Belangrijke rol Nygaard IN AANVAL HAARLEM Telstar gaat af tegen Cambuur: 5-1 KRAMER LICHTPUNT Pu WW rx WH I te; 13 1979 MAANDAG 20 AUGUSTUS Slechte start Kwetsbaar Oplossing Twee ton Waardevol Adrie Koster I II 12 SPORT b '3 M*,-. til k -2 - w IR v W SPORTIEF tekortkomingen ten 6,78 el foto kopt de ex-Volendamspeler zijn ploeg naast MW (1-1) De Maastrichtse verdedi- HENK SPRENKELER niet van plan om op de bank te gaan zitten.” AZ en PSV: veel 1,18 82.00 rd 50,00 17,00 0,28 5,56 De Deen onderstreepte dat zaterdag avond in de competitieouverture tegen PSV nog eens zeer nadrukkelijk. Niet alleen stond hij aan de basis van de eerste treffer maar bovendien zorgde hij er met de onvrijwillige medewerking van Willy van de Kerkhof (de PSV-er veranderde zijn inzet van richting) voor, dat AZ in tegenstelling tot de drie voorgaande jaren met een overwinning (2-1) het seizoen kon openen. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Trainer George Kessler mag Kees Kist uiterst dankbaar zijn, dat hij er na afloop van het vorige seizoen in slaagde de geldschieters van AZ te bewe gen Kristen Nygaard niet te laten gaan. Aanvankelijk zag het daar wel naar uit, omdat de Deense middenvelder geen overeenstemming had weten te bereiken over een verlenging van zijn contract. De clubleiding van AZ wenste in eerste in stantie niet in te gaan op de eisen van Kristen Nygaard, die vervolgens te ken nen gaf naar zijn geboorteland te willen terugkeren om daar een maatschappelij ke carrière op te bouwen. Dat het on danks het feit, dat er in de laatste wed strijd tegen Haarlem reeds afscheid was genomen van Nygaard, niet van is geko men, is een direct gevolg van de bemidde ling van Kees Kist, die de AZ-bestuur ders er van wist te overtuigen dat Kris ten Nygaard nog een onmisbare schakel is voor de Alkmaarse ploeg-in-opbouw. Een gelukkige zege, dat wel. Dat moest ook George Kessler na afloop toegeven. „Maar wel een belangrijke”, zo voegde de „grijze Eminentie” er onmiddellijk aan toe. „Belangrijk, omdat we de laatste ja ren bijzonder slecht zijn gestart. AZ speel de derhalve vanavond niet alleen tegen PSV, maar vooral tegen zichzelf. We heb ben hard getraind om een betere start te maken en ik ben dan ook zeer verheugd dat dat is gelukt”. en onberekenbare acties van de ex-Volen- damspeler afdoende te ontregelen. Heel wat eenvoudiger was het uitscha kelen van Terry Hendriks, die zich slechts „onderscheidde” met te ver doorgevoerde soli en het inleveren van het speeltuig bij de tegenstander. Ook Kleton viel slechts in negatieve zin op. Wellicht dat een snel herstel van Martin Haar en Frans Reuser een positief effect heeft op het spel van de ex-Beerschot-speler, maar vooralsnog be antwoordt zijn optreden bepaald nog niet aan de hoge verwachtingen, die zeker Hughes aanvankelijk koesterde. Telstar had de grote achterstand bij de rust kunnen voorkomen als vooral de ach terhoede attenter had gereageerd op het spelbeeld van Cambuur. Diverse malen snelde de veel vrijheid genietende links buiten Henk de Groot naar de achterlijn vanwaar hij vlijmscherpe voorzetten ver zond. Eén daarvan werd door Hans Erke- lens, die tussen een veelvoud aan Telstar spelers stond maar toch niet echt in de gaten werd gehouden, in de twaalfde mi nuut ingekopt De stand werd daardoor op 2-0 gebracht, omdat enige minuten eerder André Roosenburg al doeltreffend had raakgekopt uit een vrije trap van Oekie Hoekema. Een oplossing voor de gebreken die Tel star vertoont, heeft Martin van Vianen niet direct voor handen. „Ik hoop op een snelle terugkeer van Rob Büchel, dat zal de middenlinie meer body geven”. Daar naast zal de oefenmeester tijdens de trai ningen extra aandacht moeten besteden aan de diverse organisatievormen, terwijl ook de mentaliteit van de groep verbeterd dient te worden. Te snel lieten de Telstar- spelers het hoofd na een foutieve pass of een tegendoelpunt hangen. En dat moe digde de tegenstander alleen maar aan. Henk de Groot, Jos Peltzer en Johnny van Wensveen bleven echter alle vrijheid genieten en dat betekende in de eenen twintigste minuut dan ook 5-0. Pas in het laatste kwartier, toen Cambuur het wel geloofde zonder overigens negatief te gaan voetballen, kreeg Telstar wat moge lijkheden. Het geluk was echter ook in die periode van de wedstrijd niet op de hand van de Velsenaren. Wel kon Rob van der Meer in de laatste minuut nog net de eer van zijn ploeg redden; 5-1. De toch al bescheiden weerstand van Telstar leek helemaal gebroken toen An- dré Roosenburg in de negenentwintigste minuut, na opnieuw een gave voorzet van De Groot, voor 3-0 zorgde, terwijl zijn broer Klaus vlak voor rust de bal voor de vierde maal achter Nederburgh joeg. 54,50 41,00 30,10 13,50 04,50 61,00 37,70 45,00 42,60 59,00 50,10 69,00 55,00 40,70 43,20 51,50 55,50 61,00 47,40 3,50b 54,50 74,00 77,70 57,80 59,50 50,80 55,00 26,00 40,00 41,70 81,80 71,00 01,70 49,20 35,00 95,60 32,00 50,20e 59,00 91,50 38,90 86,00 45,50 46,70 48,80 42,50 53,70 95,00 74,00 61,00 40,00 30,00b 48,00 58,30 8,70 94,00 15,00 51,80 43,80 34,30 62,90 47,50 89,70 33,00b 58,70 11,50 08,50 84,50 41,50 09,50 68,90 19,00e In de tweede helft was de dreiging van Cambuur veel minder maar opnieuw deed Telstar niets met dit gegeven. Van Vianen: „Ook dat viel me erg tegen. De ploeg bleef hetzelfde spelletje spelen on danks mijn aanwijzingen. Ik was er al vanuit gegaan dat we bij deze stand niet meer terug konden komen. Daarom was het belangrijk de stand te consolideren om daarna zelf te proberen die stand een beter aanzien te geven”. Martin van Vianen tenslotte: „Er zal een hoop moeten veranderen, maar daar hebben we gelukkig nog 35 wedstrijden voor. Dit was echter bepaald geen prettig begin”. Ier, die er naast staat, reageert zo. Het is aan hem om zichzelf te corrigeren. Bij PSV staat het collectief voorop en niet de invididuele kwaliteit van een speler. Ik heb bepaalde bedoelingen met hem en daar zal hij zich bij moeten aanpassen. Dat kost tijd. Ik moet alleen een beetje geduld hebben met Wildschut. Maar dat heb ik wel geleerd. Tenslotte heb ik met René van de Kerkhof acht jaar geduld gehad...” Telstar: Nederburgh, Van Oorschot, Knoop, Kuut, Mols, Van Toor (Hoevelaken), Ayre, Akersloot, Stam, Van der Meer, Rolloos (Buma). SC Cambuur: Tukker, Erkelens (Schouwe naar), Groote, Kip, Van Wensveen, Klaus Roo senburg, Hoekema, Ferwerda (Vreeburg), Pelt zer, André Roosenburg, De Groot. Telstar deed dat niet en Cambuur maakte daar onder aanvoering van Oekie Hoekema gretig gebruik van. Dat de twee ton die de stichting Cambuur leende om nieuwe aankopen te kunnen doen niet onverstandig besteed is, bewezen Hans Erkelens, Bert Kip, Jos Peltzer en Oekie Hoekema in de eerste helft vrijwel doorlo pend. De enige kritische opmerking, die Rij vers zich in dit verband veroorloofde, richtte hij aan het adres van zijn afweer, die hij verweet „regelmatig stommiteiten te hebben begaan”. Hoewel PSV-coach Kees Rijvers heel wat minder redenen had om tevreden te zijn, wenste de kleine oefenmeester zijn volge lingen niet al te hard aan te pakken. „Ik wil de spelers geen verwijten maken. Zo als deze ploeg na de slechte „Rotterdam se” periode is teruggekomen, is erg knap. Er is op verschillende momenten goed gespeeld. We hebben zelfs kans gezien om ons na die snelle eerste treffer onder de druk van AZ uit te werken. Wanneer je dan ook nog eens sterk terugkomt, is het erg taai om de laatste vijf minuten door zo’n doelpunt te verhezen”. Opemerkelijk was bovendien het ont breken van Piet Wildschut, die voor meer dan een miljoen van FC Twente is overge nomen, maar voorlopig op de reserve bank dient plaats te nemen. Zowel AZ als PSV probeerde zijn fou ten te corrigeren met forse overtredin gen. Met name Hugo Hovenkamp en René van der Kerkhof gaven blijk weinig ont zag voor eikaars ledematen te koesteren. En omdat scheidsrechter Beek daar nau welijks tegen optrad, ontaarde deze ont moeting regelmatig in een schop- en schoffelpartij. AZ’s vleugel verdediger Hugo Hovenkamp bestreed die omschrij ving later als volgt: „Echte irritatie tus sen René van de Kerkhof en mij was er niet Het waren meer een paar plaag stootjes...” Het zou niet juist zijn in dit verband verwijten te richten aan het adres van de 18-jarige Ton Nijdam. De jeugdige Haar- lem-speler die tot dusver pas enkele wed strijden in het C-team heeft gespeeld, mocht door de blessures van Martin Haar, Piet Huyg en Frans Reuser zijn opwach ting maken als aanvalsleider, maar hoe wel hij niet onver dienstelijk acteerde, kwam hij duidelijk fysieke kracht en rou tine te kort om het de Maastrichtse afweer echt moeilijk te maken. Aanvankelijk had Barry Hughes de bedoeling om met Chris Verkaik in het centrum van de voorste linie te starten, maar het plotseling weg vallen van Piet Huyg noopte de Haarlem- trainer tot het terughalen van Verkaik naar de verdediging, waar de ex-Ajacied zich gezien zijn goede spel op de voorstop- perpositie kennelijk heel wat beter thuis- voelde dan in dór frontlijn. Haarlems meest gevaarlijke aanvaller tegen MW was Frank Kramer, die heel wat minder aanpassingsmoeilijkheden heeft dan Terry Hendriks en Gerrie Kle ton. De MW-defensie, en met name zijn directe tegenspeler Gerrie Schrijnema- kers, bleek nauwelijks in staat de grillige Barry Hughes wenste niet in te gaan op de vraag of de toegekende strafschop terecht was. Hij zwaaide zijn ploeg slechts lof toe voor de wijze, waarop het gelijkspel was afgedwongen. „We hebben toch kans gezien tot tweemaal toe een achterstand weg te werken. Dat vind ik een compliment waard. Een belangrijk winstpunt is dat we in Kramer en Hen driks tenminste spelers hebben die het strafschopgebied in durven te gaan. Dat gebeurde vorig seizoen niet”. AD HEESBEEN (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Voor Telstar-trai- ner Martin van Vianen was het na de smadelijke afgang van zijn ploeg tegen SC Cambuur een grote vraag of de Vel- sense formatie van de Friese les geleerd zou hebbem. Net als in het oefenduel tegen Excelsior had Telstar verzuimd de opdrachten goed uit te voeren en antici peerde de ploeg evenmin op het spel van de tegenstander hetgeen ditmaal resul teerde in een 5-1 nederlaag. Het waren dan ook niet zozeer de cijfers die de oefenmeester ergerden alswel de wijze waarop de nederlaag tot stand was geko men. Van Vianen wenste zijn ploeg daar om niet te sparen. „Er is dom gevoet bald”, mopperde de trainer, „sommige spelers hebben het team laten zakken. Er deugde werkelijk niets van”. gers Spren Busk (nr 2) en Noud Janssen (nr 3) komen te laat om Kramer het scoren te beletten. S SS 'sS&'e Roger Schouwenaar werkt de bal over PSV-doelman Jan van Beveren en brengt AZ op een 1-0 voorsprong. tieve spelopvatting naar Haarlem waren gekomen, kwamen echter verrassend snel terug via Marcel Adam, die voorberei dend werk van John Webb en Willy van Bommel knap afrondde. Voor Haarlem was die nieuwe achter stand het sein om nog nadrukkelijker koers te zetten richting Peter Gerards. Dat resulteerde in een paar uitstekende scoringsmogelijkheden o.a. voor Kramer en Verkaik, maar de afwerking liet te veel te wensen over. Er was tenslotte een strafschop nodig om Haarlem naast MW te brengen. Een uiterst dubieuze penalty overigens, want de gemakkelijke manier, waarop Terry Hendriks zich tegen de grasmat liet wer ken door de nieuwe Deense aanwinst van MW, Soren Busk, verdiende een der gelij ke zware straf beslist niet. Scheidsrechter Egbert Mulder, die toch al geen sterke indruk maakte, besliste echter anders, waardoor Gerrie Kleton de puntendeling alsnog veilig kon stellen. MW-trainer Leo Steegman later: „Het was duidelijk een uitgelokte strafschop. Een verdediger mag zich daarentegen niet tot zo’n overtreding laten provoceren, ze ker niet als je tien minuten voor tijd nog met 1-2 voor staat”. Opstellingen, HAARLEM: Boersma, Mase field, Verkaik, Gullit, Melgers, George, Kleton, Van de Ban, Hendriks, Nijdam (Böckling). Kramer. MW: Gerards, Schrijnemakers, Busk, Jans sen, Webb, Van Marwijk. Dijkstra, Quaden, Van Bommel (Roosen), Schapendonk en Adam. Een terecht verwijt, want juist achterin bleek de kwetsbaarheid van PSV. Die kwetsbaarheid was ongetwijfeld een ge volg van het feit, dat niet Adrie van Kraaij en Ernie Brandts het centrale verdedi gingsduo vormden, maar Van Kraaij en Huub Stevens. Brandts opereerde nu op de linkerflank, maar die omzettingen ble ken vooralsnog geen succes. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Wat tijdens de voorbe reidingsperiode op de nieuwe competitie ook al nadrukkelijk was gebleken, werd in de eerste serieuze seizoenkrachtme- ting van Haarlem op eigen veld tegen MW nog eens bevestigd. Haarlem ont beert duidelijk een puntspeler, die in staat is, de kansen af te maken. Tegen MW waren er diverse mogelijkheden om deze ontmoeting met een positief doelpuntensaldo af te sluiten, maar het ontbreken van een koelbloedige centrum spits was er oorzaak van dat de produktie op twee treffers (2-2) bleef steken. Kees Rijvers legde later alle kritiek van Wildschut gelaten naast zich neer. „De reactie van Wildschut is logisch. Elke spe- Terry Hendriks gaat theatraal neer, nadat MW-verdediger Spren Busk hem van de bal heeft gezet. Arbiter Egbert Mulder, die het gebeuren van zeer nabij gadeslaat, besluit tot het geven van een strafschop, waardoor Haarlem in de slotfase alsnog een 2-2 puntendeling in de wacht sleept. Dat kan bepaald niet gezegd worden van de 16-jarige Ruud Gullit die ook in zijn eerste competitieduel in de eredivisie aantoonde een uiterst waardevolle vrije verdediger te zijn. Gullit nam weinig risi co’s, corrigeerde de fouten van zijn mede- verdedigers correct en schakelde zich in aanvallend opzicht goed in, wanneer daar gelegenheid voor was. Gullit kon zich der gelijke uitstapjes veroorloven omdat MVV slechts sporadisch echt tot ver in het Haarlemse strafschopgebied kon door dringen. Slechts tweemaal was de Maas trichtse formatie in het eerste bedrijf echt gevaarlijk. De eerste keer wist Gullit een door braak van Schapendonk te voorkomen, maar kansloos was Haarlem-doelman Rob Boersma toen vijf minuten voor rust van FC Amsterdam overgenomen Willy van Bommel tot die periode goed in bedwang gehouden door Eef Melgers een vrije trap van Bert van Marwijk met het hoofd tegen het net wist te drukken. Het herstel van Haarlem volgde echter snel na de hervatting, toen Frank Kramer een voorzet van Terry Hendriks op iden tieke wijze als Van Bommel dat eerder had gedaan langs MW-poortwachter Pe ter Gerards wist te werken. Barry Hughes later: „Op de training kopt Kramer nooit en nu was hij opmerkelijk genoeg juist met het hoofd erg gevaarlijk”. De Maastrichtenaren, die met een posi- Een andere nieuwe aanwinst, die in de Eindhovense formatie ontbrak was de van Roda overgenomen Adrie Koster. Rij vers: „Koster moeten we eerst mentaal over zijn oude blessure (dijbeen) heenhel- pen. Met hem is de afspraak gemaakt, dat hij in principe tegen AZ zou meedoen. De afgelopen week is hij echter door zijn enkel gegaan en omdat ik met Koster niet op twee fronten risico’s wilde nemen, heb ik gekozen voor mensen, die wel fit wa ren”. Een van hen was Ton Smits, die de afgelopen twee seizoenen door drie knie operaties niet of nauwelijks heeft ge speeld. De ex-NAC-speler, die voor deze gelegenheid als linkerspits opereerde, heeft echter duidelijk nog aanpassings problemen, evenals overigens Michel Val- ke, wiens spel nog onvoldoende rende ment oplevert. Onvoldoende was overi gens het totale spelbeeld. Slechts af en toe werd er een aanvaardbaar niveau bereikt. Wat AZ betreft was dat alleen de eerste twintig minuten, daarbij moreel gesteund door de snelle openingstreffer (in de 3e minuut) van Roger Schouwenaar, die een dieptepass van uitblinker Kristen Nyg aard knap afrondde. In die fase had AZ de winst definitief veilig kunnen stellen, maar de aanvalslinie faalde bij de afwer king. Dat sterkte het zelfvertrouwen van PSV, dat via Willy van der Kuylen in de 33e minuut met een bijzonder knap doel punt (hij joeg een voorzet van Van Kraaij ineens achter Eddie Treytel) eerst de mar ge nivelleerde en vervolgens het initiatief naar zich toetrok. George Kessler later: „AZ heeft vergeten in die goede periode de tweede goal te scoren. Dat had ons later nog kunnen opbreken, want PSV kreeg mede door enkele enorme fouten in onze verdediging een paar uitstekende mogelijkheden om verder uit te lopen. AZ moet nog leren negentig minuten te spe len, zoals het in het begin van deze wed strijd heeft gedaan.” Na de beide vlotte doelpunten nam Cambuur wat gas terug en dat was voor Telstar in feite de kans om zich te herstel len. Maar rechtsback Ab van Oorschot weigerde zijn directe tegenstander Henk de Groot beter in de gaten te houden, Chris Knoop zag geen kans voor een ade quate rugdekking te zorgen en Colin Ayre kwam er op het middenveld nauwelijks aan te pas. Ook de voorhoede van Telstar bleek niet in staat enige doeltreffende initiatieven te ontplooien, zodat het voor Cambuur erg eenvoudig bleef uit te groei en tot grote hoogte. Telstar vergat aan te sluiten en dat viel Martin van Vianen erg tegen. „Een afgang dreigde”, zo stelde de oefenmeester, „en dan is het voor een elftal zaak om de achterstand zo klein mogelijk te houden”. Wildschut: „Rijvers heeft gezegd, dat hij geen vertrouwen meer in mij heeft. In een gesprek, dat ik de afgelopen week met hem heb gehad, heeft hij benadrukt, dat hij een ander type speler van mij wil maken. Hij wil, dat ik meer verdedigend ga spelen. En dan niet zoals ik bij voor keur doe aan de linker-, maar aan de rechterkant. Ik heb altijd gedacht, dat PSV mij om mijn aanvallende kwalitei ten heeft aangetrokken, maar achteraf blijkt dat dat niet het geval is. Hoewel ik weinig voor Rijvers ideeen voel, zal ik me wel moeten omtumen. Ik ben in elk geval Frank Kramer ontpopte zich tegen MW als Haarlems gevaarlijkste aanvaller. Op de i s - - „■WK- rn te - te-, te?

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13