Nederlandse ronde is WK-training TOESCHOUWERSAANTAL VIEL TEGEN sportpuntlqj I Atletiekploeg voor Dublin Jan Raas gaat voor klassement rijden Oude garde moet een stapje terug doen Na winst in proloog Tijdens NK tennis in Scheveningen h Ervaring bij PSV Goed jaar 15 SPORT DINSDAG 14 AUGUSTUS 19 7 9 P.E.C.-ZWOLLE L" J ’-"7 t r r WILLEM II START MET OUDE KERN (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) dsen he PEC treft maatregelen m, (Van onze sportredactie) PEC-trainer Frits Korbach: aanblijven geen probleem. ik 9,35 6,93 STEENWIJK. De Ronde van Ne derland staat ook dit jaar weer in het teken van de wereldkampioenschap pen wielrennen. Kanshebbers voor de Regenboogtrui grijpen de peperdure etappekoers, die maandagmiddag met een proloog in Steen wijk van start ging, aan om de vorm wat aan te scherpen. Verder zijn er nog vier kans hebbers voor twee plaatsen in de WK- ploeg: Frits Pirard, Hans Langerijs, Martin Havik en Jos Schipper. Op Havik na rijden ze allemaal mee in de Ronde van Nederland en de keuzehe- ren van de KNWU hebben gezegd dat die wedstrijd het doorslaggevende be wijs zal moeten leveren wie de groot ste steun aan een mogelijk Nederlands succes in Valkenburg kan bijdragen. STEENWIJK. Jan Raas is veranderd. De eigenzinnige Zeeuw heeft nooit inte resse gehad in het winnen van etappe- wedstrijden. Hij zag er tegen op zich iedere dag opnieuw volledig te moeten concentreren. Na zijn winst in de proloog van de Ronde van Nederland, waardoor hij het leiderstricot om de geblokte schouders kreeg, liet hij echter weten: „Als ik de eerste dagen goed doorkom en ik de beslissende slag niet mis, wil ik voor het klassement gaan rijden en pro beren of ik deze ronde kan winnen”. Voor Raas, overtuigend de snelste in de 2‘A kilometer korte individuele tijdrit door de straten van Steenwijk, een opmerkelij ke uitspraak. Vlak voor het wereldkampi oenschap, waarbij hij als een van de grootste favorieten geldt, kunnen risico’s die horen bij het willen winnen van een rittenkoers, hem best eens noodlottig wor den. Hij haastte zich dan ook eraan toe te voegen: „Tja, het zal wel zonder risico’s moeten gebeuren. Als het regent en er is een aankomst op spekgladde wegen, zal ik echt niet gaan spurten”. Juist voor hem speelt de voorbereiding op het wereldkampioenschap een grote rol. Als ik dat wil worden, moet ik hier natuurlijk niet te veel laten vallen. Trou wens, je weet toch dat ik wereldkampioen wordt. Tenminste, dat lees ik overal al. Als het straks echt gebeurt, is het al oud nieuws”. Volgens hem wordt er ten onrechte min derwaardig gesproken over deze ronde, als zou het een ordinaire trainingskoers zijn. „Maar vraag maar eens aan Kuiper, Zoetemelk, of Willems of ze willen win nen. Dan zullen ze alle drie ja zeggen”, is de mening van Raas. Tijdsverschillen van importantie zijn er na de proloog in ieder geval nog niet. Raas eindigde met een krappe 1,5 seconde voor sprong op wereldkampioen Gerrie Knete- ler was slechts één wedstrijd in het en kelspel weggelegd. Paul van Geuns won in drie sets. Over de kwaliteit van het produkt viel niet veel te zeggen. Het bedrag dat de consument in het voorbije voetbaljaar voor anderhalf uur eredivisievoetbal moest neertellen, is evenwel te hoog gebleken. Vandaar dat het artikel met ingang van 19 augustus drastisch in prijs wordt verlaagd. Want PEC Zwolle heeft lering getrokken uit de magere toeschouwersaantallen. TILBURG. Willem II terug in de eredivisie! Men moet er nog een beetje aan wennen in Tilburg. Op het score bord in het gemeentelijk stadion prij ken nog altijd de cijfers 3-0. Met dat resultaat op Telstar bereikte Wil lem II twee maanden geleden na 12 jaar weer de eredivisie. Daags na de dolle woensdagavond, die Tilburg plotseling weer voetbalgek maakte, vertrok trainer Henk de Jonge met een rustig gevoel naar zijn vakan tiebestemming. Alle spelers hadden op dat moment hun contract al verlengd, met uitzondering van Martin van Geel, die een contract tekende bij landskam pioen Ajax. „Ik weiger om nieuwe spe lers aan te trekken”, verkondigde De Jong onmiddellijk nadat de promotie een feit was geworden. „De groep die dit resultaat bereikte heeft het recht om zich in de eredivisie te bewijzen”. Dat standpunt neemt de 33-jarige oefen meester, die zijn tweede seizoen bij Wil lem H ingaat, nog steeds in. Willem H start de competitie tegen Ajax met het zelfde elftal dat Tilburg een paar dolle voetbalavonden bezorgde. vorig seizoen meerdere malen hebben moeten ervaren dat de club zich financi eel in een diep dal bevond. Toch slaagde De Jonge er in zijn groep sportief gezien overeind te houden. De Jonge: „Zo kun je het wel stellen ja. Het bewijst nogmaals dat iedereen zich alleen op het voetballen heeft ge concentreerd. Bestuur, trainer, spelers: ■ir Willem ll-trainer Henk de Jong: „Deze groep heeft het recht om zich in de eredivisie te bewijzen". iedereen zat in het zelfde schuitje. De dub heeft zichzelf gered en financieel wat gezonder gemaakt. Met de centen die we aan de na-competitie hebben overgehouden moeten we voorzichtig zijn. Niet meteen reserveren voor de aankoop van nieuwe spelers. In het tweede elftal heb ik nog een paar talen ten rondlopen. Vier van hen zitten al in de selectie. Je kunt pas over een gezond beleid spreken van een club als je uit eigen gelederen kunt putten. Niet door tonnen te investeren in nieuw mate riaal”. Even leek het erop dat Willem II na Martin van Geel ook rechterspits Bud Broeken zou verliezen aan een topclub. Met klem wenst de nieuwe voorzitter van PEC te accentueren dat zijn club niet als een commerciële onderneming moet worden afgeschilderd. „In dit verband vind ik dat een betiteling met een bijsmaak”, aldus Wiersma. „Het woord „zakelijk” is meer op zijn plaats. Een voetbalorganisatie moet ook wel professioneel geleid worden. Het is de enige manier om het hoofd boven wa ter te houden. De toekomst zal dat wellicht uitwijzen”. it «vel >erd «0,00 24,00 020 5,55 150,00 58,10 8,70 92.70 15,30 51,00 139,80 34,30 59,80 47,50 87,00 32,00 60,30 113,50 10920 86,50 4220 11030 68,80 11930 ZWOLLE. Het bedrijf heet PEC- Zwolle, het produkt betaald voetbal. Sinds een jaar nu levert de onderne ming op eredivisieniveau slag met de concurrentie. De marktresultaten zijn het afgelopen seizoen danig tegenge vallen, terwijl het artikel zelf alom waardering en erkenning verdiende. De oude garde bij de heren heeft een stapje terug moeten doen. Piet Veentjer (37) on Hans Adama van Scheltema (33) zagen hun inschrijving gehonoreerd met een plaats in de kwalificatiewedstrijden en daar hield de strijd om de titel voor hen op. Veentjer trof doorzetter Guido Horn man (29) en verzamelde in drie sets slechts zes games. Hans Adama van Scheltema was uitgeblust in de vijfde set tegen de tien jaar jongere Joop Driessen. In het hoofdtoernooi was nog wel ruimte voor Niek Fleury (34) en Marian Laudin (33). Hun tegenstanders in de eerste ronde zijn respectievelijk Peter Geraerts en Paul van Geuns. Van de vier halve finalisten van de jeugdkampioenschappen tot achttien jaar begon Eric Wilborts nogal slordig tegen Carel de Bruyn. Na een achterstand van 2- 5 in de eerste set ging hij naast talent ook wat meer nauwgezetheid in de strijd wer pen en dat was te veel voor De Bruyn, hij kon daarna nog slechts vijf games aan de eerste vijf toevoegen. Hans Schmidt volgde na een wat moei lijke eerste set (7-5) een even rechte lijn op zijn weg naar het hoofdtoernooi. Ronald van der Hoeven en Alex Reijnders kwa men zo ver niet tegen respectievelijk Phi lip Bastiaans en Jan Lind. Maar het ver schil tussen Reijnders en Lind was mini maal, de vier sets di* de spelers op de baan stonden, werden stuk voor stuk be slist in de tie-break, 6-7, 7-6, 7-6, 7-6 voor Lind. Van de jeugd bij de meisjes doorstond alleen Ingrid Cupers de eerste test. Tegen Mariette Pakker, die dit jaar op het snelle gras van Wimbledon in het hoofdtoernooi uitkwam, hield zij de bal keurig in het spel en wachtte beheerst op de fouten van Mariette Pakker. De zestienjarige Am sterdamse wachtte niet tevergeefs, Pak ker maakte veel fouten op opslag, kogelde in de rally’s de bal soms meters uit en werd keer op keer gepasseerd aan, of op weg naar, het net. De andere vier jeugdspeelsters haalden het hoofdtoernooi niet, Yvette den Bie- man was er nog het dichtst bij tegen Anneloes Schothorst (6-7, 7-5, 6-2). Anette Bouwer kwam het gemakkelijkst in het hoofdtoernooi, Ingrid Korsten moest zich terugtrekken wegens een tennisarm. Bij de heren lijkt een eind gekomen aan de tenniscarrière van Frans Janssen. Hij heeft voetbal boven tennis gekozen en de Ajacied trok zich op het laatste moment terug voor de nationale. Jaap van de Marei verving hem, maar voor de inval- II 1^1 II 1.17 288,08 54,60 41,00 29,70 9520 9750 58,50 37,50 147,00 43,00 57,00 47,00 69,50 57,30 139,00 44,00 49,30 156,50 62,00 47,00 3,70 54,50 74,00e 7530 60,10 15520 4920 55,00 128,00 38,00 80,80 72,00 10120 50,30 34,00 9620 126,50 50,60 58,00 188,00 3920 85,00 145,50 45,40 49,00 4420 53,50 295,00 174,00 160,00 335,00 180,00b Desondanks kan ook Jan Wiejsma niet ontkennen dat het juist zijn club is die recentelijk nogal eens in verband is gebracht met diverse commerciële acti viteiten. De affaire met Gerard de Lan ge bijvoorbeeld is weliswaar afgesloten, maar ligt nog vers in het geheugen, terwijl ook de relatie met het publici teitsbureau van de gewezen Accent- hoofdredacteur Hans Knoop vragen in die richting oproept Met beide perso nen evenwel heeft PEC Zwolle voortaan niets meer te maken. Het een is het gevolg van het ander. Martin Havik valt dus eigenlijk al bij voorbaat uit de boot. Eenzelfde lot leek Jos Schipper beschoren. Tot maandag middag 12 uur. De blonde renner kreeg toen het verlossende telefoontje dat hij van start mocht gaan, hoewel hij aan vankelijk niet door de leiding van zijn formatie was opgesteld. Een knallende ruzie met zijn Belgische sponsor was daar de oorzaak van. Schippers ploeg leider Patrick Lefèvre: „Het probleem is dat hij volgens zeggen al rond is met een andere ploeg. Bovendien doet hij in Belgische wedstrijden zijn best niet. Hij rijdt een paar rondjes mee en stapt dan af. Dat is natuurlijk niet in het belang van de sponsor”. Toen Schip per bovendien vorige week weigerde van start te gaan in de Ronde van Duitsland, was de maat vol. Schipper zelf ontkent dat er grote problemen zijn. Hij voegt eraan toe dat hij nog niet bij een andere ploeg heeft getekend. Ook het vergevorderd con tract dat er zou bestaan met de ploeg van Daniël Willems (IJsboerke), wil hij niet bevestigen. „Ik ga zelfs nog met mijn eigen ploeg onderhandelen en het kan best zijn dat ik daar blijf. Volgens mij wordt de hele zaak geweldig opge blazen”, aldus Schipper. Feit is echter dat Piet Liebregts, ploegleider van de Nederlandse WK-ploeg en de co-spon- sor van Schippers Belgische formatie, eraan te pas moesten komen om hem alsnog aan de start te krijgen. DEN HAAG. Voor de laatste atletiek interlandwedstrijd van het seizoen, ko mende zondag in Dublin, waar Neder land uitkomt tegen de herenploegen van Ierland en Wales, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: 100 en 200 m: Raymond Heerenveen (Argo) en Henk Brouwer (Ciko'66); 400 m: Koen Gijsbers (De Bataven) en Henk Kraayenhof (AAC’61); 800 m: Arno Körmeling (SISU) en Ronald Mer- celina (AAC); 1500 m: Joost Boorm (Phoenix) en Henk Lindner (Marathon); 5000 m: Klaas Lok (Phoenix) en Rudi Verriet (Nijmegen); 10 000 m: Piet Vonck (RKHAV) en Harry Patist (Sprint); 3000 m snelwandelen: Frank van Ravensberg (Haarlem) en Nico Schroten (Holland L); 4 x 100 m: Bert Lambeck (Tion), Henk, Brouwer, Ray mond Heerenveen en Theo van Kuyvenhoven (Sparta); 4 x 400 m: Harry Schulting (PH), Koen Gijsbers, Hugo Pont (SISU) en Ronald Merceli- na; 110 m horden: Freddy Burgoss (Startbaan) en Eltjo Schutter (Nijmegen); 400 m horden: Harry Schulding en Hugo Pont; 3000 m steeple chase: Hans Koeleman (AAC) en Martin ten Kate (DOS D); hoog: Ruud Wielart (Haarlem) en Raymond de Vries (Sparta); ver: Roy Sedoc (AAC) en Jeroen Bronwasser (De Keien); hink- stap: Roy Sedoc en Peter van Leeuwen (Thor); polshoog: Eltjo Schutter en Pirn Goebel (Lycur gus); kogelstoten: Sjaak Ruhl (AVR) en Ham Hummel (Argo’77); discuswerpen: Sjaak Ruhl en Piet Meydam (Typhoon); speerwerpen: Drik Kooreman (Zaanland) en Roo van Bokhoven (HAC); kogelslingeren: Frank Eilander (AV’34) en Peter van Noort (De Spartaan). Het Internationaal Olympisch Comité heeft twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor landen, die volgend jaar atle ten naar Moskou willen sturen en daar voor het geld niet hebben. Het geld zal niet alleen bij arme landen terecht komen. „Want”, aldus IOC-voorzitter Lord Killa- nan, „sommige rijke landen hebben min der welvarende Olympische comités”. De KNAU heeft John Derks, voorzitter van de sectie wedstrijdsport, bij het NOC voorgedragen als chef d’équipe van de atletiekploeg tijdens de spelen van Mos kou. Derks, een broer van de voormalige scheidsrechter, komt uit Huizen en was voor dit seizoen een volslagen onbekende in de atletiekwereld. De Belg Dirk de Mol heeft gisteren de eerste etappe van de Grote Prijs Wilhelm Teil gewonnen. De Mol was in Brunnen na 150 kilometer de snelste in een kopgroep van zeven renners. Na vier races in het wereldkampioen schap zeilen in de 470-klasse staan de Nederlanders Willy en Cees van Bladel op de vijfde plaats in het algemeen klasse ment. Aan de leiding gaan nog steeds de Japanners Miyuki Kai en Ryo Komiya. Het Nederlandse dames-hockeyteam heeft in Toronto met 5-0 gewonnen van Schotland. Het was de laatste voorberei ding voor het WK, dat later deze maand in Vancouver wordt gehouden. De Nederlandse jeugd-volleybalploeg is tijdens het EK in Portugal elfde gewor den. Nederland won de Matste wedstrijd van Portugal met 3-0. De Sovjet Unie werd Europees kampioen. De Amerikanen John McEnroe en Ge ne Meyer zijn in Indianapolis open kampi oen van de VS geworden in het dubbel spel. Zij versloegen in de eindstrijd de Tsjechoslowaken Jan Kodes en Tomas Smid in twee sets: 6-4 en 7-6. Tom Okker is in Rolling Meadows tweede geworden in een toernooi voor spelers van 35 jaar en ouder. Hij verloor in de eindstrijd met 3-6 en 5-7 van Ken Rose- wall. Okker won met Riessen wel de finale in het dubbel met 6-4, 6-7 en 6-3 van Fred Stolle en Owen Davidson. Landskampioen Ajax heeft gister avond de Engelse eerste-divisieclub Bol ton Wanderers in Bolton met 3-1 versla gen. Alle doelpunten werden in de eerste helft gemaakt. Voor Ajax scoorden Bon- sink, Arnesen en Lerby. Het doelpunt van Bolton kwam op naam van Gowling. voorzitter bestuurlijk op precies dezelf de lijn zitten. Wiersma: „Een ieder heeft een eigen beleid. Het mijne zal er voor namelijk op gericht zijn een hecht teamverband tussen bestuur, trainer en manager te bewerkstelligen en te hand haven. Ik zou niet durven beweren veel verstand te hebben van voetbal-techni- sche zaken. Ideeën uit die hoek dienen van de trainer te komen. Die inbreng behoort goed te zijn”. Voor Henk de Jonge is dé eredivisie niet helemaal nieuw. Hij werkte al zes jaar onder Kees Rijvers bij PSV. Van de ervaringen die hij daar opdeed kan Wil lem H straks profiteren. De Jonge: „Die jaren die ik bij PSV achter de rug heb, zijn nu in wezen een onbetaalbare perio de geweest. Nu merk ik dat alles niet voor niets is geweest. In Eindhoven stond ik zeven jaar geleden, één jaar onder Kurt Linder, dag in dag uit op het veld. M’n vrije dagen schoten er vaak bij in. Ik ben bezeten van voetbal”. De ambitieuze Henk de Jonge heeft alle vertrouwen in zijn groep. „Daarom wil ik er in eerste instantie ook nie mand bij hebben. De eerste drie maan den wil ik de situatie zo aanzien. Ieder een heeft er zin in. Niemand heeft na de promotie gezeurd over een beter con tract. Natuurlijk, we kunnen niet op eerste-divisie-basis doorgaan. Maar het feit dat de jongens eerst aan het voetbal len blijven denken en pas daarna aan wat anders tekent onze instelling”. Misschien dat dat laatste een voort vloeisel is uit het feit dat de spelers PSV toonde even interesse, maar Broe ken wilde liever nog een jaar in Tilburg blijven. De Jonge: „Kees Rijvers is een paar keer voor hem geweest, maar gelukkig is er geen transfer van gekomen. Bud zit in militaire dienst en is vlak achter het stadion gelegerd. Hij kan bij wijze van spreken zo over het hek springen om mee te komen trainen. Broeken speelt al enkele seizoenen bij Willem H, hij is een rasechte Tilburgenaar en heeft een be paalde binding met het publiek. Ieder een kent zijn kwaliteiten en daarom zal het publiek best een keer een slechte wedstrijd van hem pikken”. „Van Geel gaat het bij Ajax moeilijk krijgen. Hij zal misschien lang moeten wachten voordat hij aan de bak komt Martin is nog volop in ontwikkeling. Het beste zou zijn dat hij veel wedstrijden speelt. Of dat er bij Ajax van zal komen moet de toekomst uitwijzen. Misschien was het voor hem toch wel beter ge weest wanneer hij nog een jaar bij Wil lem H was gebleven. Dan had hij kun nen wennen aan het niveau”. Henk van Rooy is de enige Willem H’er met eredivisie-ervaring. „Maar dat is geen nadeel”, vindt De Jonge. „Kijk, we moeten de zaken gewoon realistisch bekijken. Willem H moet in de eredivisie helemaal opnieuw beginnen. Collectief zijn we enorm sterk. Individuele en technische kwaliteiten hebben we vol doende. We zijn zeker niet minder dan Vitesse, Haarlem, NAC of PEC-Zwolle. In dat rijtje horen we thuis. Maar ja, het is allemaal afhankelijk van zoveel facto ren. Je wordt altijd beoordeeld op pres taties. Die bal moet erin. Daar gaat het om. Onze promotie was ook afhankelijk van één doelpunt”. •fr Piet Veentjer: uitgeschakeld. SCHEVENINGEN (ANP). Op de eerste dag van de strijd om de nationale tenniskampioenschappen, hebben twee van de jongere heren zich door de kwali- ficatieronde geslagen. Eric Wilborts, twee dagen geleden prolongeerde hij zijn nationale titel van jeugdkampioen tot achttien jaar, schakelde Carel de Bruyn uit en Hans Schmidt plaatste zich ten koste van Peter Bootsman. Sportief gezien is het een alleszins bevredigend voetbaljaar geworden voor de Zwolse voetbalstichting. De ui teindelijke achtste positie op de rang lijst was immers boven verwachting. Desondanks liet het publiek het afwe ten. Een gemiddelde van zo’n 6500 be langstellenden bleek niet voldoende voor een sluitende exploitatie. De inmiddels getroffen maatregelen zullen het komend seizoen de toeganke lijkheid tot het gemeentelijk sportpark moeten vergemakkelijken. Verlaging van de toegangsprijzen en uitbreiding van het aantal voorverkooppunten - vooral in de regio-dienen daarvoor ga rant te staan. Zoals het de laatste jaren gebruikelijk was in Zwolle, bleef het rond de selectie- groep opnieuw uiterst rustig. Gezien de nog altijd stijgende lijn in de prestatie- curve, werd een radicale herziening van het spelersbestand niet nodig geacht. Ook de positie van oefenmeester Frits Korbach en manager Henk van Ginkel geraakte niet onderhevig aan twijfel of kritiek. Zodat de voorzittersmutatie, die afge lopen maart al plaats had, de voor naamste recente wijziging binnen het medewerkersbestand van PEC Zwolle mag worden genoemd. Jan Willem van der Wal, door velen gezien als de geeste lijke vader van de gecompliceerd in elkaar stekende voetbalstichting, trad om gezondheidsredenen terug en werd opgevolgd door Jan Wiersma. Na bankdirecteur Jan Willem van der Wal heeft PEC Zwolle in Jan Wiersma opnieuw een praeses die afkomstig is uit het bedrijfsleven. Hetgeen echter niet betekent dat de oude en de nieuwe mann, die de Belg Willems minder dan een seconde te snel af was. Pas in de komende dagen, als het klassement als een cocktail door elkaar is geschud, zal er enige tekening in de wedstrijd komen. De uitslag is: 1. Jan Raas (Post) 2.56.71, 2. Gerrie Knetemann (Post) 2.58.08, 3. Daniel Wil lems (Janssens) 2.58.99, 4. Bert Oosterbosch (Post) 2.59.43, 5. Aad van den Hoek (Post) 2.59.65, 6. Ludo Peeters (Bel-Janssens) 2.59.72, 7. Jean- Luc van den Broucke (Bel-Naegye) 3.01.96, 8. Patrick Pevenage (Bel-De Bruyne) 3.02.77, 9. Henk Lubberding (Post) 3.03.24, 10. Ferdi van den Haute (Bel-Le Fèvre), 3.03.47, 11. Leo van Vliet (Post) 3.03.75, 12. Joop Zoetemelk (Dan- gulllaume) 3.03.83, 13. Fons de Wolf (Bel-Dries- sens) 3.04.26, 14. Daniel Gisinger (Zwi-Danguil- laume) 3|.04.58, 15. Helst (Bel-Lelangue) 3.04.86, 17. Gerrie van Gerwen (Driessens) 3.04.94, 18. Dirk Heirweg (Bel-De Bruyne) 3.05.18, 19. Hans Langerijs (Koopmans) 3.05.47, 20. Frits Pirard (Danguillaume) 3.05.59, 21. Johan van de Meer (Koopmans) 3.05.93, 22. Gerard Blockx (Bel- Lelangue) 3|.05.94, 23. Etienne de Beul (Bel-Lel- langue) 3.06.79, 24. Herman van Springe! (Bel-Le Fèvre) 3.06.99, 25. Rudi Pevenage (Bel-Janssens) 3.07.25. Jan Raas: „Proberen de ronde te winnen".

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15