Schadevergoeding na verplichte uitzending Libanon V Rolf Heissler Iran verbiedt demonstraties na onlusten programma Olie bereikt kust Texas Pintasilgo presenteert Voorbereiding terugkeer kosmonauten Leger ingezet tegen mars vluchtelingen Maatregelen tegen boycot onvoldoende Dode bij ongeluk met straaljager mogelijke dader aanslag Kerkrade Kort geding van leraren tegen minister Pais Na aanslag op ambassadeur Irak Damiate Pers I STADION STORT IN Umuider Courant z DC Van den Bergh: <3 O 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 14 AUGUSTUS DINSDAG 4 D] I (Van onze redactie binnenland) (V v: gen- Hac volt op ven zoel ■voo: tem van rug; ken jaai telij atie veni ger - DEN HAAG. De Vereni ging voor Dienstplichtige Mili tairen (WDM) overweegt een proces tegen de regering om een schadevergoeding los te krijgen voor de ongeveer tach tig militairen die bij de eerste lichting onvrijwillig zijn uitge zonden naar Libanon. E VVDM overweegt proces ,1 uitspraak gerechtshof na golf van geweld l! zaak (Van onze redactie buitenland) Ander systeem huurverhoging na verbeteren van woning 147,50 Libanon vreest MOSKOU (Reuter). De Russi sche kosmonauten Vladimir Layk- hov en Valeri Ryumin, die met een verblijf van bijna een half jaar in de ruimte een nieuw duur-record heb ben gevestigd, bereiden zich voor op hun terugkeer naar de aarde. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nu op 1 juli 1979 de Huurprijzenwet woonruimte van kracht is geworden geldt er ook een ander systeem van huurverhoging na woningverbetering. Daarbij zullen de juristen van de VVDM ook letten op verwondingen, omdat de staat de soldaten ten onrechte gevaar zou Volgens het hof heeft de minister ten onrechte gebruik gemaakt van een wets artikel dat het mogelijk maakt Nederland se dienstplichtigen in normale omstandig heden verplicht buiten Europa uit te zen den. In buitengewone omstandigheden, zoals in Libanon, is volgens dit artikel een Koninklijk Besluit noodzakelijk. Minister Scholten heeft inmiddels aan hebben laten lopen, zo is door de vereni ging meegedeeld. De VVDM heeft dit bekend gemaakt na het attest van het Haagse gerechtshof vorige week vrijdag, waaruit bleek dat minister Scholten van Defensie geen goe de rechtsgrond had voor verplichte uit zending van militairen naar Libanon. De verandering slaat vooral op de huurverhoging na een ingrijpende wo ningverbetering die door de overheid is gesubsidieerd. De wettelijke regeling schrijft nu voor dat de nieuwe huurprijs vóór het begin van de verbeteringswerk- zaamheden door de minister wordt vast gesteld. Dit geldt zowel voor particuliere woningen als voor woningen van ge meenten en toegelaten instellingen. Met de verbeteringswerkzaamheden mag daarom niet begonnen worden voordat de huurprijs is vastgesteld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. PvdA-Kamerlid Van den Bergh, de voorzitter van de bijzonde re Kamercommissie die onlangs een rap port heeft uitgebracht over de Arabische boycot tegen Israel, is teleurgesteld over de reactie van de regering op dat rapport. Volgens Van den Bergh loopt de regering met een grote boog om het probleem heen en gaat zij met name niet in op de econo mische kant van de zaak. Hij noemt het onaanvaardbaar, dat de regering tegen de uitdrukkelijke wens van de commissie in opnieuw een onaf hankelijke commissie in het leven wil roe pen om een onderzoek naar de boycot in te stellen. „Op die manier dreigen onze aanbevelingen in de prullenmand terecht te komen”, aldus Van den Bergh. Positief is volgens hem, dat de regering de personenadministratie gaat aanpak ken waarbij bedrijven die in Arabische ring. In dat geval zal de oude huurprijs worden vermeerderd met 2,5 procent van de geraamde kosten van de verbete ring. Hierbij geldt echter wel de voorwaar de dat de huurprijs niet hoger is dan in verhouding tot de nieuwe woonkwaliteit ten hoogste redelijk is. Dit kan nagegaan worden door op de verbeterde woning het kwaliteitspuntenstelsel toe te passen. Volgens de nieuwe wettelijke regeling is in dit geval geen huurverhoging geoor loofd, die onredelijk is in verhouding tot de kosten van verbetering. Bovendien mag de nieuwe huurprijs niet hoger zijn Bij niet ingrijpende, al dan niet gesub sidieerde verbetering, zal de nieuwe huurprijs tussen verhuurder en huurder overeengekomen moeten worden. On der niet-ingr ij pende gesubsidieerde ver beteringen vallen met name voorzienin gen zoals het maken van toilet, douche ruimte of keuken. Uitgangspunt is dat de huurverhoging de kosten van de ver betering moeten dekken voorzover geen subsidie voor de verbetering kan wor den verkregen. „Hoe dat juridisch in elkaar zit is een vraag van de tweede orde”, aldus Frin- king. Gisteren en ook vanmorgen nog raakten groepen militante moslims slaags met dui zenden linkse betogers die door de hoofd stad trokken. De moslims gooiden daarbij met stenen. Gardisten losten salvo’s in de lucht en vuurden traangasgranaten af om de partijen uit elkaar te houden. Gisteren vielen militante moslims, ge wapend met knuppels, kettingen en mes sen, het hoofdkwartier aan van de linkse guerrillagroepering Fedayen. Ook een bi bliotheek van linkse studenten en het ge bouw van de communistische Tudeh-par- tij moesten het ontgelden. Verscheidene studenten raakten zwaar gewond. De Iraanse regering van premier Bazar- gan noemde gisteren de gewelddadighe den van de laatste dagen „onderdeel van een contrarevolutionair complot” en deed een beroep op alle partijen eikaars vrij heid van meningsuiting te respecteren. Intussen heeft de regering aangekondigd, dat buitenlandse journalisten voortaan vervolgd kunnen worden als zij onjuiste of tegen de islamitische regering of de staat gerichte teksten publiceren. Overi gens heeft oud-premier Bachtiar van Iran voorspeld, dat het bewind van Khomeini binnen een half jaar verdwenen zal zijn. „Ik zal hem de genadestoot geven”, aldus Bachtiar. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Dajan zei gisteren, dat de VS de Israëlische aanvallen op Palestijnse doe len in het zuiden van Libanon steunen. „De Amerikanen aanvaarden de politiek dat wij het gezag, het recht en, voeg ik eraan toe, de plicht hebben, de bases van de terroristen aan te vallen”, aldus Dayan, „ook al protesteren de VS tegen het feit dat daarbij slachtoffers onder de burger bevolking vallen.” President Assad van Syrië heeft giste ren tijdens het bezoek van zijn Roemeense collega Ceaucescu aan Syrië felle kritiek geleverd op de VS en Egypte. Volgens Assad hebben die twee landen het streven naar een algemene vrede in het Midden oosten de grond ingeboord. uitbreiding van de werkgelegenheid in het onderwijs. Het NGL wijst erop, dat Pais, gezien zijn plan voor 2500 extra- arbeidsplaatsen, de intentie heeft iets aan de werkgelegenheid te doen. De organisatie wil verder de onderwijsbe groting voor het komend jaar af wachten. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Eei decei gaan „wek huis zijn sport en ui ken i het de k< bests zoekt geld. gekondigd in cassatie bij de Hoge Raad te gaan tegen de uitspraak. Ook heeft hij gezegd dat hij de Kamercommissie voor Defensie zal inlichten over zijn plannen om alsnog een goede rechtsgrond te geven aan de uitzending van 300 militairen naar Libanon. Deze zouden voor 19 september moeten vertrekken om de daar verblijven de soldaten te vervangen. De WDM bereidt zich voor op een actie om vijftig dienstplichtigen die niet naar Libanon willen, voor uitzending te vrijwa ren. Ook de oppositie in de Tweede Ka mer wil zich verzetten tegen de plannen van Scholten. Het parlementslid Walt mans van de PPR zei gisteren dat de minister grote rechtsonzekerheid schept voor de betrokken militairen. Het PvdA- Tweede Kamerlid Van den Bergh spreekt LISSABON (AFP/DPA). De premier van Portugal, mevrouw Maria Pintasilgo, heeft gisteren het Portugese parlement haar regeringsprogramma voorgelegd. Naast het uitschrijven van nieuwe verkie zingen, staat de zorg voor de sociaal zwak ken centraal in het programma van deze overgangsregering. Het parlement hoorde heh programma zwijgend aan. De premier beloofde in november nieu we verkiezingen uit te zullen schrijven. De juiste datum moet nog worden vastge steld. Zij riep het volk op mee te werken aan het overwinnen van de economische crisis. Verwacht wordt dat het parlement zijn goedkeuring zal hechten aan het pro gramma. Radio-Moskou meldde gisteren dat zij een laatste medische keuring hebben on dergaan. Dat wijst erop dat ze waarschijn lijk binnen 24 uur aan de terugkeer zullen beginnen, hoewel de radio geen tijdstip heeft genoemd. De afgelopen week hebben de twee be woners van het ruimtestation Saljoet-6 al elke dag enige tijd doorgebracht in een vacuüm pak, waarin de omstandigheden op aarde worden nagebootst. Volgens Russische wetenschappers hebben de twee zich zo goed aangepast aan de ge wichtloosheid in de ruimte dat ze bij te rugkeer op aarde aanzienlijk lichamelijke spanningen zullen ondervinden. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. In Libanon wordt een nieuwe golf van geweld gevreesd tussen Arabische groepen die eikaars rivalen zijn, na de aanslag gisteren op de ambassadeur van Irak in Beiroet. CALCUTTA (AP). India en Bangla- desj hebben duizenden soldaten langs de grens gestationeerd om te voorkomen dat zestig- tot tachtigduizend Pakistanen van uit Bangladesj, het vroegere Oost-Pakis- tan, naar hun vaderland, West-Pakistan, zullen trekken. De mars is aangekondigd voor vandaag, de 32ste verjaardag van de Pakistaanse onafhankelijkheid. Volgens het Indiase persagentschap UNI hebben de soldaten opdracht te schieten op illegale grensover- schrijders. De meeste uit West-Pakistan afkomstige mensen die na de onafhankelijkheidsoor log acht jaar geleden niet konden wegko men uit Bangladesj verblijven daar nu als vluchtelingen. De mars is bedoeld om internationale aandacht te trekken voor hun problemen. DEN HAAG (ANP). Een Nederland se straaljager van het type Starfighter is gisteren neergestort op vijf kilometer af stand van de Westduitse stad Kleef. Hier bij is de 26-jarige piloot R. J. K. Smit uit Uden om het leven gekomen. Het toestel was op de terugweg naar de thuisbasis Völkel na een oefenvlucht. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Wanneer een woningverbeteringsplan meer dan 20.000 gulden kost (exclusief de aanleg van centrale verwarming) dan is er sprake van een ingrijpende verbete- (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse radio heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat met onmiddellijke ingang alle de monstraties in het land zijn verbo den. Het verbod komt na drie dagen van gewéld in de hoofdstad Teheran. De islamitische revolutionaire garde heeft opdracht gekregen, met alle mogelijke vreedzame middelen een einde te maken aan de optochten. Aan de hand van het aantal punten dat de woning na verbetering krijgt, wordt bekeken of de nieuwe huur wel redelijk is. Overigens is er geen sprake van in grijpende verbetering, wanneer het voornamelijk om het wegwerken van achterstallig onderhoud gaat en er bijna geen echte verbeteringen van het woon comfort zijn. In dat geval zijn de regelin gen bij niet-ingrij pende verbeteringen van toepassing. Wanneer het gaat om woningen in een complex, waarvoor een verbeterings plan wordt uitgevoerd, kan de verhuur der vragen de huur anders vast te stel len. In dat geval kan de gemiddelde oude huur van de te verbeteren woningen in het complex met 2,5 procent van de gemiddelde verbeteringskosten ver hoogd worden. Het moet dan wel gaan om woningen van een gelijk type, waar bij de ingrijpende verbeteringen van on geveer gelijke aard zijn. dan uit het puntenstelsel zou blijken. Wanneer gelijk met een niet-ingrijpende verbetering ook onderhoudswerk wordt uitgevoerd, mogen naast de huurverho ging voor de verbetering, alsnog de huurverhoging worden overeengeko men, die in verband met de onderhoud- stoestand zijn opgeschort. Dit geldt ech ter niet met terugwerkende kracht. Bij ingrijpende gesubsidieerde wo ningverbetering wordt de nieuwe huur prijs door de minister vastgesteld. Deze huurprijs valt vijf jaar lang onder de verplichte jaarlijkse huurverhogingen. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Tie kwaï bezoi de v „Cor geh.e telaa badh het 1 oven „stor jaar opzit niet i A. H recre heug voor: badh en n word De eerste verhoging gaat in nadat er ten minste 12 maanden verstreken zijn na gereedkoming van de verbetering. Bij niet-ingrijpende woningverbetering gel den de vijf verplichte jaarlijkse huurver hogingen niet. In dat geval is een wijzi ging van de nieuwe huurprijs voorwerp van overleg tussen huurder en verhuur der. Dit is ook het geval met huurprijzen die voor 1 juli 1979 zijn overeenge komen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Nederlands Ge nootschap van Leraren (NGL) heeft besloten een kort geding aan te span nen tegen minister Pais van Onder wijs. Door middel van een gerechtelij- ke uitspraak wil het NGL de minister dwingen, de organisatie alsnog te be trekken bij het overleg in de Centrale Commissie voor Onderwijsoverleg (CCOO). Overigens zal het NGL zijn 17.000 leden adviseren, niet mee te doen aan de demonstratie die de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisa ties (NFO) op 12 oktober houdt voor (Van onze redactie buitenland) DÜSSELDORF. De van terrorisme verdachte Westduitse Rolf Heissler is mo gelijk een van de daders van de aanslag in Kerkrade, waar op 1 november van het vorig jaar een man en een vrouw bij een controle aan de Nederlands-Duitse grens twee Nederlandse douanebeambten dood schoten en een derde verwondden. Bewijs daarvoor zou zijn geleverd door recher- che-onderzoek en zogenoemde fotometri sche metingen in de Bondsrepubliek. De betrokkenheid van Heissler zou vol gens de politie blijken uit vergelijking van de foto’s in twee buitenlandse paspoorten, die op Heissler werden aangetroffen bij zijn aanhouding in Frankfurt twee maan den geleden en de foto in het Zwitsers paspoort, dat in Kerkrade werd ge vonden. Dit laatste document kwam tevoor schijn, toen verwanten van de gewonde douanebeambte twee weken na de aan slag diens uniform schoonmaakten. De gewonde douanebeambte heeft de pas, voordat hij neerviel, nog in zijn zak weten te stoppen. Bij zijn aanhouding is Heissler, die vol gens de politie heeft meegedaan aan de ontvoering van en de moord op de West duitse werkgeversvoorzitter Hanns-Mar- tin Schleyer, door een schampschot in het gelaat gewond geraakt. Dit heeft zijn trek ken veranderd en zou van vergelijking met de foto’s en eventuele confrontatie met getuige een twijfelachtige maken. landen willen gaan werken voor hun werknemers niet-joodverklaringen afge geven. Ook stemt Van den Bergh in met het plan van de regering om een meldings plicht in te stellen voor bedrijven die met boycoteisen van Arabische zijde worden geconfronteerd. Volgens van den Bergh moet ook het Europees parlement zich gaan bezighouden met deze zaak. na de uitspraak van het Haagse gerechts hof van afgelopen vrijdag van „een ernsti ge situatie”. Scholtens partijgenoot, de VVD’er Ploeg, houdt echter vast aan het stand punt dat de minister voor het arrest van afgelopen vrijdag heeft ingenomen. Hij beschouwt de uitzending nog steeds als „eerste oefening in gewone tijden”. Een juridische basis hiervoor is volgens Ploeg niet van het grootste belang. CDA-woord- voerder Frinking wijst erop dat de Twee de Kamer toestemming heeft gegeven voor de uitwijzing en dat Nederland een internationale verplichting is aangegaan. De ambassadeur, Abdoel-Hoessein Moeslim, raakte licht gewond toen zijn auto in het overwegend islamitische west lijke stadsdeel van Beiroet onder vuur werd genomen. Bij de aanslag raakten behalve de ambassadeur ook zijn chauf feur, een lijfwacht en vier voorbijgangers gewond. Het is niet duidelijk wie voor de aanslag verantwoordelijk is. In Beiroet kwamen gisteren voorts drie falangisten en mogelijk ook drie Libanese soldaten om het leven bij vuurgevechten tussen rechtse militieleden en het Libane se leger. Vijf mensen raakten gewond. Eerder deze maand werden in de Libane se hoofdstad aanslagen gepleegd op het gebouw van de Iraakse luchtvaartmaat schappij en op het kantoor van het Iraak se handelscentrum. TEXAS. Een meters brede strook olie, afkomstig van de onstuitbare olie- spuiter in de Golf van Mexico, heeft giste ren en vandaag de Texaanse kust van Padre Island bevuild. Op grote school zijn schoonmaakploe gen vandaag begonnen met het verwijde ren van de 15-centimeter dikke olielaag. Deskundigen verwachten dat binnen 36 uur nog veel meer olie zal aanspoelen. Eerder heeft aangespoelde olie aanzienlij ke schade aangericht aan sommige kusten van Mexico. 3s>

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4