Revolutionaire garde ontwapend Augurkenkoning d Maatregel Buitenlandse Zaken Disconto in VS weer verhoogd Atoomoorlog dreigde rond Berlijncrisis Algerije doet beroep op VN Sjagari president Nigeria EG-commissie beschuldigd van geldsmijterij 3 f achtergrond „Oliespuiter kan spoedig gedicht’ Agent smeekte’ om vergeving F Geheime Amerikaanse documenten: ES DJ Mirakelsteeg 1 Hoedje Pannekoek Zeer hoofd Kletskoppen 3 BINNEN EN BUITENLAND 19 7 9 AUGUSTUS VRIJDAG 1 7 door Nico Scheepmaker - t en - en TEHERAN. Koerdische opstandelingen hebben na een belegering van twee dagen de Westiraanse stad Paveh in handen gekregen, zo heeft het Iraanse dagblad Kayhan gisteren gemeld. Bij de aanval zouden verscheidene doden zijn gevallen. rs rs trijfël Iraanse stad valt F na aanval Koerden A '«WCv-, Met kroon en lange mantel staat deze jonge Fransman van Belgische afkomst fier voor het de PLO voor Young taboe verklaard Young stelde Afrika nooit teleur ss® I 4^, SJEJOE SJAGARI 'ige der ‘de ci de door mijn aftreden niet veranderen, aldus Young. In Iran zijn gisteren opnieuw vier dood vonnissen voltrokken, zo is bekend ge maakt door de staatsradio in Teheran. De vier mannen waren in dienst geweest van de geheime politie onder de sjah. Het aantal executies sinds het aan de macht komen van Khomeini is nu boven de vier honderd gekomen. Een samenvatting van dit opzienbaren de rapport is gisteren in West-Berlijn ge publiceerd. In het rapport schrijft Catu dal dat premier en partijleider Chroesjts- jov van de Sovjet-Unie tegenover de toen malige ambassadeur in Moskou, sir Frank Roberts, en later tegen de Amerikaan John McCloy, verantwoordelijk voor het ontwapeningsvfaagstuk, een maand voor BERGAMO (Reuter). De Italiaan Mauritio Cavagna was gisteren derma te beledigd nadat hij door een politie man was aangehouden die kritiek le verde op zijn rijstijl, dat hij een geweer haalde en de agent dwong midden op straat te knielen en om vergeving te smeken. Cavagna zit nu in de gevangenis op beschuldiging van dreiging met een vuurwapen en belediging van een amb tenaar in functie. wat moeilijkheden met zijn ambtena ren toen Young de aanwezigheid van Cubaanse troepeh in Angola een „sta biliserende factor” noemde. Een twintigtal arabische delegaties bij de VN liet weten niet onverdeeld gelukkig te zijn met de opmerking, dat de arabische haat tegen de joden hem deed denken aan die van de Ku Klux Klan tegen negers. En een storm van verontwaardiging stak op, toen Young nog niet zo erg lang geleden opmerkte, dat er niet al leen in de Sovjet-Unie politieke gevan genen waren, maar dat ook de gevan genissen van de Verenigde Staten dui zenden van dit soort geïnterneerden telden. Young werd hiervooi’ op het matje geroepen bij Carter, maar ook toen hield deze zijn oude vriend de hand boven het hoofd. Deze keer lukte dat niet meer. WASHINGTON (Reuter). Vier van de twaalf centrale banken in de Verenigde Staten hebben toestemming gekregen hun disconto met een half percent te verhogen tot 10,5 percent De officiële rentevoet is nu hoger dan ooit. De vorige verhoging, eveneens met een half percent, vond op 20 juli plaats. De Frederal Reserve Board, het overkoepe lend orgaan van de centrale banken, dat de maatregel heeft uitgevaardigd, heeft gezegd dat de voornaamste redenen voor deze stap de sterke inflatie en de tamelijk snelle uitbreiding van de geldomloop zijn. (Van onze redactie buitenland) BONN. Het Westduitse weekblad Stern heeft de dertien leden van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) ervan beschuldigd, geld over de balk te smijten en „als oliesjeiks in weelde te baden". Het blad wijst op een officieel verslag, waarin staat dat de dertien commissieleden vorig jaar meer dan een miljoen gul den uitgaven aan representatie. De Wsstduitse EG-commissaris zou koplo per zijn met meer dan 80.000 gulden aan representatiekosten. Mevrouw F. H. van Leeuwen-van Voort- huysen uit Utrecht schrijft: „Kletskop kwam vroeger veel voor, werd door nauw contact van personen overgebracht, veel al door ’t krabben. In Leiden schold men wel: Zet je pet af, ga op je kop staan en glij naar huis toe.’ Bijna ieder kind had ’t daar, maar in één steeg woonde geen enkel kind met een kletskop, reden waarom die steeg „de Mirakelsteeg" werd genoemd". leid lens idse op Van niet ver- i op eai- c en der ling zijn D’66 tse sd. iet ag -dt er- Ka- >er- dat de de or in on- Ike ■2,1 >lo- vo- len rit- bo- nd, iti- 4 en na eit m- ief iet ?r- •ns de le- m, is in. tan ng- »ok ing Dit de ge- or- ni- in de id. ng „Uit mijn eigen jeugd herinner ik mij: nog één geval van een kletskop”, vervolgt de heer Burger. „Omstreeks 1920 hadden wij een meisje in de klas, dat altijd een hoedje droeg, omdat haar hoofd er zo vies uitzag Toen ten slotte de kletskop gene zen was, en haar haar weer een beetje begon te groeien, kwam zij zonder hoedje op school, merkbaar opgelucht, dat zij er ook weer als andere kinderen begon uit te zien". I Aanleiding tot de gevechten was het sturen van een eenheid van de revolutio naire garde door de overheid in Teheran. Deze eenheid bestond uit niet-Koerden. De bevolking van Paveh trok na de aan komst van de eenheid uit de stad, beleger de deze en zette na een ultimatum de aanval in. De eenheid is ontwapend en het hoofdbureau van politie is bezet, zo deelt het dagblad verder mee. Paveh ligt midden in het vier miljoen zielen tellende Koerdistan, vlak bij de grens met Irak en op zestig kilometer afstand van de stad Marivan. Na een soortgelijk conflict in deze plaats vorige week werd de revolutionaire garde ver vangen door het leger. Deze zal de orde blijven handhaven tot de Koerden zelf een politiemacht op de been kunnen brengen. De Iraanse ayatollah Khomeini heeft gisteren gedreigd alle aanhangers van links te zullen ombrengen. Hij deed dit in een toespraak ter gelegenheid van de Dag van Jeruzalem, die vandaag in Iran wordt gehouden als betuiging van solidariteit met de Palestijnen. „Dit is de dag waarop we de intellectuelen die contact houden met de VS moeten waarschuwen. Op deze dag moeten alle moslems getuigen van hun bestaan en de grote mogendheden waarschuwen”, aldus Khomeini. In Tehe- ran wordt vandaag ter viering van deze dag een grote betoging gehouden. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN. Tijdens de Berlijncrisis van 1961 is gedreigd met het gebruik van kernwapens. Dit staat in een rapport van de Amerikaanse professor Catudal, dat is gebaseerd op tot nu toe geheime documenten van de Ameri kaanse regering, de CIA en het Amerikaanse ministerie van Defensie. (Van onze redactie buitenland) De dertig maanden dat Andrew Young de Verenigde Staten als ambassadeur bij de Verenigde Naties vertegenwoordigde, kunnen stormachtig worden genoemd. Regelmatig bracht hij regeringen en niet op de laatste plaats zijn eigen, in verwarring of verlegenheid en sommige politieke insiders zijn nog verbaasd, dat het zo lang heeft geduurd voordat de Amerikaanse president Carter zijn vriend en vertrouweling Young moest laten vallen. (Van onze redactie buitenland) PADRE ISLAND Volgens deskundi gen moet het mogelijk zijn de spuitende oliebron in de Golf van Mexico in de eerste week van september te dichten. Gisteren werd bekend, dat boortechnici er woensdag in zijn geslaagd de druk van de spuiter te verminderen door er tiendui zenden stalen en loden kogels in te stor ten. Daardoor is de hoeveelheid aardolie die dagelijks in zee stroomt met de helft (1.500 ton) verminderd. De deskundigen hebben er nu goede hoop op dat de olie spuiter binnen enkele weken getemd kan worden. De kust van Texas is Inmiddels de afge lopen dagen bevuild door uitlopers van een reusachtig olietapijt, afkomstig van de Mexicaanse bron. Berichten dat de olievlek de staat Louisiana al heeft be reikt, zijn tot dusver niet bevestigd. de bouw van de Berlijnse muur heeft gedreigd met een kernaanval. De leiders van het Oostblok waren ver deeld over de wenselijkheid van het bou wen van de muur, maar de Oostduitse leider Ulbricht haalde ze over met behulp van een citaat van de Amerikaanse sena tor William Fulbright, die had gezegd: „Ik begrijp niet waarom de Oostduitsers hun grenzen niet sluiten, als ze zeggen daartoe het recht te hebben.” volgens Catudal was het Westerse inlichtingendiensten al van af 1958 duidelijk dat de muur zou kunnen verrijzen, maar de rapporten stuitten op ongeloof bij de Westerse regeringen. Een week nadat Chroesjtsjov met de bom had gedreigd, ontmoette Arthur Schlesinger, adviseur van de Amerikaan se president Kennedy, in het geheim een hoge Kremlin-functionaris, zo schrijft de Amerikaanse professor. Op 13 juli van het jaar 1961 verklaarde president Kennedy daarna op een bijeenkomst van de Ameri kaanse Veiligheidsraad dat hij bereid was een kernconflict te riskeren ten aanzien van de westerse rechten op Berlijn, maar geen acties te ondernemen, om eventueel het vrije verkeer tussen de westerse en Russische sectoren van de stad veilig te stellen. Een geliefd verhaal van mijn vader over dit onderwerp was het volgende: Een paar vrienden maakten een wande ling over de Veluwe en kwamen langs een boerderij waar, zoals dat zo’n 70 jaar geleden meer voorkwam, een ijzeren ta feltje en een paar stoelen stonden ten teken dat je daar wat kon gebruiken. Ze namen plaats en bestelden bij de boerin wat limonade en ook een panne koek, want ze waren dorstig en hongerig. De bestelling liet nogal lang op zich wach ten, en een van de twee ging op onderzoek uit. Hij vond in de keuken achter het huis een koekepan met een pannekoek prutte lend op het fornuis. Die pikte hij toen maar mee en ze verorberden hem samen. Even later hoorden ze een vreselijk ge jammer van een kind achter het huis: „O Moeder, mien lauwe! O Moeder, mien lauwe!” Het was erbarmelijk, en toen de boerin eindelijk met de bestelling kwam, vroegen de vrinden wat dat gejammer te beduiden had. Ja, zei de boerin, d’r is zoiets geks gebeurd. U moet weten, m’n zoontje heeft 'n kletskop, en nu hebben ze me aangera den daar dagelijks een pannekoek op te leggen. Nou vind ik ’t zo zonde om iedere dag een nieuwe pannekoek te bakken en daarom warm ik 'm iedere keer voor ’t gebruik weer op. Maar nu is hij ineens verdwenen! Dit is hetgeen bij mij de associaties zijn als ik een kletskopje zie, want éten doe ik ze niet. (Van onze redactie buitenland) ALGIERS. Algerije heeft de Ver enigde Naties opgeroepen, de onmiddellij ke en volledige terugtrekking te eisen van alle Marokkaanse troepen uit de Westelij ke Sahara. Dit staat in een brief die de Algerijnse minister van Buitenlandse Za ken, Mohamed Banyahia, gisteren stuur de aan secretaris-generaal Waldheim van de VN. Een dergelijke terugtrekking is volgens Algerije nodig voor het herstel van de vrede en de uitvoering van de VN- resoluties over de dekolonisatie van Westelijke Sahara. Een aantal lezers heeft mij er nu op attent gemaakt dat „kletskop” volgens Van Dale niet zozeer iets met „kletsen”, kwekken, rebbelen, etcetera te maken heeft, maar met „zeer hoofd”. De heer J. A Burgers uit Leiden, die ook nog wijst op de benaming „Leidse kletskoppen" voor de „glibbers" of Leienaars, vertelt het volgende: „Omstreeks 1900 was mijn vader onder wijzer aan een school in een Leidse volks buurt. Het kwam toen nog veel voor, dat de kinderen last hadden van een „zeer hoofdje”, destijds in Leiden een bijna onuitroeibare volksziekte. Het was een besmettelijke, etterende uitslag op het hoofd, die, volgens mijn vader, vooral voorkwam bij kinderen uit kleine, onhy giënische arbeidershuisjes. Als de kwaal begon te genezen (het haar moest ook bij meisjes worden afgeknipt) was het hele hoofd bedekt met een korstige, bruine roof. Zulke kinderen hadden dan een ech te „Leidse kletskop”, die er erg onfris uitzag. Een zeker soort koekjes zag er net zo uit, en die kregen daardoor de naam kletskoppen”. eft ’V) lik be- :en igd ec- Id- sn- jk. m- id. )u- m- De nu 47-jarige Young werd als zoon van een tandarts geboren in New Orle ans. Hij was actief in de beweging van de burgerrechten en werd zelfs een van de belangrijkste assistenten van domi nee Martin Luther King. Na de moord op King, besloot hij te gaan proberen als politicus zijn ambities te verwezen lijken. Na een mislukte poging kwam Young voor de staat Georgia ais demo craat in het Congres. Hij was ook van af het begin zeer actief in de verkie zingscampagne van de eveneens uit Georgia afkomstige Carter. Na diens verkiezing werd Young beloond met de functie van ambassadeur bij de Ver enigde Naties. Op de dag van zijn benoeming was zijn eerste bezoek er een aan het kan toor van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE) bij de VN. Het was het begin van een relatie met deze organisatie die 49 Afrikaanse landen vertegenwoordigt, die al die dertig maanden in tegenstelling tot die met betrekking tot het Zuidafrikaanse be leid ten aanzien van tegenstanders van het apartheidsbeleid. Toch slaagde Young er een maand later in de leden van de Veiligheids raad tot een compromis te bewegen en grijnzend kon Young op 4 november 1977 voor een VN-embargo stemmen dat wapenhandel met Zuid-Afrika verbood. Een belangrijke rol heeft Andrew Young voorts gespeeld in de kwestie Namibië. Met name heeft hij zich sterk gemaakt voor een vreedzame overgangsperiode naar onafhankelijk heid voor dit gebied. Naast de talloze onmiskenbare ver diensten die Young voor zijn land en voor de VN heeft gehad, is het vooral zijn openhartige en soms weinig diplo matieke manier van optreden geweest die hem vele malen in moeilijkheden bracht en uiteindelijk zijn politieke nek kostte. Zo kreeg de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance nogal De Internationale Federatie van Jour nalisten in Brussel heeft een telegram gestuurd naar de Iraanse premier Bazar- gan om te protesteren tegen de sluiting van het dagblad Ayandegan. Ook wordt geprotesteerd tegen de censuur, de aan houdingen van jourrialisten en de beper kingen die buitenlandse correspondenten worden opgelegd. Iraanse oppositieleiders onder aanvoe ring van oud-premier Bakhtiar hebben bekend gemaakt dat vanaf komende maandag een blad tegen het bewind van Khomeini zal worden verspreid onder de ruim honderdduizend Iraniërs in West- Europa. Het blad zal ook illegaal Iran worden binnengebracht, zo is meege deeld. De Zweedse ambassadeur Thunborg liet Young weten „verbaasd” te zijn nadat de hij had verklaard, dat „Zwe den „verschrikkelijke racisten" zijn. (Van onze redactie buitenland) LAGOS. Sjejoe Sjagari, leider van de Nationale Partij van Nigeria (NPN), is gisteren de eerste burger president van Nigeria geworden na 13 jaar militair bewind, dat vooral werd gemarkeerd door de burgeroor log na de afscheiding van Biafra van 1966 tot 1970. Sjagari wordt beschouwd als de meest conservatieve van de vijf kandidaten die aan de verkiezingen hebben deelgeno- raen. De presidentsverkiezing was de laat- •ste en belangrijkste van een reeks van vijf .stemmingen. In juli gingen de Nigerianen vier maal naar de stembus om achtereen volgens de Senaat, het Huis van Afgevaar digden, de negentien parlementen van de deelstaten en de gouverneurs van die deel- •staten te kiezen. Om tot president te worden gekozen moest Sjagari op nationaal niveau de meerderheid behalen en minimaal 25 pro cent van de uitgebrachte stemmen in min stens dertien van de negentien deelstaten. De president, die voor vier jaar werd gekozen, is tevens regeringsleider. Bij de verkiezingen voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden behaalde de NPN ■eveneens de overwinning. Het militaire bewind, dat sedert 1966 aan de macht was, had beloofd via verkiezingen de democra tie te herstellen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGHTON. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de aftredende ambassadeur bij de Verenigde Naties Andrew Young, opgedragen geen verdere besprekingen te voeren met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in de weken dat hij nog in dienst is. Kort daarvoor had Young gezegd, dat hij in zijn functie van voorzitter van de Veiligheidsraad mogelijk nog zou spreken met PLO-waarnemer Zehdi Terzi. Het ziet er naar uit, dat Young ook deze maand nog het Amerikaanse standpunt in de Veilgiheidsraad van de VN zal moeten Verdedigen bij het debat over het Pales tijnse vraagstuk. „Daarbij zal ik een ge sprek met de PLO-afgevaardigde niet schuwen indien deze mij zou opzoeken”, aldus Young gisteren. De PLO, de meeste Arabische landen en de Sovjet-Unie hebben felle kritiek gele verd op het ontslag van Young. Het Russi sche persbureau Tass zei in een verkla ring, dat Young is ontslagen onder druk van chantage door Israël.' Dergelijke ge luiden kwamen ook uit de Arabische lan den en van de kant van de PLO. Israëlische regeringfunctionarissen leg den er de nadruk op, dat het ontslag een interne Amerikaanse aangelegenheid be treft waar Israel niet direct mee te maken heeft. Ook na Youngs ontslag bleek giste ren de vrees van Israel voor een omme zwaai in de Midden-Oostenpolitiek van Washington geenszins weggenomen. In dit verband wordt in Israel gewezen op re cente contacten van de Amerikaanse am bassadeur in Wenen, Wolf, met een PLO- vertegenwoordiger. Premier Khalil van Egypte zei gisteren het aftreden van Young als een „interne aangelegenheid van de VS” te zien. Overigens zal volgens politieke kringen in Washington Carter waarschijnlijk een zwarte politicus benoemen als opvolger van Young. De Amerikaanse president zou hiermee het negatieve effect dat Youngs ontslag heeft op de zwarte bevol king proberen tegen te gaan. Dit in ver band met Carters pogingen om zich her kiesbaar te stellen voor het president schap. Young zal Carter overigens steu nen bij die verkiezingsstrijd. Young kondigde gisteren aan dat hij op zeer korte termijn - nog voor hij aftreedt - uit naam van Carter een reis zal maken naar Zuidelijk Afrika. De Amerikaanse politiek ten opzichte van dat gebied zal eft tel in or ui- im iet ile id le ge in re iet :e- Vance kwam opnieuw in de proble men toen dezelfde Young - ten onrech te overigens - verklaarde dat de Zuid afrikaanse regering geen enkele rechtsgeldigheid bezat. publiek nadat hij is gekozen tot Augurkenkoning Bij een wedstrijd augurken -eten -met-een- spijker bleek hij de snelste. De 22-jarige Fransman heet Philippe Nys en is bloemenhande- laar in de Noordfranse stad Tourcoing Naast hem overigens Dominique Passot die op soortgelijke wijze Saucijzenkoningin werd. een aantal andere landen en organisa ties, hartelijk en vertrouwelijk zou blijven. Young bracht talloze malen bezoe ken aan Afrikaanse staten en sprak regelmatig met Afrikaanse en Caribi sche leiders als die op bezoek in New York waren. Toen Young voor het eerst de Veilig heidsraad voorzat, in 1977, werd zijn loyaliteit door de Afrikaanse landen beproefd toen zij de Zuidafrikaanse rassenkwestie ter tafel brachten. De Amerikaanse ambassadeur stelde hen niet teleur en bedacht een taktiek om te voorkomen, dat hij krachtens richtlij nen uit Washington onmiddellijk een veto over voorstellen tot maatregelen tegen Zuid-Afrika zou moeten uitspre ken. Hij wist door voortdurend tekst veranderingen voor te stellen de be treffende resolutie bespreekbaar te houden tot hij uiteindelijk gedwongen werd mee te gaan met Franse en Britse veto's tegen Afrikaanse resoluties met Ik citeerde maandag een citaat uit het boek „Vrouwentaal en mannenpraat”, waarin gesteld werd dat de Franse koek jes „Langues de femmes” (vrouwenton gen) in het Nederlands „kletskoppen” zou den heten, en de wat overgevoelige schrijfsters van voornoemd boek zagen daar meteen een groot verband in: vrou wentongen, en kletsen, dat is iets wat vooral vrouwen doen. Ergo: discrimi natie!.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3