Industrielanden moeten groeien Li Golf van ontslagen auto-industrie VS Borssele: 5 ton voor oplossing storing achtergrond! Zuiniger rijden China wil zone voor vrijhandel TNO onderzoekt Universiteit investeert om te besparen Huisartsen gecontroleerd China verwacht weer record bij graanoogst Nieuwe fabrieken Shell-Moerdijk ABN breidt uit in buitenland verwarming door zonne-energie F*.: ■1 hmm 27 23 ECONOMIE 19 7 9 VRIJDAG AUGUSTUS 1 7 F 1 ■I (Van onze redactie economie) WASHINGTON. De Wereldbank acht het mogelijk dat het aantal mensen in de wereld dat in absolute armoede leeft kan afnemen van de huidige 800 miljoen tot 600 a 470 miljoen. De staf van de Wereldbank heeft een economisch model voor de wereld opgesteld volgens welk het herstel van de economische groei in de industrielanden van doorslaggevend belang is voor 'de vermindering van het aantal armen in de Derde Wereld. 1 Sterke verhoging I Wereldbank voorziet omzet bij DSM afnemende armoede (Van onze redactie buitenland) SJK I (Van onze redactie economie) te 'oor) In dit World Development Report - 1979 wordt er op gewezen dat als de economi- sche groei in het Westen zich genoeg her- stelt van de terugslag van de jaren zeven- tig de uitvoer van de ontwikkelingslanden aanzienlijk kan toenemen. Het economische model van de Wereld- bank is gevoed met drie scenario’s. Het 1 meest optimistische gaat ervan uit dat het - bruto nationaal produkt van de indu- strielanden in de jaren tachtig gemiddeld met 4,9 procent zal toenemen. De wereld handel neemt dan met 7,3 procent per jaar toe en de uitvoer van de ontwikkelingslan den met 7,6 procent per jaar. De energie- - prijzen zullen reëel met twee procent per jaar stijgen. Het aantal absolute armen in de wereld zal dan in het jaar 2000 zijn verminderd tot 470 miljoen. Een toeneming van het aantal allerarm ste mensen tot 710 miljoen valt te ver wachten indien de economische groei in de industrielanden slechts 3,5 procent per jaar gaat bedragen. De wereldhandel neemt dan met 5 procent per jaar toe en de uitvoer van de ontwikkelingslanden met 5,2 procent. Het basisscenario gaat er van uit dat de economische groei in de rijke landen 4,2 procent per jaar zal bedragen. De wereld handel neemt dan met zes procent per jaar toe en de uitvoer van de Derde We reld met 6,5 procent. In het jaar 2000 zal de wereld dan 600 miljoen mensen tellen die in absolute armoede leven. Aan het nut van internationale kapitaal verkeer bij de economische ontwikkeling van de arme landen is in de jaren zeventig veel twijfel gerezen. De schuld op middel lange en lange termijn van de armste landen (met een inkomen per hoofd van de bevolking van minder dan 300 dollar) en de ontwikkelingslanden die iets beter af zijn (met een gemiddeld inkomen van 1140 dollar per hoofd in 1977) is toegeno men van 68 miljard dollar in 1970 tot 258 miljard dollar in 1977. Die toeneming was echter voor een be langrijk deel het gevolg van de inflatie. Als de waardevermindering van de dollar buiten beschouwing wordt gelaten blijkt dat de schulden van de ontwikkelingslan den in de periode 1969-1973 zijn verdub beld terwijl van 1973 tot en met 1977 deze schuld met gemiddeld 21 procent per jaar is toegenomen. Verder is het tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans van de ont wikkelingslanden in 1976 en 1977 af geno men terwijl de landen die de meeste schul den hebben op goede economische voor uitzichten en een redelijk economisch be stuur kunnen bogen. Op middellange ter mijn voorziet de Wereldbank dan ook geen algemene problemen bij de aflossing van de buitenlandse schulden van de ont wikkelingslanden. Wel kunnen zich moeilijkheden voor doen bij afzonderlijke landen, zoals in de afgelopen jaren het geval was met Peru, Turkije en Zaïre. Dat is te wijten aan externe factoren, zoals een onvoorziene vermindering van de opbrengst van de uitvoer en een aanzienlijke verhoging van de rekening voor ingevoerde olie, of aan binnenlandse problemen, zoals een falend economisch beleid. De ontwikkelingslanden komen in de komende twintig jaar te staan voor een gigantische taak: het scheppen van werk gelegenheid voor de beroepsbevolking die met ruim 500 miljoen mensen zal toene men. deskundigen twijfelen aan het effect van industrialisatie om het dringende pro bleem van de werkloosheid in de Derde Wereld op te lossen. Ondanks de industri alisatie in het verleden werkt het overgro te deel van de bevolking in de Derde Wereld op het platteland. Hun werk wordt gekenmerkt door een veel lagere produk- tieviteit dan het werk in de fabriek. Deze ontwikkeling kan echter niet wor- dep toegeschreven aan een te trage groei van de industriële sector. Een vergelijking met de industriële revolutie in het Westen toont aan dat de beroepsbevolking in de Derde Wereld toeneemt in een tempo waar zelfs een snelle industrialisatie niet tegen op kan werken. De Wereldbank acht het daarom noodzakelijk dat ook de groei van de agrarische sector en het doelmatig gebruik van arbeiders op het platteland worden bevorderd. De landbouwsector zal het meeste werk gelegenheid blijven bieden in de Derde Wereld, zo meent men. Een herverdeling van het land, landbouwkrediet op grote schaal en supplementaire diensten voor de landbouw zijn geboden. De ervaring in verscheidene landen is dat steun voor de kleine boeren een opmerkelijke toene ming van het aantal arbeidsplaatsen tot gevolg had. Onlangs werd een Parijse dokter ontboden, die er wat dat betreft uit sprong: omdat hij Portugees sprak, De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij lijdt anderhalf mil joen gulden verlies als de kerncen trale Borssele 10 dagen stilligt. Mocht het verhelpen van het man kement langer duren en daar zag het tot dusver naar uit dan wordt dit verlies per dag anderhal ve ton groter. De PZEM heeft er een derde van het verlies van 10 dagen produktie, dus een half mil joen, voor over om een oplossing te krijgen voor eenzelfde storing die het bedrijf dit jaar al twee keer lam legde. heeft mij geleerd dat er in zulke geval len altijd fouten in een systeem blijken te zijn ingebouwd”. Na een bezoek aan het turbinege- bouw, waar een kijkje werd genomen tussen de wirwar van pijpen, conclu deerde Glas dat er sprake is van een verkeerde constructie en dat ook het gebruiken van twee sterk verschillen de materiaalsoorten een rol speelt. procent van de kerncentrale Borssele bijzonder gunstig was (een der beste ter wereld zelfs). Door deze goede re sultaten is aanzienlijke winst gemaakt, die voor een deel werd gereserveerd. Nu moeten de reserves worden aange sproken en vandaar het uitloven van een half miljoen voor „de oplossing”. GRONINGEN (ANP) De Rijksuniver siteit Groningen gaat ruim een half mil joen gulden investeren om negen energie- besparingsprojecten uit te voeren. In het kader van de Beschikking geldelijke steun beperking energiegebruik gebou wen heeft het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening de uni versiteit een bedrag van ruim 190.000 gul den aan subsidie verleend. Het kostbaarste project is een warmte- terugwinningsinstallatie bij het Centraal Dierenlaboratorium. Die installatie levert een berekende jaarlijkse besparing van 150.000 m3 gas op. Verder zal met behulp van een compu ter het energiegebruik binnen de hoog bouw wiskunde, natuurkunde en sterren kunde verder geoptimaliseerd worden. Met de regelapparatuur kan jaarlijks 100.000 m3 gas en 80.000 kwh elektriciteit bespaard worden. AMSTERDAM (ANP). De ABN gaat I haar buitenlandse vestigingen verder‘uit- breiden. Op stapel staan een vestiging in Foekoeka, Japan, die in november 1979 moet gaan draaien en een kantoor in Madrid, dat in maart 1980 open gaat en - waarvoor de goedkeuring van de Spaanse regering al binnen is. Verder zal de Albank Alsaudi Alhollan- di, waarvan 40 percent in handen is van de 4 ABN en de rest in Saoedische handen, twee nieuwe vestigingen openen waarvan een in Joebail in september operationeel wordt en de ander in Mekka op de langere termijn gepland is, zo heeft een woord- voerdster van de bank meegedeeld. Een plattelandsdokter, die niet zo’n verontschuldiging kon aanvoeren en na een waarschuwing van het zieken fonds in zijn „fouten” volhardde, werd geschrapt. Na een praktijk van 35 jaar heeft hij zo op 68-jarige leeftijd de helft van zijn klanten moeten laten gaan. De vraag is alleen, zo zegt het satiri sche weekblad Le Canard Enchainé, of ook de artsen die te weinig rust en medicijnen voorschrijven, niet uitein delijk de helft van hun klanten zien vertrekken. Naar het kerkhof.... Er werd een nettoverlies voor inflatie correctie geleden van 35.6 mln. tegen over een winst in de eerste helft van 1978 van 30.8 mln, aldus een mededeling van de maatschappij. De afzethoeveelheden stegen ten opzichte van de overeenkomsti ge periode van 1978 met ongeveer 10 pro cent, de prijzen gemiddeld met ongeveer 6 procent Het bedrijfsresultaat bleef nage noeg gelijk. Ondanks aanzienlijke stijgingen van de prijzen van grondstoffen kon de marge tussen verkoopprijzen van eindprodukten en de aankoopprijzen van grondstoffen worden vergroot. Dit wordt door DSM als een positieve ontwikkeling gezien. Het voordeel is echter teniet gedaan door vooral een stijging van aanloopkosten en afschrijvingen door de ingebruikneming van enkele grote nieuwe produktie-instal- De toestand kan nog erger worden. In de eerste tien dagen van augustus werden in vergelijking met de overeenkomstige periode van vorig jaar achttien procent minder personen- en vrachtauto’s ver kocht. De vermindering van de verkopen van Chrysler was zelfs 38 procent. In het lopende jaar tot 11 augustus heeft GM 5,7 procent minder verkocht, Ford zeventien procent minder en Chrysler evenals Ame rican Motors negentien procent minder. In de toeleverende industrie worden de gevolgen van de slechte automobielverko- pen zichtbaar. US Steel heeft bij haar staalfabriek in Gary (Indiana) en in Chi cago tweeduizend werknemers ontslagen. Bethlehem Steel heeft in Sparrows Point (Maryland) 175 arbeiders ontslagen. An dere staalfabrikanten koesteren eveneens plannen om arbeiders te ontslaan. Bij de fabrikanten van banden gaat het ook al slecht. Goodyear en Firestone wil len hun fabrieken in Los Angeles sluiten. Het aantal arbeidsplaatsen bij Goodyear wordt in dat geval met 1225 verminderd. Bij Firestone zullen 575 arbeidsplaatsen verloren gaan. PEKING (Reuter) In een artikel in het Pekingse Volksdagblad wordt de Chinese graanoogst voor dit jaar geraamd op 325 miljoen ton, ruim twintig miljoen ton meer dan de oogst van vorig jaar. In kringen van buitenlandse deskundigen wordt deze raming echter veel te optimis tisch geacht. De buitenlandse deskundigen rekenen op een toeneming van de oogst met vijf a zeven miljoen ton. Een nauwkeuriger ra ming kan pas worden verstrekt als de mais- en de late rijstoogst achter de rug zijn. De oogst van wintertarwe is overvloedig geweest en dit heeft de ver mindering van de vroege rijstoogst ge compenseerd, zo vermoeden de deskundi gen. In het Volksdagblad valt verder te lezen dat als de toeneming van de graan- produktie blijft beantwoorden aan de doelstelling een graanoogst van 400 mil joen ton graan in 1985 niet uitgesloten is. ROTTERDAM. (ANP) Shell Neder land Chemie in Moerdijk heeft nieuwe fabrieken in gebruik gesteld voor de pro duktie van propeenoxyde en styreenmo- nomeer. Dat heeft Shell gisteren bekend gemaakt. Daarmee is volgens Shell de tweede bouwfase afgerond. Er was een investe ring van 850 miljoen gulden mee gemoeid. De tweede fase omvat ook de bouw van een naaldcokesfabriek. De produktie van de nieuwe installaties (125.000 ton propeenoxyde en 330.000 ton styreen per jaar) is zowel bestemd voor verdere verwerking door Shell zelf, als voor de verkoop. Styreen is een grondstof voor verpakkingsmateriaal en isolatie- matten in de bouw. Propeenoxyde wordt toegepast in de auto- en meubelindustrie. Er wordt polyurethaanschuim van ge maakt, dat eveneens dient als isolatiema teriaal. Naar de mening van Glas kan er sprake zijn van het verschijnsel dat de twee verschillende soorten staal (met certificaat) die hier worden gebezigd elkaar niet „verdragen”. De balgen be staan uit zogenaamd austenitisch staal (zeer hoogwaardig materiaal, in vak termen als 18-8 aangeduid), de pijpen uit laagwaardig staal (materiaal, aan geduid als HP 2). Op 8 augustus werd Borssele voor de derde maal voor eenzelfde mankement stilgelegd. Zowel ongeveer zes jaar gele den als in april van dit jaar was een scheur in een zogenaamde balg daar toe de aanleiding. Een balg is een stuk staal in de stoomleidingen, dat dient om het breken van die pijpen te voor komen. De bewuste pijpen leiden de stoom uit de hogedrukturbine via warmtewisselaars naar de lage druk- turbine. TH DETROIT (DPA) In de Amerikaanse automobielindustrie dofet zich een golf van ontslagen voor die ook de toeleverende industrie bedreigt. Bij de grote automobielfabrikanten, Ford, General Motors en Chrysler, zijn tot dusver 54.000 mensen ontslagen. Bij Chrysler waren dat er 23.800 en nog eens ■vijfduizend arbeiders staan op de nominatie voor ontslag. PARIJS. In Frankrijk worden huisartsen door het ziekenfonds met behulp van een computer ge controleerd of zij niet al te gemak kelijk ziekteverlof voorschrijven aan patiënten. (Van onze redactie economie) HEERLEN. Het chemieconcern DSM heeft in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1978 de geconsolideerde omzet zien stijgen met 16 procent van 5332,2 mln tot 6200,7 mln. laties, die in het eerste halfjaar maar een bescheiden bijdrage aan de produktie konden leveren. In dit verband kunnen worden genoemd de nieuwe naftakraker in Zuid-Limburg met een capaciteit van 450.000 ton etheen per jaar en enkele grote kunstmestfabrieken in Amerika. Een stijging van de interestlasten hield vooral verband met het gereedkomen van de genoemde produktie-eenheden. De post belastingen steeg door hogere resul taten van enkele concernondememingen en door een lagere compensatie bij ver liesgevende onderdelen van de groep. Het is in hoge mate onzeker hoelang de al gemelde ontwikkeling van vraag en aan bod op een aantal chemische gebieden die met name in het tweede kwartaal beter was dan aanvankelijk werd ver wacht zal voortduren. De investeringen van DSM namen in de eerste helft van dit jaar af van 432 mln. tot 282 mln. Eind juni had het concern 32.000 mensen in dienst tegenover 31.900 een jaar daarvoor. Hiervan bevonden zich 22.800 in Nederland (vorig jaar 23.300). Dit heeft bedrijfsleider ir. U. H. Ban ga van de kerncentrale gezegd in een gesprek met reactorbouwer-lasdes- kundige B. Glas, die op deze uitdaging- in wil gaan. Bij een bezoek aan de centrale heeft hij gezegd de PZEM de oplossing aan de hand te kunnen doen. Glas stelde ter plaatse vele fouten te hebben gezien en adviseerde ook de reparatie niet op de gebezigde manier te doen. Dit werk verdraagt echter geen uitstel. Bij monde van directielid ir. A Tiktak en ir. Banga toonde de PZEM zich geïnteresseerd in het schriftelijk advies dat Glas binnenkort zal geven. Het uitgangspunt van Glas is dat een constructie bij welk systeem dan ook en in dit geval een stoomleiding die voortdurend mankementen geeft (veel al de oorzaak van de stillegging van kerncentrales overal ter wereld de laatste tijd) bepaalde „zwakke plek ken” moet vertonen. Naar zijn mening kan het vervangen van een onderdeel of het repareren van een breuk dan wel het vervangen van een stoomleiding nooit de oplossing zijn, die een einde aan het probleem maakt. „Ervaring Reactorbouwer-lasdeskundige Glas is eerder enkele malen in het nieuws gekomen door zijn plannen voor de bouw van andersoortige kerncentra les, die naar zijn menig veiliger zijn dan de huidige. Hij heeft van die plan nen melding gemaakt bij de regering, die echter de ideeën van Glas van de hand heeft gewezen. Ook behoorde Glas tot degenen die in 1976 en 1978 de regering waarschuwden voor ongeval len in kerncentrales zoals dit jaar in Harrisburg (VS). Bauke Glas, die internationale er kenningen als reactorbouwer en las- deskundige bezit, werkte geruime tijd met zijn bedrijf Pijpwerken als onder aannemer van de RDM, Rotterdam. Hij stond aan het hoofd van een groep gespecialiseerde vakmensen, met wie hij de bouw van een twaalftal reactor vaten, waaronder dat voor „Borssele” heeft verzorgd. Overnamepogingen van RDM-zijde gaven onenigheid, waardoor Glas het werken onmogelijk werd gemaakt en hij zijn bedrijf moest liquideren. DELFT (ANP). TNO zal binnenkort een nieuwe experimenteerruimte in ge bruik nemen, waarin de werking van ver schillende systemen voor zonne-energie in meerdere woningtypen gelijktijdig bestu deerd kan worden. Dit heeft TNO, de organisatie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek, meegedeeld. Het onderzoek maakt deel uit van een internationaal programma, waar ook Bel gië, Frankrijk, Denemarken, West-Duits- land, Engeland, Ierland en Italië aan mee doen. In het nieuwe laboratorium zijn twee volledige zonne-energiesystemen voor ruimteverwarming gerealiseerd, compleet met collectoren, opslagtanks, leidingen en controle-apparatuur. Een koelcircuit kan de warmtebehoefte van de verschillende woningen simuleren, waarbij de invloed van de bewoners en de thermische eigenschappen van het huis gevarieerd kunnen worden. Inmiddels is aan De Schelde op dracht gegeven een geheel nieuw leidingensysteem te maken en in te bouwen. Dan gaat het om pijpen van roestvrij staal, die beter bestand zijn tegen de corrosie, nu optredend in de huidige pijpen door de inwerking van de waterdeeltjes uit de stoom. De PZEM-leiding betreurt het dat dit jaar de zes weken „buiten bedrijf”, die jaarlijks is geraamd nogal wordt overschreden. Dat geeft verlies, terwijl tot dusver de bedrijfstijd van ruim 80 HONG KONG (Reuter). De centrale overheid van China is in principe akkoord gegaan met het voorstel voor een vrijhan delszone in het grensgebied met Hong Kong. Een woordvoerder van de commu nistische partij in de grensplaats Shenzen heeft dit meegedeeld aan het dagblad Wen Wei Po. Het plan om in de provincie Guangdong in de omgeving van Shekou een indu strieterrein van één vierkante kilometer te bestemmen voor fabrikanten uit Hong kong en de rest van het buitenland, die machines, apparatuur en grondstoffen mogen invoeren en eindprodukten kun nen uitvoeren zonder invoer- of uitvoer- heffing te betalen, moet nog worden goed gekeurd door de provincie Guangdong. De bedrijven zijn wel vennootschaps- en onroerendgoedbelasting verschuldigd. Ook octrooirechten moeten worden betaald. De woordvoerder deelde mee dat men met het werk aan een nieuwe pijpleiding van het waterreservoir in Shih-Li naar het industrieterrein al is begonnen. Verder wordt een snelweg aangelegd die Nantou met het industrieterrein zal verbinden. Er komt een elektrische centrale te staan en er komen kaden voor de beoogde veer dienst tussen Hong Kong en Shekou. had hij naar verhouding veel gastar beiders onder zijn patiënten, die nu eenmaal vaker arbeidsongevallen krijgen. In Milford, in de Amerikaanse staat Michigan, verscheen gisteren Robert McGill met een ietwat merkwaardig zelfgemaakt voertuig aan de start bij een wedstrijd met een intussen vertrouwd thema: de energieschaarste en wat we ertegen kunnen doen. McGill’s vehikel wordt aangedreven door spierkracht. Als de bestuurder erg moe is, kan hij zich ook laten voortbewegen. Op het voertuig zit namelijk ook een brandstoftank. -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23