Ook dagvaarding voor OGEM PvdA-Kamerlid neemt ontslag ve na P V en dan dit noq O] in Fiat rijk nodig voor bouwen van woningen in dure vrije-sector I I Streven naar minimum prijs sterke drank” Strijd om achterstallige soldij duurt voort A Eerstejaars-onderdak Bil Verzoek Menten vrijdag behandeld Po Gi In Mi I 1 hl BINNEN- EN BUITENLAND 1979 2 DINSDAG 14 AUGUSTUS Dl I I o Ruimtegebrek Grote order Tomaten doorgedraaid Ontgrondingsvergunning Thuis op de buis Actief milieubeleid ip Teerstroom (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Stichting Onderzoek Bedrijfs Informa tie (SOBI) heeft Estel en Hoogovens voor de Ondernemingska mer van het Amsterdamse gerechtshof gedaagd. Er is volgens SOBI sprake van ernstige onzorgvuldigheden in de jaarreke ningen. SOBI heeft ook OGEM Holding NV voor de Onderne mingskamer gedaagd, eveneens vanwege de jaarrekening over het vorig jaar. I W-. L®. Meer apothekers Beroep op noodfonds II £S r o» r. c g i:l, Estel en Hoogovens worden her- moest JACOB VELLENGA woordvoerder van het produktschap heeft dit gisteren verklaard. het weer] WEERRAPPORTEN I' gS8’ I ROTTERDAM (ANP). De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Rotter dam zal zich vrijdagmiddag beraden over het verzoek dat de Blaricummer Pieter Menten heeft ingediend om de behande ling van zijn nieuwe proces uit te stellen. De behandeling van het nieuwe proces zou op 25 september beginnen. Menten, die het verzoek persoonlijk bij de rechtbank heeft ingediend, beroept zich onder andere op een rapport van de Haagse zenuwarts M. Zeegers, waarin wordt geconcludeerd dat Menten geeste lijk niet in staat moet worden geacht voor de rechtbank te verschijnen. 22 21 21 24 24 19 21 24 20 24 20 30 29 23 30 24 22 26 23 22 22 20 29 26 21 37 30 31 21 27 15 26 29 26 21 24 25 25 25 27 29 30 20 13 16 18 13 11 16 10 7 13 17 15 17 18 20 17 21 24 18 17 18 18 18 18 16 17 19 18 17 11 10 19 17 17 17 10 14 0 0 1 2 0 0.2 0 0 0.2 0 17 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 o o 0.1 o 1 o o o o 1 o o o Daarnaast zijn in de, door het accoun tantskantoor Klynveld, Kraayenhof en Co. (KKC) onvoorwaardelijk goedgekeur de, jaarrekening volgens SOBI een onbe kend bedrag leningen op nul gewaar deerd. Andere leningen, ook voor een on bekend bedrag, zijn volgens SOBI bene den de nominale waarde gewaardeerd. betrokken ondernemingen de verplich ting worden opgelegd de betreffende jaar stukken te herschrijven. Volgens SOBI hebben de ernstige on zorgvuldigheden in de jaarrekening be trekking op het ontbreken van de enkel voudige balans en de winst- en verliesre kening van Koninlijke Hoogovens. Wat betreft Estel en Hoogovens zegt de Stichting SOBI dat de door Klynveld, Kraayenhof en Co. gehanteerde aanpak noch in Nederland, noch in de Bondsrepu bliek is toegestaan: ook daar is de EG- richtlijn voor jaarrekeningen van kracht. Met betrekking tot de post vennoot schapsbelasting is de situatie volgens SO BI zo onduidelijk uiteengezet dat geen inzicht in de feitelijke gang van zaken kan worden verkregen. De belangrijkste eisen die SOBI aan OGEM Holding NV stelt betreffen de fi nanciële relaties met de dochterbedrijven Nederhorst en Beton und Monieurbau, het Dammam-project, de verwerking van valutaverliezen en de betaling van smeer gelden en steekpenningen. De Stichting Onderzoek Bedrijfs Infor matie wil van OGEM Holding NV dat inzicht wordt verschaft in de mate waarin de Nederhostbouwpoot tot het resultaat van OGEM heeft bijgedragen. SOBI schat deze bijdrage op enkele tientallen miljoen guldens. Deze bron is dit jaar niet meer ter beschikking. (De totale winst van OGEM, inclusief de Ne- derhorst-bijdrage was het vorig jaar 32,8 miljoen gulden. SOBI zegt over gegevens te beschikken waaruit blijkt dat er tussen bepaalde on derdelen van Nederhost-bouw en OGEM vorig jaar een financiële integratie tot stand is gebracht. OGEM heeft steeds beweerd dat er een financiële scheiding was doorgevoerd. OGEM moet volgens SOBI ook inzicht geven in de kostenstructuur door „uitke ringen om niet” zoals smeergelden en steekpenningen er is een bedrag ge noemd van 125 miljoen gulden apart te vermelden en niet slechts onder te bren gen bij de post „overige bedrijfskosten”. Een voorstel van deze strekking wordt op 22 augustus in een openbare bestuurs vergadering van het produktschap be sproken. Als het bestuur zich met het voorstel kan verenigen, moet in overleg met ministerie van Economische Zaken worden besproken op welke wijze een dergelijke verordening tot stand kan komen. Het Beatrixgebouw, onderdeel van het Jaarbeurscomplex in Utrecht, is veel te klein. Al zes jaar bestaat er een steeds langer wordende wachtlijst van bedrij ven, die in de inmiddels tien jaar oude hal willen exposeren. De permanente exposi tieruimte heeft een vloeroppervlakte van 38.000 vierkante meter. Op deze opper vlakte exposeren 800 bedrijven. Veertig procent hiervan zou graag willen uitgroei den. Daarbij staan nog tussen de 150 en 200 bedrijven op de wachtlijst. Wescon International, een werkmaat schappij van VMF-Stork, heeft vanuit de Verenigde Arabische Emiraten opdracht ontvangen voor de mechanische contrac tie van twee grote installaties voor het verwerken van aardgas in de olievelden Bab en Asab van het emiraat Abu Dhabi. De opdracht heeft een waarde van onge veer 26 miljoen gulden en zal samen met Consolidated Contractors International Corp. Ltd. uit Libanon worden uitge voerd. De werkzaamheden beginnen eind deze maand en duren ongeveer een jaar. Op de Nederlandse groenteveilingen zijn vorige week erg veel tomaten doorge- draaid. Dat kwam doordat de tomaten in de week daarvoor zeer voorspoedig waren gegroeid. Aan de vraag lag het niet, want behalve van record-aanvoeren was er ook sprake van record-verkopen: in binnen- en buitenland is de vraag groot. De provincie Gelderland kampt met een grote achterstand in de behandeling van aanvragen voor ontgrondingsvergunnin-1 gen. De aanvragers moeten gemiddeld nog minstens twee a drie jaar wachten eer hun verzoeken zullen zijn behandeld. Dat blijkt uit een notitie van Gedeputeerde Staten. Gelderland is de provincie met de qua aantal en omvang grootste hoeveelheid ontgrondingen. Die vinden vooral plaats op de Veluwe (zand) en langs de grote rivieren (klei). De afdeling landbouw en landinrichting van de provincie heeft nog 150 van de sinds 1976 en ruim 230 ingediende aanvra gen tot vernieuwing van oude vergunnin gen niet verwerkt. Er is nu een urgentie- lijst samengesteld met de ongeveer 40 belangrijkste aanvragen. Minister Gardeniers van CRM heeft de Tweede Kamer toestemming gegeven de debatten van de Kamer rechtstreeks door de PTT naar de huiskamers te laten uit zenden. Voor de nieuwe service van de voorlichtingsdienst van de Tweede Ka mer blijkt veel interesse te bestaan. Onge veer 25 exploitanten van kabelnetten heb ben al belangstelling getoond. Dat bete kent dat op alle aansluitingen van die netten in de toekomst de Kamerdebatten en openbare commissievergaderingen te volgen zullen zijn. Voor de ontvangers via de kabelnetten zal het systeem nauwelijks extra kosten met zich meebrengen. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. l.bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. regen zw. bew. onbew. on bew mist 1. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. onbew. h. bew. onbew. geh. bew. regen onbew. onbew. onbew onbew onbew. geh. bew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. l.bew 1. bew. onbew. AI ging Frer terd< kans 371 vang saric kaar onde vers, •cijfe wooi Alge gem; De nieuwe milieudienst in Zuid-Holland de Regionale Milieuzorg Centrum Randstad gaat een actief milieubeleid voeren, wat onder meer inhoudt dat de dienst zich gaat bezighouden met het zelf opsporen van knelpunten in de regio. Daarbij zullen alle aspecten van de mi lieuvervuiling (lucht- en bodemvervuiling, maar ook geluidshinder) aan de orde ko men. Aan de regionale milieuzorg cen trum randstad doen in totaal 14 gemeen ten mee. GE van d gister „de A lands :;i bieds Hij confe nisati tillen. „wij s natie' Vol offen begir hari’i de dc ra te len v Mare rije Vol heeft uur Bir E lijke het g sario werd en ra Lebu Zo: het R ke S 1976 werd herd Edd£ viert geen 18.00 De beze sche: De Haid aang augu !ui i| Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limourg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis i (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Ja cob Vellenga uit Leeuwarden neemt ont slag als lid van de Tweede Kamer. Hij heeft dit besluit genomen na de voor hem teleurstellend verlopen verkiezing van de Kamervoorzitter waarvoor hij kandidaat was. De 59-jarige Vellenga is vanaf 1965 - met een onderbreking van 18 maanden - Ka merlid geweest. Enkele maanden geleden stelde hij zich kandidaat om als opvolger van Anne Vondeling voorzitter te worden. In de PvdA-fractie moest hij het echter afleggen tegen de jongere Dick Dolman. Vellenga was al van plan zijn lidmaat schap na de lopende parlementaire perio de te beëindigen. Hij heeft deze stad nu vervroegd genomen, met name om zijn opvolger de kans te geven zich in te werken. Een uitspraak in januari vorig jaar van het Europese Hof van justitie, waarin de minimumprijs voor oude en jonge jenever en vieux onverbindend werd verklaard, leidde tot een prijzenslag op het gebied van sterke drank. Die situatie bestaat ook nu nog. Het initiatief van de producenten is er op gericht deze prijzenconcurrentie aan te pakken. In de plannen van de producenten zul len vooral de prijsstunters moeten inbin den, omdat in het voorstel de minimum prijs gelijk is aan de inkoopprijs. In een dergelijk geval verdient een detaillist dus niets aan de verkoop. Volgens een woord voerder van het ministerie van Economi sche Zaken laat de uitspraak van het Europese Hof van vorig jaar nog wel ruimte voor het instellen van een mini mumprijs. landgenoten die in Indië door de Ja panners werden gedood. „Nooit - met maar een enkele uitzon dering - wordt er aandacht besteed aan die Nederlanders. En dat terwijl de oorlog in Zuidoost-Azië aan 50.000 landgenoten het leven kostte; 15 pro cent van de Nederlanders die toenter tijd in Indië woonden. Dat gebrek aan belangstelling, dat grieft ons tot diep in onze ziel. Wij kunnen Truman (destijds president van de Verenigde Staten, red.) niet dankbaar genoeg zijn voor zijn beslissing de atoombom te gebrui ken. Ongetwijfeld heeft dat het leven van talloze Nederlanders gered. Ook daarom zeggen wij: respecteer de veer tiende en vijftiende augustus, op de zelfde manier waarop thans de vierde en vijfde mei worden gerespecteerd”, aldus Vrijburg. De SNE-voorzitter deed gisteren een beroep op de Nederlandse bevolking de, wat hij noemde, „naar verering zwemende propaganda” voor Japan te staken. Morgen is het 34 jaar geleden dat Japan capituleerde. Het steekt Vrijburg en de zijnen dat er dan wel ethische discussies over het gebruik van de atoombom worden gehouden, maar dat wordt voorbijgegaan aan de de regering dan door de oorlog zelf”, aldus Vrijburg. Hij sprak gisteren op een bijeenkomst in Den Haag. Stichtingen als de SNE - er zijn meer belangenverenigingen die streven naar herstelbetaling - hebben van de overheid tot dusver steeds nul op het rekest gekregen. De SNE heeft voorge steld alle betrokkenen onder wie na bestaanden, eenzelfde belastingvrij be drag van 16.000 gulden als schadeloos stelling uit te keren. In totaal gaat het om een bedrag van bijna 800 miljoen gulden. „Het KNIL heeft vanuit Nederland de opdracht gekregen tegen de Japan ners te vechten. Het is Nederland ge weest”, aldus Vrijburg, „dat vanuit Londen de oorlog heeft verklaard. Wij hebben dus voor Nederland gevochten. Dat moet nu eindelijk eens erkend worden”. Klynveld, Kraayenhof en Co. is een van de grootste accountantskantoren in Ne derland. Behalve Estel en Hoogovens om juridische redenen zijn beide gedag vaard heeft KKC onder andere als cliënt de KLM, Pakhoed Holding, de Hol- land-Amerika-Lijn (HAL) en Sekesui Sy steembouw NV. De jaarrekening van laatstgenoemde onderneming is door de Ondernemingskamer van het Amster damse gerechtshof afgekeurd waardoor Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde op het opslagterrein van de dienst gemeentewerken van Ede een kraan opengedraaid van een daar gepar keerde teerauto. De lading, negenduizend liter teer, liep weg. De schade wordt door de Edese politie geschat op vijfduizend gulden. In afwachting van het verslag van een uit de Tweede Kamer benoemde commissie van drie, dat vóór volgende maand is toegezegd, distantieert de Stichting Nederlandse Ereschulden zich van harde acties. Mocht het ver slag volkomen negatief voor de SNE uitvallen dan voorziet Vrijburg proble men: „De mensen zijn zo langzamer hand witheet geworden”. LO] sa va maak nale 1 sitie verw; Nas staats nen t het b naisa natioi „Wij i 'die si verde le vo presk Nae Binai optre: Zij zo ring t in ge' K De ben de re; ring c goed •ring 5 ging de re: word, heers ’- de ke Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Veel bewolking en enige tijd regen. Middag- temperaturen ongeveer 21 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 0 tot 6. Minimum temperatuur omstreeks 13 graden Maximum temperatuur omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het rijksgoedkeuringenbeleid wordt per 1 september ingevoerd. Dat betekent dat dure vrije-sectorwoningen alleen met goedkeu ring van het rijk mogen worden gebouwd. Omdat de bouw van woningen in de vrije sector bij de programma’s achterblijft, zal voorlopig voor alle dure huizen de rijksgoedkeuring automatisch worden gegeven. Staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting zegt in een brief aan de Tweede Kamer dat hij het rijksgoedkeuringenbe leid toch per 1 september wil invoeren om direct te kunnen ingrijpen als de ontwik kelingen daartoe aanleiding geven. Brokx verwacht dat eventueel niet verlenen van de rijksgoedkeuring alleen zal gaan gel den voor duurdere vrije-sectorwoningen (rond de vier ton). Met het rijksgoedkeu ringenbeleid kunnen de bouwprogram ma’s in alle sectoren beter worden ge stuurd. Een stagnatie in de premie-koopbouw kan optreden wanneer de dure vrije sec tor te veel geld (van de kapitaalmarkt) en vooral ook te veel arbeidskrachten vraagt. Door een verbod op te leggen een huis van ongeveer vier ton te bouwen, komen geld en arbeidskracht vrij voor de bouwsector die in moeilijkheden verkeert. Er valt op dit moment nog weinig te verbieden voor het rijk omdat zowel in de premie-koop als in de vrije sector de bouw achterblijft bij de ramingen. Brokx schrijft in zijn brief aan het parlement dat voor iedere woning in de vrije sector een rijksgoedkeuring moet worden aange vraagd. De staatssecretaris vindt dat hij hierdoor gemakkelijk inzicht kan krijgen in de ontwikkelingen in deze bouwsector. De gemeenten verlenen de rijksgoed keuring voor woningen met een grenzend bedrag aan bouwkosten tot 200.000 gul den. Voor woningen boven de twee ton is de goedkeuring van het ministerie vereist. Het rijksgoedkeuringsbeleid is actueel geworden omdat het kabinet-Van Agt be gin dit jaar het bouwprogramma met tweeduizend premie-koopwoningen ver hoogde. Deze huizen moeten worden gefi nancierd via de vrije kapitaalmarkt. Met het rijksgoedkeuringenbeleid kan worden voorkomen dat de vrije sector te veel geld van die kapitaalmarkt gebruikt. Weer in binnen- en buitenland ME caans "’funct aang: '„"ontvo overv rijke ben 'toen voor gerechtshof Mocht de Ondernemingskamer op 23 augustus zich achter de bezwaren van de stichting SOBI scharen dan kan aan de In de eerste plaats moet een dergelijke prijsverordening worden goedgekeurd door de minister van Economische Zaken en van Landbouw, maar bovendien doet zich het probleem voor, dat het produkt schap geen prijsverordenende bevoegd heden meer heeft. Het betreffende Koninklijke Besluit werd in december vo rig jaar niet verlengd in verband met de onduidelijke situatie op de sterke drank- markt. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij te Bevordering der Pharmacie (KNMP) heeft er het afgelopen jaar per saldo 87 leden bij gekregen. De groei van het ledental, met 4,3 procent tot 2.025, lag boven die van voorgaande jaren. Het jaarverslag van de KNMP meldt, dat de groep gevestigde (beherende) apothekers met twintig leden (2,15 procent) toenam en de groep tweede apothekers met 22,3 pro cent (plus 39). De groep ziekenhuisapothe kers bleef nagenoeg constant en het aan tal leden met een volledige dagtaak in de farmaceutische industrie vertoonde enige daling. Daar stond weer een stijging van het aantal apothekers in overheidsdienst tegenover. de jaarrekening schreven. Het personeel van de onlangs failliet verklaarde scheepswerf Gebroeders Suurmeijer BV in Foxhol, in totaal zo’n 43 mensen, kan een beroep doen op het nood fonds dat is opgezet door de gezamenlijke scheepsbouwers in Nederland. Het perso neel, dat onder is gebracht in een stich ting, wordt in eerste instantie geholpen door het ministerie van Economische Za ken die de voorfinanciering voor haar rekening zal nemen. SCHIEDAM (ANP). Een twaalftal producenten van gedistilleerde dran ken streven er naar dat er een minimumprijs voor sterke drank wordt afgekondigd. Het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken zou een prijsve rordening moeten afkondigen, waarin verboden wordt om sterke drank beneden de inkoopprijs (plus de BTW) aan particulieren te verkopen. Een „Meer frustratie door regering dan z zzo zo zzo zo zzo zzo z z z zo nno windst. ozo w zzo ono w ono w nw zzo nnw o zw windst. nw windst. ono nnw no zzo o nw zzo nnw windst. windst. n nno zzw windst. WOENSDAG 15 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.23 uur, onder 21.05 uur Maan op 00.27 uur, onder 15.30 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.01 uur en 22.33 uur Laagwater 05.42 uur en 17.59 uur door oorlog tegen Japanners zelf (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Voorzitter ir. G. S. Vrijburg van de Stichting Ne derlandse Ereschulden (SNE) heeft bedreigingen geuit aan het adres van de regering wanneer er niet snel een gesprek komt over de achterstallige soldij en salarissen van Nederlanders die van 1942 tot 1945 in Japanse gevangenschap zaten. Het gaat om 37.000 KNIL- militairen en 12.500 burgers. „De regering vraagt om moeilijkhe den, en dit is bedoeld als waarschu wing. Als er niet gauw iets gebeurt, dan vallen er slachtoffers. Dan is het niet meer tegen te houden. De meesten zijn langzamerhand meer gefrustreerd ge raakt door de trouweloze houding van c h £5 •cj 0.0 SC ‘5 Op een Utrechtse camping wordt een tentenkamp inqericht om de eerste iaarsstudenten tijdelijk onder te brengen. De huisvesting van de nieuwe stroom studenten in de steden is een hels probleem. In Groningen werd de nood te lijf gegaan met het opzetten van ,,sieep-ins In Amsterdam huurde men twee hotels af.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2