Nicaragua Rapport over spionnen in Amerika uitgelekt Massagraf ontdekt in L? achtergrond! Nigeria kiest president Neerstortende SENEGAL ZOU BEMIDDELEN Phantom vernielt Mengele onder veertig huizen Regering Libanon krijgt vertrouwen Gevangenisstraf Chinezen straat op voor werk verboden Gewonden bij rellen Ulster Vergoeding van 3,5 miljoen na LSD-experiment Stopkogel in deelstaat VS staken hulp aan Bokassa Oeganda vreest inval uit Soedan „Maatregel tegen I druk Amerika” voor neo-nazi’s wT li-w Misverstand Conclusie I Rijdans Leverpastei I Juni»' BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 1 O 19 7 9 AUGUSTUS door Nico Scheepmaker lozen hter inde! 5 ekjes en zijn PEC iden (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Marokkaanse koning Has san II heeft gisteren bevel gegeven alle zesdui zend Marokkaanse soldaten terug te trekken uit Mauretanië en het door Mauretanië bezette deel van de Westelijke Sahara. affen loten agua 1 week :e mis- 1 daar gericht oor de geteis- oerder giste- uwen I v_- trijfel Marokkaanse troepen verlaten Mauretame (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) j BELFAST (AP, UPI). Zes rooms katholieke jongeren en drie Britse solda ten zijn gisteren gewond geraakt bij de ernstigste rellen in de Noordierse hoofd stad Belfast sinds maanden. Het terugtrekken van de Marokkaanse soldaten is een reactie op het vredesverdrag dat Mauretanië en het bevrijdingsfront voor de Westelijke Sahara, Polisario, onlangs tekenden. Koning Hassan handhaaft de bezetting van het noordelijk deel van de Westelijke Sahara. In een eerdere reactie woensdag, had koning Hassan bevel gegeven extra troepenversterkingen te sturen naar het zuidelijk deel van de Westelijke Sahara, om te voorkomen dat Mauretanië dit gebied zou overdragen aan het Polisario. Politieke waarnemers menen dat het tegenstrijdige besluit van gisteren het gevolg is van een bezoek dat premier Abdu Diuf van Senegal woensdag aan Marokko heeft gebracht. Hij overhandig de de Marokkaanse vorst een persoonlijke boodschap van zijn president, Leopold Senghor. Hoewel de juiste inhoud van de (UNP), Namdi Azikiwe van de Volkspar tij (NPP), Alhaji Waziri Ibrahim van de Groot Nigeriaanse Volkspartij (GNPP) en Aminu Kano van de Partij voor de Bevrijding van de Bevolking (PRP). Bij de verkiezingen voor de Senaat van het Huis van Afgevaardigden was de NPN de grote winnaar. Om tot president te worden gekozen moet een van de kandidaten op natio naal niveau de meerderheid behalen en minimaal 25 procent van de uitgebrach- (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. Tien neo-nazi’s zijn gisteren door een Westberlijnse rechtbank tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Zij werden allen schuldig bevonden te hebben meege werkt aan de heropleving van de nazisti sche NSDAP. De aanvoerder van de groep, de 36- jarige, zichzelf „Gauleiter” noemende, Wolfgang Rhal kreeg drie jaar gevange nisstraf. Hij werd onmiddellijk na de uit spraak gearresteerd en naar de gevange nis gebracht. Daarbij schreeuwde hij „ro de zwijnen” en „communisten-zwijnen”. De „propagandafunctionarls” Karl-Heinz Schruter, werd tot een jaar en zes maan den veroordeeld en de „NSDAP-organisa- tieleider” Hensel kreeg een jaar en twee maanden. De rest werd veroordeeld tot drie jaar voorwaardelijke gevangenis straf. De neo-nazi’s waren sinds 1975 actief in de „Ortsgruppe der NSDAP Berlin”. Zij verspreidden nazi-geschriften, vierden de verjaardag van de Führer en molesteer den mensen. De nieuwe kogel wordt vooralsnog al leen nog gebruikt in Noordrijn-Westfalen. De andere Westduitse deelstaten hebben inmiddels hun belangstelling getoond. Zoals gemeld blijken de ministers van Binnenlandse Zaken van alle Westduitse deelstaten niet te voelen voor verdere dis cussie over de stopkogel, omdat deze te grote verwondingen zou veroorzaken. In Nederland heeft de commissie-Valken de stopkogel reeds aan de politie aanbevolen. Van de zijde van politiebonden zijn al vraagtekens bij deze aanbeveling gezet. el is in irocent n 1978. tot en dezelf- r twee tschie- Econo- rootste waren in de ronder enwin- rinkels verko- slechte warm terdam 79 zo’n en aan ai van of an- iat vrij sociale .is zo’n ier be- ïtivitei- m voor sociale BEIROET (AP/AFP). Het Libanese parlement heeft gisteren met 54 stemmen voor en 9 stemmen tegen het vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering onder premier Salim El Hoss. Afwezig waren 31 parlementsleden. De nieuwe premier zei na het vertrou wensvotum zich te zullen inspannen om de VN-troepen in het zuiden van Libanon meer gelegenheid te geven de vrede te bewaren. dent controle uitoefenen op het naleven van de wetten en het respecteren van de grondwet. Welke kandidaat ook tot president wordt gekozen, hij zal zich moeten verze keren van de steun van het parlement. Geen enkele kandidaat kan tot nog toe rekenen op de absolute meerderheid in de beide Kamers van het parlement. SAARBRÜCKEN (AFP). Een neer stortende Amerikaanse straaljager van het type Phantom heeft gisteren meer dan veertig huizen vernield in het Westduitse dorpje Lebach-Talexweiler in het Saar land. Veertien personen liepen verwon dingen op. Niemand was er overigens ernstig aan toe. De twee inzittenden van het toestel kon den zich met hun schietstoel in veiligheid brengen. De wrakstukken van de Phan tom lagen over vele honderden meters verspreid. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. In Parijs draait Fellini’s nieuwste film, „De orkestrepetitie”. Korte film, van één uur en tien minuten. Best een beetje leuk, maar na afloop kon ik het maar niet met mezelf eens worden of hij nu een uur of tien minuten te lang was. Maar daar gaat het hier niet om. In de zaal speelde zich een Jacques Tati-achtig scènetje af, waar ik heel gepuzzeld naar heb zitten kijken. De voorfilm was al begonnen. De zaal zat half vol. Links van het „middenpad” wa ren per rij een paar stoelen meer dan rechts van het middenpad. Op de zevende rij zat, aan het middenpad van het linker- gedeelte, dus uiterst rechts op de rij, een jonge vrouw. Verder zat er niemand op die rij, ook niet op de zevende rij van het rechtergedeelte. De stoel vóór die vrouw, en de stoel daarnaast in de zesde rij, waren onbezet, maar op de stoelen in de zesde rij links van die twee lege stoelen, zaten mensen. Er kwamen een jonge man en vrouw aan, allebei een jaar of dertig schat ik, ge trouwd of ongetrouwd, daar heb ik geen idee van. Ook niet na het Tati-scènetje dat zij opvoerden. Dat zij niet op de twee lege stoelen in de zesde rij aan het middenpad gingen zitten, duidt op sportiviteit: zij wil den het uitzicht niet belemmeren van dat ene meisje op de zevende rij. Dat zij ook niet op zevende rij van het rechtergedeelte gingen zitten, waar nog niemand zat, kan ik met een beetje goede wil ook nog wel begrijpen: je zat dan niet recht voor het midden van het doek, maar recht voor het rechtergedeelte van het doek. Veel scheel de het niet, maar alia! Ze kozen voor de zevende rij links. De man liet het meisje aan het gangpad opstaan, schoof langs haar heen, maar liep toen niet door, bijvoorbeeld naar de vijfde en zesde stoel van rechts zodat zij niet achter die man en vrouw op de zesde rij zouden komen te zitten, maar hij bleef staan bij de tweede stoel vanaf het mid denpad, zijn buik intrekkend om zijn vrouw-vriendin-verloofde te laten passe ren. Deze echter, inmiddels rug aan buik staand met het opgestane meisje, wilde hem niet passeren, maar duwde hem door, beduidend dat hij nog één stoel moest opschuiven. Dat deed hij, hij ging zitten op de derde stoel van het midden pad, zij op de tweede stoel. Rue Mouffetard, 's ochtends om een uur of negen. Er is markt. De uitgestalde etenswaren (groente, fruit, vlees, vis) zien er zoals altijd aanlokkelijk uit. Ook als je de „alimentations”, de supermarkt van de Monoprix, verkent ontkom je niet aan het gevoel dat bijvoorbeeld een grote Albert Heijn-supermarkt bij ons zo’n beetje in hangt tussen een Parijse en een Moskouse supermarkt. Hoe primitief, eenzijdig en slecht gesorteerd zijn de afdelingen vlees, zuivelprodukten, vis, fruit, drank en zelfs comestibles van de beste Albert Heijn- supermarkten vergeleken met zo’n Parij se supermarkt! Maar goed, we waren in de Rue Mouffetard, en daar, bij een kruide nier, staat een uitsluitend Nederlands sprekende Indische dame die met grote nadruk op elke lettergreep, en met een rollende r tegen de eigenaar zegt: „Lé- verrr-pas-tei!” :omen ijsba- inves- stalla- len in ■lijkse meter ■leden l stel- ■schil- >espa- >n af- »r be- >u dit WASHINGTON. Een voormalige dienstplichtige militair in de VS krijgt bijna 3,5 miljoen gulden van de regering als schadevergoeding voor een experi ment met de drug LSD, dat zonder dat hij het wist op hem werd uitgevoerd. ;egen- min- sticht jolitie blika- iantal tuwse r niet rijwel pyro- rand- Smit- ien gis- ’oor de )or de m tot 1 fing it ver- rich te /orden ur niet teffing zracht- :ief te rn tus- en de :porte- 1 moe- rband 'opese van al spe- ti Den an be en de (ingen :n van ten en ;hap. WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten staken hun hulpprogramma aan .het Centraal Afrikaanse Keizerrijk van 'keizer Bokassa, omdat daar de mensen rechten worden geschonden. Internatio nale ontwikkelingsleningen voor dat land zullen in de toekomst „kritisch” worden bekeken. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft dit gisteren meegedeeld. De Amerikaanse ambassadeur, die in het voorjaar naar Washington was terug geroepen, is op 21 juni weer naar de hoofdstad van het keizerrijk gegaan. De ambassadeur heeft de diepe bezorgdheid van de Amerikaanse regering overge bracht over de gebeurtenissen in april. Ongeveer honderd schoolkinderen zijn toen in het keizerrijk vermoord. Bokassa zou zelf aan de slachting hebben deelge nomen. De keizer had van de VS voor dit jaar vijf miljoen gulden aan economische hulp willen hebben. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA. President Binaisa van Oeganda heeft het buurland Soedan er gisteren van beschuldigd 30.000 aanhan gers van de verdreven dictator Amin te hebben toegelaten voor het ondergaan van een militaire training. Volgens Binai sa kunnen deze soldaten „elk ogenblik” een inval in Oeganda doen. Soedan heeft de beschuldiging van Binaisa met kracht ontkend. boodschap niet bekend is, wordt aangenomen dat de brief handelde over de Sahara-kwestie. Senghor heeft goede betrekkingen zowel met Marokko als met Mauretanië en wordt daarom gezien als bemiddelaar. Hij wil rechtstreekse onderhandelingen over het probleem tussen ko ning Hassan en de Algerijnse president Benjedid. Algerije ver leent onderdak aan het bevrijdingsfront Polisario en steunt hun strijd. Waarnemers krijgen, mede door de terugtrekking van de Marokkaanse troepen, de indruk dat Marokko een gewapend conflict over de Westelijke Sahara wil vermijden. Koning Hassan zou zich soepeler opstellen dan de meeste politieke partijen in zijn land, zij het dat de koning eist, dat bij een eventuele overdracht van het gehele gebied aan Polisario, de terreinen die hij onlangs in concessie heeft gegeven aan het Franse chemische bedrijf Elf-Auitaine niet in het geding zijn. Het bedrijf wil in het fosfaatrijke gebied mijnbouw plegen en zoeken naar olie. Inmiddels heeft het Polisario in Algiers een communiqué uitgegeven, waarin wordt gemeld dat het bevrijdingsfront in de maand juli bijna achthonderd Marokkaanse militairen heeft gedood en 642 gewond zijn geraakt. Verder zouden 74 Marok kaanse militairen krijgsgevangen zijn genomen en grote hoeveel heden militair materieel zijn buitgemaakt. Het Ierse republikeinse leger (IRA) had opgeroepen tot demonstraties, omdat gis teren precies tien jaar geleden Engeland de eerste troepen naar Ulster zond. Met name in de katholieke wijk Falls Road kwam het tot gewelddadige botsin gen, waarbij barricades werden opgericht en Britse soldaten met stenen werden bekogeld. Elders werden twee pantserwa gens van het Britse leger overvallen. Het gezaghebbende dagblad Washing ton Post meldde gisteren dat de veilig heidsdiensten van Iran, de Filippijnen, Taiwan, Chili en Joego-Slavië in de VS in enkele gevallen critici van de respectieve regiems uit de vijf landen om het leven hadden gebracht. Spionage, intimidatie en bedreigingen vormen een vast onder deel van de activiteiten van de geheime diensten, aldus het geheime rapport. De bekende columnist Jack Anderson had onlangs ook gepubliceerd over deze prak tijken van buitenlandse spionagediensten. De Washington Post meldde gisteren onder meer dat de verdreven sjah van Iran tijdens zijn bewind de Verenigde Staten had gedreigd agenten van de in lichtingendienst CIA uit zijn land te zetten wanneer Washington stappen zou onder- nemen tegen Iraanse geheime agenten in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van Bui- tenlandse Zaken zou de FBI hebben ont- MANAGUA. In Managua, de hoofd stad van het Middenamerikaanse Nicara gua, is een massagraf ontdekt waarin zich waarschijnlijk enkele honderden lijken bevinden. Het graf ligt in een opleidingskamp van de voormalige Nationale Garde, het leger van de gevluchte dictator Somoza. Tot nu toe zijn negen lijken opgegraven die allen een kogel in het hoofd hebben. Volgens een luitenant van de Nationale Garde die de laatste vier maanden van Somoza’s bewind verantwoordelijk was voor het kamp, zijn er in die tijd ongeveer 900 gevangenen heengebracht en geëxecu teerd. Op het terrein van het kamp zouden zich nog twee massagraven bevinden. In Managua is uit betrouwbare bron vernomen, dat de nieuwe regering van Nicaragua waarschijnlijk begin volgende week de beperkende maatregelen voor de berichtgeving zal opheffen die kort na de verdrijving van het Somoza-regiem waren opgelegd, om orde en veiligheid te hand haven. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaan se regering heeft gisteren aangekon- digd een onderzoek te zullen instellen naar het uitlekken van een geheim ..rapport van een Senaatscommissie óver intimidatie door spionnen uit vijf landen van politieke tegenstan ders in de Verenigde Staten. Ook de federale recherche FBI heeft op dracht gekregen het lek op te sporen. Hun advocaten trachtten hen voor te stellen als een „onschuldige organisatie van mensen die graag een borrel drin ken”. De president van de rechtbank meende echter, dat zij wel degelijk de doeleinden van de „misdadige gaskamer- partij” ondersteunden. Hij zei dat hoge straffen op hun plaats waren als „teken voor allen die eeuwig in gisteren blijven geloven” en dat geloof hardhandig willen verspreiden. Dit ook, aldus de rechter, met het oog op het feit dat het rechtse extremisme toeneemt. raden een onderzoek in te stellen naar mogelijke misdaden van de leden van de vroegere Iraanse geheime dienst, de SA- VAK. Woordvoerder Tom Reston van Buitenlandse Zaken ontkende dit gisteren categorisch. Zijn ministerie zou juist heb ben aangedrongen de activiteiten van de Iraanse, Chileense en Joegoslavische spi onnen te onderzoeken. Volgens de Washington Post was het doel van de verschillende veiligheidsdien sten kennelijk de Amerikaanse publieke opinie niet door kritische uitlatingen te laten beïnvloeden, waardoor de betrek kingen met de VS zouden kunnen ver slechteren. Het slachtoffer is sinds het experiment „een sociaal en economisch wrak”, zo heeft een rechtbank onlangs vastgesteld. De LSD werd indertijd aan de soldaat toegediend om te onderzoeken of LSD kon worden gebruikt als „waarheidsse- rum” bij het verhoren door de militaire inlichtingendienst. Een ultrakort moment van misverstand tussen man en vrouw, dat me toch nog minuten lang bezighield. Wat kon die man bezield hebben zijn echtgenote of vrien- dien te willen laten passeren? Punt 1: dat passen was in die nauwe ruimte al onge makkelijk, daar bezorgde hij haar alleen maar last mee. Punt 2: hij kwam dan precies midden voor het doek te zitten, zij iets links van het midden, niet dat het ook maar iets uitmaakte, maar hij bezorgde haar er ook geen betere plaats mee. Punt 3: hij zou dan naast dat andere meisje zijn komen te zitten, wat natuurlijk niet erg zou zijn geweest, maar niet de voorkeur pleegt te verdienen als je met een vrouw uit bent. Punt 4: hij zou op die tweede stoel geen last hebben gehad van iemand die voor hem zat, en zij op de derde stoel wel (hij was groter dan zij). (Van onze redactie buitenland) PEKING. Honderd in lompen gehulde Chinezen hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag bij het regeringshoofdkwartier in de hoofdstad Peking gedemon streerd voor werk, behuizing en recht. De regering heeft niet gerea geerd op de eisen van de demonstran ten, die afkomstig zijn uit afgelegen delen van China. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Paraguay heeft de nazi- misdadiger Josef Mengele het staats burgerschap ontnomen omdat er vanuit het Amerikaanse Congres op werd aangedrongen de ontwikke lingshulp aan het land anders stop te zetten. Dit heeft nazi-speurder Simon Wie senthal gisteren in Wenen verklaard. Het hooggerechtshof van Paraguay ontnam Mengele eergisteren het staatsburgerschap omdat hij volgens de autoriteiten sinds 1960 niet meer in Paraguay woont. Volgens Wiesenthal zit Mengele, de voormalige concen- tratiekamparts van Auschwitz, er gens in Zuid-Amerika. )rd ge- 3esluit it ont- or ver vering iraten, kleef- let be en mi- egelen aantal w Er zijn allerlei conclusies mogelijk. De eerste: ze waren al jaren getrouwd, hij had eigenlijk de pest aan haar, en wilde dus domweg het beste zitten, met een open schootsveld voor zich en met het opwin dende armcontact met dat meisje naast zich. De tweede: hij kende haar pas kort, had haar voor het eerst meegevraagd naar de bios, was daardoor in grote ver warring, wilde niet te kort schieten in galant optreden en liet haar daarom op een ongelukkig gekozen moment „beleefd voorgaan”. De derde: op het moment dat hij, in de halfduistere bioscoop, het meis- ke aan het middenpad liet opstaan, zag hij dat het zijn vrouw was, die hij voor het andere meisje had verlaten. Teruggaan was niet meer mogelijk, maar het was evenmin verstandig zijn nieuwe vriendin naast zijn ex-echtgenote te laten zitten. Daar zou bonje van komen! Maar omdat zijn vriendin zijn ex niet van gezicht kende. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De minister van Binnenland se Zaken van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, Burkhard Hirsch (FDP), heeft enige tijd geleden verboden de zogenaamde „stopkogel” ooit nog te gebruiken. Deze munitie wordt be schouwd als in strijd met het volkeren recht. Omdat de oude „volmantelmunitie” niet voldeed, is in Noordrijn-Westfalen naast de stopkogel nog een nieuwe kogel ont wikkeld, welke laatste inmiddels ook wordt gebruikt. Teneinde het risico klei ner te maken dat een afgevuurde kogel van dit laatste type zich door een lichaam boort en daardoor tevens gevaar oplevert voor andere mensen, heeft de nieuwe ko gel tien procent minder „doorslagkracht”. Dit is bereikt door minder kruit te ge bruiken. te stemmen in minstens dertien van de negentien deelstaten krijgen. Haalt geen enkele kandidaat dit, dan wordt er een tweede verkiezingsronde gehouden, waaraan alleen de twee kandidaten die in de eerste ronde de meeste stemmen hebben gekregen, deelnemen. De keuze is dan aan een kiescollege, samengesteld uit de parlementen van de deelstaten en de twee Kamers van het parlement. De president wordt bij eenvoudige meer derheid gekozen. Degene die, voor vier jaar, tot presi dent wordt gekozen, heeft een groot aan tal bevoegdheden. Evenals in het Ameri kaanse systeem is de president tevens regeringsleider. Hij benoemt de minis ters en de rechters en is verantwoorde lijk voor het buitenlands beleid. Volgens de Nigeriaanse grondwet moet de presi- A zijn «sloten t ener- rs van n hun sloten, Jonge ige So- ce ver t’s van n, mag m een I voor- iten. Uit Iran en Chili werden volgens het vertrouwelijke rapport van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen, moordcommando’s naar de Ver enigde Staten gestuurd. De Washington Post schrijft dat in het rapport staat dat de buitenlandse agenten soms met stilzwijgende toestemming van de Amerikaanse inlichtingendienst werkten. Het rapport dat de Post gisteren publi ceerde vermeldt verder onder meer een poging van de Taiwanese inlichtingen dienst de Chinese premier Tsjoe-Enlai te vermoorden. Dat had in 1971 in Parijs moeten gebeuren. In verband met politie ke moeilijkheden in Peking ging het be zoek van de premier aan Frankrijk toen echter niet door en kon de inlichtingen dienst zijn voornemens niet uitvoeren. cs heeft 'ertrou- i van de iet con- akt. In itstelte- ad van :n uit- mming met de utricia. ü- Een marktpleintje in een Nicaraguaans dorp, waar de inwoners zonder vrees voor bombardementen en schietpartijen weer handel kunnen drijven. Langzamerhand komt in Nicaragua het economisch leven weer op gang. Gisteren kondigde de regering aan dat de import en export voortaan in handen is van een regeringsbureau om de belangen van het volk te verdedigen." (Van onze redactie buitenland) Morgen worden in Nigeria presi dentsverkiezingen gehouden. Deze verkiezingen vormen de laatste en de belangrijkste van een reeks van vijf. In juli gingen de Nigerianen vier maal naar de stembus om achtereenvol gens de Senaat, het Huis van Afgevaar digden, de negentien parlementen van de deelstaten en de gouverneurs van die deelstaten te kiezen. De militaire rege ring, die sinds 1966 aan de macht is, heeft beloofd via deze verkiezingen de democratie te herstellen. Vijf mensen hebben zich kandidaat gesteld voor het presidentschap: Alhaji Shehu Shagari van de Nationale Partij van Nigeria (NPN), Obafemi Awolowo van de Nigeriaanse Eenheidspartij NIGER KANO SOKOTO BENUE a m

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3