politienieuws Smikkelfeest voor kleuters Speli^e zakennieuws i >studimo< wonen, slapen, werken: alles samen in één programma van burgerlijke stand VELSEN I Steun voor standplaatsenbeleid in bezwaarschriften uit IJmond Sp A PWN-ENQUÊTE ONDER WIELRIJDERS IN DUINGEBIED 99 Mooie Nel, goed voor vissers en zwemmers t gezinsuitbreiding ERASMUS WELZIJNSWERKERS MANEN TOT SPOED Nieuwe vestiging LPG-station Twee aanrijdingen door voorrangsfouten WCEIE-BOBOIS een dagblad-advertentie zit nergens mee. Km Bijdrage Ontsierend” VELSEN-IJMUIDEN 4 19 7 9 VRIJDAG 1 O AUGUSTUS HUH GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? WOORDENBOEKEN ATLASSEN AGENDA’S EN ANDERE SCHOOL- BENODIGDHEDEN Haarlem Oude Groenmarkt 20-22 Santpoort-IJmuiden Beginners Gevorderden Scholieren Geh. en verl. paren Jeugdclub 11 tot 14 j. Boekhandel (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het Noordhol lands Duinreservaat tussen Schoorl en Wijk aan Zee is vooral voor fietsers een enorme trek pleister. De Provinciale Planolo gische Dienst Noord-Holland be vestigt dat met cijfers in een zo juist verschenen rapport waarin uitbreiding van het verharde fietspadennet wordt aanbevolen. De PPD haalde de gegevens voor het rapport uit een enquête in 1977 gehouden in nauwe samen werking met de beheersinstantie van het duinterrein de PWN. Op drie zondagen (in april, juli en september) kregen bezoekers per fiets op zestien drukbereden toe gangswegen naar het reservaat een enquêteformulier onder de neus gedrukt. Eenzijdig BETER DRUKWERK 1U BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) *1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) l> p 't Defekt. De brandweer heeft donder dagavond aan het leveringsmechanisme 'van een LPG-tank van een benzinestation aan de IJmuider Straatweg in IJmuiden 'een defekt geconstateerd. Voorlopig staat de brandweer niet toe dat tankwagens gas •in deze tank overpompen. Aangehouden Een 26-jarige Bever- 'wijker is deze week aangehouden op ver denking van diefstal van auto-onderdelen, gereedschap, meetinstrumenten en zend en ontvangapparatuur uit een garage van een vroegere jeugdvriend in Beverwijk. Autodiefstal. Drie jonge Beverwij- kers, in leeftijd variërend van vijftien tot achttien jaar, gingen er donderdagavond - met een auto, die geparkeerd stond bij een autoslopersbedrijf aan de Randweg in Be- verwijk, vandoor. De jongens kwamen niet verder dan Assendelft. Daar raakte de* bestuurder de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto in de sloot be landde. sluit van Vol- s in erle- Idus usici i ka- kun- ïerst abo- jk te ■kest Jling Rot- aan van dijk der- verbinding over de Egmonderstraatweg in overweging gegeven. Onder het kopje „Opmerkingen” werd hierop door een groot aantal geënque teerden op aange drongen. De toeloop van recreanten per fiets is het grootste ter hoogte van Heemskerk (Heemskerkerduin) en de bebouwing van Castricum. Het PWN-duin dient in de praktijk als „voortuin” voor gemeenten als Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Bergen die er direct aan grenzen. Met percentages aangevend de plaats van her komst van de bezoekers is dit hard te maken. Na Heemskerk (27 procent) ko men Castricum en Beverwijk met achter eenvolgens 22 en 12 procent van het bezoe- kerstotaal. Bergen en'de Egmonden lever den op de drie zondagen in 1977 6 procent van het dagbezoek. Velsen komt niet ver der dan 2 procent, verklaarbaar uit de scheiding door Noordzeekanaal en Hoog ovens voor een fietsrit naar het duinge bied; geen geringe barrière. Door de be- gen Wijk aan Zee, Heemskerk, Castricum en Bakkum, zou daarom voor uitbreiding van het verharde fietspadennet in aan merking komen, plan duidelijkheid gevraagd over de ge volgen van de nog in te voeren Afvalstof fenwet voor de woonwagenbevolking. Een achttal bewoners van „De Elzen hof”, riante naam voor het caravan- kampje aan de Rijksweg te Heemskerk, pleit in een gezamenlijk bezwaarschrift voor groeimogelijkheid. („Ruimte schep pen voor onze kinderen”). IJMUIDEN. Woensdag 22 augustus is er, tijdens een hinderwetszitting, gelegen heid mondeling bezwaren in te dienen tegen de vestiging van een inbouwstation voor LPG installaties aan de Dokweg 12- 14 in IJmuiden. Bij dit station zullen ook monteurs wor den opgeleid voor het inbouwen van LPG- installaties. Verder ligt het in de bedoeling een benzinestation aan de Dokweg te bou wen. Tot zeven september kunnen schrif telijk bezwaren worden ingediend. ten doen was deze salade gameren met slablaadjes, tomaat, uitjes, augurk en mayonaise. Voor het echter zover was werden eerst de bakjes versierd met ge kleurd papier. Lukte het niet, dan was er altijd wel de helpende hand van één van de drie meisjes. Tussen het smullen door werd ook nog een liedje gezongen. Dat deden ook de kleuters m buurthuis De Brulboei in IJmuiden, maar zij moes- De auto’s werden bestuurd door een 38- jarige man uit Schagen, die op de Maere- laan reed en een 28-jarige Heemskerker, die komende van de Tolweg over De Baandert de voorrangskruising naderde, die aan het Baandertverkeer voorrang verleent. De bestuurders kwamen nage noeg ongedeerd uit de vernielde auto’s. HEEMSKERK Twee personenauto’s werden donderdagavond om tien minu ten over zes totaal vernield bij een bot sing op de kruising Maerelaan/De Baan dert. ten het verder zonder slaatje doen. Een twintigtal kinderen tussen de vier en zes jaar vertoefde hier een dagje in indianen- land. Eerst hoofdtooien maken van pa pier en dan indianenspelletjes. Enkele kleuterindiaantjes hadden zich thuis al voorzien van een prachtige hoofdtooi met veren in alle kleuren. Het indianenfeest in de Brulboeiwigwam duurde de hele ochtend, waarna ’s middags een ander evenement plaats vond, het waterfestijn. Fietsen als sportieve hobby of meer vrijblijvend vermaak, voor beide benaderingen biedt het Noordhollands Duinreservaat een zee van ruimte. Een PPD-nota over het fietsverkeer op wegen en paden bevestigt de unieke plaats die het gebied inneemt binnen de scala van recreatiemogelijkhe den dicht bij huis. ■rika ge- Ed- kan- anse jaar. dat irter Par- Ka- i der 1 uit iuid- (zoor jaar Tel. 023-375854 Inschrijving: zie folder 10 aug. in uw brievenbus linie- n de dent baar zou nder nwo- king, en. omi- i een rs al geld lator iaat- nedy e de issie iden zegt ■eso- cun- ordt >ort- MAANDAGS GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND Met hun nu al dichte fietspadennet blijken de PWN-duinen bij fietsers erg in trek voor plezier- of trainingsritten, het fietsen op zichzelf, als natuurbeleving of simpelweg als doorgaande route naar het nabijgelegen strand. Egmond aan Zee, met gemeentelijk duinterrein en bezittin gen van Jhr. Six, vormt een vrij abrupte scheiding tussen het noordelijke blok (ge bied rond Bergen) en de rest van het reservaat onderverdeeld in „midden” en „zuid”. Met aan weerskanten een doorlo pende rijroute vormt de Bakkummer Zeeweg tussen de delen „midden” en „zuid” een makkelijk te nemen barrière. Voor Egmond wordt door de opstellers van het rapport een aansluitende fiets- Vrijdagmorgen om zeven minuten over zeven botsten door een voorrangsfout twee auto’s op elkaar op de kruising Maer- ten van Heemskerckstraat/Rijksstraat- weg. Beide wagens werden zwaar bescha digd. De bestuurder van één van de wa gens, een 20-jarige Heemskerker, is zon der uiterlijke verwondingen, maar waar schijnlijk met hersenletsel in het St. Jozef- ziekenhuis opgenomen. De andere be stuurder, een 23-jarige Beverwijker, bleef ongedeerd. DAN Sa* Hierna volgen de door de keurings dienst van waren van de gemeente na onderzoek bekendgemaakte kwaliteiten van respectievelijk zwem- en viswateren. Noorder Buiten Spaarne bij gemaal Spaarndam: redelijk, goed. Noorder Bui ten Spaarne bij de Jan Gijzenkade: slecht, goed. Mooie Nel bij molen Lagendijk: goed, goed. Mooie Nel bij de Laars: goed, goed. Binnen Liede bij Penningsveer: re delijk, goed. Buiten Liede bij het Lieweg- je: verdacht, goed. Molenpias: verdacht, goed. Ringvaart bij de Sehipholweg: rede lijk, goed. Zuider Buiten Spaarne bij mo len de Eenhoorn: redelijk, goed. Amerika- vaart bij de Boerhaavelaan: zeer slecht, verdacht. Europavaart bij de Laan van Angers: slecht, redelijk. Over het Noordhollands Duinreservaat en de Provinciale Landgoederen in Zuid- Kennemerland komt in 1980 weer de elke vijf jaar gebruikelijke beheersnota uit. De nota over het dagbezoek per fiets is daar voor als niet onbelangrijke bijdrage be doeld. Bij de onderzoekjes daarvoor stond voorop inzicht verkrijgen in de functie van het gebied juist voor deze groep en de mogelijke tekortkomingen. Op de achter grond speelt daarbij het voornemen van de overheid de mogelijkheden voor het recreatieve fietsen te vergroten. Fietsen, wandelen en andere vormen van li chaamsbeweging winnen de laatste jaren aan populariteit. Een onderzoek naar de rol van de PWN-duinen („Noordhollands belangrijkste fietsgebied”) lijkt in dat ka der erg op z’n plaats. Het gedeelte ten zuiden van de Bakku- mer Zeeweg bleek op de bewuste zonda gen de grootste trekpleister voor recrean ten per fiets (tweederde van bezoekersto- taal). Speciaal het gedeelte aanleund te- GEBOREN: J. Brink-Dijkdrenth, z., Driehuis, Feith- laan 5; T. M. Groen-Morees, z„ IJmuiden, Ahornstraat 19. ONDERTROUW: A. J. de Bruin en C. M. van Gelder, IJmuiden; C. B. J. Hardendood en J. M. van der Spek, IJmuiden; M. Kommer, Amsterdam en A. M. Houwen, Santpoort; T. A. M. Verkooijen, IJmuiden en Y. de Vuijst, Velsen(noord); A. W. M. van Hooff en J. A. M. Bakkum, IJmuiden; C. S. Plug en E. M. Bax, IJmuiden; W. A. van der Vijver en L. A. J. de Wit, IJmuiden; A. J. Kok en A. E. Bleumink, IJmuiden; J. W. S. Noordermeer, Sassenheim en I. M. P. Mo lenaar, Santpoort. HUWELIJKEN: J. H. Driessen-S. Vis, Velsen(zuid); E. Smalbil-S. E. Draaijer, IJmuiden; H. Zweeren-H. A. van der Valk, IJmuiden; T. Verhorst-M. Born, IJmuiden; T. P. B. Binkhorst-J. C. de Jonge, Heerhugo- waard; E. J. Keijzer-F. H. W. Timmer mans, IJmuiden; R. J. W. Posthuma-D. Mannaert, IJmuiden; G. van den Berg-E. H. Meijjes, IJmuiden. OVERLEDEN: F. van Witzenburg, geb. 2 nov. 10, echt genote van P. L. Brouwer, IJmuiden, Ha venkade 9; A. de Ridder, geb. 27 okt. 91, echtgenoot van H. B. Kuiper, Santpoort, Kerkerinklaan 65; M. C. S. Smit, geb. 14 nov. 95, weduwe van: V. P. Gaijkema, Santpoort, Overbildtweg 44; C. Keur, geb. 6 mei 13, echtgenoot van: J. Sloot, IJmui den, Kompasstraat 33; E. Meulman, geb. 5dec 94, weduwe van: A. J. Westrus, Bloe- mendaal, Brederodelaan 54. HAARLEM. Het water van de Mooie Nel heeft de afgelopen week een kwali teitsverbetering ondergaan, waardoor zwemmen in die plas weer zonder gevaar kan geschieden. De Molenpias blijft ech ter een verdacht watertje om in te poede len. Het viswater binnen Haarlems ge meentegrenzen is, op een enkele uitzon dering na, goed te noemen. zoekers van over het Noordzeekanaal maar ook publiek uit Beverwijk wordt het wegvallen van de fietsverbinding Van Ol- denborghweg-Wijk aan Zee (na voltooiing van het pompstation Willem Mensink) als nadeel ervaren. In de rubriek „Op en aanmerkingen” op het enquêteformulier, waaruit hierboven al geput, hoort ook een serie kritische kanttekeningen thuis. Het net van ver harde paden is aan uitbreiding toe, zo blijkt hier duidelijk. Daarnaast ontmoet de kwaliteit van het bestaande wegenpa troon kritiek („te smal, vol bulten en kuilen”). Dat rechtgeaarde fietsers aan wandelaars op „hun weg” een broertje dood hebben wisten we al, maar wordt door losse gegevens uit de provinciale enquête weer eens bevestigd. IJmuiden, Lange Nieuwste 243, tel 13144, Santpoort. Hoofdstr 234. tel 378371 Voor de dagelijkse training zijn ds PWN-duinen jaren geleden al „ontdekt” door het groeiende leger trimfietsers. In de weekeinden houden zij zich hier om begrijpelijke redenen buiten schot. De su- perlichte karretjes met het „doorgezakte” stuur zijn in de weekeinden (gemiddeld 6500 bezoekers per dag) met slechts 6 procent magertjes vertegenwoordigd. Dan geen flitsend racegeweld maar in meerderheid zwaarder materieel als toer en sportfietsen. Aanrijding. Een zestienjarige brom fietsster uit Driehuis raakte donderdag avond op de Hagelingerweg hoek Sant- poortse Dreef gewond aan haar voet bij een aanrijding met een auto. Een 45-jarige «automobilist uit Haarlem verleende haar geen voorrang. IJMOND. Het gebied IJmond is met 133 legale woonwagenstandplaat sen zonder meer koploper in Noord- Holland. De opvatting in het ontwerp- woonwagenplan van de provincie dit aantal standplaatsen ook in een verdere toekomst te handhaven (te „bevriezen”) ontmoet niet voor niets veel bijval in dit gebied. Vooruitlopend op definitie ve vaststelling van voornoemd plan op 22 oktober door provinciale staten zijn op het provinciehuis inmiddels dertig bezwaarschriften binnengekomen waarbij een viertal gesigneerd of mede- ondertekend door particulieren dan wel bestuurlijke instanties uit de IJmond. Basisgegeven in het woonwagenplan is de spreiding waaraan gekoppeld de verplichting voor gemeenten woonwa gens op hun grondgebied te dulden. Het spreidingsplan zet de gemeentebesturen op dat punt duidelijk de pen op de neus. Van de consequenties voor gemeenten die willens en wetens de boot afhouden wordt slechts in bedekte termen mede deling gedaan. Hoe en wanneer Gedepu teerde Staten in die situaties zullen in grijpen is een open vraag die de Wel zijnswerkers in de Noordhollandse Woonwagencentra graag in de tekst van het definitieve plan beantwoord willen zien. De groep vertegenwoordigt als in diener van één bezwaarschrift de wel- zijnsbranche in de IJmond maar ook de gemeenten Hilversum, Amsterdam, Hoorn, Heerhugowaard, Haarlem en de regio Zuid-kennemerland. In de voorlo pige versie van het woonwagenplan wordt verder gemist een duidelijke moti vatie en ook een inventarisatie van het totaal aan standplaatsen nu met vermel ding van het aantal woonwagengezinnen en hun leefsituatie waarmee signalering van het tekort (in een circulaire van CRM vier jaar geleden) wat meer reliëf zou krijgen. Informatie over de kostwinning van de woonwagenbewoners in het plan (re latief veel autoslopers) wordt te eenzij dig geacht. Ook handelaren (bloemen, auto’s, antiek, niet afhankelijk van sloopterreinen) zijn rijk vertegenwoor digd, zo wordt gemeld. Een absolute groeistop voor het aantal standplaaten in de IJmond moet volgens de welzijns werkers ruim (4-5 wagens per jaar voor allernoodzakelijkste groéi) geïnterpre teerd worden. Gevraagd wordt om te nuitvoerlegging van het aanbevolen spreidingsbeleid vóór 1981. Aanvragen voor een standplaats in nieuw in te rich ten kampjes te Castricum en Uitgeest willen de welzijnswerkers snel af gehan deld zien. Verdere wensen: soepele toe passinge van onder meer de Hinderwet in relatie tot sloopterreinen teneinde de werkgelegenheid niet te schaden, en di recte betrokkenheid van de woonwagen bewoners zelf bij plannen die de provin cie uitbroedt voor de verwijdering van autowrakken. Daarnaast wordt in het De gemeente Heemskerk wil binnen zijn grenzen geen regionaal terrein voor opslag en verwerking van autowrakken waar de provincie wél op aanstuurt. Argument daartegen is de aanwezigheid van hoogspanningsleidingen op de daar voor bedoelde locatie (Communicatie- weg), het ontsierende karakter en de slechte bereikbaarheid over de weg. De Stichting Woonwagencentrum IJ mond wil de achttien (woonwagen)gezin- nen in aanmerking komend voor een woonexperiment in mindering gebracht zien op het aantal standplaatsen in het voorlopige plan genoemd voor Bever wijk. Deze gemeente heeft voor plaat sing van bedoelde gezinnen in vaste hui zen bij wijze van proef alle medewer king toegezegd. De hoorzitting die aan de bezwaar schriftenprocedure voor het spreidings plan gekoppeld is wordt 15 augustus in het Haarlemse provinciehuis gehouden. Aanvang half tien ’s ochtends. Uitbreiding van rijwielpadennet door groeiende populariteit van ..de fiets Smikkelen in kleuterschool De Kruid- berg in Santpoort. Nog zelf klaargemaakt ook, wat wil je nog meer? De kleuters hadden er donderdag op deze Speliade veel plezier in en dat de slaatjes als gevolg van het slechts weer, ’s middags binnen moesten worden opgegeten, deer de hen niet. Picknicken in de regen is ook niet alles. De begleidsters Marty, Rineke en Anja hadden de huzarensalade meege nomen. Wat de kinderen alleen nog moes- i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5