EERSTE WINST ORANJE SINDS JAREN ZEGE VAN THURAU ZOALS VERWACHT Bosga: twee zwemrecords Nederland derde plaats Waarde ers 1 □iga iten- 10. SPORT Monique Bosga toont haar blijdschap over het behalen van twee zwemrecords tijdens de Europa-Cup zwemmen in Utrecht. Hockeyteam doorbreekt hegemonie van Pakistan een L^an- i'inn ater- iden tl (T. oda. Sikkings aanwezigheid bracht de rust en het vertrouwen terug, hetgeen een dag later gestalte kreeg via een knappe 3-2 zege. Een succes, dat na afloop uitbundig werd gevierd, want door deze winst de laatste keer dat er van Pakistan werd gewonnen dateert van 31 oktober 1971 kon eindelijk de hegemonie van de Aziati sche hockeygrootmeester weer eens wor den doorbroken. Niet alleen voor de ploeg, maar met name ook voor Wim van Heumen een persoonlijke triomf, omdat hij daarmee in feite bewees, dat hij niet ten onrechte een beroep had gedaan op een aantal routiniers, onder wie André Bolhuis (32) en Geert van Eijk (30) die eigenlijk hun Oranje-carrière al in een eerder stadium hadden afgesloten. Vooral André Bolhuis, die evenals tegen Ierland vorige week samen met Paul Lit- jens het centrale verdedigingsduo vorm de, acteerde alsof hij nooit was wegge weest. „De samenwerking met Paul Lit- jens verliep prima”, zo verklaarde de Utrechtse tandarts later. „Het was wel weer even wennen, maar ik verwacht dat het in de toekomst nog beter zal gaan lopen”. „En”, sloot Wim van Heumen aan: „het was een experiment met risico’s maar ik ben uiterst tevreden over de wijze waarop het is gegaan”. De eveneens terug gekeerde Geert van Eijk had het als rech- tervleugelverdediger heel wat moeilijker omdat Pakistan bij voorkeur onder aan voering van de zeer beweeglijke en ge- tructe puntspelers Khan en Samiullah via die flank koers zette richting Maarten Sikking. Beide aanvallers hadden op bei de speeldagen dan ook met twee treffers een groot aandeel in de produktie. dingen zijn waarde nog eens onderstreep te, en anderzijds door de slordige wijze, waarop er met de kansen werd omge sprongen, niet meer dan tweemaal langs de Oranje-poortwachter. Om die reden kwam het team in het eerste bedrijf slechts aan een doelpunt van Hassan toe. Een voorsprong, die het niet kon vasthouden, omdat uitblinker Tom van ’t Hek een voorzet van Ron Steens even knap als doeltreffend wist af te ronden. Zelfs van de uitermate zwakke start in de tweede speelperiode wist de Pakistaanse formatie onvoldoende te pro fiteren. Weliswaar namen zij via Khan afstand (2-1), maar het herstel van de discipelen van Van Heumen kwam sneller dan verwacht. De gelijkmaker van Paul Litjens, die tegen Groningen ook twee maal wist te scoren uit een strafcorner hielp Nederland definitief over de in zinking heen. Het elitekorps van Van Heu men nam vervolgens het initiatief over en drong regelmatig tot diep in de cirkel door. Van Heumen: „Door meer tempo wisselingen door te voeren hebben we de Pakistani uit hun ritme kunnen halen. Daardoor kregen we plotseling erg veel speelruimte en die hebben we goed benut Vandaag is ook weer gebleken dat Pakis tan erg veel fouten maakt, wanneer het onder druk komt te staan”. Haar formidabele inzet werkte kenne lijk inspirerend op de Nederlandse dame- sploeg, die in de A-afdeling beslag legde op een onverwachte derde plaats, ver ach ter grootmacht Oost-Duitsland, dat op de 14 nummers maar liefst 10 maal het goud binnensleepte, maar kort achter Rusland. De Nederlandse heren, die in de B- groep uitkwamen, zorgden er op het laat ste estafettenummer voor dat zij nog net voor Spanje de tweede plaats in de wacht sleepten. De ploeg van Bulgarije was voor de Oranje-klanten te sterk. Monique Bosga gaat zonder twijfel de leading-lady van de Nederlandse zwem ploeg worden. Wat Enith Brigitha in haar lange zwemcarrière nimmer is gelukt, daarin slaagde de Utrechtse zwemster wel: het verslaan van een Oostduitse in een belangrijke wedstrijd. Birgit Treiber is natuurlijk niet de eerste de beste, maar de Oostduitse troef op deze afstand kwam toch niet verder dan 1.04,26. Maar terwijl de progressie van Treiber wat lijkt te stagneren, kan van Monique Bosga, met haar tijd derde op de lijst, worden verwacht dat zij het er komende jaar nog wel het nodige van afknabbelt, wat met het oog op Moskou aantrekkelij ke perspectieven opent. Zeker de 200 me ter, die zij aflegde in de nieuwe recordtijd van 2.17,73, is voor verbetering vatbaar. Tot 150 meter kon zij zich aan de leiding handhaven, maar op de laatste 50 meter (Van onze sportredactie) UTRECHT. Een medisch wonder, zo omschrijft met name sportarts dokter Kessel de progressie die Monique Bosga na haar ernstig ongeluk in oktober vorig jaar doormaakt. Dagenlang vertoefde zij toen op het randje van de dood en na het ontwaken uit haar coma leek zij lichame lijk zo gebroken, dat aan een voortzetting van haar veelbelovende zwemcarrière niet meer behoefde te worden gedacht. Maar de Utrechtse zwemster vocht te rug, voorzichtig maar vastbesloten. Aan gepaste trainingen van Marianne Heems kerk brachten haar weer terug in het wereldje waaraan zij zoveel plezier be leefde. Met als grandioos hoogtepunt het afgelopen weekeinde, waar zij tijdens de Europa Cup-zwemmen in Utrecht al haar vrienden - en niet in het minst de medici - verraste met twee nieuwe Nederlandse records op de rugslag. dat een solo van 120 kilometer van de Italiaan Claudio Bertolotto was mislukt, eindigde de wedstrijd in een massasprint. Sercu, delaatste weken in uitstekende vorm op de weg, was de snelste voor de Ier Sean Kelly en de Belg Willem Peeters. Wereldkampioen Gerrie Knetemann is zondagmiddag in ’s Heerenhoek winnaar geworden van een profcriterium over 100 kilometer. In de woonplaats van Jan Raas won hij de sprint van een kopgroep van vijf renners tegen de plaatselijke favoriet Ruim 10.000 toeschouwers za gen de kopgroep dertig kilometer voor het einde ontsnappen na een levendige wedstrijd. De ronde van de Krimpenerwaard, een wielerklassieker voor amateurs, is zater dag in de eindsprint van het peloton ge wonnen door Pim Bosch uit Gorinchem. Mario van Vlimmeren is als tweede geëindigd in de ronde van de Kempen. In het klassement over acht ritten had hij een achterstand van 1 minuut en 13 secon den op Benny van Brabant. Het was een levendige wedstrijd in een zeer hoog tempo, ontsnappingen waren niet mogelijk. Schipper (Kwadendamme) z.t, 7. Hennie Kuiper (Ossendrecht) op 35 sec., 8. Jo Maas (Maastricht) z.t., 9. Fons van Kat wijk (Oploo) op 40 sec., 10. Joop Zoete melk (Germigny-L’Eveque) z.t. De ronde van Hamme voor professio nals over 180 kilometer werd gewonnen door Fons de Wolf. Hij won na 4 uur en 7 minuten de eindsprint van Ward Verstrae- ten. Gery Verlinden werd derde op 25 seconden. Giovanni Battaglin: winst in Coppa Placet. De deelneming van de Limburgse stay er Fred Rompelberg aan het wereldkam pioenschap te Amsterdam is onzeker ge worden. Rompelberg kwam zaterdag tij dens een kermiskoers te België ten val en liep een rugblessure op. ijnes 1)0 - !-3- Slaagden de Pakistani er zaterdag in vijf treffers te forceren, (behalve Khan en Samiullah 2x scoorden ook Abbas en Manuwar), zondag kwam de ploeg ener zijds door het solide werk van Maarten Sikking, die met een aantal knappe red- De uitslag van de ronde van de Krimpe nerwaard met start en finish in Schoonho ven is: 1. Pim Bosch (Gorinchem) 140 km in 3 uur, 1 min. 43 sec., 2. Arie Versluis (Ameide) z.t., 3. Gerrit Rotteveel (Aals meer) z.t., 4. Heddy Nieuwdorp (Wemel- dinge) z.t., 5. Harry Donkers (Veldhoven) z.t. die had tond man irbij :hter ipen wee nooi ko lden i het aak. nog rtin reen een de ega- 4 AP ?ogt) vinn ling: 0, 2. 1.80, An- s, 3. 1.60. La- Par !6.20 elis) 1-7 1.50 □r 6- Pa- nr. ‘epi- nzet aagt n: 1. 1, 2. 1.40 ^r- <er er- ?en >4. de de L et- de >n- er de :00 Iet st- 00 m- ta- if- or 0-14. 3 in- ngs) ngs) 13-0- er n- ag •r- id er n- ight f. 3. 60. iho- ver. 2.90. rt O finn •laar •g, 3. 1.40 9. i de 4x4 twee Fouten, waarvan Nederland aanvanke lijk niet wist te profiteren. Zo miste Wouter Leefers alleen voor doelman Sherwani en liet Ties Kruize het in ideale positie eveneens afweten. Paul Litjens tenslotte zorgde uit een strafcor ner voor de doorbraak, waarop Neder land al zo lang wachtte. AD HEESBEEN De Amsterdam-sluitpost, die in de eer ste confrontatie zaterdag in Groningen in de basis stond, moest zondag in het Amstelveense Wagener-stadion al weer plaats maken voor Maarten Sikking. De oorzaak van deze snelle wisseling van de wacht moet voornamelijk worden gezocht in het feit, dat de royale 5-2 nederlaag in de Groningse hoofdstad op zijn conto werd geschreven. Van Heumen: „Door twee blunders van Hermans en een doel punt dat nooit toegekend had mogen wor den, hebben we met zulke grote cijfers verloren”. West-Duitsland is: 1. Didi Thurau (Wdl)27 uur 36 min. 46 sec., 2. Aad van den Hoek (Ned) op 1 min. 18 sec., 3. Francesco Moser (Ita) op 2 min. 32 sec., 4. Gerrie Knete mann (Ned) op 4.14, 5. Danny Clark (Aus) op 4.15, 6. Ludo Peeters (Bel) op 4.31, 7. Ferdi van den Haute (Bel) op 4.41, 8. Gody Schmutz (Zwi) op 4.50, 9. Eric van de Wiele (Bel) op 4.56, 10. Fedor den Hertog (Ned) op 4.56. De klasseringen van de overige Neder landers in het eindklassement zijn: 24 Pronk op 16 min. 31 sec., 28. Scheuneman op 16.44, 33. Raas op 16.56, 36. Havik op 16.59, 37. Priem op 17 min. Giovanni Battaglin, de op doping be trapte bergkoning in de ronde van Frank rijk en figurant in een aantal Nederlandse criteriums, heeft zaterdag de Coppa Plac- ci gewonnen. Het was de laatste selectie wedstrijd voor de Italiaanse profs voor het wereldkampioenschap einde deze maand in Nederland. Battaglin legde de 246 kilometer af in 6 uur, 31 minuten en 28 seconden. Girowinnaar Giuseppe Saronni won de sprint van het peloton voor de vierde plaats. De Belgische sprinter Patrick Sercu heeft zondag de grote prijs van Dort mund, een wegwedstrijd over 150 kilome ter voor beroepsrenners, gewonnen. Na- Gregor Braun zal zijn wereldtitel op de achtervolging bij beroepsrenners niet ver dedigen tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen, die begin septem ber in Amsterdam worden gehouden. Braun beperkt zich tot het wegkampioen- schap. Teleurstellend was het optreden van de Russische dames, die volgend jaar toch de eer in eigen land moeten hoog houden. Zij kwamen nauwelijks tot opvallende pres taties, al was hun gemiddelde toch wel goed voor de tweede plaats, een positie die Nederland lange tijd had ingenomen, maar die de Oranje-ploeg met name op de wisselslag, de vlinder- en de schoolslag moest prijsgeven. Bij de heren zorgde Berjan Cornelisse voor een aangename opleving op de schoolslag door op de 200 meter het re cord van Ronald Hond op 2.26,87 te bren gen. Aardig, maar internationaal gezien onbetekenend. De progressie betekent echter wel dat er weer wat beweging zit in de prestaties op deze slag en gezien zijn mogelijkheden moet Cornelisse met ver fijning van zijn techniek en de nodige krachttraining op deze afstand nog wel een stuk sneller kunnen gaan, maar voor Moskou lijkt hij kansloos, tenzij er nog een wisselslagploeg wordt ingezet. Kees Vervoorn, die vrolijk drie weken met vakantie is geweest, benaderde wel zijn beste tijd, maar bezit toch te weinig basisconditie om nu al tot toptijden te komen. Hetzelfde geldt eigenlijk voor Fred Eefting, die op dit moment bepaald geen dikke vrienden is met zijn trainster Marianne Heemskerk, die hem te weinig inzet en trainingsarbeid verwijt. „Er zal binnenkort een gesprek moeten komen, want zo kunnen we echt niet ver der”, aldus de visie van de Utrechtse trainster op de controverse. „Als Eefting inderdaad naar Moskou wil, zal hij er ook voor moeten werken. We gaan de komen de maanden drie maal per dag met de selectie trainen, omdat we uren in Zeist krijgen. En Eefting zal daar niet mogen ontbreken, anders kan hij het wel verge ten. Dan bederft hij de sfeer in de hele groep en dat kan ik natuurlijk niet toes taan. Bovendien zal hij moeten inzien, dat betere tijden niet komen aangewaaid. Daar moet voor worden gewerkt. Dat heeft er bij Fred dit seizoen aan ont broken”. Overigens zette Eefting dit weekeinde niet uitsluitend slechte tijden neer. Op de 200 meter rugslag kwam hij met 2.05,86 goed uit de verf, evenals op de 400 wissel (4.34.90). Bovendien leverde hij als slot- zwemmer op de 4x200 meter vrije slag een stevige bijdrage tot de winst op dit nummer, waardoor de Nederlandse ploeg nog net oprukte naar de tweede plaats. De 36-jarige Belg Herman van Springel heeft zaterdag de profronde van Kamerik gewonnen. De vijfvoudige winnaar van Bordeaux-Parijs ontsnapte tijdens de laatste ronde uit de kopgroep van zes renners, die na 25 kilometer al was ont snapt. Ruim 20.000 toeschouwers waren er getuige van. De uitslag van de profronde van Kame rik is: 1. Herman van Springel (Bel) 120 km in 2 uur, 44 min. 53 sec., 2. Jan Aling (Bladel) op 5 sec., 3. Theo Smit (Badhoeve- dorp) op 15 sec., 4. Hubert Mathis (Fra) z.t., 5. Gerry Verlinden (Bel) z.t, 6. Jos Didi Thurau: eindzege in ronde van West- Duitsland. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. Dat de zes testwed- strijden, die het Nederlands herenhoc keyteam in het kader van de voorberei dingen op de Olympische Spelen in Mos kou tegen wereldkampioen Pakistan in eigen land afwerkt, meer zijn dan een serie normale oefenduels heeft bonds coach Wim van Heumen het afgelopen weekeinde nadrukkelijk aangetoond. De Bossche coach wenst van deze reeks vriendschappelijke ontmoetingen pri mair een prestigezaak te maken. De ach tergrond daarvan is, dat Van Heumen er tijdens zijn zesjarige bewind nog niet eerder in slaagde Oranje naar een overwinning op de Pakistani te leiden. Vandaar ook, dat voor experimenten geen plaats is. Tweede doelman Pierre Hermans heeft dat aan den lijve kunnen ondervinden. De Belgische ploeg van Thurau, met een Duitse medesponsor, was sterk, maar ook nog meester in het samenspel. Belang rijkste medestander was de ploeg van Peter Post, algemeen erkend als de sterk ste ter wereld. De mannen van Post hiel pen mee aan de overwinning van Thurau, vorig jaar nog hun afvallige. In ruil voor de bewezen diensten werden drie etappe- overwinningen toegeschoven: Van den Hoek (ook tweede in het eindklassement), de Duitser Thaler en Raas. Oud-wereld- kampioen Francesco Moser klaagde openlijk over deze combine. „Raas en Knetemann verdedigden als de positie van Thurau werd aangevallen”. Uiteraard mocht ook de enige Duitse ploeg een ritje winnen. Omdat geen Duit ser er de macht voor had, was de „eer” weggelegd voor de Zwitser in Duitse dienst, René Savary. En omdat de Spaan se ploeg van Noel de Jonckheere en de Belgische ploeg van Patrick Sercu zich heel braaf ten opzichte van Thurau ge droegen, kregen zij toestemming om op de laatste dag ieder een half ritje te winnen. Zo gaat het immars zo vaak in de wieler sport en die - in het metier onwetende - Duitsers begrepen er toch niets van. De ronde van West-Duitsland was een spel, geen wedstrijd. Het vervolg kan mogelijk in de ronde van Nederland plaatsvinden. Daar wil de ploeg van Post de winnaar van het eindklassement in het midden hebben, terwijl de Belgische ploeggenoten van Thurau waarschijnlijk zullen meehel pen en op hun beurt tussen Steenwijk en Tilburg een of meer etappes zullen winnen. Het eindklassement van de Ronde van moest zij de Russische Larissa Gorchako va en Birgit Treiber voorbij laten gaan. Naast Monique Bosga zorgde ook Ma- ritska van der Linden voor een opvallende prestatie door de toptijd op de 100 meter schoolslag scherper te stellen: 1.13,20. Op wereldniveau telt die tijd nog nauwelijks mee, maar desondanks lijkt de Rotter damse aardig op weg naar de limiet voor Moskou, Optimistisch was ook Ton van Klooster, de trainer van het aankomende talentje Reggie de Jong, die op de 800 meter een verrassende tijd van 8.53,29 neerzette en daarmee het aspiranten-record van Anne- lies Maas om zeep hielp. Een bijdrage tot het succes van de Ne derlandse ploeg leverde ook Enith Brigi tha, die geruisloos, althans voor het hand jevol publiek dat deze wedstrijden volgde, afscheid nam van de Nederlandse ploeg. Zelfs de KNZB had het niet nodig geoor deeld haar laatste optreden van een fees telijk tintje te voorzien en een bloemetje als dank voor de bewezen diensten kon er dit weekeinde nog niet af. Wat onder de maat bleef het zwemmen van de wispelturige Ineke Ran en Anne- lies Maas, die het komende seizoen als studente in de medicijnen zich bij haar vriend Michael Kraus in Duitsland wil vestigen. Samen met hem wil zij zich met financiële inspanning van het NSF bij onze oosterburen voorbereiden op de Olympische Spelen. Dat de Oostduitse meisjes voor de vijfde keer de winst in de Europa Cup-serie voor zich zouden opeisen en daarmee definitief de beker mee naar huis zouden nemen, stond al bij voorbaat vast. Naast de routi niers als de sterke Barbara Krause en Andrea Pollack manifesteerden zich ook de jeugdige talenten Petra Schneider en Heike Dahne nadrukkelijk op respectie velijk de wisselslag en de vlinder. Met Annet Neuman, de voormalige Europese jeugdkampioene op de 400 meter, vormen zij de basis voor de toekomstige Olympi sche ploeg. Vreugde bij het Nederlandse herenhockeyteam, nadat Paul lit jens Pakistan op een 3-2 achterstand heeft gezet. Safdar Abbas (nr. 16) loopt teleurgesteld uit de cirkel weg. (Van onze sportredactie) DORTMUND. De ronde van West- Duitsland is, zoals voor de start eigenlijk al verwacht, gewonnen door Didi Thu rau. Om de Westduitse ronde weer nieuw leven in te blazen moest dit wel gebeu ren. Commercieel werden dan ook suc cessen geboekt Er stonden meer dan twee miljoen Duitsers langs de route. Sportief was de Duitse ronde een blama ge. In het peloton, met een groot aantal cracks, was er sprake van één grote combine.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15