p Toonkunstenaars: wijken Namibië Midden-Oostenreis Mölleman afgekeurd Politie Mexico Waltmans eist maakt eind aan bezettingsactie Geschil over Umuider Courant Dajan: Israel zal niet buigen voor VS [achtergrond in Nederland Vaststelling beleid bij provincies tv-uitzending EK-voetbal Weer verkoop kerstboter Zwarten mogen huren in blanke Treinen langer op spitsuur uitspraak over Paralympics Kies Kennedy- beweging in VS groeiend Ministerie dwarsboomt Damiate Pers Wachten bij Hong Kong Nederlandse musici K Voorontwerp wet: i i i 1 BINNEN- EN BUITENLAND 4 VRIJDAG 1 O AUGUSTUS 19 7 9 V ME C I lar Se vo< pk gis ves jui uit fie De hei 191 we vai dri sej fie gai eei nei Mi T""* (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse regering heeft gisteren duidelijk afstand genomen van het uit acht punten bestaand vredesplan voor het Midden-Oosten dat de Westduitse liberale politicus Mölleman eergisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet lan ceerde. Mölleman, Bondsdagafgevaardigde voor de regering spartij FDP pleitte onder andere voor meer contacten met de PLO en voor erkenning van Israel door die organisatie. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei gisteren dat de FDP’er zonder overleg met de Bondsregering heeft gehandeld en dat de regering zijn initiatief niet steunt. i d - 1 u i Bonn: geen steun voor plannen FDP i; i V •<w I I I I 147,50 ■M -^4» I I HILVERSUM (ANP). Behalve tussen de NOS en de KNVB is er ook op Euro pees niveau een geschil ontstaan over het uitzenden van voetbalwedstrijden. Het gaat nu niet om flitsen van competitie wedstrijden, maar om de rechtstreekse integrale uitzending van de wedstrijden om het Europees voetbalkampioenschap volgend jaar. De UEFA, de Europese voetbalbond, wil voor die televisierechten van de EBU, de Europese omroeporganisatie, een be drag van ruim zeven miljoen gulden. De EBU wil echter niet verder gaan dan ruim 3,5 miljoen gulden en heeft de aangesloten organisaties al laten weten te vrezen dat geen overeenstemming zal worden be reikt. De EBU herinnert de aangesloten organisaties eraan dat het verboden is afzonderlijk te gaan onderhandelen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Wiegel en staatssecretaris Koning van Binnen'and- se Zaken hebben een voorontwerp van een nieuwe Wet Gemeenschappelijke Re gelingen opgesteld waarin zij aangeven de rol van de gewesten en andere samenwer kingsverbanden tussen gemeenten dras tisch te willen beperken. De provincies moeten volgens de bewindslieden leiding geven aan het regionale beleid. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) zegt vreemd aan te kijken tegen de versterking van de voorgestelde plannende rol van de provincie ten op zichte van de gemeenten. Ook zet de VNG vraagtekens bij de verruiming van de mogelijkheden van de provincie om ge meenten tot samenwerking te dwingen. Het concept van Wiegel en Koning is gisteren onder meer aangeboden aan de VNG, de provinciale besturen, de raad voor de territoriale decentralisatie en de raad voor de gemeentefinanciën. Ook ge meentebesturen en intergemeentelijke sa menwerkingsverbanden hebben het voor ontwerp gekregen om de bewindslieden over de eventuele uitvoering ervan te ad viseren. Het kabinet hoopt dat voor de jaarwis seling het definitieve wetsontwerp bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Op de bestaande Wet Gemeenschappe lijke Regelingen zijn ongeveer 1.500 inter- beeld van wat er met Israel en haar positie in de wereld aan de hand is. Kritiek van Nederland op de neder zettingspolitiek en de bombardemen ten in Libanon is niet prettig, maar er valt mee te leven zolang het bij kritiek blijft. Een Amerikaans dreigement om onderhandelingen met de PLO te be ginnen, betekent daarentegen een di recte ondermijning van Israels onder handelingspositie. De NS heeft hiertoe besloten om het plotseling toenemende reizigersaanbod in de spitsuren te kunnen opvangen en een reserve te kweken voor het geval de reizi- gersstroom nog verder groeit. Behalve het reizigersvervoer zit ook het goederenver voer per spoor duidelijk in de lift. in deze organisatie een gesprekspart ner te zien. Amerika keurt de nederzet tingspolitiek van de regering-Begin af en hiermee is de lijst nog lang niet volledig. WINDHOEK (Reuter). Kleurlingen en negers mogen vanaf morgen huizen ko pen en huren in blanke wijken in Namibië (Zuidwest Afrika). Dit is het gevolg van een nieuwe wet die de gouverneur van Namibië, Gerrit Viljoen, heeft uitgevaar digd. Voor het laten rijden van meer en lange re treinen heeft de NS extra materieel en personeel nodig. Er worden 22 treinstellen aan het potentieel toegevoegd. Acht trein stellen worden bovendien in de hoofd werkplaats in Haarlem achter de hand gehouden. Vier treinstellen zijn bestemd voor de zogenaamde technische reserve. De NS heeft 22 conducteurs en enkele machnisten extra nodig. Felle oppositie tegen de wet kwam van de rechtse partijen. Vooral verzette men zich tegen de straffen. Zij spraken van een „gedwongen integratie” en dreigden met een grote uittocht van blanken naar Zuid- Afrika als niet zou worden voldaan aan de eis van de horeca-eigenaars. De politieke partij Democratische Tum- halle Alliantie heeft zich gekeerd tegen uitstel van het in werking treden van delen van de wet. Men zegt er geen politie ke redenen voor te zien. Het uitstel is met name geëist door horeca-exploitanten. geïsoleerde, onderling verdeelde en economisch zwakke staat. In Dajans visie zijn het de interne strubbelingen en het gebrek aan een duidelijk econo misch beleid die Israel kwetsbaar ma ken en blootstellen aan een toenemen de druk van buitenaf. Dajans kritiek op de regering geldt in eerste instantie de manier waarop de regering de afgelopen maanden heeft gefunctioneerd, waarbij hij voor al de sociaal-eeonomische sector ern stige verwijten maakt. De tactiek van Dajan richt zich niet op een poging de Amerikaanse standpunten te wijzigen, maar heeft tot doel de Verenigde Sta ten terug te brengen naar haar rol van passieve bemiddelaar die geen eigen initiatief ontplooit. Dit, zo meent Da jan, is alleen mogelijk als Israel een standvastig en duidelijk beleid voert en zich ontdoet van haar image van een zwakke, verdeelde staat. Israel staat vrijwel alleen in haar felle verzet tegen de erkenning van de PLO, zelfs als deze organisatie het be staansrecht van Israel zou erkennen. De grootste bedreiging vormt nu de actieve Amerikaanse politiek. In zijn vraaggesprek met de Israëlische pers riep Dajan waarschuwend uit, dat Is rael niet zal buigen onder de Ameri kaanse druk. De vraag is of het niet een zaak van buigen of barsten is. Met ingang van 1 oktober wordt de 49- jarige drs. F. L. Ploeger president-direc- teur van de Nederlandse Spoorwegen. Hij is nu nog gewoon lid van de NS-directie- raad. De Turkse werknemers bij de NS moe ten een beter voorlichting k jgen op het gebied van de gezondheidszorg en het maatschappelijk verkeer. Het Turkse NS- ondernemingsraadslid Talip Demirhan schrijft dit in een scriptie die een onder deel uitmaakt van zijn studie middelbare beroepsopleiding sociale dienstverlening. Demirhan benadrukt dat persoonlijke voorlichting aan de Turkse werknemers van groot belang is. tevens voor een geheel Nederlands orkest bij de Amerikaanse show „Bubbling brown sugar”, die op 31 augustus in Rot terdam van start gaat, aldus de brief aan minister Albeda. Overal waar het ministerie in het verle den bij betrokken is geweest, werd, aldus de bond, de werkgelegenheid van musici vernietigd en de arbeidsvoorwaarden ka pot gemaakt. De Nederlandse Toonkun- stenaarsbond heeft besloten nu allereerst op eigen kracht te opereren om de „sabo tage” van het ministerie zoveel mogelijk te voorkomen. DIRECTIE. Damiate Pers b v. Mr. H. C. van der Mije fie av po ee ,ao ge (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Het PPR-Tweede Ka merlid Waltmans vraagt minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken zich uit te spreken tegen deelneming van Zuid- Afrika aan de Olympische Spelen voor gehandicapten (Paralympics) die dit jaar in Arnhem worden gehouden. Waltmans wijst hierbij op een besluit van de Noorse regering die deelname van Zuid-Afrika aan deze spelen afkeurt. Vol gend jaar worden de Paralympics in Noorwegen gehouden. Ook wijst Waltmans op een brief die de voorzitter van de speciale VN-commissie voor apartheid, Clark, heeft verzonden aan de Nederlandse regering. Clark zegt hierin dat Nederland een aantal VN-reso- luties betreffende Zuid-Afrika zou kun nen schenden indien Zuid-Afrika wordt toegestaan deel te nemen aan het sport evenement in Arnhem. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning MEXICO-STAD (AP/AFP). Honderd ongewapende leden van de Mexicaanse oproerpolitie hebben vanmorgen vroeg de 27 bezetters van de Zwitserse ambassade in Mexico-stad uit het gebouw gehaald. De autoriteiten hebben verzekerd dat de be zetters niet zullen worden vervolgd. De actievoerders zijn lid van het Natio nale Comité voor de Verdediging van Po litieke Gevangenen en bezetten de ambas sade precies een week geleden. Zij eisten de vrijlating van 150 Mexicanen die vol gens hen om politieke redenen gevangen worden gehouden. De overheid spreekt dit echter tegen. Er zijn voor zover bekend geen toezeggingen gedaan. •da ïva: aa: ;eei ‘de ^in ,ke ac ,'au *ve ni( de’ .kv lai 1 Iwi vde ge ;en ,«eei blij trel fiel sim nat me’ gen sch bie resi „zu per Zet „zu Voi vai De meningsverschillen tussen Israel en de Verenigde Staten zijn talrijk. Israel ziet de autonomie voor de Pales- tijnen op de westoever van de Jordaan en de strook van Gaza als een eindop lossing. Amerika en Egypte zien de Israëlische opvatting van autonomie als een overgangsfase waarbij Israel zich uiteindelijk uit bezet gebied zal terugtrekken. Amerika is voor deelna me van de Palestijnen en zonodig zelfs de PLO aan de onderhandelingen. Is rael is onder geen voorgaarde bereid Deze koerswijziging wijt Dajan aan het beeld van Israel in de wereld, waar in Israel wordt afgeschilderd als een Er is ook een boete gesteld op overtre ding. Deze bedraagt ten hoogste 700 gul den en een gevangenisstraf van drie maanden. Maar ook deze straffen worden morgen nog niet van kracht. Niet de hele wet wordt morgen van kracht. Zo is het houders van hotels, res taurants en cafés voor blanken vanaf morgen wel toegestaan om gekleurde mensen binnen te laten, maar verplicht is het nog niet. F.-- '11 Tot voor kort heeft Amerika altijd een passief stilzwijgen bewaard ten aanzien van deze geschilpunten die voor iedereen duidelijk waren. De koerswijziging die de afgelopen tijd in de Amerikaanse politiek is opgetreden, is er dan ook niet een van een verande ring van standpunten. Amerika heeft wel haar passieve rol opgegeven en is op actieve wijze bezig haar doeleinden na te streven zonder zich al te veel aan te trekken van de Israëlische pro testen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In Nederland wordt eind dit jaar 7500 ton kerstboter verkocht tegen een prijs die naar alle waarschijn lijkheid ligt rond het niveau van vorig jaar U 1,791 De Europese Gemeenschap heeft aan vijf lidstaten die aan de kerstboteractie meedoen in totaal 150.000 ton boter ter beschikking gegeven. West-Duitsland krijgt hiervan bijna de helft, namelijk 70.000 ton. De Europese Commissie heeft besloten een subsidie te verlenen van 90 Europese rekeneenheden (ruim 253 gul den) per honderd kilo. Het Nederlandse ministerie van Landbouw moet de prijs voor ons land nog definitief vaststellen. Volgens een FDP-woordvoerder was de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Genscher (een partijgenoot van Möl leman) niet op de hoogte gesteld van het (Door Inez Polak in Jeruzalem) „Gaat de staat Israel een economische ondergang tegemoet?”. Het was deze vraag van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance die voor Dajan de druppel was die de emmer deed overlopen. In de vraag zag Dajan geen onschuldige bezorgdheid of een naïef teken van medeleven, maar een direct gevaar voor de Israëlische politiek. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Honderden bootvluchtelingen wachten voor de kust van Hong Kong op wat komen gaat. Hun is de toegang tot de Britse kroonkolonie geweigerd. Gisteren werd in Hong Kong de kapitein van het vluchtelingenschip Huey Fong veroordeel tot zeven jaar gevangenisstraf Volgens de rechter is hij schuldig aan mensensmokkel uit winstbejag. vredesplan. Mölleman voerde zijn bespre kingen in Beiroet met PLO-leider Jasser Arafat voor eigen verantwoording, zo heeft zowel het ministerie van Buitenland se Zaken als de FDP laten weten. Woordvoerder Henrich van de CDU- CSU-oppositie heeft Genscher gevraagd, „een einde te maken aan de escapades van deze aankomend politicus.” Inmiddels heeft Mölleman zijn partij laten weten dat er geen sprake is van een geheim plan maar van een „discus siestuk”. In Israel is wantrouwend gereageerd op Möllemans uitlatingen in Beiroet. Men ziet ze als een bewijs voor de stelling dat er een Westduits-Amerikaanse campagne bestaat om politieke concessie te doen aan de PLO. Minister Genscher, die momenteel in de VS besprekingen voert met president Car ter, verklaarde gisteren dat het Westduit se standpunt inzake het Midden-Oosten niet is veranderd. Hij zei niet van plan te zijn besprekingen te gaan voeren met Jas ser Arafat. De Israëlische ambassadeur in Wa shington, Ephraim Evron, zei gisteren dat president Carter zich in een gesprek met hem heeft uitgesproken tegen de vorming van een onafhankelijke Palestijnse staat. Volgens Carter zijn de meeste Arabische staatshoofden met wie hij heeft gespro ken dezelfde mening toegedaan, aldus de ambassadeur. Intussen is in de Israëlische Arbeiders partij grote opwinding ontstaan over een boek dat oud-premier Rabin van die partij heeft gepubliceerd. Rabin schrijft onder meer, dat Peres, de huidige fractieleider van de Arbeiderspartij in het Israëlische parlement, niet geschikt is voor het pre mierschap. Peres wordt door zijn partij genoot verder beschuldigd van leugens, halve waarheden en voortdurend intri geren. gemeentelijke samenwerkingsverbanden en ongeveer vijftig gewesten gegrondvest. Wiegel en Koning vinden dat tussen provincies en gemeenten geen gewesten met zware bevoegdheden passen omdat dit een vierde bestuurslaag zou opleveren. De gewesten zullen ook geen gelden van het rijk meer ontvangen: alles zal door de deelnemende gemeenten moeten worden betaald. Rechtstreekse verkiezingen voor gewest- of gemeentekringraden (de naam van het bestuursorgaan kan variëren) zijn ook uitgesloten: het algemeen bestuur moet worden gekozen door en uit de ge meenteraden van de deelnemende ge meenten. Die gemeenteraden krijgen wel de mogelijkheid hun vertegenwoordiging terug te roepen, wanneer er problemen ontstaan. De provinciale besturen zullen in hun gebied dok de gemeentelijke samenwer kingsverbanden kunnen aanwijzen, voor zover de gemeenten elkaar niet op vrijwil lige basis hebben gevonden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen gaan met ingang van 1 oktober in de spitsuren met langere treinen rijden. Op sommige lijnen zullen ook meer treinen worden ingezet. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. In heel Amerika worden met de dag meer comités ge vormd en actie gevoerd om senator Ed ward Kennedy ertoe te bewegen zich kan didaat te stellen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen volgend jaar. Kennedy heeft gezegd te verwacnten, dat niet hij maar de huidige president Carter de kandidaat van de Democratische Par tij zal zijn bij die verkiezingen. Intussen rijzen de Kies Kennedy-comi- tés als paddestoelen uit de grond. In een aantal staten zijn Kennedy-aanhangers al begonnen met het inzamelen van geld voor zijn verkiezingscampagne. Senator George McGovern, zelf eens kandidaat- president, heeft een beroep op Kennedy gedaan om zich kandidaat te stellen. Uit een gisteren gepubliceerd opinie onderzoek blijkt ook, dat de helft van de Amerikaanse kiezers vindt dat president Carter zich volgend jaar niet herkiesbaar moet stellen. Volgens het onderzoek zou Carters populariteit vooral dalen onder mensen uit het zuiden van de VS, inwo ners van grote steden, de negerbevolking, blanke protestanten en vakbondsleden. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie binnenland) De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) heeft minister Albeda van Sociale Zaken in een brief beschuldigd van medewerking aan oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringswetten door te verhinderen dat Neder landse musici aan het werk gaan. De minister verleende onlangs arbeids vergunningen aan de directies van hotel Bouwes te Zandvoort en de dancing Ro mantica te Rotterdam om Filippijnse mu sici te engageren in plaats van Nederlan ders. Aanvankelijk was aan deze directies een werkvergunning geweigerd doch na contact met „hogere ambtenaren” verkre gen die directies toch de verlangde ver gunningen, aldus de NTB. Volgens de NTB heeft het ministerie van Sociale Zaken „in de afgelopen 25 jaar nooit iets anders gedaan dan naar de pijpen dansen van de horecaexploitan- ten”. Er zijn volgens de NTB regels en regelingen ontworpen die het in de prak tijk onmogelijk maken dat enig recht op arbeid kan worden geëist door de amuse mentskunstenaars. De Nederlandse amu- sementmusici komen er niet aan te pas”, aldus de NTB. De NTB wijst erop, dat volgens het ministerie bij circus Busch Roland slechts drie Nederlandse musici geplaatst konden worden. Intussen werken er tal van musi ci uit andere landen bij het circus zonder werkvergunning, en zonder dat de overheid, die daarvan op de hoogte is, ingrijpt, aldus de NTB. De NTB heeft daarentegen, buiten het ministerie om, gezorgd voor een volledig Nederlands or kest bij het Russisch Staatscircus en is Al ruim een week geleden, bij zijn bezoek aan Nederland, was Dajan ge schokt door de onverwacht felle kri tiek van Nederland op sommige aspec ten van het Israëlische beleid. Zelfs het altijd vriendelijke Nederland was niet meer zo vriendelijk als men in Israel altijd dacht. De besprekingen over een uitbreiding van de landingsrechten van de KLM op Tel Aviv waren al een teken aan de wand geweest. De Israë liërs hadden staatssecretaris Smit- Kroes vriendelijk proberen uit te leg gen dat de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al het zo moeilijk heeft en dat een extra KLM-vlucht El Al nog meer schade zou berokkenen, maar het krediet bleek op te zijn. Mevrouw Smit-Kroes antwoordde met een „ik koop niets voor die vrien delijkheid, ik kom hier om zaken te doen”. De besprekingen werden afge broken en Nederland dreigt nu met inkrimping van de landingsrechten van de El Al op Schiphol. De verslech terde verstandhouding tussen Neder land en Israel is slechts een klein voor- IS ■L, T L 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4