Architectenbureau eist honorarium van bond Plan Bond Zonder Naam zeker vier miljoen Zeemotel moet wijken voor nieuw appartementengebouw N Ontwerpers renovatie aan de dijk gezet MODELBOUWERS ZONDAG MET VLOOTSCHOUW IN RECREATIEGEBIED NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST dirigent: JERZY KATLEWICZ 1 ■M 8 IJMOND 19 7 9 AUGUSTUS ZATERDAG 1 1 I 20.15 uur Concertgebouw Haarlem WINTERSERIES 1979-1980 SERIE A SERIE B SERIE C losse kaart 12, SERIE Z II. Uitgebreide prospektus met gegevens over programma’s en solisten verkrijgbaar bij het Concertgebouw en de administratie van het N.P.O., telefoon 31 92 48 3 vrijdagavondconcerten op 19 okt., 21 dec., 22 febr. solist: Jan Wijn - piano abonnement 3 concerten 24, De zwarte rook, die zich al sinds enkele minuten omhoog stuwt, maakt plaats voor vlammen en even later staat het hele platform in lichterlaaie. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Met hels geluid jan ken de sirenes van het boorplatform. Door de geweldige hitte heeft de boot, die het gevaarte voortsleept, zijn ka bel al moeten kappen en in allerijl zoeken ook de bemanningsleden een veilig heenkomen. Met de gereed staande helicopter weten zij nog juist aan de vlammenzee te ontsnappen. Vanuit de lucht zien zij toe hoe een speciaal uitgeruste blusboot het vuur met groot materieel te lijf gaat. Zie hier, geen verslag van een nieuwe ramp ergens op zee, maar het scena rio voor een demonstratie in de mo- delbootvijver van het recreatiegebied Spaarnwoude. 6 dinsdagavondconcerten op 2 okt., 6 nov., 4 dec., 8 jan., 5 febr., 4 maart solisten: Eugen Indjic, Tamas Vasary - piano Mayum Fujikawa, Herman Krebbers - viool David Geringas - cello Han de Vries - hobo abonnement 6 concerten 70,losse kaart 14, combinatie-abonnement A B combinatie-abonnement A C combinatie-abonnement B C passe-partout serie A B C bij aankoop serie A, B of C reduktie serie Z 6 vrijdagavondconcerten op 12 okt:, 16 nov., 14 dec., 18 jan., 15 febr., 14 maart solistenMichel Block, Christopher Sager - piano Boris Belkin, Gijsbert Beths, Theo Olof - viool Wout van Wilgenburg - cello Henri Gouder de Beauregard - hobo Paul Csonka - fagot John Bröcheler- bariton abonnement 6 concerten 60,losse kaart 12, Gastdirigenten: Roelof van Driesten, Elyakum Shapirra, Ed Spanjaard, Jan Stulen, André Vandernoot, Tamas Vasary 3 zondagmiddagconcerten op 25 nov., 27 jan., 23 maart solisten: Karin Lechner, Daniel Wayenberg - piano Emmy Verhey - viool abonnement 3 concerten 24,losse kaart 12, abonnement kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van volwassene(n) en houders CJP 6,losse kaart 3, (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. De Bond Zonder Naam te Haarlem wil het leegstaande Zeemotel Zandvoort dat sinds anderhalf jaar haar ei gendom is, afbreken en vervan gen door een nieuw appartemen tengebouw. Dit plan is in de plaats gekomen van het idee het bestaande complex een opknap beurt te geven. Het te bouwen onderkomen moet geschikt zijn voor het bieden van vakanties aan tegelijkertijd vijftig tot zestig bejaarden of gehandicapten. De nieuwbouw zal bovengronds on geveer evenveel kubieke meters gaan tellen als het Zeemotel. Toch wordt het pand ongeveer tweemaal zo groot omdat een groot deel van de accommodatie ondergronds zal worden gereali seerd. De architect van het nieu we plan, de Zandvoorter C. J. Bleijs, heeft inmiddels bij de ge meente een aanvraag voor een bouwvergunning ingediend. Het totaal benodigde kapitaal zal in clusief het geld voor de inrichting zeker meer dan vier miljoen be dragen. Abonnementsverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 rd, van 10-15 uur, telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Serie ABC vanaf 14 augustus serie AB vanaf 15 augustus serie AC vanaf 16 augustus serie BC vanaf 17 augustus serie A vanaf 18 augustus serie B vanaf 21 augustus serie C vanaf 23 augustus serie Z vanaf 25 augustus. 120,— 85,— 75,— 135,— 4,- 1 Gezicht op de noordwest-gevel van het complex dat architect Bleijs voor de Bond heeft getekend. (ADVERTENTIE 2 i Zeeramp in zakformaat De KMBC werd eind 1977 door Victor de Lang opgericht en telt momenteel 85 leden. Hij zelf is voorzitter van de club. De boten worden daardoor onbestuur baar”, aldus Victor de Lang. Tot die tijd is wedstrijdvaren er voor de KMBC nog niet bij, maar zullen de leden zich tevreden moeten stellen met demon straties. De vlootschouw van morgen be gint om tien uur ’s morgens. Een opvallend hoog cijfer omdat direc teur van Essen van de Bond Zonder Naam juist de kostbaarheid van het renovatie- plan aanvoert om het eerste idee te laten vallen. „Hoeveel dat precies zou hebben vereist weet ik niet meer, dat moet u maar aan de architecten vragen. Verhoudings gewijs is het echter goedkoper om het Zeemotel te slopen en er een nieuw pand voor in de plaats te zetten. Nee, ook de kosten daarvan staan me niet zo voor de geest. Daarvoor verwijs ik naar architect Bleijs. Hij weet ook hoe het staat met de bouwvergunning”. Bovendien vindt hij het een goede zaak dat de hobby meer bekendheid krijgt, omdat men in de modelbouwerij veel ideeën van anderen kan gebruiken. „Veel mensen zijn er mee bezig, maar weten niet dat er een vereniging is. Toch kun je via zo’n club als de KMBC veel praktische tips aan anderen kwijt en krijg je zelf ook vaak nieuwe ideeën aangedragen”, aldus de voorzitter. Hij is dan ook bijzonder gebaat bij veel publiek tijdens de vloot schouw, omdat er wellicht nieuwe leden onder zijn. „Die belangstelling bij de vorige demon straties heeft ons wel verbaasd, maar we zijn er ook erg blij mee. Als iemand een jaar aan zo’n model heeft gewerkt wil hij het weleens aan iemand anders laten zien dan alleen familieleden”, vertelt De Lang. De vlootschouw van morgen is verdeeld in twee onderdelen. Eerst komen de schaalmodellen aan bod, die telkens met zes tegelijk een parcours varen in de vij ver. Deze boten zijn verkleinde modellen van bestaande schepen, die op een zo authentiek mogelijke wijze zijn nage bouwd. Na hun tocht over het water wor den zij op tafels langs de vijver tentoon gesteld. Het tweede gedeelte van de de monstratie is een wedstrijd met mini- speedboten, die overigens wel een snel heid van veertig tot vijftig kilometer per uur kunnen halen. Voor deze boten is een wedstrijd uitgeschreven. Beide soorten worden radiografisch bestuurd, waarvoor men de 27 Mc-band gebruikt. De op die zelfde band opererende zendamateurs zijn voor de modelbouwers echter een doorn in het oog. „Dat Smit-Kroes die Het bestaande complex aan de Zand- voortse Troelstrastraat kostte de Bond in januari 1978 ruim twee miljoen gulden. Directeur Van Essen wenst geen medede lingen te doen over de beschikbaarheid van eigen middelen om de komende ope ratie te bekostigen. band weer heeft vrijgegeven is één van de grootste stommiteiten die ze heeft uitge haald. Het gaat namelijk nauwelijks om echte amateurs, het zijn gewoon radiopi raten. Als zij hun vermogen gaan opvoe ren dan kan dat voor ons storing geven. Ik schat de bouwkosten op ongeveer drie miljoen. Omdat veel hulpbehoevende mensen de gasten van de Bond zijn moe ten binnen allerlei speciale voorzieningen worden getroffen. Daarmee lopen de kos ten wel op tot vier of vierenhalf miljoen. Het is de bedoeling nog dit jaar met de sloop respectievelijk de bouw te begin nen”, zo besluit Bleijs. De Bond exploi teert al zes jaar het hotel Sin Nombre in Spanje en ontvangt nu ook nog gasten in een vleugel bij het kantoorpand van de BZN te Haarlem. Die laatste logiesmoge- lijkheid zal vervallen zodra voor het Zee motel, ook bekend al hotel Sonnewende, de nieuwbouw is verrezen. Victor de Lang met het pronkstuk van de show. de schoonheidscommissie goedgekeurd. Op voorschrift van de brandweer moeten nog een aantal zaken worden veranderd. Bleijs: „Omdat het bestaande bestem mingsplan geen groter pand toe staat dan het huidige heb ik mijn ontwerp voor een fors deel onder het aardoppervlak gesitu eerd. Daar moeten ondermeer een groot zwembad komen, een kapel plus tv-zalen voor rokers en niet-rokers. Op het dak komt een koepel die herinnert aan het symbool van de bond, de wereldbol. On der die overkapping komt een terras waar van daan de gasten op zee en naar de duinen kunnen kijken. 'ï-* t Het grootste probleem voor de KMBC is momenteel het gebrek aan een eigen vaar- gebied. De vijver waar nu in gevaren wordt is eigenlijk bedoeld voor model- zeilboten en voldoet niet aan de wedstrijd- eisen voor andere modellen. Want het varen van wedstrijden is voor de club één van de grootste idealen. Die wedstrijden, die in nationaal en internationaal verband worden gehouden, moeten volgens een bepaald parcours met de nodige hinder nissen worden gevaren. stelling dat al voor de aanbesteding in grote lijn bekend was hoeveel de opk napbeurt en de aanpassing van het Zeemotel moesten gaan kosten. „Van Essen heeft, ik dacht in februa ri, enkele grote aannemers uitgenodigd mee te doen bij de aanbesteding. Ons ontwerp zou om precies te zijn 1.478.000 gulden kosten. Na de aanbe steding is het echter nooit tot een gun ning gekomen. Kort daarop hebben we een brief gekregen waarin de Bond de opdracht aan ons bureau introk. Waar om is niet duidelijk geworden. Vóór dat gebeurde hadden we plezierige contacten met Van Essen”. Toen na het „ontslag” bleek dat de (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT/HAARLEM. De Bond zonder Naam te Haarlem staat voor tienduizenden guldens in het krijt bij het architectenbureau Smidt en van Rossum, eveneens gevestigd in de Noordhollandse hoofdstad. Het bu reau is in de maanden rond de jaarwis seling bezig geweest met de tekeningen voor renovatie van het Zeemotel te Zandvoort, een complex dat sinds an derhalf jaar eigendom is van de Bond. Dit voorjaar echter heeft de BZN ge broken met het bureau dat van de ene op de andere dag voor zijn diensten werd bedankt. Betaald werd er maar matig, vandaar dat Smidt en van Ros sum via een arbitrage-instituut probe ren de rekening te vereffenen. Directeur Van Essen van de Bond ontkent dat partijen met ruzie uit el kaar zijn gegaan. „Na de aanbesteding van het plan zijn we tot de conclusie gekomen dat het in verhouding tot nieuwbouw veel te duur zou worden. Toen hebben we een andere architect in de arm genomen om de herbouw te ontwerpen”. Zijn voormalige contract partner H. van Rossum weet wel beter. Hij bevestigt allereerst de veronder- „De modelbootvijver in Spaarnwoude is daarvoor te klein, maar de huidige schaatsbaan zou voor ons uitstekend ge schikt zijn”, vertelt de voorzitter van de club. „Als die baan uitgediept wordt zou de schaatsclub er 's winters gebruik van kunnen maken en wij ’s zomers.” De on- derhandelingen met de betrokken ge meenten daarover zijn al in een vergevor derd stadium en verwacht wordt dat hier over dit jaar nog een beslissing zal vallen. 1 Het gaat niet om het eerste verzoek aan het college van B. en W. in de badplaats. Een jaar geleden honoreerde het dagelijks bestuur van de gemeente al een aanvraag voor een vergunning voor de renovatie. In het begin van 1979 kwam het echter tot een breuk tussen de ontwerpers van dat plan (architectenbureau Smidt en Van Rossum, daarover elders meer - red.) en de bondsdirecteur. Bleijs, de nieuwe man, is zeer in zijn nopjes met de opdracht van de Bond Zonder Naam. „Het is mijn grootste opdracht tot nu toe. Ja, Van Essen heeft zelf contact met mij gezocht. Een half jaar geleden onge veer was hij met zijn vrouw aan het kijken naar een huis in Zandvoort. Tijdens het rondrijden zag hij overal werken met mijn naambordje erbij. Die vielen kenne lijk nogal in de smaak want hij belde me op met het verzoek eens wat tekeningen van uitgevoerde plannen te laten zien. Ik denk dat ik in april de opdracht heb gehad”. Het definitieve ontwerp, zo laat de Zandvoorter weten, is kortgeleden door „Dit is onze trots”, vertelt Victor de Lang van de Kennemer Model Boot Club over het mini-boorplatform, dat nu nog ergens in zijn huiskamer staat. „Al een aardig tijdje ben ik er mee bezig, maar er hoeft niet veel meer aan te gebeuren. Het elektrische circuit moet nog even nageke ken worden en het dek heeft nog wat rookpoeder nodig. Als dat gebeurd is kan hij meedoen aan de demonstratie zondag”. Op die dag wordt in Spaarnwoude na melijk weer een vlootschouw gegeven, de derde al dit jaar. Eerdere evenementen van de KMBC brachten telkens meer dan vijfduizend kijklustigen naar de model bootvijver van het recreatiegebied, zodat ook komende zondag met een grote toe loop rekening wordt gehouden. Fond hef '"•"••grote deel van het hono rarium niet aan de architecten wilde voldoen was de prettige verstandhou ding snel verdwenen. Van Rossum wil geen exacte bedragen noemen maar zeker is dat het om tienduizenden gul dens gaat, mogelijk zelfs een ton. Smidt en Rossum eisen nu hun geld op via het Nederlands Arbitrage-instituut voor de Bouwkunst. De vonnissen van deze instelling - tot stand gekomen met steun van ondermeer het ministe rie van Volkshuisvesting, de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en de bouwpatroons - zijn bindend. De stichting heeft kortgeleden de eis van de architecten bij de Bond aan huis bezorgd. 4»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9