Ook branden in Spanje en VS Blinde kan na klap weer zien deel Sahara Duurdere diesel voor toeristen in Hongarije Protestmars in Belfast en Londonderry Omvangrijke bosbrand in zuiden Frankrijk Staking pompbedienden Spanje niet algemeen Botsing in Marokkaans Inval politie bij bureau voor mensenrechten Massale vechtpartijen te Teheran Engeland: geen nieuwe afhankelijke gebieden Politie pakt 196 klanleden op - u Sr Politieagenten ingezet i rJ Weer kathedralen in El Salvador bezet Weer moorden door Eskader des Doods Lindebloemsemthee Sokken stoppen Ti Vrouwentongen Madeleine FI BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 1979 13 AUGUSTUS (Van onze redactie buitenland) do<pr Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) DRAGUIGNAN-BOISE-MADRID. In de Provence en aan de Middelland se Zeekust in het zuidoosten van Frankrijk, zijn reeds 12.000 hectare bos in de laatste twee dagen in de as gelegd. Vooral het departement Var heeft onder het vuur te lijden. Dit is gisteren meegedeeld in Draguignan, waar de bestrijding wordt gecoördineerd. r n le :d »u m ri te dj jk in £k n- üj ?n ST. JOHNS (UPI). De nieuwe Britse conservatieve regering heeft de eilandbewoners in het Ca- raïbisch gebied onomwonden te verstaan gegeven dat zij geen prijs stelt op de komst van nieuwe ge biedsdelen die voor hun bestaan afhankelijk zijn van de Britse schatkist. TEHERAN. Tienduizen den betogers hebben gisteren in de Iraanse hoofdstad Tehe ran heftig gedemonstreerd te gen de onlangs afgekondigde perswet, die naar de mening ;van de betogers de persvrij heid aantast en de vrijheid van meningsuiting knevelt. Tij dens de demonstraties braken al snel gevechten uit tussen de demonstranten en militante aanhangers van de ayatollah Khomeini. Honderden gewon den moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. I trijfël perswet in Iran (Van onze redactie buitenland) Fel verzet tegen maar verspreidden zich snel. Leden van de revolutionaire garde schoten in de lucht en wierpen traangasgranaten om aan de omvangrijke vechtpartijen een ein- Dit werd dit weekeinde verklaard door Nicholas Ridley, onderminister voor Gemenebestzaken, na een drie daagse bijeenkomst op het eiland Anti gua met de leiders van Antigua, St. Kitts en Montserrat. Antigua, met een bevolking van on geveer honderdduizend en St. Kitts, de te maken. Pas tegen de avond was men de toestand enigszins meester. De nieuwe perswet van Iran kent gevan genisstraffen tot drie jaar voor het schrij- MADRID (DPA). Een Spanjaard die sinds negen jaar blind was, kan weer zien als gevolg van een klap die hij op zijn hoofd kreeg. De 42-jarige Spanjaard, die door een bedrijfsongeval het gezicht had verlo ren, is in een ziekenhuis ter observatie opgenomen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID De oproep van de Spaanse communistische vakbond Comisio- nes Obreras (CCOO) om door middel van een vierdaagse staking een loonsverhoging van 19 procent voor pompbedienden af te dwingen, onder vindt weinig weerklank. Van de ruim 3000 benzinestations in Spanje gaat het personeel van duizend pompstations vanaf vandaag tot en met donderdag in staking. Om te voorkomen dat talloze automobilisten, onder wie een groot aantal buitenlandss toeristen, zon ven en publiceren van berichten die als beledigend kunnen worden opgevat voor de nieuwe machthebbers. De vorige week werd het kritische dagblad Ayendegan De mars verliep vreedzaam. Later op de dag kwam het echter in Londonderry tot ongeregeldheden. Honderden stenen gooi ende jongelui kwamen in botsing met Britse militairen van wie er twee gewond werden. denten. Alleen na afloop vuurden Britse militairen plastic kogels af om een groep stenen gooiende jongelui van ongeveer 200 man te verspreiden. De deelnemers aan de mars waren in dekens gehuld om te wijzen op het lot van de politieke gevan genen die in de afgelopen tien jaar zijn vastgezet. Om dezelfde reden, de inzet van het Britse leger, hebben zaterdag vijftiendui zend protestanten een mars gemaakt door het centrum van Londonderry. Er was een grote macht veiligheidstroepen op de been om de orde te bewaren. Montserrat, met een bevolking van on geveer 12.000, wil een kolonie blijven. Simon Daniel, de leider van de Her vormingspartij van Nevis, zei in een interview dat „de Britse minister vrij openhartig was geweest en dat hij dui delijk had gemaakt dat Engeland geen afhankelijke gebiedsdelen meer wil". Als de vertegenwoordigers van Nevis bij afscheiding blijven dan zullen ze op Volgens de minister hebben de huursol daten „zware verliezen” geleden aan men senlevens en materieel. „Enkele Marok kaanse militairen verloren het leven”, zo voegde hij eraan toe. Boudjour is een van de drie provincies in de Westelijke Sahara die sinds zijn opdeling tussen Mauretanië en Marokko na het vertrek van de Span jaarden door Marokko wordt bestuurd. Intussen wappert sinds zaterdagavond boven Dachla, het „Villa Cisneros” uit de Spaanse koloniale tijd, de Marokkaanse vlag. Het stadje is de hoofdplaats van Tigris-el-Gharbia, deel van de Westelijke Sahara dat sinds 1975 werd bestuurd door Mauretanië. eigen houtje verder moeten, aldus de Brit. Daniel zei dat Nevis geen zelfstandig heid wil. „We zullen regelingen treffen met een ander land, maar niet met St. Kitts". Hij zei dat hij contact had opge nomen met de Verenigde Naties en de regeringen van de Verenigde Staten en Canada. Wat hij met „regelingen” be doelde werd niet duidelijk. Antigua is blij met het Britse stand punt. Premier Vere Bid zei dat nu gebleken was dat de Britten niet ont vankelijk zullen zijn voor voorstellen om Barbuda te scheiden van Antigua, dat gewaarschuwd had dat scheiding van de eilanden zou neerkomen op het steunen van versnippering van landen over de hele wereld. In „Onze Taal” van mei 1979 werd het boek „Vrouwentaal en mannenpraat” be sproken door Joop van der Horst. Hij citeerde de eerste alinea van de inleiding: „Tijdens het werken aan dit boek bracht een van ons uit Frankrijk koekjes mee; „langues de femmes”, vrouwenton gen. Bij de eerste hap realiseerden we ons dat deze koekjes in het Nederlands „klets koppen” heten. Kletsen, klappen, kakelen, kwekken, rebbelen, roddelen en ratelen, tateren, snateren, snappen en babbelen is iets dat vooral vrouwen zouden doen”. Tot zover dit citaat uit „Op zoek naar de verloren tijd”, „De kant van Swann", Deel Een „Combray”, in de vertaling van C. N. Lijsen. De ik-figuur probeert dan te ach terhalen waaraan hij dat gevoel van vreugde te danken heeft, hij neemt nog een paar lepeltjes thee, gaat terug naar het moment waarop hij de eerste lepel thee naar zijn mond bracht, en opeens schiet de herinnering hem dan te binnen: „Het was de smaak van het stukje ma- deleine, dat tante Léonie mij zondagsmor gens in Combray (want op die dag ging ik niet vóór de mis het huis uit) als ik haar in haar kamer goedenmorgen kwam zeggen, gaf, nadat ze het in lindebloesemthee had gedoopt”. Hij betoogt dan dat het ZIEN van de madeleine hem nergens aan had herin nerd; hij had die gebakjes al zo vaak in de winkel zien liggen. De geur en de smaak, die hadden het ’em gedaan! Zodra hij de smaak had herkend van een stukje made leine dat zijn tante hem, in de lindebloe semthee gedoopt, placht te geven, waren alle herinneringen weer boven gekomen. er i. ef el e- •n e- >r e- n ig >P is rs fi le le ie •P id o- te e- y le •n It- n- >P n- m 01 ti le i. k r- •e P Het dagblad Suroeste (zuidwest) be richtte zaterdag uit Sevilla, dat de blin de in een café bij een vechtpartij was betrokken. Na de klap gekregen te hebben kon hij plotseling weer zien en korte tijd later de andere stamgasten herkennen. Toen ik zover gekomen was, moest ik aan het beroemdste koekje uit de wereld literatuur denken: de „madeleine”. Wie ooit „A la Recherche du Temps perdu” van Marcel Proust heeft gelezen en zelfs wie niet verder gekomen is dan de eerste vijftig bladzijden van dit zevendelige werk, waarvan alleen in Frankrijk al meer dan vier en een half miljoen exem plaren zijn verkocht, weet wat ik bedoel. Het is de passage waar het hele omvang rijke oeuvre van Proust om draait en waarin het principe van het „mémoire in volontaire”, het „onwillekeurig geheu gen”, het eerst en het best verduidelijkt wordt. De schrijver vertelt hoe zijn moe der hem op een winterdag toen hij ijskoud thuiskwam, voorstelde een kopje thee te nemen, tegen zijn gewoonte in. „Ik weiger de eerst, maar bedacht mij toen weer; ik weet niet waarom. Zij liet toen een van die dikke korte gebakjes halen, die Petites Madeleines genoemd worden en die eruit zien alsof men de gegroefde schaal van een Sint-Jacobsschelp als vorm ervoor gebruikt heeft. En even later bracht ik, terneergeslagen door de sombere dag en het vooruitzicht van de treurige volgende, gedachtenloos een lepeltje thee, waarin ik een stukje madeleine gesopt had, naar mijn mond. Maar op het moment dat deze met koekkruimels vermengde slok thee mijn gehemelte raakte, kreeg ik een schok en concentreerde ik mijn aandacht op wat er voor buitengewoons in mij gebeurde. Een heerlijk gevoel van vreugde, waarvan ik de oorzaak niet kende, had zich van mij meester gemaakt en isoleerde mij van mijn omgeving”. BELFAST. Onder de leuze „De Brit ten eruit” (uit Noord-Ierland, red.) hebben gisteren in Belfast zevenduizend mensen een protestmars gehouden ter herdenking van het feit dat 10 jaar geleden de Britse troepen naar Noord-Ierland kwamen om het uitgebroken sektarisch geweld te keren. De mars verliep nagenoeg zonder inci- verboden en werd een aantal journalisten van dit blad gearresteerd. Uit de officiële uitslag van de op 3 augustus gehouden verkiezingen voor een raad van deskundigen die een nieuwe grondwet moet gaan opstellen blijkt, dat 60 van de 73 zetels zullen worden bezet door islamitische geestelijken en behou- i dende moslims. Aan de verkiezingen nam i volgens officiële gegevens 69,3 procent deel van de kiesgerechtigde Iraniërs. Bin nenkort zal worden bekendgemaakt wan neer de raad voor het eerst bijeenkomt. Verwacht wordt, dat de gekozenen een maand nodig zullen hebben om de grond wet op te stellen. Het ontwerp wordt dan via een referendum aan de bevolking voorgelegd. Voor de verkiezingen hadden een groot aantal politieke groeperingen en vooraan staande figuren aangekondigd de stem ming te zullen boycotten, omdat de hele gang van zaken „ondemocratisch” zou zijn. Na de verkiezingen is geklaagd over vervalsingen en „knoeipartijen”. BUENOS AIRES (Reuter/UPI/AP). De Argentijnse politie heeft vrijdag een inval gedaan in het kantoor van de Argen tijnse Liga voor de Mensenrechten. In dit gebouw is ook een beweging gevestigd van familieleden van vermiste personen. Een medewerkster van het bureau is gearresteerd. Zij zou een moeder die bij de regering een verzoekschrift wilden in dienen met de vraag om inlichtingen over haar vermiste dochter, hebben aangezet tot valsheid in geschrifte. Een woordvoerder van de organisatie zei dat de politie documenten over duizen den vermiste personen heeft meegeno men. Hij brengt de inval direct in verband met het bezoek dat de commissie voor de mensenrechten van de Organisatie van Amerikaanse Staten begin volgende maand aan Argentinië zal brengen. Ondanks het gaan liggen van de wind woedden rondom Marseille en vooral in de buurt van Aix-en-Provence, nog ver scheidene branden. Het vuur wordt bestreden door 1.130 brandweerlieden uit een dertigtal depar tementen, een duizendtal militairen en tweeduizend burgers. De bestrijding vindt ook plaats vanuit vliegtuigen. De Franse rijkswacht zoekt sinds zater dagavond naar een man die men ervan verdenkt dat hij bij het dorp La Garde- Freinet, op een tiental kilometers van Saint-Tropez, een brand heeft gesticht. Ooggetuigen hebben hem zien vluchten in een auto van een gerenommeerd West- duits merk. In de Spaanse provincies Tarragona en Castellon aan de Middellandse Zee, woe den zware bosbranden. Gisteren stond bij Cabra del Campo in Tarragona een bos over 15 kilometer lengte in brand, waar schijnlijk door brandstichting. Ondanks intensieve bestrijding is al 10000 ha verbrand. Er zijn geen slachtof fers gevallen, dorpen zijn niet in gevaar. In Castellon braken drie bosbranden uit, waarvan de zwaarste 340 ha bos heeft vernield en over een breedte van 4 kilome ter oprukte. De voornaamste oorzaak zou de hitte en grote droogte zijn, voor een derde zouden de branden zijn aangestoken. Door blikseminslag zijn in het bosrijke noordwesten van de Verenigde Staten za terdag nieuwe branden ontstaan. In de staten Idaho, Montana, Nevada, Californië en Oregon zijn al ruim 38.500 hectare in de as gelegd en branden 32.400 hectare. Werden echter in het begin van de afge lopen week nog 35 branden als zwaar beschouwd, nu zijn het er nog maar 8. De branden worden door zesduizend man bestreden. Zij worden bevorderd door ongewoon warm en droog weer. BOEDAPEST (UPI). Chauffeurs van dieselolie gebruikende voertuigen met buitenlandse nummerborden zullen met ingang van 18 augustus „in harde of bui tenlandse valuta” moeten betalen voor in Hongarije te kopen brandstof. Ingevolge een nieuw besluit van de ministeries van Financiën en Zware Industrie zullen bui tenlandse auto’s, bussen en vrachtwagens alleen dieselolie kunnen kopen met „die- selbonnen” die aan grensposten betaald worden met een harde muntsoort zoals Amerikaanse dollars, Zwitserse franks of Westduitse marken, aldus het Hongaarse persbureau MTI. Voertuigen uit landen van het War- schau-pact zullen hun dieselbonnen nog wel kunnen betalen met de Hongaarse forint, maar ongebruikte bonnen kunnen niet worden ingewisseld. De maatregelen zijn bedoeld om het verschil in prijs tussen de weinig kostende dieselolie in Hongarije en die brandstof in andere landen weg te nemen. Buitenlan ders zullen nu de internationale markt prijs moeten betalen als zij bonnen kopen. Woensdag betoogde de bevolking van Dachla voor aansluiting bij Marokko en verzocht men de Mauretaanse gouverneur te vertrekken, omdat Mauretanië de strijd tegen het Polisario, de beweging die met hulp van Algerije vecht voor de onafhan kelijkheid van de Westelijke Sahara, heeft opgegeven. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Driss Basri, zei giste ren op een persconferentie in Dachla dat Marokko niet zou toestaan dat wie ook zich in Tigris-el-Gharbia zou vestigen „om de vrijheid van Marokko te belagen". RIO DE JANEIRO (AFP). De af gelo pen 24 uur zijn in de omgeving Van Rio de Janeiro de met kogels doorzeefde lijken .van vijf slachtoffers van het „Eskader des Doods” gevonden, zo is zaterdag in Rio de .Janeiro vernomen. Volgens de plaatselij- ke pers waren de vijf voor de executie gemarteld. Volgens veelvuldige beschuldigingen in de Braziliaanse pers bestaat het „Eskader des Doods” uit leden van de officiële poli tie. De politie-autoriteiten ontkennen dit en schrijven de vrijwel dagelijkse, myste rieuze moorden toe aan elkaar bestrijden- de benden. In de afgelopen jaren zijn echter verscheidene voormalige politie mannen veroordeeld wegens deelneming 'aan misdaden die werden toegeschreven aan het „Eskader des Doods”. der brandstof komen te zitten, worden 12.500 politieagenten ingezet om de cliën ten aan de pomp te bedienen. De staking is het grootst aan de Costa Brava, Andalusië, het Baskenland, Sat- nander, Asturias en in de grote steden van Galicië. De stakende pompbedienden worden vervangen door politieagenten en de betalingen worden geïnd door speciaal ingezet personeel van het Spaanse staats- energiebedrijf Campsa. Om oponthoud bij de pompstations te voorkomen, moet iedere automobilist voor minimaal 400 peseta’s aan brandstof tanken; boven dit bedrag kan men alleen maar tanken in een veelvoud van honderd peseta’s. Benzi necheques worden tijdens deze vierdaag se staking niet geaccepteerd. Het overleg tussen de vakbonden en de exploitanten van de benzinestations is za terdag vastgelopen. De vakcentrales eisen een loonsverhoging van 19 procent voor de nieuwe collectieve arbeidsovereen- lomst, terwijl de werkgevers niet verder willen gaan dan een loonstijging van 11 procent, tenzij het staatsmonopoliebedrijf Campsa de commissie per liter brandstof voor de pompexploitanten verhoogt. Nor maal wordt deze commissie in november, vier maanden na het afsluiten van de jaarlijkse cao, verhoogd. De laatste twee jaar heeft Campsa op eigen initiatief deze commissie in juli verhoogd. (Van onze redactie buitenland) RABAT. Zaterdag heeft een he vig gevecht van enige uren gewoed tussen Marokkaanse soldaten en „huurlingen” in de buurt van Bir Anzaran in de provincie Boudjour, zo heeft de Marokkaanse minister van Voorlichting gistermorgen meege deeld. met een bevolking van ongeveer veer tigduizend, willen voor het eind van dit jaar onafhankelijk worden. Maar Bar buda, dat slechts duizend mensen her bergt, wil zich afscheiden van Antiqua. Nevis, met vijftienduizend bewoners, wil los van St. Kitts voordat de onaf hankelijkheid een feit wordt. Deze twee eilandjes willen afzonderlijke ge biedsdelen van Engeland blijven. De ongeregeldheden begonnen op het terrein van de universiteit van Teheran, SAN SALVADOR (AFP). In El Sal vador zijn gisteren twee kathedralen be zet. In Santa Maria, de tweede stad van het land, deden jongeren dit om te protes teren tegen de aanhouding van vijf van hun leiders en tegen het feit dat veelvuldig r.k.-geestelijken worden vermoord. Deze betogers zeiden lid te zijn van de Volksliga van de 28ste februari. In de hoofdstad San Salvador begonnen ongeveer 20 arbeiders, boeren en onder wijzers in de kathedraal een hongersta king ter ondersteuning van de eisen van het personeel van verscheidene fabrieken. MONTGOMERY/ALABAMA (Reuter). De politie van Montgomery heeft giste ren 196 leden van de uiterst rechtse Ku Klux Klan aangehouden, toen zij in hun witte kledij de hoofdplaats van de staat Alabama binnentrokken voor een demon stratie voor de „blanke macht”. De aanhouding verliep zonder inciden ten. De betrokkenen maakten deel uit van een groep klanleden die een tocht van 80 .’kilometer van Selma naar Montgomery Waakten, in navolging van een mars van ijveraars voor de burgerrechten onder leiding van wijlen dominee Martin Luther King in 1965. Een vertegenwoordiger van het bestuur 'Van Montgomery verklaarde dat de Ku 'Klux Klan te laat vergunning voor een betoging in de stad had aangevraagd. L. Zaterdag had de politie al 11 deelne mers aan de mars aangehouden omdat zij in het bezit waren van wapens, zoals pisto len, bajonetten en knuppels. Iedereen kent dat verschijnsel wel. De geur van een schoolklas, van een gymnas tiekzaal of van een zwembad, die baaierds van herinneringen aan je jeugd te voor schijn roept. De smaak van zwart-op-wit of van een suikerspin, die je als vader via je zoontje of dochtertje na vele jaren van stringente onthouding weer een keer op gedrongen krijgt en die zoveel herinnerin gen oproept aan de tijd dat de kermissen groter en leuker waren dan tegenwoordig. De geur van de suikerfabriek in Halfweg tijdens de suikerbietenoogst, die de hele hongerwinter weer terug roept met zijn weëe zoetige geur. Zeker dertig jaar lang heb ik niet meer teruggedacht aan het sokken stoppen, dat mijn broertje (10) en ik (14) eigenhandig moesten verrichten van mijn grootmoe der, die ons Amsterdammertjes geduren- de het laatste halfjaar van de oorlog (of nog langer) in Hippolytushoef op Wierin- l gen in huis had genomen. We liepen op sokken en sleten wollen sokken bij de vleet. Niet alleen dat ik daar nooit meer aan heb teruggedacht, ik wist het zelfs niet meer. Had men mij gevraagd of ik toen ook zelf mijn sokken moest stoppen, dan had ik waarschijnlijk nee gezegd. Maar mijn moeder vertelde me gisteren dat oma eerst de „spanning” over het gat maakte en dat wij dan, al „matjesvlech- tend”, het gat definitief moesten dichten. En toen zag ik het opeens weer haar scherp voor me, de sok, het gat, de even wijdige draden over het gat en de draden die ik daar dan haaks doorheen vlocht. Geen smaak, geen geur dit keer, maar een BEELD dat het onwillekeurig geheugen in werking stelde. bfrflr I H H Dominee Paisley was een van de vijftienduizend protestanten die zaterdag in Londonderry op de been waren voor de protestmars. Mr

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3