Vloedgolf overspoelt stad Pakistan zou Regering vermoedelijk naar Londen SPORT Broek in blik Kamerdebatten in Beverwijk via kabelradio 1 Nicaragua laat gardisten vrij I 3 blijkt grap spoedig A-bom kunnen maken Palestijnse Centrale Raad: n Optreden tegen niet-joodverklaring HOLLANDSE gsi B ANDIJVIE o R B IW I het woord is aan... vandaag: het weer Prinses Margriet bezoekt IJmuiden Doden bij explosie in Russische mijn 1 gqencJci poging <51 Wereldtop Strandverwachting Af en toe regen MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 (ADVERTENTIE) BRILJANT Tennessee Williams: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 237 pagina's 12 5, 6,7 MORGEN begint de INSCHRIJVING v.a. 12 uur voor gezellige KLUB LESSEN één onze van N.B.D. DANCE CENTRE „EVERGREEN qinz Beurs Binnen- en buitenland Gastenhoek Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie11 Sport ..13,14,15,16,17,18,19 Weerrapporten2 2,3 ...4 ...9 Kennemer danscentrum Jjr Dansschool i kies je met zorg. 1 5 GROENTE EN FRUIT - VEILINGVERS! IJmuider Courant Dambreuk India zeker 5000 doden Salisbury positiever over Gemenebest*plan kA met West-Europa .V i t Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS. PLO-leider Jasser Arafat mag zijn contacten met de Westeuropese leiders voortzetten. Dit heeft de Palestijnse Centrale Raad, die het PLO-beleid uitstippelt in de perioden tussen de zittingen van het Palestijn se parlement in ballingschap, gisteren op een bijeenkomst in de Libanese hoofdstad Beiroet bepaald. De raad liet verder de deur voor toe komstige besprekingen met de Ameri kaanse regering op een kier. Wel werd gewaarschuwd tegen „Amerikaanse po gingen om de arabische gelederen te split sen”. De raad constateerde voorts dat West-Europa dichter bij de erkenning van de PLO is. Er zijn tekenen van vooruit gang in de langdurige strijd voor erken ning van de PLO door het westen, aldus de Raad. Inkoop Verkoop ciële betrekkingen met de VS te willen, maar niet ten koste van concessies aan Israel. De PLO-leider weigerde zich uit te spreken over erkenning van het bestaans recht van Israel door de PLO als voor waarde voor onderhandelingen met de VS. „De weinige kaarten die ik heb zijn sterk, maar ik leg ze niet op tafel”, aldus Arafat. Hij zei verder, dat de macht van de Arabische olie „definitief” verbonden is aan de vestiging van een Palestijnse staat. De Israëlische vice-premier Jadin zal overmorgen naar de VS vertrekken voor overleg over de verstandhouding tussen de VS en Israël, zo is gisteren in Jeruza lem meegedeeld. Israël vreest dat de VS de PLO zullen erkennen als die organisa tie het bestaansrecht van Israel erkent. Volgens het Egyptische tijdschrift Okto ber zal premier Khalil van Egypte binnen kort eveneens naar de VS gaan. Ook pre sident Sadat zou voorbereidingen treffen voor een bezoek aan Carter. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De regering van Zimbabwe-Rhodesië zal naar in Salisbury wordt verwacht, deelnemen aan de conferentie over het land volgende maand in Londen. Zowel de huidige premier Moezorewa als oud-premier Smith lieten zich dit weekeinde aanmerkelijk positiever uit over het akkoord dat vorige week door de landen van het Gemenebest in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka werd bereikt. Een van de leiders van de guerrillabe weging Patriottisch Front, Nkomo, heeft dit weekeinde gezegd dat hij de frontlijn staten die akkoord zijn gegaan met het Gemenebestplan, zal raadplegen. Dit zijn Zambia, Tanzania en Botswana. Hij zei (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Scheveningen Radio zal Prinses Margriet op zaterdag 8 sep tember een bezoek brengen aan IJmui den. De bedoeling is dat de prinses de grote audio-visuele reddingsoperatie zal bijwonen die als spektakelstuk zal wor den opgevoerd in de havenmond tussen de pieren. Naar alle waarschijnlijkheid zal de prinses worden begeleid door haar man mr. Piete» van Vollenhoven. De koninklijke bezoekers zullen na een ontvangst op het kuststation het evene ment gadeslaan vanaf een tribune die speciaal voor deze gelegenheid zal worden geïnstalleerd op de Seinpostweg. In de stad Morvi, waarvan het grootste deel binnen enkele minuten door een vloedgolf van 4,5 meter onder water kwam te staan, zijn tot dusver enkele honderden lijken geborgen. Volgens het gemeenteraadslid Ramnikbhai, die het aantal slachtoffers op 3000 schat, zijn in middels 10.000 mensen geëvacueerd uit Morvi. De dam begaf het zaterdag, nadat het gebied al wekenlang te lijden had gehad van zware moessonregens. Het water van de rivier de Matsjoe was meer dan vijf meter gestegen. Een metershoge vloedgolf spoelde door de 60.000 inwoners tellende stad, waarbij huizen instortten en mensen en dieren werden weggespoeld. Het water was snel verdwenen, een spoor van doden en modder achterlatend. Ongeveer 60 pro cent van de woningen in Morvi werd door het water verwoest. De schade aan de over deze landen: „Wij vertrouwen hen, zij zijn een deel van ons”. „Achter de bewoor dingen van de slotverklaring van Loesaka kunnen bepaalde formuleringen schuil gaan die niet op papier gezet konden worden”, aldus de guerrillaleider. Zoals bekend, worden die verklaringen gevraagd door de Arabische landen in het kader van de economische boycot tegen Israel. De plannen van de regering blijken uit een brief van de ministers Van der Klaauw, De Ruiter, Wiegel, Andriessen en Jongelui - 18 plussers - verloofden - gehuw den 20-35 - gehuwden boven 35 jr. Dagelijks van 12-21 uur. za. en zondag van 19-20 uur 15-8 inschrijving Zijlstraat 24-30 staatssecretaris Beyen aan de bijzondere Tweede-Kamercommissie die zich bezig houdt met de Arabische boycot. De kwestie heeft het kabinet aangezet tot onder meer de volgende maatregelen: nagegaan wordt of de Wet Economische Mededinging mogelijkheden biedt om te voorkomen dat Nederlandse ondernemin gen concurrenten uitschakelen via bij voorbeeld de zwarte lijst die Arabische landen opstellen; er wordt een commissie ingesteld die gegevens gaat verzamelen over de gevolgen van de Arabische boycot in Nederland; onderzocht wordt een mel dingsplicht voor bedrijven die in het Mid- den-Oosten met boycot-regelingen gecon fronteerd worden. In 48.73 seconden raasde Harry Schutting zaterdag op de tweede dag van de Nederlandse atletiekkampioen- schappen nadrukkelijk de wereldtop binnen. Zijn tijd betekent voorlopig de zevende op de wereld- en de vierde op de Europese ranglijst op de 400 meter horden. ,En”, zegt de atleet uit Vught, „het kan nog sneller, want ik kwam op het laatste stuk niet goed uit.’’ Opvallende prestaties leverden ook de IJmuidense Olga Commandeur op de voor haar nieuwe 400 meter horden en Ruud Wielart, die de 2.26 overwon en daarmee aan de Olympische eis voldeed. In de hoogste nood mag een var ken schreeuwen, een mens niet. Vandaag in onze bijlage „Sportief”: 1e sportpagina: Weer tegenslag voor Jan Lammers. 7e sportpagina: Honkbalteams van Terrasvo gels en OG wonnen. De zomer blijft een zwakke voorstelling geven. Ook morgen is het aan het strand zeer matig. Af en toe zon, een kans op een bui en een matige zuid westelijke wind. In de middag 19 20 graden, zeewater 1.7 graden. Vooruitzichten: depressies blijven het strandweer onbestendig houden. Aan het politieke debat in Beiroet werd deelgenomen door vertegenwoordigers van alle Palestijnse guerrilla-organisaties. Voor het eerst sinds vijf jaar namen ook afgevaardigden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) aan de zitting deel. De PLFP verzet zich tegen iederen politieke regeling van het Israe- lisch-Arabisch conflict. In een gisteren gepubliceerd interview met het Amerikaanse blad Washington Star zei Arafat „zo spoedig mogelijk” offi- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Stichting Kabelte levisie in Beverwijk heeft besloten tot een aansluiting op het luidsprekernet van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Over enige maanden zal het in deze gemeente mogelijk zijn de kamerdebatten volledig te volgen via één van de radioka nalen, als men aangesloten is op het kabel televisienet. i„ BEST FOR DANCING Houtplein 16A - Haarlem tel. 023-312697 J rt- De Nicaraguaanse minister van Binnenland se Zaken Borge (met sigaret) was gisteren aanwezig bij het transport van de 268 gevange nen. Deze voormalige leden van Somoza's Na tionale Garde werden overgedragen aan het Internationale Rode Kruis, zodat ze weer naar huis konden terugkeren. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Nicaragua heeft 268 voormalige leden van Somoza’s Nationale Garde vrijgelaten, zo heeft de Nicaragu aanse minister van Binnenlandse Zaken Borge gisteren verklaard. Volgens Borge worden nu nog ongeveer vijfduizend aanhangers van de gevluchte dictator vastgehouden. Hij beloofde, dat de meesten van hen op korte termijn worden vrijgelaten. De nieuwe regering deed zaterdag een beroep op internationale steun aan Nica ragua, dat volgens de regering „failliet” is. Zie ook pagina 2 (Van onze redactie binnenland) HENGELO. Het raadsel rond de herkomst van de gymnastiekbroek die een vrouw uit Hengelo vorige week aantrof in een blik ossestaartsoep, is opgelost. Het blijkt om een practical joke te gaan van haar vriendin, die de broek met een stuk varkensstaart had laten inblikken bij een slager. Op het blik plakte ze een etiket van het merk soep dat de Hengelose bij een super markt had gekocht. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse re gering blijkt verontrust over berichten uit Pakistan, via inlichtingendiensten verkre gen, dat Pakistan nog voor 1980 een be drijfsklare atoombom kan vervaardigen. De kennis daartoe zou onder meer ver gaard zijn in Nederland, naar aanleiding waarvan enige tijd geleden ook in de Tweede Kamer ongerustheid is ontstaan. In de VS wordt overwogen pogingen in het werk te stellen Pakistan te weerhou den van de vervaardiging van atoombom men, mede in verband met de te verwach ten reactie in India, waar ook bedrijvig heid op dit gebied heerst. Meer contact PLO MOSKOU (AFP/AP). Een gasontplof fing in een steenkolenmijn in de Russi sche Oekraïne heeft dit weekeinde het leven gekost aan een nog onbekend aantal mijnwerkers. De Russische regering en het centraal comité van de communistische partij heb ben hun medeleven betuigd aan de nabe staanden. Door politieke waarnemers wordt dit opgevat als een aanwijzing dat er veel slachtoffers zijn gevallen. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Het ziet ernaar uit dat zeker 5000 mensen om het leven zijn gekomen na een dambreuk in de Indiase staat Goedjarat. Volgens de Indiase krant Express maken „berichten van correspondenten melding van een onofficieel dodencijfer van 5000”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering gaat de bepalingen in het Wetboek van Strafrecht over discriminatie verscherpen. Zij wil zo een eind maken aan discriminerende han delingen in het bedrijfsleven en met name aan de afgifte van niet-joodverklaringen aan Nederlandse bedrijven die in Arabi sche landen mensen aan het werk hebben. Smith, nu minister zonder portefeuille in Moezorewa’s kabinet, zei zaterdag dat de regering negen punten in het vredes plan had ontdekt, die alarmerend zouden kunnen zijn. „Maar volgens onze analyse kan de uitkomst anders worden”, zo zei hij verder. Premier Moezorewa, die het plan vorige week dinsdag nog „oneerlijk en een bele diging voor onze kiezers” noemde, zei gisteren: „Ik ben optimistisch over alles.” Wel zette hij vraagtekens bij de verwachte deelneming van Nigeria aan de conferen tie in Londen. Nigeria is lid van het Geme nebest en een van de belangrijkere staten in Afrika, Moezorewa: „Ik weet niet waar om Nigeria, zo ver weg in West-Afrika, iets te maken heeft met de onafhankelijk heid van Zimbabwe”. Morgen komt de regering in Salisbury bijeen om de uitgewerkte vredesvoorstel len die de Britse diplomatieke vertegen woordiger Derek Day vandaag zou overhandigen, te bespreken. industrie in de omgeving wordt geschat op 20 miljoen gulden. Het reddingswerk is inmiddels op gang gekomen. Gisteren heeft de Indiase rege ring met behulp van het leger 25.000 voed selpakketten naar het rampgebied laten, overbrengen. De minister van Landbouw van de staat Goedjarat, Keshoephai Patel, zei gisteravond na een bezoek aan de stad: „Het is een grote ramp en de gevolgen ervan kunnen nog niet worden overzien”. Verschillende legereenheden zijn ge stuurd naar het rampgebied dat 500 kilo meter ten noorden van de Indiase hoofd stad Bombay ligt. Als gevolg van de aan houdende regens waren eerder al de weg-, spoor- en telefoonverbindingen ver broken. i Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperaturen ongeveer 15 graden, middagtemperaturen om streeks 20 graden. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. 2e sportpagina: Enerverende finale van Rotterdam-voetbaltoernooi EK honkbal: koel en triest. 3e sportpagina: Herstel van hockeyteam te gen Pakistan. Zwembond verzuimt Enith Brigitha bij afscheid te huldigen. 4e sportpagina: Wijnand van den Boom uit Hoofddorp nationaal tenniskam pioen in de leeftijdsgroep tot 14 jaar. 5e sportpagina: Telstar-elftal nog niet klaar voor de competitie. 6e sportpagina: Terrasvogels nagenoeg ze ker van softbaltitel. Spekstraat 10 Haarlem. Tel. 023-320274 U 8ERG> I W I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1