Rijk betaalt cursisten minimumloon en scholingskosten faillissementen 4! Omdat ’t bij HiFi zo nauw luistert 1 1 banenmarkt WAO-groep start nieuw seizoen in buurtcentrum Dennekoplaan mend seizoen meer dan in voorgaande jaren aandacht besteed aan het gezellig- heidsleven speciaal voor de WAO’er. De vorming van praatgroepen (gesprekken over zelf te kiezen thema’s) hangt hele maal af van de animo hiervoor in deze kring. Vast staat nu al een cursus Engels voor beginners in het buurtcentrum met donderdagochtend half tien tot half twaalf als vaste tijd. Cursussen Engels voor gevorderden en Duits voor beginners zijn nog in voorbereiding. De vrijdagmid dag (13.30-16.30 uur) wordt in het buurt centrum vrijgehouden voor creatieve be zigheden als schilderen, houtbewerking, naaldkunst en desgewenst andere hand- vaardigheidstechnieken. De soosruimte aan de Dennekoplaan is op de uren hier voor vermeld constant open voor spelacti viteiten als kaarten, sjoelen, dammen en schaken met koffie of pils als daar behoef te aan bestaat. in de vishal J k KENNEMERLAAN 76-78, IJMUIDEN. TEL 02550-15726 9 Vermoeiend Wachtlijsten Examens Dienstverband Marantz 1515 (2 x 26 watt DIN) Marantz pick up 6110 K3 I Marantz 5010 cassettedeck met hydraulische loading kl ir DONDERDAG 16 AUGUSTUS IJMOND 1979 door Cor Boos en Pieter Taffijn A Wij bieden u dit geheel in zilver/zwart rek voor Bovengenoemde apparatuur kunnen wij ook leveren in een echt massief eiken rek voor EIGEN SERVICEDIENST GEEN VOORRIJKOSTEN ■- ’s Maandags gesloten DONDERDAG AVONDVERKOOP I AMSTERDAM/HAARLEM. Mensen die zonder werk zijn of hun baan dreigen te verliezen, kleine ondernemers die hun zaak moeten sluiten en werknemers die zich door gebrek aan scholing niet kunnen ontplooien, kunnen op kosten van de overheid een vak leren. De belangrijkste voorwaarde daarbij is dat een beroep wordt gekozen waar de arbeidsmarkt behoefte aan heeft. Tijdens de opleiding ontvangen de cursisten een minimumloon. Studieboeken, reis- of pensionkosten worden eveneens betaald. t F Roozendaal Ml [M 1499, i 1995, UW HIFI SPECIAALZAAK MARANTZ - LUXMAN - QUAD - REVOX - THORENS - B W - IMF - TANDBERG - NAKAMICHI - MICRO Door het ministerie van Volksgezond heid zijn hiertoe vijfentwintig Centra voor Vakopleiding van Volwassenen in het leven geroepen. In Noord-Holland gevestigd in Alkmaar en Amsterdam waar wij spraken met directeur J. K Dijkema en hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in deze pro vincie R. A. Roozendaal. „Deze scholing is noodzakelijk gebleken omdat het niet op elkaar aansluiten van vraag en aan bod voor een deel een kwestie is van kwaliteitsverschil op het vlak van kun digheden. De overheid is bereid tot (om- (scholing als de arbeidsinpassing erdoor wordt verbeterd”, aldus de heer Roozen daal. Onder de cursisten, waarvan de leeftijd ligt tussen twintig en 35 jaar, zijn veel buitenlanders. Vorig jaar zijn hier zelfs Koerden opgeleid. Aangezien de eis wordt gesteld dat men Nederlands kan lezen, spreken en schrijven, zorgen de arbeids bureaus zonodig voor taalcursussen. Wat de communicatie betreft heeft Dijkema de ene op de andere dag andere opleidin gen kunt gaan verzorgen. Daar zijn spe ciale ruimten, machines en instructeurs voor nodig. Het aantrekken van docenten vormt op zich al een probleem. Momenteel werken er zeventien instructeurs. Een rondgang door de modern ingerich te school leert ons dat cursisten een prik klok moeten passeren omdat dit ook in het bedrijfsleven het geval is. Trouwens, de werktijden zijn ook hetzelfde, om half acht beginnen en vier uur naar huis. Er zijn geen klassen, er bestaat geen school- seizoen en het werk wordt beoordeeld naar kwaliteit en tempo wat ook de toe komstige baas zal doen. Alles is gericht op de praktijk, hoewel theorielessen zijn in gebouwd. Mensen met een lichamelijke handicap die geen belemmering vormt om het gekozen beroep uit te oefenen, zijn ook welkom op deze school. De cursistenraad, met uit iedere afdeling een vertegenwoor diger, zorgt dat tegengas wordt gegeven als dat nodig is. Om de opleidingen parallel te laten lo pen met de ontwikkelingen in maatschap pij en bedrijfsleven, waakt een commissie van advies over het cursusprogramma. Er zitten drie werkgevers, drie werknemers van vakorganisaties en één lid van de aktiegroep man-vrouw-maatschappij in en dit laatste is volgens Dijkema uniek. „Zij leggen de vinger op de zere plek als wij achter dreigen te lopen”. De cursussen worden afgesloten met een getuigschrift, dere factoren een rol; vaak moeten dage lijks lange reizen worden gemaakt van huis naar Amsterdam of Alkmaar om de lessen te volgen. Er is wel een pensionkos tenregeling, maar dat blijkt niet meer aan te slaan. Iedereen wil thuis slapen, ook als dat huis op Texel staat. Hoewel mensen van 35 jaar arbeidstech- nisch al oud zijn en moeilijk werk kunnen vinden, maakt de heer Roozendaal zich daar weinig zorgen over, omdat het Cen trum voor Vakopleiding mensen aflevert waar grote behoefte aan is. Dan blijkt de leeftijd niet zo’n grote rol te spelen. Vol gens de heer Dijkema willen sommige werkgevers juist vakmensen die hun wil de haren kwijt zijn. De oudste cursist was een zestigjarige duiker die wilde leren lassen. Maar ook artiesten en een journa list zijn in Sloterdijk ingewijd in de gehei men van een technisch vak. Het zijn totaal twintig cursussen die van zes tot twintig maanden duren. Elke cursist werkt echter zelfstandig, wat inhoudt dat hij of zij er langer of korter over mag doen. Directeur J. K. Dijkema van het Centrum voor Vakopleiding van Vol wassenen in Amster dam bij een van de cur sisten (rechts) dat echter niet wettelijk erkend is. De directie stimuleert daarom de mensen deel te nemen aan officiële examens, wat in vele gevallen succesvol verloopt. Van de veertien loodgieters slaagden een dezer dagen bijvoorbeeld dertien voor het Ge- walo diploma. Globaal slaagt 87 procent voor officiële examens na de opleiding, aldus Dijkema, die er op wijst dat bijvoor beeld in de bouw het criterium is dat de man (of vrouw) kan timmeren, maar dat in de autobranche en de metaalsector ook veel waarde wordt gehecht aan een „pa piertje” waaruit het vakmanschap blijkt. Volgens Roozendaal nemen dit jaar in Noord-Holland drieduizend mensen deel aan scholingsprojecten voor volwassenen. Dit komt overeen met drie percent van de mensen waarmee de negen arbeidsbu reaus contact hebben. Er is jaarlijks zes tien miljoen gulden voor beschikbaar, een budget waarmee Roozendaal wel uit de voeten kan, zei hij desgevraagd, hoewel er nog wel wensen bestaan. Eén daarvan is het adviseren van bedrijven hoe ze effi ciënt zelf mensen kunnen opleiden en herscholen voor bepaalde beroepen. „Wij hebben de know how, we weten hoe zoiets moet gebeuren, maar zijn op dit terrein wat gekortwiekt. We zouden de activitei ten in die richting graag willen uit breiden.” In bovenstaand faillissement is Mr. W. J. ten Brink-van Imhoff benoemd tot rech- ter-commissaris. Op 14 augustus is we gens het gebrek aan baten opgeheven het faillissement van: Mensen die belangstelling hebben voor de scholingsmogelijkheden op kosten van Middle East Forwarding b.v., destijds statutair gevestigd in Hillegom en kan- toorhoudende in Rotterdam, Strevelsweg 77, uitgesproken 21 september 1976, cura tor mr. G. Euser in Haarlem. Gorter’s Keukencentrum b.v., gevestigd in Beverwijk, Koningstraat 75. Curator: mr. Th. J. M. Nijhof, advocaat en procu reur in Beverwijk, 1941 EG, Breestraat 95A. Er zijn mogelijkheden voor mannen en vrouwen, zelfs als laatstgenoemden „tim merman” of automonteur willen worden zoals de vier dames bij het Centrum in Amsterdam Sloterdijk. Op honderdveer- tig mannen is dat echter nog niet veel. Mannenberoepen blijken niet zo geweldig in trek bij vrouwen ervaart directeur Dij kema. Maar voor hen zijn er tal van ande re mogelijkheden. Op kosten van het Rijk kunnen ook cursussen bij erkende oplei dingsinstituten zoals PBNA en LOI wor den gevolgd, als dat er toe kan leiden dat men weer een werkkring vindt. Boven dien zijn er contracten mogelijk met be drijven die een bedrijfsschool hebben. Fokker en de KLM zijn er voorbeelden van maar ook in de bouw wordt opgeleid. de overheid, kunnen terecht bij de ar beidsbureaus in Haarlem, Hoofddorp en de IJmond. Er gaan een psychotechnisch en medisch onderzoek aan vooraf. Vóór die tijd kan echter al een bezoek aan Amsterdam of Alkmaar gearrangeerd worden, om aan de weet te komen wat mogelijk is. Er hoeft niet direct gekozen te worden voor een bepaald beroep, dat ge beurt pas nadat een algemene fase doorlo pen is. Wie na een tijdje bijvoorbeeld van de metaal- naar de bouwsector wil. overstappen, mag dat doen, maar krijgt dan wel te maken met de wachtlijst die voor deze richting is. Bedrijven kunnen ook inlichtingen bij het arbeidsbureau krijgen, met name in de bouw schijnt de subsidiemogelijkheid voor scholingsactiviteiten minder bekend te zijn. Door Roozendaal wordt de voor-, keur gegeven aan scholing binnen de be drijven (die per dag per cursist 125 ont vangen), waarbij tegelijkertijd een dienst verband wordt aangegaan. Hij acht het namelijk van groot belang voor betrokke nen om arbeidsverhouding en scholing te koppelen. Dit jaar worden in Noord-Hol land duizend mensen opgeleid in bedrij ven, waarvoor ƒ7,5 miljoen is uitgetrok ken. Voor ƒ1,5 miljoen kunnen vijftien honderd personen een cursus volgen bij particuliere instituten en driehonderd kunnen in Amsterdam en Alkmaar opge leid worden waarmee een bedrag van acht miljoen gemoeid is. Hieruit blijkt dat fi nancieel gezien de bedrijfsscholing het grootste rendement oplevert. Een unieke kans voor ondernemers om schoolgeld terug te halen... Diverse aspecten van de sociale en fi nanciële hulpverlening komen aan de or de tijdens voorhchtingsmiddagen die nog volop in voorbereiding zijn. Deskundigen uit het (sociale) verzekeringswezen, de be lastingsfeer en ook medische kring zijn hiervoor als informant uitgenodigd. Voor WAO’ers dus een uitstekende gelegenheid thuis te raken op terreinen die speciaal hen persoonlijk raken. Data en aanvan gstijden kunnen in dit stadium van voor-_ bereiding nog niet worden genoemd. Op initiatief van de stadsredactie van deze krant hebben de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken en de Gewestelijke Arbeidsbureaus van Haarlem, Hoofddorp en IJmond een banenmarkt georganiseerd, die donderdag 23 augustus in de Kennemer Sporthal in Haarlem wordt gehouden. Van half tien ’s morgens tot half tien ’s avonds zullen rond de tweehonderd werkgevers in totaal ongeveer viereneenhalfduizend vacatures hebben aan te bieden. In deze krant zult u tot en met volgende week woensdag artikelen vinden, die in nauw verband staan met deze banenmarkt. Vandaag een artikel over de scholingsmogelijkheden voor volwassenen. In Noord-Holland is daar jaarlijks een bedrag van zestien miljoen gulden overheidsgeld voor beschikbaar. VELSEN. Na een periode in het buurthuis De Spil in IJmuiden-Oost heeft het WAO-projekt Velsen voor het seizoen 1979-1980 voet aan de grond ge kregen in het buurtcentrum Zeewijk aan de Dennekoplaan in IJmuiden-West. Een ruime keus aan vormende en ontspannen de activiteiten, samengevat in een zojuist verschenen programma, kan op deze nieuwe locatie worden afgewikkeld. Voor Velsenaren die om fysieke dan wel psychische redenen buiten het arbeids proces zijn geraakt vormt een informa- j tiemiddag op 7 september (aanvang 14.00 I uur) een goede inleiding op het nieuwe i seizoen. Op 14 augustus is het faillissement uit gesproken van: R. Huizing, wonende in Wormerveer, gemeente Zaanstad, Floresstraat 1, h.o.d.n. Inter-Mix. Curatrice: mr. M. Meer- man-Padt, advocaat en procureur in Zaandam, Peperstraat 148, pb. 1350, 1500 AJ Zaandam. Odette Lize Catharine Vincentie-Döhne, wonende in Haarlem, Joh. Wierstraat 48, Curatrice: mr. M. Schreuder-Tromp, ad vocaat en procureur in Haarlem, 2011 MT, Kenaupark 24. Een gecombineerde opleiding met gara ges staat op stapel. De samenwerking met de stichting Vakopleiding Automobielbe drijf houdt verband met het schreeuwend tekort aan monteurs. Bij het Centrum voor vakopleiding duurt deze opleiding 36 weken, maar als een deel van de praktijk lessen door garagebedrijven wordt overgenomen, kunnen meer cursisten worden opgeleid in Amsterdam. Nu zijn er wachtlijsten, maar dat geldt ook voor beroepen als timmeren en metselen. Am sterdam is het enige centrum voor volwas senen in ons land waar schilders worden opgeleid. Er zijn geen wachtlijsten voor opleidingen in de metaalvakken, van de zeventig plaatsen zijn er volgens Dijkema maar 36 bezet, ondanks het grote aantal vacatures in deze sector. De geringe be langstelling houdt verband met de moei lijkheden in de scheepsbouw en andere metaalverwerkende bedrijven zoals VMF. Omdat het Centrum voor Vakopleidin gen Volwassenen zich richt op de behoefte van de arbeidsmarkt, is volgens Roozen daal het cursusprogramma erg flexibel. De moeilijkheid is echter dat je niet van De besommingen waren: SCH 43 ƒ5.100,-; UK 17 ƒ5.900,-; UK 78 ƒ4.700,-; UK 135 en UK 145 ƒ3.500,-; UK 234 ƒ3.300,-; verder één Deens vaartuig de RI 11 ƒ25.700,-. Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem van 14 augustus 1979 is Mr. A. Vrisekoop, advocaat en procureur in Aalsmeer, Kanaalstraat 15, benoemd als curatrice in de plaats van mr. L. M. M. Buijs-da Costa, in het op 12 juni 1979 uitgesproken faillissement van Hapes Aalsmeer b.v., gevestigd in Aalsmeer, Oosteinderweg 289-291. R. A. (links) Op 14 augustus is na gedaan verzet vernietigd het faillissement van: Theunis van der Duin, wonende in Bad- hoevedorp, gemeente Haarlemmermeer, Kamerlingh Onneslaan 38, h.o.d.n. Theo van der Duin Sport, uitgesproken 31 juk 1979, curator Mr. J. A. van den Berg in Haarlem. Isaak Ju, wonende in Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmermeer, Gelevink- straat 74 boven, uitgesproken 14 novem ber 1978, curator mr. J. H. van der Veen in Haarlem. de ervaring dat met goede wil erg veel lukt. Het is vanzelfsprekend dat de cursis ten meer gemotiveerd zijn om te leren dan de meeste jongeren die vaak geen keuze kunnen maken. Toch haalt volgens Roozendaal éénderde van de mensen de eindstreep niet. Scholing blijkt voor oude ren, vooral als ze boven de 35 jaar zijn een vermoeiende bezigheid. Er spelen nog an- (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 60 kg. tong; 2 kisten tarbot en griet; 334 kisten kabeljauw; 57 kisten wijting; 13 kisten schol; 30 kisten schar; 33 kisten makreel en 24 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg.: grote en grootmiddel tong 20,20; kleinmiddel tong 19.00; tong één 18,00; tong twee 14,00. Per 40 kg.: tarbot 360-336; griet 318, kabeljauw één 184; kabeljauw twee 140- 138; kabeljauw drie 152-110; kabeljauw vier 140-114; kabeljauw vijf 142-82; schol drie 144-120; schol vier 122-114; rode poon drie 152; wijting drie 84-69; schar 84-61; makreel twee 59; poontjes 50-24; horsma kreel 62; bot 26. De werkgroep van de Velsense WAO- groep telt tien leden. Onder een dagelijks bestuur van momenteel twee leden. Ten huize van de voorzitter (Th. Burger, Haze-: vlak 72, IJmuiden, tel. 02550-20705) en op -J" het secretariaatsadres (Schiplaan 376) kan over het nieuwe programma nadere informatie worden ingewonnen. Vraag arbeidsmarkt bepaalt keuze opleiding volwassene Het „Algemeen WAO-projekt Velsen”, i aanvankelijk een vakbondsinitiatief, zet zich in voor het welzijn van arbeidsonge schikten. Het punt belangenbehartiging is daarbij van belang. Daarnaast wordt ko-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9