Bemanningsleden rampzalige Fastnet-bootrace: Provincie houdt vast aan infiltratie in duinen 99 Vordering van Bond tegen architecten t Meer lawaai door aanpassing circuit” 1 F 1 al Verbouwing Zeemotel Zandvoort de uitgaander... 1 1 X Waterwinning onderwerp van studie op lange termijn INSPECTEUR OVER GEVOLGEN TIJDELIJKE VOORZIENING ■BB 1 9 IJMOND VRIJDAG 1 7 AUGUSTUS 19 7 9 5c. s 1 de n □k e- rt, ie (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/ZANDVOORT. Zichtbaar vermoeid zijn Mare Lub ken (20) uit Haarlem en Mario Drommel (19) uit Zandvoort donderdag avond in ons land teruggekeerd, na hun deelname aan de rampzalig verlopen Fastnet-zeilrace tussen Ierland en Engeland. Zij voeren als bemanningslid mee op het Nederlandse jacht „Daggar” dat de woe dende orkaan zonder grote averij wist te doorstaan. Waarschijnlijk door het voeren van alleen een stormfok is het schip naar veiliger water kunnen koersen, waar het dinsdagochtend om elf uur werd I gesignaleerd. Toen hadden al negentien zeilers de dood gevonden in het kolkende water en waren eenentwintig jachten vergaan. (Van onze streekredactie) HAARLEM. De Bond Zonder Naam is van zins een tegenvorde ring in te dienen als reactie op de stap van de architecten Smidt en Van Rossum achterstallig honorarium op te eisen. Het ontwerpersduo heeft een half jaar terug een verbouwingsplan ingediend voor het Zeemotel Zandvoort, eigendom van de Bond Zonder Naam. De Bond wilde het pand geschikt laten maken voor vakanties van bejaarden en mindervaliden. Inmiddels is besloten het bestaande gebouw te laten slopen en nieuwbouw te plegen. - 54 x w J het blijft een sport ll MARC LUBKEN rf- MARIO DROMMEL 1 (Van een onzer verslaggevers) >or 1 n Waarnemend secretaris mr. W. Boers van de BZN: „Wij verwijten Smidt en Van Rossum ons niet te hebben gewezen op het alternatief van de nieuwbouw. De op dracht die wij destijds verstrekten liet daarvoor de ruimte. Tot en met de aanbe steding van zes maanden geleden hebben wij de rekeningen van Smidt en Van Ros sum voldaan. Naar onze mening zijn we echter gerechtigd verdere betaling te wei geren en zelfs een tegenvordering in te stellen. We hebben een nieuwe architect moeten inschakelen en in de tussentijd zijn allerlei materialen ook weer duurder geworden.” De nieuwe ontwerper C. J. Bleijs spreekt tegen dat zijn plan van drie mil joen kale bouwkosten veel duurder uit komt dan de verbouwplannen van Smidt en Van Rossum die blijkens de aanbeste ding 1,5 miljoen vergden. „Die heren heb- Tussen de provincie en minister Gin jaar van Volksgezondheid en milieuhy giëne heeft een maandenlang verschil van mening gespeeld over de precieze inhoud van de milieu-effectrapporta- ge. De minister zou daarin ook beke ken willen zien wat er met de duinen gaat gebeuren als er niet geïnfiltreerd wordt. In de geheimtaal der politici heet die mogelijkheid: de nul-variant. Noord-Holland en met name de eerst verantwoordelijke gedeputeerde IJff, wijst erop dat de beslissing tot infiltre ren jaren terug in alle openheid is genomen. Dit besluit terugdraaien is er niet meer bij, ook al gezien de vele gelden die de provincie stopt in de waterwerken bij Enkhuizen (het zoge heten WRK-III project). ben de benodigde zes ton aan installaties noch hun honorarium in dat bedrag ver werkt. Dat is wel het geval bij het bedrag van drie miljoen dat ik heb becijferd voor nieuwbouw”. Architect H. van Rossum heeft weinig lust op de uitlatingen van de Bond en haar nieuwe architect in te gaan. „Vanwege dat geschil hebben we ons nu juist gewend tot het Arbitrageinstituut voor de Bouw kunst Ik wil wel zeggen dat wij als op dracht van de Bond hebben gekregen een plan voor verbouwing te ontwerpen, niet om te adviseren over nieuwbouw. En wat meneer Bleijs zegt over installaties, omdat werkelijk te kunnen vergelijken moet je een balans opstellen. Dat kun je niet zo maar uit de losse pols opnoemen. We wachten verder rustig de actie van de Bond af.” Niets, was het klare antwoord van be stuurder IJff. Bij Gedeputeerde Staten ligt alleen de aanvraag voor een definitie ve nieuwe bocht. De gevolgen van het verlenen van toestemming moeten eens nauwkeurig worden nageplozen voordat GS daarover beslissen. Het is inderdaad de bevoegdheid van B en W te Zandvoort om over de noodoplossing te besluiten. De diensten voor milieuhygiëne van provinciale waterstaat en het gewest Ken- nemerland plegen volgende week overleg over het doen van geluidmetingen tijdens de Grand Prix van 26 augustus. IJff voegde er wel aan toe verbaasd te zijn geweest dat het college de „tijdelijke” aanvraag van de circuithuurder niet ter sprake had gebracht in een vergadering van de projectgroep onder leiding van de Zandvoortse wethouder Termes. Sinds enkele maanden beraadt deze groep zich op maatregelen met als handleiding de rapporten die verleden jaar zijn uitge bracht over de racebaan. den door de warme maaltijden, die door de kok steeds weer opnieuw werden opge diend. Hoe de ongekend zware storm zo’n ramp heeft kunnen veroorzaken is voor Drommel nog steeds onduidelijk. „De bo ten waarmee de ongelukken zijn gebeurd hadden misschien te veel zeil op, of er is een reuzengolf overheen gekomen. Maar hoe een schip als de Veronier zes keer over de kop kon gaan is voor mij onbegrij pelijk. Ik weet niet wat er gebeurd is”, aldus Drommel. Wel wijst hij erop dat er geen controle is geweest op de aanwezig heid van radio’s, life-lines en reddingsma- terialen aan boord van de deelnemende jachten. En ook veronderstelt hij dat som mige bemanningen mogelijk te weinig er varing of conditie hebben gehad. In die richting denkt Mare Lubken ook. „De laatste drie keer is de Fastnet-zeilrace met makkelijk weer gevaren. Dat heeft waar schijnlijk wel andere mensen naar de race gebracht”, meent hij. Dat de organisatoren de schepen had den moeten binnenhouden, zoals door sommigen is beweerd, wordt door beide zeilers echter van de hand gewezen. „Er werd windkracht 8 voorspeld en daar hou je als schipper rekening mee. Dan neem je je maatregelen, maar de race gaat gewoon door”, aldus Lubken. Over de organisatie als geheel wordt door de beide zeilers dan ook positief geoordeeld. „De regels zijn erg streng en drie maal daags moesten we onze positie doorgeven aan het volgschip Overijssel. Ook tijdens de ramp is door de organisatie een gigantische actie op touw gezet om de reddingsoperatie op gang te brengen”, aldus Lubken. Hoewel de race over 600 zeemijlen toch nog door veel van de 360 deelnemende jachten is uitgevaren, leverde het laatste deel van de tocht nauwelijks nog enig plezier op. „Eigenlijk had het na de ron ding van de Fastnet-rock een fantastische race kunnen worden. We surfden met windkracht negen terug over het water en lagen op een gegeven moment op een twaalfde plaats. Maar na wat er is ge beurd is dat niet belangrijk meer. Het interesseert nu niemand wat de uitslag is geworden”, aldus Drommel. En zijn me- debemanningslid: „Nadat alles bekend was geworden zakte de stemming heel erg snel. We waren allemaal duidelijk aange slagen en voldoening over een hoge eind klassering was er niet meer”. Eenzelfde stemming troffen zij aan in Plymouth, waar de finish lag. „Iedereen had zijn eigen verhaal en het enige waar je steeds naar vroeg was of er al iets van de andere Nederlandse schepen bekend was”, aldus Drommel. Eenmaal zijn verhaal kwijt vraagt hij om er geen al te overdreven spannende story van te maken. „Wat er gebeurde is heel erg, maar het blijft wel een sport”. De ervaringen van de afgelo pen dagen hebben bij het tweetal dan ook geen afkeer van zeilen teweeg gebracht. Terwijl Mare Lubken zich voorbereidt op een nieuw studiejaar, zeilt Mario Drom mel vandaag al weer mee in de Flevorace, een wedstrijd over het Ijsselmeer. in in B. onderweg en door het gunstige weer aar dig op kop geraakt”, vertelt de 19-jarige Mario Drommel vanuit een gemakkelijke stoel. „Vijf uur lang hebben we die mid dag maar wat rondgedobberd, totdat te gen de avond de wind begon op te steken. In een uur tijd voeren we twee spinnakers stuk en tegen middernacht werden de windstoten echt erg. Voor schipper Bert Dolk was dat het sein om het grootzeil eraf te nemen en met veel moeite hebben we daarna het stormfokje opgezet. Toen voeren we al met windkracht tien”, aldus het bemanningslid van de „Daggar”. Tot dan toe lag het schip met negen zeilers aan boord goed op koers naar de Fastnet- rock, een stuk rots onder de Ierse kust, dat door de schepen gerond moest worden. Door de hoge golven kwam de „Daggar” echter te laag uit, zodat alleen op de stormfok tegen de wind in gekruist moest worden. Ondanks het kleine zeil wist het jacht bij windkracht 12 nog een snelheid van negen mijl te behalen, waardoor dins dagochtend vroeg de vuurtoren op Fast net-rock in zicht kwam. De 20-jarige Mare Lubken had toen juist zijn vier uren rust erop zitten en nam met drie andere bemanningsleden de wacht van het tweede, drijfnatte en verkleumde, viertal over. Lubken was samen met Drommel daags voor de start van de Fast net-zeilrace door eigenaar Bert Dolk van de „Daggar” gevraagd om mee te varen. Het tweetal had diezelfde week bij Enge- De provincie heeft er wel mee inge stemd zitting te nemen in de ministerië le werkgroep die een milieu-effectrap- port moet ontwerpen ten behoeve van een nieuw schema voor drink- en in dustriewatervoorziening. Dr. IJff: „We kunnen de minister niet beletten aan dacht aan de problematiek te schen ken. Namens Noord-Holland zullen drie man in die commissie zitting ne men”. Het werk van die groep staat echter los van de concrete aanvraag die Noord-Holland en de Zuidkenne- mer gemeente hebben gedaan voor het onttrekken van (geïnfiltreerd) water uit de duinen. Daarover moet advies worden uitgebracht door de commissie grondwaterwet waterleidingbedrijven. Dat advies komt tezijnertijd bij Gede puteerde Staten die dan een inspraak procedure gaan opzetten waarbij bur gers, actiegroepen enzovoort aan het woord kunnen komen. HAARLEM. Dr. Copier, rijksinspec- teur voor milieuhygiëne in Noord-Hol land, meent dat de tijdelijke aanpassing van het circuit te Zandvoort wel degelijk meer hinder zal veroorzaken. „Die nood oplossing brengt remmen, schakelen en weer optrekken met zich mee. Dat dat invloed heeft staat buiten kijf”, aldus de ministeriële vertegenwoordiger in de provincie. Copier voerde het woord tij dens een bijeenkomst van de commissie milieuhygiëne uit Provinciale Staten. In het bijzonder de leden De Jong en me vrouw Goedmakers wilden van gedepu teerde IJff wel eens precies vernemen wat de provincie van doen heeft gehad met de tijdelijke wijziging van het circuit. land ook al een wedstrijd gezeild met het jacht de Big Bush”, een ééntonner uit Haarlem. „Om twaalf uur maandagnacht moes ten wij op,” vertelt Mare Lubken. „Er waren hele hoge golven en je zag maar weinig. De kuip stond bijna voortdurend vol water en we waren zeiknat. Maar in dat soort situaties doe je gewoon je werk”, aldus Lubken. Dat zich elders op zee dra ma’s afspeelden kwam op dat moment niet bij de bemanningsleden op. „Wij dachten wel dat de kleinere schepen zou den stoppen en terugkeren, maar dat er mensen overboord konden spoelen had den we niet verwacht. Bovendien zagen we ook geen enkel onttakeld schip of zelfs maar noodsignalen. Wel waren er veel helicopters in de lucht die foto’s maakten en filmden”. Degene die wel op de hoogte was van de werkelijke situatie was schipper Bert Dolk. Hij lichtte zijn bemanningsleden daarover echter pas in, toen het grootste gevaar geweken was. „De schipper heeft dat wijselijk voor zich gehouden”, meent Mare Lubken en ook zijn Zandvoortse metgezel beaamt dat. „Hij wist wel dat er al doden waren, maar heeft niets tegen ons gezegd. Toen de storm afgelopen was hoorden we hoe ’t zat”, vertelt Drommel. Door de soms twintig meter hoge golven was niet alleen de kuip van de „Daggar” vol water gelopen, maar had men ook in de kajuit met wateroverlast te maken. „Binnen stond ongeveer 30 centimeter wa ter en dat spatte bij elke golf door de hele kajuit omhoog. Je wilde in die vier uren rust dan wel slapen, maar ook de kooien waren nat”, aldus de Zandvoorter. De verkleumde lichamen van de zeilers kon den dan ook alleen maar opgewarmd wor- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In oktober zal de commissie milieuhygiëne uit Provin ciale Staten praten over een rapport van het PWN dat betrekking heeft op waterinfiltratie in de Zuidkennemer duinen. Dat maakte gedeputeerde IJff gistermiddag bekend tijdens een dis cussie in de genoemde commissie over de zogeheten milieu-effectrapportage. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland is bijna klaar met op stellen van een dergelijk rapport waarin wordt aangegeven wat de ver moedelijke gevolgen zijn voor natuur en landschap als in het duingebied gezuiverd rivierwater wordt ingé bracht. Water dat later na de natuur lijke zuivering door de duinen wordt opgepompt ten behoeve van de drink watervoorziening. Provincie en de Zuidkennemer gemeenten hopen over enkele jaren met infiltratie en ont trekking te kunnen beginnen. Ergcbcuren Merdingen in de buurt" uf i I ■A Met groot materieel trok gisteren een aannemer het Zandvoortse circuit op. Het tempo van zijn voertuigen was laag, de geluidproduktie gering. Klachten zijn uit de omgeving op dat punt niet vernomen. Dat ligt ongetwijfeld anders wanneer volgende week de vrachtwagens plaats hebben gemaakt voor de formule l-bolides. Die maken dan met hoge snelheid gebruik van ondermeer de „tijdelijke aanpassing'' van de baan. Op de foto een beeld van de werkzaamheden aan de omstreden voorziening. „Het was vreselijk, maar „Maandagmiddag kwamen we in een windstilte terecht, wat voor ons een waar- j schuwing was dat er storm dreigde. Men had al windkracht acht voorspeld, zodat we besloten de stagen wat bij te stellen. 1 Op dat moment waren we twee dagen S -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9