HALF SEPTEMBER CONSTITUTIONELE CONFERENTIE Lancering van raket in India deels geslaagd Van der Klaauw Oud-premier Rabin in memoires: REGERING KONDIGT MAATREGELEN AAN Advocate Westduits weekblad: Beloning voor Artsen in aanhouding Portugal t van Mengele in staking morgen naar Bondsrepubliek Klan loopt King-mars ra i 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 ZATERDAG AUGUSTUS 1 1 ten ta ten ing ing n de van- laat- van land den. iden plan tuto- joen cties Ivijf- er in (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het Britse kabinet is gisteren tijdens een bijzon dere zitting akkoord gegaan met de plannen van premier Margaret Thatcher voor een regeling van het 14 jaar oude conflict in Rhodesië. Volgende week zullen alle betrokken partijen worden uitgenodigd voor een constitutionele conferen tie, die half september onder voorzitterschap van de Britse minister van Buitenlandse Zaken lord Carrington in Londen moet worden gehouden. ink ing atie ing Brits kabinet akkoord met plan voor Rhodesië Israel om hulp Noodtoestand Nicaragua wordt spoedig opgeheven Trage behandeling van zaak-Strippel k aS de Golf van Bengalen, neer in de Indische Oceaan, zo meldde het Indiase persbu reau PTI. ;pu- een U>' l en I de :ken gun- i de het ndse van n de scht. rden tend Rabin was in 1970 ambassadeur van Israel in de Verenigde Staten. Hij werd op een bepaald moment opgebeld door Hen ry Kissinger, die toendertijd adviseur was van president Nixon inzake de nationale veiligheid. Deze bracht hem het dringende verzoek van koning Hoessein over, dat Israel ten gunste van de Hasjimitische vorst zou ingrijpen in diens conflict met de door Syrische tanks gesteunde Pales- tijnen. TEL AVIV (DPA/Reuter). Toen de Jordaanse koning Hoessein in 1970 in Zijn land in een heftige strijd gewikkeld was met de Palestijnen, riep hij de Israëlische luchtmacht te hulp. Dit staat in de eerdaags te verschijnen memoires van de voormalige Israleische sociaaldemocratische premier Jits- gak Rabin. Actieve steun van Israel aan de mo narch van het buurland bleek naderhand niet nodig toen Israel Syrië bedreigde, trok dat land zijn tanks, waarmee het de Palestijnen in Jordanië steunde, op eigen gebied terug. Over de strijd in Jordanië in 1970 staat in het boek verder dat Rabin, toen hem het Jordaanse verzoek was overgebracht, verklaarde te willen weten wat het Ameri kaanse standpunt was. Kissinger had hem daarop nogmaals opgebeld en gezegd: „De Verenigde Staten ondersteunen het Jordaanse verzoek”. Later had Rbin een boodschap van de Amerikaanse president ontvangen waar in deze zei: „Ik zal nooit de rol vergeten die Israel gespeeld heeft ter voorkoming van een machtswisseling in Jordanië. De Verenigde Staten zijn gelukkig met een bondgenoot als Israel in het Midden-Oos- ten”. Met deze maatregelen beoogt de rege ring een normalisering van het leven in Nicaragua. Men had berekend, dat de verbrande trappen ongeveer 2.500 km. uit de kust in de oceaan zouden neerkomen en dat de vierde trap met nuttige belasting in een baan om de aarde zou komen, maar om dat er iets fout ging, stortte de laatste trap in de Golf van Bengalen op 500 km. van de lanceerplaats. De regering maakte verder een serie hervormingsmaatregelen bekend die tot doel hebben de corruptie van overheids dienaren (een wijdverbreide misstand on der het bewind van Somoza) tegen te gaan. Zo moeten de ambtenaren binnen kort hun persoonlijk bezit aanmelden en moeten zij opgeven wat hun zakelijke belangen zijn, of die van hun familie. half- ten iode van eslo- derd van con- plus iore- (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. Morgen vertrekt minis ter Van de Klaauw van Buitenlandse Zaken voor een vierdaags bezoek naar West-Duitsland. De reis is niet bedoeld om specifiek Duits-Neder- landse problemen te behandelen, maar veeleer als een „tour d’hori- zon”, zoals Van der Klaauw dat altijd noemt, waarbij aldus een woord voerder van de Nederlandse ambas sade in Bonn actuele politieke vraagstukken aan de orde zullen komen. WENEN (DPA). Het „Joods Docu mentatiecentrum” in Wenen heeft giste ren 50.000 dollar uitgeloofd voor inlichtin gen die tot de arrestatie leiden van de nazi-misdadiger Josef Mengele. Simon Wiesenthal, directeur van het centrum, verklaarde dat bovendien 10.000 dollar zal worden gestort in een sociaal fonds van de politie van het land, waarin Mengele zal worden aangehouden. Josef Mengele, voormalig kamparts in Auschwitz, wordt verantwoordelijk ge acht voor de dood van duizenden mensen. Afgelopen woensdag heeft het hoogge rechtshof van Paraguay Mengele verval len verklaard van zijn Paraguyaanse nati onaliteit, die hij sinds 1959 bezat. Daniel Ortega, lid van de junta, kondig de aan dat op 22 augustus de vrijheid van de pers wordt ingesteld. Op die dag komt een eind aan de maandenlang van kracht geweest zijnde noodtoestand. (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halker) LISSABON. De Portugese orde van geneesheren heeft gisteren een staking voor onbepaalde tijd afgekondigd. De Portugese artsen zullen alleen nog maar noodgevallen helpen en hun particuliere spreekuren houden. De staking is gericht tegen president Eanes, die de afkondiging van een artsenstatuur zou tegenhouden. Op de achtergrond speelt de onvrede van de Portugese orde van geneesheren over de wet op de nationale gezondheids dienst die enkele maanden geleden door het parlement werd goedgekeurd. Vol gens deze wet moet in Portugal gratis Voor het begin van de conferentie zal aan de deelnemers een ontwerp-grondwet voor Rhodesië worden voorgelegd. In Londen is niet bekendgemaakt welke lei ders zullen worden uitgenodigd, maar wel is meegedeeld dat geen vertegenwoordi gers van andere Gemenebest-landen aan de onderhandelingen zullen deelnemen. Over het nieuwe Britse Rhodesiëplan is afgelopen weekend overeenstemming be reikt op de topconferentie van het Geme nebest in Loesaka, Zambia. De Britse gezant voor Rhodesië, Derek bay, zal binnenkort naar Salisbury reizen om de Britse voorstellen uiteen te zetten aan de Rhodesische premier Abel Moezo- rewa. De Britse regering heeft duidelijk gemaakt dat het Moezorewa vrij staat de blanke ex-premier Ian Smith nu minis ter zonder portefeuille in Moezorewa’s regering in zijn delegatie op te nemen. Maar het is in Londen een publiek geheim dat Engeland liever een andere vertegen woordiger van de blanke minderheid ziet komen dan de Onbuigzame Smith. Uitnodigingen zullen zeker ook gezon den worden aan de leiders van het Patriot tisch Front, Joshua Nkomo en Robert Moegabe. Volgens president Julius Nyere- re van Tanzania staat het Patriottisch Front niet afwijzend tegenover de Britse plannen. Als het nieuwe initiatief schip breuk lijdt zal dat niet aan het Patriottisch Front, maar aan de regering-Moezorewa of aan Zuid-Afrika liggen, aldus Nyerere. Hij zei dat het Patriottisch Front het idee van nieuwe verkiezingen en een nieu we grondwet niet afwijst. „Het Patriot tisch Front verlangt alleen dat er het noodzakelijk gezag zal zijn om vrije en eerlijke verkiezingen te verzekeren. Ze hebben gelijk. Ik eis dat ook. De Britten moeten laten zien dat zij over het gezag beschikken om toezicht te houden op de verkiezingen.” De uitspraak betekent kennelijk dat het Front bereid is tot compromissen op een van de meeste controversiële punten: de deze week herhaalde eis dat het regerings leger van Zimbabwe-Rhodesië wordt ont bonden en vervangen door het guerrillale- ger van het Front. De regering droeg mensen die illegaal boerderijen en ander particulier eigen dom bezet hebben, verder op deze eigen dommen onmiddellijk aan hun rechtmati ge eigenaars terug te geven. Nicaragua- nen die menen dat hun eigendom ten onrechte is geconfisceerd werden opge roepen contact met de autoriteiten op te nemen. De villa’s van Somoza en diens medewerkers zullen in de toekomst ge bruikt worden als musea, scholen en on derkomens voor speciale bezoekers. Functionarissen van het nieuwe bewind zijn niet van plan er hun eigen residentie van te maken. >ben tati- I rbo- ma- jven van NS- De memoires van de Israëlische oud- premier, die onder de titel „Dienstboekje” gebundeld op de markt zullen komen, verschijnen vanaf gisteren in de Israëli sche krant „Maariv”. Zij leidden tot een storm in politiek Israel, toen de televisie twee dagen geleden gewag maakte van passages waarin Rabin fel uithaalt naar Simon Peres, die op dit moment leider is van de (oppositionele) sociaaldemocrati sche partij en tijdens het premierschap van Rabin de portefeuille van Defensie beheerde. Toen Rabin gevraagd werd naar zijn reactie op de onenigheid tussen hem en Peres, zei hij: „Ik blijf bij elk woord zoals Jiet in mijn boek staat”. Peres wil eerst het hele boek lezen voordat hij een beslissing neemt over stappen tegen de auteur. nde- aan- zoor mis- jaar jrlo- op- mi- ring it te Eco- ant- ’een i op I 1975 in- ndi- kke- van ege- De n de lijke men sten uwe NEW DELHI (Reuter). India heeft gisteren zijn eerste viertrapsraket gelan ceerd, maar naar het oordeel van ruimte- vaartautoriteiten slaagde het karwei slechts gedeeltelijk. De vierde trap kwam vijf minuten na de lancering vanaf het eiland Sriharikota ten oosten van India in 'ging ■ordti nties irak- na- and- and- 1. Bui- aoet aar- cers ion- BW, mor len, r L. I een aan Idus Uit een perscommuniqué vanuit het ruimtevaartcentrum haalde PTI aan dat de tweede trap van de 17 ton zware raket van het type SLV-3 zich abnormaal had gedragen en dat deskundigen naar de oorzaak zochten. UTRECHT (ANP). Het is zeer bedenkelijk dat het onderzoek naar de rol van de voormalige SS-officier Arnold Strippel bij het bunkerdrama van januari 1944 in Vught zo traag verloopt. Als het te lang duurt, zijn alle getuigen overleden. Ook nu de officier van justitie van Frankfurt de zaak in handen heeft, duurt het allemaal nogal lang. Dit zei Barbara Huessing, advocate van het Westduitse weekbald „Stern”, gistermiddag op een persconferentie in Utrecht. In Vught stierven tien vrouwen in de nacht van 15 op 16 januari 1944 na een nacht, bij wijze van straf, met 81 andere vrouwen opgesloten te zijn geweest in twee cellen met minimale afmetingen. Vorig jaar publiceerde „Stern" een arti kel over de moord op 20 kinderen in een school in Hamburg in 1945, ook bij deze moord zou Strippel betrokken zijn ge weest. Naar aanleiding van dit artikel heeft een Nederlandse vrouw, mevrouw Non Verstegen, een klacht ingediend bij de Hamburgse officier van justitie. Deze heeft de zaak echter doorverwezen naar Frankfurt, Strippels woonplaats. Na 35 jaar werd daarmee een onderzoek geo pend naar het aandeel van de SS-officier in Vught. Al elf jaar geleden, in 19t>o, heeft het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) materiaal over kamp-Vught naar West-Duitsland gestuurd. Hiermee is mets gebeuld, limulut het al die tijd in het Westduitse plaatsje Fran kenthal, de woonplaats van de latere com mandant van Vught, Hüttig, heeft gezondheidszorg komen voor iedereen. De orde van geneesheren beschouwt deze wet als een aanslag op de vrijheid van onderneming en de kwaliteit van de ge zondheidszorg. Het artsenstatuut, dat in mei door de regering-Mota Pinto in overleg met de orde van geneesheren is opgesteld, door kruist de uitgangspunten van de nationale gezondheidsdienst. President Eanes heeft het statuut daarom doorgezonden naar de Revolutionaire Raad (het hoogste staats orgaan in Portugal) om te zien of het niet in strijd is met de Grondwet. De orde van geneesheren wil met haar staking echter een onmiddellijke afkondiging van het statuut afdwingeh. De precieze omvang van de staking is moeilijk te schatten, omdat veel artsen met vakantie zijn, waardoor zonder meer al een groot aantal spreekuren zijn verval len. De Portugese vakbond van geneeshe ren keert zich tegen de actie, die zij ille gaal noemt, omdat de orde geen vak bondsbevoegheid heeft. Deze vakbond heeft echter weinig aanhang onder de artsen, die in de regel conservatief zijn georiënteerd. MANAGUA (UPI). De uit vijf leden bestaande junta „van nationale wederopbouw”, die Nicaragua regeert sinds Anastazio Somoza als president werd verdreven, heeft gisteren bekendgemaakt dat het nachtelijk uitgaans verbod wordt opgeheven, ciat niet langer militairen langs de straten van de hoofdstad Managua zullen patrouilleren en dat restaurants, bioscopen en andere avondzaken met onmiddellijke ingang heropend zullen worden. gelegen. Volgens mevrouw Huessing is het moei lijk om Strippel wegens moord te vervol gen, omdat hij de vrouwen niet „persoon lijk en rechtstreeks” heeft gedood. Zware mishandeling, de dood tengevolge heb bend, kan met de huidige Westduitse wet geving, oorlogsmisdadigers niet meer ach ter de tralies brengen. Mevrouw Verstegen heeft al in 1946 haar ervaringen op papier gezet. Zij ver telt daarin dat zij meer dood dan levend de bewuste nacht in kamp-Vught is door gekomen. Haar verslag wordt nu ook door de officier van justitie in Frankfurt be trokken bij het onderzoek naar Strippels oorlogsmisdaden. Volgens directeur A. J. van der Leeuw van het RIOD, is er in 1968 ongeveer zesduizend pagina’s aan materiaal over Vught naar West-Duitsland gestuurd. Strippel is erbij geweest, zegt Van der Leeuw, maar slechts als derde in rang. Toch is er inderdaad sprake van traag heid bij de Westduitse justitie, aldus de heer Van der Leeuw. Aan het eind van deze maand zal de Amsterdamse officier van justitie, mr. De Beaufort, die speciaal belast is met het onderzoek naar oorlogsmisdaden, naar West-Duitsland vertrekken. Hij doet dit mede in verband met de zaak-Strippel. aad rael eeft s in- nge- aan dit len. I Een ander lid van de junta, Sergio Ra mirez, verklaarde dat de regering beslo ten heeft de uitvoer van landbouwproduk- ten te monopoliseren, opdat produkten als koffie en suiker op de wereldmarkt meer opbrengen. Tevens wil de regering een prijsbeheersing in het binnenland instel len. „Op die manier dienen wij het belang van het Nicaraguaanse volk”, aldus Ramirez. Jordanië vroeg Hiertoe behoren ongetwijfeld de situa tie in het Midden-Oosten en het antwoord van de NAVO op de nieuwe Russische strategische atoomwapens. In de herfst met daarover een besluit vallen. De beslis sing over de ontwikkeling van nucleaire middellange afstandsraketten met een groot bereik en hun stationering in Mid- den-Europa wordt daarom in de komende maanden waarschijnlijk een van de meest bediscussieerde thema’s in de binnen- en buitenlandse politiek van de Bondsrepu bliek te meer ook omdat deze beslissing in nauwe samenhang staat met de vooruit gang van de ontwapeningsdiscussie tus sen Oost en West. West-Duitslands minis ter van Buitenlandse Zaken Genscher zal de komende tijd heel wat uren kwijt zijn aan dit vraagstuk. In dit verband is het bezoek van Van der Klaauw belangrijk. De bereidheid van Duitslands buurlanden om ook op hun bodem moderne Amerikaanse afweerra ketten toe te laten is voor de Westduitse beslissing en het verloop van de binnen landse politieke discussie van beslissende betekenis. De Bondsdagregering en de politieke partijen hebben er namelijk nooit twijfel over laten bestaan dat de Bondsrepubliek daarbij niet geïsoleerd wil worden en al leen met de stationering van dergelijke wapens opgezadeld. Een even belangrijk onderwerp in de besprekingen tussen Genscher en Van der Klaauw zijn waar schijnlijk de pogingen om de militaire beslissingen ter veiligstelling van een be- wapeningsevenwicht in Europa te combi neren met een onderhandelingsaanbod aan de Sovjet-Unie om te bereiken dat de Russen hun overwicht in de middellange afstands-„grijze zone” verkleinen. Nadat de Westduitse minister van Eco nomische Zaken, Otto Graf Lambsdorff, begin deze maand een bezoek aan Den Haag had gebracht, zei hij dat de samen werking tussen de Bondsrepubliek en Ne derland op bijvoorbeeld het gebied van de energiepolitiek, de staalpolitiek en in het bijzonder de Europese politiek „zonder wrijvingen” verloopt. Dat is geen wonder als wordt bedacht dat beide landen in feite zijn samengesmolten tot een soort economische gemeenschap. Er is nauwe lijks een grote Westduitse onderneming die niet een „volle dochter” in Nederland heeft en omgekeerd geldt zelfs nog ster ker. De waarde van de Nederlandse inves teringen in de Bondsrepubliek bedraagt meer dan 6 miljard mark. West-Duitsland importeerde voor 30,7 miljard mark Nederlandse goederen. Dat is circa één derde van de totale Neder landse uitvoer. In Nederland werd vorig jaar voor 28,4 miljard mark aan Westduit se goederen gekocht. West-Duitsland is dan ook verreweg de belangrijkste importeur van Nederland. Het totale handelsvolume is dubbel zo hoog als dat met België en Luxemburg. De Nederlandse regering staat in de Bondsrepubliek niet slecht aangeschre ven. Minister van Ontwikkelingssamen werking De Koning bijvoorbeeld krijgt zeker een hoger rapportcijfer dan zijn voorganger Pronk. En minister-president Van Agt wordt in de Bondskanselarij niet van die etiketten voorzien die zijn politie ke tegenstanders in Nederland hem op plakken. Al blijft er natuurlijk een ver schil tussen hem en bondskaneslier Schmidt. Van Agt moet eens tegen Schmidt hebben gezegd: „Ach, weet u, ik ben eigenlijk maar een eenvoudige platte- landsadvocaat.” Waarop Schmidt ant woordde: „Als u een plattelandsadvocaat bent, ben ik een gewone advocaat.” Tussen de Bondsrepubliek Duitsland en Nederland bestaan bijna geen bilaterale problemen meer. Hier en daar zijn wat „bobbels”, maar dat is niet meer dan normaal. Zo was er destijds nogal wat opwinding in West-Duitsland vanwege de houding van de Tweede Kamer met be trekking tot de levering van verrijkt ura nium uit Almelo aan Brazilië. Dat gold ook voor de uitlatingen van de toenmalige CDA-fractieleider Aantjes, dat Nederland eventueel zou moeten overwegen uit de NAVO te stappen als de Amerikanen het neutronenwapen zouden invoeren. Maar in het algemeen zijn West- Duitsland en Nederland het volledig met elkaar eens over principiële vraagstukken in de wereldpolitiek. rf- Een groep leden van de extreme organisatie Ku Klux Klan passeert hier de Edmund Pettusbrug in het Amerikaanse Selma, waar zij starten om de route te lopen die dominee Martin Luther King liep van Selma naar Montgomery tijdens een demonstratie voor gelijke rechten voor blank en zwart. De groep zal de mars op 12 augustus beëindigen op de trappen van het Capitool.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3