streken zijn. Een winter waarin de storm en kou trotserende wandelaar het zonder verwarmende versnapering bij het ver trouwde adres Parnassia moet stellen? Doodeman: .Misschien toch niet. We heb ben hier nog een derde bunker, die ik als opslagruimte gebruik. Ik zit er over te denken, die leeg te maken, een beetje op te knappen en daar dan erwtensoep te gaan verkopen. Dan zouden we toch nog iets hebben. Maar dat is nog lang niet zeker. Eerst moet ik er nog met de directeur van de Kennemerduinen over praten. Ik heb geen idee of hij ermee kan instemmen.” Over het Parnassia dat na de winter zal herrijzen is Doodeman veel minder onze ker. „Dat wordt groter en mooier dan het oude. En we krijgen een beter uitzicht dan Daarnaast schreef 1 organist stef meeder (maker van meer dan 25 elpees) ook een popu laire orgelkursus waarmee U gaat spelen als een professional (ook op cassettes verkrijgbaar) we ooit hebben gehad. De oude sfeer van Parnassia zal er weer gaan heersen”. Dat betekent voor Doodeman: truien, baar den, spijkerbroeken, windjacks en pijpro kers. Gezellig met z’n allen om een hout vuur en je handen warmen, terwijl de wind om het restaurant loeit. 00 km 11. Tel. moet (hout >ugeot R 16 2. Escort luxe, <-PEN ic. ’71 Hoog- arlem. geo- 99 nu 66 De tijdelijke voorziening gaat de ge meente 50 tot 60 mille kosten. Het geld komt voornamelijk uit de pot calamitei ten, zodat het zonder dat daar toestem ming voor nodig is, kan worden uitgege ven. Burgemeester Machielsen wil het werk zo snel mogelijk laten uitvoeren. „Dan kunnen we voorkomen dat er een overstort naar het Kraansvlak plaats heeft”. stoelen Modern en en Hout- 2384 STEF MEEDER IS DEALER VOOR SOLINA EN EMINENT-ORGELS EN HOOFDOEALER VOOR YAMAHA WU HEBBEN KOOPAVOND OP DONDERDAGAVOND EN k ZUN OP MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN. Burgemeester Machielsen reageert ver baasd op het artikel. Hij weet niets van illegale lozingen. Zandvoort loost al jaren één keer gezuiverd rioolwater in drie spe ciaal daarvoor bestemde vijvers op het binnenterrein van het circuit. Dumpen van zoveel vies water in het natuurgebied lijkt hem uitgesloten. Wel herinnert Machielsen zich een dijk doorbraakje. „Onbekenden hebben er eens een lekkage veroorzaakt. Dat was niet onze schuld. De gemeente is nog een nacht in de weer geweest om het gat te dichten. Dat was een incident, geen lo zing”. Dat het PWN als bewijsmateriaal een serie foto’s bij het artikel afdrukt, maakt de burgemeester wat minder zeker van zijn zaak. „Ja, als het zo ligt, wordt het wel wat griezelig om commentaar te leveren. Ik kan moeilijk volhouden dat het sjou wen met pijpleidingen een incident is ge weest. Dan wil ik het artikel eerst wel eens onder ogen zien”. GAAT, V. Tel )0 Vin- itpoort- Van de lozing wordt voor het eerst mel ding gemaakt in het personeelsblad van het PWN. Daarin schrijft terreinonderzoe- ker De Vries dat de gemeente Zandvoort in mei achttienduizend kubieke meter ri oolwater vanuit de vijvers op het circuit terrein naar het Kraansvlak heeft ge pompt. Volgens De Vries dreigde de race baan onder water te lopen. „Aangezien dit een schade-claim tot gevolg zou hebben, besloot Zandvoort het teveel aan afvalwa ter af te voeren. Dat ze hiervoor een schitterend duingebied uitkozen was een •ir Slechts de bordjes in de Kennemerduinen herinneren nog aan het vermaarde etablisse ment. bij het waterleidingbedrijf bekend. Ir. Veenendaal kan nog niets zeggen over de schade. Het onderzoek daarnaar is nog niet afgerond. Wel weet hij dat-met de gemeente Zandvoort een andere oplos sing is gevonden voor de lozing van het overtollige afvalwater. Dat gebeurt nu aan de oostkant van het circuit, waar het duingebied minder kwetsbaar is. ïCHT- ntr., 1 iQ), 4- elect. >k, t.e- 19. van De Vries, al achttienduizend kubieke meter voedselrijk rioolwater het Kraans vlak ingelopen. Over een oppervlakte van vier hectare stond het natuurgebied blank. Het duin is voedselarm en ver draagt de samenstelling van het afvalwa ter niet. „De gevolgens voor planten, die ren en mogelijke drinkwaterwinning zijn moeilijk te schatten, maar zullen zeker niet positief zijn”, aldus De Vries. Bij het artikel staan vier foto’s afge drukt, die de schade in beeld brengen. Op twee van de illustraties zijn pijpleidingen te zien, die door de gemeente speciaal voor de lozing zouden zijn aangelegd. Ze komen uit in het Kraansvlak. De leidingen zijn volgens het PWN inmiddels wegge haald. maarde etablissement het menigmaal zwaar te verduren gehad. Totdat een kolkende Noordzee vorig najaar zo te gen de duinen beukte, dat de bodem onder een groot deel van het restau rant werd weggeslagen. Sloop was toen nog de enige mogelijkheid. Exploitant Doodeman is ervan overtuigd dat de funeste zeestroming is veroorzaakt door de verlenging van de IJmuider havenhoofden, enige jaren geleden. Het Hoogheemraadschap van Rijnland deelt die mening, maar Rijks waterstaat niet. „Het is een delicate kwestie”, zegt een woordvoerder van - onder >e jaar L Bou- ’2. De herrijzenis van het echte Parnassia laat op zich wachten sinds vorig jaar september een door noordwester storm opgezweepte Noordzee de herberg voor goed uit de gevarenzone op de zeereep tussen Bloemendaal en IJmuiden ver dreef. Een demontabel gebouwtje, wat verder landinwaards, zou een snelle en waardige vervanging kunnen zijn, werd aanvankelijk gedacht. Maar inmiddels is dat idee losgelaten. Het nieuwe Parnassia zal van een degelijker constructie worden en eerst moeten twee uit de kluiten gewas- LEIDEN. Leiden organiseert op 27 september een banenmarkt waar tachtig bedrijven aan mee kunnen doen. Dit is woensdag door de organisatie, de gewes telijke arbeidsbureaus in Alphen aan den Rijn, Leiden en Lisse bekendge maakt. Door de organisatoren zijn 1700 be drijven benaderd. Zo’n twintig werkge vers hebben hun medewerking toege zegd. De termijn van inschrijving sluit op 10 augustus. De organisatoren sluiten niet uit dat het aantal aanmeldingen te groot zal zijn voor de beschikbare ruimte. Alle werkzoekenden die bij de organi serende arbeidsbureaus staan inge schreven, zullen persoonlijk een uitnodi ging ontvangen. De Stadsgehoorzaal in Leiden, waar de banenmarkt wordt ge houden, opent op 27 september om half tien ’s morgens haar deuren en is geo pend tot half tien ’s avonds. De banen markt die onlangs in Utrecht werd ge houden, had veel succes. Op 23 augustus wordt in de Kennemer Sporthal in Haarlem ook een banen markt gehouden, waaraan door hon- derdvijftig bedrijven wordt deelgeno men en vierduizend vacatures beschik baar zullen zijn. vaste gasten onderhouden. Ideaal is het bepaald niet. Ik zal blij zijn als ik weer volop in de running kan zijn met een echt café-restaurant”. Maar ook de zomerse drukte van bad gasten gaat hij niet uit de weg. „Speciaal voor de topdagen zullen we in het nieuwe restaurant een zelfbedieningsbuffet ma ken. Op zulke dagen kan je beter een goedverzorgde zelfbediening hebben, dan de mensen tijden op bediening te moeten laten wachten”, vindt Doodeman. Hoe zijn nieuwe Parnassia er precies uit gaat zien is nog niet bekend. Over de omvang en de indeling bestaat geen verschil van me ning, maar de vorm van het dak is nog onderwerp van enig gestoei. „De Bloe mendaalse schoonheidscommissie wil dat we er net zo iets van maken als aan de kop van de Zeeweg, met van die puntdaken. Maar zelf vinden we eigenlijk dat dat niet erg past in het duinlandschap hier. Je hebt hier tenslotte een meer natuurlijke omgeving dan aan de Zeeweg”. De restau rateur vertrouwt er echter op, dat binnen kort een ontwerp op tafel zal liggen, waar over alle partijen het eens kunnen zijn. „We zullen elkaar best kunnen vinden”. Ir. Veenendaal, adjunct-directeur van de afdeling terreinbeheer bij het PWN, vertelt dat De Vries geen woord heeft gefantaseerd. Hij is er van overtuigd dat Zandvoort bewust het afvalwater heeft geloosd. De pijpleidingen hebben dat wel overtuigend bewezen. Volgens het PWN is er meer dan eens afvalwater in het Kraansvlak geloosd. Twee gevallen zijn I 'T QQ Abonneert u zich voor op stef meeder's per week supersong serie U ontvangt dan elke week bladmuziek van De nieuwste wereldbekende songs In speelbare zetting Zandvoort kent wel een probleem met het lozen van afvalwater. Het één maal gereinigde rioolwater (efluent) is in hoe veelheid sterk toegenomen. Het stijgt de badplaats tot aan de lippen. Voor de toe komst is er een oplossing. Er zal een lange afvoerleiding worden aangelegd, die in de Leidsevaart moet uitkomen. Maar dat plan verkeert nog in het voorbereidings- stadium. Daarom is een maatregel op kor te termijn nodig, om te voorkomen dat zich problemen gaan voordoen. Burge meester en Wethouders hebben de direc teur van Openbare Werken deze week opdracht gegeven nieuwe leidingen aan te leggen, waardoorheen het overtollige af valwater vanuit de infiltratiemeren op het circuitterrein kan worden weggepompt. I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9