EUROPESE COMMISSIE: Omzet Unilever BV stijgt elf procent Aantal leden Giessen wil Feestelijk tapijt vrouwen voor polyesterbouw minder geld Mexicanen FNV stijgt met 11.000 Bonn spreekt over olie met Iran krijgt fabriek voor Woningbouw als varkensfokkerij Nederlands plan voor stoppen oliespuiter y Japan steunt project van Rolls Royce Weinig kans centraal CAO-overleg n 1 3 I 15 DONDERDAG ECONOMIE 16 AUGUSTUS 19 7 9 (Van onze redactie economie) 1 L 1 i ft de aakt sft rj BRUSSEL. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, zal voorlopig geen nieuwe voorstellen doen om de wettelijke bepalingen op het gebied van de nachtelijke arbeid in de negen landen van de Gemeen schap, beter op elkaar af te stemmen zo is in Brussel meegedeeld. Dat betekent dat de natio nale, sterk uiteenlopende richtlijnen van kracht zullen blijven. t Sr altijd t IM Geen nieuw voorstel EG over nachtwerk idsen ÜL 32 A4 En het is maar goed dat de wensen voortdurend stijgen, want juist deze stij ging markeert de maatschappelijke voor uitgang. (Door prof. Hans van den Doel, hoog leraar economie aan de Universiteit van Amsterdam) 1,1! 285,1» De commissie heeft haar denkbeelden op dit terrein een jaar geleden aan de vakbonden en werkgeversorganisaties voorge legd maar van beide kanten negatief commentaar gekregen. De ontwerprichtlijnen zullen niet in de prullemand verdwijnen maar opnieuw worden bezien in verband met de herverdeling van de arbeid in de EG, aldus ambtenaren in Brussel. Een van de vragen die nog moeten worden beantwoord is of beperking van nachtelijke arbeid de werkgelegenheid bevordert. Met het oog op de sterk uiteenlopende nationale regelingen inzake werk- en rusttijden alsmede de medische begeleiding van nachtwerk verwacht de commissie dat het heel moeilijk zal worden een gemeenschappelijke regeling te ontwerpen. Een van de problemen is dat beperking van nachtelijke arbeid tot scheve concurrentieverhoudingen kan leiden, aldus de zegslieden in Brussel. lijk dat leveranties van die omvang voor 1981 of 1982 niet mogelijk zijn. De West- duitse regering voelt ook wel voor de overdracht van kennis op het gebied van de kernenergie. Mexico staat op het standpunt dat het Door de discrepanties op de arbeids markt te wijten aan de mentaliteit van de werkloze wordt het probleem van de verkeerde kant aangepakt. Een goed ar beidsmarktbeleid is namelijk alleen mo gelijk als het vergezeld gaat van een nog jaren de tijd heeft voor het aan de bouw van nieuwe kerncentrales behoeft te beginnen. De eerste twee kerncentrales zijn in aanbouw bij Laguna Verde in de deelstaat Vera Cruz. Mexico heeft onlangs een akkoord inzake samenwerking op nu cleair gebied gesloten met Frankrijk. Het laat zijn uranium verrijken in de Ver enigde Staten. Overigens heeft Mexico er in beginsel mee ingestemd, Japan volgend jaar hon derdduizend vaten (van 159 liter) ruwe olie per dag te leveren, zo heeft de Japan se minister van Buitenlandse Handel en Industrie, Masoemi Esaki, in Mexico mee gedeeld. In de kwartaalcijfers die Unilever gisteren bekend maakte staat ook dat de winst per aandee, van 20 gulden in Uit het jaarverslag van de FNV blijkt, dat de ABVA het afgelopen jaar de eerste plaats qua ledental van de Indu striebond NW overnam. De ambtenaren bond groeide met 13.000 leden tot 199.729, de Industriebond NW boekte een leden verlies van bijna 6.000 waardoor zijn le dental op 189.592 kwam. En ook in de Tweede Kamer herhaalt de geschiedenis zich dan. In 1969 vroeg de PvdA-oppositie om een verhoging van het bouwprogramma. Dat bouwprogramma bedroeg toen 125.000 woningen per jaar. Het moest worden verhoogd tot 140.000. Op dit moment bedraagt het bouwpro gramma zo’n dikke 100.000. En nu zijn er al weer twee Kamerleden in dit geval van het CDA gesignaleerd die gevraagd hebben om opvoering van het bouwpro gramma tot 115.000. Tien jaar geleden wist de toen matige regering onder leiding van ’premier De Jong en woningbouwminister Schut het precies. Het kwantitatieve woningtekort zou in 1971 zijn ingelopen. Dit streefjaar werd later 1974, maar toen zou het dan toch definitief agelopen zijn met wat na de Tweede Wereldoorlog bekend stond als „volksvijand nummer één”. In 1974 zou het woningtekort nul zijn. Maar nu, in 1979, is het weer tegen de 100.000. Dat wil zeggen: na drie maanden zoeken hebben 120.000 gezinnen en alleenstaan den nóg geen woning; na zes maanden zoeken zitten nog steeds 80.000 gezinnen en alleenstaanden zonder woning. Het woningbouwleven lijkt zo een com plete draaimolen te worden: na één rondje draaien bevinden de stoeltjes zich weer op precies dezelfde plaats. Onze eisen op het gebied van de huisvesting worden steeds hoger. Twintig jaar geleden was een jong paartje in Amsterdam blij met één grote kamer en gebruik van keuken. Nu willen tal van studenten slechts in Amsterdam wonen als zij de beschikking hebben over een geheel vrije etage. De beslissing van een boer omtrent het aantal te fokken varkens vindt plaats op basis van de marktprijs die op dat mo ment geldt. Het fokken zelf kost echter meer dan een jaar. Het feitelijk aanbod van varkens is dus steeds gebaseerd op de prijs van meer dan een jaar geleden. Deze vertraging kan fataal zijn. In een bepaald jaar zijn er bijvoorbeeld weinig varkens en is de prijs dus hoog. Veel boeren besluiten nu varkens te gaan fokken. Het jaar daarop zijn er zeer veel varkens en keldert de prijs. Bijna geen enkele boer besluit nu het komend jaar varkens te gaan fokken. Een jaar later zijn er dus weer weinig varkens, hoge prijzen en veel beslissingen om varkens te gaan fokken. De geschiedenis herhaalt zich. Als we nu het woord „boer” vervangen door „gemeente” en het woord „varken” door „woning”, is het verhaal rond. De beslissing van een gemeente omtrent het aantal te bouwen woningen vindt plaats op basis van de wachtlijst van woningzoe kenden van dat moment. Maar het bou wen zelf kost wel vijf jaar. Het feitelijk aanbod van woningen is dus steeds geba seerd op de woningnood van vijf jaar geleden. Deze vertraging kan fataal zijn. Dit probleem is alleen oplosbaar wan neer wij de produktie van varkens niet begroten over één jaar, maar minstens over drie jaar en wanneer wij de produk tie van woningen niet bezien over een periode van vijf jaar maar over een perio de van ten minste vijftien jaar. Lange- termijnplannen van de woningproduktie is dus het wachtwoord. De omzet in geld steeg van 9.917 tot 10.996 miljoen gulden. In volume ging de omzet drie procent omhoog. Naast de opnieuw verbeterde resultaten op de Europese markten, met uitzonde ring van eetbare vetten, zijn de expor ten uit Europa en de winsten daarop gedaald. Binnen de FNV blijven de industriebon den evenwel het grootste „blok” vormen. De Industriebond NKV heeft namelijk 125.512 leden (ledenverlies vorig jaar: 3.800) en de Katholieke Bond van Over heidspersoneel (KABO) 50.320 (verlies 400). UTRECHT (ANP). Het aantal leden van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) is vorig jaar met bijna 11.000 gestegen tot 1.080.043. Deze groei is het saldo van ledenwinst bij de NW-bonden (van 724.996 naar 740.957) en ledenverlies bij de bonden van het NKV (van 341.294 tot 335.697). DEN HAAG (ANP). De in België wonende Nederlander Louis Worms heeft bij de ambassade van Mexico in Brussel een plan voorgelegd om het al geruime tijd oliespuitende boorgat voor de Mexi caanse kust te dichten. Volgens het plan van Worms moet een met zand geladen tanker boven het boorgat worden geleegd, waardoor dit afdoende zou kunnen wor den afgesloten. Alle tot nu toe ondernomen pogingen om de oliestroom te stoppen zijn vrijwel volledig mislukt. Een Nederlandse onder neming, die in de buurt van de rampplaats een zandzuiger heeft liggen, heeft zich volgens Worms bereid verklaard aan het plan mee te werken. Voor het afsluiten van het boorgat, dat onder een druk van 10 atmosfeer olie naar boven spuit, wil hij een tanker gebruiken. Met vier sleepboten moet het schip dan boven het gat worden gebracht. Volgens Worms heeft de Mexicaanse regering in eerste instantie enthousiast gereageerd op het plan. Ook de betrokken Mexicaanse oliemaatschappij zou er posi tief tegenover staan. In ruil voor de uitvoering van het plan vraagt Worms onder meer van de Mexi caanse regering dat de opdracht voor de bouw van een aantal schepen naar een Nederlandse werf gaat. 149,50 57,40 8,50 93,00 15,50 51,00 140,30 34,90 59,80 47,50 90,00 33,60 59,90 114,90 109,00 86,00 42,00 112,50 68,50 119,50 54,20 41,00 29,50 109,00 102,30 59,50 37,50 150,00 42,00 58,00 49,00 69,00 57,50 139,90 44,50 52,00 158,000 61,50 47,00 3,80a 54,80 74,00 76,00 59,00 159,00 50,50 55,00 127,00 41,00 41,70 80,50 72,50 103,50 50,10 35,30 96,00 130,50 50,20 57,50 192,00 39,OOd 87,40 145,00 45,20 50,20 42,50 52,80 295,00 175,00 162,00 335,00 9,35 6,93 im, l. Toch is niet alles vooruitgang wat in de woningbouw de klok slaat. De levens standaard stijgt. De woonstandaard stijgt ook. Geleidelijk aan willen we beter wo nen en wonen we metterdaad ook beter. Er is slechs één ding dat altijd maar even slecht blijft en dat is de woningbouwpoli- tiek. Deze woningbouwpolitiek holt steeds opnieuw achter de feiten aan. Niet omdat de politici zo dom zijn. Maar omdat de belissingen over de woningbouw geken merkt worden door wat in de economie bekend staat als een varkenscyclus. A achtergrond TEHERAN (Reuter). De Sovjet-Unie is bereid de uitbreiding van de staalfa briek bij Isfahan in Iran voor iets meer dan 240 miljoen roebel (ongeveer 700 mil joen gulden) te verrichten, zo is in Tehe ran meegedeeld. Oorspronkelijk vroegen de Russen ruim 273 miljoen roebel. De fabriek is door de Sovjet-Unie gebouwd en heeft nu een capaciteit van 600.000 ton per jaar. Dat moet 1,9 miljoen ton worden. Volgens het Iraanse persbureau Pars heeft de Sovjet-Unie haar prijs op verzoek van Iran met dertig miljoen roebel ver laagd. Hoe de betaling is geregeld is niet meegedeeld. De Sovjet-Unie heeft de oor spronkelijke fabriek geleverd in ruil voor aardgas. De aardgaslevering van Iran staat echter op een laag pitje als gevolg van de vermindering van de olieproduktie na de revolutie; het gas is eigenlijk een bijprodukt van de oliewinning. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De verkopen van Unilever over de gehele we reld zijn in het tweede kwartaal van dit jaar elf procent hoger dan hetzelfde kwartaal van vorig jaar. eerd 461,00 319,001 0,45 5.561 the 1 sn. Ut suvel ui. In een bepaald jaar zijn er weinig wo ningen en zijn er dus veel woningzoeken den. Veel gemeenten besluiten nu wonin gen te gaan bouwen. Vijf jaar later zijn er zeer veel woningen en is de woningnood opgheven. Bijna geen enkele gemeente begint nu met de uitvoering van een nieuw bouwplan. Vijf jaar later zijn er dus weer te weinig woningen, lange wachtlijsten en veel beslissingen om woningen te gaan bouwen. De geschiedenis herhaalt zich. Met de woningnood is het dus zover gekomen, dat noch de vrije markt, noch de planning van de overheid in staat is hem definitief te beendigen. van onze redactie economie) TOKIO. De Japanse staat zal financi eel bijdragen aan een project van de Brit se onderneming Rolls Royce voor de ont wikkeling van een straalmotor voor vlieg tuigen voor de middellange afstand. Dat heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van Internationale Handel en Industrie gisteren bekend gemaakt. De raad voor de vliegtuigindustrie, een adviesorgaan van het ministerie, heeft de aanbeveling gedaan dat de staat het ze venjarige project volledig ondersteunt. Het kost naar schatting 140 miljard yen (ongeveer 1,3 miljard gulden). Het project moet een motor opleveren die weinig lawaai maakt en weinig brand stof verbruikt. Hij is bedoeld voor vlieg tuigen die de Amerikaanse fabriek Boeing, de Japanse maatschappij voor de burgerluchtvaart en een Italiaanse onder neming gezamenlijk ontwikkelen voor het vervoer van 100 a 150 passagiers. Het plan voorziet in de ontwikkeling van twee Boeing-toestellen, een 767 met twee moto ren en een 777 met drie motoren. Het hiermee gemoeide bedrag van in totaal 38 miljoen pond sterling, dat niet meer aan de Britse fiscus behoeft te worden betaald, is echter niet in de thans gepubliceerde resultaten ver werkt om de vergelijkbaarheid van de kwartalen te handhaven. Het zal echter te zijner tijd wel in de resultaten over het gehele jaar 1979 worden opgeno men en wel tegen de eind van het jaar geldende koers van het pond sterling. Honderddertig bloemisten hebben een schitterend, zeer kleurrijk tapijt geweven van 635.000 begonia 's voor de Grote Markt in Brussel. Deze jaarlijks terugkerende gebeurtenis kreeg dit jaar een extra feestelijk tintje omdat Brussel zijn duizendjarig bestaan viert. (Van onze redactie economie) ALBLASSERDAM. De werf Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam (GNA), waar polyester mijnbestrijdings- vaartuigen worden gebouwd, zal binnen kort een grote campagne starten om vrou wen aan te trekken voor de polyester bouw. GNA hoopt op die manier van 70 vacatures af te komen, waarvoor tot nu toe geen man te krijgen was. Alvorens tot definitieve aanstelling over te gaan, wil de directie met aspirant-werkneemsters uit voerig praten over eventueel op de werk vloer noodzakelijk aanpassingen. Bij Van der Giessen-De Noord kampt men al geruime tijd met een nijpend te kort aan personeel. Twee weken geleden werd in een gesprek op het directoraat- generaal voor de arbeidsvoorziening in Den Haag de suggestie gedaan het eens met vrouwen te proberen. Een suggestie die volgens de directeur sociale zaken, S. W. van Wijk, van Van der Giessen-De Noord (GN) aansloeg. „We hadden er zelf ook al eens over gedacht, en er zijn per slot van rekening erg veel werkloze vrou wen. Het is bovendien bekend dat vrou wen over het algemeen vrij secuur wer ken. Polyesterbouw is op zichzelf geen zwaar werk, dus dat hoeft geen probleem op te leveren”, aldus Van Wijk. Maar uit onderzoek van de Amsterdam se hoogleraar in de economie dr. M. Ell- man is gebleken dat het zelfs in Oost- Europa onmogelijk is tot een behoorlijke lange-termijnplanning te komen. Ook daar worden tal van investeringsbeslissin gen door de zojuist beschreven varkens cyclus gekenmerkt. Zodra er een knel punt in de produktie is ontstaan, staat er immers altijd weer een politicus of bu reaucraat op die de draaimolen opnieuw in beweging zet. goed werkgelegenheidsbeleid. In het ka der van zo’n goed werkgelegenheidsbe leid moeten arbeidsplaatsen worden ge schapen. Daarop zou de aandacht zich moeten richten. Want zelfs als alles op alles gezet zou worden door het begrip passende arbeid te verruimen en de hoogte van de sociale uitkeringen»te beperken, wat zou er dan gewonnen worden? Wellicht worden per saldo enkele duizenden vacatures ver vuld doordat de doorstromingsnelheid enigszins wordt bevorderd. Maar een oplossing van het werkgelegenheids vraagstuk biedt het zeker niet. Eén ding waarover werkgevers en werknemers het roerend eens zijn is het verruimen en het intensiveren van alle mogelijkheden tot om-, her- en bijscho ling. Dat is inderdaad een van de aanzet ten waaruit werkgelegenheid kan voort vloeien. Immers, door het scheppen van of het weer op peil brengen van vakman schap wordt het ook weer aantrekkelijk nieuwe banen te scheppen. Merkwaardig genoeg zijn de oplei dingsmogelijkheden in het bedrijfsleven zelf de laatste tien jaar voortdurend te ruggelopen, terwijl de behoefte aan vak manschap steeds toenam. Soms weet het bedrijfsleven niet wat het wil. Destijds vond het de opleiding van bijvoorbeeld lts'ers te weinig breed. Die moesten functioneel meer mobiel worden. Daar is toen voor gezorgd en nu luidt de klacht van dat zelfde bedrijfsleven dat ze geen hamer meer kunnen vast houden. Dus ze moeten in ieder geval worden bijgeschoold. En vele anderen moeten worden om- of hergeschoold. Wie dat allemaal moet betalen is meestal niet helemaal duidelijk De werkgevers constateren ondertus sen dat de scholingsbereidheid matig is. Unilever BV met elf procent is geste gen tot 6,66. Bij de resultaten wijst de raad van bestuur erop dat een eerder getroffen voorziening voor uitgestelde belasting betaling over de jaren 1975 en 1974 in Engeland overeenkomstig de nieuwe Engelse belastingwetgeving van dit jaar vrijvalt. Die zou bevorderd kunnen worden door mensen een arbeidsplaatsgarantie te ge ven, maar daarvoor voelen de werkge vers weinig. Voorzitter dr. W. Bos van de Contactgroep Werkgevers Metaalindus trie, waar veel arbeidskrachten nodig zijn, vindt een arbeidsplaatsgarantie on zin. „Die hadden ze bij een vorige werk gever toch ook niet,” zo stelt hij. Zolang de industrie jaarlijks nog dui zenden arbeidsplaatsen structureel af stoot, valt niet te verwachten dat die sector een grote aantrekkingskracht op werkzoekenden uitoefent. Ook ontgaat het de werkgevers dat zij een bepaalde mentaliteit zelf in het leven kunnen roepen. Dat doen ze onder meer met hun pleidooi voor het verruimen van de mogelijkheden voor uitzendbu reaus. In feite vragen zij om een arbeids reserve waar naar believen een beroep op kan worden gedaan. Na gedane ar beid kan de betrokken werknemer er zo weer uit. Werkgevers dienen zich dan wel te realiseren dat grote groepen werkne mers vooral in de bouw, de horeca, het reiswezen en in de recreatiesector na enige tijd niet meer veel binding met het bedrijfsleven zullen voelen. Loyale werknemers zullen het vaak niet worden. Het is in dit verband logisch dat de werkgevers het hebben over de „zuigen de kracht van de overheid op de arbeids markt”. Maar dat is niet te wijten aan de hogere netto beloning bij de overheid voor een vergelijkbare functie in het bedrijfsleven. De zekerheid van een overheidsfunctie zal voor de meesten de doorslag geven. Zekerheid die het be drijfsleven hoogstwaarschijnlijk zou kunnen bieden door arbeidsplaatsga ranties en arbeidsplaatsenovereenkom sten. AMSTERDAM. De geschiedenis herhaalt zich, zo blijkt, want kranten en weekbladen hebben onlangs ge meld dat er woningnood is in Neder land. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting zou een rapport hebben gestuurd aan de Tweede Ka mer, waarin wordt gemeld dat er een woningtekort is van 80.000 a 120.000 woningen. (Van onze redactie economie) MEXICO. Westduitse ondernemin gen onderhandelen met Mexico over de aankoop van drie a vier miljoen ton olie per jaar, zo heeft minister van Economi sche Zaken Otto Lambsdorff aan het ein de van zijn bezoek van vijf dagen aan Mexico gezegd. Mexico heeft belangstel ling voor samenwerking met de Bondsre publiek op het gebied van de nucleaire techniek, al is dit nog geen actuele kwes tie, aldus Lambsdorff. De Westduitse bewindsman zei dat de regering in Bonn het zou toe juichen als de oliehandel met Mexico tot stand kwam. Het is naar zijn mening echter wel duide- Eenzelfde verschuiving manifesteert zich bij het begrip passende arbeid. Te gen het denkbeeld dat dat begrip moet worden verruimd, zet zij zich in het rapport niet fel af. De werkgevers kan de totale strekking van het rapport aanspreken, want de sfeer die het ademt is heel duidelijk: de kneep zit hem in de mentaliteit van de werkloze. Die kan misbruik maken van de mogelijkheid passende arbeid te ei sen en de hoogte van de sociale uitkerin gen werkt negatief op zijn bereidheid werk te zoeken of te aanvaarden. Deze beide stellingen klinken velen aanneme lijk in de oren, maar vooralsnog is vol strekt onbewezen, dat dit inderdaad gebeurt. Niet voor niets heeft minister Albeda onlangs enkele van zijn ambtenaren op gedragen te onderzoeken of dit allemaal waar is. Op vrijwel alle belangrijke punten be staat er onenigheid tussen de sociale partners. Alle betrokken partijen de overheid en de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zijn het weliswaar roerend met elkaar eens dat er op zeer korte termijn iets moet wor den gedaan aan de grote discrepanties op de arbeidsmarkt, maar over de ma nier waarop bestaan bij werkgevers en werknemers nog steeds sterk uiteenlo pende denkbeelden. Hoewel in het rap port niet altijd uitdrukkelijk vermeld, is duidelijk dat de sociale partners het in ieder geval op vijf gebieden niet met elkaar eens zijn. De problemen doen zich voor bij: de reikwijdte van het be grip passende arbeid; de kortingen op de sociale uitkeringen; de arbeids plaatsenovereenkomsten; de arbeid splaatsgaranties, na omscholing en de functie van uitzendbureaus. Toen het rapport vorige week voortij dig uitlekte, verklaarde de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) meteen dat voor haar iedere aantasting van de hoogte van de sociale uitkeringen on aanvaardbaar is en ook in de toekomst zal blijven. Niettemin lijkt in het denken van de vakbeweging over de hoogte van de sociale uitkeringen een verschuiving plaats te vinden. Meer dan voorheen althans zou deze zaak in beginsel wel bespreekbaar zijn. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De pogingen van minister Albeda van Sociale Zaken te komen tot centrale afspraken over het arbeidsvoorwaardenbeleid lijken al bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Uit het concept-rapport van de op zijn instigatie ingestelde Werkgroep Knelpunten Arbeidsmarkt blijkt dat de verschillen in opvatting van werkgevers en werknemers over het te voeren beleid nog steeds levensgroot zijn. - ’sa wl «w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15