Pitcher Jan Berkhout: Rondes Badhoevedorp en Waarderpolder sterk bezet Ron Snijders weer succesvol Okker zet Vilas opzij DSS sluit seizoen af met overwinning HOUT- en BOUWMATERIALEN grote sortering STENEN HANDGEVORMDE STENEN streeksport] EN STEENSTRIPPEN AZ verkoopt Peter Ressel tegen concurrerende prijzen en uit voorraad leverbaar Hockeytoernooi bij Strawberries 4 „Rooswijk heeft te verkrampt gespeeld „In betaald voetbal worden spelers overgewaardeerd” EXCELSIOR-TRAINER THIJS LIBREGTS: 99 27 SPORT 19 7 9 VRIJDAG AUGUSTUS 1 7 MMH ..W -IfcWnW. HARMENJANSWEG 19 - HAARLEM tel. 023-310612-310214 - s KEUR b-v 3-0 verrassen. us J M I V (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Sinds mensenhe- genis rommelt Excelsior, in de scha duw van de grote Rotterdamse voet- balbroers Feyenoord en Sparta, met wisselend succes in de marge van be- taald-voetballand. De club uit Kralin- gen onderhoudt al jaren een pendel dienst tussen de eerste en eredivisie, een nijpend tekort aan financiële mid delen ten spijt. Het bestuurscollege van Excelsior vond en vindt met zijn herhaaldelijke smeekbedes om ge- meentepsubsidie nauwelijks ingang bij de Maasstedelijke sportwethouder, zodat op Woudenstein, ook in de tijd dat de hoogconjunctuur het betaalde voetbal nog in zijn greep had, noodged wongen moest worden gekozen voor een beleid dat voornamelijk was geënt op kleinschaligheid. sn), am 2nd Jen sen Jas nJ Voor dat toernooi zijn zeven tweede- klassedamesteams en zes eerste-klassehe- renteams uitgenodigd. De damesteams zijn: Alliance-Heemstede, Apeldoornse MHC, Breda, HBS-Bloemendaal, HIC- Amstelveen, Randwljck-Amstelveen, Wa- geningen. De herenteams: Apeldoornse MHC, Delftse Studenten, HIC-Amstel- veen, Hurley-Amstelveen, Pinoke-Amstel- veen, Quick Stick-Heerenveen. Een aantal van deze herenteams maakt zijn debuut in de eerste klasse. Beide Strawberriesteams kennen een paar nieu we gezichten. Edmond Slijper (ex-Hurley) is trainer-coach bij de dames geworden, terwijl Wouter van den Bosch, die vorig jaar Bloemendaal trainde, tot trainer van de heren is benoemd. Over het dames team zegt Strawberries-voorzitter Mark Hagenzieker: „Vier meisjes zijn naar het eerste damesteam doorgestroomd. We ho pen dat het rendement van onze sterke meisjes dit seizoen eens tot uitdrukking kan komen”. Het herenteam trok twee spelers van buiten aan: Frans Rein Jurrema van Pino- ke en Maarten van de Burg van Eechtrop. De Beverwijkse rennersclub Kenne- merland hield op het parcours van het sportpark Adrichem voor verschillende categorieën zomeravondritten en daarvan waren de uitslagen: amateurs en junioren: 1 G. Steeman, 2 Mannaart (DTS). Liefheb bers en veteranen: 1 L. de Vet, 2 G. Al- brink, 3 S. Berben. Nieuwelingen: 1 A. Kooiman, 2 F. Groot. Aspiranten: 1 M. Verreij. Bij de jeugdklassers zegevierden Richard Dekker (A), Leo Bui'gering (B) en Danny Klardie (C). Trainer Georg Kessler heeft Ressel no dig, omdat Kurt Welzl door een kuitbeen- breuk is uitgeschakeld. Ook Jan Peters zal zaterdagavond tegen PSV niet van de partij zijn. Hij is nog niet hersteld van zijn blessure, maar behoort al wel tot de wis selspelers. (Van onze hockeymedewerker) VELSEN. Ter voorbereiding op het nieuwe hockeyseizoen houdt de vereni ging Strawberries morgen en zondag een toernooi. Volkomen onverwacht zijn deze degra datiewedstrijden op Frans Bakker, Roos- wijks aanvoerder en tweedehonkman, die alle competitiewedstrijden (28 in getal) van dit seizoen heeft meegespeeld, niet overgekomen. Frans Bakker: „Met het huidige spelerspotentieel zal Rooswijk in de eerste klasse nooit verder reiken dan een plaats bij de laatste vier”. Wel is Bakker er van overtuigd dat er meer had ingezeten dan de uiteindelijke zevende plaats. „Als Rooswijk regelmati ger in de sterkste opstelling had kunnen spelen en als iedereen zich dan voor 100% (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Het bestuur van AZ’67 heeft Peter Ressel „verkocht” aan de profclub Chicago Stings, waarvoor hij momenteel speelt. Ressel had nog een contract van één seizoen met AZ. Na de play-offs in de Amerikaanse competitie keert Ressel terug naar Nederland, om vermoedelijk tot februari op huurbasis bij AZ te gaan voetballen. (Van onze honkbalmedewerker) VELSEN-NOORD. Voor het keur korps van honkbalvereniging Rooswijk breekt morgen (Zaterdag) het weekeinde van de waarheid aan. De Velsenaren, die het seizoen in de eerste klasse A slechts dankzij een krachtige eindsprint als voorlaatste beëindigden, zullen twee maal hun krachten moeten meten met het Bredase Alro/Jeka, de ploeg die zevende werd in de eindrangschikking van 1B. Allereerst reizen de Brabanders, die in Rudy Dom (ex-Sparta) hun voornaamste heuveltroef hebben, morgen naar sport park „Rooswijk” toe, waarna zondag de return plaats vindt in Breda. Een dubbel, voor de goede orde, waarin het eerste- klasserschap - een status waarop Roos wijk pas twee seizoenen kan bogen - op het spel staat. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De jonge Zwanenbur ger Ron Snijders doet het als debutant heel knap in de open koersen voor amateurs. In de ronde van Ouderkerk aan de IJssel bracht hij het tot zijn vierde overwinning. Samen met Krijn St. Nicolaas uit Dordrecht was hij halfkoers uit het peloton ontsnapt. OPENINGSTIJDEN: ma t/m vr 7-17 uur zaterdags 8-12 uur toonde Haarlemmer Gé Fennis zich de snelste. Hij regelde de massale eind sprint van een compact peloton in zijn voordeel. Alle ontsnappingen waren op niets uitgelopen. Met een tweede plaats maakte Jan v.d. Horst het Haarlemse succes compleet. In de Waarderpolder wordt zondag morgen reeds om tien uur door Excelsi or begonnen met een koers voor nieu welingen over veertig kilometer en daarvoor hebben zich 88 renners aan gemeld. De veteranen (80 man) starten om kwart over elf en de junioren (76 man) om kwart voor één. Zij rijden respectievelijk veertig en zestig kilome ter. In alle drie de catagorieën zijn vrijwel alle plaatselijke en streekfavo- r ie ten van de partij. tweede geplaatste John Mcenroe versloeg de Tsjech Jan Kodes met 7-5, 6-3. De als eerste geplaatste Martina Navra tilova heeft zich ook in de tweede ronde aan ten grondslag liggen.Vermoedelijk worden steeds de verkeerde spelers aangetrokken, die dan bovendien nog worden overbetaald. Want dan zie je in het betaalde voetbal over de hele linie. De spelers worden overgewaardeerd. Je hoeft nog niet eens vanuit een poli tieke richting te praten om dat te onder kennen. Kijk, in Duitsland en Engeland zijn ze, als het op betalen aankomt, ook lang niet mals. Maar die kerels voeren daar wel een show op. Maar hier zie je nog vaak dat een speler in het veld alleen maar zijn mouwen staat op te stropen. (Van onze softbalmedewerker) van het 100.000 dollartoernooi van Rich mond gemakkelijk gehandhaafd. Nadat zij in de openingsronde met tweemaal 6-0 had gewonnen, stond zij tegen de Britse Sue Barker slechts twee games af: 6-2, 6-0. Het weer in de Amerikaanse staat Ver mont is zo slecht, dat de organisatoren van het 75.000 dollartoernooi van Stowe hebben moeten uitwijken naar een in door-complex. Jimmy Connors versloeg in de zaal zijn landgenoot Steve Docherty met 6-4, 6-3. TORONTO (ANP). Tijdens de open Canadese tenniskampioenschappen, waar Tom Okker traditiegetrouw goed voor de dag komt, heeft de Nederlander voor een verrassing gezorgd door de als vijfde geplaatste Guillermo Vilas uit te schakelen. Okker versloeg de Argentijn in de tweede ronde met 6-3, 7-5. De toppers handhaafden zich voor het overige wel. Björn Borg bereikte de derde ronde door een overwinning met 6-0. 6-3 op de Colombiaan Ivan Molina en de als DSS 1-1-1-O-O-l-x 4 Jocé Kuvper 2-1-0-1. Storks 0-0-0-0-0-0-0 0 In eke Kort 0-2-54. had ingezet, had ook Rooswijk ergens in de twintig punten kunnen scoren. Maar door persoonlijke belangen (studie, gezin, werk) van diverse spelers is dat er lang niet altijd van gekomen”. Opvallend is daarnaast dat de meeste spelers in de afgelopen competitie bene den het niveau van het seizoen 1978 heb ben gepresteerd. Recht evenredig daar aan zijn ook de behaalde resultaten min der gebleken dan in het debuutjaar. Jan Berkhout, met Frank in den Bosch de pitchersstaf vormend voor de duels met Jeka, brengt het als volgt onder woorden: „We hebben minder volwassen gespeeld dan vorig seizoen. Te vaak en te snel hebben spelers blinde emoties afgerea geerd. Gevolg daarvan was een bepaalde druk; een angst, waardoor Rooswijk ver krampt en ongecoördineerd heeft gehonk bald”. De werpersstaf van Rooswijk is trou wens dit seizoen ook vrij kwetsbaar en te smal gebleken. Lange tijd was Rooswijk wat dat betreft volledig afhankelijk van de kwaliteiten van Jan Berkhout. Berk hout daarover: „Bert Boekling heeft te weinig kunnen trainen. Hetzelfde geldt eigenlijk voor Frank in den Bosch, die daardoor veel te laat los kwam. Maar aan het slot van de competitie heeft hij een paar vitale wedstrijden voor Rooswijk gewonnen”. Als over de komende, voor Rooswijk zo belangrijke wedstrijden tegen Jeka ge- -60, rco W ran !ert lert ran 3en Jan ei- Ge- -06 (09- (17- !5X !2), !8X !0). !8), 0). ler nd, rs), -59, ran 17), 22- de- ans 21- 28- 04- VX illy ans IX sy »n as >el- C). 0), l-l I en 6), ns- 4), 1), FC X rs- zer (TV 3). ar- •s), rd ;e), ski In een koers voor trimmers was Ri- nus Noordermeer sneller dan Wijte Haayer en Jan Kassing. De twee demarranten brachten het tot bijna een halve minuut voorsprong en moesten in de laatste ronde veel van hun winst prijsgeven, omdat zij de eer van het aantrekken van de eindsprint aan elkaar over lieten. Tenslotte ging St Nicolaas als eerste aan en op de streep werd hij met een wieltje door de gelanceerde Snijders geklopt. De ook al uit het peloton ontsnapte Bataaf-man Ko Zomer kwam vijf seconden later als derde door de finish. Op het parcours aan de Spekkelaan in Lisse liet de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek een zomeravondrit verrijden en daarin was Cok Koolloos de rapste. In de laatste ronde was hij met een felle demarrage uit het peloton ontsnapt en bleef met twintig meter voorsprong aan de winnende hand. De uitslag: C. Koolloos, de 44 km. in 1.05,18; 2. R. van Trigt, 3. Sj. v.d. Meer, 4. R. Onos, 5. A. v.d. Burg. Nieuwelingen: 1. F. de Lincel, 2. W. Gerritsen, 3. D. van Reek. De jonge Ragmar Martens zegevier de in een rit voor de donderdag- avondcompetitie van de HSV de Kam pioen in Spaarnwoude. Samen met Marcel Philips was hij in de slotfase uit het peloton ontsnapt In het beslissende sprintje was Martens duidelijk de rap ste. De uitslag: 1. R. Martens, 2. M. Philips, 3. G. Blom, 4. P. Hoogland, 5. H. v.d. Putte. Bij de aspiranten won Rob Hoogeboom en bij de jeugd zegevier den Johan Bijvoet (A), John Bouman (B) en Iloy Fennis (C). Peter Pieters uit Zwanenburg bracht het in de ronde van Ugchelen weer eens tot een overwinning bij de junioren. Samen met Van der Horst uit Almelo en Van de Bor uit ’t Harde, die hij in de sprint baas bleef, had Pieters een halve minuut voorsprong gepakt. Voor de tiende achtereenvolgende keer organiseerden de HSC de Bataaf en de VW Amsterdam gisteravond op het Kinheimparcours in Zwanenburg een koers voor veteranen en daarin De liefhebbers van de wielersport in de regio kunnen het komende weekend ruimschoots aan hun trekken komen, want zaterdag organiseert de HSC de Bataaf zijn traditionele ronde van Bad hoevedorp en zondag houdt de HRC Excelsior op het Haarlemse Indu- strieparcours voor de vijfde keer een ronde van de Waarderpolder. ïr Jan Berkhout: „Er is minder volwassen ge speeld dan het afgelopen seizoen". sproken wordt, toont Frans Bakker zich gematigd optimistisch. De Rooswijk-aan- voerder: „Ik verwacht dat we de thuis wedstrijd wel in winst omzetten, maar zondag zullen we het erg moeilijk gaan krijgen. Natuurlijk zullen we knokken voor vier punten, maar een derde wed strijd acht ik zeker niet uitgesloten”. Mocht Rooswijk degraderen, dan ligt het volgens Bakker en Berkhout in de lijn der verwachting dat sommige spelers on derdak proberen te vinden bij andere eersteklassers. „Maar”, zegt Bakker, „ook als Rooswijk zich handhaaft, dient een gesprek tussen alle betrokkenen te vol gen, waaruit een duidelijk plan voor het volgend jaar moet voortvloeien. Rooswijk moet kiezen voor een bepaalde richting. Een seizoen, zoals we dat nu hebben mee gemaakt geeft te veel spanningen, wat zeker ten koste gaat van het spelplezier”. „Er zullen potentiële eerste klas-spe- lers van buitenaf bij moeten komen”, besluit Jan Berkhout. „Maar de vraag is waar ze vandaan moeten komen en wat Rooswijk heeft te bieden. Misschien al leen het „eersteklasserschap” •-59, (ink rost Jrit- tün- de), sye- eini ddy gen □hn trie een heo 59X tees latz Sinds vorig jaar bestaat er tussen de Kuipclub en Excelsior ëen samenwer kingsverband. Voetballers, die nog niet rijp worden geacht om in de selectie van Feyenoord mee te draaien, worden onder bepaalde voorwaarden op Wou denstein gestald, terwijl de bewoners van „Zuid” een optie hebben op talen trijke Excelsior-spelers. „Dat samen werkingsverband is erop gebaseerd dat Feyenoord Excelisor zoveel mogelijk steun verleent”, licht Libregts toe. „Maar”, weet hij, „er bestaan drie be langen: Feyenoord, Excelsior en de spe ler. Als die belangen overeenkomen, dan is het ei gelegd. Maar als een Fey- enoorder, zoals vorig seizoen bijvoor beeld Harrie Melis niet wil, dan grijpen we er, hoe dan ook, naast”. Thijs Libregts spreekt desondanks zijn tevredenheid uit over het „huwe lijk” met Feyenoord, dat zijn club an dermaal een nieuwe speler (Eddy Rid- derhof) heeft opgeleverd. Afgewacht moet worden of die verdediger zich als een redelijk alternatief voor de inmid dels gestopte steunpilaar Sjaak Rogge veen zal kunnen ontpoppen. „Nu Sjaak zijn carrière heeft afgesloten, zullen we anders moeten gaan voetballen”, stelt ook Libregts. „Hij was als libero onze extra-aanvaller. Alleen het feit al, dat hij na Plamans onze topscorer was, bewijst dat. Roggeveen was een jongen, die qua lichaamsconstructie feitelijk al les tegenhad. Hij had aanleg om dik te worden, maar is er toch in geslaagd om tot zijn 37e door te gaan. Gewoon op basis van zijn mentaliteit. Met zijn reali teitszin, doorzettingsvermogen en rou tine hielp hij de ploeg geregeld over het dooie punt heen”. Ondanks de waarde, die Sjaak Rog geveen (Libregts: „Hij komt uit het praktische veld, zodat hij als bestuurs lid gebruik kan maken van zijn know how”) voor Excelsior als voetballer ver tegenwoordigde, drong juist Thijs Li- bregts er bij zijn pupil op aan zijn schoenen aan de wilgen te hangen. „Want”, verklaart de trainer, „in de eredivisie kan hij nu eenmaal niet dat gene doen, wat hij in de eerste divisie wèl kon. Daarom ook heb ik tegen Sjaak gezegd: stop ermee, anders wordt je in de eredivisie een lachwek kend figuur Thijs Libregts beseft dat, nu Rogge veen is weggevallen, verdediger Frans Struis als enige ervaren speler binnen zijn selectie in staat is zijn jongere ploegmaten in moeilijke situaties tot rust aan te sporen. Een wankele basis om in de eredivisie mee te draaien, erkent de oefenmeester, die tijdens de succesvolle periode al niet blind was voor de (vaak verborgen) gebreken van zijn equipe. „Mijn ploeg vertoont herhaaldelijk een gebrek aan stabiliteit”, zegt hij. „Onder druk verliezen ze vaak het hoofd”. Mocht in een vroeg stadium van het seizoen al blijken, dat we te licht zijn voor de eredivisie, dan zullen we be slist niet tot paniekaankopen overgaan. Dan gaan we liever terug naar de eerste divisie. Want we zijn niet van plan ons voor tonnen in de schuld te gaan steken”. Voor de laatste competi tiewedstrijd nam de DSS- ploeg afscheid van twee- de-honkvrouwe Helma Kuyper, die na negentien jaar softbal de tijd geko men acht een streep onder haar carrière te zetten. Zo wel als kortestop als werpster maakte zij furo re in de ploeg, die herhaal delijk tijdens haar aan voerderschap de nationale softbaltitel opeiste. worpen van Ineke Kort, kon pas in de slotfase aan slagprestaties van enig ni veau toekomen. Met name de klappen voor drie hon ken van Els Kouwenhoven en Ria Koehorst onder streepten het verschil tus sen beide ploegen. De klap van Ria Koehorst resul teerde overigens niet in een run, maar wel in een forse blessure bij een po ging het thuishonk te stelen. Het wielerfeest in Badhoevedorp wordt afgewerkt op een parcours aan de Dellaertlaan en wordt ’s middags om één uur ingezet met een race voor nieu welingen over veertig kilometer. Een uur later gaan de liefhebbers aan de slag in een wedstrijd over vijftig kilo meter. In het hoofdnummer van de amateurs, waarvan de start om half vier is, moeten de renners (82 man) negentig kilometer overbruggen. On der de deelnemers bevinden zich o.a. René Kos, Ger Slot (nationaal klasse- mentskampioen), Peier v.d. Knoop, Henk Kuipers, Sjaak Pieters, Stan en Ron Snijders, Ron Smit, Hans v.d. Put te, Sjaak Klaver, Wim Koene, John de Bie, Gé Kuit, de broers Theo, Herman en Peter Noy. Hoe zwak het op de laat ste plaats geëindigde Storks wel is, onderstreep te de Haagse ploeg op nieuw tegen DSS. Niet al leen wisten de gasten geen enkele honkslag te plaat sen, maar ook het veldspel kon geen moment het ni veau van de gemiddelde hoofdklasser bereiken. Vooral in de beginfase maakt Storks het DSS wel heel gemakkelijk de weg naar de thuisplaat te vin den. Aan de runs van Jeanet Lacourt en Els Kou wenhoven kon derhalve het predikaat „verdiend” niet gegeven worden. DSS, dat aanvankelijk opmerke lijk veel moeite had met de In de eerste klasse kwam Capac-WK weer een stap dichter bij het spelen van promotiewedstrijden te gen Bloemendaal door de Birds met 11-1 te verslaan. Kampioen HCAW liet zich in Utrecht door UW met ■02- ver jan jen ;kX lan >8X Jor 61, ran >on 14X Izic In dat licht bezien valt het te verkla ren dat de Woudensteiners zich nooit op poenerige wijze op de transfermarkt konden begeven, maar daar hoogstens een voetballer mochten oppikken die door een beter bedeelde vereniging als zijnde overbodig van de loonlijst was geschrapt. Het heterogene gezelschap van eigen kweek, afdankertjes en twee, inmiddels gecontracteerde Feyenoord-huurlingen (Dick Ernst en Rini Piasmans) baande zich afgelopen seizoen met goed gevolg een weg door het anonieme „eerste- divisiewoud” in de richting van het hoogste voetbalwalhalla. Een wapen feit, waarvoor ook de 38-jarige trainer Thijs Libregts zijn bewondering niet onder stoelen of banken wenst te ste ken. „Want” zegt hij, „het is toch gewel dig dat deze jongens clubs, die stijf staan van de gemeentesubsidie, van promotie hebben weten af te houden”. De vaak als potentiële toptrainer ge kwalificeerde oud-voetballer van Ex celsior en Feyenoord („Ik wil mijn baan als sportleraar bij de Erasmus Univer- siteit alleen opgever}, als een grote club interesse heeft”) betitelt het stapje om hoog van zijn club dan ook als de triomf van de voorstanders van „aftopping” in het betaalde voetbal. „We hebben”, meent Libregts, „nu toch wel bewezen dat er ook resultaten geboekt kunnen worden als er wat minder geld wordt afgeschoven. Waarom moet er altijd zoveel worden betaald om spelers tot prestaties aan te zetten? Ik ben van mening dat een vent met beperkte ca paciteiten met een salaris van 35.000 gulden echt niet meer zal presteren dan wanneer hij pakweg 20.000 gulden vangt”. Als voorbeeld noemt Libregts SC Cambuur. Een club, die volgens hem in ruime mate door de gemeente Leeu warden wordt geïnjecteerd met subsi dies, maar niettemin in de eerste divisie nauwelijks aan de weg weet te tim meren. „Ik vraag me altijd af waarom een club met zoveel middelen nooit die titel in de eerste divisie kan pakken. Vol gens mij moet daar een foutief beleid Thi)s Libregts: We zijn niet van plan ons in de schulden te steken" Vanuit die visie redenerend pleit Thijs Libregts, waar mogelijk is, voor kortingen op spelers en trainerssalaris- sen. „We moeten terug, nu het aantal toeschouwers steeds minder wordt. Feyenoord heeft ook een stap achteruit moeten doen. En met succes. Er wordt daar harder geknokt en je ziet de sup porters weer terugkomen”. HAARLEM. Voor hoofdklasser Nelissen- DSS is gisteravond al een eind gekomen aan een te leurstellend softbalsei- zoen. De ploeg van Huub Kouwenhoven, die voor de start van de competitie de verwachting wettigde een toonaangevende rol te zul len gaan spelen, sloot te gen het gedegradeerde Storks de wedstrijden reeks met een 4-0 overwin ning af. Een zege, die we liswaar niet in gevaar kwam, maar ook één die opnieuw weinig glans had.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27