Jaworski verlaat rechtszaal Noord-Engeland vreest Jack the Ripper II Oud-president Algerije terug naar huis Vervolger Nixon met pensioen ,1 6 9 19 7 9 DINSDAG 14 AUGUSTUS (Van onze redactie buitenland) De eerste president van het onafhankelijke Algerije, Ah med Ben Bella, die de laatste veertien jaar in de gevangenis heeft moeten doorbrengen, leeft sinds kort op de rand van vrijheid en gevangenschap. HOUSTON. Na gedu rende 55 jaar pachters en oliebaronnen verdedigd te hebben en oorlogsmisdadi gers en racisten te hebben vervolgd, slaat Leon Jawors ki, zoon van een dominee en tegenstander van een presi dent, de deur van de rechts zaal achter zich dicht. 1 WW k UU1 Ben Bella: niet vrij, niet in hechtenis Vr Links Ben Bella en rechts van hem de man die Ben Bella zou afzetten, Boumedienne. UNIFIL-Libanon geen vakantieoord Veelvoudige vrouwenmoordenaar nog steeds op vrije voeten J „Het contact met de PLO-wach- ten verliep wel wat gespannen. Ze stonden niet direct met de vinger aan de trekker, maar je voelde dui delijk dat er iets broeide. Alles was echter tevoren geregeld zodat we geen problemen hebben ondervon den. De verwoestingen in het gebied zijn werkelijk ontzettend. Overal tot puin geschoten huizen. Een van de wegversperringen met Neder landse bemanning was kort voor ons passeren nog met mortieren be schoten. En toch is het moreel van de mannen daar bijzonder goed”, vindt majoor De Roos. De Nederlandse VN-soldaten, die voor het wachtdelict voor het hekje moesten verschijnen, waren het er allemaal wel over eens. Slapen tij dens de wacht kan nu eenmaal niet wanneer het rondom elk moment los kan barsten. De Krijgsraad was het er ook over eens: de operatione le inspanning vergt verschrikkelijk veel van de soldaten. Dit is dan ook in de straffen tot uitdrukking geko men: in drie gevallen werden voor waardelijke celstraf plus geldboete uitgedeeld, de overigen kwamen er met geldboetes vanaf. Variërend van 150 tot 500 gulden. „Ze hoeven mij niet meer te ver tellen, dat de Nederlandse soldaat een nietszeggende slappeling is. Die jongens daar zijn van staal. Ze wer ken zich daar werkelijk een onge luk om de boel draaiende te hou den. En dat er dan eens een paar in slaap vallen tijdens de wacht, fout, maar wel begrijpelijk.., aldus ma joor De Roos. king met zijn 14-jarig verblijf in de zwaarbewaakte gevangenis in de buurt van Algiers, dat hem de twij felachtige bijnaam „langdurigste politieke gevangene van de wereld” heeft opgeleverd. Sindsdien is ’s mans tol gestegen tot elf. De Ripper laat een bloederige handtekening achter: halen met een mes waarvan de details door de politie geheim gehouden worden om andere moordenaars niet tot imiteren te brengen. Voorts heeft Jack the Ripper II een twijfel achtige hang naar publiciteit ontwikkeld. Eind juni treiterde hij de politie en in het bijzonder de man die de touwtjes in de zaak in handen heeft, de 55-jarige hoofdrecher cheur George Oldfield. Hij stuurde een band opname die sindsdien door heel Groot-Brit- tannië is afgespeeld. „Ik heb de grootst mogelijke achting voor u, George”, zegt de stem op het bandje. „Maar, mijn hemel, je bent niet dichter op mijn spoor dan vier jaar geleden toen ik begon.” Verwijzende naar de publieke vrouwen, maar niet naar het feit dat minstens twee van zijn slachtoffers dat niet waren, vervolgt de stem: „Ze worden nooit wijzer, nietwaar Ge orge? Ik wed dat je ze gewaarschuwd hebt, maar ze leren het nooit. Met mijn tempo moet ik in het Boek met Records terechtkomen. Ik geloofd dat ik nu bij elf ben nu, hè? Ik ga nog een hele poos door.” se publiek vergeeft zo gemakke lijk dat het gezegd zou hebben „ja, natuurlijk was je een rotzak door zo te handelen, maar je geeft het tenminste toe.” Als Nixon niet die televisie- interviews met David Frost had gedaan en niet die memoires had geschreven, aldus Jaworski, dan zou Watergate binnen het jaar vergeten zijn geweest. In zijn eigen Watergateboek kwam Jaworski net niet toe aan het aanwijzen van Nixon als de man verantwoordelijk voor de 187z minuut uitgevlakte gesprek ken op de bandopname uit het Witte Huis; de bandopname met conversatie tussen Nixon, John Mitchell en H. R. Haldeman, drie dagen na de inbraak van 1972 in het Watergatekantoor van de de mocraten. Maar in zijn dit jaar verschenen memoires noemt Ja worski Nixon als de vermoede lijke schuldige. „Wat hij zei in de interviews met Frost en wat hij zei in het Watergatehoofdstuk in zijn me moires, deed mij besluiten erop terug te komen en veel van de dingen te zeggen die ik niet ge zegd zou hebben, niet nodig vond om te zeggen, maar uitein delijk moest zeggen om Nixons beweringen te ontzenuwen”, al dus Jaworski. „Ik vind het van- Zeker is dat niemand van zijn voorgangers, zijn roemruchte naamgenoot ook niet, echt een sein hebben gegeven dat zij gegrepen wilden worden. De oorspronkelijke Jack the Ripper maak te zijn slachtoffers in de zomer en de herfst van 1888 in de nauwe, slecht verlichte straat jes van de buurschap Whitechapel in het Eastend. Zijn zes slachtoffers waren allen prostituées, vrouwen aan de zelfkant van het leven die op dezelfde manier op gruwelijke wijze aan hun einde kwamen. Na de zesde moord hield de Ripper op op dezelfde abrup te manier als waarop hij begonnen was. Wie hij was is nooit achterhaald. De theorieën omtrent zijn identiteit varieerden van een lid van de familie van koningin Victoria tot een samenzwering van de ma^onnieke loge. Jack the Ripper is inspiratiebron voor film en boek. Marie Belloc Lowndes schreef er het melodramatische The Lodger op en Colin Het mag waar zijn, de wens zou ook de vader van de gedachte kunnen zijn. In ieder geval heeft de bandopname kenne lijk de zaak niet dichter bij een oplossing gebracht. Hij werd onlangs afgespeeld in bondsge- bouwen in het noorden van Engeland en typisch commentaar erop luidde: „Ik weet zeker dat ik die stem eerder heb gehoord. Maar ik weet niet waar.” De bandopname zou een opzettelijk spoor kunnen zijn van iemand die gepakt wil wor den, maar ook zou hij gewoon een staaltje van bravoure kunnen zijn. De op 27 december gestorven Al gerijnse president Boumedienne is tot het laatst toe huiverig geweest om Ben Bella vrij te laten. Dit uit angst voor zijn populariteit onder het Algerijnse volk. Men neemt ech ter aan dat de nieuwe president hem niet langer als politieke tegen stander ziet en bereid zal zijn de vroegere revolutionaire leider de volledige vrijheid terug te geven. De meeste mensen die voor de villa samenstromen zijn oude par- tijvrienden, zo werd uit zijn familie kring vernomen. Ben Bella heeft de laatste 14 jaar honderden boeken gelezen en hij verbaasde zijn bezoekers door zijn grote kennis van het moderne Alge rije en de wereld in het algemeen. Volgens zijn vrouw, Zohra, sluit hij een terugkeer in de Algerijnse politiek niet uit. Hij staat zeer kri tisch tegenover de politieke ontwik kelingen in Algerije sinds 1965. Hij veroordeelt de bureaucratisering van de landbouw, de inconsequente industrialisatie en de op alle ni veaus optredende corruptie, aldus zijn echtgenote. De Algerijnse regermg verklaar de op 4 juli dat het de „maatregelen aangaande de 63 jarige Ben Bella had opgegeven en dat hem was toe gestaan om naar zijn huis in het dorp M’sila terug te keren. Daar had men de vroegere revo lutionaire leider opgewekt zijn huis zien verlaten om wandelingen in de buurt te maken. Hij heeft een beige regeringsauto tot zijn beschikking, die immer door een gewapende escorte wordt gevolgd. Onlangs verscheen hij in de deur opening van zijn huis om te spreken met enkele van de vele mensen die naar M’sila reizen in de hoop een Wilson zijn zwaar-filosofische Ritual in the Dark. Het lid van de familie van koningin Victo ria dat met Jack the Ripper is vereenzelvigd, is de hertog van Clarence and Avondale, Victoria’s kleinzoon. Maar ook is er de kap per Severin Klosowski van verdacht; de man werd uiteindelijk opgehangen wegens moord op drie vrouwen. Voorts is er de theorie van een samenzwering tussen de vrijmetselarij en artsen, om een affaire in de doofpot te stoppen tussen een publieke vrouw en een lid van de koninklijke familie. Er zijn zelfs theorieën dat de moorden het werk waren van een wel zeer onbekwame aborteur of een feminist-avant-la-lettre die op opzienbarende wijze de afschuwelijke si tuatie van de Londense prostituées in het Victoriaanse Londen aan de kaak wilde stellen. Er zit één goede kant aan de zaak van Ripper II: de vele politiemannen die in het noordoosten van Engeland op zijn spoor zijn gezet, hebben het algemene misdaadgemid- delde danig doen dalen. Zelfs in Londen, waar hij nooit geopereerd heeft, zijn de prostituées gespannen en wor den veel beter beschermd dan het geval placht te zijn. Een gevolg is dat het stiekeme tippelen op toeristen die ernaar uitzien dat zij een dubbeltje te verteren hebben, beneden normaal is. Politie, prostituées en publiek houden zich intussen de afscheidswoorden van Jack the Ripper II op diens bandopname voor ogen: „Ik kom terug, misschien in september of oktober, eerder, als ik de kans krijg." „Wie heeft gedacht dat het daar een soort vakantieoord is kwam al snel tot een andere conclusie. Voor al wanneer je bedenkt, dat bij ver scheidene mortierbeschietingen de inslagen op nog geen tien meter achter je tentje de grond in gaan. En toch nemen ze het allemaal erg nuchter op. Wanneer een paar kilo meter verder in het plaatsje Tyrus de PLO-granaten inslaan nemen de jongens er foto’s van”. De Krijgsraad Arnhem heeft het werk onder wel erg primitieve om standigheden moeten doen. Op de tweede verdieping van een villa bij Kafra, 10 km van het UNIFIL- hoofdkwartier in Haris. In de er benedenliggende verdieping leven nog Libanese bewoners. Een huis vol kogelgaten. Een watertank op het dak, waarvoor de inhoud dage lijks per vrachtwagen werd aange voerd. En die na enige uren nauwe lijks nog te drinken was: broeierig warm geworden door de genade loos bakkende zon. Jaworski, die in september 74 jaar wordt, heeft nu meer tijd gekregen voor bespiegelingen. Hoewel hij zijn advocatenprak tijk en andere bezigheden aan houdt, kan hij tijd uittrekken om terug te zien op zijn carrière en vooral op Watergate. Richard M. Nixon, een man die hij eens mocht, een kandidaat op wie hij stemde en een president die hij bereid was te vervolgen, blijft, naar zijn mening, een op lichter. Volgens Jaworski zou het Amerikaanse publiek Nixon hebben vergeven als hij maar schuld had bekend. In de plaats daarvan, gelooft hij, zal Nixon te schande blijven staan als een man die misbruik maakte van zijn gratie en van zijn presidentschap. Zelfs vijf jaar na datum ver raadt Jaworski’s stem nog emo tie wanneer hij in de koelte van zijn kantoor in het centrum van Houston over de zaak praat. „Als de man maar enige spijt had getoond en blijk had gege ven van enig gevoel, berouw over alles wat gebeurd was en vooral als hij had gezegd, ja maar, kijk eens naar de goeie dingen die ik heb gedaan en niet naar de slechte. Ik heb me af schuwelijk gedragen en ik heb verkeerde dingen gedaan, maar niets ervan”, aldus Jaworski. „Dit had-ie alleen maar hoe ven te zeggen en het Amerikaan- Ben Bella was indertijd een van de leiders van de verboden speciale organisatie van de Algerijnse Volkspartij, die tegen Frankrijk streed voor de onafhankelijkheid van Algerije. Men neemt aan dat verscheidene staatshoofden, waar onder de Joegoslavische president Tito en de Cubaanse leider Fidel Castro, meerdere malen naar de behandeling van Ben Bella hebben geïnformeerd. glimp van hem op te kunnen van gen. Hij zag er bijna hetzelfde uit als in de jaren '63-’65, toen hij nog aan de macht was. Ondanks de aan wezigheid van met walkie-talkies uitgeruste bewakers voerde hij gea nimeerde gesprekken met zijn be zoekers. Sinds hij op 19 juni 1965 na een militaire staatsgreep door de toen malige minister van Defensie Houa- ri Boumedienne, werd afgezet, heeft hij niet meer met buitenlan ders gesproken. Ben Bella heeft zijn nieuwe status kalm geaccepteerd. Het is dan ook een grote verbetering in vergelij- Secretaris van de Arondisse- mentskrijgsraad Arnhem, majoor mr. T. H. P. de Roos, terug na een week verblijf bij de Nederlandse VN-militairen in Libanon. „De om standigheden, waaronder de sol daten daar hun werk moeten ver richten, zijn onvoorstelbaar. Wie denkt dat het daar een soort vakan tieoord is heeft het goed mis Ben Bella keurt het gebrek aan solidariteit met de andere Afri kaanse landen af. Hij staat op het standpunt dat de Algerijnse lucht macht „Mozambique moet bescher men tegen Rhodesische aanvallen”. Ook het groeiende conflict met Ma rokko over de vroegere Spaanse Sahara baart hem zorgen. Hij zet echter tevens vraagtekens bij zijn eigen daden. In 1963 ver bood hij de communistische partij in Algerije. Nu is hij tegenstander van een dergelijk één-partijsys- teem. Zowel het kapitalistische als het communistische model moet overboord worden gezet. Iedere staat moet door middel van zijn eigen volk de weg naar de onafhan kelijke ontwikkeling zoeken, aldus het vroegere staatshoofd. Na 14 jaar is de stilte om Ben Bella verbroken en mag hij weer spreken. Zijn gehoor is wel beperkt tot zijn directe omgeving en de spaarzaam toegelaten bezoekers. De krijgsraad kwam vorige week zondag in Beiroet aan. Daar bleek het een en ander niet in orde te zijn met de visa. Snel ingrijpen van het KLM-personeel in Beiroet kon voorkomen dat de krijgsraad weer het land werd uitgezet. Een tocht van ruim twee uur langs de kust weg, richting Haris volgde. Om de haverklap stoppen bij wegversper ringen. De ene keer van VN-solda ten, de andere keer van PLO-men- sen. Het verhaal, dat het portret van het koninklijk echtpaar in de rechtszaal in de villa met kletterend kabaal van de muur zou zijn geval len blijkt niet te kloppen. „Welnee, het portret hing tussen twee open staande ramen. Op een gegeven mo ment kwam er wat wind door het raam en toen hing dat portret plots op een oor. Ik heb het toen weer recht gehangen”. Oldfield ziet de bandopname als een schreeuw om hulp, een verzoek om te worden gegrepen. „Ik vind het geen plagen of pochen”, zegt hij. „De stem heeft bijna iets droevigs, van een man die genoeg heeft van wat hij heeft gedaan, die genoeg heeft van zichzelf. Een man die vindt dat hij mij voldoende kent om me biina in vertrouwen te nemen.” Alleen familievrienden worden door de bewakers in de villa toege laten. Buitenlanders en journalis ten worden angstvallig op afstand gehouden en zelfs zijn advocate (Van onze redactie buitenland) Engeland heeft zijn Jack the Ripper II en net zoals zijn negentiende-eeuwse voorgan ger vermoordt hij publieke vrouwen immer met grote wreedheid. Wat zo typerend voor Britse moorden is, is dat de slachtoffers meestal vrouwen zijn. De ideologische krankzinnigheid van Charles Manson in Californië of het in het wilde weg schieten vanuit een toren van een Charles Whitman in Texas, zou in Engeland even uitheems zijn als het opdienen van broodjes- worst op een tuinfeest in het park van Buc kingham Palace. Wat Jack the Ripper II onderscheidt van Jack the Ripper I is dat hij, in tegenstelling tot deze, zijn moorden niet begaat in de Londense achterbuurten, maar in niet zeer aantrekkelijke provinciale gebieden in Yorkshire en Lancashire in het noorden van Engeland. Jack II heeft tot nu toe 11 vrouwen omge bracht, meestal prostituées, maar bij vergis sing lijkt het wel, af en toe iemand anders. De politie meent dat hij op publiciteit uit is, maar of hij bang is gepakt te worden is een onbe antwoorde vraag. Begon de negentiende-eeuwse Ripper spec taculair, de huidige begon vrijwel onge merkt. Het was de zomer van ’75. Hij doodde twee vrouwen in de steden Keighley en Halifax in Yorkshire in een tijdsspanne van vijf weken. Pas toen hij er nog drie had vermoord, twee in het naburige Leeds en een in de stad Preston in Yorkshire binnen drie maanden deze keer begon de politie verband te leggen. De secretaris van de Krijgsraad Arnhem, majoor mr. T. H. P. de Roos, heeft het met eigen ogen kun nen aanschouwen. De uiterst moei lijke omstandigheden, waaronder de Nederlandse VN-soldaten in Li banon hun taak moeten uitoefenen. Zinderende hitte, bijna 30 graden in de schaduw. Een werkterrein dat uit niets anders bestaat dan een dode steenwoestenij. Bevoorrading van wachtposten op bijna niet te bereiken plaatsen, waar geen auto komen kan. De voortdurend aanwe zige dreiging van oorlogshande lingen. wustzijn omtrent zijn eigen plaats in de geschiedenis bijge bracht. Hij beschouwt de geslaagde strijd om het bezit van de Nixon- bandjes het hoogtepunt van zijn advocatencarrière, die begon in Waco in Texas, toen hij 19 was. Sinds zijn overwinning in de zaak van de bandopnamen is hij niet meer opgetreden. Jaworski zegt niet dat hij on zelfzuchtig is geweest in zijn dienstverlening aan natie en be roep. Hij heeft op de buitenwe reld wel eens de indruk gewekt dat hij wat al te „schoon” en vroom was. Netzomin als hij nog in een rechtszaal komt, komt Jaworski nog in Washington. Hij neemt zoveel mogelijk spreekbeurten aan, schraapt geld bij elkaar voor twee zieken huizen in Houston, heeft een ei gen niet op winst beluste stich ting en is president van een bankmaatschappij Hij ziet er lichamelijk veel jon ger uit dan hij is. „Ik doe ’s mor gens oefeningen en loop op een holletje door alle kamers boven. Dat geeft me een soort ovale sintelbaan en dat gaat lekker want ik heb de televisie aan en kan luisteren en kijken terwijl ik mijn exercities doe”, vertelt hij. Waar hij echter het meest vreugde aan beleeft is zijn twee de huis op het land. Hij heeft er een kantoor dat zijn vrouw in richtte net voor Watergate. Hij wordt er alleen afgeleid door een hert of een wilde kalkoen of kwartel die langs zijn raam lopen. „Verder vindt niemand me daar, valt niemand me lastig. Dat is mijn grootste genoegen”. (Van onze redactie binnenland) „Een militair onderonsje? Kom nou. Natuurlijk niet. De krijgsraad heeft daarginds in Libanon de werkzaamheden net zo precies uit gevoerd als dat hier in Arnhem ge beurt. De opgelegde straffen zijn alleen wat milder uitgevallen. In slaap vallen op wacht blijft natuur lijk een foute zaak, maar het is wel begrijpelijk. De jongens daar draai en werkdagen van 18 tot 19 uur, onafgebroken in touw. Geen wonder”. uit zijn stanpunt een vreselijke fout.” „Voorzover Nixon betreft, hebben we geen bewijs dat hij aan de voorbereiding (van de inbraak) meedeed. Wat ik alleen maar wil zeggen is dat Nixon een klimaat in het Witte Huis schiep dat het logisch maakte dat zijn medewerkers meenden dat dit was wat gedaan moest worden. „Ik denk dat Mitchell in die 187a minuut aan Nixon vertelde wat er gebeurd was. Ik denk dat hij hem het hele rotverhaal toen voor het eerst uit de doeken deed. Hij (Nixon) had meer te verliezen dan wie ook. Hij kon het doen (het uitwissen) zonder dat iemand hem zag. Het zou voor een ander erg moeilijk zijn geweest. „Door zo te elimineren en zo te deduceren kwam ik tot de slot som dat hij de meest waarschijn lijke dader was en persoonlijk denk ik ook dat hij het deed”. Jaworski is door zijn omgang met presidenten hij kende en bewonderde John F. Kennedy en was vriend en raadsman van Lyndon B. Johnson rechters van het opperste gerechtshof, voorzitters van het Huis van Af gevaardigden en ministers van Justitie, nazimisdadigers en Ko- reanen die hun land in Washing ton probeerden te verkopen, be- heeft geen toegang tot de woning. Nadat hij enkele vragen van een Frans radiostation had beant woord, mag hij geen directe tele foongesprekken meer voeren en wordt zijn post gecensureerd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9