banenmarkt J burgerlijke ^stqncl IJmondteams wonnen wedstrijden met politiehonden in Beverwijk veilingen beverwijk Spectaculair „pakwerk” op terrein aan Zeestraat 0 vi 1 MINISTER ALBEDA VAN SOCIALE ZAKEN VERRICHT OP 23 AUGUSTUS OPENING Vakantiespelen uitgesteld Viscompetitie bejaarden Orgeltocht via kerkje van Domela Nieuwenhuis JV?- Groenten BEVERWIJK Snel verloop Bakkerij Op de tenen F L 7 13 AUGUSTUS 19 7 9 MAANDAG IJMOND 6 t en o door Cor Boos en Pieter Taffijn HAARLEM Niet minder dan vierduizend vacatures zullen don derdag 23 augustus worden aangeboden op de eerste Haarlemse banenmarkt, waartoe het initiatief werd genomen door de redactie van deze krant. De Kennemer Sporthal zal van half tien in de morgen tot half tien in de avond zijn herschapen in een markt, waar de werkgevers voor een dag achter de kramen staan. Klaar om in een informele, vrijblijvende sfeer te praten met mensen, die werk zoeken. Minister dr. W. Albeda zal het startschot geven voor de banenmarkt, omdat hij van mening is dat een dergelijke gebeurtenis in een behoefte kan voorzien. te s. tar rijf n- sn .<j -Li O weer i, va- veer kan- „Verscheurende" aktiviteiten van de politiehond. Op eerste banenmarkt in Haarlem aanbod van vierduizend vacatures is n n MINISTER DR. IV. ALBEDA 15 1 Op initiatief van de stadsredactie van Haarlems Dagblad hebben de Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken en de Geweste lijke Arbeidsbureaus van Haarlem, IJmond en Hoofddorp een banen markt georganiseerd, die donder dag 23 augustus in de Kennemer Sporthal in Haarlem wordt gehou den. Van half tien ’s morgens tot half tien ’s avonds zullen rond de tweehonderd werkgevers in totaal vierduizend vacatures hebben aan te bieden. In deze krant zult u van af vandaag tot en met volgende week woensdag artikelen vinden, die in nauw verband staan met deze banenmarkt. We starten de serie met een greep uit de grote hoeveelheid banen die worden aan geboden. De voorzitter van de Algemene Ned. Bond voor Bejaarden, de heer Van der Zon, bracht daar dank aan de hengel- sportvereniging ’t Karpertje voor de orga nisatie en de technische begeleiding van de wedstrijden en aan het gemeentebe stuur voor het beschikbaar stellen van de vijver. Er werd op drie zaterdagochtenden ge vist. Bij de witvissers ging de eerste prijs naar J. Sauer, met 515 centimeter vis en van de karpervissers won L. Tiddens de eerste prijs met 373 centimeter. De overi ge prijzen vielen bij de witvissers ten deel aan: 2. C. Gerhart 448; 4. J. van Aalst 445; 4. P. Hille 374; 5. Henk Bruinenberg 372. Karpers: 2. Jac. Beentjes 304; 3. M. van Verseveld 141; 4. G. Kaandorp 119. BEVERWIJK In verband met het slechte weer in de vorige week heeft het buurthuis „Wijk aan Duin” asm de Wilgen- hoflaan er de voorkeur aan gegeven ver schillende aangekondigde evenementen uit te stellen. Het kussengevecht wordt gehouden op dinsdagmorgen en de wieler ronde op woensdagmorgen. Beide aktivi teiten beginnen dan om tien uur. BEVERWIJK In de Stationsvijver zijn zaterdag de laatste wedstrijden ge houden in de viscompetitie voor bejaar den. Wethouder C. Bodewes reikte na afloop de prijzen uit in „De Nieuwe Slof”. sdag idag BEVERWIJK Drie politiehondenteams uit de IJmond bereikten zondag de beste klassering in een wedstrijd die op het terrein van de Beverwijkse politiehondenvereniging aan de Zeestraat is gehouden. Er namen acht teams uit Noord-Holland aan deel. tures. Dat leverde meer dan honderd reac ties op en gezien die ervaring verwacht men ook veel van de banenmarkt. CBS is op zoek naar grafische mensen als offset drukkers en andere technisch geschool den, ongeschoolden, hoezenafwerkers en inpakkers. Bij CBS bestaan nog meer plannen om aan mensen te komen, men denkt aan rondleidingen voor arbeidsbe middelaars, open dagen voor belangstel lenden en ontvangsten van schoolklassen. manwerk, waarbij de hond een gevluchte arrestant te pakken moet krijgen. De „man in het pak” kleding die ongelukken uitsluit had het zondagmiddag niet gemakkelijk, want de honden zijn letterlijk zeer vasthoudend. kwaliteit niet goed is. De tomaten zaten vorige week in de hoek waar de klappen vielen. De prijs van komkommers bleef schommelen tussen 25 en 42 cent. De prijzen waren vrijdag: bloemkool 105-131, bleekseldery 21-26, andijvie 18-37, bospeen 40-96, seldery 23-35, Chinese kool 10-14, komkommers 25-42, kroten 21-28, peterselie 33-70, peulen 620-810, postelein 162-182, prei 72-96, pronkbonen 130-150, rabarber 68-98, radijs 34-64, snijbonen 150-280, sperziebonen 100-160, spinazie 26- 96, sla 10-23, spitskool 15-25, tomaten 320- 460, tuinbonen 25-57, uien 62-75, waspeen 20-63, knolvenkel 82, blauwe capucijners 540-580, retich 24-25, champignons 120- 132, ijsbergsla 41-50, brocelie 280-330. Aanvoer: 35.000 kilo andijvie, 29.000 kilo spinazie, 8.500 kilo prei, radijs 6.000 bos, rabarber 600 bos, sla 165.000 krop, kom kommer 16.800 stuks, 6.800 kilo tomaten, bospeen 27.000 bos. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het veilingbeeld liet vorige week op vrijdag oplopende prijzen zien, nadat alles in het begin van de week goedkoop was geweest. Opvallend was de toenemende aanvoer van nerinen, die tegen goede prijzen wer den verkocht: vrijdag betaalde men er 70 tot 95 cent per stuk voor. Ook de anjers trokken in prijs aan. De prijs van de babyroosjes trok op tot 28 cent bij een vlotte verkoop en voor de grote rozen betaalde men vrijdag tot 51 cent per stuk. Vooral de dubbele freesia’s liepen in prijs op: tot 29 cent per stuk. Bij de lelies zijn het vooral de rubrums die tot een gulden per tak halen, maar voor de enchantment werd maar tot 29 cent betaald. Er komen nu steeds meer gladiolen die vrijdag vlot werden verkocht tot 25 cent per stuk. Minder vlot werden de irissen verkocht. De professor Blauw deed maar rond een dubbeltje per stuk en daarmee komt de kweker niet uit. De verschillende zomerbloemen, zoals asters en dahlia’s leverden goede prijzen op. Er komt nu ook wat meer leven in de potplantenhandel. De vraag neemt toe, maar ook het aanbod. Cerk- 9.00- ge- verk, yerk- Wijk uur jaar. enen -207, sdag l op uur. kda- laan- 17.00 u De jury had geruime tijd nodig om de winnaars aan te wijzen. Eerste werd de heer Van Oosterom van de Beverwijkse vereni ging „Tussenwijk” die met zijn hond 385 punten verwierf. De overige uitslagen waren: 2. Bravenboer, Tussenwijk 3747i punt; 2. Olie, IJmuiden 356'A p.; 4. Pranger, Amsterdam 346; 5. War menhoven, Den Helder 344; 6. Klander, Hilversum 335; 7. Kossen, IJmuiden 290; 8. Vet, Den Helder 2657z. De Beverwijkse vereniging wil volgend jaar een wedstrijd organiseren voor de verenigingen in Kennemerland met een wisselbeker als hoofdprijs. Het sortiment opde groenteveiling wordt steeds groter. Vrijdag was er een aanbod van 31 verschillende soorten, waaronder verschillende nieuwe. Pro- d uk ten als knolvenkel, brocelie, retich, ijsbergsla en champignons zaten tot nu toe niet regelmatig in het Beverwijkse aanvoerpakket. In het totaal spelen deze artikelen nog niet zo’n belangrijke rol, maar het duidt er op, dat de kwekers eens iets anders gaan proberen dan sla, spina zie, andijvie en bospeen. Over het algemeen kon de vrij grote aanvoer vorige week wel worden ge plaatst voor zover het de eerste kwaliteit betrof. Voor de tweede keus was geen markt te vinden. Vrijdag werden er 165.000 kroppen sla aangeboden. Bij de bonen is men grotendeels nog op de kas aangewezen, maar er komen nu meer sperciebonen van buiten. Partijen machinaal geplukte bonen uit de Noord- Oostpolder worden niet erg gewaardeerd en leveren weinig of niets op omdat de De cao voor de metaalindustrie is het grootste probleem voor machinefabriek Vicon uit Nieuw Vennep in de strijd om aan personeel te komen. Volgens public relations-functionaris George Toth kun nen ongeschoolden bij een kleine baas veel meer verdienen dan in zijn grote fabriek. En het zijn juist die ongeschool den waarnaar men op zoek is, in het bedrijf worden ze opgeleid tot produktie- medewerkers: hoorders, draaiers, frezers. Ook Toth wordt herhaaldelijk geconfron teerd met het probleem, dat er in de Haarlemmermeer geen of te weinig woonruimte is te vinden. Het is gelukt een aantal Engelsen naar zijn bedrijf te halen, er werken ook flink wat andere buitenlanders. Het is nu de bedoeling vrouwen aan te trekken voor montage- werkzaamheden, zij zullen een opleiding krijgen om werk te gaan doen dat altijd is beschouwd als typisch mannenwerk. Hun werktijden kunnen worden aange past aan de gezinssituatie. In een aantal bedrijfstakken levert het tekort aan werknemers ernstige proble men op. Voorbeelden daarvan zijn overal te vinden. Zoals het Autobedrijf Centrum in Aalsmeer, waar men ernstig verlegen is door het niet kunnen vinden van eerste en tweede automonteurs. Het bedrijf zal toch niet meedoen aan de banenmarkt, Eige naar Bouma, die normaal de verkoop be hartigt en de aangewezen man zou zijn om een marktkraampje in de Kennemer Sporthal te bemannen, is geregeld met een overall in de werkplaats te vinden. Wat moedeloos vertelde hij ons te schreeuwen om vakmensen, maar dat nie mand reageert op de vele advertenties die hij plaatste in een groot aantap bladen. Ook bij hem speelt het tekort aan woon ruimte een rol, zijn bedrijf is financieel niet in staat om huizen aan te kopen voor nieuwe personeelsleden. GEBOREN: Martijn, z.v. E. Schouten en M. van Krimpen; Thijs Gerardus, z.v. P. H. J. Duin en G. A. Timmer; Stefan Martijn, z.v. H. W. Aarnink en C. H. Bon; Ronald, z.v. J. Tjerkstra en K. Harting. ONDERTROUW: R. A. J. M. Buschman en A. M J. Zoon tjes; F. F. Pirovano en M. den Hollander; H. Hoveling en Y. J. A. van den Berg; A. de Blaauw en M. C. van Amersfoort; J. A. H. de Boer en M. F. Glorie; J. S. Siemens- ma en C. G. M. Joldersma; J. van Zon en M. Duba. GEHUWD: H. A. M. van den Hoogen en E. M. C. Benning. OVERLEDEN: H. Weites, 72 jaar; A. Mervel, 89 jaar, geh. m. W. Geijs; M. C. Niesten, 62 jaar; C. Oudendijk, 79 jaar; M. A. Tol, 91 jaar, geh. m. P. Spits; A. Vinkes, 87 jaar, geh. m. N. Hop. BEVERWIJK Bijna tweehonderd belangstellenden hebben de organist Klaas Bolt vergezeld op zijn tocht langs vier kerkorgels in de Umond, in het ka der van de Toer-in. De Lutherse kerk aan de Koningstraat was bijna te klein om allen plaats te bieden. Klaas Bolt vertel de hier bijzonderheden over het orgel, dat opgebouwd is door Pieter Flaes. Het werd in 1875 in gebruik genomen en de Lutherse predikant in dat kerkje was toen Domela Nieuwenhuis, die later een belangrijke rol in politiek Nederland zou gaan spelen. In de eerste kerk op deze toertocht, de Engelmunduskerk in Velsen, was waar schijnlijk vanwege het vroege uur half elf de belangstelling nog niet zo groot, maar in de Grote kerk in Beverwijk luis terde al een groot gezelschap, onder wie ook Engelsen, Amerikanen en Duitsers naar de uiteenzettingen van Klaas Bolt over het fraaie Müller-orgel in deze kerk, gebouwd in 1756, waarop de organist eni ge melodieën tot klinken bracht. In de Lutherse kerk speelde hij enige variaties van Feike Asma en het zal geen toeval zijn geweest, dat hij hier juist het Luther-lied: „Een vaste burcht is onze God, een toe vlucht voor de zijnen” speelde. Vanuit Beverwijk vertrok men naar de hervormde kerk in Castricum, waar het achttiende-eeuwse orgel kon worden be luisterd. Is Vicon bezig om een deel van de pro- duktie over te brengen naar Emmen, CIN Fashion onderneemt juist weer pogingen het werk terug te halen naar Haarlem. Een aantal jaren geleden is een deel van het bedrijf overgeplaatst naar België, maar dat is vooral omdat nogal wat men sen geregeld heen en weer moeten reizen een kostbare zaak. Men grijpt de banen markt nu aan, zo zegt de heer De Vries, om te proberen een klasje leerlingen bij elkaar te krijgen. Zij worden opgeleid onder auspiciën van de Vakopleiding Confectie Industrie. In de praktijk blijken het altijd meisjes te zijn die zich hiervoor melden, men heeft er minstens tien nodig. „Je krijgt een jongen niet achter de naai machine. Als ze zich melden zullen we dat echter zeker in overweging nemen”. Bij CIN zoekt men ook vakmensen, zoals een coupeur of coupeuse. Men heeft al voor duizenden guldens geadverteerd, maar zonder succes. Hypermarkt Familia uit Beverwijk heeft tal van vacatures te bieden, onder meer een chef van de hardware afdeling, een ambachtelijk slager en magazijnme dewerkers. Volgens mevrouw Klaster is het verloop onder het personeel vaak snel ler dan men wil; men werkt met jonge mensen en er is veel concurrentie. De beslissing mee te doen aan de banenmarkt was ingegeven door de goede resultaten van de markt in Utrecht en bovendien hoopt men wat bekendheid te krijgen op de Haarlemse arbeidsmarkt. Ook de Janskliniek uit Haarlem, een verpleeghuis waar driehonderd mensen werken, behoort tot de deelnemers aan de banenmarkt Men heeft zestig vacatures te vervullen, naar mevrouw Van de Berg van personeelszaken vertelde vooral om- Ondernemers en overheid hopen deze dag een (gedeeltelijke oplossing te kunnen vinden voor de personeelsproblemen waarmee zij worstelen. Veelal blijken die problemen van gelijke aard te zijn: waar vind ik gespecialiseerde mensen en vooral ook: waar zouden zij kunnen wonen. Een steekproef onder de deelnemers leerde, dat het tekort aan woonruimte ernstige moeilijkheden oplevert bij het werven van personeel. Niet iedereen is bereid of in staat elke dag opnieuw een flink aantal kilometers tussen woonplaats en werk te reizen. En de oplossing van de woning nood is nog niet verder gevorderd dan gesprekken op politiek niveau en het den ken achter tekentafels. mensen dus. „En die zijn er niet” vertelde directeur Rijke. De terugval van de scheepsbouw in Amsterdam levert geen soelaas op. „Iemand die in Amsterdam- Noord of in de Zaanstreek woont komt niet over het Noordzeekanaal heen”. Als er al sollicitanten komen laten ze het meestal afweten omdat er geen woon ruimte is te vinden. Het bedrijf heeft werk zat. Dat komt nu wel gereed, „maar daarvoor moeten we ons in allerlei bochten wringen en op de tenen lopen. Dat is geen gezonde situatie”. Zeventig mensen zouden zo aan de slag kunnen bij grammofoonplatenfabriek CBS in de Haarlemse Waarderpolder. Bij dit bedrijf heeft men al goede ervaringen opgedaan met andere vormen van perso- neelswerving dan de normale adverten ties, liet personeelsfunctionaris C. Juffer- mans weten. Tijdens de Haarlemse Honk- balweek trad men op als sponsor van een team en werd op allerlei drukwerk infor matie gegeven over de aangeboden vaca- Bakker Vermaat uit Haarlem heeft vijf endertig banen aan te bieden, van bak kers tot schoonmakers. Mej. P. Homburg van de personeelsafdeling kwam ook al met de mededeling, dat het tekort aan huisvesting het bedrijf parten speelt Het reisgeld wordt wel vergoed, maar als je zoals een kwaliteitsbewaker doet elke dag zes uur moet reizen gaat de lol er wel af. Bij Vermaat zoekt men mensen als wij kver kopers, monteurs, voorladers, ovenisten, bakkers en schoonmakers. In Haarlem heeft men het grootste gebrek aan personeel, ook in andere vestigingen van VCA Bakkerijen BV bestaan vaca tures. Een van de grotere werkgevers uit de regio, en dus ook een van de grotere zoekers naar werknemers, is Luchthaven Schiphol BV. Honderdtachtig vacatures zijn er te vervullen: veertig op hbo- of academisch niveau, twintig op middel baar niveau en honderdtwintig op het niveau lbo en ulo. Het handelt op Schiphol om verschillende werksoorten: admini stratief, technisch en operationele dienst Die laatste omvat tal van functies, zoals platformemployees, medewerksters voor de omroep en de inlichtingendienst, brandweerlieden en dergelijke. Volgens voorlichter De Wijn zijn deze mensen moeilijk te vinden. Of ze wel op de banen markt komen weet hij niet, maar iedere kans die zich voordoet moet je aangrijpen, zo vindt hij. De Nutsspaarbank West Nederland heeft behoefte aan mensen die via eigen opleidingen willen worden opgeleid tot kantoorbeheerders voor Noord- en Zuid- Holland. Public relationsman J. Voskens gelooft dat dit iets zou kunnen zijn voor verkopers en meldde, dat er op het hoofd kantoor in Haarlem ook nog administra tieve mensen worden gezocht. Voorlich tingsdagen op scholen en excursies voor middelbare scholieren blijken voor de bank goede manieren te zijn om school verlaters te kunnen aantrekken. Evenals andere werkgevers heeft men ook te ma ken met huisvestingsproblemen, maar door de regionale spreiding van de kanto ren is er vaak een mouw aan te passen. Ook kent deze bank een reiskostenreee- ling. Ook in de IJmond kunnen er veel men sen worden gebruikt. Bekend voorbeeld daarvan zijn de Hoogovens, die op velerlei manieren trachten personeel te werven. Maar ook kleinere bedrijven lieten zich inschrijven als deelnemers aan de eerste Haarlemse banenmarkt. Scheepwerf Mul der en Rijke uit IJmuiden is er een van. Men is op zoek naar acht tot tien mensen: afschrijvers, metaalbewerkers met alumi- niumervaring, een scheepsbouwer, pijp- fitters, motorinbouwers. Gekwalificeerde De appelwedstrijden begonnen 's morgens al om half negen en het zogenoemde waterwerk trok direct al veel belangstelling. De honden moesten de vijver aan de Zeestraat overzwemmen en voorwerpen uit het water halen. De overige onderdelen speelden zich in het bos af, waar persoolijke bezittingen, zoals een manchetknoop, moesten worden opgespeurd. Bij de verschillen de appeloefeningen bleek, dat niet alle honden perfect werk leverden. Spectaculair voor het publiek is altijd het zogenoemde pak- of I dat er begin volgend jaar een vestiging in Schalkwijk wordt geopend. Er zijn allerlei functies beschikbaar, van portier tot voe- dingsassistente. Ook in de Janskliniek zelf zijn mensen nodig, vooral verpleegkundi gen en ziekenverzorgers. De praktijk wijst uit dat het heel moeilijk is in deze vacatu res te voorzien. Honderdtwintig is het aantal vacatures dat door Smit’s Bouwbedrijf uit Bever wijk wordt aangeboden. Personeelsfunc tionaris A. van Veen vertelde ons, dat het vooral gaat om vakmensen, die ook gere geld via advertenties worden gevraagd. De woningnood vormt voor deze bouwer geen probleem, „daar is altijd wel een oplossing voor te vinden”. Omdat de wer ken van Smit door de hele Randstad zijn te vinden is de woonplaats ook niet van zo’n groot belang. Het bouwbedrijf schuwt een stuntje om aan mensen te komen niet Men heeft geadverteerd via twee reclamevliegtuigen bijna tweehon- der reacties) en rijdt nu het land door met een kampeerauto. Tot zover de greep uit het werk dat wordt aangeboden. Natuurlijk is het niet mogelijk om alle vacatures te noemen, maar het mag in ieder geval duidelijk zijn geworden, dat er voor elk wat wils is te vinden. De organisatoren en de ongeveer tweehonderd deelnemers hopen dan ook, dat het succes dat van de eerste banen markt in Utrecht nog zal overtreffen. A s<-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7