NIEUWE NEDERLANDSE TENNISKAMPIOENE MARIANNE VAN DER TORRE ULjsMuv OPNIEUW RECORDTIJD MARCEL KLARENBEEK Mar Litjens helpt hokeyteam over drempel r"niDoro| i nog. Proeft J ST Zwaar bevochten zege hockeydames Avont ■ni j fe- 15 i Resultaten NK tennis Geen competitie Conditieslag ■na MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 14 SPORT &"1- n ligt in het (Van onze sportredactie) buitenland 2- 1 (Van onze sportredactie) Louk Sanders-Frits MARIANNE VAN DER TORRE: een veelbelovende speelster die echter nog veel heeft te leren. Marlboro ft Kf -■jf JAN VAN DER NAT MARCEL KLARENBEEK .vijfde plaats. wente- noord, Haag- ad-Ex- volgt ruim g van I eerste I uit- i ar- 0- 2 0- 3 3- 0 2- 0 3- 1 3- 1 Wirn van Heumen heeft zijn troeven op tafel gelegd. In de zesvoudige confrontatie tussen de nummers één en twee ter wereld viel niets te camoufleren. Niet voor Oran je, evenmin voor Pakistan, dat heel duide lijk heeft gekozen voor het Europese con cept. En dat is het meest opmerkelijke facet geweest van de door 17.000 toe schouwers gadegeslagen testserie. De Pa kistani trokken zich tot voor kort niets aan van de kwaliteiten van de tegenstan ders. Zij speelden ruimtedekking, lieten verdedigers niet aanvallen en aanvallers niet verdedigen. Volledig vertrouwend op hun fabelachtige techniek rolden ze van de ene zege in de andere. Nederland heeft echter aangetoond dat het Pakistancomplex voorgoed voorbij is. Er kan verder worden gebouwd. Met na me op het conditionele vlak zal de mulle berg zand van Kraantje Lek in Overveen zijn werk moeten doen. Niet dat Oranje nu adem tekort kwam, maar met de huidi ge tactiek wordt er verschrikkelijk veel gevergd van het uithoudingsvermogen. Pakistani, van nature gezegend met een soepele tred, beten zich er niet op stuk, maar gingen ten onder aan de kracht van Paul Litjens, die in razend snel tempo zijn totaal van 170 doelpunten aan het verho gen is. Een massaal aanvallend Oranje leek niet in staat om een verlenging af te dwin gen. Acht minuten voor tijd beleefde Tim Steens het mooiste moment uit 76 inter landwedstrijden. Zijn vierde treffer voor Oranje bracht een doelsaldo van 17-17 op het bord, terwijl beide partijen drie wed strijden hadden gewonnen. Safdar Abbas had alles kunnen regelen, maar faalde één minuut voor tijd door een strafbal naast te schieten. Wie anders dan „De Beul” hielp Oranje over de drempel? Litjens had twee keer mogen oefenen op strafcorners, in de ver lenging was het raak en toen Tom van ’t Hek werd gepakt, zwiepte Ties Kruize de bal vanaf zeven meter feilloos terug door een achter de lijn vandaan gehaalde bal in het doel van Sikking te duwen, waarna Ties Kruize vanaf de strafbalstip het vonnis definitief mocht voltrekken. Hij kanjerde op de lat, voldoende inspira tie voor Samiullah om Pakistans alterna tieve corner nogmaals doeltreffend te ge bruiken: 3-4. Strafballen moesten de beslissing bren gen, maar in de resterende 60 seconden legde Paul Litjens nog eenmaal aan. Met donderend geraas trok bij Pakistans laat ste strohalm uit de grond. Om die reden zal Marianne van der Torre in het nieuwe contract dat haar en haar collega’s vandaag door de tennis bond wordt aangeboden, dan ook laten opnemen dat zij volgend jaar niet behoeft deel te nemen aan de competitie. Zij kan zich dan concentreren op de open kampi oenschappen van Italië en Frankrijk, er van uitgaande dat zij tegen die tijd hoog genoeg genoteerd staat in het klassement van de senioren om direct te worden toegelaten tot de hoofdtoernooien. Een belangrijke voorwaarde daarbij is, dat ze niet opnieuw zal worden herinnerd aan een rugblessure. Vorig jaar leidde haar „zwakke rug” ertoe, dat een oplei ding in een Amerikaanse tennisschool van het programma werd geschrapt. Evenals Nannette Schutte en Karin Moos kreeg Van der Torre na een uitvoerig medisch onderzoek te horen dat een training voor hen in de Verenigde Staten vooralsnog te zwaar zou zijn. Inmiddels is het licht voor het drietal door de bond toch op groen gezet, ook al moest Van der Torre het jeugdtoernooi van Wimbledon in juli laten schieten, omdat zij last kreeg van haar rug. „Ik ben wel naar Londen geweest maar ik heb er niet gespeeld. Ik heb me eerst in Engeland laten behandelen en vervolgens door een fysiotherapeut in Delft. Die be handelingen zijn me uitstekend bevallen. Twee en een halve week heb ik pijn gehad in mijn rug, maar nu is alles gelukkig weer in orde”, aldus Van der Torre die als 10-jarige met tennis is begonnen op het park van haar vader en zich acht jaar later al heeft aangediend als een van de jongste kampioenen in de geschiedenis. Ook haar looptechniek laat nog te wen sen over, of zoals Schaar (in 19 kampioen schappen vijfmaal winnaar en elf keer finalist) stelde: „Ze is nog wat te springe rig. Ze laat zich naar de bal vallen, vooral als het om haar forehand gaat. Je ziet dat wel meer bij jonge meisjes. Een atletiek- trainer zal dan ook heel wat goed werk kunnen verrichten. Maar goed, er staat bij haar veel tegenover. Ze heeft een uitste kende mentaliteit en een conditie die tien maal zo goed is als die van mij. Niet dat ik moe was, maar mijn benen waren niet zo snel als anders. Daarnaast speelde zij tac tisch sterk, ze nam weinig risico en liet mij de fouten maken”. ente r de and. ifge- zich zoor iple- van i vo- :rijd ilige ües- rug. AMSTELVEEN. Nederland gaat ver moedelijk vrijwillig afstand doen van de gouden medaille op de Olympische Spe len 1980 te Moskou. Pakistan is dan wederom het sterkste hockeyland ter we reld. Een blik in de toekomst, na de door Oranje gewonnen serie van zes wedstrij den tegen de regerend wereldkampioen. In het Wagener-stadion van Amstelveen applaudiseerden de Aziaten voor Ron Steens, de aanvoerder van het nationale hockeyteam. Op de achtergrond broedde coach Habib Ur Rahman nieuwe plannen uit om de door collega Van Heumen op tafel gelegde kaarten opnieuw te rang schikken. De met jubel ontvangen totaal- zege is voor de Pakistani reden om met extra inspanning naar het olympisch toernooi toe te leven. Daar kan Oranje op een warme ontvangst rekenen, ook al kwam de nederlaag van de Pakistanen slechts via een slechter doelsaldo tot stand. Zaterdag, in de vijfde wedstrijd in Eindhoven, scoorde hij niet. Ook al een unicum. Tom van ’t Hek en Ewout van Asbeck zorgden voor de 2-1 overwinning, maar het zachte Eindhovense gras had hard gevreten aan de conditie, waardoor met name Ties Kruize en Wouter Leefers zondag in de beginfase naar adem snak ten. Pakistan nam via Samiullah en Man- zoor een 0-2 voorsprong. VANCOUVER (ANP). De Neder landse dameshockeyploeg heeft in de openingswedstrijd van het wereldbe kertoernooi van de IFWHA (internati onale dameshockeyfederatie), dat za terdag op vijf velden van bet universi- teitscomplex te Vancouver is begon nen, een zwaar bevochten 2-1 overwin ning behaald op Canada. Dat laatste ging ongetwijfeld ook op voor Frits Don in de finale van de heren. Zaterdag was hij met 7-6, 6-3, 3-6, 7-5 ten koste van Martin Koek voor het eerst tot de eindstrijd doorgedrongen, waarin hij zichzelf bij voorbaat beslist niet kansloos had geacht. „Ik ben een maand naar Bra zilië geweest om hier de nationale titel te winnen”. In de praktijk werden die woor den echter een lachertje. Don, 23 jaar geleden geboren in Indonesië, vervolgens verhuisd naar Nigeria, Nederland, Enge land en Scheveningen werd met 2-6, 0-6,3- 6 overspeeld. 3, Fey. \Z ’67 e- Den NAC- alint n in t bij twee tract comt nge- tbal- ttar- inde t de 4- 0 5- 1 3- 0 3- 0 2- 0 2- 0 2- 0 1- 1 1- 1 1- 1 1- 1 0- 2 0- 2 0- 2 0- 3 0- 3 0- 4 1- 5 0- 0 1- 1 1- 2 0- 1 0- 1 1- 3 snel, maar met het record ben ik dik tevreden”. De viermaal 400 meter werd een teleur stelling. Qua tijd in voorgaande wedstrij den leek er een finaleplaats in te zitten. Berend Seinen deed, als openingsman, wat binnen zijn mogelijkheden lag. Ma rio Westbroek sleurde zich vervolgens wat dichter naar de Westduitse en de Britse ploeg toe, maar een goede klasse ring zat er toch niet in, doordat Ton de Geest duidelijk kwaliteit te kort kwam. De laatste wissel met Marcel Klarenbeek verliep zeer moeizaam, omdat De Geest op zijn laatste meters stuk zat en bijna stil stond. Bovendien liep de Joegoslavi sche ploeg bij het wisselpunt Klarenbeek in de weg, waardoor Nederlands slotlo- per een fors aantal meters extra moest afleggen. De laatste uitslagen van het N.K. tennis 1979 zijn: HERENENKEL (Halve finales): Frits Don-Martin Koek 7-6, 6-3, 3-6, 7-5, Louk Sanders-Theo Gorter 2-6, 6-0, 6-3, 6- 3. 17-36- prij- Iden. Iden. luitse getal 5. ld of n in pen. ans- ^'4» -0, De ndam- :ar 5-1, hoven- rronin- VW ische men- onge- Ijoen „In het begin zat ik nog een beetje vast, pas toen ik een of twee keer van tactiek was veranderd ging het beter”, luidde het commentaar van Van der Torre, die nog heel wat winst zal moeten boeken wil zij straks bij de senioren een redelijke positie veroveren. Het repertoire is weinig gevari eerd; dropshots kwamen bijvoorbeeld in haar partij tegen Schaar niet voor. Daarbij had zij de steun van Schaar overigens hard nodig. In de slotronde kon Van der Torre zich namelijk slechts bij vlagen manifesteren als Neerlands hoop in bange tennisdagen. In de eerste set moest zij tweemaal haar service afstaan en had zij een fout van een dommelende lijnrechter nodig om de beslissende door braak te forceren: 7-5. Pas in de tweede set kon Van der Torre zich met haar redelijke opslag, goede spreiding en harde slagen onderscheiden van de in fouten grossierende Schaar: 6-3. De vijfkampsters Marjan Goedhart en Thea den Hartog kwamen in het spel niet voor. Zij bereikten niet meer dan respec tievelijk de 14e (3727 punten) en 15e (3606) plaats. Beide meisjes presteerden op alle onderdelen, met uitzondering van Marjan Goedhart op de 800 m, minder dan zij eerder dit seizoen hadden gedaan. De vijf kamp leverde overigens een grandioze overwinning op voor de Westduitse Sabi ne Everts, die met 4594 punten het jeugd- wereldrecord verbeterde. Dat ondanks een zwakke „kogel” van 11,91. Haar eerste plaatsen op de 100 m horden in 13,46, het hoogspringen (1,86 m) en het verspringen (6,53 m) leverden echter zoveel punten op, dat haar oude elektronische topprestatie met 185 punten werd verbeterd. Op de 200 m bereikte Marjan Olyslager de halve finale. Daarin was zij met 24,66 duidelijk langzamer dan in de serie (24,27), maar ook dat zou ruim onvoldoen de zijn geweest om de eindstrijd te berei ken. Bij de heren werd Berend Seinen op de 200 m laatste in zijn serie met een tijd van 22,47 sec. De vijfde Europese kampioenschappen hebben internationaal een behoorlijke vooruitgang te zien gegeven. Op 23 van de 36 onderdelen werden de prestaties van de vorige kampioenschappen in Do- netz verbeterd. Aan de machtsverhoudin gen binnen de atletiekwereld werd ech ter weinig afbreuk gedaan. Oost-Duits land (32), de Sowjet-Unie (22), West-Duits- land (17), en Groot-Brittannië (11) eisten het leeuwedeel van het eremetaal voor zich op. En omdat wie de jeugd heeft ook de toekomst heeft, behoeven deze landen voorlopig geen angst te hebben dat hun suprematie zal worden aangetast. „Dat succes spreekt mij toch wel meer aan dan deze Nederlandse titel. De sterk ste te zijn van Europa bij de jeugd maakt meer indruk en levert me bovendien pun ten op voor de wereldranglijst van de junioren, waarop ik nu vijfde of zesde moet staan. Hier in Scheveningen heb ik geen punten kunnen verdienen. Datzelfde is straks het geval als ik bij de senioren tennis, vandaar dat ik echt niet kan garan deren of ik de komende jaren nog wel aan het Nederlands kampioenschap zal mee doen. Mijn toekomst ligt in het buitenland, daar moet ik me nu gaan waarmaken”. De ploeg van de Verenigde Staten versloeg zaterdag Nieuw-Zeeland met 3-0, welke stand al bij de rust was bereikt. West-Duitsland maakte zijn entree in het toernooi met een overwin ning van 2-1 (2-0) op Schotland. Wales versloeg Japan met 7-0, Australië kwam tot een monsterscore tegen Fuji, 12-0 en Engeland won met 18-0 van Zambia. Sanders, die zoveel mogelijk in het bui tenland wil spelen, maar het Nederlands kampioenschap ondanks de geringe ver goedingen (de eerste prijs bij de heren was duizend gulden) niet wil missen, had dan ook alle tijd en energie over gehad om ook maar meteen de finale van 1980 te spelen. Terwijl Sanders (zaterdag met 2-6, 6-0, 6-3, 6-3 de meerdere van Theo Gorter) een trainingspartij leek af te werken, werd Don van meet af aan met een condi tieslag geconfronteerd: „Misschien was ik te ontspannen. In ieder geval speelde ik te bang, al was ik het niet”. Alleen na afloop wist Don de 3000 toe schouwers op zijn hand te krijgen toen hij tijdens de prijsuitreiking plotseling een mombakkes opzette. Als tennisser was hij toen echter allang ontmaskerd. JAN PREENEN (Van onze speciale verslaggever) BYDGOSZCZ. Geen enkele keer wapperde de Nederlandse vlag aan een van de masten in het Zawiska-stadion van Bydgoszcz. Toch hoeft de Oranje-afvaardiging bij de vijfde Europese atletiekkampioenschappen voor junioren niet met een ontevreden gevoel terug te keren. Nederland behoort nu eenmaal niet tot de toplanden op atletiekgebied en dus moest men ook in Polen tevreden zijn met wat ereplaatsen in de schaduw van de grote landen. Met drie finaleplaatsen werd echter het tevoren gestelde doel bereikt. Veel meer heeft er ook niet ingezeten. 'dam- Tel- buur, I ngen- Zlaar- TV. Van der Torre is niet van plan om aan zo’n verzameling hoofdprijzen te gaan werken. Na vorig jaar december in Goirle het Nederlandse kampioenschap op overdekte banen te hebben gewonnen, eiste de zaterdag 18 jaar geworden Rotter damse ten koste van de 34-jarige Marijke Schaar (7-5, 6-3) ook de openluchttitel op. Voor het eerst in haar carrière, waarin zij onlangs een voorlopig hoogtepunt bereik te door het binnenhalen van het Europees kampioenschap bij de junioren. Voor beide Nederlandse doelpunten tekende Fieke Boekhorst uit strafcor ners. Ze vielen in de 5e en 62e minuut van de wedstrijd. Het Canadese doel punt werd in de 22e minuut gescoord door Sandy Drever, waarmee de rust stand van 1-1 werd bereikt. De Neder- ladse aanvoerster Maria Mattheusens- Fikkers (gespleten neus) en Shelley Winter (hoofd) werden dermate gebles seerd, dat zij voor behandeling naar een ziekenhuis moesten worden ge bracht. Zij werden vervangen door res pectievelijk Margriet Bleijerveld en Dana Sinclair. Tijdens de EK-jeugd werden er vijf Europese records verbeterd. Behalve Sabine Evertz op de vijfkamp, raasde de Finse Lena Spoo de 100 m horden af in 13,24, precies 0,01 sneller dan Renate Beyer uit Oost-Duitsland. Op de 2000 m steeple chase was de Italiaan Gaetano Erba met 5.27,5 sneller dan zijn voorganger op de recordlijst, de Oostduitser Frank Baumgartl. De estafetteploegen van de Oostduitse meisjes verbeterden de eigen records op de vier maal 100 m van 44,05 tot 43,95 en op de viermaal 400 m van 3.32,8 tot 3.31,7. Op de viermaal 400 m bij de jongens evenaarde de winnende Westduitse ploeg en nummer twee de Sovjet-Unie de beste Europese toptijd van Oost-Duitsland: 3.06,8. Nü - W x. De beste prestatie kwam zonder meer op naam van Marcel Klarenbeek. In de eindstrijd op de 400 meter werd hij vijfde en verbeterde voor de derde maal in drie dagen het nationale jeugdrecord. De 19- jarige Soestenaar het ditmaal een tijd afdrukken van 46,83 seconden. Dat die prestatie in Bydgoszcz slechts een vijfde plaats opleverde vindt zijn oorzaak in een enorme vooruitgang van de Europese jeugdatletiek in de laatste jaren. Een tijd van 46,83 sec. zou bijvoorbeeld twee jaar geleden in Donetz en ook vier jaar terug in Athene voldoende zijn geweest om de hoogste trede van het erepodium te mo gen beklimmen Marcel Klarenbeek: „Voor mij is dit een geweldig resultaat. Ik ben hier naar toe gegaan om een persoonlijk record te lopen. En als je dan driemaal bet nationa le record verbetert dan heb je niets te klagen”. Klarenbeek trof het in zijn finale door de eerste baan te loten, zodat hij alle concurrenten voor zich had. Het was voor hem zaak vooral de vierde baan in de gaten te houden. Daar liep namelijk de Westduitser Edgar Nakladal. Hij kon een mikpunt zijn en dat lukte aardig, want Klarenbeek behoefde slechts 0,07 van een seconde toe te geven op Nakladal. De Westduitser moest echter, behalve zijn ongenaakbare landgenoot Hartmut We ber (winnaar in 45,77), de Oostduitser Knebel en de verrassende Brit Fowell voor laten gaan. De prestatie van Marcel Klarenbeek krijgt nog meer reliëf, wanneer het feit in ogenschouw wordt genomen dat hij niet erg snel van start ging en aan de streep nog lucht over had. Dat zou kunnen bete kenen dat hij een volgende keer - bijvoor beeld tijdens de Universiade in Mexico, waarvoor hij zaterdagavond officieel werd uitgenodigd - nog harder kan gaan. Zijn tijd biedt ook goede mogelijkheden voor een viermaal 400-ploeg in Moskou met Harry Schutting, Koen Gijsbers en een vierde man waarvoor er keuze lijkt te zijn tussen Heerenveen, Westbroek en Pont. De tweede Nederlandse finalist in het weekeinde was Marc Borghans, die vrij dag zo verrassend zijn serie op de 3000 meter had gewonnen. De Limburger deed het in de eindstrijd opnieuw voortreffe lijk, bereikte de zevende plaats en ver wees het nationale record, dat met 8.11,6 al op zijn naam stond, naar de geschiede nis: 8.09,9. Mare Borghans liep een zeer uitgekookte race. Hij nam in de openings- ronde, die overigens niet al te hard ging, brutaal de kop en hield daarna ronden lang keurig de binnenzijde van de baan. Daardoor liep hij geen meter te veel en dat kwam hem tegen het einde van de race goed van pas. Toen de sterksten van het veld - de Zweed Jan Holberg en de latere Britse winnaar Stephan Cram - het tempo gin gen opvoeren, kon Borghans bijblijven. Bij het ingaan van de laatste ronde kon hij mee met de groep van acht man, die het eremetaal ging verdelen. Hij moest de allersnelsten laten gaan, maar bereikte de zevende plaats en dat was in dit veld zonder meer knap. Borghans: „Ik wist tevoren dat een zevende plek het maxi maal haalbare was. De toppers zijn te SCHEVENINGEN. Voor Marianne van der Torre had het veroveren van de Nederlandse tennistitel zondagmiddag een heel andere betekenis dan voor Louk Sanders. Voor Sanders is het nationale kampioenschap een routine-zaak geworden. Door in slechts één uur en 23 minuten niet meer dan vijf games af te staan aan Frits Don (6-2, 6-0, 6-3) won de 29-jarige Leidenaar voor de zesde maal in successie, waardoor hij Tom Okker (vijfmaal achtereen winnaar) als recordhouder onttroonde. Sanders spreken dergelijke records zodanig aan dat hij voorlopig nog wel op nationaal niveau wil blijven acteren en een poging wil wagen om Henk Timmer, die in totaal negen titels in bezit heeft, als absoluut recordhouder te passeren. FINALES: HERENENKEL: Don 6-2, 6-0, 6-3. HEREN-DUBBEL: Theo Gorter/Paul van Min-Louk Sanders/Niek Fleury 7-5, 7- 6, 6-0. DAMESENKEL: Marianne v.d. Torre- Marijke Schaar 7-5, 6-3. DAMES-DUBBEL: Marijke Schaar/Ka- rin Moos-Trudy Walhof/Els Veentjer 4-6, 6-4, 6-4. GEMENGD-DUBBEL: Els Veentjer/ Martin Koek-Tine ZwaanZNiek Fleury 7-5, 7 S „Mijn toekomst

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15