Koning Hassan: teruggevonden Bevolking feestend straat op Van achtling nog drie in leven Vier doden door vergiftiging in Brits ziekenhuis Minister Haïti verbaasd over slavenrapport Marine Ijsland Pakistan zou A- Dochter eist 66 bom klaar hebben mln. van ouders Resten van schip Willem Barentsz Moeilijkheden met zwaartekracht Kosmonauten na half Fransen gedood bij bosbrand jaar terug op aarde houdt schip Greenpeace aan Ex-dictator Equatoriaal Guinee gearresteerd „We gaan tot het uiterste China-syndroom Liever erna Informatie I- 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1979 MAANDAG 20 AUGUSTUS 9 9 door Nico Scheepmaker '9 IWBHBBI (Van onze redactie buitenland) FEZ-NOUAKCHOTT. De Saharaanse bevrijdingsbewe ging Polisario is gisteren een zwaar offensief begonnen tegen Marokkaanse troepen in de Westelijke Sahara. Het offensief waarover nog weinig bijzonderheden bekend zijn, zou de terug trekking belemmeren van 6000 Marokkaanse soldaten uit Mau retanië. o tl «Ui tnjfël Offensief Polisario tegen Marokkanen 1 anderhalve of t AT’’**'9' Maar hoe kom je dan te weten of je naar een film toe moet of niet? Ik vind dat elke filmrecensie met een kadertje zou moeten beginnen, waarin de recensent aangeeft wat voor soort film het is en in hoeverre je er verstandig aan doet hem te gaan zien. MOSKOU (Reuter) Het Russische blad Troed meldt dat Russische ama- teurarcheologen de wrakstukken heb ben gevonden van het schip waarmee de Nederlandse ontdekkingsreiziger en cartograaf Willem Barentsz (1550- 1597) voor de derde keer een vergeefse poging deed om via een noordelijke doorvaart van de Atlantische naar de Stille Oceaan en zo naar Indië te komen. De resten van het schip werden aan getroffen op de kust van Nova Zembla. Barentsz en de zijnen die op Nova Zembla overwinterden in barre om standigheden en grote ontberingen le den, verlieten in het voorjaar van 1597 in twee open boten het eiland. Het schip waarop Barentsz als weten schappelijk leider voer, was in het ijs bekneld geraakt. Barentsz stierf voor dat hij de bewoonde wereld had be reikt. Zijn metgezellen slaagden erin Kola te bereiken. De overwinterings- plaats van Barentsz en de mede-reizi- gers werd in 1871 ontdekt. Het was de bedoeling, dat de troepen gisteren terug zouden vliegen naar Ma rokko. De afgelopen vijf dagen heeft Ma rokko ongeveer 6000 man troepen vanuit het door dit land bezette noordelijk deel van de Westelijke Sahara overgevlogen naar het onlangs door Mauretanië ont ruimde zuidelijke deel. Koning Hassan van Marokko heeft gis teren op een persconferentie in Fez ge zegd, dat hij bereid is „tot het uiterste te gaan” in zijn strijd tegen het Polisario om het bezit van de Westelijke Sahara. Vorige week voltooide Marokko zijn an nexatie van de voormalige Spaanse kolo nie aan zijn zuidelijke grens door de sec tor over te nemen die Mauretanië beheer de. Mauretanië tekende op 5 augustus een vredesverdrag met het Polisario in Al giers en zag af van alle aanspraken op het fosfaatrijke gebied. De oorlog tegen Poli sario was voor Mauretanië economisch niet meer vol te houden. Op de vraag of de annexatie van het hele gebied Marokko dichter bij oorlog dan vrede had gebracht, antwoordde Has san dat hij het antwoord daarop „binnen Over de kans dat Algerije en Marokko op vreedzame wijze tot een oplossing ko men, zei Hassan dat dit van Algerije af hangt. Hij veronderstelde dat de nieuwe president van dit land, Chadli Bendjedid, eerst zijn binnenlandse positie zal verster ken alvorens eventueel het Algerijnse Sa- harabeleid te wijzigen. De koning ontkende dat er een afzon derlijk Saharaans volk was, zoals Polisa rio zegt te vertegenwoordigen. Het volk in het gebied heeft altijd onderdanigheid be tuigd aan de Marokkaanse troon, zei hij. Hassan antwoordde op de vraag of Ma rokko in de toekomst Mauretanië zou hel pen als het zou worden aangevallen: „Als er Algerijnse tanks of vliegtuigen bij be trokken zouden zijn, zouden wij dat doen krachtens ons wederzijdse defensiepact”. Zou het Polisario echter Mauretanië aanvallen, dan zou hij dat beschouwen als een binnenlandse aangelegenheid, aange zien de meerderheid van de guerrillastrij ders Mauretaniër is. De Marokkaanse koning beschuldigde Libië ervan in troebel water te vissen. De Libiërs zouden volgens hem graag zien dat er oorlog uitbrak tussen Marokko en Algerije, welk laatste land het Polisario steunt. Dan zou Libië zijn hele militaire apparaat ter beschikking van Algerije stellen, meende hij. Algerije zou dan der mate verzwakken dat Libië het in feite in het noorden van Afrika voor het zeggen zou hebben en met president Sadat van Egypte kunnen onderhandelen op voet van gelijkheid. De inmiddels gescheiden Karen die een vierjarige zoon heeft, heeft ook het tehuis waar zij gedwongen zeven jaar heeft door gebracht, de dokter die destijds haar moe der bij de bevalling hielp, het ziekenhuis waar dat gebeurde, en de staat Illinois, waar het ziekenhuis is gevestigd, aange klaagd. CASSIS (Reuter/UPI) Nieuwe bos branden in Spanje, Portugal en Frankrijk hebben in het weekeinde voor het eerst twee levens geëist in Frankrijk. In een afgebrand bos bij Cassis aan de Franse Rivièra bij Marseille, werden gisteren de verkoolde lijken van twee brandweerlie den gevonden, die kennelijk ingesloten waren geraakt door het oprukkende vuur. Wegen naar Marseille werden afgeslo ten en een camping bij de stad werd ontruimd. In Spanje, waar deze maand in totaal 26 mensen zijn omgekomen tengevolge van bosbranden, wist men gisteren een nieu we brand, in de provincie Castellon te bedwingen nadat duizenden vakantiegan gers waren geëvacueerd en vakantiehui zen en verlaten auto’s in de vlammen waren opgegaan, maar voorlopig werden geen nieuwe slachtoffers gemeld. In de 175 dagen die beide kosmonauten in de Saljoet-6 hebben doorgebracht, heb ben zij zich beziggehouden met uitgebrei de reparaties aan het ruimtelaboratori- um, het verrichten van technische en we tenschappelijke experimenten en militai re waarnemingen. In tegenstelling tot vo rige langdurige Saljoet-missies, werd het NEW YORK (Reuter). Het Ameri kaanse weekblad Newsweek schrijft in zijn jongste nummer dat Pakistan op elk gewenst ogenblik een atoombom kan la ten ontploffen. In feite zal het volgens niet nader om schreven kringen in Zuidoost-Azië onder gronds gebeuren vlak voor de parlements verkiezingen die in november worden ge houden, aldus het tijdschrift. President Zia-Oel-Haq zal dan, in de hoop dat hij zal kunnen profiteren van de nationale trots, de verkiezingen schrap pen en een burgerregering installeren met hemzelf als hoofd, aldus Newsweek. NAPELS (Reuter). Zaterdag zijn weer twee baby’s overleden van de achtling waarvan een vrouw in Napels eerder deze week was bevallen. Tot zaterdag waren al drie baby’s overleden. De toestand van de drie nog in leven zijnde baby’s wordt als kritiek omschreven en de doktoren van het San-Paoloziekenhuis in Napels waar de drie onder intensieve-care-behandeling zijn, weigeren hun levenskansen te voorspellen. De drie baby’s zijn inmiddels in het ziekenhuis gedoopt en dragen de namen Anna, Valentina en Silvana. Het zijn allen meisjes. verblijf van Ljakov en Rjoemin niet afge wisseld door bezoeken van andere kosmo nauten. In april mislukte een Russisch- Bulgaarse kosmonautenbezoek en later werd een Russisch-Hongaars bezoek om onbekende redenen afgelast. Het is nog niet bekend of het ruimtela- boratorium Saljoet-6 nog een keer ge bruikt zal worden voor een langdurige YORK (UPI). In het psychiatrische ziekenhuis in York in Engeland waar sal monella vergiftiging is uitgebroken, is dit weekeinde een vierde slachtoffer overle den, zo is vandaag in York meegedeeld. De recensie lees je dan later, mede om jezelf een oordeel te vormen over de vraag of de recensent voldoet aan jouw film- maatstaven. Is dat oordeel gunstig, dan ga je voortaan blindelings op zijn kadertje af, zo niet, dan neem je er nog een andere krant bij voor betere filmadviezen Ik heb tien recensies gelezen van de voortreffelijke, subtiele, geserreerde film Het China-Syndroom. Zonder veel vreug de, moet ik zeggen. Nu behoor ik toch al tot degenen (ik vertrouw er overigens op dat we de meerderheid vormen), die een filmrecensie liever na het zien van de film lezen dan ervoor. Ik mag graag nog een minuut of tien uittrekken voor het „con troleren” van de recensies als ik de bio scoopzaal uitkom en de manager de re censies vleiend genoeg heeft gevonden om ze in een vitrine op te hangen. Of anders duik ik bij thuiskomst in de stapels kran ten om de vrij dagkranten eruit te halen en dan pas, met „wetende” blik, de kritieken te lezen op de film die ik zojuist gezien heb. De redenen waarom ik filmresenties liever erna dan ervoor lees zijn de vol gende: 1. De meeste filmrecenten kunnen het niet nalaten het verhaal van a tot z na te vertellen, zodat je, ook bij thrillers die het voor een deel van het plot moeten hebben, de afloop van de hoofdfilm al kent voor dat al die rokende sportieve jongelui in de reclamefilmpjes levenslustig van het duin zijn gerollebold. Hebben de feministen eigenlijk al eens gedemonstreerd tegen dat typisch vanuit de man gedachte, sadis tische, machtswellustige reclamefilmpje van een drankmerk, waarin drie zonnen de strandschoonheden met een guts koud water uit een emmer door een seksistische jongeman tot de orde worden geroepen? Van de tien recensies van Het China- Syndroom die ik gelezen heb, hebben er vijf verraden hoe het met een der hoofd personen afloopt, en dat zijn er dus vijf te veel. Zoiets getuigt van weinig handvaar digheid in het schrijven van filmrecensies en ook van weinig égards tegenover de film en de filmliefhebbers. Zeker Het Chi- na-Syndroom, een van de spannendste films die ik ooit zag, verdient het dat zijn plot tevoren onbesproken blijft, althans de essentialia ervan. Er zijn genoeg ande re manieren om de lezer een idee te geven van de aard van de film. Typerend is, dat de langste, beste en meest informatieve recensie, die van G. Waller in NRC Han- delsblad, het minste van het plot verraadt. 2. Sommige informatie is nuttig van tevoren te weten, maar naar de meeste informatie ben ik pas nieuwsgierig nadat ik de film gezien heb. Al kijkend doemen er vragen op die je beantwoord wilt zien. In de meeste recensies ontbreekt die in formatie. Natuurlijk wijst elke recensent op het verband met de bijna-ramp in de kerncentrale in Harrisburg, die kort na het uitbrengen van de film plaatsgreep, maar wat heeft regisseur James Bridges eerder gemaakt? Acht kranten melden daar niets over, eentje noemt The Paper Chase, en eentje weet te vertellen dat hij een vijftigtal scenario’s schreef voor film en tv, waaronder 18 films voor Alfred Hitchcock presents en dat hij een Emmy Award en de Edgar Award van de Myste ry Writers of America heeft gekregen. Slechts vier van de tien kranten wijzen erop dat de gebeurtenissen rond Karen Silkwood, die vijf jaar geleden met haar Honda van de weg werd gedrukt en om kwam toen zij met documenten over de onveiligheid van een nucleaire fabriek op weg was naar een journalist, in de film zijn verwerkt. Toch geen onbelangrijk de tail, omdat producent Michael Douglas en Jane Fonda met het plan rondliepen een film over Karen Silkwood te maken, toen dit verhaal moeiteloos in Het China-Syn- droom bleek te kunnen worden ingepast. Zes van de tien kranten melden dat Jack Lemmon voor zijn rol bekroond is: eentje houdt het op de Oscar, vijf op de Gouden Palm in Cannes. Tenslotte wijzen twee van de tien kranten er even op dat producent Michael Douglas, die ook de belangrijke rol van de cameraman speelt, een zoon is van Kirk Douglas. Dat is toch aardig om te weten, te meer omdat hij in de film een team vormt met de dochter van Henry Fonda, die (Henry dus) in 1969 nog samen met Kirk Douglas in There was a crooked man speelde 3. Ik lees veel kranten (de persvrijheid is dus goed aan mij besteed), maar ook bij zo’n uiteenlopende reeks van meningen bestaat het gevaar dat je een film bevoor oordeeld gaat zitten bekijken. Ik lees zo wel de kwalificaties waar ik het niet mee eens ben als de opinies die geheel met de mijne stroken, liever nadat ik de film onbevangen heb bekeken dan ervoor. 1 1 1 1 tl ch ie le, tet he ie le tl -la- Hij de lis in >gi- ►nt- ran ge ren lid In het Ro- oen ger een nen Za- 3m- jcht tre- 'ers teer ach Gisteren braken ook branden uit in Mid den- en Noord-Portugal, waarvan vele, evenals in Spanje, volgens de brandweer kennelijk waren aangestoken. Inwoners van bergdorpen, die door het vuur dreig den te worden ingesloten, werden met helikopters gered. De eerste golf van branden aan de Fran se Rivièra, die men vorige week maandag wist te bedwingen, verwoestte in totaal 14.000 hectare natuurgebied. De nieuwe branden braken zaterdag laat uit en wer den aangewakkerd door de mistral. Aan de bestrijding werd deelgenomen door elf waterwerpende vliegtuigen en ruim 3000 brandweermannen. de en •ij- ■tij bij ite en ta. bij lat iet ce- ng aj ar 1a- let le- sa- 7D de ten m. 11e et, ou er ro- ir- ur ;a- er ?n ie ?n ri le n- er e- »n ri jn ie Het gaat om een vrouw van 75 jaar. De ziekte is aangeduid als de „Heidel berg-variëteit”, een soort die met gevogel te in verband wordt gebracht. De autori teiten vermoeden dat de ziekte is uitgebro ken na het eten van diepvrieskip. Drie patiënten in het ziekenhuis overle den vorige week. Zesentwintig patiënten en twee verpleegsters liggen met salmo- nellavergiftiging in afzondering in een na burig ziekenhuis. Zodra het nieuws van zijn arrestatie bekend werd, ging de bevolking van Equatoriaal Guinee feestend de straat op. Gisteren hielden talrijke Equatoriaal Gui- neeërs over het gehele land betogingen, waarin zij de doodstraf eisten tegen Fran cisco Macias Nguema. De oud-dictator is overgebracht naar de gevangenis van Bata. Volgens niet beves tigde berichten zou Francisco Macias Nguema aan beide armen gewond zijn en verpleegd worden door twee Chinese art sen. De oud-dictator, verantwoordelijk voor de afslachting van 50 tot 90.000 van zijn landgenoten, zal door een militaire rechtbank worden veroordeeld. Nu Francisco Macias Nguema is gevan gen genomen, zal de militaire revolutio naire raad binnenkort de namen bekend maken van de leden van deze raad, die met de wederopbouw van Equatoriaal Guinee moeten beginnen. In deze raad zullen alle rangen van het leger vertegen woordigd zijn. De militaire revolutionaire raad zal zich onder leiding van kolonel Theodoor Nguema Menzogo bezighouden met zowel de wetgevende als ook de uit voerende macht. Politieke partijen blijven voorlopig verboden. De nieuwe machthebbers in Equatori aal Guinee overwegen het verzoek aan Spanje tot uitlevering van de Madrileense advocaat Antonio Garcia Trevijano, die de voornaamste adviseur was van de ver stoten dictator Francisco Macias Ngue ma. Antonio Garcia Trevijano steunde Macias Nguema bij de algemene verkie zingen in 1968 en stelde een grondwet op voor Equatoriaal Guinee. Door zijn goede contacten met Macias Nguema bouwde de Madrileense advocaat een florisant zaken imperium op in dit Afrikaanse land. Beide ruimtevaarders die inmiddels tot „helden van de Sovjet-Unie” zijn ver klaard, werden na hun terugkeer op het landingsterrein in Kazakstan onmiddel lijk onderworpen aan een programma van uitgebreide en intensieve medische controle. Ljakov en Rjoemin verkeren beiden in uitstekende conditie, maar de begeleidende artsen vreesden dat zij moeite krijgen met de aanpassing aan de aardse zwaartekracht, na de uitzonderlijk lange periode van gewichtloosheid in het Saljoet-6 -ruimtelaboratorium. lijk was. Daarop was zij in een pleeggezin opgenomen. Vervolgens had zij met suc ces middelbaar onderwijs gevolgd. Toen zij 17 jaar was, had zij tenslotte haar ouders kunnen bewegen haar op te zoe ken. Bij die gelegenheid kreeg zij te horen dat haar ouders tegenover de hele familie en vrienden en bekenden hadden gezegd, dat zij was overleden. Ook hadden haar ouders gezegd dat zij hen voortaan met rust moest laten. (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. Na een lange en eenzame missie van bijna 6 maanden, zijn de Russische kosmonauten Vladimir Ljakov en Valeri Rjoemin gistermiddag veilig op aarde teruggekeerd. missie of dat men daarvoor een nieuw ruimtelaboratorium wil lanceren. De re- cord-expeditie van Ljakov en Rjoemin die bijna een half jaar heeft geduurd, heeft het Russische ruimtevaartprogramma een forse stap nader gebracht tot het streven naar vluchten met een permanent bemand ruimtestation. In beginsel is dat al mogelijk met de Saljoet-6, want dit laboratorium is uitgerust met twee koppe- lingsmogelijkheden waardoor men be manningen kan vervangen en nieuwe voorraden kan sturen. p DETROIT (DPA/UPI). Een 25-jarige Amerikaanse heeft haar ouders voor een schadevergoeding van 33 miljoen dollar (ƒ66 mln) aangesproken, omdat zij haar ten onrechte in een tehuis voor geestelijke gehandicapten hadden laten opsluiten en later niets meer van haar wilden weten, omdat zij met een rugaf wij king was geboren. Volgens Karen Multach uit New Haven in de staat Michigan was pas na zeven jaar in het tehuis gemerkt dat zij niet achter- REYKJAVIK (Reuter/ANP). De IJs landse marine heeft zaterdagavond het schip van de organisatie Greenpeace, de Rainbow Warrior, aangehouden en opge bracht naar Reykjavik. De leider van de organisatie, Pete Wilkinson, is gearres teerd. Het schip werd aangehouden toen de actievoerders met drie opblaasbare boot jes het werk van een aantal IJslandse walvisvaarders belemmerden door zich binnen het schootsveld van de harpoenen te begeven. De schipper is het verhinderen van de walvisvangst ten laste gelegd. Greenpeace werd al eerder voor hetzelfde vergrijp veroordeeld. Volgens de organisatie voer men zaterdag in internationale wateren en had de IJslandse marine niet het recht het schip op te brengen. Bovendien pro testeert men tegen het feit dat advocaat noch bemanning van de Rainbow Warrior de mogelijkheid heeft contact te onder houden met Wilkinson. POST-AU-PRINCE (UPI). De minis ter van Buitenlandse Zaken van Haïti, Gerard Dorcely, heeft zijn verbazing uit gesproken over een rapport waarin wordt gezegd dat zijn land zijn burgers als „sla ven” laat verkopen aan de Dominicaanse Republiek. Dorcely doelde op een document van het „anti-slavernijgenootschap voor de bescherming van de mensenrechten” in Genève dat vrijdag bij de werkgroep van de Verenigde Naties inzake slavernij werd ingediend. Volgens dit rapport worden „duizen den” Haïtianen voor 11 dollar (ƒ22) per persoon verkocht aan koppelbazen in de Dominicaanse Republiek, waar zij onder afschuwelijke omstandigheden suikerriet moeten snijden. Dorcely zei dat hij de indruk had dat de Dominicaanse Republiek juist ernaar streeft de rietsnijders uit Haïti kwijt te raken in plaats van nieuwe arbeidskrach ten aan te werven. Ook merkte hij op dat de tewerkstelling geregeld is bij een inter nationaal verdrag en dat de Dominicaan se republiek onlangs heeft beloofd meer toezicht te houden op de werkomstandig heden van de betrokken gastarbeiders. (Van onze redactie buitenland) MONGOMO. Francisco Macias Nguema, oud-dictator van Equatoriaal Guinee, die bij de staatsgreep van 3 augustus door zijn vice-minister van Defensie, Theodoor Nguema Menzogo, werd afgezet, is zaterdag gevangen genomen. Hij werd op aanwijzingen van een bejaarde vrouw vlak bij Mongomo in de savanne gearresteerd. Op het moment van de arrestatie had hij alleen maar een reiskoffertje bij zich. de komende maand maand” zou weten. „Ik zou geen reden weten waarom we het niet zouden doen”, was het antwoord van de koning op de vraag of hij Polisario- soldaten tot in Mauretanië zou achtervol gen. Maar hij voegde hieraan toe, dat er geen sprake van was dat Marokko Maure- taans gebied wilde hebben. Onder toeziend oog van bewapende agenten van de Franse rijkspolitie wordt het grootste passagiersschip ter wereld, de Norway die vroeger France heette, uit de haven van Le Havre gesleept. Een vier dagen durende staking van sleepbootbemanningen en hevige protesten van de Franse vakbonden zorgden ervoor dat dit niet eerder dan zaterdag kon gebeuren. Het schip gaat voor een opknapbeurt naar Bremerhaven en zal daarna worden gebruikt voor cruises in het Cariblsch gebied.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3