t Discussienota hernieuwd pleidooi Marktplein tijdens kermis week weer omgetoverd in lunapark Bakfestijn voor Speliadekleuters Procedures goed voor stagnatie ■r van twee jaar voor uitbreiding Stisa-staf 1 BESTEMMINGSWIJZIGING AAN MINISTER VAN HOUTENLAAN WIJKOPBOUWWERK DOOR ONDERBEZETTING OP LAAG PITJE ACHTBAAN NIEUW VOOR IJMUIDEN LOOIERNIEUWS VERSCHIJNT IN KLEUR! 1 k Schets Pleidooi Structuur MMMM Tussenpersoon Stichting Santpoort Trefpunt 1 EM ■■MHI 4 IJMOND 19 7 9 AUGUSTUS VRIJDAG 1 7 (Van een onzer verslaggevers) - Ml die ang ieri- M6 VELSEN. De „affaire Minister van Houtenlaan” of „hoe een hand vol bezwaarden er in slaagde met gebruikmaking van wettelijke bestaande procedures een gewijzigde vaststelling van een bestem mingsplan twee jaar op te houden”, heeft voor diezelfde bezwaarden weinig meer opgeleverd dan de wetenschap dat de belanghebbenden van die gewijzigde vaststelling in veel opzichten ernstig zijn gedu peerd. Die belanghebbenden zijn de Velsenaren die halsreikend uitzien naar „een woning”. Een woning die twee jaar geleden door zijn prijsstelling nog in aanmerking zou zijn gekomen voor een rijkssubsi- die. Een financieel ruggesteuntje dat nu waarschijnlijk als „niet haalbaar” moet worden aangemerkt. .7» (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) heeft dringend vijf buurtopbouw werkers nodig voor het werk in de wijken. Daarnaast wordt in een zojuist verschenen discussie nota over het eigen taakgebied vurig gepleit voor aanstelling van een tweede opbouwconsulent voor de werkzaamheden op ste delijk niveau. De nota bevat een opsomming van de op bouwtaken waarvoor de Stisa zich in het Vel sense gesteld ziet in relatie tot de eigen mogelijkheden om daarop in te spelen. GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker T i: =1 11 1 Kostprijsverhoging enige resultaat van actie voeren tegen woningbouw rf- Simone Uben (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) II Wij zoeken voor de losse verkoop van ons tijdschrift wederverkopers 't nis- sse- ken van per van dan igd. ling ts te de k, zo anse sstel brk :ek- den een dat :un- Belangrijkste onderdeel van de bestem- mingsplanwijziging was ongetwijfeld de bestemming van een strook grond aan de westkant van de Minister van Houtenlaan. Hier zouden 59 woningen kunnen verrij zen als de bestemming van dat perceel van „recreatief” zou worden gewijzigd in „woningbouw”. Tot in hoogste instantie, dat wil zeggen tot de afdeling rechtspraak van de Raad van State, is het beroep van de bezwaarden tegen het verlenen van een bouwvergunning voor die woningen onge grond verklaard. De gemeente kan na twee jaar oponthoud daadwerkelijk de voorbereidingen treffen om de omstreden De Looier die vorig jaar september een enorme uitbreiding heeft ondergaan is nog steeds niet geheel verhuurd. Er zijn nog enkele winkels en stands vrij. Tot één september kunt u nog van een aantrekkelijke korting genieten, als u een contract als standhouder begint. U kunt hiertoe op Looier één Looiersgracht 38 in Amsterdam langsgaan Deze markt is van donderdag t/m zaterdag open ook op de donderdagse koopavond. AMSTERDAM, Het antiektijdschrift Looiernieuws, wat door Antiekmarkt de Looier wordt uitgegeven en ook erg veel informatie over deze overdekte markt bevat, verschijnt voortaan in kleur. De omslag is geheel, gewijzigd. Het zojuist uitgekomen nummer bevat o.a. een artikel over Mathilde Willink van Jan Houwert. Op de eerste verdieping krijgt u een gratis proefexemplaar van Looiernieuws. U kunt zich ook abonneren. De prijs van ’n jaargang (4 nummers) is tien gulden. Dit bedrag kunt u op giro 4577732 t.n.v. Antiekmarkt de Looier onder vermelding Looiernieuws overmaken. U krijgt dan de hele derde jaargang toegestuurd. augustus valt alles rond middernacht weer voor een jaartje stil. Marktmeester A. Jager is nu al voor de negentiende maal de centrale figuur voor de kermisexploitanten die elk jaar letter lijk staan te dringen voor een plaatsje in IJmuiden. De gemeente Velsen prijst een standplaats in IJmuiden rijkelijk vroeg in het jaar aan via advertenties in de vakbla den voor kermisexploitanten. Uit 85 aan vragen moest bij sluiting van de inschrijf termijn in februari een keus worden ge maakt. Geen geringe opgaaf voor markt meester Jager. Op een beperkte ruimte van zestig bij zeventig meter (afmetingen van het Marktplein) moet de grootst mo gelijke variatie aan vermakelijkheden een plekje worden geboden. De Stichting Santpoort kwam met een reeks bezwaren tegen de door het gemeen tebestuur van Velsen gehanteerde proce dures en kritiek op de bebouwingsmoge- lijkheden van wat wordt genoemd „ver plichte zijwaartse open ruimten”. Het bezwaar van de geluidsoverlast af wegende tegen het belang van leniging van de woningnood heeft GS op het stand punt gesteld dat het onthouding van de goedkeuring aan het betrokken plandeel niet rechtvaardigt. Ook de Stichting Santpoort is er niet in geslaagd GS te overtuigen. De door de Stichting aangedragen tekeningen die die- qua inhoud in drie delen op te splitsen. Een uitvoerige uiteenzetting over taak en noodzaak van opbouwwerk in het alge meen, de relatie tussen buurt- en stedelijk opbouwwerk en het aantal beroepskrach ten met name in Velsen noodzakelijk voor goed en doeltreffend werken. Het eigen standpunt ten aanzien van buurtopbouwwerk („pure noodzaak ook of juist in het Velsense”) wordt onder- bouwd met een wetenschappelijke publi catie van 1949 („Client centered therapy” In een schets van de Velsense situatie worden Oud-IJmuiden en ook Velsen- Oost, Velseroord, Santpoort en Velsen- Noord als terreinen genoemd voor juist dit wijkgerichte werk. De inhoud van de eerdervermelde nota „Vingeroefeningen” van de buurthuizen (met een opsomming van taken in de buurten) is met een aantal aanvullingen van de Stisa in de nota mee genomen. Voor de specifieke buurttaken (begelei ding wijkinitaiatieven) worden vijf onder legde buurtopbouwwerkes (4 full-time, 1 part-time) noodzakelijk geacht. Simone IJben zou er voor het werk op stedelijk niveau één opbouwconsulent bij moeten hebben, aldus de opstellers van de nota. Over de organisatorische perikelen ver band houdend met de opzet van buurtop bouwwerk stelt de Stisa een tweede dis cussienota in het vooruitzicht. Vooruitlo pend daarop worden alvast vier mogelijk heden genoemd: buurtopbouwwerk on dergebracht in een aparte gemeentelijke dienst, werkend vanuit een eigen stich ting, als onderdeel van het buurthuiswerk en tenslotte opgehangen aan het stedelijk opbouwwerk zoals dat nu in Velsen al min of meer provisorisch functioneert. Bij ont breken van onderkomens elders worden de buurthuizen alvast als dé geschikte huisvesting genoemd. Nota II, aangekon- digd voor komend najaar, gaat bevatten een voorkeursmodel voor een toekomsti ge organisatiestructuur en ook een finan ciële pagina waarop becijferd de conse quenties van een bredere aanpak voor het Velsense opbouwwerk. nen ter onderbouwing van de door haar geuite bezwaren worden door GS als zeer theoretisch gekwalificeerd. GS zien ener zijds wel degelijk de mogelijkheid van erfbebouwing van het betrokken gebied die in overeenstemming is met het huidige wensenpatroon. „Terwijl anderzijds”, zo luidt het standpunt van GS, „het open karakter van het gebied in voldoende ma te gehandhaafd blijft”. 1388 n 48 ene- ïeld, jhol eeft iven (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op het IJmuidense Marktplein overstemt het geraas van bij elkaar 22 kermisattracties vanaf van daag weer het verkeerslawaai. Vrijdag middag klokslag twee uur was de voorge schreven aanvangstijd voor de jaarlijkse kermis. Het rumoer van botsautootjes, miniscooters en draaiende attracties met elk hun keiharde dosis muziek bepaalt een volle week de sfeer en het aanzien van dit stukje IJmuiden. Zaterdag 25 aad :em ge- wo- wa- rder ?tui- der- >ben om- ligd, lan- arn- iten nen :ttig te an- :ien ine, sge- ird- aan Uit de kermisverpachting vloeit jaar lijks ruim een ton in de gemeentekas. De gemeente regelt het kermisvermaak pas sinds 1959 helemaal zelf met marktmees ter Jager als tussenpersoon. Daarvóór was de omvangrijke organisatie met veel papieren-rompslomp uitbesteed aan een particulier bedrijf. De heer Jager karakte riseert het kermisvermaak in IJmuiden als grote trekpleister speciaal voor jeugd en jongeren. „Van een uitgesproken top per waarvoor iedereen de straat op trekt is nauwelijks sprake. In dat opzicht is IJmuiden meer stad dan dorp”. met het raadsbesluit van de gemeente Velsen tot vaststelling van het bestem mingsplan. „Dé reclamanten mevrouw G. C. Weenink-Redeker, mr. N. S. J. Koeman namens 159 reclamanten en de Stichting Santpoort hebben bezwaren aangevoerd waarin GS geen aanleiding hebben gevon den hun goedkeuring aan enig plandeel te onthouden”, zo luidt het besluit dat GS hebben genomen op grond van een aantal overwegingen. Mevrouw Weenink-Redeker voerde aan dat het tot bouwterrein gedoemde stuk grond een uniek duinterreintje was met een zeldzame flora. Zij protesteerde met klem tegen de vernietiging van het recrea tiegebied dat intensief gebruikt zou wor den door hondenbezitters, wandelaars en spelende kinderen. Mr. Koeman vond dat de gemeente Velsen gelegenheidsplanolo- gie bedreef en de behoefte aan woonruim te in Velsen ten onrechte werd gehanteerd om de bebouwing aan de Minister van Houtenlaan gerealiseerd te krijgen. De toekomstige bewoners zouden vol gens mr. Koeman hinder ondervinden van de achter de woning gelegen spoorbaan. Geluidsmetingen zouden hebben uitgewe zen dat het niveau daarvan onaanvaard baar zou zijn. Hierover kunt u inlichtingen vragen bij Hans Becker, tel. 020-264995. Als u nog nooit op de Looier geweest bent, moet u werkelijk eens gaan kijken. Het is echt de moeite waard De Bond Heemschut betuigde adhesie met de door de Stichting Santpoort aange dragen bezwaren maar die daad bleek onvoldoende om enig recht aan te ontle nen om in aanmerking te komen voor medebepaling van het standpunt van GS. Door GS worden de motieven onder kend die bij de gemeente ten grondslag hebben gelegen aan de totstandkoming van het omstreden bestemmingsplan. In die motieven hebben GS niets gevonden wat zij uit stedebouwkundig oogpunt on verantwoord achten. Dat de woningnood in Velsen ten onrechte als motief zou zijn gebruikt om de bebouwing van de westzij de van de Minister van Houtenlaan van de grond te krijgen wordt door GS niet on derschreven. „Doorstroming”, door mr. Koeman niet relevant geacht voor deze woningen gezien de koopprijs, wordt door GS wel onderschreven omdat met het betrekken van de nieuwe woningen er ongetwijfeld woningen met lagere huren beschikbaar zullen komen. I Voor IJmuiden opzienbarend is dit jaar de komst van de „Alpenexpress”, een soort achtbaan, tot nu toe wegens de be perkte plaatsruimte altijd angstvallig ge weerd. Tussen vertrouwde attracties als de vliegtuigmolen („Miniflüge”), draaimo len, botsautobaan en de „Round Up” (kleefbaan) zijn dik bezaaid de gok- en vaardigheidsspelen onder schetterende namen waar de doorsnee-burger nog maar moeilijk wijs uit wordt. Met veel muziek en lichteffecten schreeuwen bij een rondwandeling om aandacht een „ho- lycrane” (grijperspel), flipperbumper en ook vermakelijkheden als prijsvissen, boksbal en het stoplichtenspel. Talrijk zijn dit jaar ook de consumptietentjes op het plein dat normaliter alleen tijdens de donderdagse markt trefpunt is voor de bevolking. Er staan kramen voor „versge- rookte paling”, een moddervette kermis- traditie, frites, gebak (oliebollen dus) en naar goed gebruik ook „nougat en andere zoetwaren”. Met vermelding van de schiettent en een bijna menselijke mui- zenstad zijn wij de lijst met attracties nagenoeg door. De kleuters konden donderdagmiddag naar hartelust „Bakkertje Bol helpen” in de k euterschool De Merels aan de Orionweg in IJmuiden. Vooral bij eetfestijnen trekken veel kleuters naar de Speliade. Ook donderdag waren er meer jongens en meisjes dan bij andere dagen. Het zat het bakkende volkje donderdagmiddag niet allemaal mee. De beloofde „bakkertje Bol” verscheen bijvoorbeeld niet omdat zijn uniform was zoekgeraakt. De kleuters konden echter begrip opbrengen voor de verklaring van de leidsters, die zeiden dat „bakkertje Bol” het veel te druk had. Ook de oven, waarin de eigen geknede broodjes gebakken zouden worden, ontbrak. Dit alles kon echter de pret niet drukken. Dol enthousiast kneedden de Speliade-gangers het deeg naar hartelust. Bovendien kregen de kleuters als troost beschuit met muisjes en limonade. De kinderen vermaakten zich 's morgens opperbest als cowboys en indianen. De opbouwstichting beschikt sinds 1 januari 1978 in de persoon van Simone IJben over een stafkracht die zich met werkzaamheden op stedelijk niveau en sterke groei van de wijkactiviteiten voor een mammoettaak gesteld ziet. Over ver sterking van de staf en de noodzaak van wijkopbouwwerk (met extra mankracht daarvoor) is vorig jaar al uitvoerig met B. en W. van gedachten gewisseld. Langdu rig overleg met op tafel een inventarisatie van de werkzaamheden hadden tot nu toe niet het geoogde effect. B. en W. hielden zich na gesprekken en nOta’s over dit onderwerp angstvallig op de vlakte. Buur topbouwwerk achten zij in zijn algemeen heid wenselijk. Van de noodzaak tot aan stelling van speciale buurtopbouwwer kers (een werker per wijk) toonde het college zich tot nu toe niet overtuigd. Een nota „Vingeroefeningen” waarmee de Velsense buurthuizen zich in de discussie mengd bracht tot nu toe geen verandering in die afzijdige opstelling. De Stisa-nota is De IJmuider kermis donderdag in het allerlaatste stadium van de opbouw. rf- Het bouwterrein aan de Minister van Houtenlaan waar de te bouwen woningen stevig in prijs zullen stijgen dankzij twee jaar resultaatioos actie voeren van bezwaarden bouw van de woningen ter hand te nemen. Intussen heeft ook het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland zijn beweegre denen bekend gemaakt op grond waarvan al in een eerder stadium werd ingestemd van de Amerikaan Carl Rogers) waaraan een pleidooi voor een „op de cliënt gerich te behandelingsmethode”. Elementair wordt daarin genoemd het directe contact hulpverlener/hulpvrager („werken schou der aan schouder, voeling hebben met de belevingswereld van de cliënt). Niet meer of minder dan een pleidooi voor buurtop bouwwerk. Voor leek en insider zet de nota nog eens op een rijtje doel en uitgangspunten van het vooral na Wereldoorlog H sterk uitge dijde opbouwwerk, („Een soepel functio nerende samenleving met nadruk op het persoonlijk welzijn van het individu”). Mensen moeten weerbaar gemaakt wor den en goed toegerust om „zichzelf te helpen”. Daarbij heeft de opbouwsector speciaal zwakke groepen en maatschap pelijke minderheden op het oog. Via een opsomming van de taken luidt de conclu sie dat het stedelijk opbouwwerk slechts in beperkte mate bij machte is de bevol king tot zelfwerkzaamheid te prikkelen. De kracht van het buurtopbouwwerk, zo wordt daar tegenover gesteld, ligt juist in de kleinschaligheid waardoor direct con tact met de bevolking en de gezamenlijke aanpak van wijkproblemen meer voor de hand ligt. I; ?W Oosterduinweg 29 teL1476B IJmuiden g «-S ■KL* o

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5