Verantwoordelijke man Jan Dik Leurs: Zesdaagse geslaagd EREPRIJZEN Grote leegloop bij Kasteelploeg Jacobs: „Ploeg heeft een ander gezicht” Bi )ge I u die s ;de t ig -en Geld I I I I I I I I I I I I l l l l VRIJDAG 1 O SPORT AUGUSTUS 1 9 7 9 16 c ‘n •Wil f 1 K W» ■Ffl W Pitchers zijn erg goed Jan Dik Leurs: tevreden. Het is de bedoeling dat in ieder geval n* 30080 tü- Jack Shine: beste slagman. Verval dreigt voor Sparta (Van onze sportredactie) ft Deze exodus leverde genoeg geld op om de put te dempen, terwijl er bovendien nog wat overbleef om de door Anderiecht afgedankte vedette Ruud Geels te strik ken. Een zoethouder, want hoewel de blonde spits heus nog tot het een en ander in staat is, kan van een 31-jarige, in zijn nadagen verkerende voetballer moeilijk verwacht worden dat hij in z’n eentje het vertrek van zes man kan opvangen. En al was ’ie tien jaar jonger, dan nog. (Blackburn), voorstopper Anton Marijt en waterdrager Leendert de Goey. Toch zegt de 21-jarige ex-Roodenburg- speler die vorig jaar in zijn eerste seizoen bij Mircea Petescu onwaarschijn lijk snel een vaste stek verwierf en in die handvol wedstrijden zo tegen het eind van de competitie toch maar even zeven goal- tjes meepikte eventueel tegen beter weten in, niet pessimistisch te zijn over wat komen gaat. „Met Geels erbij zijn we in aanvallend opzicht zonder meer sterker geworden, dat kun je moeilijk ontkennen. En ach, Valke is weg, maar wat presteerde die nu vorig jaar eigenlijk wel?” In tegenstelling tot Holverda, heeft een van de oudjes (dat aantal groeit overi gens gestaag) die langs de lijn de verrich tingen van het rood-witte keurkorps tij dens de zoveelste duurloop volgt, er maar weinig vertrouwen in. „Ik ken haast nie mand meer”, klaagt de bejaarde Spar taan. „Het gaat steeds sneller hier, met al die wisselingen. En waar is nou die goeie (Geels red.)? Op de eerste de beste training laat ”ie het al afweten. Nee, volgens mij gaat het fout. Vroeger, toen was het anders”, en zijn ogen lichten op. „Toen was Sparta nog een club van toffe jongens.Over vergrijzing gesproken. auken, i.pr.st nueer- kunt i (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Voor wat de publiciteit betreft opereert Jan Dik Leurs bij het nationale honkbalnegental min of meer in de schaduw van hoofdcoach Hamilton Richardson. Toch bekleedt Leurs in het coachteam een belangrijke positie. Hij is namelijk volledig verantwoordelijk voor alle zaken die de pitching betreffen. Leurs bepaalt wie er op de heuvel gaat en hij bepaalt ook wanneer een werper aan vervanging toe is. Ook tijdens de eerste Honkbal Zesdaagse was het Jan Dik Leurs die de beslissingen inzake het op treden van de werpers nam. De 31-jarige Haarlemmer, die liefst vijftien jaar bij Nicols op de heuvel stond en die tiental len malen voor Nederland gooide, was ook verantwoordelijk voor het aanwijzen van Rocky Angela als werper tijdens het duel tegen de Aztecs, dat Nederland met 7-1 verloor. de eerste wedstrijd van het tournooi tegen de All Stars. De Hagenaar werd wel is waar de verliezende werper, maar zijn controle was voortreffelijk. Jan Dik Leurs: „Volkerijk heeft dit sei zoen in de eerste klas gegooid en dat was te merken. Hij gooide op dat niveau ge woon keihard over de plaat en dat kon dan ook makkelijk. Ik heb speciaal met Het tournooi werd gewonnen door de Fighting Sycamores. Burgemeester J. Reehorst reikte de door Haarlem be schikbaar gestelde prijs uit. Tweede werden de All Stars, derde Nederland en de Aztecs eindigden als vierde. berg is een steunpilaar die ik niet kan missen. Ik had hem de eerste wedstrijd in Italië toebedacht, maar ik denk toch dat ik daar Bart Volkerijk maar voor heem om Ronnenberg nog wat extra rust te gunnen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De voortdurend neer stromende regen op de laatste dag heeft een geslaagde Haarlemse honkbalzes- daagse niet in de weg gestaan. Tenmin ste, niet in organisatorisch en financi eel opzicht. De 25.000 toeschouwers die in vijf dagen de kassa’s passeerden, hebben voldoende geld in het laatje gebracht om in elk geval de kosten te kunnen dekken. Wout Holverda: ,,Met deze ploeg moet het ook kunnen Volkerijk en Ronneberg tegen de Italia nen twee maal op heuvel verschijnen.” Tot slot wil Leurs nog kwijt, dat hij verwacht dat Paul Smit als catcher in Italië zal fungeren. Leurs: „Smit heeft de meeste routine, dat is duidelijk. Hans Lemmink is nog niet zo ver, al heeft die wel de toekomst. Als Smit het iichame- Daama de rompslomp met Lees, Toon- stra en Vermeulen, ,4a, ik heb er wel van wakker gelegen. Het grote probleem is dat het allemaal tijdens de voorbereiding op je af komt”. Toch valt het uiteindelijk nog mee. Bert Jacobs: „Er staat bij de competitiestart een elftal in het veld”. De lege plaatsen zijn aangevuld, goed dat er wat fris bloed bij is, „maar toch”, aldus Bert Jacobs, „zal iedereen een be houdend idee hebben over Roda JC. Nu zal het wel slecht gaan met Roda JC, hoor ik ze al zeggen. Het publiek zal even de kat uit de boom kijken. Het is voor mij ook een vraagteken hoe het allemaal gaat ope reren”. Bert Jacobs en zijn scouts hebben in juni en juli half Europa afgereisd. „Waar je anders driekwart jaar mee bezig bent, moet je nu in twee weken doen. En daarbij mag je geen fout maken. Je kunt niet zeggen: Jantje weg, Pietje is binnen. Ik had ook graag voor de hervatting van de training een compleet elftal gehad. Ik be grijp de zorgen van de supporters, maar wij kunnen niet hoteldebotel handelen. Wij zijn geen PSV”. Bert Jacobs begint bij Roda JC aan zijn zesde seizoen. Het is de eerste keer dat hij vlak voor de oefencampagne geconfron teerd werd met „kleine en misschien wel grote strubbelingen”. Geen ramp, want het hoort allemaal bij het voetbalcircus; spelers die onverwacht vertrekken, spe lers die dwarsliggen. Bert Jacobs weet er alles van. Zijn uitgangspunt voor de nieu we competitie: „Niet te hoog van de toren blazen. Daar is geen reden toe. Thuis zoveel mogelijk de punten binnenhalen. We kunnen veel compenseren met een goede instelling.” Voor de Honkbalweek van volgend jaar zijn de plannen nog niet vast om- lijnd. Het eerste probleem is de planning van de data. In principe wil men starten op 9 of 10 augustus, maar wanneer dat op bezwaren stuit bij de KNBSB in verband met de competitie, dan kan worden uitgeweken naar 12 augustus. In elk geval kan de slotdag niet later dan 19 augustus worden gepland, omdat vier dagen daarna in Japan het wereldkam pioenschap van start gaat. WIN- met uis in Discr 5 m2 voor sns sriaal, Tel De prijzen in de eerste Haarlemse Honkbalzesdaagse werden als volgt verdeeld: beste werper: Douglas Mor ton (All Stars), beste slagman: Jack Shine (All Stars), meest waardevolle speler: Pat Dumouchelle (Fighting Sy camores), homerun-king: Stephen Mat thew (All Stars), meest waardevolle Nederlandse Speler: Bart Volkerijk, meest spectaculaire speler: Steve Say les (Aztecs), beste coach: Bob E. Warn (Fighting Sycamores), meest populaire speler, gekozen door het publiek: Pat Dumouchelle (Fighting Sycamores). (Van onze sportredactie) KERKRADE. Achteraf wil Bert Ja cobs best toegeven dat hij de afgelopen weken behoorlijk in de knijp heeft geze ten. Het onverwachte vertrek van Adrie Koster was een optater van jewelste. Wat kan er worden verwacht van Roda JC? Bert Jacobs: „Een ploeg met een wat ander gezicht, wat meer variatie, mis schien een iets andere strijdwijze". Eindelijk eens Europa-Cup? „We moe ten weer bij de eerste vijf kunnen eindi- ar, in ypedi- or he- '0242 I. 023- m2) in en (Z- ichter- ichter- l.kmrs tuin op s. Dat impliceert dat er vrijwel zeker geen Aziatische ploeg naar Haarlem komt, omdat de belangstelling voor een Europees toernooi, zo kort voor het WK in Tokio, zal ontbreken. De deelneming van Italië staat vrijwel vast, terwijl men ook in de Verenigde Staten wel oren heeft naar een voorbereiding op het WK in Nederland. Verder staat Cu ba zeer hoog op de verlanglijst. onze len die les en l/inkler m, tel. 35539 vrijdag ag- en -13.00 Piet Tromp, voorzitter van het organi satiecomité: „Er is duidelijk meer pu bliek gekomen dan wij hadden ver wacht. Vooral het bezoek van de mid- dagwedstrijden is erg meegevallen. De overwinning van de Nederlandse ploeg op de All Stars heeft extra publiek naar het stadion getrokken”. Organisatorisch en financieel derhal ve een succes. Sportief gezien ligt de zaak anders. De Fighting Sycamores uit Indiana bleken van een zeer behoorlijk niveau. Van de Aztecs uit San Diego kan dat niet gezegd worden. Die ploeg is te zwak voor een evenement als dit. Natuurlijk was de „Zesdaagse” pri mair een training voor de nationale ploeg, maar het publiek verwacht van een internationaal honkbalevenement in het Pim Mulier-stadion nu eenmaal meer. Hoewel niet terecht, wordt auto matisch een vergelijking getrokken met de Honkbalweek. Dat is niet alleen in Nederland het geval. Zo kwamen bij het persbureau AP over dit toernooi vragen binnen uit Japan en de Verenigde Sta ten. Waarom er bijvoorbeeld geen echt sterke ploegen waren uitgenodigd. Piet Tromp: „Dat is natuurlijk voor ons een probleem. Maar de echte Honk balweek wordt nu eenmaal om de twee jaar gehouden. Dit was gewoon een tus sendoortje. De komende jaren hebben we dat probleem in elk geval niet. Vol gend jaar staat de elfde Honkbalweek op het programma, vervolgens het Euro pees kampioenschap en dan de twaalfde „week”. We hoeven dus pas weer in 1983 te gaan denken aan een eventuele wijzi ging van de formule”. De laatste jaren waren de verwachtin gen rond Roda JC hoog, soms tè hoog gespannen. Nu is dat wat minder. Daar om zou het in de praktijk best kunnen meevallen. Attractief, aanvallend voet bal op eigen terrein staat voorop. Daar aan verandert niets. Bert Jacobs: „De Jong en Nanninga zorgen altijd voor een stuk aanval. En wat de klassering op de ranglijst betreft: ik hoop weer b dezelfde, goede plaats”. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, moet je maar denken, en wie weet doet de entree van de voor Sparta-begrippen overigens peperdure Ruud Geels (Marijt moest weg omdat hij te duur was.wel weer een vonk overslaan bij de jeugd, waar de Rotterdammers zo op het oog zwaarder dan ooit tevoren op leunen. ROTTERDAM. De atmosfeer drukt loodzwaar op de Rotterdamse wijk Span gen die er, de schoolvakanties ten spijt, bijna verlaten bij ligt. Asgrauwe huizen, waartussen een enkele bejaarde zich moeizaam voortbeweegt, en een beklem mende stilte die zelfs doorwerkt tot in het café op de hoek, waar net als buiten geen hond te bekennen is. Een droefgees tig geheel, dat als passend decor zou kunnen dienen voor de boeken van Maar ten Toonder, de man die achter zijn strip- m. figuren Bommel en Tom Poes zoveel enge tafereeltjes weet op te roepen. De rest zit wel goed. Volgens mij kunnen we aardig draaien met dit team. Hoewel we inderdaad niet al te best in de vervan gers zitten”, merkt hij zelf op. Een belangrijk punt, want nog los van de vraag in hoeverre men er kwalitatief gezien op achteruit is gegaan, zeker is dat Sparta in de breedte duidelijk zwakker geworden is. Als Holverda optelt, komt hij niet verder dan veertien spelers en daar bij ingecalculeerd zijn dan René van der Gijp en de al genoemde Danny Blind, jongens die hun vuurdoop in het betaalde voetbal nog niet eens hebben ondergaan. Inbegrepen is ook Frank Weerdenburg, die na een blessureperiode van anderhalf „Daarentegen is Frank Weerdenburg weer terug en met Van Tiggelen, Van Gaal, Van der Gijp en misschien de nieu we aanwinst Danny Blind, een hele goeie, is er best nog een goed middenveld te maken. Jammer is dat Marijt moest ver trekken, maar ik geloof dat Pim Verbeek ook best een knappe voorstopper kan zijn. jaar terug is, maar over wiens vorm geen zinnig woord gezegd kan worden. Een zeer smalle basis derhalve en zoiets kan al vlot funest zijn in het bikkelharde wereld je van het hedendaagse profvoetbal. Een paar man in de ziekenboeg en daar gaat Sparta. „We maken er het beste van”, wuift Holverda de bezwaren weg. hem getraind om hem weer aan betere slagmensen te wennen en hij haalde zijn schade bijzonder snel in. Volkerijk is zon der meer een pitcher op Europees niveau. Een gunstige eigenschap van hem is ook, dat hij na een volledige wedstrijd gooien al na twee dagen rust zover is dat hij er weer vier of vijf innings tegen aan kan. Die herstelperiode is voor iedere werper verschillend. Jan Hijzelendoorn bijvoor beeld heeft als hij een wedstrijd van ne gen innings heeft geworpen wel vier da gen nodig om zijn arm en lichaam weer op verhaal te laten komen. Bertil Haage daarentegen heeft wat wij noemen een „rubberen arm”. Twee dagen rust na een hele wedstrijd en hij is weer goed voor vijf innings”. Werperscoach Jan Dik Leurs is „beze ten” van alles wat maar met het werpen te maken heeft. Van jongs af aan heeft hij alles over het optreden op de heuvel wil len weten. Als een spons zoog hij de ken nis op. Van de voormalige nationale bondscoach Bill Arce leerde hij, zonder zijn overige leermeesters overigens te kort te willen doen, volgens zijn zeggen het meest. Verder las en bestudeerde hij alles wat hij maar over het werpen te pakken kon krijgen. En dat hij er veel van af weet, bleek toen hij vorig jaar drie weken stage liep bij de voorjaarstraining van de Los Angeles Dodgers en de Amerikaanse coa ches verbaasd stonden over de honkbal- kennis van die lange Hollander. Jan Dik Leurs kan uren zelfs dagen achtereen over het werpen praten. En dat wil hij ook graag. Over Jan Venema bij voorbeeld, die als long-reliever (dat bete kent vanaf de derde inning) zijn weerga in Nederland niet heeft. De Rotterdammer kan, volgens Leurs, harder gooien dan welke andere werper ook. Over het talent Ron Giroldi raakt hij ook niet uitgepraat, al moet deze Nicolsspeler nog in het wer- persvak rijpen. Over het fenomeen Bertil Haage, die het niets uitmaakt of hij nu in de eerste klas in Twente gooit of tegen de Italianen.” Alles wat Bertil gooit beweegt naar welke kant hij maar wil.” De Italiaanse scout John Noce heeft Jan Dik Leurs gecomplimenteerd met zijn werpers en hem gevraagd hoe hij ze zo goed had gekregen. Leurs op zijn beurt heeft Noce de opstelling van het nationale Italiaanse team gevraagd en gekregen. De Italianen blijken er zeven nieuwe Ameri kanen met een Italiaans paspoort bij te hebben gekregen. Leurs: „Die spelers ken ik natuurlijk niet. De overige wel, want daar heb ik met de Nicols en met het nationale team vaak tegen gespeeld. Ik ga in Italië, net als Noce hier in Haarlem met onze spelers heeft gedaan, direkt het spel van die nieuwe spelers bestuderen. Dat is voor een pitscherscoach gewoon een noodzakelijkheid”. Eén probleem heeft Jan Dik Leurs nog en dat is de rug van Martin Ronnenberg, de werper die in het eerste duel tegen de Aztecs winnaar werd. Ronnenberg heeft een spiertje verrekt, maar fysioterapeut Rob Guppelaar verwacht hem op tijd weer genezen te krijgen Leurs: „Ronnen- gen. Waarom niet? Toch zie je dat sommi ge ploegen zich met het oog op de uitbrei ding van het aantal UEFA-Cupplaatsen hebben versterkt. Sparta met Geels bij voorbeeld. Misschien dat ook FC Den Haag gaat jagen op deelneming aan Euro pees voetbal. En in de top hebben Ajax, PSV en Feyenoord zich versterkt. AZ’67 heeft niets gekocht, maar blijft mee tellen”. Een vast punt in de as Jongbloed, De Jong, Nanninga wordt Kees Bregman. Bert Jacobs: „Iemand die zijn mondje durft open te doen. Van zo’n jongen gaat toch een stukje leiding uit”. Jens Kolding, ooit als solist binnenge haald, daarna bekritiseerd en nu plotse ling weer een onmisbare man. Moeilijke zaak. Bert Jacobs: „Jens is een vreselijk goede voetballer. Maar hij wil soms de artiest uithangen. Je hebt met een groep te maken. Hij moet dat kunnen beseffen. Bovendien is het afwachten hoe fit hij is na zijn operatie”. Wat is er eigenlijk bij Roda JC aan de hand? Die vraag hoort Bert Jacobs in de afgelopen weken een paar keer per dag. Bert Jacobs: „Eigenlijk viel die onrust best mee. We zijn een beetje de klaagmuur geweest. Goed, je hebt weer iets om te treiteren. Het is als een ware uitdaging”. DORT T> an dui- Ind m2, 3 aad er Vraag- zonnig iet ga- woon- i euken Vraag- Mak arkerk s, tel Holverda geeft toe, herinnert zich de afgelopen winter nog wel toen Feyenoord, bij zijn speurtocht naar het gras tot in Spanje verzeild raakte, terwijl Sparta er gens in de buurt van Hoek van Holland langs de ijskoude vloedlijn zijn sprintjes trok. Na die barre periode bleef er van Sparta's goede uitzicht op UEFA-Cup- voetbal alras niet veel meer over dan een fata morgana, een uiteenspattende zeepbel. t f 10; Drie- 531 Jan Dik Leurs: „Voor het publiek vond ik het vervelend, toen ik Rocky als pitcher aanwees, want ik wist dat hij het bijzon der zwaar zou krijgen. Hij had namelijk vier weken niet gegooid vanwege een bles sure en een schorsing door zijn club. An gela miste dus het nodige wedstrijdritme. Voor de toeschouwers had ik gewild dat ik een andere werper op de heuvel had kun nen te zetten, want het publiek komt om het nationale team te zien winnen. Maar ik kon toch niet anders. Angela moet de komende week voor ons in Italië een wed strijd winnen en daarom moest hij tegen de Aztecs openen. Uiteindelijk was de Honkbal Zesdaagse voor ons een trainingstournooi en winnen van de Ame rikanen zou leuk zijn geweest, maar wel bijzaak”. De Honkbal Zesdaagse is voor wat de werpers betreft volgens Leurs bijzonder goed verlopen. Hij is uiterst tevreden over de prestatie die zijn pitchers hebben gele verd. Bart Volkerijk startte uitstekend in Nee, Sparta mag maar op één ding hopen, en dat is op de jeugd. Weliswaar is er nog wat routine overgebleven met men sen als Doesburg, Jansen en Balkenstein, maar de (niet financiële) gaten zullen op gevuld moeten worden met jonge en veel al onervaren voetballers. „Maar”, zegt Wout Holverda, toekomstig linkerspits en exponent van deze groep, „is dat dan zo erg? Bij Feyenoord hebben ze vorig sei zoen bewezen dat het mogelijk is om zon der grote namen erg hoog te komen. Waarom zou Sparta zoiets niet kunnen?” Een aardige vergelijking, waarvan ook Holverda echter wel weet dat die niet helemaal opgaat. Nog afgezien van het feit dat de grote broer nog altijd een „wereldvoetballer” als Wimpie Jansen in zijn midden heeft, is het duidelijk dat er ook nog wel wat andere markante ver schillen zijn tussen de Stadionploeg en het Kasteelclubje. lijk vol kan houden zal hij wel alle wed strijden tegen de Italianen achter de plaat zitten. Ik heb daar echter niets over te vertellen. Dat is een zaak voor Hamil ton Richardson. Maar die houdt er na tuurlijk wel rekening mee dat pitchers graag met de beste catcher in zee gaan”. rf- Het Pim Mulierstadion bood gistermiddag een triest beeld. De hoosbuien veranderden het veld in een modderpoel. Er werd geprikt, de banen werden met zeilen afgedekt. Het hielp niet, omdat het niet droog wilde worden. De Honkbal Zesdaagse werd daardoor een Vijfdaagse. Midden in die naargeestige sfeer doe men de contouren van Het Kasteel op, de behuizing van profclub Sparta. Aan de H buitenkant even verveloos als z’n omge- I ving, maar binnenin blijkt, godzijdank, het gras dat vorig (regen)seizoen zoveel te lijden heeft gehad, zich redelijk hersteld te hebben. Een beetje kleur dus nog, zij het dan dat het dit jaar opnieuw moeilij- ker zal worden om de algehele vergrijzing, die én wijk 7 én Sparta bedreigt, het hoofd te bieden. I Sparta, club met een roemrijk verleden, met z’n eigenwijze Engelse manier van voetballen en met z’n uitzonderlijke speurderszin waar het gaat om het ont dekken van talenten, dreigt namelijk evenals de buurt in een grondige staat van verval te geraken. De oorzaken zijn be kend: stadgenoot Feyenoord overvleugel de met z’n vele geld én de successen het toch al kleinere broertje, dat het aantal getrouwe bezoekers van Het Kasteel dras- i jtisch zag teruglopen en daardoor terecht i kwam in de vicieuze cirkel van verkopen Iom het gat in de begroting te stoppen. Dat je daar niet meer zo snel uitkomt, bewees de balans van het vorig jaar. On- I danks een verdienstelijke zesde plaats moest de club opnieuw een aantal spelers opdoeken, onder wie het grote talent Mi chel Valke (PSV), linkerspits Arie van Staveren (Twente), spits Sam Morgan (Groningen), middenvelder Stuart Parker F s L -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17