Kerk betrokken In verband met Zuid-Afrika Spoedig Kamerdebat over Paralympics Ju Veel boten waren te licht Nieuw voorstel sn IJmuider Courant Comité: bezwaren tegen consul in Rhodesië Kamervragen over Luycks van Westen bij MBFR verwacht Directeur weg bij grafisch pensioenfonds KWJ gaat door met McDonalds VVDM overweegt kort geding in Libanon-kwestie Ameland begraaft dode trekpaarden bij schandaal in Zuid-Afrika Damiate Pers „In strijd met afspraken” Nederland zou VN-resolutie overtreden ■i 4 1979 BINNEN- EN BUITENLAND 16 AUGUSTUS DONDERDAG D( 9 9 5 5 lil 5 I I I I s Beleid Haars wekt onrust onder Turkse christenen Bonden: Waterstaat besteedt werk uit om I Storm van kritiek op organisatie zeilrace I 147,50 i i (Van onze redactie buitenland) PLYMOUTH. Aan de dramati sche Fasnet-zeilrace, die zeventien slachtoffers heeft geëist, onder wie de Haarlemmer G. J. Willering, heb ben 55 jachten uit 19 landen deelge nomen. Onder de 330 deelnemers bevond zich ook de Britse oud-premier Ed ward Heath. Hij zond dinsdag vanaf zijn schip Morning Cloud IV een noodsein uit, maar voer gisteravond laat veilig en wel de haven van Ply mouth binnen. Op de organisatie van de zeilrace tussen Ierland en Engeland is inmid dels een storm van kritiek losgebar sten, omdat veel boten te licht zouden zijn geweest voor deelname aan een dergelijk zware race. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Volgens het Ameri kaanse blad New York Times, zijn de VS en hun voornaamste bondgenoten in de NAVO het eens geworden over nieuwe voorstellen in het MBFR-gesprek met het Warschau-Pact in Wenen over wederzijd se en evenwichtige troepenvermindering in Midden-Europa. De voorstellen gaan volgens een Ameri kaanse functionaris veel verder dan de overeenkomst van Helsinki van 1975 over Europese veiligheid en samenwerking, al dus de New York Times. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De directeur van het Pensioenfonds voor Grafische Bedrijven, G. M. Reijmelink, is afgetreden, nadat het bestuur van het fonds hem had verweten onzorgvuldige beleggingen te hebben ver richt. Er zou onder meer 15,5 miljoen gulden zijn uitgezet bij het Gelders Hypotheken fonds, dat nu in surséance van betaling verkeert. Dit gebeurde overigens met het fiat van de adviesraad voor beleggingen van het fonds. De raad van bestuur verdenkt Reijme- rink niet van fraude. Evenmin wil men spreken van „persoonlijke bemoeienis” bij de gedane investeringen. Het bedrijf denkt door de mislukte investeringen een schade van 4,5 miljoen gulden te hebben geleden. (Van onze redactie binnenland) ’s-HERTOGENBOSCH. Onder de Turkse christenen in ons land heerst grote ongerustheid na de jongste besluiten van staatssecreta ris Haars (Justitie). Na hun drie maanden durende bezetting, had den de Turkse Syrisch-orthodoxe christenen de Sint Janskathedraal in Den Bosch verlaten, omdat ze het gevoel hadden te kunnen vertrou wen op een rechtvaardige afwikke ling van hun asielaanvragen. Op de vergadering van het Landelijk Steuncomité en de Stichting Nederland se Vluchtelingenhulp, die nu ook betrok ken is bij de Turkse zaak, gisteravond in Den Bosch, was dat vertrouwen echter ver te zoeken. heidsraad van 1970. In die resolutie staat, dat alle diplomatieke, consulaire, han dels-, en andere betrekkingen met Rhode sië moeten worden verbroken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent dat de aanwezigheid van Van der Rest in Rhodesië een schending van de VN-resolutie betekent. „Hij is slechts ad ministratief ambtenaar, die het gebouw bewaakt. Het incidenteel verstrekken van visa geschiedt op humanitaire gronden en valt niet onder de sanctie tegen Rhode sië”, aldus het ministerie. De Nederlandse opvarenden van het jacht Schollevaer uit Baambrugge waren zich gisteren bij aankomst in Plymouth niet bewust van de omvang van de ramp. Zeezeiler Eekels: „Het heeft inderdaad hard gewaaid, maar dat het zo erg was hebben wij niet beseft. We hebben de radio niet de hele tijd aangehad. Wel heb ben we een verlaten zeilschip gezien en een helikopter. Daar hebben we nog naar gezwaaid”. Aan boord van de Schollevaer bevonden zich acht bemaningsleden „Het meest wat mij van de ramp tijdens de Fastnetrace is bijgebleven was het op pikken van de drie overlevenden van het Briste jacht „Trophy”. Zij waren er zeer slecht aan toe. Zij lagen daar in hun half gescheurde en kapotte dinghy die elk mo ment verder uit elkaar viel. Ze hadden waarschijnlijk een uur of vier vijf in het water gelegen, in de wetenschap dat twee andere bemanningsleden van hun schip verdronken waren.” Aldus overste Smits, commandant van de onderzeeboot jager H.M. Overijssel, die vanmorgen de haven van Plymouth binnenvoer, na zeer actief aan reddingsacties te hebben deelgeno men. „Het eerste wat wij gisteren zagen bij het ochtendlicht waren drie schepen zonder mast en mensen die in reddingvlot- ten zaten. Wij zijn toen onmiddellijk be gonnen de drenkelingen aan boord te ne men. In totaal vijftien”, aldus overste Smits. Alan Green, woordvoerder van de orga niserende Royal Ocean Yauhgting Club, wijst de kritiek van de hand als zouden te Lichte schepen aan de race hebben deelge nomen en zou men de wedstrijd hebben moeten afgelasten. „Er zijn stringente voorschriften wat betreft het type van de deelnemende jachten. Van alle soorten zijn boten beschadigd, niet alleen de lich tere. Bovendien had men deze storm niet zien aankomen”. Het Meteorologisch Instituut in Londen zegt echter vrijdag al gewaarschuwd te hebben voor een storm van windkracht acht tot negen. De weerkundigen wijzen erop, dat die vrijdag geen enkel vissers schip vanuit de Zuidierse havenplaats Cornwall is uitgevaren. wording opgepakt. Een van hen is de zwager van Steve Biko, die twee jaar geleden onder nooit geheel opgehelder- de omstandigheden stierf in een Zuid- afrikaanse gevangenis. „Dat de mensen hier in verbijsterende onzekerheid verkeren over het rollen van de dobbelsteen, het trekken van de lucifertjes, die hen of een ander heeft aangewezen om terug te keren naar Tur kije, waar hun een gevangenisstraf van vijf jaar boven het hoofd hangt, schijnt niemand te kunnen schelen”, vreest een Niet zonder een gevoel van onbehagen blijkt in de diverse fracties kennis te zijn genomen van de mogelijke deelname van een Zuidafrikaanse ploeg aan deze Spe len. PvdA-buitenland-deskundige Relus ter Beek zal waarschijnlijk al op de eerste dag na de Kamer-vakantie aandringen op een debat. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Ooi centr hoon event duidt leid” doch inged steun ment geves In hun bondsbladen zeggen de twee organisaties dat aanbevelingen van een speciale werkgroep voor personeelsplan ning en personeelsinzet ertoe zullen leiden dat bij Rijkswaterstaat enkele honderden arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Nu reeds zou werk worden uitbesteed op een manier die tegen de afspraak is, aldus de bonden. Iedere uitbesteding, met name in de grote beheers- en onderhouds- sector, zou worden besproken in de be treffende dienstcommissies, zo is volgens de bonden overeengekomen. Rijkswater staat zou dit echter niet doen. Zo zou de directie Beneden-rivieren schilderwerk dat altijd door de beman ning van de veertien dienstvaartuigen werd gedaan, onverwacht voor een totaal bedrag van 165.000 gulden hebben uitbe- De Vereniging Militairen DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Tw tend BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 De ingen spreii stand toewi ter at dwini ontlei voege de W van I vertri ten a faser: snijdi van e wage Hij v geme woon maar leid, zettin 133 c Uitge plaat men. Castr ming te rit met i stige SAl van <i enkel genw (V{ Hj wiek woo: een delij De 1 met maa de t< de t mer: in h als zijns se w Vo< de st eerde ontwi ting, in dii ting i den z nieuv I (Van onze redactie binnenland) AMELAND. In aanwezigheid van een groot aantal verdrietige Amelanders zijn gistermiddag de acht paarden die dinsdag verdronken bij het in zee brengen van een reddingboot, begraven. Het ministerie van Landbouw en Visse rij had toestemming voor de begrafenis gegeven. Normaal wordt omgekomen vee bij een destructiebedrijf vernietigd. Van avond komt de plaatselijke reddingscom- missie bijeen om te beslissen of opnieuw wordt gestart met het oefenen van paar den of dat men een trekker voor de boot gaat gebruiken. Volgens Alan Green van de organise rende vereniging schijnt het publiek ech ter niet te begrijpen dat de organisatoren geen contact meer hebben met de deelne mers, als de oceaanwedstrijd eenmaal is begonnen. „Schippers en bemanning zijn geheel op zichzelf aangewezen. Het is hun eigen verantwoordelijkheid om het weer te beoordelen. Er bestaat geen manier waarop de organisatoren kunnen zeggen: ophouden, kom terug”. De Amerikaan Ted Turner, die de Fast netrace won, is van mening dat een aantal boten beslist te licht was voor deze race. „Ik wist dat dit zou gebeuren. Er is een trend naar lichtere boten. Ik heb me er tegen verzet, maar ik was een roepende in de woestijn”. Schipper Laros van het Nederlandse jacht Elessar uit Delft: „Het slechte weer is op de deelnemende schepen aan de race als een klap aangekomen. In sommige gevallen was ook duidelijk sprake van paniek”, meent hij. Van enkele Schepen zijn de opvarenden van boord gegaan, terwijl het schip later in redelijke staat werd teruggevonden. Het socialistische Lagerhuislid Sydney Bidwell heeft intussen de jachtclubs opge roepen mee te helpen de kosten van de gigantische reddingsactie te bestrijden. „De reddingsactie is uiteraard verant woord, maar men mag niet uit het oog verliezen dat de deelnemers welgesteld zijn en voor eigen genoegen een dure sport beoefenen.” en moeite om een lijstje te maken en aan het comité te zenden, zeggen ze. We zijn er inmiddels achter gekomen dat de vreemdelingenpolitie in de betreffende plaatsen die namen wel heeft, met de strikte opdracht ze geheim te houden”, aldus een woordvoerder van het Lande lijk Steuncomité. UTRECHT. De Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (WDM) overweegt een kort geding namens veer tien militairen die niet naar Libanon willen. Ook bestudeert de vereniging de moge lijkheden om bij de Hoge Raad in cassatie te gaan tegen de niet-ontvankelijkverkla- ring van de WDM in het proces tegen de staat, vorige week. DE WDM veroordeelt de stap van mi nister Scholten van Defensie om via een Koninklijk Besluit militairen te dwingen naar Libanon te gaan als een poging „op slinkse wijze wettelijk gelijk dat de WDM heeft gekregen te ondermijnen”. „Op deze wijze wordt het mogelijk om dienstplichtigen in allerlei omstandighe den overal naar toe te zenden, terwijl van een bedreiging van Nederland geen spra ke is”, aldus de vereniging in een verkla ring. geëmotioneerde medewerker van het comité. Het relaas van een Almelose vrijwilli ger van het landelijk steuncomité Twee honderd Sint Jan: „Bij ons in Almelo houdt de politie razzia’s op straat, doet huiszoekingen, maakt kasten open en doorzoekt koffers en neemt paspoorten in beslag. Vanmiddag werd ik nog door een Turkse christenj ongen opgebeld, wiens huis de politie was komen door zoeken. Ze hadden zijn paspoort meege nomen en hem gezegd dat hij binnen vijf dagen het land zou moeten verlaten. En dat terwijl de zaak van die jongen schor sende werking heeft gekregen, zodat hij voorlopig niet kan worden uitgewezen. Maar die jongen was volkomen geïntimi deerd en in paniek. Ik begrijp niet dat zoiets kan en mag gebeuren in onze rechtsstaat”. is, erover denkt) de visie dat de sportorga nisaties dat zelf maar moeten uitmaken. „Binnenkort komt het Comité Olympi sche Spelen bij elkaar. Ik hoop dat er dan beslist wordt, dat de Zuidafrikaanse ploeg niet aan de Spelen in Arnhem kan deelne men”, aluds Ter Beek. „Dat comité heeft zich tot nu toe steeds op het standpunt gesteld, dat men de opvatting van de Ver enigde Naties zal respecteren. De voorzit ter van het VN-comité, Clark, heeft de Nederlandse regering nu duidelijk ge maakt hoe er bij de VN over gedacht wordt. Toelating van een Zuidafrikaans team tot de Olympische Spelen be schouwt dat comité als een schending van de Internationale Verklaring tegen Apart heid in de Sport. Dat lijkt me duidelijk”, meent Ter Beek, die in een Kamerdebat desnoods via een motie om een Kameruit spraak zal vragen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De ambtenaren bonden ABVA en KABO hebben Rijkswaterstaat beschuldigd van het afstoten en in gevaar brengen van arbeidsplaatsen tegen gemaakte afspraken in. 5> Jachten terug uit de storm, nu rustig dobberend in de haven van Plymouth, na de fatale Fastnetrace. Alle Nederlandse /achten zijn behouden gebleven, waaronder de Formidable uit Breskens. JOHANNESBURG. De neder- duits-gereformeerde kerk in Zuid-Af rika heeft gelden ontvangen uit het geheime regeringsfonds voor propa ganda van het voormalige ministerie van Informatie van Eschel Rhoodie. Dit heeft de kerk gisteren in een ver klaring bevestigd. Volgens de kerk was het geld bestemd voor haar bureau Oecumenische Zaken en waren aan de schenking geen voorwaarden of richt lijnen verbonden. De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft gisteren overigens twee leiders van de zware beweging voor bewust- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal zich waarschijnlijk direct na het zomerreces bezig houden met de Olympische Spelen voor gehandicapten, die volgend jaar in Arnhem georganiseerd zullen worden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal steed. Bij de directie Sluizen en Stuwen werken volgens de bonden 65 uitzend krachten die per dag in totaal tienduizend gulden kosten. Nog meer geld wordt volgens hen uitbe steed aan 44 tekenaars-constructeurs en rekenaars die door aannemers beschik baar zijn gesteld, vaak voor meerdere jaren, en die 280 per dag per persoon kosten. Van andere sectoren noemen de bonds bladen eveneens voorbeelden. Zo zou de Zeeuwse Deltadienst gebruik maken van vijf onderaannemers en uitzendbureaus. Op de concept-begroting van de Meetkun dige Dienst is volgens de bonden bijna vijf miljoen gulden opgevoerd voor uitbeste ding van werkzaamheden. Een woordvoerder van de directie Del tadienst zegt dat er, althans wat zijn dienst betreft, sprake is van een storm in een glas water. De dienst zou twaalf tot dertien uitzendkrachten voor zich laten werken en een contract hebben met één bedrijf, waarbij rond veertig personen zijn betrokken. „Dat pas geheel in onze filosofie”, aldus de woordvoerder. „Als wij werk uitbeste den, gaat het om afgeronde taakpaketten. Wat het administratief personeel betreft, dat zijn mensen die veelal aan de regio zijn gebonden. Als straks het werken van de Deltadienst teneinde is, kunnen wij hen moeilijk bij een andere dienst onderbren gen. Vandaar dat wij deze taak hebben uitbesteed.” Overigens zeggen de bonden ook dat door het uitbesteden aangeschafte materi alen ongebruikt blijven liggen. In een tim merwerkplaats in het midden van het land zijn de afgelopen jaren voor 27.000 gulden cirkelzagen, slijpmachines, bank schroeven en dergelijke aangeschaft. Maar deze werkplaats wordt volgens de bonden door uitbesteding van werk niet meer gebruikt. Van de 265 zaken die opnieuw beoor deeld werden, is voor 41 tot uitwijzing besloten. „De staatssecretaris schijnt nieuwe criteria te hebben gevonden om mensen makkelijker te kunnen uitwij zen: zij die vrij jong zijn en zij die nog familie in Turkije hebben. Het ministe rie is niet bereid de namen vrij te geven van de uitgewezenen; het kost te veel tijd UTRECHT (ANP). De beweging van werkende jongeren KWJ zal niet aarzelen eventuele nieuwe misstanden bij het ham burgerconcern McDonalds aan de kaak te stellen. Dit zegt de KWJ in een reactie op het vonnis van de Utrechtse rechtbank, waar in het de beweging werd verboden pam fletten te verspreiden met nodeloos kwet sende bewoordingen, waarin stemming wordt gemaakt en waarin gebrekkige technische voorzieningen of overeenkom stig onaanvaardbare toestanden bij McDonalds aan de kaak worden gesteld. Hoewel het bedrijf tijdens het kort ge ding in Utrecht heeft toegegeven, dat „de toepassing van de CAO wellicht niet ge heel wordt nageleefd”, mag de KWJ zich er niet meer over uitlaten in het openbaar. De KWJ is geen partij bij onderhandelin- gen over arbeidsvoorwaarden en dient dat derhalve over te laten aan de vakbon den, aldus het vonnis. 14,80 42,60 56,50 ƒ167,70 220,50 0,75 Hij zal bij dat verzoek niet op grote bezwaren stuiten in andere fracties. Zo wel bij andere oppositiepartijen (D’66 en PPR) als bij de regeringspartijen CDA en WD blijkt behoefte aan een dergelijk debat als de regering geen aanvaardbaar standpunt zal innemen. Tot nu toe huldigt het ministerie van de eerst verantwoorde lijke minister (van Buitenlandse Zaken, waar men ook wel graag zou willen weten hoe Van der Klaauw die nog op vakantie (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Het Comité Zuide lijk Afrika heeft bij de regering ge protesteerd tegen het feit dat de Ne derlandse vertegenwoordiger in Rho desië, H.W. van der Rest, zich naar de mening van het comité niet beperkt tot het bewaken van het voormalige Nederlandse consulaatsgebouw in Rodesië, maar ook consulaire hande lingen verricht, zoals het verlenen van visa. Volgens het comité schendt Nederland daarmee de resolutie van de VN-Veilig- DEN HAAG (ANP). De PvdA-Kamer- leden Van den Bergh, Van der Doef, Staf felen en Voogd hebben de ministers Albe- da van Sociale Zaken en Van Aardenne van Economische Zaken gevraagd of zij bereid zijn de ontslagaanvragen voor 77 werknemers van Luycks in Diemen te weigeren via het gewestelijk arbeidsbu reau. Ook wordt de ministers gevraagd contact op te nemen met de directie van de moedermaatschappij Nutricia om een oplossing te vinden voor Luycks. De werknemers in Diemen houden sinds en kele dagen het vervoer van sausen naar grootwinkelbedrijven tegen uit protest te gen het verplaatsen van een deel van de sausenproduktie naar een andere dochteronderneming van Nutricia, name lijk Remia in Den Dolder. De gekozen leden van de Centrale On dernemingsraad van Nutricia hebben haar vertrouwen in het beleid van de directie opgezegd, omdat men bij de reor ganisatie te weinig rekening zou houden met de adviezen die de raad heeft uitge bracht. Zij hebben aangekondigd in be roep te zullen gaan.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4