Badhuis Hadleystraat in Velsen laatste voorziening voor douchen buitenshuis Carnavallen bij Speliade In programma De Spil accent op amusement en cursuswerk a Gewonden bij Hoogovens a 1 -"*l 1 t I Rijnmond Kwartet besluit Ekstavo 79 voor al uw bontvv<-i Ken Mm ■B - DOOR GERING BEZOEK AFLOPENDE ZAAK Gevonden voorwerpen rtSPECIA^£Z4, pF TT o h. B te ka ffl f j I f c f rSk tr uil a 4- 5 4 IJMOND DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 aww Ritme 1 I Vastgeroest Troosteloos 4 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Rond het laatste gemeentelijke badhuis aan de Hadleystraat in IJmuiden-West voltrekt zich een ontwikkeling die op zichzelf genomen niemand verdrietig kan stemmen. Het be zoekersaantal van deze openbare voorziening liep gedurende 1978 terug tot 4.926 wat ten opzichte van het voorgaande jaar een te ruggang inhoudt van 1.012 bezoe kers. De cijfers, opgediept uit het jaarverslag 1978 van de gemeen telijke dienst voor sport en recre atie, illustreren een veranderd le venspatroon dat zich in de vijfti ger jaren al aankondigde. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na de zomervakanties dient de vraag zich aan wat te doen in het komende herfst en winter. In Velsen zit de staf van de diverse buurtcentra op dat punt boordevol ideeën. Keus te over zo blijkt onder meer uit het programma 1979-1980 waarmee het buurthuis De Spil (Rembrandt laan, IJmuiden-Oost) deze week op de proppen komt. Hobbygroep 3 f K i - yJr W IMM i' I (ADVERTENTIE) sen de nier ügo, lent egd. ■kie- /ak- ieze >rde iste- ense itiek ïens jven den drie nese hten ane- ond. ane- het laat- aak- Een douchegelegenheid is de afgelopen decennia tot de elementaire wooneisen gaan behoren. Wie het anno 1979 voor de „wekelijkse douchebeurt” nog buitens huis moet zoeken komt voldoende aan zijn trekken op het bedrijf en bij de sportbeoefening. Fabrieken, de sporthal en uiteraard ook de zwembaden beschik ken over zo’n sanitaire voorziening. Dat het gemeentelijke badhuis daarbij twee de keus is geworden en zienderogen zijn bestaansrecht verliest wordt in de be zoekcijfers wel heel duidelijk weerspie geld. Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschapen kwaliteit van het materiaal. giëne niet in de knel komt kan niemand daar rouwig om zijn”. soluut bezoekersminimüm” acht hij ook uit sociale overwegingen van belang, de gemeente legt jaarlijks ruim tachtig duizend gulden toe op deze vorm van dienstverlening. „Binnen een wijk met steeds minder buurtvoorzieningen biedt dit badhuis ook een stuk gezelligheid al klinkt dat misschien wat vreemd in dit verband. En is de persoonlijke benade ring. Het gesprekje tussen de beheerder en een min of meer vaste klantenkring. Direct na gebruikt krijgt de douchecel een grondige schoonmaakbeurt. Bij douche- gelegenheden elders kun je dat wel ver geten”. Na een jamsession en presentaties op theater- en jazzgebied sluit Ekstavo ’79 vrijdagavond met een optreden van het Rijnmond Saxofoon Kwartet. In de Ruïne van Brederode te Santpoort, locatie voor deze culturele manifestatie, treden voor het voetlicht Ab Schaap (sopraansax), Henri Bok (tenorsax), Jan de Ligt (bari- tonsax) en Jaap van der Lee (altsax) allen al sinds de oprichting in 1973 deel uitma kend van deze formatie. De leden stu deerden toen nog onder Leo van Oostrom aan het Rotterdams Conservatorium. In de jaren daarna kreeg het Rijnmond Saxofoon Kwartet landelijke bekendheid door een onorthodoxe wijze van musice ren. Ook een vrij uitzonderlijke repertoi rekeuze en hardnekkig streven naar tech nische en muzikale perfectie droegen tot een groeiende populariteit bij. Het open luchtoptreden komende vrijdag begint om negen uur 's avonds. Bij slecht weer is het Witte Tejater aan de Kanaalstraat in IJmuiden uitwijkmogelijkheid. IJMUIDEN. Voor woensdag 15 augustus staan de volgende onderde len op het programma van de Spe liade. dag- en donderdagochtend gereserveerd dienen te worden. Poppen maken (onder leiding van Greetje Mahadew) wordt dins dagochtend beoefend in het buurthuis aan de Rembrandtlaan. Een VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) wordt na het succes van voorgaande seizoenen op de' oude voet voortgezet in „De Spil”. Op een nog nader te bepalen dag omdat dit pro- gramma-onderdeel twaalf bijeenkomsten. Pure ontspanning wordt speciaal ouderen geboden met klaverjasclubs (dinsdagmid dag), biljarten (’s ochtends en ’s middags op alle werkdagen met uitzondering van woensdagmiddag) en het stijldansen voor ouderen. Velsenaren van 55 jaar en daar boven zijn hiervoor welkom op maandag middag (twee groepen) en dinsdagavond. Bij voldoende animo wordt een dans groep op maandagavond ingelast. Nieuw op het buurthuisprogramma is tot slot het onderdeel „beweging en ex pressie” wat het midden houdt tussen stijldansen, ballet en ritmische gymnas tiek. Het gaat om ontspannen bezig zijn op het ritme van grammofoonmuziek dan wel zelf bespeelde instrumenten. Voor twee verschillende leeftijdsgroepen (veer tigers en de categorie daaronder) is ach tereenvolgens de maandag- en dinsda gochtend gereserveerd. Dit onderdeel om vat twaalf „afleveringen”. Gebr. van der Stelt V Hertenlaan 8,1861 EJ Bergen Tel. (02208) 55 30 Na sluiting van de stortbadafdeling ge lijk met het Velserbad was van extra toeloop aan de Hadleystraat nauwelijks iets merkbaar. Met 98 verkochte douche- kaartjes nog altijd tegen het vooroor logse tarief van een kwartje beleefde het badhuis begin dit jaar een topweek- einde. Normaal is een bezoekcijfer van rond de vijftig met 36 tot nog toe als absoluut minimum. De vaste openingstij den (vrijdag 11.00-18.30 uur, zaterdag 9.00- 16.30 uur) stoelen helemaal op de bij velen nog vastgeroeste „wekelijkse badbeurt”. Er zijn acht douchecellen met tijdklok vroeger voor elke klant afgesteld op een kwartier en geen minuut meer. Tegen woordig wordt daar bewust de hand mee gelicht. Ook nu het Velserbad met twaalf douches is weggevallen komen wachttij den aan de Hadleystraat niet voor, verze kert Wedemeyer. Handhaving van deze laatste douchegelegenheid tot een „ab- Aan het badhuis op de hoek Snellius- straat/Hadleystraat was tot 1966 een ook al openbare wassalon verbonden. Na op heffing daarvan biedt een deel van het gebouw met dichtgetimmerde vensters een troosteloze aanblik. Het deel met de badhuisfunctie trekt in de weekeinden een overwegend bejaard publiek. Naar verhouding veel kamerbewoners en nog Wedemeijer heeft deze suggestie van zijn kant echter nimmer serieus op haal baarheid bekeken. „Op papier kom je er redelijk mee uit als daar exploitatie voor pakweg nog tien jaar naast wordt gezet. Maar wie peilt de ongetwijfeld veront waardigde reactie van de Velsenaar die al veel eerder zonder gemeentebijdrage douchegelegenheid aanbracht in zijn huis? Ook dat moet in de overwegingen worden betrokken”. ieu- De tge- ken iche lent pro- >sein zijn vest- vuur kten lauf- gers ir de in at a- ts ie if- and- S de doe nen, itiek g ik van yan, feit ger- Gebr van der Stelt Wagenweg 11 i 2012 NA Haarlem i Tel (023)31 20 86 (v.h. Kamperman) Donderdag- avonds geopend tot 21.00 uur Een samenvatting moet vanwege de uit gebreidheid globaal blijven. Een pro- grammaoverzicht dus in hinkstapsprong. Veel handenarbeid komt aan bod bij het peuterspeelzaalwerk (5 ochtenden en 3 middagen) en de kleutergroepen (elke dinsdagmiddag). Hetzelfde geldt voor de expressiegroepen (maandagmiddag voor de leeftijd 8-12 jaar) en hobbyclubs (don derdagmiddag 7-9 jaar, vrijdagmiddag 9- 12 jaar). Maximaal vijftien kinderen van 4-12 jaar zijn als deelnemer welkom bij de woensdagse instuif (14.00-15.30 uur). Nieuw zijn op het programma genomen een cursus tekenen en schilderen voor beginners (10 lessen op dinsdagavond) on der auspiciën van het Kreativiteitscen- trum IJmond en een cursus folkloristisch schilderen. IJMUIDEN. Een 40-jarige IJmuide- naar, als opzichter werkzaam bij de giet- sectie van oxystaalfabriek 2 van Hoog ovens, is zondagochtend bij het opheffen van een storing aan de aftap van een gietpan getroffen door staalspatten. Met tweede- en derdegraads brandwonden is het slachtoffer opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk. Een 44-jarige inwoner van Santpoort raakte zaterdagavond in de afdeling op slag en verlading van Koudbandwalserij 2 bekneld tussen een rol staal die in een kraan hing en die plotseling omzwenkte en een rol die op de grond stond. Met oppervlakige schaafwonden aan rug en buik en pijn aan buik en linkerribben werd ook dit slachtoffer opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis. Het adres voor exclusieve mantels. Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie. r/ Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte Lid Stichting Bontwuarborg Z Met groot enthousiasme werd maan dagmiddag in de Kleuterschool De Re genboog aan de Schiplaan in IJmuiden het Carnavalsfeest gevierd. Het feest werd gehouden in het kader van de Speliade. Nu de Speliade een week aan de gang is, begint er een vastere band te ontstaan HEEMSKERK. In dé maand juli is bij de Heemskerkse politie aangifte ge daan van de volgende voorwerpen. Leren jack, T-shirt, sportbroekje, paraplu, zwemtas met inhoud, sporttas met in houd, regenscherm voor kinderwagen, wieldop, div. brillen, portemonnaies, sie raden, sleutels en handschoenen. IJmuiden-West, buurthuis de Pla neet: 9.30 uur grote rommelmarktdag. Zeewijk, buurtcentrum Zeewijk: 9.30 uur tekenfilms, 14.00 uur op zoek naar dwazen en gekken. carnavalsverhalen verstomde het ru moer en waren de kinderen een en al oor. ’s Morgens kwamen de kinderen bij een om het feest te vieren van elfjes, feeën, kabouters, heksen en reuzen. De Speliade was maandag om vier uur afge lopen. Santpoort, B. Alfrinkschool: 9.30 uur tekenfilms, 14.00 uur speuren naar het rode monster. IJmuiden-Oost, buurthuis de Spil: 9.30 uur naar het strand, neem je fiets, brood en zwemspullen mee! 14.00 uur zelf een t.v.-programma maken. zelfstandig wonende bejaarden. Veel vooroorlogse woningen lenen zich qua ruimte niet voor uitbreiding met een dou chegelegenheid. Het badhuis biedt dan nog altijd uitkomst. Als een doucheruimte thuis ondanks rijksbijdragen voor wo ningverbetering financiële bezwaren ont moet zou bijpassen door de gemeente van de ontbrekende pecunia op de keper be schouwd voordeliger uitkomen tegenover instandhouding van Velsens allerlaatste badhuis. Met het „uitkopen” van de klant zou de qua onderhoud toch wel kostbare voorziening in één klap overbodig worden. tussen de leidsters en de kinderen en bij de kleuters onderling. Volgens de leid sters komen veelal dezelfde kinderen. Uitgedost in heuse carnavalskledij werd onder luid rumoer de polonaise ingezet. Ook werden er spelletjes ge daan, waarmee diverse prijsjes te win nen waren. Tijdens het voorlezen van Tien jaar geleden (verslagjaar 1968) kwam de gemeente Velsen nog op een bezoekerstotaal van 35.758 gespreid over de vier toen nog bestaande badhuizen „Concordia” in Velsen-Noord (in 1977 op geheven), de badgelegenheid aan de Wüs- telaan in Santpoort (gesloten in 1971), het badhuis aan de Hadleystraat en tenslotte het Velserbad in IJmuiden-Oost. Mét dit overdekte zwembad ging eind 1978 de „stortbadafdeling” voorgoed dicht na een jaar met nog altijd 3.264 bezoekers. Ten opzichte van 1977 was dit een terugval met niet minder dan 1548 bezoekers. Directeur A. H. Wedemeijer van de dienst sport en recreatie spreekt van een op zichzelf ver heugende ontwikkeling. „De gemeente voorzag met de openstelling van openbare badhuizen in een behoefte waarvoor meer en meer thuis of elders een oplossing wordt gezocht. Zolang de persoonlijke hy- Onder het tienerwerk kan worden ge rangschikt de woensdagavondsoos en het onderdeel vrijdagdisco (beide voor schoolverlaters tot 16 jaar), tafeltennis en biljart (woensdagmiddag 15.30-17.00 uur), de zondagmiddagsoos (14.00-17.00 uur voor 16 jaar en ouder) en als nieuw onder deel een hobbygroep voor tieners. Met als maximum twaalf deelnemers zijn hier vrijdagmiddag tieners tussen 12 en 15 jaar als deelnemer welkom. In het program- ma-onderdeel volwassenenwerk zit naast amusement ook een brok ontwikkeling verwerkt. De onderdelen zijn: pottenbak ken (op maandagavond voor beginners en gevorderden). Een complete opleiding omvat twaalf lessen. In „De Spil” zijn naaimachines beschikbaar voor een cur sus „kleding vervaardigen” (voor begin ners en gevorderden) op donderdagmid dag. Een ervaren naaister is als docente aangetrokken. Aandacht wordt ook ge vraagd voor activiteiten als bloemschik ken (donderdagavond), fotograferen (dinsdagavond) en een cursus textiele werkvormen voor twee groepen (begin ners en gevorderden) waarvoor de maan- Voor de kleuters luidt het program ma als volgt. Santpoort, kleuterschool de Kruid- berg: 9.30 uur vertrek naar Lin- naeushof. IJmuiden-Oost, buurthuis de Spil: 9.30 uur vertrek naar de Linnaeushof. IJmuiden-West, buurthuis de Pla neet: 9.30 uur vertrek naar de Lin naeushof. Oud-IJmuiden, buurthuis de Brul boei: 9.30 uur komen jullie ook weer naar de feetjes en elfjes? 14.00 uur pannekoeken bakken en kinder kennis. Zeewijk 1, kleuterschool de Merels: 9.30 uur sprookjesochtend, 14.00 uur kom allemaal verkleed naar het kar- naval. Zeewijk 2, kleuterschool de Regen boog: 9.30 uur griezelen in het donker, 14.00 uur, maak zelf een ezeltje-prik, knikkerspel en nog veel meer. Interieur van het badhuis aan de Hadleystraat. Op de deur van elke doucheruimte een tijdklok die met een exploitatie zonder noemenswaardige wachttijden volslagen overbodig geworden is. -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5