Foto’s en films puzzel van de week maken van flitsende racewagens boeken prijswinnaars J modejournaal J I I Met Grand Prix tribune voor amateurs BIJ DE FOTO’S Exposities N 8 9 VARIA VRIJDAG 1 O AUGUSTUS 19 7 9 het L 11 12 15 17 1 18 22 E£...!U3raui Weinig sportgebeurtenissen hebben een zo grote aantrekkings kracht op fotoamateurs als de auto-rensport. Canon en Kodak laten voor de Grand Prix in Zandvoort op 25 en 26 augustus een speciale foto- en filmtribune neerzetten op een punt vanwaar de amateurs opnamen kunnen maken. de door Bé ter Maat oh. de- ket ud, )de I izi- ige ligpl EEN PRINCIPE waarvan ik tot nu toe nooit ben afgeweken is, dat ik u in de prille lente al ging opzadelen met alle nieuwe aspecten van de mode voor het herfst- en winterseizoen. Ieder een wil toch eerst weleens van zijn of haar voorjaars- en zomer- garderobe kunnen genieten, zonder zich alweer te moeten gaan verdiepen in wat pas een half jaar later aan de orde komt. Die dan leeft, die dan zorgt! Niettemin worden in die ver wachtingsvolle lentetijd in alle belangrijke modecentra van de wereld de herfst- en wintercol lecties voor de confectie op gro te schaal getoond. Had ik toen geweten, dat Onze Lieve Heer zoveel herfst in de zomer zou verpakken, dan had ik wellicht voor één keer dat heilige princi pe laten varen. F Ff i r T I B O 5 10 13 16 20 19 Bil elegant tot extravagant maar met de hele handel de lucht in?”. Van links naar rechts: Couturier Yves Saint Laurent verbond zijn naam aan deze knickerbocker met loden jasje. jn) 25,-: O. van Strien, Brakenburghstraat 22, Haarlem; 25,-: A. Eits-Spitse, Europa- plein 262, Heemskerk; 15,-: A. de Graaf, Kompasstraat 5, IJmuiden; 15,-: A. J. van Eist, Leeuwerikstraat 44, Haarlem; 10,-: J. Stellingwerf, Pr. Hendriklaan 34, Hoofddorp; ƒ10,-: J. Bragt, Rembrandt- laan 11, IJmuiden. opgeroepen en de futuristen onder hen hebben een soort 2000-look gecreëerd. Ja, en tussen die uitersten zweeft nog allerlei onbestemds. ken en tribunes vrij ver naast de baan staan, komt men veelal onder het ge bruik van een telelens niet uit. Anders komen de wagens al te klein op de foto en is vaak zelfs met extreem uitvergro ten niets te redden. Tegen de hekken die langs de circuits staan, wordt nogal eens zwaar aangekeken. Ten onrechte! Als men er niet overheen kan fotograferen, lukt het er dóórheen. En als de lens niet tussen de mazen past, is er nog steeds geen man overboord. Dan houden we die lens gewoon zo dicht mogelijk bij het hek. De afstand tussen het hek en de baan is zó groot, dat het hek zelf op de foto totaal vervaagt. Vlak voor de start, als alle wagens nog dicht bijeen liggen, kan men meestal het Kat in de stad, uitgave van Het Spec trum in Utrecht, is een fotoboek dat moet aantonen hoe de vindingrijkheid, zelfstandigheid en vriendelijke speels heid van poes of kater in de begrensde stedelijke omgeving aan bod komen. Het resultaat is echter een schier eindeloze serie van katten in allerlei poses, meestal in een etalage of achter een raam, wat een nogal statisch geheel oplevert. Bo vendien is de kwaliteit van een groot deel van de rond tweehonderd foto’s, gemaakt door Jack Jacobs, ronduit slecht. Het aardigste is eigenlijk de tekst van Jan Soer, maar die valt bijkans in het niet bij de zich almaal herhalende kattenportretten. Mogelijk is er voor een echte liefhebber nog wat van af te zien, maar voor een katten fotograferende amateur is het boek, met enkele uitzon deringen, een voorbeeld van hoe het niet moet. gend van opzij fotograferen. Dat geeft een uitstekende indruk van snelheid, doordat de achtergrond vervloeit tot strepen. Zorg er alleen voor, dat u mee blijft draaien, dus ook nog (even) na het afdrukken van de sluiter. Anders zou u toch nog een onscherpe wagen met een ragscherpe achtergrond krijgen. Deze techniek is vooral ook aan te bevelen met kleurenfilm. Willen we na de start één of twee wagens „eruit lichten”, of ligt later in de race het veld verder uit elkaar, dan moeten er langere lenzen op de proppen komen. Voor werkelijk „groot” werk komen we dan al gauw op 200 mm; willen we een portretfoto van de rijdende coureur hebben, dan kan zelfs 500 mm noodzakelijk zijn. Puzzel nummer 32 In ieder vakje van het diagram dient men een lettergreep van het gevraagde woord in te vullen. Horizontaal: 1. specerij; 3. overgeleverd volksverhaal; 5. rivier in Frankrijk; 7. vleesgerecht; 8. politiesoldaat; 9. nevelig; 10. plaats in Gelderland; 12. ingang; 14. neerslag; 16. op prijs stelling; 18. opvoe der; 20. scheepsruimte; 22. krachtiger; 23. happen. Vertikaal: 1. gevleugeld paard; 2. deel van een station; 3. vleesgerecht; 4. letter kennis hebben; 6. telwoord; 7. blijspel; 9. katholiek zendingshuis; 11. pluvierachtige vogel; 13. gerechtsdienaar; 14. viston; 15. vrouwelijk beroep; 17. uit de herinnering gebannen; 19. veelvuldiger; 21. in de buurt. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden, als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. Oplossing puzzel nummer 31 Horizontaal: 1. spook; 5. Vondel; 10. aai; 12. ora; 13. in; 14. U.S.O.; 15. snedig; 17. onze; 19. pro; 21. t.p.22. elp; 24. Isar; 25. egale; 27. ons; 28. Ike; 30. immer; 32. Bea; 34. etter; 36. dom; 37. Ad; 39. t.n.0.; 40. ga; 41. Aa; 43. ijzige; 44. l.s.; 46. en; 48. l.s.k.; VOETSTOOTS NEEM IK nu maar aan, dat u na deze enigszins herfstige zomer des te meer zin hebt in de aan schaf van wat behaaglijke kleertjes voor het op handen zijnde seizoen. Wat de dames en heren ontwerpers betreft, die hebben tijdens hun inventieve modieuze activiteiten met een bewonderenswaar- dige soepelheid zowel achterom als vooruit in de tijd gekeken. In hun herfst- en wintercreaties werden weer rijkelijk beelden uit de jaren veertig en vijftig 50. l.b.; 52. tas; 55. rogge; 57. oke; 59. okapi; 61. age; 62. dam; 64. psalm; 66. raag; 67. iep; 68. es; 69. opa; 71. naar; 73. orkest; 76. era; 78. m.t.; 79. kei; 80. Spa; 81. editie; 82. bloot. Vertikaal: 1. sie; 2. ooi; 3. orgel; 4. ka; 5. vin; 6. onzin; 7. du; 8. esprit; 9. lor; 10. Astrid; 11. A.N.P.; 16. doge; 17. op; 18. Essen; 20. opera; 23. leb; 25. Emma; 26. ara; 27. o.a.; 29. keg; 31. me; 33. epiek; 35. tel; 38. dijk; 39. tel; 42. alg; 45. stam; 46. Erato; 47. nog; 49. sedan; 51. boa; 53. a.p.; 54. siesta; 56. Gerard; 57. om; 58. Epe; 60. klok; 63. agami; 65. spoel; 67. ir.; 68. esp; 70. pee; 72. Ate; 74. rio; 75. Est; 77. ai; 79. k.b. b HET MANTELPAK ZIEN we wede rom in alle glorie terugkomen. Helaas werden de jasjes somtijds van een petrol, paars, anthraciet, verschillende bruinrode tinten, mais en mosterdgeel. De schouders zijn in sommige modellen extravagant breed waarmee een vrouw er mijns inziens bepaald niet eleganter op wordt. Van elegant tot extravagant: in de nieuwe herfst- en wintermode kan men het allemaal zelf aan den lijve on dervinden. De keuze van de film voor race-opna- men kan niet moeilijk zijn: over het algemeen heeft men baat bij een uitge sproken snelle film. Zeker als het niet al te stralend weer is. Films dus met hoge lichtgevoeligheid, zoals de Kodak Tri-X. Het ontwikkelen van die films moet dan wel geschieden in ultra-fijnkorrel- ontwikkelaar. Snelle film heeft een nei ging tot korrelige beelden, en een te grote korrel gaat al gauw storend werken. IN DE CANON Galerie (Reestraat 19, Amsterdam) is de dubbelexpositie ge wijd aan Parijs. De nostalgische beelden van Philippe Salaün en de moderne van Bernard Richebé vormen een enorm contrast. De wereld van Salaün is het kanaal St. Martin, de laatste plaats in Parijs waar men nog kan dromen. Ri chebé belicht de soms futuristische bouwsels van de „nieuwe steden” van de metropole, zoals La Défense. Tot en met 28 augustus van dinsdag tot en met za terdag, 12 tot 18 uur. GALERIE FIOLET (Herengracht 86, Amsterdam) toont werk van de Ameri kaanse fotograaf Lee Friedlander. Tot en met 18 augustus, dinsdag tot en met zaterdag 12 tot 18 uur. Donderdag tot 21 uur. IN GALERIE HANS WINKEL (Rokin 130, Amsterdam) toont de Haarlemse fotogroep De Muggen haar kijk op het jaar 2000. Deze expositie heeft indertijd in het Reinaldahuis in Haarlem veel op zien gebaard. Tot 15 september tijdens de winkeluren. d- Jagerskostuum met knickerbocker, een ontwerp van Marc Bohan uit de herfst- en wintercollectie van het Parijse huis Dior. ir Een goud-lamé avondjapon van Ungaro uit Parijs. ir Gemêleerd tweedjasje met jersey rok van Carven uit Parijs. ir Fluwelen cocktailpakje met wikkelrok van de in Parijs werkzame ontwerper Valentino. MET BEIDE BENEN NOG stevig op de grond staande, wanhopen wij althans voorlopig nog niet. Voor het komende herfst- en winterseizoen valt er voor u in de diverse modezaken heel wat af te snuffelen. Bij de een zult u de gematigde elegance aantreffen, terwijl de ander aan een uitbundige collectie de voorkeur heeft gegeven. In ieder geval zult u bij het bekijken of uitzoeken heel wat ple zierige uurtjes kunnen beleven. IN DE TALLOZE COLLECTIES is er ook nu weer gebruik gemaakt van een enorme verscheidenheid aan materiaal en dat laat zich in de avondkleding voor namelijk manifesteren in zachtglanzend fluweel, brutaal glimmend satijn en glin sterende lurex. Gemetaliseerde stoffen werden erg veel verwerkt in een soort ruimtevaartachtige pakken. Moeten we bij de ontwerpers van deze outfits een zekere mate van wanhoop constateren? Speelt soms de gedachte een beetje mee: „Geen nieuws meer op modegebied, dan Tijdens de wedstrijden op 26 augustus zullen de amateurfilmers aanwijzingen krijgen van Theo Ordeman, televisiere gisseur bij de AVRO. Bovendien ver leent Canon de amateur een uitleenser vice door tijdens de races objectieven beschikbaar te stellen. Kaarten voor dit evenement zijn te verkrijgen bij CENAV B.V., Postbus 242, 2040 AE ZAND VOORT, telefoon 02507-2200. Voor de fotoamateurs volgen hieron der een paar tips van Helmuth Vonk, fotograaf bij het blad Auto-Visie, en derhalve specialist op het gebied van de autosport: Het is natuurlijk doodgewoon zo, dat voor het vastleggen van de auto-sportie- ve actie een filmcamera in principe zeer geschikt is. Autosport is nu eenmaal beweging. Toch is het mogelijk om ook met de fotocamera momenten vast te leggen waarin die zo essentiële beweging als het ware is vastgelegd. Dat vereist een vaar dige fotografische blik, enig inzicht in de sport, waar het om gaat (men moet de „highlights” kunnen onderscheiden) plus een bruikbare camera. Een bruikbare camera, jawel. Want het is helemaal niet zo, dat slechts met een onbetaalbaar-uitgebreide en dure uitrusting bevredigend autosport-foto- werk te maken valt. Men moet zich niet laten misleiden door de koffers vol foto grafische delicatessen, waarmee be roepsfotografen over de circuits sjou wen. Die mensen hebben gewoon hun gereedschap bij zich - ze moeten toege rust zijn voor een veelheid van fotositua- ties. Voor elke klus een ander hulpmid del bij de hand hebben, ómdat ze dood eenvoudig de hoogtepunten niet mógen missen. De toeschouwer staat zijn brood niet te verdienen achter de hekken. Hij wil de herinnering aan de race vasthouden - de spanning, de sfeer, de opwinding. En niet te vergeten: hij wil goede opnamen maken. Foto’s of dia’s om trots op te zijn, te bezitten, op te hangen, te tonen. En daarvoor is beslist geen uitrusting van duizenden guldens nodig. Omdat op vrijwel alle circuits de hek- best een 90 mm lens gebruiken om veel wagens er goed scherp op te krijgen met een redelijke telewerking. Later in de race kan men beter op een langere brandpuntafstand overgaan. Het fotograferen bij een bocht heeft als voordeel dat de wagens recht op de camera afrijden. Dat geeft aanzienlijk minder gevaar voor bewegingson- scherpte. Onnodig te zeggen, dat deson danks een zo kort mogelijke belichting stijd moet worden gekozen, liefst 1/500 of 1/1000 seconde. Het scherpstellen geeft nogal eens pro blemen. De snelheid van de wagen is te groot om erop te kunnen scherpstellen en tegelijk de ontspanknop te bedienen. Vaak verdient het dan ook aanbeveling van tevoren scherp te stellen op het middengedeelte van de baan en alleen maar op te letten of de wagens op dat punt zijn, alvorens razend snel de knop in te drukken. Men kan ook de wagens door de zoe ker volgen en met de camera meebewe- Bij het fotograferen in kleur komt men al gauw in de moeilijkheden omdat kleurenfilms minder gevoelig zijn dan zwart-wit films. Gelukkig is daar tegen woordig een mouw aangepast door de invoering van een paar fihntypen van 23 en 27 DIN. (De laatste staat gelijk met 400 ASA). Belangrijk is dus: een camera hoeft beslist niet extreem duur te zijn om toch goede resultaten te kunnen opleveren. Wél is de mogelijkheid andere lenzen dan alleen de standaardlens te kunnen monteren, belangrijk. Maar vooral de laatste jaren zijn er verscheidene betrek kelijk goedkope kleinbeeld-reflexen op de markt gekomen, bijv, de Canon AE-1, die goede autosportfoto’s zonder meer mogelijk maken. Belangrijk is dat men zelf de sluitertijd kan instellen. En door de verbreiding van de fotografie is een telelens ook niet meer zo’n financieel onhaalbare kaart als vroeger”, aldus Helmuth Vonk. schootje voorzien en ik vraag me af, of we met die „vinding” nou wel zo blij moeten zijn. Asymmetrie komt niet al leen mooi tot uiting bij de sluitingen van mantels, doch in niet mindere mate bij de fraaie wikkelrokken. Pantalons lopen tot aan de voet smal toe en hebben meestentijds bandplooien, terwijl de knickerbockers bijzonder leuk in het nieuwe modebeeld passen. Wat de man tels betreft, naast de lange zult u even eens vele kort modellen aantreffen, va riërend van driekwart tot zevenachtste. HOE DAN OOK, IN AL die variatie staat één ding vast: de rokken zijn korter geworden en wel tot even over de knie. In de collecties lekkere warme mantels zakte de zoom evenwel toch nog tot half op de kuit. De gekozen kleuren zijn bepaald niet uitbundig te noemen. Naast veel zwart biedt het palet smaragdgroen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9