The China Syndrome, duidelijke waarschuwing in massa-verpakking b haarlem film Ongewone intrige in The Last Wave amsterdam nm JU "zRnten L „Jane Fonda symbool van 3.698 het strijdende Amerika” I i 3 4 1 Jack Nicholson als gladde leugenachtige boef in Going South HOGE KORTINGEN BOSCH KEUKENSTUDIO j io I I «Mk Moskouse pers trekt vergelijking met Jeanne d’Arc I t 2 e W JÉ 15 FILM VRIJDAG 1 7 AUGUSTUS 19 7 9 □□□□□□□oaoDaoaaaaaaDDDoaaooaaaonaoooDDDODoaaooaoooaaDDOoooooooonDDaDOaaaaaanaaaaaaaaoaauaaüaaüuauoaaüaaauoaaaa^aanaaaaaaaai-iai:ioooQ hi s r Charles Boost □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□oooaaoDooaoaaoooaaaoooDDDaDooaaaooooDaooaoooDDnDDODnnnnnnnnnnnnnaonaannoDaauaaaoaaaouaoaoaaaooooooaoooaoooDoooDDooaDaoaaD Gladde boef L GASHAARDEN Jansweg 26-28, Haarlem, 023-32 22 31 - Gasfornuizen De meest gebruikte term die men in de kritieken op Herman van Veen’s „Uit elkaar” zal tegenkomen, is ongetwijfeld „ego-trip”, waar mee dan bedoeld wordt dat deze nieuwe Nederlandse film zó gecon centreerd is op het fenomeen Herman van Veen dat de rest wel kan inpakken, niemand komt verder aan bod. Niet alleen dat vrijwel ieder beeld geheel of grotendeels gevuld is met Herman’s indrukwekkende verschijning, ook de handeling wordt in gelijke mate door hem gedomineerd, zodat er nauwelijks sprake is van een handeling maar in dit geval meer van een solo-act gesproken moet worden. Of van een „ego-trip”. Wat in dit geval een enigszins gênante bijsmaak krijgt omdat nu niet een willekeurige regisseur een overmatig gebruik van een bepaald acteur in zijn film maakt maar dat het Van Veen zelf is die zich centraal en dominerend opstelt in zijn eigen produktie. Gratis advies en uitgebreide offerte 1 incl. I apparatuur vanaf 1 -4 -» 9» 4=l -i- .J Uit Elkaar gaat ten onder aan de solistische cabaretier Van Veen /Zx: I 4 X Maar het zijn niet de enige premières (ADVERTENTIE) brandend gedemon- 3 rf- Jack Nicholson als de man die opgehangen gaat worden in Going South. Tenslotte komt het Leidseplein Theater met „Going South”, een speelse western van acteur Jack Nicholson die er zelf Henry Moon in speelt, een gladde leugen achtige boef die niet eens meetelt onder de echte schurken van het wilde westen. Hij staat op het punt in Lonhorn, Texas opge hangen te worden als de film begint, maar met de strop al praktisch om zijn hals, kondigt sheriff Kyle een nieuwe verorde ning af, speciaal in het leven geroepen omdat het Texas zoveel mannen verloren heeft in de Burgeroorlog. Iedere misdadi ger, uitgezonderd moordenaars kan de strop ontlopen als een vrouw of meisje uit het publiek dat bij iedere terechtstelling overvloedig aanwezig is met de ter dood veroordeelde wil trouwen. De enige die zich in de eerste instantie aanbiedt is een oude dame die echter sterft in de armen van Moon die al te krachtig zijn vreugde wilde uitdrukken. Dan doet onverwacht en tot ieders verba zing de mooie Julia Tate (Mary Steenbur gen) een bod op de ter dood veroordeelde. Ze worden snel betrouwd en Julia neemt haar prooi mee in haar huifkar, prooi want na thuiskomst onthult zij de reden waarom ze Henry Moon wilde trouwen. Ze is in haar eentje aan het zoeken naar goud in een oude, verlaten mijnschacht dichtbij haar huis. Het is te zwaar voor haar gebleken maar nu heeft ze een man die gratis voor haar het stoffige werk kan doen. opmerkelijke regisseur „Picnic at Han ging Rock, terwijl wij zijn „The Cars that ate Paris” hopelijk nog te verwachten hebben. In een lang artikel onder de kop De compromisloze Jane Fonda werd gezegd dat haar naam onder de „bosses of Holly- .wood” nu taboe was vanwege haar felle kritiek op de Amerikaanse oorlog in Viet nam en haar strijd voor de rechten van de minderheden in de Verenigde Staten. „Gedurende verscheidene jaren was Ja ne Fonda gedwongen te leven in Parijs (Zij is getrouwd geweest met de Franse regisseur Roger Vadim - red.) om te ontko men aan de vervolging door de autoritei ten, de aanvallen en plagerijen van dege nen die haar wilden afschilderen als een „gestoorde filmster”, aldus Komsomols- kaja Prwada. Het artikel bevatte een persbericht van Tass volgens hetwelk miss Fonda door tegenwerking van de staat Californië in de Verenigde Staten zij geen zitting heeft kunnen nemen in de commissie voor de kunst van de staat. „Het progressieve Amerikaanse publiek en de creatieve intelligentsia beschouwen de voortdurende vervolging van Jane Fonda als bewijs van een nieuwe golf van McCarthyisme in de Verenigde Staten”, aldus het Tassbericht. Behalve een boeiende en sensationele film met goed spel van Jane Fonda als de tv.-presentatrice en Jack Lemmon als de nerveuse bedrijfsleider (een rol waarvoor hij dit jaar een Oscar kreeg) kan in dit verband toch ook gesproken worden van een duidelijke waarschuwing die, omdat ze bedoeld is voor miljoenen bioscoopbe zoekers een „verpakking” heeft gekregen die op massaal gebruik berekend is. Verder geen opzienbarende veranderin gen in het Haarlemse programma dat zelfs voor de jeugd niet veranderd is. „Astrix” blijft op de matinees van Palace terwijl Disney’s „Donald is niet in z’n eentje” de jeugd-attractie blijft in Studio. Een film over een uiterst actueel onder werp dus dat jammer genoeg tegen het einde door te veel sensaties vertroebeld wordt en ongeloofwaardig gaat worden, ook al zijn geen vertoonde gebeurtenissen op zich ondenkbaar. De gang van zaken kort daarop in de kerncentrale van Har risburg heeft dat bewezen. In „Skoop” wordt het thema dat als uitgangspunt heeft gegolden voor de producenten van de film, het slachtoffer genoemd van het goed verkoopbare jasje, waarin de bijna onzichtbaar gemaakte boodschap is ge stoken. Daar zit wel iets in en men kan zelfs spreken van een gemiste kans maar als een eerste harde confrontatie met de reële gevaren van een kerncentrale heeft „The China Syndrome” toch zijn bete kenis. 40 MOD. worden streerd Gierstraat 31 - Haarlem Tel 023-312460 meebrengt en als hierop niet in gegaan wordt dreigt hij de hele boel in de lucht te blazen. De leiding gaat in zoverre in op de eisen dat ze de televisieploeg toelaat in de controlekamer, maar Godell weet op het beslissende ogenblik in zijn nervositeit geen zinnig woord uit te brengen en in de verwarring dringt een militair commando binnen en schiet de „ontoerekenbare” em ployé neer. Ook dat wordt door de came raman vastgelegd maar dan is al door het tv.-station waarvoor Jane werkt, besloten geen paniek onder de kijkers te zaaien door deze sensationele en onthullende beelden. De uitzending wordt afgelast. die best aardig en soms zelfs heel spon taan uit de hoek kan komen, nu volledig „dood” spel te zien geeft, tenminste als zij de kans krijgt iets te doen bij de alles en allen in beslag nemende Herman van Veen. Kortom, de film gaat ten onder aan de solistische cabaretier die zich niet ontziet in ZIJN film (onder de titeling) zichzelf te introduceren met een opname via beelden van een ei-vol Carré van waaruit een donderend applaus weerklinkt als (buiten beeld) de enige man optreedt die een der gelijke reactie kan veroorzaken. Maar die waarschijnlijk vergeten is hoe, zij het op een meer sympathieke wijze, zijn collega’s Wim Sonneveld met „Willem Parel” en „Op de Hollandse Toer” en Toon Her mans met zijn „Moutarde Sonansee” de mist zijn ingegaan. Terwijl hijzelf onge twijfeld nog herinneringen moet hebben overgehouden aan zijn filmdebuut in een Belgisch-Nederlandse flop uit de zestiger jaren waarvan de titel mij ontschoten is. Behalve Luxor die van „Uit elkaar” met haar nachtje te redden roept Herman ver twijfeld uit: „Maar kunnen we niet eens meer als redelijke mensen met elkaar praten. Jullie zien in ons alleen maar pretpalen”. Een woordspeling die je eigenlijk van onze filosofische caberetier niet zou ver wachten. Evenmin als de opmerking tij dens de enige echte ruzie die de film laat zien tussen Herman en Monique: „Jij zit de hele dag maar op je luie gat”. Maar dat is detailkritiek op een film zonder enige structuur en met twee harkerig spelende hoofdfiguren van wie geen enkele emotie uitgaat. Dat Herman van Veen niet kan acteren in de klassieke opvatting van toneel- of filmspelen, is hem niet kwalijk te nemen. Maar hij hoéft niet te spelen, hij is zich zelf, in de film, werpen voorstanders van „Uit elkaar” dan tegen. Maar als dat zo is blijkt dit „zichzelf zijn” onvoldoende om een karakter, (in dit geval Herman van Veen) tot leven te brengen. En het ver klaart niet waarom Monique van de Ven Herman van Veen speelt in zijn film „Uit elkaar” de internationaal beroemde TV en theater-entertainer Vincent die zo in beslag genomen wordt door zijn werk dat zijn vrouw Linda (Monique van de Ven) zich van hem heeft laten scheiden. Wat tegelijk betekent dat Vincent niet meer het dagelijks contact heeft met zijn zoontje Erik die hij slechts eenmaal per week, op de vrije woensdagmiddag hele maal voor zichzelf heeft. In het begin van de film wordt zo’n vrije middag onder andere besteed aan een bezoek aan de dierentuin, waar Vincent enige diersoorten mimisch imiteert wat dadelijk al meer aan een geroutineerde theater-act doet denken dan aan de po ging van een vader om zijn zoontje te amuseren. Een andere keer neemt hij zoonlief mee naar het theater waar met het schakelbord vol licht en geluidsrege- laars wat geëxperimenteerd wordt en Eric op het toneel in de schijnwerpers een kinderbedje zingt. Als de jongen vervol- gens aan zijn vader vraagt iets voor hem te spelen, zoals hij iedere avond doet, weigert Vincent. Hij is niet in staat om voor zijn zoöntje op te treden, staat er in het programmablad. „Dit frustreert hem mateloos”. Zo’n uitdrukking is natuurlijk mateloos overdreven, vooral als je be denkt dat zoonlief natuurlijk allang zijn beroemde vader bijvoorbeeld op het tv.- scherm zal hebben gezien. Maar het past wel in het motto van de film dat luidt „Voor wie zich in een droom verwart”, wat ook de verklaring moet zijn van het soms op z’n minst genomen vreemde ge drag van Vincent. Zoals bijvoorbeeld zijn schielijk vertrek uit een Londense studio tijdens opnamen met een kinderkoortje of zijn hardnekkig zwijgen als hij door Gui do de Moor geïnterviewd wordt. Dat zwijgen of liever verzwijgen is type rend voor de film die weigert een duide lijk exposé van de situatie en van de Atag - Etna - Dordrecht - Sauter - Pelgrim i!r Paniek dreigt in The China Syndrome Jane Fonda en (rechts) Michael Douglas. die Amsterdam deze week te bieden heeft. Daar is allereerst de opmerkelijke Austra lische film „The last Wave” die zich zowel door zijn onderwerp als door zijn foutloze vormgeving onderscheidt van het gangba re bioscoopprodukt. De film speelt in Syd ney, hoofdpersoon is David Burton, een jong, gelukkig getrouwd advocaat die zich in de handelswet gespecialiseerd heeft. Maar we maken pas kennis met hem en zijn gezin nadat zich enige onheilspellen de dingen hebben voorgedaan die de sfeer van de film bepalen. Op een stralende dag in Sydney begint het bij een strakblauwe lucht te onweren, eerst een zwak gerommel, dan steeds lui der en tegelijk barst een tropische tegen- bui los die tenslotte gepaard gaat met hagel waarvan de stenen zo groot zijn dat ze ruiten vernielen en kinderen verwon den. Het zal de hele verdere film door blijven regenen en onweren, niet constant maar meestal tegen de avond na een zon nige dag en steeds zo hevig dat de straten blank komen te staan en het verkeer in de war raakt. Het is in die periode van som bere en dreigende weersomstandigheden dat David Burton (Richard Chamberlain) gevraagd wordt als verdediger op te tre den van een viertal Australiden, oor spronkelijke bewoners van het Australi sche continent, die betrokken zijn geweest bij een café-ruzie waarbij een dode geval len is. Burton kent een van de beklaagden, Chris Lee. Hij heeft hem namelijk enige dagen tevoren gezien in een droom, met in De Komsomolskaja Prawda schreef dat miss Fonda’s gangen waakzaam worden nagegaan door „het Pentagon, de CIA, de FBI. Zij vergelijken haar met Jeanne d’Arc en proberen haar bang te maken met het lot van die”, aldus de krant, die eraan toevoegt dat de boycot die de bazen in Hollywood tegen haar ingesteld heb ben”, door haar met een glimlach wordt ontvangen. „Samen met Angela Davis en Dean Read is Jane Fonda een symbool van het strijdende Amerika geworden”, besluit de Komsomolskaja Prawda. Dean Read, die in het Westen vrijwel niet bekend is, is een Amerikaanse popzanger die voorname lijk optreedt in de DDR en die in de Sowjet-Unie erg populair is. Jane Fonda’s meest recente films, over zijn hand een steen waarop een primitieve voorstelling geschilderd is. Burton die zich verdiept heeft in de boeiende historie van Australië’s oerbevolking met haar stammen, ritus en magische krachten, krijgt door het toevallig samengaan van zijn droom en het zwijgen der aangeklaag den hoewel die er met een lichte straf van af zouden komen, het vermoeden dat dit geen gewone moord is maar te maken heeft met tegenstellingen in een stam. Hoewel hij weet dat de in steden opgeno men en aangepaste inboorlingen geen stamverband meer kennen. Hij raakt steeds meer gefascineerd door het geval, vooral waar er zich vreemde,, drigende en ook angstaanjagende dingen rondom hem en zijn gezin plaatsvinden. Zijn vrouw verlaat tenminste met de kin deren de stad. De regen is nu veranderd in „zwarte regen”, door de luchtvervuiling zeggen sommigen, het levert niettemin een macaber schouwspel op. De afloop van deze ongewone intrige laat zich niet in een paar woorden vertellen, maar Burton krijgt gelijk. Het blijkt, dank zij de hulp van Chris Lee die daarmee zijn leven kan verspelen, dat er in het geheim nog wel degelijk stamverband onder de stedelijke Australiden bestaat en de tocht naar hun ondergrondse plaats van samenkomst le vert een hoogtepunt van spanning en sus pense. Een voortreffelijke en intelligente thril ler, deze film van Peter Weir die naar een eigen idee, door hem tot scenario ver werkt. Onlangs nog zagen we van deze daaruit voortvloeiende gebeurtenissen te geven. Die gebeurtenissen zijn zowel reële voorvallen als hallucinaties van een zwaar getourmenteerde Herman van Veen maar, zoals meer gebeurt in films, er wordt geen chronologische orde aange houden, verleden en heden vermengen zich, momenten van geluk met Monique van de Ven wisselen zich af met ruziescè- nes en, als de scheiding een feit is, met buien van melancholie en angstvisioenen. Daar tussendoor zingt Herman overvloe dig zijn liedjes van verlangen. Maar hij verzuimt daarbij de toeschouwer enige inzage te geven in de grote liefde die geweest is en in de oorzaken van de stran ding van dit eens zo gelukkige huwelijk. Want het door Monique aangevoerde ver wijt van verwaarloosd te worden omdat Herman zo opgaat in zijn werk is te zwak om zo’n droeve scheiding te rechtvaar digen. Dat er een derde in het spel zou zijn en dat zou dan in dit geval Marlous Fluitsma moeten zijn, daarover bereiken ons geen exacte gegevens. Eenmaal belt Herman haar midden in de nacht op vanuit zijn hotelkamer en vraagt haar te komen. Als zij hier maar al te snel gevolg aan geeft, en helemaal geprepareerd is op een nachtje met de beroemde zanger, blijkt deze al leen maar behoefte te hebben aan een goed gesprek. Als Marlous hierop enigs zins verbaasd reageert en alsnog probeert nog een dertigtal andere theaters in ons land de wereldpremière geeft, heeft ook Lido een soortgelijke primeur, ditmaal uit Amerika. „Het China syndroom”, heet die primeur een onbegrijpelijke titel die ech ter gedurende de film zijn verklaring krijgt: als gevolge van onregelmatigheden in een kerncentrale kan radioactief kern afval zich door de aarde branden en in China aan de oppervlakte komen. Die onregelmatigheden doen zich toe vallig net voor als een televisieploeg onder aanvoering van Jane Fonda opnamen maakt over het normaal functioneren van een kerncentrale. Er gaat tijdens het be zoek iets mis met het koelsysteem en hoe wel iedereen zijn angst en onrust tracht te verbergen is er een nerveuze stemming onder de employé’s die door de camera man - terwijl iedere vorm van filmen op dat ogenblik verboden is - op slinkse wijze toch vastgelegd wordt op de gevoelige band. Vooral bedrijfsleider Jack Godell (Jack Lemmon) heeft zijn bezorgdheid over de gevaarlijke situatie nauwelijks onder controle en is later bereid belastend fotomateriaal over scheurtjes in het koel systeem door hem in het geheim gemaakt, af te staan aan de tv.-ploeg voor een uitzending, waarvan Jane Fonda de pre sentatrice zal zijn. Maar voor het zover is, is Jack Godell persoonlijk in actie gekomen en heeft zijn superieuren op de gevaren gewezen en stopzetting van de centrale geëist. Als dezen daar niet op in willen gaan, weet Godell zich in te sluiten in de controleka mer, van waaruit hij aan de leiding zijn eisen stelt. Een ervan is een live-uitzen- ding vanuit de controlekamer om het pu bliek volledig op de hoogte te brengen van de voortdurend dreigende gevaren die een functionerende kerncentrale met zich Enfin, de verwikkelingen liggen nu voor het oprapen: langzame toenadering tus sen het zo verschillende tweetal, maar ook slaande ruzies vooral als er goud gevon den wordt en de buit verdeeld moet wor den. Het is niet zo origineel allemaal en Jack Nicholson leeft zich nogal uit in overdreven spel, maar er zijn genoeg vro lijke momenten om de film in leven te houden. En Mary Steenburgen die hier debuteert, lijkt me een aanwinst voor de galerij van jonge Amerikaanse film sterren. In The Movies 2 die eigenlijk tot het circuit van Filmhuizen gerekend moet worden, wordt nog eens een meesterwerk van de grote Japanse regisseur Akira Ku rosawa in reprise gebracht, het in '54 gemaakte „Zeven Samurai”. De film speelt zich af in de zestiende eeuw toen het land onveilig gemaakt werd door rover bendes. Een dorp dat vele malen het slachtoffer van de bandieten is geworden, roept de hulp in van enige Samurai die het dorp gevechtsklaar maken en bij de ver wachte aanval de bende uitroeien. (ADVERTENTIE) De films „Uit elkaar” en „The Chi na Syndrome” zijn ook te zien in Amsterdam. De film van, met en door Herman van Veen gaat zowel in Cinerama als in het nieuwe, van het voormalige Hirschgebouw afgesplit ste theater Alfa I. „The China Syn drome” draait in Calypso en in Saskia. Herman van Veen wordt geïnterviewd door Guido de Moor en gefotografeerd door Marjon Brandsma in Uit Elkaar MOSKOU (UPI). Het Moskouse dagblad Komsomolskaja Prawda prees de Amerikaanse filmactrice Jane Fonda deze week als een „symbool van het strijdlustige Amerika”. Het blad vergeleek haar met de vijftiende-eeuwse Franse helding Jeanne d’Arc en met de zwarte ijveraarster voor de burger rechten Angela Davis. de terugkeer van een invalide Vietnam- veteraan en een ongeluk in een kerncen trale, zijn Oscarwinnaars. I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15