1 1 Amerika stelt Weer 100 leden Pakistan gerust Fokker houdt bouten extra I opnamen Schlesinger tijdens afscheidsrede: OP BEGROTING UNIVERSITEIT Militaire kracht VS Pais keurt huren in oliegebied opvoeren hotel niet goed I 1 IJmuider Courant Officier van justitie: Sleepboten uit France weghalen partij gezet Drankoorlog Bols Heineken staat op punt van uitbreken Kans op eerwraak Turken neemt toe Sithole’s partij in gevangenis AABN getuigt bij VN-orgaan tegen Philips Nieuw systeem bij uitkeringen aan gemeenten VVV-Haarlem weerlegt kritiek Consumentenbond Salassa blijft in hongerstaking I Rederij ontkent boycot tanker buitenland mogen Uitgeweken France weghalen Vietnamees uit Damiate Pers Shell: geen verdere verhoging olieprijs ■F i V. en D. verliest kort geding om „witte” in de gaten HsSl i k'. 33 B I A i; VRIJDAG 4 1 7 AUGUSTUS 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND V F I ll J i (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een drankoorlog staat op uitbreken tussen de twee van de grootste distillateurs van ons land, Heineken en Bols. De drankgiganten verlenen op het ogenblik extra hoge kortingen aan hun afnemers. De prijzenslag vindt plaats aan de vooravond van een naar algemeen verwachte forse accijnsver hoging voor sterke drank bij de komende begroting. Daarnaast willen Heineken en Bols klaarblijkelijk hun marktaandeel veilig stellen voordat opnieuw vaste prijzen voor gedistilleerd zullen gelden. j-ü Mg 5Ü- Fabricage van de F-16 bij Fokker op Schiphol. I (Van onze redactie binnenland) 147,50 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De aftredende Amerikaanse minister voor Energie- zaken James Schlesinger heeft giste ren gezegd, dat de VS hun militaire aanwezigheid in het oliegebied van de Perzische Golf moeten versterken „om een eind te maken aan het Russi sche overwicht daar”. i I De VS hebben gisteren laten weten, dat zij de aanvallen van Israel op Palestijnse bases in Zuid-Libanon niet goedkeuren. Israel had eerder gezegd, dat dit wel het geval was. Overigens zijn vanmorgen op nieuw Israëlische beschietingen op Zuid- Libanon gemeld. Ondertussen ziet het bedrijfschap de tailhandel voor alcoholhoudende dranken (de slijters) de prijzenoorlog met lede ogen aan. Volgens voorzitter Th. Hooy kan de slag tussen Heineken en Bols een eind maken aan het streven naar vaste prijzen, waar juist de slijters al geruime tijd om vragen. Als een gevolg van de bestaande prijzenconcurrentie tussen de grote con cerns leggen namelijk steeds meer onaf hankelijke slijters het loodje. De Oostenrijkse kanselier Kreisky zei gisteren voor de Westduitse radio, te reke nen op een zeer spoedige erkenning van de PLO door alle Westeuropese landen. De vertegenwoordiger van de PLO in Pa rijs, Ibrahim Souss, maakte gisteren mel ding van contacten tussen de PLO en Amerikaanse diplomaten in het hoofd kwartier van de UNESCO in Parijs. Vol gens Souss ging het om persoonlijke initiatieven van de diplomaten. De kleine slijters, die wel gedwongen zijn mee te gaan, zien nu net als in 1975 hun Secretaris-generaal Waldheim van de VN heeft gisteren de Veiligheidsraad ge vraagd, akkoord te gaan met het statione ren van 600 Ghanese militairen in Zuid- Libanon. Zij zullen in de plaats komen van het Iraanse contingent, dat begin dit jaar werd teruggetrokken. Naar verluidt was het de bedoeling van het produktschap dat vanaf woensdag een minimumprijs voor sterke drank zou gelden van ƒ9,95 plus BTW. Deze af spraak is nu op losse schroeven gezet door de prijzenslag van de twee grote concerns. Volgens het levensmiddelenbedrijf Dirk van den Broek, dat tevens een aantal slijterijen exploiteert, heeft Heineken (merken: Bokma, Hoppe en Coeberg) de drankoorlog uitgelokt door kortingen te geven die vijf- tot zesmaal zo groot zijn als normaal. Bols heeft inmiddels met nog hogere kortingen gereageerd. Het Dirk van den Broek-concern heeft de prijzen voor de betrokken produkten inmiddels ook aanzienlijk verlaagd. HENGELO. De kans op een wraak binnen de Turkse gemeen schap neemt toe naarmate deze groep zich vermengt met Nederlanders. Dit stelt de Gelderse officier van justitie mr. B. W. F. van Riemsdijk mede op grond van een onderzoek van de Leidse universiteit. hele winstmarge verdwijnen, aldus het bedrijfschap. Overigens ontkennen zowel Bols als Heineken dat er sprake is van een drank oorlog. Volgens Heineken wil het bedrijf alleen maar de achterstand inhalen die is ontstaan doordat Heineken in het verle den nooit mee wilde doen aan prijsstunts, zoals bij andere bedrijven wel gebruike lijk was. De vertegenwoordiger, Sami Fal tas, zal aandringen op stappen tegen de Nederlandse regering en tegen Philips. Woensdag zal hij ook een commissie van de Veiligheidsraad in lichten. De beweging beschuldigt sinds sep tember 1977, vlak na het afkondigen van het VN-wapenembargo tegen Zuid-Afrika, Philips ervan de boycot te ontduiken en bovendien de militai re bindingen met Zuid-Afrika uit te breiden. AMSTERDAM (ANP). Een ver tegenwoordiger van de Anti-Apart- heidsbeweging Nederland (AABN) zal maandag in New York voor de speciale VN-commissie voor apart heid een getuigenis afleggen tegen Philips wegens het doorbreken van het wapenembargo tegen Zuid-Afri ka. De waarnemend directeur van het Haarlems VW-kantoor, C. G. van Eden, zei vanmorgen de negatieve uitslag van het consumentenonder zoek te betreuren. Hij spreekt van een subjectief onderzoek „waar je weinig voor koopt” en zeg tevreden te zijn over functioneren van zijn kan toor. Van Eden vindt het vanzelfspre kend dat een informatrice in Haar lem niet evenveel over andere steden weet als de voorlichters daar. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. De Consumenten bond heeft kritiek op de zogenaamde i-kantoren van het VW, waar men informatie kan krijgen over andere steden. De bond zegt dat het perso neel van deze kantoren in het alge meen weinig weet van bezienswaar digheden buiten de eigen regio. stelt zich op het standpunt, dat ae univer siteit niet voor haar rekening mag nemen wat de student in huisvestingsnood voor een hotelkamertje meer moet betalen dan in het geval hij een kamer heeft via de Stichting Studendenhuisvesting. De student zou erdoor in een uitzonde ringspositie komen wat de huisvesting be treft. De nood beperkt zich immers niet alleen tot de studenten, aldus mr. Th. Korthals Altes gisteren in zijn betoog na mens de Staat der Nederlanden. De Uni versiteit van Amsterdam meende bij mon de van het lid van het college van bestuur, J. Harmsen, dat van een spciale maatregel voor een uitzonderlijke situatie gesproken kan worden. Harmsen zette uiteen dat kamernood bij de aanvang van het nieuwe studiejaar overal voorkomt en dat verschillende op lossingen worden nagestreefd. Amster dam huurt daarom enige tientallen goed kope toeristenhotelkamers, die in septem ber beschikbaar zijn. Het gaat om een maatregel in noodgevallen, die behoort bij de uitvoering van de onderwijstaak, aldus de universiteit. De kamernood is overigens niet alleen in Amsterdam groot. In Groningen, waar „sleep-ins” werden ingericht, hebben gis teren zo’n 150 studenten een „strooptocht” in drie wijken van de stad gehouden. Vijftig kamers was het resultaat. De Landbouw Hogeschool in Wageningen gaat stacaravans plaatsen om de aanko mende studenten te helpen. Minstens drie- a vierhonderd eerstejaars in Wageningen hebben nog geen kamer gevonden. de voorraden zodanig op te bouwen dat we met een gerust hart de winter in kun nen gaan”, aldus De Bruyne. Shell zegt voor Europa niet veel te zien in toevoeging van alcohol aan benzine, een procédé dat in Brazilië wordt toege past. Wel is men bezig methanol uit aard gas te winnen om het als bestanddeel aan benzine toe te voegen. DEN HAAG (ANP). - De ministerraad heeft ingestemd met een nieuw systeem voor de algemene uitkering uit het ge meentefonds, waarbij de rol van het inwo nertal van de gemeenten een minder zwa re rol gaat spelen. Het betreffende wetsvoorstel van minis ter Andriessen van Financiën en staatsse cretaris Koning van Binnenlandse Zaken voorziet in een algemene uitkering van een voor alle gemeenten gelijk bedrag per woning van 12,50 gulden met ingang van volgend jaar. Tegelijkertijd worden dan de schaalbedragen per inwoner verlaagd. Per groottegroep zitten in die verlaging verschillen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije vo be mi wé va pe uil pr di< ha (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen is het er niet mee eens dat de Universi teit van Amsterdam eerstejaars, die door de enorme kamernood geen on derdak hebben kunnen vinden, fi nancieel tegemoet komt door voor hen een hotel te betalen. De afgelo pen jaren is dat herhaaldelijk ge beurd, net als dit jaar. Omdat de minister een begrotingspost dienaangaande voor het jaar 1977 niet had goedgekeurd, heeft de universiteit de kwestie voorgelegd aan de Raad van Sta te. Gisteren lichtten de partijen in Den Haag hun opvattingen toe. De minister (Van onze redactie economie) DEN HAAG. President-direc- teur De Bruyne van de Shell gelooft niet dat er dit jaar een verdere prijs verhoging komt voor ruwe olie. Vol gend jaar kan de verhoging naar zijn mening bescheiden blijven als de vraag naar olie afneemt door bespa ringsmaatregelen. De Bruyne zei dit gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers van de Shell, welke cijfers gisteren in deze krant al zijn gepubliceerd. Volgens de Shell-directeur kan de vraag naar olie kleiner worden door lagere eco nomische groei, door de hoge prijzen en door besparingen. Het concern hoopt door de geringere vraag de voorraden te kunnen aanvullen. Eind juni lagen die volgens Shell op „een minimum operatio neel niveau”, mede omdat het concern niet meer dan normaal kocht op de vrije oliemarkt in Rotterdam Overigens blijft Shell bezorgd over de opbouw van de voorraden. „In het tweede kwartaal zijn die nauwelijks gestegen en eind vorige maand was de voorraad vol doende voor 71 dagen, tegen 77 dagen vorig jaar. Wij hopen het derde kwartaal BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwsfraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning DEN HAAG (ANP). De 52-jarige ex- KNIL-militair Herman Salassa zette ook vanmorgen zijn hongerstaking voor het ministerie van Binnenlandse Zaken voort. Gisteren zou hij contact hebben gehad met een functionaris van het ministerie, van wie Salassa een schriftelijke verkla ring eiste dat minister Wiegel maandag weer op het departement aanwezig zal zijn. Zou die verklaring er komen, dan zou hij zijn hongerstaking onderbreken, maar voor zover bekend is die verklaring uitge bleven. Minister Wiegel is op het ogenblik met vakantie. I mi bei we Hi< zei vai „w da vai de bo: gr< twi voi M: ell da mi sc ke tn ell ee va ROTTERDAM (ANP). De Rotterdamse rederij Anthony Veder ontkent dat de Nederlandse gastanker Coral Isis vast ligt in de Finse haven Skolbvik, in verband met een boycot van de Finse Zeemansunie uit protest tegen beweerde onderbetaling van tien Indonesische bemanningsleden. Een woordvoerder van de Finse zee mansbond had dit gisteren meegedeeld, maar volgens de rederij vertrekt het schip vandaag met een lading gas naar Cuba. Het Rotterdamse bedrijf zegt dat de Indo nesiërs een arbeidsovereenkomst hebben via de Federatie van Werknemersorgani saties in de Zeevaart (FWZ) en dat aan hun betaling niets mankeert. „Russische controle op de oliekraan in het Midden-Oosten zal het einde beteke nen van de wereld zoals wij die sinds 1945 hebben gekend, en van het samengaan van de vrije (niet-communistische) lan den, aldus Schlesinger in zijn afscheidsre de voor de Nationale Persclub in Was hington. Volgens hem moeten de VS ook niet langer streven naar onderhandelingen met de Sovjet-Unie over de demilitarise- ring van de Indische Oceaan. Een derge lijke demilitarisering zou naar zijn me ning namelijk beletten dat de VS niet meer in staat zijn iets te doen aan het „gebrek aan militair evenwicht” in dat gebied. Intussen is de Amerikaanse speciale on derhandelaar voor het Midden-Oosten Robert Strauss vandaag aangekomen in Israel voor besprekingen over de Ameri- Van Riemsdijk, die zelf nauw betrokken is bij de gerechterlijke behandeling van een recente moord uit eerwraak op een Turk in Hengelo, zegt dat in de toekomst conflicten kunnen dreigen als Turkse jon gens wisselen van vriendin of ongetrouwd gaan samenwonen met een Nederlands meisje. Turkse ouders zijn hier vaak niet van gediend, aldus Van Riemsdijk. Hij wijst er op, dat uit het Leidse onder zoek blijkt, dat Turken bij het „overbren- ISLAMABAD (AFP). De Amerikaan se ambassadeur in Pakistan, Arthur Ham mel, heeft de Pakistaanse regeling laten weten dat de VS geen enkel voornemen hebben om geweld of een ander onwettig middel, zoals een paramilitaire actie, te gebruiken tegen het land of iemand an ders daartoe aan te moedigen. Het Amerikaanse dagblad New York Times berichtte in het afgelopen week einde dat dergelijke plannen bestonden om te verhinderen dat Pakistan een atoombom zou ontwikkelen. Ook het reserveren van een hotel elders in het land stuit bij deze kanto ren vaak op bezwaren en weigerin gen, aldus de Consumentenbond. Volgens de bond is de VW te vroeg gestart met deze i-kantoren ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Volgens Van den Broek wil Heineken nog snel een extra stuk van de markt op andere bekende merken veroveren, voor dat voor jenever en vieux weer vaste prijzen gaan gelden. Zoals bekend hebben twaalf producenten van sterke dranken onlangs bij het ministerie van Economi sche Zaken aangedrongen op herinvoe ring van de verticale prijsbinding. Prijs concurrentie wordt dan onmogelijk. Naar verluidt voelen zowel het produktschap als het ministerie voor herinvoering van een stelsel van vaste prijzen. I to Z. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0.75 gen” van hun gewoonten naar Westeuro pese landen hier ook het begrip eer- of bloedwraak introduceren. In het Leidse onderzoek, verricht door wetenschappe lijk medewerker drs. A. H. Nauta, staat, dat de enkele moorden die in de Turkse gemeenschap in Nederland tot nu toe zijn gepleegd uit eer- of bloedwraak, slechts het topje van de ijsberg vormen. Nauta wijst er op, dat volgens Turkse opvattingen van eerwraak onder meer sprake is bij wangedrag tegenover een vrouwelijk familielid. Deze vorm van wraak komt volgens hem vooral voor op het platteland van Turkije en bij platte landers die naar de grote steden zijn ge trokken. Het voortduren van vetes in en buiten Turkije hangt samen met de kracht van de plattelandsstructuur en tradities, aldus Nauta. Ook is volgens hem van invloed het traditionele bezit van vuurwa pens, die als statussymbool worden gezien. HONG KONG (Reuter). De Vietna mese functionaris Hoang Van Hoan, die vorige maand naar China uitweek en ver volgens scherpe kritiek leverde op het bewind in Hanoi, is uit de Vietnamese communistische partij gezet. Dit heeft het Vietnamese persbureau gisteren bekend gemaakt. Hoan was tweede voorzitter van de Na tionale Vergadering. Hij is uit de partij gezet wegens „verraad aan zijn land, de partij en het volk en zijn optreden voor de reactionaire en expansionistische heer sers in Peking”, aldus het persbureau. (Vervolg van voorpagina) De kwaliteitscontroledienst van Fokker, die nog onlangs faam verwierf door de ontdekking van zwakke plekken in een grote partij Ameri kaans aluminium, zal de bouten van de F-16 voortaan extra in de gaten houden. Overigens is het volgens de Fokker-woordvoerder niet ongebruikelijk dat tijdens de bouw van vliegtui gen extra-inspecties naar mogelijk verdachte onder delen worden gelast. De bewuste bouten hebben meer dan de gebruikelijke aandacht gekregen, om dat ze van een nieuw materiaal zijn vervaardigd, aldus de woordvoerder. De problemen met de motorbouten hebben niets te maken met het verongelukken van een F-16 op de luchtmachtbasis Hill in de staat Utah vorige week, zo verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht. Bij dit eerste ongeluk met een toestel van dit type raakte de piloot licht gewond. Van de F-16 heeft de Amerikaanse luchtmacht 1388 exemplaren besteld. Hiervan zijn er tot op heden 48 afgeleverd. Nederland, België, Noorwegen en Dene marken hebben gezamenlijk 348 toestellen besteld, waarvan ongeveer de helft bij Fokker op Schiphol wordt gebouwd. De Nederlandse luchtmacht heeft inmiddels drie F-16’s in gebruik op de luchthaven Leeuwarden. I i, LE HAVRE (DPA/UPI). Het voorma lige Franse passagiersschip France tegen woordig Noors en Norway geheten, ligt nog altijd in de Franse havenstad Le Havre, maar Frans sleepbootpersoneel heeft verklaard dat men zich niet zal ver zetten als het schip door buitenlandse sleepboten wordt weggehaald. De Norway moet naar de Westduitse Bremerhaven om te worden opgeknapt. De Franse arbeiders zagen deze opdracht liever gegund aan een Franse werf, en voorkwamen daarom dat het schip kon uitvaren. Volgens de eigenaar, de Noorse scheepsmagnaat Knut Ullstein Kloster, kiest men voor Bremerhaven omdat de opknapbeurt daar goedkoper kan worden uitgevoerd. SALISBURY (AFP/UPI). Honderd leden van de grootste oppositiepartij in Zimbabwe-Rhodesië, de ZANU van domi nee Sithole, zijn gisteren volgens het par tijbestuur gearresteerd. Er zitten nu dui zend tot twaalfhonderd ZANU-leden ge vangen, zo heeft de partij bekend gemaakt. De partij beschuldigt de regering Moe- zorewa er van de arrestaties te gebruiken „om de structuur van de partij te vernieti gen" en om de belangen van de regerende partij, Moezorewa’s UANC, veilig te stellen. AMSTERDAM (ANP). Vroom en Dreesmann mag geen platen of muziek- cassettes meer verkopen waaarvoor geen auteursrechten zijn betaald, zo vonniste de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Asscher, vanmorgen tij dens een kort geding dat was aangespan nen door het bureau van muziekauteurs- rechten Stemra. Aanleiding was de vondst van een aan tal „witte” cassettes in de Amstelveense vestiging van V. en D. Na een waarschu wing van Stemra aan het grootwinkelbe drijf dat de cassettes uit de handel moes ten worden genomen. Volgens het waren huis waren de cassettes bij vergissing blijven liggen, maar de rechter oordeelde dat het bedrijf er dan zelf voor moest opdraaien. Hij bepaalde een boete van vijfduizend gulden bij elke overtreding van het gebod. kaans-Israelische betrekkingen. Strauss noemde bij aankomst op de luchthaven Ben Goerion de berichten als zouden de betrekkingen gespannen zijn „erg overdreven”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4