Na zeventien jaar dienst in betaald voetbal AZ-arts Jimmy van Rompu gaat laatste seizoen in UITSLAGEN HONKBAL tevreden 1 MOEILIJKE TAAK VOOR ELL Y VESSIES Terrasvogels tegen Aztecs Max Rietbergen niet helemaal K tiiliSII ■KJ Doping Blessures 4;^.. RBi ■i 19 SPORT 1979 13 AUGUSTUS MAANDAG J F ■MM t ardoor Terrasvogels vrij Terrasvogels gelooft id nog in kampioenskans 12-2; lis re cht Jimmy van Rompu: Doping is funest" (Van onze honkbalmedewerker) cht de ste jen nst •ste sen teit de de te „Na die twee homeruns was het natuur lijk met Uitsmijters gebeurd”, stelde Har ry van Berkel later vast. „Voor mij blijft het een vraag welke waarde je aan een overwinning op een ploeg als Uitsmijters moet hechten. Het staat in elk geval wel vast dat de jongens leuk hebben ge slagen.” In de laatste drie slagbeurten bouwde Uitsmijters 0-1-0-0-0-0-1-0-0- 2. Ge rard Gosal 5-12-10-3. Terrasvogels 0-0-1-6-0-0-2-1-2 14. Pe ter Kuijpers 10-3-5-2. Midvelder Luschen van de oostelijke formatie onderscheidde zich nog door een miraculeuze vangbal boven het out- fieldhek, waarmee hij Guus van Dee een tweede homerun door de neus boorde. Terrasvogels de voorsprong door behoor lijke slagprestaties nog gestaag uit, waar bij de over weinig controle beschikkende Gerard Gosal de Santpoorters nog regel matig de helpende hand toestak. Bij de dames heeft de 29-jarige Elly Vessies niet meer die overmacht van en kele jaren geleden. De vijf jaar oudere Het zal interessant zijn te zien hoe ver de talentvolle jeugdspeelsters ditmaal zullen komen. Daarbij dient speciaal te worden gelet op de Europese jeugdkampioene Marianne van der Torre en Marcella Mes- ker (die de derde ronde op Wimbledon haalde). Maar ook Nanette Schutte, Karin Marijke Schaar, die beschikt over een dubbele forehand, is de laatste maanden sterk teruggekomen. Ze versloeg onlangs nog Elly Vessies met fors verschil en de plaatsingscommissie van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond heeft haar dan ook de tweede positie toegekend. Moos en een oudere als Tine Zwaan mo gen zeker niet worden onderschat. Hij wijst op spits Kees Kist, die een ijzeren body heeft en zelden gebles seerd raakt. Ook een Kristen Nygaard is vrijwel steeds van de partij. „Een technisch goede voetballer als Jan Pe ters is bepaald kwetsbaar. Toch weten we hem speelfit te houden”, zegt de Amsterdammer. Jimmy van Rompu is blij dat er komend seizoen een voorzichtige start wordt gemaakt met de dopingcontrole in het betaalde voetbal. Bij twee of drie wedstrijden in het weekeinde on dergaan enkele spelers een doping onderzoek. Dit alles zonder sancties. Er worden géén straffen uitgedeeld als blijkt dat sommige spelers doping hebben gebruikt. Het onderzoek is dan ook naamloos. zijn naast Elly Vessies en Marijke Schaar: Nanette Schutte, Marianne van der Torre, Tine Zwaan, Karin Moos, Marcella Mes- ker en Nora Blom. SANTPOORT. Terrasvogels speelt morgenavond - dinsdag - op eigen veld een oefenwedstrijd tegen het Amerikaanse San Diego Aztecs, dat onlangs deelnam aan de Haar lemse Honkbalzesdaagse. Voor deze gelegenheid zal het Santpoortse team worden versterkt door Roel Klaassen, één van de pitchers van het in de hoofdklasse leidende Amstel Tijgers. afgelopen jaren dan ook hard moeten werken om al die blessures bij AZ te genezen. Blij is hij dan ook, dat een aantal spelers van AZ zo’n sterke con stitutie bezit. t I e- id ie Is e- a- ut IS serieuze titelkandidaten in de tweede klasse C. In het verre Almelo toonde de mannen van Harry van Berkel gisteren aan zeker nog geloof te hechten aan de kans op een kampioenschap. Onder meer dankzij homeruns van Frank Koks en Guus van Dee bleven de Birds gastheer Uitsmijters ruimschoots de baas met 2- 14. •loe- »loe- itte- met (41) De iter- :ers, 3 de 21, 5(!) aan e O len- -45; -34; c- it 11 ie •n ?r >P 4, ir l ie 3e m vn le ,k e- •n ij s. n Is it e- n n 'JD „Een geweldige club, met een stel vriéndelijke mensen. Ik kom er graag voor mijn werk, maar elf van de twaalf maanden in het jaar ben je er intensief mee bezig. Vooral de weekeinden zijn slopend, ook al omdat we heel wat keren in buitenlandse trainingskam pen hebben vertoefd. Ik kan dat van wege mijn hart niet meer blijven op brengen. Nog een jaartje en dan moet ik er werkelijk mee stoppen”, vertelt de Amsterdammer. Zeventien jaar heeft hij het betaalde voetbal gediend. Dat laatste jaar moet voor hem een sportief hoogtepunt wor den. „We hebben al veel bereikt”, zegt hij. „Bij Telstar begon ik, na de fusie in de top tussen VSV en Stormvogels. Ik hield het er zes jaar vol en maakte twee promoties mee. Daarop werkte ik drie jaar bij DWS in Amsterdam. Dat ik naar die club overstapte, kwam door de goede relaties die ik met trainer Joop Brand heb. Het werd daarop één seizoen bij FC Den Haag”. Aan die periode bewaart Jimmy van Rompu niet zulke goede herinnerin gen. De werksfeer in Den Haag is an ders dan in Amsterdam en Alkmaar. Hij voelde zich er niet gelukkig en was blij toen Joop Brand in die fase trainer bij AZ hem aanklampte en verzocht over te gaan naar AZ. Van dit verzoek heeft Van Rompu geen spijt gekregen. Hij voelt zich bijzonder thuis Vandaag, maandag, strijden 32 spelers om zestien plaatsen in het hoofdtoernooi bij de heren. Zestien spelers werden di rect toegelaten. Behalve de vier geplaat sten zijn dat: Otto Panman, Huub van Boeckel, René Boers, Bas Vletter, Michiel Schapers, Rob Hak, Niek Fleury, Frits Don, Marian Laudin, Fried Schmitz, Mar tin Koek en René Groter. Bij de dames gaat de strijd om de nationale titel tussen zestien speelsters, van wie er acht direct tot het hoofdtoernooi zijn toegelaten. Dat Naast het behalen van de nationale titel heeft Jimmy van Rompu nóg een grote wens: dat de sportgeneeskunde een officiële status zal krijgen. Er is wel een cursus voor in NSF-verband, maar een echte opleiding voor de sportgeneeskunde ontbreekt nog. Uit liefde voor de voetbalsport nemen huis- en bedrijfsartsen nu deze taak op zich. In dit verband heeft John Rolink, al vele jaren huisarts in Velsen-Noord en clubarts bij Ajax, baanbrekend werk verricht. Jimmy van Rompu is vol bewonde ring voor John Rolink. „Sportgenees kunde moet een officieel vak worden. Overigens zijn de mogelijkheden be perkt om een sportarts een full-time job te geven. Alleen bij PSV, dat top sport in meer onderdelen van de sport beoefent, zou een sportarts een volledi ge dagtaak hebben. Bij AZ niet. Daar behoef je alleen in de weekeinden te werken en tijdens enkele trainingen in de week”. Pratend over AZ, blijkt dokter Van Rompu wat verdrietig gestemd te zijn over de medische faciliteiten. Goed, er mag dan de laatste jaren wel het een en ander zijn verbeterd, maar compleet is de zaak nog lang niet. Gelukkig houdt AZ rekening met de wensen van zijn medische staf. Er komt betere appara tuur en de clubarts krijgt te zijner tijd een eigen kamer. Dat mist Van Rompu toch wel in Alkmaar. Hij ziet het ook als een grote verbetering voor zijn op volger, wiens naam hij al weet, maar liever nog niet prijs geeft. Oprechte bewondering heeft Jimmy van Rompu voor de gebroeders Klaas en de onlangs overleden Cees Mole naar. „Deze mensen hebben miljoenen guldens in het betaalde voetbal van AZ gestopt. Dank zij de Molenaars is AZ een sterke club geworden en heeft Noord-Holland er een prachtig brok recreatie bij gekregen. Ongeteld veel mensen genieten er vaak van”, zegt de clubarts. de zesde titel in successie. Daarmee zou hij het record van Tom Okker overtref fen. Voor verrassingen bij de heren kun nen mogelijk zorgen de 15-jarige Eric Wil- borts, de een jaar oudere Rene Moos en de 19-jarige Michiel Schapers. Dit jaar ont breken Wouter Fok (polsblessure), Rolf Thung (toernooien in Brazilië en de Ver enigde Staten) en Maarten Keunen (enkel blessure). Frits Don is na een slepende blessureperiode weer van de partij. HILVERSUM. Elly Vessies en Louk Sanders, de titelhouders in het dames- en herenenkelspel, zijn voor het toernooi om de nationale tenniskampioenschappen (van 13 tot en met 19 augustus op de Metsbanen in Schevingen) als eerste ge plaatst. Bij de dames is Marijke Schaar als tweede gerangschikt. Bij de heren zijn achter Sanders geplaatst Paul van Min (juist teruggekeerd van een satelietcir- cuit in Barzilië), Marc Albert (vorig jaar finalist) en de nationale indoorkampioen Theo Gorter. (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Voor Jimmy van Rompu wordt het zijn laatste seizoen als clubarts bij AZ’67. Wegens gezond heidsredenen zet hij er in juni 1980 definitief een streep onder, nadat hij eind december afscheid als bedrijfs arts bij Hoogovens in Umuiden zal hebben genomen. Afscheid nemen doet pijn.Jimmy van Rompu, de sympathiek ogende en vlot pratende dokter, erkent dat. Vooral tegen het vertrek bij AZ’67, dat hij dan zeven jaar als clubarts heeft gediend, ziet hij op. in Alkmaar en betreurt het dat hij door eerder genoemde oorzaak nog maar één jaar kan doorgaan als clubarts. Het laatste seizoen moet AZ voor hem dus een hoogtepunt worden. Met AZ heeft hij twee competities Euro pees voetbal meegemaakt en zelfs werd een keer de KNVB-beker vero verd. Wat er aan ontbreekt, is het Ne derlandse kampioenschap. Jimmy van Rompu durft de wens nauwelijks uit te spreken. Hij begrijpt dat AZ komend seizoen weer jonge spelers inpast en dus midden in de opbouwfase zit. Van zo’n ploeg mag je geen topprestaties verwachten. Wél een hoge eindklassering, meer niet. „Om de Nederlandse titel te verove ren, moet je veel geluk hebben. Blessu res kunnen een slechte uitwerking heb ben. Ga vorig seizoen maar na, toen Hugo Hovenkamp door een ernstige knieblessure veel wedstrijden moest missen. Zijn afwezigheid was duidelijk merkbaar en kostte AZ punten. Ik kan slechts hopen dat AZ blessurevrij door de competitie heen rolt. En als we een goede start hebben, wie weet speelt AZ dan een ferme rol in de eredivisie. Enfin, aan de spelers van AZ zal het niet liggen. Ze willen Jimmy van Rom pu graag een onvergetelijk seizoen voorschotelen en wie weet welke stunt AZ in het komende seizoen nog uit haalt. Want kwaliteit is er, ondanks de verjongingskuur, volop aanwezig. Het moet er alleen wel goed uitkomen. Een op alle fronten superieur Terrasvo gels onderschreef in Almelo nog eens on omstotelijk hoe groot nog altijd de kwali- teitskloof op honkbalgebied is tussen het oosten en het westen van het land. Zo had bijvoorbeeld de goedwillende pitcher van Uitsmijters de grootst mogelijke moeite om de bal over de plaat te krijgen, terwijl een relief-pitcher niet voorhanden was. Het zou overigens toch nog tot de vierde inning duren, alvorens de Santpoorters de knuppel eens lekker tegen de bal kregen. Aanvankelijk nam Uitsmijters door een homerun van Luschen zelfs de leiding. Frank Vos tekende in de derde inning voor de gelijkmakende run na een honk- slag van Guus van Dee, maar zoals gezegd brak het ware slagfestijn pas uit in de vierde Santpoortse slagbeurt. Eerst sloeg Frank Koks met Wil Kuijpers en Dick van der Vlugt op de honken een homerun, waarna Guus van Dee eveneens met twee kussens bemand de bal ook al ver over de omheining van het prachtige honkbal- complex heen joeg: 1-7. Het betaalde voetbal is hard en slo pend. Clubarts Van Rompu heeft de Leverde The Caps vorige week nog een opvallende prestatie door koploper Thamen met 4-3 te kloppen, wai plotseling weer tot het rijtje titelkandidaten is gaan behoren, dit weekeinde verloor het team met 15-3 van een vernietigend uithalend Onze Gezellen. Óp de foto een spelmoment uit die wedstrijd. (Van onze honkbalmedewerker) ALMELO De eerste ontmoeting na de zomerstop is voor de honkballers van Terrasvogels bijzonder goed verlopen. Door het onverwachte verlies dat koplo per Thamen vorige week leed tegen The Caps (4-3), behoren de Santpoorters ei genlijk vrij plotseling weer tot het rijtje De 29-jarige Sanders lijkt op weg naar De plaatsingslijsten zijn: Herenenkel spel: 1. Louk Sanders, 2. Paul van Min, 3. Marc Albert, 4. Theo Gorter. Dameserikel- spel: 1. Elly Vessies, 2. Marijke Schaar. Herendubbelspel: 1. Hermes/Koek, 2. Fleur/Sanders, 3. Mentink/Schapers, 4. Groter/Van Min. Damesdubbelspel: 1. Mesker/Vessies, 2. Schutte/Zwaan. Ge mengd dubbelspel: 1. Zwaan/Fleury, 2. Veentjer/Koek, 3. Mesker/Vletter, 4. Van der Torre/Laudin. Lijstaanvoerder Thamen maakt dit keer overigens in- en tegen Bloemendaal geen misstap en won zoals het wilde: 2-14. Het op de tweede plaats staande Pirates ging echter wel verrassend in de fout. Robur ’58 versloeg de Amsterdammers in de Hoofdstad met 1-3. Door deze resulta ten behield Thamen uiteraard de leiding, terwijl Terrasvogels, Robur ’58 en Pirates met alle evenveel verliespunten nog op dë loer liggen. „Beschouw het als een proefjaar. Daarna kunnen we zien hoe de situatie in de betaalde Nederlandse voetbalwe reld is. Zelf ben ik ervan overtuigd dat een aantal spelers, achter de ruggen van clubartsen om, wel eens wat pak ken. Doping is funest voor het lichaam en als zodanig is het nodig dat de voetballers via controles worden be schermd”, klinkt het. Het is begrijpelijk dat Jimmy van Rompu volgend jaar juni niet zonder meer afscheid kan nemen van AZ. Het liefst zou hij het op eenvoudige wijze willen doen. „Ik kom er echter niet onderuit. Daarom moet het maar een stijlvolle receptie worden, eventueel in Alkmaar. Ik verwacht wel enkele hon derden mensen, omdat je in die zeven tien jaar betaald voetbal als clubarts zoveel relaties opbouwt”, zegt hij ervan. Voor AZ wordt het overigens geen definitief afscheid. Hij zal AZ steun blijven geven op het gebied van verze keringstechnische zaken. „Dat doe ik samen met Gerrit Peters, een gouden kracht voor AZ. Uiteraard blijf ik de wedstrijden van AZ volgen, dus kom ik nog regelmatig in de Alkmaarder Hout”. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De Amsterdammer Max Rietbergen zal ook het volgend seizoen de functie van trainer-coach vervullen bij de Haarlemse honkbal-eersteklasser Sparks. Rietbergen heeft een tweejarige verbintenis gesloten met deze vereni ging. Een tweejarig conctract biedt zowel de club als de coach de nodige voordelen volgens Rietbergen: „Nu ik dit seizoen de zekerheid had in elk geval ook het volgend jaar bij Sparkts te blijven, gaf dat mij de gelegenheid enige jonge spelers in het team in te passen. Een coach die maar één jaar blijft zal minder snel geneigd zijn aan een dergelijke opbouw te werken”. Over de voor Sparks bijna afgelopen competitie de Haarlemmers hebben al leen nog de dubbel tegen Tex Town Tigers te goed is Rietbergen overigens lang niet voor de volle honderd procent tevre den. „Er is niet uitgekomen, wat ik ervan had verwacht. Op een gegeven moment verloren we negen wedstrijden op rij, waardoor we zelfs gingen behoren tot de degradatiekandidaten”. Met name de nederlagen tegen RCH en The Herons bestempelt Rietbergen nog steeds als „onnodig” en „onbegrijpelijk”. „Er zijn toen enige harde woorden geval len en dat heeft beslist een goede uitwer king gehad. De resultaten tegen Tex Town Tigers en Volewijckers brachten ons ruimschoots in veiligheid. Maar ik heb goede hoop, dat Sparks het volgend sei zoen niet zover zal laten komen”. Harry van Berkel, de coach van Ter rasvogels, beschouwt het duel tegen de Aztecs, dat in de Honkbalzesdaagse de twee behaalde winstpunten dankte aan een 7-1 triomf op het Nederlands team, als een nuttige wedstrijd voor zijn team. „We kunnen ongetwijfeld nog heel wat leren van de Amerikaanse spelopvatting”. Het treffen op het sportpark „De Elta” begint om 18.30 uur. Distrikt Noord-West. Tweede klas se. Foresters-Alcmaria Victrix 6-1; Quick-Flags uitg.; BSM-WSV Bears-Urbanus 8-6. Reserve eerste klasse. UW 2-Onze Gezellen 2 3-11; ODIZ Frogs 2-Spar- taan 2 11-10; RCH 2-Nicols 2 4-6; Hoofddorp 2-ÓDIZ Frogs 2 7-4; Hoofd dorp 2-Kinheim 2 0-10; Nicols 2-Giants 2 1-1; UW 2-Giants 2 4-7. Reserve tweede klasse. De Geuzen 2- Volewijckers 2 u.n.b.; Pirates 2-DVH 2 9-13; Sparks-Terrasvogels 2 4-8; The Herons 2-BSC Heiloo 2 6-2; Giants 3- Flying Petrels 2 14-8; The Herons 2- Terrasvogels 2 7-8. Interregionale Jeugd. Poule B. Ter- rasvogels-Kinheim 2-0; The Herons- Spartaan 5-10; Spartaan-The Herons 11-2. Poule C. Giants-Quick 9-1; Pira- tes-Tex Town Tigers TTT n.o. Om het Kampioenschap van Neder land. HCAW-Storks 5-4; Feyenoord- Terrasvogels 1-0. Rayon Haarlem. IA. Nicols 3-Roos- wijk 2 4-4; RCH 3-Schoten 2 5-8; Nicols 3-DSS 2 5-4. IB. TYBB 2-Terrasvogels 3 7-6; Onze Gezellen 3-RCH 4 3-4. 2A. Geel Wit 2-Kinheim 4 4-14; Golden Eag- les-Flags 2 4-10; BSM 2-DSS 3 10-4. 2B. Golden Eagles 2-DSS 4 8-24; RCH 6- Kinheim 5 11-23; TYBB 4-BSM 3 15-7. 2C. TYBB 3-RCH 5 5-3; Schoten 3- Kennemerland 2 6-5. S:. 4^^^

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19