FC Utrecht trainer Berger: RONDE VAN DUITSLAND SPORTIEF GEEN SUCCES ingespeeld elftal Connors leidt geldklassement Vier kanshebbers voor schaaktitel Berti Vogts onderscheiden Lammers 21e in training Laszlo Balint heeft recht op Ajax I ig „Beginnen met een NK ATLETIEK BEGONNEN ■ras I l Ruim 750.000 I Nieuweling Omlijsting 15 19 7 9 AUGUSTUS I SPORT ZATERDAG 1 1 Wie maakt dat uit? Grote afknapper i ie I- n Doorslaggevend verschil j4- Jan Raas: 13e overwinning Gé Tebroke weer eens geblesseerd si- Gerard Tebroke: anti-dimax Enige nieuweling in de FC-Utrecht- B i i t 1 voorbij gelopen worden? Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ J r V- i 3 3 1 (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Bijna stond de naam van Gerard Tebroke vrijdagavond in het NOC-boekje, waarin alleen maar atleten genoteerd worden, die voldoen aan de Moskou-limiet. Precies zes kilometer en 100 meter ging het in Nijmegen, op de eerste avond van het Nederlands atle- tiekkampioenschap, voortreffelijk met de veelvoudige nationale recordhouder, die op weg leek de limiet van 27 minuten en 55 seconden te scoren. Voor het strijdverloop was het jammer dat de Helmondse Annie van Stiphout, die al licht geblesseerd aan de start was ver schenen, moest uitstappen. De Groningse Marga Wiegman greep in 9.31.3 brons. DIEREN. Na het uitspelen van de afgebroken partijen voor de achtste ron- DÜSSELDORF. Vrij verrassend is Berti Vogts gekozen tot Westduitse voet baller van het jaar. Vogts, die aan het einde van het seizoen een punt achter zijn actieve carrière zette, kreeg van de West duitse sportjournalisten 177 stemmen. Vier meer dan Bernard Dietz van MSV Duisburg, die op de tweede plaats ein digde. Een titelprolongatie ook bij het hink- stapspringen, waar het niveau uitstekend was. De Amsterdammer Roy Sedoc kwam met 15.89 meter tot zijn op een na beste prestatie in zijn carrière, al had hij de steun van een te fikse rugwind. Dit had de Roosendaler Peter van Leeuwen niet om toch uit te komen op 15.59 meter. Bijna een halve meter verder dan zijn persoon lijk record. Het brons ging ook naar Roo sendaal via de 15.02 meter hinkende, stap pende en springende Eddie Ijzerman. De uitslagen van de vrijdag uitgespeel de afgebroken partijen voor de achtste en voorlaatste ronde zijn: Langeweg-Dennis Dieks 1-0, Brom-Van der Wiel ‘A-'A, Nemet-Pliester 1-0, Van der Sterren-Kuyf 1-0, Vogel-Van Baarle 1-0, Van Riemsdijk-Böhm ‘A-'A. Stand na acht ronden: 1. Langeweg 7 punten, 2. Hofland, Van der Wiel en Lith 6'A, 5-12. Borm, Janssen, De Roode, Van der Linde, Dennis Dieks, Van Sterren, Vogel en Nemet 6. schap toewerkt, plaatste zijn bekende demarrage en was daardoor twee secon den sneller bij de eindstreep dan het sprintende peloton. Het was Raas’ der tiende overwinning van dit seizoen. De uitslag van de vierde etappe: 1. Jan Raas (Ned. )260 km in 6 uur, 59 min. 36 sec.; 2. Patrick Sercu (Bel.) op 2 sec.; 3. Noel de Jonckheere (Bel.) z.t. Algemeen klassement na vier etappes: 1. Didi Thurau (Wdl.) 22 uur, 42 min. 13 sec.; 2. Aad van den Hoek (Ned.) op 1 min. 18 sec.; 3. Francesco Moser (Ita.; op 2 min. 35 sec.; 4. Danny Clark (Aus.) op 4 min. 15 sec.; 5. Gerrie Knetemann (Ned.) op 4 min. 28 sec.; 6. Ludo Peeters (Bel.) op 4 min. 31 sec.; 7. Ferdi van den Haute (Bel.) op 4 min. 41 sec.; 8. Gody Schmutz (Zwi.) op 4 min. 50 sec.; 9. Eric van de Wiele (Bel.) op 4 min. 56 sec.; 10. Fedor den Hertog (Ned.) op 4 min. 56 sec. Van de dames verdiende Martina Na vratilova tot nu toe het meest. Met 384.503 dollar doet de winnares van Wimbledon weinig voor Connors onder. De zestienja rige Amerikaanse Tracey Austin werd dit jaar al 218.323 dollar rijker en haar land genote Cyris Lloyd-Evert 207.852 dollar. UTRECHT. Han Berger blikt con tent terug op de afgelopen vakantiepe riode, meestal de tijd waarin FC Utrecht ferme aderlatingen moet on dergaan. Vorig jaar nog werd in juni afscheid genomen van Piet Hamberg, Piet Wijnberg, Blagoj Istatov en Ton Wickel. Nu een jaar later hebben zich nauwelijks veranderingen voor gedaan in de selectie van het A-team. Berger: „Dat is onze grote winstpunt. We kunnen dit keer met een ploeg beginnen die al ingespeeld is. Dat be tekent dat we de eerste maanden van het nieuwe seizoen niet nodig hebben om een concept te vinden. Maar nu dan even de hoop en illusies die mr. Masman als voorzitter van de Stichting Arbeidszaken in Boedapest de grond in heeft geboord! Dat is nog Vooral onze start zal daarbij van groot belang zijn. Omdat ze na die thuis wedstrijd tegen NAC meteen al naar PSV en MW moeten, zal het nodig zijn dat we direct op scherp staan”. Geen Kramer dus op Galgenwaard, wel weer een rentree van Jan Streuer. Uitgerekend tegen de ploeg (NEC) waartegen hij op 30 januari ’77 een beenbreuk opliep, hoopt de schotwaar dige middenvelder op 19 augustus zijn rentree te maken. Ook Henk van der Vlag is weer fit. „Vorig jaar moesten we onderaan de ladder beginnen, omdat er in iedere linie een speler ingepast moest wor den”, zegt Han Berger, „nu hebben we een stel spelers dat in de eredivisie gerijpt is. Jongens met te weinig per spectief zijn vertrokken; de anderen kunnen profiteren van de opgedane ervaringen. Jammer alleen dat Joop Wildbret ik ben erg blij dat hij is gebleven wegens een schorsing de eerste twee wedstrijden, tegen NEC en PSV, langs de kant moet blijven. En dat Leo van Veen mogelijk nog in Amerika vertoeft wanneer bij ons de competitie start. Afgelopen seizoen is wel gebleken hoe belangrijk beide zijn voor de ploeg”. Han Berger gaat zich komend sei- zoen niet alleen met de technische be geleiding van het A-team bezighouden, hij heeft ook de omlijsting van de thuiswedstrijden voor zijn rekening genomen. „We hebben qua recettes een erg teleurstellend seizoen achter de rug, ondanks de behoorlijke prestaties van ons verjongde team. Via allerlei stuntjes proberen we wat meer leven in de brouwerij te brengen, het publiek wat meer te boeien”. Bij Utrecht moet het lukken". Ook krijgen tal van jonge spelers een kans op Galgenwaard, zeker nu routiniers als Cor Hildebrand en Ben Schubert geblesseerd moesten afhaken. „In Amerika is het al gemeengoed om rond de thuiswedstrijden van alles te organiseren, bij ons was het tot nu toe allemaal nogal monotoon. Dat gaat anders worden. We hebben een reeks evenementen op stapel staan rond FC Utrecht. Niet alleen komt er een open dag, waarop alle supporters zich in het stadion kunnen melden om met de spelers te praten, we gaan ook bevorderen dat de toeschouwers zich ’s zondags op Galgenwaard wat beter kunnen amuseren”. Sepp Maier, die de voorafgaande twee jaar deze eer ten deel viel, werd met 86 stemmen derde. Het is de tweede keer dat Vogts als voetballer van het jaar werd gekozen. Eerder gebeurde dat in 1971. Doorslaggevend in de verkiezing van de 94-voudige international is, dat de ex- aanvoerder van Borussia Mönchenglad- bach na zijn zware blessure in Argentinië zijn club in de slotfase van de competitie leidde naar een onverwacht succes: het behalen van de UEFA-beker. Deze volgorde ontstond doordat Lange weg zonder verder spelen zijn afgebroken partij tegen Dennis Dieks won, terwijl Van der Wiel tegen Frans Borm op remise bleef steken. Zeker is dat drievoudig titel houder Ivan Nemet uit Joegoslavië in de slotronde wordt onttroond. Hij heeft een punt achterstand op Langeweg maar kan door de onderlinge duels in de top, die nog gespeeld moeten worden geen eerste meer worden. selectie is Ron van Oosterom, die door FC Twente is uitgeleend. Ron: „Ik heb een leerzaam jaartje bij Heracles ach ter de rug, maar ik wil het nu graag in de eredivisie proberen. Berger wil me een serieuze kans in het A-team geven. t t s t 1 e 1 „Ik durfde het niet op een eindsprint aan te laten komen. Tijdens de race kreeg ik weer wat pijn in de zij. Een oude kwaal. Daarom ben ik eerder van Carla wegge gaan. Het ging eigenlijk erg makkelijk”, aldus Tineke Kluft, die zich de afgelopen vier weken in Frankrijk in alle rust voor bereidde. De tijden van Tineke Kluft en Carla Beurskens waren redelijk: 9.16,9 en 9.22,6. I) l- i, 1- 1- f- e 9 3- n n ri Daar komt nog iets bij maar dat is iets dat mr. Masman, de voorzitter van de Stichting Arbeidszaken, zich niet hoeft aan te trekken, maar dat mij persoonlijk een beetje pijn doet als, laat ik zeggen „ingewijde” in het leven achter het ijzeren gordijn. Mr. Jan Masman had, zoals u zich herinnert, het Ajax-bestuur ervan beticht zich onfatsoenlijk te hebben gedragen te genover FC Den Haag-doelman Hans Galjé en nog zo het een en ander, dat tenslotte min of meer in der minne is geschikt. Masman vond blijkbaar dat Ajax tegenover Hans Galjé illusies had gewekt, die daarna bij de onder- handelingen met FC Den Haag niet waar gemaakt werden, en inderdaad, daardoor „beschadig” je iemand. Je zal het zelf maar zijn. De hoop bij een wereldclub als Ajax te komen (droom van iedere jongen), daar ook meer geld te verdienen, en die hoop wordt dan de bodem ingeslagen omdat Ajax niet wil betalen wat FC Den Haag vraagt. Toch registreert Berger een teleur stelling: het afhaken van Frank Kra mer. „Hij heeft zich erg onvolwassen opgesteld”, vindt de FC-oefenmeester. „Een vervelende zaak, want iedereen was er bij ons van overtuigd dat hij zou komen. Onze voorzitter was van plan om de zaak juridisch op de spits te drijven, maar ik wil geen speler die zich eigenlijk niet tot ons aangetrok ken voelt”. Han Berger: „Door de extra UEFA- Cupplaatsen wordt de nieuwe competi tie een stuk interessanter voor de mid denmoters. Het wordt wel een zware opgave, nu Twente en vooral Sparta zich duchtig versterkt hebben, maar toch moeten we gokken op die zesde plaats. De afgelopen seizoenen hebben we er vaak dicht in de buurt gezeten. De 32-jarige Australiër Alan Jones was met zijn Williams het snelst. Hij bracht het ronderecord op 1.34,30 (gemiddelde snel heid 226,8 kilometer per uur). Daarna volgden de Franse Renaultcoureurs Jean- Pierre Jabouille en René Arnoux met res pectievelijk 1.34,45 en 1.34,49. De Roosendaalse Tineke Kluft prolon geerde haar drie kilometertitel door haar eeuwige rivale, de Limburgse Carla Beurskens, al 500 meter voor de finish af te troeven. de van het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap komen in Dieren nog slechts vier spelers voor de titel in aanmerking. Kick Langeweg voert het klassement aan met een half punt voorsprong op het trio Van der Wiel, Hofland en Lith. Maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat het Causio hoogstwaarschijnlijk niet bij Krol, of bij Suurbier, of bij Balint was gelukt. Zulke oude rotten plegen de streken van sluwe vossen uitstekend door te hebben. En zie, in het Amsterdam 704-toemooi kreeg ik een nog recenter voorbeeld voorge schoteld van het verschil tussen een geroutineerde en een onervaren spe ler, dat doorslaggevend kan zijn voor de uitslag van een wedstrijd. De nieu we Ajax-aankoop, Peter Boeve, stond op de linksbackplaats. Hij deed het daar heel behoorlijk, al kreeg Kurt Welzl de kans te bewijzen dat hij heus heel aardig kan voetballen, zoals zijn vroegere en ook huidige trainer Georg Kessler altijd beweerd heeft. Maar op een gegeven moment, in de eerste helft, toen Ajax nog iets sterker en beter oogde dan AZ’67 in die Grote Finale, gleed Kurt Welzl behendig langs Peter Boeve. Deze achtervolgde Welzl tot enkele meters in het straf schopgebied en poogde toen met een wanhoopssliding van achteren de bal ZELTWEG. In de eerste trainings- sessie voor de race om de grote Prijs van Oostenrijk op het circuit van Zeltweg, die zondag wordt gehouden, heeft Jan Lammers vrijdag met zijn Shadow de 21e tijd gemaakt van de 26 deelnemers. Lam mers legde de 5,942 kilometer af in 1.40,69. Nu moet ik daar meteen aan toevoe gen, dat ik toen zo’n beetje de enige journalist ben geweest die Jantje Everse niet uitgesliept heeft, omdat hij zich zo gemakkelijk door de schijn beweging van Causio liet verlakken. Causio maakte een beweging alsof hij buitenom wilde gaan, draaide zich om en ging binnendoor en kon toen onge hinderd naar Schrijvers stomen en doelpunten. Die Causio is een sluwe vos, en het zou er triest met het voet bal voorstaan, als een voorhoedespeIer nooit meer een achterspeler via een schijnbeweging zou kunnen of mogen vemachelen. Everse had goed ge speeld, en mag hij, als tamelijk oner varen speler, dan alsjeblieft eens één keertje door een routinier als Causio Jimmy Connors is in de derde ronde van het toernooi in Indianapolis bijna uitgeschakeld door de Hongaar Balasz Taroczy. Connors had in de derde en beslissende set een achterstand van 2-5 en kreeg een wedstrijdpunt tegen op 4-5. Hij doorstond echter de moeilijkheden en won tenslotte met 5-7, 6-1, 9-7. John Mc Enroe, na Connors als tweede geplaatst, kwam heel wat gemakkelijker in de kwartfinales. Hij versloeg Ricardo Ycaza (Ecuador) met 6-1 en 6-1. Plotseling was daar de greep naar het achterbeen, naar een plekje boven de knieholte, gevolgd door een moedeloos gebaar. Wat een prachtige start van het kampioenschap had kunnen worden werd voor de toch al zo vaak door de blessure- duivel bezochte Gerard Tebroke een desil lusie. Een spierscheuring maakte een ein de aan zijn illusies en aan een voorgeno men serie internationale wedstrijden die woensdag in Zürich had moeten be ginnen. een echte wedstrijd. Tot nu toe is ieder een tevreden gesteld. Thurau leidt het klassement, Thaler won al een etappe, terwijl de einige Duitse profploeg met de etappewinst van de Zwitser Ren Savary ook al een succesje boekte. De enige, die zich niet bij het leider schap van Thurau neerlegt is Frances Moser. De Italiaan maakte vrijdag 23 seconden van zijn achterstand goed tij dens de tussensprints met tijdvergoe- ding, maar hij deed verder overigens geen serieuze aanval om Thurau nog in moeilijkheden te brengen. De enige be langrijke ontsnappingen van vrijdag kwamen op naam van de Zwitser Joseph Wehrli, die 200 kilometer voorop reed met een maximale voorsprong van der tien minuten en van Jan Raas tijdens de laatste kilometer. De Zeeuw, die naar zijn topvorm voor het wereldkampioen- voor diens voeten weg te halen. In plaats daarvan haalde hij Welzl, zoals te verwachten viel, onderuit en de Oostduitse scheidsrechter Prokop hoefde toen niet zijn fantasie op tops nelheid te laten werken om tot een penalty te besluiten. Kees Kist schoot de bal d la Neeskens snoeihard langs Piet Schrijvers, die allang blij was dat hij geen tijd had gehad zich in de baan van het schot te storten. Het was toen 0-1 voor AZ’67, een mooie opsteker. Kort daarop werd het weliswaar 1-1 via een fraaie combina tie afgerond door Frank Amesen, maar in de tweede helft kon AZ’67 er 1-2 van maken en de beker verdiend mee naar huis nemen. Wat ik nu maar zeggen wil. is dat het hoogst onwaar schijnlijk is dat een routinier als Ba lint eenzelfde domme, onbekookte overtreding, op dat moment en op die plaats, gemaakt zou hebben als Peter Boeve, en hoewel het best kan zijn dat AZ’67 in dat geval niet met 1-2 gewon nen had maar met 0-7 (voetbal is onbe rekenbaar. nietwaar?) ligt het toch meer voor de hand te veronderstellen dat het 1-1 zou zijn gebleven. Of zoiets. i Het is duidelijk dat deze voor het eerst sinds 1962 weer gehouden prof ronde een Duitse winnaar op moet leveren. Vrijwel het complete peloton heeft zich bij dit gegeven neergelegd en profiteert verder van de rijkelijk aanwezige start- en prij- zengeldeh. De profronde van West- Duitsland is dan ook niet veel meer dan een demonstratie onder het mom van Een anti-climax, ook voor Klaas Lok, die eveneens op weg leek naar een voor treffelijke tijd, „maar toen Gerard uit stapte was de inspiratie weg", aldus de Utrechter, die dan ook terugviel, maar uiteraard wel won in 28.44,4, op ruime afstand gevolgd door de nationale 25 kilo- meterkampioen Gerard Nijboer (een knappe 29.12,8) en verrassend de Zeeuw Hugo Duysse (29.18,9). In ieder geval is het buiten kijf dat bij een aankoopverbod van Balint niet langer de Ajax-trainer en het Ajax- bestuur de Ajax-achterhoede compo neert, maar de Stichting Arbeids zaken. een jongere, onervaren speler maar even mis hoeft te gaan om in een belangrijke wedstrijd een onnodig doelpunt te incasseren, waardoor die wedstrijd verloren gaat, althans Ajax uit de Europa Cup wordt gewipt, en zo om en nabij een miljoen aan verdere inkomsten gederfd wordt. Ik wees toen op de manier waarop Causio in de wedstrijd Ajax-Juventus, vlak voor tijd Jan Everse vemachelde en het broodnodige doelpunt kon scoren (het werd meen ik 2-1, ik vergeet zulke uitslagen altijd onmiddellijk), waar door Juventus thuis aan 1-0 genoeg had om de volgende ronde te bereiken. Misschien was het in Amsterdam ook 1-1 en bleef het in Turijn 0-0, maar hoe dan ook, het Causio-doelpunt was van doorslaggevende waarde voor Ju ventus. Wie dan wel? Ruud Krol zit al bij Ajax. Adrie van Kraay, Michel van der E Korput, Aad Mansveld Epi Drost Ronald Spelbos, Kees Guyt, Rinus Is- rael? Piet Huyg dan? Israel is 37, E Mansveld 35, Drost wordt 34, nog afge- E zien van het feit dat zij geen van E drieën het aantal interlands van Ba- lint kunnen benaderen, zelfs Israel E niet, als die inderdaad op 43 is blijven E steken, zoals het voetbalhandboek van de KNVB aangeeft. E Maar dan misschien geen routinier, E maar een leuke jonge veelbelovende S verdediger? Wie maakt nou in 's he- Smelsnaam uit wat voor soort speler Ajax mag kopen? Ajax heeft al Jan s Everse, Peter Boeve, Kees Zwambom. S Guido Pen, allemaal verdienstelijke E achterspelers (en daarenboven nog de E alierverdienstelijkste jongere, Piet Wijnberg), maar dat is blijkbaar niet E het soort speler dat Ajax zoekt. Ik gaf S vorige keer een voorbeeld hoe het met HÜRTH (ANP). De profronde van West-Duitsland is bij de wedergeboorte een weinig spectaculaire gebeurtenis. Ook de vierde etappe, gewonnen door Jan Raas, veranderde niets aan het klassement. Didi Thurau behield de lei ding met een minuut en 18 seconden voorsprong op Aad van den Hoek en twee minuten 35 seconden voorsprong op oud-wereldkampioen Francesco Moser. eens andere koek dan een verhuizing E van Den Haag naar Amsterdam! Ba- lint en zijn gezin waren in de stellige verwachting dat zij de betrekkelijke E armoe en de betrekkelijke onvrijheid in de Hongaarse volksrepubliek een paar jaren lang, en wie weet wel voor E altijd, konden inwisselen tegen de be trekkelijke rijkdom en de niet eens zo erg betrekkelijke vrijheid van Neder land, toevallig een van de leefbaarste plaatsen op aarde. Zo’n verhuizing is -4- Han Berger We moeten het publiek gaan vermaken ^iiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Kijk, dat bedoelde ik nou toen ik E schreef dat Ajax recht had op Balint E en Svilar. Laszlo Balint is een Hon- gaar, hij heeft 61 maal voor het Hon- gaarse elftal gespeeld, je mag hem dus E rustig een routinier noemen (Ruud E Krol speelde maar een paar wedstrij- den meer in het Nederlands elftal), en E nu zegt de Keuzecommissie van CRM, E dat deze niet-EG'er niet door Ajax mag worden aangetrokken, omdat E Ajax heus wel een gelijkwaardige spe- E Ier in Nederland kan vinden. dromen van Hans Galjé in het niet verzinken. Daar kwam nog bij dat Ba- lint als ALLEREERSTE Hongaar offi- E deel toestemming van zijn regering kreeg om in een ander land te gaan voetballen. Puskas, Varga, Kocsis en E andere Hongaren die naar het Westen E kwamen om daar profvoetballer te worden, moesten daarvoor vluchten, dus zeg maar: deserteren. Balint kreeg het in zijn schoot geworpen. Ajax! Amsterdam! Nederland! Denkt u zich even de opwinding in huize Baling in, E zij hadden ongeveer het grootste lot in E de loterij getrokken dat je in een land achter het ijzeren gordijn kan trek- ken! En toen kwam de Stichting Ar- E beidszaken: eh. geen EEG-land, eh. zulke spelers kun je in Neder- land ook wel kopen, eh. Wat een E afknapper voor die mensen in Boeda- E pest, wat een desillusie, wat onaardig en onmenselijk eigenlijk van Masman c.s. I in zo’n land een droom, waarbij alle 1 NEW YORK. Het tennis in de grote toernooien heeft de Amerikaan Jimmy Connors dit jaar al 388.405 dollar, dat is ruim driekwart miljoen gulden, opgele verd. Connors is daarmee de speler met het hoogste inkomen uit tennis alleen. Tweede op de lijst van verdiensten staat zijn landgenoot John Mc Enroe met 352.019 dollar. Derde is de winnaar van Wimbledon, Björn Borg, die 292.867 dol lar mocht incasseren. Zonder een bal te slaan „ving” de Zweed echter begin dit jaar al ruim twee miljoen gulden uit advertentiecontracten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15