Kleine vereniging met rijke historie in armoede DANSSCHOLEN JOHN STOL Generale voor openluchtspel Geen bevolkings- onderzoek in de IJmond 4 Voorganger gestrand in dorpsrel politienieuws verlovtaötÊI OBE VAN DER juwelier Nieuwe dirigent Evacuatie Feestprogramma Roggedal Accommodatie Clownsduo op Plantage Cursussen in kader van WAO-projekt Geen spreekuur ^reestraat I Radio-uitzending vanuit Heemskerk „Zang en vriendschap” 2-6 Beverwijk 7 IJMOND VRIJDAG 1 7 AUGUSTUS 19 7 9 ‘t is er gezelliger! Provincie teleurgesteld r. i Nèt even iets anders. Dat proeft u. In Mes! iedereen leest de krant altijd en óveral. De inschrijving voor gehuwde en verloofde paren doet het weer bijzonder goed! Wilt u nog meedoen? Dan NU inschrijven Inschrijving alle klubs iedere avond van 7-9 uur STUDIO A: TROMPSTRAAT 27, IJMUIDEN STUDIO B: JULIANAKADE 18, IJMUIDEN TELEFOON: 14733 en 30086 dcbokkedoorns in hei Vverhouoer ven Geiukpatk ZEEWEG 63 OVERVEEN cv? s Voetbalvereniging Wijk aan Zee viert kleurrijk vijftigjarig bestaan 00 er (Van een onze verslaggeefsters) n 10 1. (ADVERTENTIE) n t- n (ADVERTENTIE) RESTAURANT i- i; 1. Arie Gerht Zuiderduin 5 4 10 le Er wordt al langer dan vijftig jaren gevoetbald in de badplaats, want voordat de i Later ontstond er een soort „toerclub”, die uitsluitend uitwedstrijden speelde, omdat men in Wijk aan Zee niet over velden of een kleedkamer kon beschik ken. Doelpalen waren er niet eens. Alleen maar lege portemonnaies. Toch wilde die „toerclub” een echte voetbalvereniging met aansluitinv bij de voetbalbond, om mee te kunnen spelen in de competitie. Eén van die enthousiaste voetballers was Nico Duin en die had de moed bij de Volksbond, de latere Katholieke Arbei ders Beweging (KAB) aan te kloppen tij dens een bestuursvergadering. Dat be stuur zat toen zelf dik in de zorgen omdat men het vaandel en de gasrekening niet kom betalen. Maar er werden tenminste doelpalen in het vooruitzicht gesteld. Dit had tot gevolg, dat op 10 december 1929 in café „Het Zwaantje” van Nico Bol de rooms-katholieke voetbalvereniging Ex celsior werd opgericht. Nico Bol werd de eerste voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Noord-Holland zal mi nister Ginjaar laten weten dat de provin cie teleurgesteld is over het afwijzen van een bevolkingsonderzoek in de IJmond. Een paar maanden terug beschikte de bewindsman negatief op het verzoek van de provincie, ondermeer omdat hij geen resultaten verwacht die de bevolking daadwerkelijk ten goede zullen komen. Bovendien, aldus Ginjaar, zijn er op het terrein van onderzoek naar milieuveront reiniging en volksgezondheid dringender projecten. Het lid van de Provinciale Staten, me vrouw Janssens-Quant, liet gistermiddag merken benieuwd te zijn welke die andere projecten dan wel waren. Zij en andere Statenleden betreuren unaniem het be sluit van de minister. Gedeputeerde IJff, voorzitter van de commissie milieuhygië ne, wees er echter op dat de brief uit Den Haag ook een positief aspect bevatte. Na melijk dat Ginjaar had toegezegd door het CBS te laten onderzoeken in hoeverre men daar al over gezondheidsgegevens van de IJmond-bewoners beschikt. Aan de hand daarvan zou dan een vergelijking met andere „milieubelaste” gebieden in Nederland kunnen worden gemaakt. Dat begint op 15 september met een uitgaansdag voor de bejaarden in Wijk aan Zee naar Bloemendaal met na afloop een gezellig samenzijn met muziek van de Sea-Stars in „De Doolhof”. Bejaar den kunnen zich voor deelneming aanmel den bij Frans Heine, Gasthuisstraat 10, Johan Schellevis, Burg. Rothestraat 23 of Ber v.d. Meij, Dorpsduinen 17. Op 10 november volgt de reünie van naar men hoopt vooral de oud-leden en op 17 november is er een feestavond in „De Moriaan” voor alle leden vanaf zestien jaar, donateurs en genodigden. De jubileumreceptie wordt op 8 decem ber van twee tot vier uur in De Doolhof gehouden’ met aansluitend een open ont vangst. Voor de jeugd is er een speciaal feest programma in voorbereiding en kerkelijk wordt het vijftigjarig bestaan herdacht op 9 december. Op 25 augustus aanstaande is er eerst nog een gezinsdag met onder meer een vijfkamp voor leden, donateurs, broer tjes, zusjes, ouders en al wie maar mee wil doen. Houten jol Tussen vier en 16 augus tus is een houten jol gestolen die lag afgemeerd aan de Delft in Santpoort. De jol was 3.50 meter lang en had een waarde van 400 gulden. Steenstrips Donderdag is 50 vier kante meter steenstrips gestolen. Het ma teriaal was opgeslagen voor een perceel aan de Trawlerkade en had een waarde van 3000 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Na vier jaren heeft Bert Krans berg het Beverwijks gemengd koor „Zang en Vriendschap” als dirigent verlaten. Hij wordt opgevolgd door Ton Klos uit Heemstede. Eerder was hij als dirigent verbonden aan De Stem des Volks in Haarlem en aan de Rijnlandse Orkestvereniging in Alphen aan den Rijn. Hij is onder meer dirigent van het madrigaalkoor van de Pedagogi sche Akademie in Haarlem. De repetities zullen zoals voorheen wor den gehouden op de maandagavonden van acht tot tien uur in de doopsgezinde kerk aan het Meerplein. Nieuwe leden zijn welkom en zij kunnen zich in verbinding stellen met Ans van der Linde, Deukelven 62, tel. 30349 in Heems kerk, of vrijblijvend een repetitie be zoeken. n n rt >r 15 in IJMUIDEN. Maandag 20 augustus zijn burgemeester P. J. Molendijk en wet houder J. W. Meijer verhinderd het weke lijkse spreekuur te houden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het radio-program- ma „Toernee-Toerja", dat op 8 oktober van tien tot elf uur ’s morgens wordt uit gezonden, zal op maandag 1 oktober van half negen af worden opgenomen in de grote zaal van „De Jansheeren”, waar enkele interviews worden opgenomen, af gewisseld door het optreden van plaatse lijke verenigingen. Gezien het grote aantal arbeidsonge schikten in de regio moet er volgens de organisatoren zeker belangstelling be staan voor een dergelijke cursus. In „Mo zaïek van de samenleving” wordt aan dacht besteed aan levensbeschouwelijke vraagstukken, de ontwikkeling van dè vakbeweging en de wijze waarop de maat schappij bestuurlijk is ingericht Ook ligt het in de bedoeling uitgebreid in te gaan op praktisch taalgebruik. In de cursus „Wegwijs in de economie” wordt naast deze onderdelen ingegaan op sociaal-eco- nomische vraagstukken. De cursussen zijn voor iedereen toegan kelijk omdat de Kring Kennemerland uit gaat van de gedachte dat arbeidsonge schikten zich alleen door hun handicap onderscheiden en niet in hun „mens-zijn". De cursussen worden gehouden in Hui ze Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk. Het cursusgeld bedraagt 75 gulden voor FNV-leden en 200 gulden voor niet-leden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij me vrouw T. Rutten, Esdoornstraat 34, Bever wijk, telefoon 02510-2069 of bij J. Heijne, Muilsmanlaan 33, Heemskerk, telefoon 02510-36158. Bert Krans berg zag kans in korte tijd bet koor te doen uitgroeien van 25 leden tot nu weer 60 leden. Als hoogtepunten tijdens zijn dirigentschap mogen de con certen in de Vredevorstkerk worden ge noemd, waarvoor het repertoire aanzien lijk werd uitgebreid. g e g Ie BEVERWIJK. De WAO Projekt Kring Kennemerland start in september naast de avondcursus „Wegwijs in de economie”, een middagcursus „Mozaïek van de samenleving”. i, 1, n 1. Ie 0 n 8 ;n tn X. i; i, e L 5 r: n 1, BEVERWIJK. In het kader van de Toer-in treedt zaterdag 18 augustus van twee tot drie uur het clownsduo Pagetti en Smakkaroni op het winkelplein aan de Plantage op. Dit in de IJmond niet onbe kende duo prestenteert het programma „Wie speelt de baas?”. Bij slecht weer worat de voorstelling verplaatst naar het buurthuis „Wij aan Duin” aan de Wilgenhoflaan. Het pro gramma is speciaal geschikt voor kinde ren van vijf tot tien jaar, maar ook jonge ren en ouderen amuseren zich er over het algemeen uitstekend mee. bevestigden de resultaten zijn profetische woorden: Wijk aan Zee werd met een 5-3 zege op Alkmaarse Boys kampioen in de derde klasse en promoveerde. Inmiddels was er een afdeling dames- handbal opgericht en dat was mede aan leiding voor een naamswijziging van „Ex celsior” in „Wijk aan Zee”. Later bleek man zich in die derde klasse niet te kunnen handhaven. Degradatie volgde, eerst naar de vierde klasse en later zelfs naar de HVB. In 1972 kwam „Wijk aan Zee,’ terug in de vierde klasse van de KNVB, waarin men zich de laatste jaren, zij het soms op het nippertje, kan manifes teren. De laatste tijd komen de spelers ook niet meer allemaal uit Wijk aan Zee, zoals vroeger. Het predikaat „katholieke voet balvereniging" is nimmer zover doorge voerd, dat uitsluitend katholieke jongens uit Wijk aan Zee lid konden worden. In beperkte mate met een maximum konden ook andersdenkenden worden toegelaten, gezien de bijzondere positie van het kleine dorp Wijk aan Zee, maar dan zonder stemrecht. Dat is nu allemaal veranderd, maar men blijft toch nog het katholiek in de naam handhaven. De-con sequentie daarvan is onder meer, dat men op zondagmorgen niet voor half twaalf mag spelen. Zijn opvolger, de 45-jarige Ton Klos, is als leraar muziek verbonden aan de Rijks Pedagogische Akademie in Haarlem. Hij studeerde orgel- en kerkmuziek in Utrecht en koor- en orkestdirectie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Rasenden 023-263600 s Maanoags gestoten jaartjes duren, voordat men in de klasse de hoogste regionen bereikte, maar in l£38-’39 werd het elftal uit Wijk aan Zee toch kampioen en behoorde promotie tot de mogelijkheden. Maar de beste speler, Piet Durge, brak een been en dat beteken de verliezen in de promotiewedstrijd. Net nog voor de tweede wereldoorlog kwam de fusie tussen de voetbalbonden tot stand. „Excelsior”, dus Wijk aan Zee, werd in 1940 ingedeeld in de vierde klasse van de Nederlandse Voetbal Bond (de Duitse bezetter gedoogde het „koninklij ke” niet in de naam). staan voor een te lenen bedrag voor aan leg van nieuwe sportvelden, maar de klei ne gemeenschap Wijk aan Zee presteerde het om zelf een halve ton voor dit doel bijeen te brengen. Na een jaar bij „Kin- heim" te hebben gespeeld, kon in 1963 het eerste veld aan de Duinrand in gebruik worden genomen en in 1969 kreeg men daar een tweede veld. In 1971 kwam ook de fraaie clubaccommodatie „De dool hof” met veel zelfwerkzaamheid tot stand. De voetbalvereniging telt nu 229 leden, zeven seniorenelftallen en tien junioren teams. Bij de twee velden heeft men nu ook een oefenterrein. De bewogen geshiedenis van deze eer tijds zo kleine vereniging rechtvaardigt feest ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. In het najaar van 1930 kwam er een veld gereed in het Roggedal, waar later Helio- mare zou verrijzen. De eerste wedstrijd tegen het Zaanse WZ werd met 4-2 ge wonnen en dat gaf moed. Dit eerste succes op „het land van lange Tinus” is door verscheidene overwinningen gevolgd en het seizoen 1930-’31 kon worden afgeslo ten met promotiewedstrijden, die evenwel zijn gewonnen door het Haarlemse DSS. Maar in 1932-.33 werden alle drie de elftal len kampioen en toen promoveerde het eerste elftal naar de eerste klasse van de diocesane Haarlemse voetbalbond. In 1934 volgde promotie vanhet eerste team, samen met het Amsterdamse Wilskracht, naar de tweede klasse van de landelijke katholieke voetbalbond. Het zou heel wat Naar ziekenhuis. Donderdagmiddag te gen vijf uur botsten op de hoek van de Rossinistraat en de Mahlerstraat een 16- jarig Heemskerks meisje op een bromfiets en een negenjarige fietser. Achter op de brommer zat een 15-jarig meisje uit Amersfoort. Beide meisjes moesten na het ongeval in het St. Jozefziekenhuis worden opgenomen. De jongen werd niet gewond. Alleen zijn fiets was vernield. Volgens de politie verleende de bromfietster geen voorrang aan het jongetje. In die eerste oorlogsjaren liep het hele maal spaak. De bezetter gebruikte het terrein voor versperringen en later werd de bevolking van Wijk aan Zee geëvacu eerd, zodat elk contact tussen de leden verloren ging. De vereniging bestond nog slecht op papier en Zelfs dat niet, want het toenmalige bestuur oordeelde het beter om al!e papieren, met onder meer de namen van al die jonge kerels, maar te verbranden. De vereniging raakte daar mee ook het archief kwijt, zodat men hu bij de viering van het vijftigjarig bestaan uit ander materiaal en „overleveringen” moet putten. Daaruit blijkt onder meer, dat voor de oorlog als kleedruimte een zomerhuisje dienst deed. Verschillende spelers vonden onderdak bij ADO in Heemskerk en hielpen deze club promoveren. Direct na de bevrijding trad „Excelsior” weer binnen de lijnen in Wijk aan Zee en in 1946-’47 werd het eerste elftal kampi oen. De promotiewedstrijden tegen onder andere de Amsterdamse verenigingen ASVK en SDZ leverde het derdeklasser- schap op en bij het 25-jarig bestaan schreef de voorzitter van de KNVB in het district West I, de heer G. Kruyver, dat men in die derde klasse terdege rekening zou moeten houden met „de kleinste ver eniging in de KNVB. Twee jaren later Glas op rijbaan. Twee jeugdige inwo ners van Beverwijk (15 en 17 jaar) smeten donderdagmiddag uut pure balorigheid flessen en ander glaswerk aan diggelen op de rijbaan van de Wilgenhoflaan. Op last van de politie werd de ravage door het tweetal eigenhandig opgeruimd. Bromfietser gewond. Een 15-jarige bromfietser uit Heemskerk belandde don derdag met een gecompliceerde enkel- breuk in het Rode Kruis Zpekenhuis na een aanrijding op de kruising Insulinde- straat/Schuurmanstraat. Rijdend op de Schuurmanstraat verleende hij geen voorrang aan een 72-jarige Beverwijker die met zijn personenauto van rechts (In- sulindestraat) naderde waardoor een aan rijding ontstond. Diefstal trailer. Een aanhangwagen ter waarde van enkele duizenden guldens is donderdagnacht gestolen van een bouw plaats aan de Vondellaan. Eigenaar is een aannemer uit Castricum betrokken bij de nieuwbouw voor Van Hattum Blanke- voort ter plaatse. Winkeldief betrapt. Een 29-jarige Am sterdammer is donderdag rond het mid daguur aan de Breestraat aangehouden na een poging tot diefstal in het warenhuis Tegel. De man, zich betrapt wanend, ver liet vliegensvlug deze zaak na de buit, drie tinnen vazen ter waarde van 300, te hebben weggeworpen. Arrestatie volgde na een wilde achtervolging waaraan naast politie ook winkelpersoneel deelnam. Fietser Een vijftienjarig meisje viel gistermiddag van haar fiets, toen zij vanaf de Lange Nieuwstraat wilde afslaan naar het Marktplein. Het meisje is voor onder zoek naar het Zeewegziekenhuis ver voerd. WIJK AAN ZEE De voetbalvereni ging „Wijk aan Zee” bestaat dit jaar vijftig jaren en dat wordt in de komende maanden gevierd met onder meer een reünie, feestavonden, een uitgaansdag voor de bejaarden in het dorp, een gezins dag, een receptie en intern een kerkelijke viering. Na het Roggedal, met het zomerhuisje van A. Schellevis als kleedkamer, kreeg men een voetbalveld op de Dorpswei, waarbij nogal eens van plaats werd ver wisseld. Toen het terrein dicht aan de weg kwam te liggen schermde men het ’s zon dags aan de straatzijde geheel af met jute, want op een gratis toegankelijke tribune zat men niet te wachten. Een „samenspelletje” van het vereni gingsbestuur en het KNVB-bestuur leidde er toe, dat het terrein in 1962 werd afge keurd. De gemeente Beverwijk was toen zo arm, dat de raad niet eens garant kon (ADVERTENTIE) IJff: „Die werkwijze kan best goede resultaten opleveren, dat hebben we ge zien toen het Coronel-laboratorium met huisartsen in de Haarlemmermeer samen werkte om bepaalde gevolgen te registre ren van de aanwezigheid van Schiphol op de gezondheidstoestand van omwo nenden”. 4- Het Beverwljkse Toneelgezelschap hield donderdagavond de generale repetitie voor het eerst in kostuums en met pruiken op voor het historische blijspel ,,De vlag op de toren", dat vanavond als openluchtspel zou worden uitgevoerd In het park Scheybeeck. Door de slechte weersomstandigheden is de voorstel ling uitgesteld en verplaatst naar maandag avond in De Nieuwe Slof Zondagavond hoopt men wel in het openluchttheater in Bloemendaal te kunnen optreden. Een foto uit 1930 met links en rechts de bestuursleden van de Volksbond, de latere KAB en het verenigingsbestuur Van links naar rechts Freek Kippensluis, Bart Schelvis, Piet Waij, Pastoor Snel- ders. Nico Bol. Nico Duin. Dirk Durge. Leo Snijders. Jac. v. d. Meij. Gerard Snij ders. Piet Durge. Leo v. d Meij. Scheids v. d Broek. Arie v. d. rooms-katholieke voetbalvereniging Meij. Gijs Schelvis. „Excelsior”, die later de naam „Wijk aan Jaap v. d. Meij. Chris Zee kreeg, in 1929 werd opgericht bestond Durge; vooraan: er al de Wijk aan Zeese Voetbalveren!- Klaas Snijders. Klaas ging. Maar die ging ten onder aan comple- Durge. Arie Duin. te dorpsruzies, waarover nog sterke ver halen de ronde doen. Men zou in die tijd met een flinke schuld in de maag hebben gezeten, omdat de voetballers met hun aanhang het een en ander kort en klein hadden geslagen in Castricum. Ook toen dus al verhitte gemoederen, maar in een dorp, dat toen zonder meer arm was, leidden dergelijke zaken wel tot rellen en tot het einde van die voetbalclub. i gifs? ”1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7