Zorg over steenkoolvergassingsfabriek f Beverwijks college voelt zich gepasseerd door Hoogovens Koopjes op Spelijaarmarkt Voetpad maar geen fietspad langs Van Assendelftstraat IJmuiden 1879 in olieverf 4 Vissen in vijvers vraagt nog meer begeleiding van jeugd f pp 1 iu -If Ml 11 V SLECHTS GEDEELTELIJKE OPLOSSING KNELPUNT gf 1 F f Voldoende mankracht ontbreekt voor Symposium van het Bedri j f sapostolaat Dankbetuiging echtgenote van Robert Stolz Heemskerkse samenwerking voor Anjercollecte In Beverwijk nog geen plannen voor stadsverwarming Nieuwbouwcommissie „De Schans” 7 IJMOND 19 7 9 AUGUSTUS ZATERDAG 1 1 6 n i 130 ra 1f 3 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het raadslid J. W. G. Rijkers (D’66) heeft het vissen in de gemeentelijke vijvers in verband gebracht met dierenleed en daarover aan b. en w. schriftelijk een aantal gerichte vragen gesteld. Naar aanleiding daarvan hebben b. en w. thans de volgende uiteenzet ting gegeven. j Eenzijdig Zorg feilt <fe- fe BB» k i gr W j iiMh - te-- s I is (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) SSS Het voetpad in aanleg langs de Gerrit van Assendelftstraat, bij de kruising met de Tolweg lijkt Het vissen in de gemeentelijke vijvers is in principe gebonden aan leeftijdsgren zen. Het vissen in de gemeentelijke vijvers - met uitzondering van de vijvers in het park Scheybeeck en aan het Stationsplein - is officieel toegestaan aan jeugdige hen gelaars tot dertien jaar en aan bejaarden boven de vijfenzestig jaar. Tevens is aan enkele inwoners van Beverwijk - in ver band met hun psychische of lichamelijke gesteldheid toestemming verleend om tot wederopzegging te vissen in deze vijvers. Het vissen in de vijvers is gebonden aan de voor het bevissen van binnenwateren wettelijk vastgestelde termijn van 1 juni tot 15 maart. Door de politie wordt regelmatig om en nabij de vijvers controle uitgeoefend op de naleving van de bepalingen van de Visserijwet. Tevens wordt preventief toe zicht gehouden op de kinderen die vissen. Met de heer Reijkers is het college van mening, dat een goede begeleiding van de jeugd bij het vissen zeker aanbevelens- waardig zou zijn, maar volgens het college moet onderkend worden, dat daarvoor onvoldoende mankracht beschikbaar is. De inleidingen zullen worden gehouden door dr. ir. H. Bosma en drs. H. J. van Dongen, beiden lid van de regeringscom missie die is ingesteld om de maatschap pelijke gevolgen van de minicomputer te bestuderen. Er wordt die dag verder een film vertoond en een tentoonstelling inge richt. Op het programma staat verder een forumdiscussie. Voor deelneming aan dit symposium kan men zich vóór 15 oktober opgeven bij het Eiba-team, Zeestraat 92 in Beverwijk. Zij schrijft onder meer dat zij de burgers van Heemskerk bedankt voor deze straatnaamgeving, die de verbon denheid met Robert Stolz zo prachtig demonstreert”. Zij voegt daaraan toe: „Robert heeft immers Nederland als zijn tweede vaderland beschouwd en hij was gelukkig als hij in uw mooie land kon zijn. De foto van de Robert Stolzstraat in Heemskerk zal in het Robert Stolzmuseum in Wenen worden tentoongesteld”. Op 25 augustus 1980 wordt op vele plaatsen het feit gevierd, dat Robert Stolz honderd jaar geleden werd geboren. mond. Verleden jaar mei werd het doek geveild bij Sotheby Mak van Waay te Amsterdam onder de titel „Scheveningen 1879". Op het schilderij de volgende voor stelling. Geheel links het semafoorduin met de roodwit-gestreepte buitenvuurto ren. Aan de voet van de duin een schel penvisser met zijn kar, een paar wande laars en vissers die hun netten binnenha len. In de havenmond kiest een Engels schip zee. de weg daar smal is en de fietsers zich langs de auto’s moeten wringen, terwijl men bij het voorsorteren voor het linksaf slaan, richting Uitgeest, helemaal in moei lijkheden komt. SS® Op het Zeewijkplein in IJmuiden was vrijdag een klein hoekje ingeruimd voor de jeugd, die met groot enthousiasme een jaarmarkt hield, de Spelijaarmarkt 1979. In het Speliade- informatieboekje stond dit openluchtgebeuren in een specia le advertentie aangekondigd. „Strip- en plantenkraampjes, rommelmarkt, koekhappen. Komt allen in groten getale naar het Zeewijkplein." Geen vergeefse oproep want heel wat buurtbewoners en ouders namen de moeite een kijkje te nemen op deze markt om al dan niet met een leuk koopje weer naar huis te gaan. Zowaar verscheen er ook nog een waterig zonnetje, zodat het vertoeven op het plein niet zo onaangenaam was als het weerbericht in het vooruitzicht had gesteld. De voorbereidingen voor de markt vonden donderdagmiddag in het buurtcentrum Zeewijk aan de Den- Zo trof men kleertjes, potjes, pennetjes, speelgoed, puzzels, poppen, boeken en strips aan. Met de opbrengst van deze Spelijaarmarkt worden de onkosten die zijn verbonden aan de vakantieaktiviteiten voor de kinderen, bestreden. Inmid dels hebben sinds maandag, toen de vakantiefeesten van start gingen, al zo'n 5000 kinderen aan de Speliade-aktivitei- ten deelgenomen. Over de grootte van de milieubelasting die van een steenkoolvergassingsfabriek te verwachten valt - zowel in combinatie met de open-beraadplannen als onafhan kelijk daarvan op het Hoogoventerrein - willen B. en W. contact opnemen met de Dienst Milieuhygiëne van de Provinciale Waterstaat. Bij het provinciaal bestuur zal het Beverwijks college erop aandrin gen de IJmondgemeenten in een aller vroegst stadium bij het overleg te betrek ken, „eerder althans dan bij het open beraad het geval was”, aldus de brief aan mevrouw Van Rossum. HEEMSKERK. In de nieuwe Heemskerkse wijk Neksloot is een straat genoemd naar de bekende ope- rette-componist Robert Stolz. Burge meester J. K. Kok heeft thans een brief ontvangen van mevrouw Einzi Stolz, waarin zij haar dank betuigt voor dit eerbetoon. van B. en W., die verder aankondigen deze kwestie ter sprake te zullen brengen in het IJmond-beraad van de betrokken porte feuillehouders van Castricum. Heems kerk, Uitgeest, Velsen en Beverwijk. grote nadelige invloeden kunnen hebben op het woon- en leefmilieu in de IJ mond”, aldus B. en W. van Beverwijk. Het college vervolgt in de brief aan mevrouw Van Rossum met: „Anderzijds verwacht Hoogovens wel - en ons inziens terecht - vroegtijdig kennis te nemen van en mee te spreken over de voornemens van de overheden met be trekking tot zaken als wegaanleg, woning bouw en dergelijke. We vinden het een kwalijke zaak als gemeentebestuur door de persmedia en milieu-organisaties te moeten worden voorgelicht in plaats van door de directie van Hoogovens. Wij zul len bij Hoogovens protest aantekenen te gen de gang van zaken”, aldus de brief Aan de overzijde ligt wel een voetpad, maar dat is hier en daar nogal smal, onder meer ter plekke van de bushalte. Nu komt er dus aan beide zijden een voetpad en rechts ook een bushalte, zodanig, dat de stoppende bussen het doorstromende ver keer niet meer belemmeren op dit drukke weggedeelte. Voor een fietspad langs dit gedeelte zijn tot op heden nooit plannen gemaakt, hoewel dit thans goed zou kun nen aansluiten op het fietspad, dat nu door de provincie langs de Tolweg wordt aangelegd. Juist ook de fietsers komen bij de verkeerslichten voor de kruising met de Tolweg vaak in moeilijkheden omdat Gemeentearchivaris Siebe Rolle is er in geslaagd voor het gemeentearchief van Velsen een uniek schilderij te bemachti gen dat zal worden toegevoegd aan de kunsthistorische collectie van de ge meente. Het schilderij van C. Chr. Dom- mershuizen (1842-1928) is een voorstelling van het semafoorduin en de havenmond van IJmuiden in 1879. De afmeting van het doek bedraagt 120 bij 80 centimeter. Voor een bedrag van 7500 gulden werd het gekocht van een particulier in Roer- In de januari-vergadering van het zoge noemde Open Beraad is door één van de Beverwijkse vertegenwoordigers zorg uit gesproken over een combinatie van de open-beraadplannen met een steenkool vergassingsfabriek. Deze zorg was, zo schrijven B. en W. nu, mede ingegeven door het feit, dat de milieu-overlast in de IJmond al grenswaarden heeft bereikt en op sommige onderdelen overschrijdt. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Naar aanleiding van vragen van het raadslid mevrouw C. van Rossum-Korving (PvdA) hebben burge meester en wethouders van Beverwijk laten weten, dat zij door de directie van Hoogovens niet op de hoogte zijn gesteld van de plannen om in nauwe samenwer king met de Nederlandse Energie Ont wikkelingsmaatschappij een studie te verrichten over de bouw van een steen koolvergassingsfabriek op het Hoogo venterrein. „Wij betreuren het, dat wederom is gebleken, dat de directie van Hoogovens er blijk van geeft niet daadwerkelijk bereid te zijn de gemeentebesturen vroegtijdig in te lichten over plannen, ook niet als duidelijk is, dat die plannen (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Met veel materiaal wordt op het ogenblik een voetpad met een bushalte aangelegd langs de rechter zijde van de Gerrit van Assendelftweg in Heemskerk (vanuit het centrum gere kend) en dan langs het gedeelte dat het dichtst bij de Tolweg ligt. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Afgevaardigden van de jeugddrumband Marquette en de Frie se vereniging „Oan *e dünkant” hebben vrijdagmorgen aan burgemeester J. K. Kok de opbrengst overhandigd van de dit jaar voor het eerst in deze gemeente ge houden Anjercollecte. Deze verenigingen namen het initiatief en kregen medewer king van verscheidene andere Heems kerkse verenigingen, die met elkaar 118 collectanten op de been brachten. at. De opbrengst was 5.433,39 en twintig percent van dat bedrag komt direct ten goede aan de deelnemende verenigingen. Dat waren buiten de twee al genoemde de „Stem des volks”, de toneelvereniging „Vriendenkring”, het Katholiek Gemengd Koor, de Friese vereniging „Us Memme- tael”, het jongerencentrum Donkey Shot, het Heemskerks Jongerenkoor, het Ned. - Hervormd Kerkkoor en het buurthuis „d’Evelaer”. Het Beverwijks college deelt verder mee: „Indien uit nadere informaties van Hoogovens blijkt, dat de Nederlandse Energie Ontwikkelingsmaatschappij het door Hoogovens gevraagde onderzoek naar de mogelijkheden om in de IJmond een steenkoolvergassingsfabriek op te richten, ter hand zal nemen, het college voornemens is - zo mogelijk in samenwer king met de andere IJmondgemeenten - er onder meer bij Hoogovendirectie, NEOM en ministerie van economische zaken op aan te dringen, dat de gemeenten vanaf het begin bij de plannen zullen worden betrokken. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Burgemeester en wet houders van Beverwijk worden op dit moment nog niet warm of koud van stads verwarming. De mogelijkheid om te ko men tot gehele of gedeeltelijke stadsver warming in Beverwijk zal in de beoorde ling worden betrokken bij het treffen van energiebesparende maatregelen, zo luidt het antwoord dat aan het raadslid J. W. G. Reijkers wordt gegeven op schriftelijk door hem gestelde vragen. De heer Reijkers had in die brief ge steld, dat toepassing van stadsverwar ming, waarbij als warmtebron de afval warmte in de vorm van het warme koel water van een electrische centrale wordt gebruikt, een grote energiebesparing kan opleveren. Hij wees daarbij op de aanwe zigheid van de PEN-centrale midden in een omvangrijk woongebied en zijn vraag L was, of het college samen met de omrin gende gemeenten het initiatief wil nemen tot een studie over de mogelijkheden. B. en W. hebben geantwoord, dat het I vraagstuk van een eventuele stadsverwar ming en het daarbij gebruik maken van koelwater van grote industrieën in het begin van dit jaar al onderwerp van be spreking is geweest bij het provinciaal bureau energiebesparing Noord-Holland in Bloemendaal. Daarbij is gebleken, dat stadsverwarming aantrekkelijk kan zijn in een nieuwe woonwijk, waar in een tijdsbestek van ongeveer vijf jaren 4000 woningequivalenten in een constante bouwstroom van zes- tot achthonderd wo ningen per jaar zullen worden gebouwd BEVERWIJK. Ten behoeve van de bouw van een nieuwe huisvesting voor het buurtcentrum „De Schans" is er thans een voorbereidingscommissie ge vormd uit enkele bestuursleden van het centrum, buurtbewoners en gebruikers. Als plaats voor het nieuwe centrum heeft men voorlopig het oog laten vallen op het perceel Brink/Kerkbeeklaan. De taak van de commissie is een cen trum te realiseren met voldoende ruimte voorm het zich nog steeds uitbreidende aktiviteitenpakket van „De Schans”. In het bestaande centrum aan de Schans kan niet worden voldaan aan de vraag naar ruimte door buurtgroepen en aan de ruimtebehoefte van sport en jongeren werk. De nieuwbouwcommissie gaat begin nen met een onderzoek onder de buurtbe woners naar de wensen op het terrein van culturele en dienstverlenende aktiviteiten. Mede op basis van deze inventarisatie wordt onderzocht welk terrein geschikt zou zijn voor het nieuwe centrum. De keuze is evenwel zeer beperkt. Buurtbewoners en gebruikers die ideeën willen aandragen in het kader van de nieuwbouw kunnen contact opnemen met de staf van het centrum, die telefo nisch bereikbaar is onder nummer 23106 i Een fietspad is dus nog nooit aan de orde gesteld Wel is overwogen ook een trottoir aan te leggen langs de Hoflaan, maar dat is volgens gemeentewerken nog al een gecompliceerde zaak. Het heeft even in de bedoeling gelegen dit trottoir- gedeelte gelijktijdig te laten uitvoeren met het gedeelte dat nu langs de Gerrit van Assendelftstraat wordt aangelegd. Die ge-_ lijktijdige aanleg zou kostenbesparend kunnen zijn. In het kader van de ontwerp plannen voor het Noordzeekanaalgebied moet echter de gehele wegenstructuur op nieuw worden bezien en in dat verband zijn de plannen voor het voetpad langs de drukke Hoflaan niet verder uitgewerkt. Wel heeft dit de uitwerking gehad, dat de realisering van het voetpad langs het ge deelte Gerrit van Assendelftstraat is ver traagd. nekoplaan plaats. De kinderen inventariseerden onder lei ding van Jaap Jan Woudenberg, Tanja Lid en Petra Pasma de opgehaalde spulletjes, verfden potjes en maakten leuke prijsjes voor onder meer het blikjes gooien. De limonade vond evenals de Speliadepetjes en de ballonnetjes op de jaarmarkt gretig aftrek. Jong en oud konden van alles kopen. S (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Op 9 en 10 november viert het Bedrijfsapostolaat in de IJmond het 25-jarig bestaan met een symposium. Dat symposium wordt op zaterdag 10 novem ber van 11 tot 16 uur gehouden onder de titel „Wie is de chip de baas”, met als ondertitel „De maatschappelijke gevol gen van de opmars van de minicom puter”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7