Honkbalteam Diekmanploeg heeft veel good-will verspeeld door Italië vernederd TRAINER KEES KOPPELAAR: VLACIL NIET MEER ponrdenkoersgn WELKOM BIJ KNGV ■■■I Strafzaak uitgesteld tegen messetrekker 1 Mentaliteit i Ervaring Van Santen 19 SPORT 1979 16 AUGUSTUS DONDERDAG - <1 H Martin Jol is niet brutaal genoeg (Van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) 1 sfr Martin Jol: „Mijn ervaring zal me van pas komen". i Jan Vlacil: op non-actief TRIEST (ANP). Het was voor Martin Ronnenbergh maar gelukkig dat gister avond in het bomvolle Ronchi-stadion (ongeveer 5000 toeschouwers) bij het tweede honkbalduel tussen Nederland en Italië (1-14) geen Amerikaanse scout op de tribune zat. Immers nog niet zo lang geleden zei de Giants-werper wel iets te voelen voor een Amerikaans avontuur, zoals Win Remmerswaal. Hij vond de tegenstand in de Nederlandse competitie voor zijn kwaliteit niet voldoende. Zijn raadsvrouwe, mevrouw mr. W. F. van Hattum vroeg de politierechter mr. J. Mein om uitstel omdat zij onvoldoende tijd had gehad de zaak te bestuderen. De dagvaarding werd afgelopen vrijdag uitgebracht. Mevrouw Van Hattum vroeg de politierechter de zaak minimaal acht maanden te willen uitstellen. De reden hiervoor wilde zij alleen met gesloten deuren uit de doeken doen. „De pers heeft deze zaak nu genoeg aangedikt en opgeblazen”, aldus mevrouw Van Hattum. Het verzoek van de raadsvrouwe werd niet gehonoreerd. Nadat de deuren korte tijd gesloten werden deelde politierechter mr. Mein mee dat de Groninger over een week of zeven terecht zal staan. De Nederlandse ploeg is met 15 jongens en meisjes tamelijk groot. Maar niet te groot, want de keuzeheren hebben bij de selectie de nodige voorzichtigheid in acht genomen. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft geleerd van Praag, waar vorig jaar de Europese senioren- strijd in een afgang resulteerde. Slechts een enkeling klom toen boven de grauwe middelmaat uit. Daarom is men niet al te royaal geweest met het uitdelen van tic kets naar Polen. De waterval van topprestaties lijkt een aardig uitgangspunt voor de Europese jeugdkampioenschappen, die vandaag in het Poolse Bydgoszcz van start gaan. Daar krijgen 15 jeugdatleten de gelegen heid zich te meten met de Europese top. Ook bij de meisjes is het aantal plaatsen op de Europese ranglijst zeer beperkt. Alleen de Groningse Annie Moedt staat daarop zeer hoog genoteerd. Op de 1500 meter heeft ze alleen twee Noorse en een Oostduits meisje voor zich en dat biedt natuurlijk perspectieven. Op de 100 meter horden staat Marjan Olyslager van Schel- desport op de achtste plaats. Verrassend is de positie van de net 15 jaar geworden Ingrid Stoot van Sprint Breda. Zij is een van de weinige B-atleten, die aan de start zullen verschijnen. Eremetaal lijkt er voor haar niet te zijn weggelegd, maar met haar 54.47 op de 400 en 2.05.8 op de 800 meter staat zij wel bij de eerste tien van Europa. Op de laatste afstand wordt zij bovendien voorafgegaan door niet minder dan vijf Oostduitse meisjes, waarvan er overigens maar twee mogen deelnemen in Bydgoszcz. Behalve naar tijden is er bij de selectie van de ploeg ook duidelijk gekeken naar de mentaliteit. Een zwak punt bij veel Nederlandse sportmensen. Kees Koppe laar: „Te vaak zitten er in Nederlandse ploegen meelopers. Ze doen hun best, maar laten zich meezuigen door anderen. Je hebt veel meer aan meestrijders, atle ten die durf tonen. Dat heeft te maken met de individuele mentaliteit. Ingrid Stoot is daarvan een prachtig voorbeeld. Zij durft zich in de strijd te mengen”. Wanneer onderdelen als kogelstoten en discuswerpen ter sprake komen, komt men niet om bovennatuurlijke hulpmid delen heen. Kees Koppelaar: „Stimule rende middelen in dat wereldje zijn een heel duidelijke zaak. Er zijn echter tal van bezwaren op te noemen. Ik wil er liever niet aan denken. Misschien dat je je er mee bezig moet gaan houden, wan neer een atleet in de buurt van toppresta ties komt, maar daar zitten wij, eigen lijk gelukkig maar nog ver vanaf”. JAN VAN DER NAT Ton Swart, voorzitter van het afdelings bestuur keurturnen dames: „De turnsters hebben het in de Verenigde Staten gewel dig naar hun zin gehad. Er is keihard gewerkt waardoor het trainingsritme en de discipline, die de laatste maanden on der Vlacil verwaterd was, weer hersteld is. Daarom stellen wij ook geen prijs meer op de aanwezigheid van Vlacil bij de trai ningen van de selectiegroep. Wij hebben het bondsbestuur schriftelijk verzocht Vlacil op non-actief te stellen. Volgende Vooral de wijze waarop FC Twente zich in de slotfase van de competitie meende te moeten ontdoen van enkele oudgedienden (Cees van lerssel, Kick van der Vall en Theo Pahlplatz) heeft nogal wat kwaad bloed gezet bij het morrende thuisfront. Weliswaar hoopt de clubleiding van FC Twente op een snel herstel van het gedeukte vertrou wen in de club, maar die goede hoop is voornamelijk gebaseerd op de komst van Martin Jol, Arie van Staveren en Aad Kila. Die hoop ging dus voor de 26-jarige vleugelspits in vervulling. Van Stave ren: „Ik speelde al acht jaar voor Spar ta en zo langzamerhand begon ik me een meubelstuk te voelen. De laatste jaren had ik dan ook de indruk niet Hetzelfde optimisme over de toe komst van FC Twente valt ook te ver nemen uit de mond van Aad Kila en Arie van Staveren. Met beiden was FC Twente al eerder in de slag. Arie van Staveren: „We waren vorig jaar al vrij wel rond. Alleen was het wachten op de transfer van Arnold Müren, voor wie Ajax toen interesse had. De trans fer naar Engeland kwam te laat. Spar ta wilde niet wachten en ik heb toen de knoop maar doorgehakt, al heb ik al tijd wel de hoop gekoesterd dat FC Twente terug zou komen”. Of dit laatste (Twente over het dode punt tillen) ook spoedig zal lukken, is nog maar de vraag. Niet iedere nieuwe speler laat zich immers zo gemakkelijk inpassen als bijvoorbeeld Romeo Zon- dervan, die in december als vervanger voor de naar PSV vertrokken Piet Wildschut werd aangetrokken. Behal ve Piet Wildschut raakte FC Twente tijdens het afgelopen seizoen, ook Ar nold Mühren en Frans Thijssen kwijt (beiden gingen naar Ipswich Town). de formatie van Spitz Kohn. Overigens bestaat de mogelijkheid dat aan de selectie de komende weken nog een vierde speler (Henk van Santen) kan worden toegevoegd. Van Santen, vorig jaar afgekeurd voor beroepsvoetbal, hervatte de training na een gedwongen rustperiode van twaalf maanden. Tot op heden heeft hij nog geen last onder vonden van zijn oude liesblessures. Vandaar dat de Amsterdammer beslo ten heeft om opnieuw te pogen een plaats in de selectie van FC Twente te veroveren. Slaagt Van Santen er metterdaad in terug te keren in de selectie van FC Twente, dan kan Kohn vooral putten uit een wat groter arsenaal defensief ingestelde spelers. Manager Ton van Dalen: „Samen met de goede spelers, die er al waren, en de wel gehandhaaf de routiniers (Drost en Overweg) moet er een elftal kunnen worden samenges teld, dat weer op het hoogste niveau kan meedraaien. Die nieuwe spelers, die zijn aange trokken, zijn zonder uitzondering zeer talentvol en hebben hun waarde al dikwijls op het hoogste niveau bewe zen. Het komend seizoen zal derhalve een ander én een beter FC Twente te zien zijn”. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse turnselectie dames zal op het nationale sportcentrum Papendal niet meer te ma ken krijgen met de Tsjechische trainer Jan Vlacil. Het bestuur van de afdeling keurturnen dames heeft het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) verzocht Vlacil met onmiddellijke ingang op non-actief te stellen. MONT DE MARSANPRIJS 2000 m: 1. Out of Date (H. v.d. Kraats) 2.07.7. Winn 5’60 pl 3,60 2,20 4,30 kopp 14,20 trio 383,70. Desondanks mogen er van de Neder landse deelnemers geen wonderen wor den verwacht. Op ereprijzen wordt door de trainers Kees Koppelaar en Jaap van der Bom wel gehoopt, maar niet gere kend. Kees Koppelaar: „We streven naar het bereiken van halve finale- en finale plaatsen. We beschikken niet over directe medaillekandidaten. Ik durf niet direct te zeggen dat er daardoor ook meer talent is. Een medaille is natuurlijk meegenomen, maar ons doel is het niet direct. Indien een paar deelnemers een finale halen en wan neer de hele ploeg zich manifesteert op het niveau dat dit seizoen is bereikt, dan hebben we niets te klagen”. Finaleplaatsen lijken in Bydgoszcz slechts te zijn weggelegd voor een paar Nederlanders. Bij de jongens bijvoor beeld voor Bert Knollema van AAC’61 op de 110 meter horden. Met zijn tijd van 14.48 seconden staat hij ruim bij de eerste tien op de Europese seizoenranglijst. De eindstrijd lijkt ook haalbaar op de 4 maal 400 meter estafette. Maar dan moet een deel van de Nederlandse „trein” wel beter draaien dan het afgelopen weekeinde op de nationale kampioenschappen het geval was. In Nijmegen voldeden Marcel Kla renbeek en Mario Westbroek aan de ver wachtingen, maar bleven Berend Seinen en Ton de Geest onder de maat. Voor een redelijk succes zal echter het complete viertal perfect moeten draaien. meer vooruit te gaan. Ik moest weg. Voor mijn sportieve ontwikkeling leek het mij beter dat ik naar een andere club vertrok, waardoor de gretigheid terugkwam. Je krijgt toch als je zo’n tijd in een club meedraait, een soort automatisme over je en dat is natuur lijk niet goed. Het komt je creativiteit niet ten goede. De overgang naar FC Twente betekent voor mij weer een stimulans. Ik hoop dat we met z’n allen de energie kunnen opbrengen om FC Twente een beetje over het dode punt heen te tillen”. Jaap van der Bom heeft voor zijn tien- kampselectie (hij begeleidt in Polen met name Paul Wijnbergen) wel een nationale training. „Dat komt”, zegt Van der Bom, „omdat de groep erg klein is”. Paul Wijn bergen hoort tot de talenten, maar heeft in zijn tienkamp nog zwakke punten. Kogel stoten en discuswerpen bijvoorbeeld. In Nederland is niemand beschikbaar om met een groep werpers aan de slag te gaan. De Nederlandse selectie voor de wereld kampioenschappen, die begin december in Fort Worth (VS) worden gehouden, keerde woensdagmorgen na een trai ningsstage van twee weken in de omge ving van Boston in Nederland terug. In de Verenigde Staten hebben de turnsters Mo nique en Ingrid Bolleboom, Marijke Aar- noutse, Debbie Amson, Marja Huyting, Mirjam Derksen, Marleen Kouter, Carina de Koning en Inge Wulz veertien dagen getraind op de M.T. Hermon-school, een Amerikaans turncentrum. Het negental heeft er dagelijks zes tot zeven uur ge traind onder leiding van vier Amerikaan se coaches en een choreografe. TERLETPRIJS 2520 m: 1. Ornante Duke (A. van Klaveren) 3.28.0 1.22.5, 3. Ster Buitenzorg, 3. Phyrid Leron. Winn 15,40 pl 3,00 1,20 kopp 12,00. Martin Jol verbond zich voor drie jaar aan FC Twente. „Een periode waar ik wel gelukkig mee ben”, aldus de Hagenaar, „vooral omdat Twente gaat bouwen aan een nieuwe ploeg. Dan krijg je de kans om mee te groei en. Twente miste brutaliteit. Ik geloof dat het wel goed is als er een paar jongens uit het Westen bijkomen. Voor het geld en de entourage had ik niet terug hoeven te komen uit Duitsland (Bayern München), maar ik wil weer gewoon plezier in mijn sport hebben. In de periode bij Bayern München heb ik een stukje professionele ervaring opgedaan, die me vermoedelijk in Ne- derjand wel van pas zal komen”. ROZENDAALPRIJS 1600 m: 1. Mai Regina (A. Knijnenburg) 2.03.7 1.17.3, 2. Nant Buiten zorg, 3. Ottolina. Winn 4,80 pl 1,60 1,10 kopp 2,30. TOTALISATOROMZET: 14.314,00. Nog niet eerder ook ondernam de clubleiding van FC Twente althans buiten het aantrekken van nieuwe krachten om zo weinig maatregelen om het verbijsterd toekijkende en in middels danig geslonken supportersle- gioen duidelijk te maken het met deze beschamende gang van zaken oneens te zijn. Zeker is nu dan ook dat FC Twente vooral in de laatste maanden van de competitie een heleboel good will heeft verpeeld. Met Theo Pahlplatz verdween tege lijkertijd de laatste „echte” Tukker uit Ronnenbergh zal zich, na zijn zeer korte optreden in de tweede wedstrijd tegen Italië, deze woorden wel niet meer herin neren. Wat hij vermoedelijk niet zal verge ten, was zijn bijzonder teleurstellende op treden van gisteravond. Na 1% innings achtte Coach Richardson de afgang van zijn werper wel voldoende. Het stond toen 5- 0 voor Italië na vier honkslagen en even veel fouten. Want ook het binnenveld (Smith, Urbanus en Horeman) stond slecht te spelen. Eenvoudige aangooien op eerste of tweede honk werden ver naast gesmeten of door Arnold Smith „losjes weg” gemist. Jan Venema, de 26-jarige Rotterdam mer van Neptunus, kreeg de onaangena me taak de Italiaanse run-honger in te dammen. Onaangenaam en eigenlijk on mogelijk ook. Venema werd ontvangen met een honkslag, waardoor de stand op 6- 0 kwam. In de vierde innings werd ook hij door het blunderende binnenveld in de steek gelaten. Met al twee man uit faalden zowel Urbanus, Horeman als Smith, waardoor de score opliep tot 8-0. Het betekende het einde van Smith als eerste- honkman. Jenken kwam uit het buiten- veld naar het eerste kussen en Halman verliet de dugout. Geen situatie om een werper zelfvertrouwen te geven. Het ver beterde ook niet, want de misgrepen ble ven. Venema bezit nu eenmaal niet vol doende niveau om een wedstrijd alleen te beslissen. Hij heeft de steun van zijn vel- ders nodig, maar zij gaven bij herhaling „niet thuis”. Onthutsend en verbijsterend was de manier waarop Nederland naar de neder laag werd gevoerd door een bijna feilloos werkende Italiaanse ploeg (één fout). De run die Rock Angela (twee uit drie) maak te was alleen interessant omdat de Italia nen daardoor hun no-run-overwinning verspeelden. De nederlaag was echter on afwendbaar en het leek wel als of het de Italianen helemaal geen moeite kostte. In de achtste slagbeurt onderstreepte Davide di Marco dat nog eens met een geweldige homerun, waardoor de eind stand op 14-1 werd gebracht. De grootste nederlaag van Nederland tijdens een Eu ropees kampioenschap. De illusie dat er kansen waren de Euro pese titel weer naar Nederland te bren gen, kan voor twee jaar worden opgebor gen. Italië heerst in de Europese honkbal- wereld. Oppermachtig en hautain. De overmacht wordt gedragen door supe rieure kwaliteiten aan slag. Nederland faalde in dit tweede duel als beginnelin gen, waarbij Charles Urbanus voor de eerste keer in zijn loopbaan werd vervan gen na vier kapitale blunders. In totaal werden er door Nederland negen fouten gemaakt. Daarbij sloegen de Italianen ook nog elf keer de bal buiten het bereik van de Nederlandse velders. week dinsdag komen Leona Horvath en Eva Bartha op Schiphol aan en met deze twee trainsters zie ik veel meer toekomst voor onze turnsters. Tenslotte moet Ne derland zich bij de wereldkampioen schappen in Fort Worth zien te kwalifice ren voor de Olympische Spelen van Moskou”. Jan Vlacil heeft de trainingsstage in de Verenigde Staten niet meegemaakt. De Tsjech meldde zich kort voor het vertrek van de ploeg ziek. WASSENAAR. De uitslagen van de giste ren op Duindigt gehouden koersen zijn: CHALLANSPRIJS 2100 m: 1. Helena (A. Ma nuel) 2.20.0, 2. Woodfeets Valery, 3. Tiszo. Winn 4,40 pl 1,90 2,40 1,90 kopp 22,80 trio 289,80. Niet gestart: Boxberger Tulp. DIERENPRIJS 2040 m: 1. Sinton (M. v.d. Togt) 2.50.7 1.23.7, Dead Heat: Sirikit van A en Ricky. Winn 15,70 pl 4,10 3,50 15,20 kopp: Sirikit van A-Sinton 24,30 kopp Ricky Surprise-Sinton 298,70 trio 115 4 beide 9947,20. ARNHEMPRIJS 2040 m: 1. Speed Buitenzorg (A. Harmsen) 2.51.2 1.23.9, 2. Swift Fortuna, 3. Royal Prise. Winn 2,10 pl 1,40 1,70 kopp 2,70. Niet gestart: Sasja van Willy en Sjon. BORDEAUXPRIJS (le afd.) 1800 m: 1. Sit Wouter (R. Wetemans) 1.56.3, 2. Royal Ballet, 3. Otto Rakt. Winn 1,50 pl 1,20 1,60 1,40 kopp 5,80 trio 34 20. Niet gestart: Holly Red en Pretty Prompt. DE STEEGPRIJS 2120 m: 1. Sangria B (J. Wagenaar) 3.00.8 1.26.2, 2. Ris Mendel, 2. Sandy Buitenzorg. Winn 1,70 pl 1,90 4,70 kopp 18,90. VELPPRIJS 2040 m: 1. Savero (W. Velis) 2.46.7 1.21.7, 2. Race H, 3. O Antole. Winn 2’10 pl 1’50 1’20 1’40 kopp 3,80 trio 21,80. Niet gestart: Okki Rustburcht. BORDEAUXPRIJS (2e afd.) 1800 m: 1. Arizo na Pie (A. Jones) 1.57.1, 2. Court Lady, 3. Lady Sarina. Winn 1,60 pl 1’40 1,70 2,90 kopp 5,80. Niet gestart: Derrycastie. ■ir Martin Ronnenbergh: teleurstellend Het Brabantse meisje mag tot de echte talenten worden gerekend. Talenten, waarmee in Nederland zeer voorzichtig moet worden omgesprongen. Te vaak valt een goede jeugdatleet later weg door on voldoende begeleiding en training. Een nationale trainingsgroep zou het beste zijn, maar blijkt moeilijk haalbaar. Kop pelaar: „Het zou prachtig zijn als je met bijvoorbeeld een olympische selectie één keer per week zou kunnen samenkomen. Dat stuit echter vaak op financiële proble men. Daarom streven we zoveel mogelijk naar regionale trainingen en dat lijkt te kunnen, omdat er onder de trainers een sfeer van vertrouwen heerst. De tijd dat eikaars atleetjes werden afgepikt is voor bij. Dat is een winstpunt”. ■z GRONINGEN. De strafzaak tegen een 41-jarige Groninger, die tijdens de voetbalwedstrijd Telstar-FC Groningen op 10 juni van dit jaar een mes vanaf de publieke tribune in het veld gooide is uitgesteld. De Groninger zal over ongeveer twee maanden terecht staan. Van Santen: „Officieel ben ik nog steeds invalide oftewel ongeschikt voor topvoetbal. Slaag ik er echter in om weer als voetballer aan de slag te komen, dan zit ik in elk geval beter dan afgelopen jaar. Want gaat het mis, dan kan ik gewoon weer terugvallen op de verzekering, die nog geldt voor een periode van dertien jaar”, aldus de 24- jarige verdediger. BYDGOSZCZ. Afgaande op de resultaten van dit seizoen mag worden geconclu deerd dat het peil van de Nederlandse atletiek zich in een opgaande lijn bevindt. Natuurlijk springen de prestaties van Harry Schulting, Sylvia Barlag en Ruud Wielart eruit. Maar ook de jeugd roert zich danig. Maar zelden heeft één seizoen zoveel nationale jeugdrecords opgeleverd als 1979. Op niet minder dan 19 onderdelen werden records naar de geschiedenis verwezen en op diverse nummers zelfs meer dan eens. „Jeugdatletiek in MIDDENHEUVENPRIJS 2040 m: 1. Parel Holland (G. van Eykelenborg) 2.44.5 1.20.6, 2. Olympus, 3. Robert Belwin. Winn 4,30 pl 1,50 2,00 1,50 kopp 7,80 trio 63,00. ENSCHEDE. Met de grootste ne derlaag in veertien jaren competitie- voetbal (8-1 tegen Ajax), nam FC Twente enkele maanden geleden af scheid van het voor de Enschedeërs zo teleurstellende seizoen 1978-’79. Niet eerder sedert de oprichting van de Enschedese voetbalstichting in 1965 verlangde de Diekmanformatie zo he vig naar het einde van de competitie, dat via een achterdeur tenslotte toch nog een plaats in het Europese beker toernooi opleverde, doordat Ajax zich verzekerde van de zo felbegeerde „doublé”. Italië 24201005 x 14 Nederland 000100000=1 De werpers voor Italië waren: Roberto Biagi- ni (5 innings) 4x3 slag, 2 x 4-wijd, 4 honksla gen tegen en een veldfout, Roberto Brassea (3 innings) 2-2-2-0. Voor Nederland wierpen: Martin Ronnen berg (1% innings) 3-1-4-4, Jan Venema (5% in nings) 7-5-7-5 en Rock Angela (één man) 0-0-0-0. Voor Italië sloeg Di Marco in de achtste slagbeurt een homerun met één man op de honken. „FC Twente Hr Ingrid Stoot: atletiektalent in ontwikkeling breedte gegroeid”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19