Weinig strijd in profronde Tweede verlies hockeyteam PAKISTAN ZET OPMARS VOORT VAN DER TORRE OVERTUIGEND TEGEN ZWAAN Boers lastige hindernis voor Wilborts Tom Okker ronde verder voor races Weer wereldrecord Coe sportpuntiqj Grote belangstelling verwacht I Raas rijdtKneet’ uit de leiderstrui Topcoureurs naar Zandvoort Schulting opvallend in Zürich Woede Druk 17 DONDERDAG 16 AUGUSTUS SPORT 1979 0 I- o- n- 1 15 g- a J (Van onze sportredactie) i Paul Litjens: zeven corners gemist. a uitslagen: an V. te in Den Jan Lammers: trekpleister. >66 tó- Tine Zwaan: lof voor Marianne van der Torre. Europese jeugdkampioene hield tegen oud-kampioene Tine Zwaan het tempo voortdurend hoog en zegevierde met de overtuigende cijfers van 6-2, 6-4. sinds afgelopen zaterdag (Nijmegen) met 48,73 seconden op zijn naam. Schulting werd tweede achter de Amerikaan Quen tin Wheeler, die een tijd van 48,59 secon den liet afdrukken. seconden Annegret Raas reed gisteren in de verdediging „Kneet” voorlopig uit de trui. In de voor laatste plaatselijke omloop van 15 kilome ter sprong hij met Daniël Willems mee in een achtervolging op de ontsnapte Belg Ferdi van Haute. „Ik heb niets gedaan, tot Vertinden, Schipper en VandenBroucke erbij kwamen. Die kletsten gelijk weer over ons heen, waardoor ik er wel achter aan moest”, aldus Raas. Raas rijdt dus vandaag in de leiderstrui naar het Limburgse heuvelland. Naar de eindoverwinning? „Nou, ik heb tot nu toe in iedere etappewedstrijd nog steeds min stens een dag de slag gemist, en in Lim burg is het ontzettend moeilijk rijden”. Hopelijk is er vandaag, in de zogenaam de Koninginnerit, wat eerder strijd te zien dan gisteren van Amsterdam naar ’s-Heerenberg, waar vele tienduizenden bezoekers het parkoers omzoomden. Na een 130 kilometer lange solo van Marcel TInazzi, twee jaar geleden kampioen van Frankrijk, kwam pas tijdens de drie plaatseliike ronden van 15 km .diet spel op ’s-HEERENBERG. De woede over de berichtgeving na de Ronde van West- Duitsland siddert nog steeds door in de ploeg van Peter Post. Aan het eind van die etappewedstrijd, gewonnen door de Westduitser Dietrich Thurau, werd ge suggereerd dat de ploeg-Post een rotsvas te combine had gevormd met die van Thurau. De tegenprestatie zou worden geleverd in de Ronde van Nederland. Daar zouden de rollen dan omgekeerd zijn. De formatie van Thurau, zelf niet aanwezig, zou wat ritoverwinningen mo gen meepakken en de ploeg van Post zou geen strobreed in de weg worden gelegd voor de eindzege. „Dan is het maar goed dat ik Daniël Willems vandaag geklopt heb”, zei Jan Raas, die met zijn triomf in 's-Heerenberg de oranje leiderstrui van ploegmaat Ger- rie Knetemann overnam. „Dat spreekt dan toch alle berichten tegen dat wij ze ritzeges zouden geven. Dat zou trouwens een belachelijke situatie zijn. Waar ik ook rijd, ik moet de belangen van mijn spon sor verdedigen en daarmee uit”. Van den Haute werd teruggepakt en onmiddellijk gelost. In de eindspurt ging Schipper als eerste aan. Willems ant woordde, gevolgd door Raas. De jonge Belg week in de laatste honderd meter zwaar van zijn rechte lijn af, maar door een miniem gaatje spurtte Raas toch naar de triomf. Raas na afloop: „Wanneer ik tweede zou zijn geworden, had ik zeker geprotesteerd. Tijdens de spurt werd ik bijna de dranghekken ingereden. Even dacht ik eraan om te remmen en tweede te worden, maar vervolgens realiseerde ik me dat je het zekere voor het onzekere moet nemen. Misschien zijn er wel juryle den die een andere beslissing nemen”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De organisatoren van de 28e Grand Prix van Nederland, die na de toestemming van B. en W. van Zandvoort om een chicane in het parkoers aan te leggen, op 26 augustus worden gehouden, rekenen op ruim honderdduizend toeschouwers gedu rende de beide dagen die het race- spektakel zal duren. SCHEVENINGEN (ANP). De vijf tienjarige Eric Wilborts en de twee jaar oudere Marianne van der Torre hebben zich woensdag bij de nationale tennis kampioenschappen in Scheveningen als enigen van de „aanstormende jeugd” ge handhaafd en dienen zich nu in de vol gende ronde te onderwerpen aan de vuur proef: de confrontatie met de huidige titelhouders Louk Sanders en Elly Ves- sies. De kansen van Marianne van der Torre zijn daarbij aanzienlijk groter dan die van het jonge Tilburgse talent. De Ickx/Laffite-Ligier, Jones/Regaz- Patres/Mass-Arrows, ZÜRICH (ANP). De Brit Sebastian Coe is de eerste atleet in de historie die tegelijkertijd de wereldrecords op de 800 meter, de 1500 meter en de Engelse mijl in bezit heeft. Gisteravond greep hij voor 24.000 toeschouwers in het Letzigrund- stadion te Zürich het wereldrecord op de 1500 meter met een tijd van 3.32.1. Wilborts erover als hij eenmaal de leer plichtige leeftijd te boven is de tennissport te laten prevaleren boven de studie. Wie zich met de tennis begeleiding zou willen bezighouden is Tine Zwaan. „Waarom niet. Ik heb de opleiding (M.O. lichamelij ke opvoeding), de internationale ervaring en het goede contact met de jongere speel sters”, aldus de 32-jarige Amsterdamse, die boos reageerde op de nogal hautain reagerende scheidsrechter, maar vol lof was over haar tegenstandster: de zeven tienjarige Marianne van der Torre. „Ik wist dat ik tegen haar laag en met slice moest spelen om haar spel te ontregelen, maar haar tempo was zo hoog, dat ik er nooit in slaagde. Vooral op de ballen naar de zijlijnen stapte ze erg goed in”. Marian ne van der Torre was overigens het enige jonge talent dat zich bij de dames hand haafde. Elly Vessies hield zich Nanette Schutte van het lijf. Marijke Schaar tikte ondanks een pijnlijke rug Micky Albers weg en Nora Blom, de symphatieke en minst pretentieuze van alle Nederlandse tennisdames, bracht zoveel terug dat Mar- (Van onze sportredactie) UTRECHT. Negen minuten duurde de opmars van hockeygigant Pakistan. Weer moest Nederland het hoofd buigen, al was dat op het Utrechtse kunstgras allerminst nodig geweest. Coach Wim van Heumen noemde het in de 540 secon den prijsgeven van een 1-0 voorsprong concentratieverlies, de spelers een arbi trale dwaling. Feit was dat Oranje met een 3-2 nederlaag werd geconfronteerd en voorlopig alleen kan terugzien op één overwinning in de testserie tegen de we reldkampioen. Nog drie beurten krijgt Nederland om de balans in evenwicht te brengen, maar aangezien de Aziaten ook op kunstgras uit de voeten kunnen, lijkt succes erg ver weg. Sebastian Coe in Zurich op weg naar het wereldrecord op de 1500 meter. TORONTO (ANP). Bij de open Cana dese tenniskampioenschappen heeft Tom Okker in het enkelspel de Australiër Brad Drewett met 1-6, 6-2, 6-4 verslagen. ist. Raas had het niet ver mis. Secretaris wedstrijdleider Wim Jeremiasse meldde dat er wat hem betreft geen aanleiding was geweest om in te grijpen. Dat laatste wekte weer de woede op van Peter Post, die in alle staten was. Iedereen had de bloeddruk overigens op het normale peil kunnen handhaven: door de sprintzege werden de discussies overbodig gemaakt. „Ach”, zei Willems, „ik week misschien wel iets van mijn lijn af, maar hij kon er toch nog gemakkelijk door”. i I cella ging: I Mesker er uiteindelijk onderdoor 1-6, 6-2, 6-3. jn Op 5 juli van dit jaar werd Coe wereld recordhouder op de 800 meter met 1.42,4 en twaalf dagen later werd hij met 3.49,0 de snelste aller tijden op de mijl. Deze twee prestaties leverde de 22-jarige stu dent in het Bisletstadion te Oslo. Coe werd nu in Zürich elektronisch geklokt op 3.32,03. Het wereldrecord stond sinds 2 februari 1974 met 3.32,2 op naam van de Tanziaan Filbert Bayi. Harry Schulting van de atletiekvereni ging PH uit Vught bracht in Zürich het Nederlands record 400 meter horden op 48,71 seconden. Het oude record stond Een tweede overwinning op Pakistan leek aanvankelijk voor het grijpen. Ruim vijfduizend toeschouwers zagen Tom van t Hek, Theodoor Dooyer en Ron Steens de openingsfase bepalen. Een periode, waar in de wereldkampioen door de vice-kam- pioen platgewalst dreigde te worden. Toch het effect van kunstgras, waarop Oranje 90 procent van zijn trainingen afwerkt? Niet voor niets wilden de Pakis tani naar Nederland komen. Immers, in Utrecht en Rotterdam waar vanavond de vierde confrontatie wordt afgewerkt, lig- De als eerste geplaatste Evonne Goola- gong heeft zich in de eerste ronde gemak kelijk gehandhaafd. Zij versloeg de Nieuwzeelandse Brenda Perry met 6-1, 6-2 in de enige dameswedstrijd van de avond. Bij de heren won de als vierde geplaatste Vitas Gerulatis met 6-4, 6-3 van de Brit Mark Cox. Wimbledonkampioene Martina Navrati lova heeft in de tweede ronde van het 100.000 dollartoernooi van Richmond (Virginia) een indrukwekkend staaltje van haar huidige mogelijkheden gegeven. Zij versloeg de Amerikaanse Marita Re dondo met tweemaal 6-0. De Amerikaanse Evelyn Ashford won met grote overmacht de 100 meter voor dames. Met haar tijd van 11 rond bleef zij de Westduitse Richter ruim voor. Bovendien krijgt zij evenals de andere meer „bejaarde” halve finalistes Vessies, Marijke Schaar en Nora Blom een rust dag toegemeten. Eric Wilborts zou daar voor gezien zijn prestaties van de afgelo pen dagen eerder in aanmerking komen. Nadat hij dinsdag bijna vier uur in de weer was geweest om de tegenstand van Huub van Boeckel te slopen, maakte hij er woensdag tegen de tengere Rene Boers opnieuw een conditieslag van, die even eens vijf sets vergde: 5-7, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4. Louk Sanders sprong heel wat zuiniger met zijn krachten om. Hij gunde woens dag de bebaarde Otto Panman zes games: 6-1, 6-4, 6-1 en start vandaag in de kwartfi nales als huizenhoge favoriet. Want al verloor de actieve Rene Boers na twee gewonnen sets en een voorsprong van 4-3 in de vijfde, hij legde wel een aantal onvolkomenheden in het spel van zijn jonge tegenstander bloot. Een daarvan is het onwaarschijnlijk laat nemen van de bal. Het in tenniskringen bekende „schep- werk”. Als gevolg daarvan kon hij nauwe lijks initiatieven ontplooien en duurde het tot in de vijfde set eer Wilborts met enige regelmaat aan het net kon verschijnen. Dat was onder andere het geval bij: 3-4 en 0-40, toen hij goed aanvoelde, dat de zeven jaar oudere Apeldoorner in conditionele moeilijkheden verkeerde. De derdejaars student Nederlands, die met vloeiende crossbackhands en tempowisselingen het beeld beheerste, deed zichzelf de das om door op breakpoint - de bal enkele centi meters buiten het open liggende veld te plaatsen. Hij deed dat met hetzelfde onbe wogen gezicht, waarmee hij in een eerder stadium talrijke dubbele fouten had ge produceerd. „Ik wil me niet laten gaan”, aldus Boers, die vanaf de derde set met kramp in de arm speelde. Wilborts daar entegen betreurde zijn missers luidkeels en verklaarde dat achteraf nodig te heb ben „om fel te blijven”. De naar Neder landse maatstaven opzienbarende succes sen van Wilborts hebben er al toe geleid, dat hij het komende seizoen op school (vierde Havo) een rooster krijgt, waarbij hij al om een uur 's middags vrij is. Het aantal trainingsuren, dat van de winter slechts negen tot twaalf in de week betrof, kan daardoor worden opgevoerd tot vijf tien a twintig. Dat is het minimum om ook internationaal enigszins mee te kunnen komen. Blijft de vooruitgang zich in het zelfde tempo voltrekken als nu dan denkt gen velden met polygras, het materiaal waarop in Moskou het Olympisch toer nooi wordt afgewerkt. In het immens gro te Pakistan wordt gespeeld op natuurgras en leembodems. In de serie van zes duels moesten minimaal twee wedstrijden op de synthetische mat worden gespeeld, an ders bleven de Pakistani thuis. Nederland had geen enkel bezwaar. Het bezit een ruime ervaring, kan er techni sche mankementen beter op camoufleren, zodat met een voorsprong kon worden Begonnen. Dat kwam er middels een doel punt van Tom van 't Hek in de negende minuut dan ook uit. Bondscoach Van Heumen later: „Wij hadden voor rust drie goals moeten ma ken. Dan komen die lui nooit terug. We hebben de kansen gehad, benut je ze niet, dan weet je dat ze op een zeker moment keihard terugslaan. Een kwestie van erva- ring”. Van Heumen is als een chirurg. Hij ontleedt wedstrijden en doet daar de vol gende keer zijn voordeel mee. Onlogisch zou het daarom niet zijn als hij Wouter Leefers op de snijtafel legt. De 26-jarige frêle Hagenaar behoeft technisch bij geen enkele Pakistani in de leer. Zowel op de Europese kampioenschappen als op het tienlandentoemooi in het Australische Perth werd hij tot de beste speler van het toernooi uitgeroepen, maar momenteel holt hij zichzelf voorbij in een poging het spel te temporiseren. Hij doet dat via soli, waarmee hij tegen 32 van de 33 landen waartegen Oranje ooit uitkwam, succes heeft. Maar juist dat ene land waartegen dat niet kan, is momenteel de opponent van Oranje. Manuwar en Manzooi laten zich door geen enkele hockeyer gek ma ken, waardoor Nederland steevast balver lies leed als Leefers zich inschakelde. Ties Kruize en Ron en Tim Steens deden dat beter. Zij lieten de bal op het midden veld gemakkelijk lopen, waardoor hun tempowisselingen succes hadden. Zozeer zelfs, dat Ron Steens zonder directe tegen stander diep in de Pakistaanse defensie kon doordringen. Toen succes uitbleef en de solotoer op het repertoire gehandhaafd bleef, sloeg Pakistan terug. A2, zoni-Williams, Rebaque-Lotus. DAMESENKELSPEL, Marianne van der De KWARTFINALES: Torre-Tine Zwaan 6-2, 64. Nora Blom- Marcella Mesker 1-6, 6-2, 6-3. Elle Vessies- Nanette Schutte 7-5, 6-3. Marijke Schaar- Micky Albers 7-6, 64. HERENENKEL SPEL, ACHTSTE FINALES: Louk San- ders-Otto Panman 6-1, 64, 6-1. Erik Wil- borts-Rene Boers 5-7, 64, 7-6, 6-3, 64. Theo Gorter-Rob Mentink 7-5, 64, 7-6. Robert Hak-Gerbrand Appelboom 6-7, 6- 1, 6-1, 6-0. Paul van Min-Peter Geraerts 6- 3, 64, 7-5. Frits Don-Marian Laudin 6-1, 6- 1, 6-3. Marc Albert-Friend Schmitz 6-2, 6- 2, 7-5. Martin Hoek-Klaas Visscher 6-2, 6- 2. HERENDUBBELSPEL, KWARTFI NALES: Hemmes-Koek-Adama-Wel- schen 6-0, 6-3, 64. Fleyr-Sanders-Appel- boom-Van Geuns 6-3, 6-2, 7-6. Gorter-Van Min-Don Laudin 6-2, 3-6, 64, 6-3. Albert- Vletter-Van Boeckel-Pufkus 2-6, 6-3, 7-5, 6-0. In de eerste minuut na rust bestrafte de Franse scheidsrechter Alain Renaud een actie van Ewout van Asbeck met een strafbal. Safdar Abbas faalde niet. Bikkelaar Bolhuis was een dergelijke fout waarschijnlijk niet overkomen. Weer een stukje druk, dat libero Paul Litjens nog niet helemaal kan wegnemen. Zijn nieuwe positie zet ook hem voor proble men, zeker tegen snelheidsduivels als Sa- miullah, Mirza en Sardar, die als geen ander de ruimte gebruiken die een aanval lend ingestelde ploeg blootgeeft. Neder land moest wel, omdat Manzoor een straf- comer had benut. Litjens faalde zeven maal vanaf de cirkelrand. „Ik weet het. Het aangeven was niet optimaal, maar dat houdt niet in dat ik alle corners recht op de keeper af moet schieten. Ik had het juiste gevoel niet. Misschien dat ik het nog moeilijk kan verkroppen dat ik achterin moet blijven terwijl de kansen voorin on benut blijven. Ik wil graag meer doen maar tegen Pakistani is dat wel heel erg lastig”. Bij het scheiden van de markt had Utrechter eindelijk succes, maar dat kon de teleurstelling over de uit handen gege ven wedstrijd niet meer goedmaken. Het scoreverloop was: 9. Van 't Hek 1-0, 36. Safdar Abbas 1-1 (strafbal), 44. Hassan Sardar 1-2, 60. Manzoor ul Hassan 1-3 (strafcorner), 68. Litjens 2-3 (lange corner). Italië zal niet deelnemen aan het Euro pese kampioenschap springen, dat van daag in het Kralingse Bos in Rotterdam begint. De Italiaanse hippische bond had vier ruiters ingeschreven met vier paarden. Dit maakte clrcuit-directeur Johan Beerepoot woensdag op een persconfe rentie bekend. Vooral de aanwezigheid van Jan Lammers betekent volgens Beerepoot een verhoging van de pu blieke belangstelling. Naast Lammers zullen ook de cou reurs die eerder dit seizoen met een boycot van Zandvoort dreigden, te we ten Niki Lauda, Jodi Scheckter, John Watson, Mario Andretti en Emmerson Fittipaldi, aan de start verschijnen. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Andretti/Reutemann-Lotus, Piro- ni/Jarier/Tyrrell, Lauda7Piquet-Alfa Romeo, Watson/Tambay-McLaren, Stuck-ATS Dl, Scheckter/Villeneuve- Ferrari, Fittipaldi-Copersucar, Ja- bouille/Arnoux-Renault, Lammers/De Angelis-Shadow, Rosberg-Wolf, Gail- lard-Ensign N179, Merzario-Marzario de wagen”. Eerst sprong de Belg Van den Houte achter TInazzi, liep hem in en ging alleen door. Willems, Raas, Vertinden, Vandenbroucke en Schipper maakten vervolgens een eind aan het avontuur van de Belg en op de streep pakte Raas zijn 15e overwinning van dit seizoen. De uitslag van de 2e etappe, van Amsterdam naar 's-Heerenberg, over 203 km: 1. Jan Raas (Ned-Post) 5 uur, 5 minuten en 41 seconden, met tijdsvergoeding 5.05.27, 2. Wil lems (Bel-Janssens) 5.05.41, met tijdsvergoeding 5.05.28, 3. Vandenbroucke (Bel-Naeye) 5.05.41, met tijdsvergoeding 5.05.36, 4. Schipper (Ned- Lefevre) 5.05.41, 5. Verlinden (Bel-Janssens) z.t. 6. Van der Helst (Bel-Lelangue) 5.06.16, 7. Van den Haute (Bel-Lefevre) 5.06.19, met tijdsver goeding 5.06.18, 9. Hoste (Bel-Lefevre) 5.06.19, 10. Piet van Katwijk (Ned-Post), z.t. HET ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Raas (Ned-Post) 10 uur, 56 minuten en 25 seconden, 2. Willems (Bel-Janssens) 10.56.33, 3. Vanden broucke (Bel-Naeye) 10.56.2, 4. Knetemann (Ned-Post) 10.56.54, 5. Pirard (Ned-Danguillau- me) 10.57.28, 6. Ludo Peeters (Bel-Janssens) 10.57.33, 7. Van den Hoek (Ned-Post) z.t., 8. Van Vliet (Ned-Post) 10.57.37, 9. Van Gerwen (Ned- Driessens) 10.57.38, 10. Gisiger (Zwl-Danguillau- me) z.t., 11. Heirweg (Bel-De Bruyne) 10.57.39, 12. De Beule (Bel-Lelangue) 10.57.40, 13. Dalgal (Ita-Lelangue) 10.57.41, 14. Delcroix (Bel-Jans- sens) 10.57.42, 15. Priem (Ned-Post) z.t., 16. Piet van Katwijk (Ned-Post) 10.57.43, 17. Fons van Katwijk (Ned-Lefevre) z.t., 21. Smit (Ned-Koop- mans) 10.57.47, 22. Alink (Ned-Lefevre) 10.57.50, 24. Langerijs (Ned-Koopmans) z.t., 32. Lubber- ding (Ned-Post) 11.13.23, 33. Zoetemelk (Ned- Danguillaume) z.t., 42. Maas (Ned-De Bruyne) 1)1.13.28, 44. Kuiper (Ned-Naeye) z.t. De Amerikaan Robert Niemann is in Boedapest tijdens de strijd om de wereld titel moderne vijfkamp winnaar gewor den van het vierde onderdeel, zwemmen over 300 meter. Niemann heeft de leiding in het klassement voor de Rus Boelgakov en de Italiaan Daniele Masala. I f Tijdens atletiekwedstrijden Haag heeft Tilly Verhoef van Sparta de 100 meter dames gewonnen in 11,8 secon den. Elly Henzen van Olympia '48 werd in 11,9 seconden tweede. Bij de heren zege vierde Sammy Monsels (Hollandia) over deze afstand in 10,9 seconden. Voorts won Armando Houtveen (Altis) de 3000 meter in 1.08,5, voor Bram Wassenaar (De Bata ven), die 8.10,0 nodig had. Karin de Nijs (Sparta) was in 57 seconden het snelst op de 400 meter dames. Eric Wilborts. die na zijn energievretende winstpartij tegen René Boers Nederlands kampioen Louk Sanders zal ontmoeten. "3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17