rond de losplank J Mooi visweer, magere vangst Zege én hoogste dagscore voor viertal Persijn s I plein 1945 deze week I it AANVULLING OP 1-JARIGE POLITIE-OPLEIDING IN AMSTERDAM Uurwerkrestaurateurs in garage Cusagebouw Beenbreuk na ongeval met vorkheftruck ANBO-leden per bus naar Beekse Bergen O pk o 5 IJMOND MAANDAG 20 AUGUSTUS 4 1979 1 BRIDGENIEUWS „DE KENNEMERS” ENK o ■I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense gemeentepolitie voorziet binnenkort zelf in een leemte bij de opleiding van jonge agenten die op de Amster damse Politieschool een jaar in beslag neemt. Op het terrein van Gas en Water aan de IJmuidense Trompstraat komt met ingang van 1 oktober een kantoorgebouw beschikbaar voor een gerichte praktij kopleiding speciaal ten behoeve van pas afgestudeerden aan voor noemde politieschool. Brigadier P. J. Rozemeijer van het Korps Velsen krijgt de dagelijkse leiding bij dit aanvullende scholingspro gramma dat speciaal gericht is op de Velsense situatie. Urgent Werkbezoeken inHnn lil II lm' Rollenspel r.i J t Praktijkopleiding jonge agenten komt in Velsen (Van een medewerker) (Van onze bridgemedewerker) jr r e dat geld irdig- niet nise- niet oven Brigadier Rozemeijer is als coördinator erg in zijn sas met de nieuwe praktijkop leiding. Hij spreekt van een sprong voor uit bij de integratie van nieuwkomers in het Velsense korps. Zonder daarmee iets ten nadele te willen zeggen van de men tors voor de begeleiding bovenop de nor male dagtaak een extra belasting was. Nauw betrokken bij de nieuwe opleiding is ook de heer G. N. van der Beek als personeelsdeskundige in de regio Zuid- Kennemerland direct ressorterend onder het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het politiekorps Velsen is voor verster king met jonge agenten aangewezen op de Politieschool Amsterdam. Door de rela tief sterke verjonging van het Korps juist dit jaar is een meer gerichte opvang van nieuwkomers urgent geworden. Binnen het 125 leden tellende korps draaien nu twee adspiranten hun eerste politiedien sten. Op 1 oktober komen daar negen nieuwelingen bij, allen kersvers van de opleidingsschool in Amsterdam. De ge bruikelijke inwerkmethode was tot nogt toe: praktijkervaring opdoen onder bege leiding van een mentor die de jonge agent gedurende die maanden van heel nabij in zijn dagelijkse doen en laten volgt. Deze begeleiding op .ichzelf wordt volstrekt ontoereikend geacht. Inspecteur L. Wit vliet spreekt als woordvoerder van de korpsleiding van een zeker voor Velsen minder ideale situatie”. Hij karakteriseert de gemeente als uiterst complex met zijn zware industrie, het havengebeuren, de woonfunctie en daar tussendoor nog een brokje landelijkheid met zijn recreatieve aspecten. Dat de adspirant-agent pas van de politieschool daarvoor niet is toegerust staat voor hem boven elke twijfel. „Am sterdam stoomt zijn leerlingen klaar voor een specifiek stedelijke situatie. In Velsen komt daar een veelheid aan vaak proble matische situaties bij. Het punt verkeer om maar eens een voorbeeld te noemen. Een mentor, hoe ijverig ook, kan daar in drie maanden tijd onmogelijk helderheid in verschaffen”. Het kantoorgebouw aan de Tromp straat waar het Korps Velsen binnenkort Santpoort (net over de grens met Bloe- mendaal) en soortgelijke inrichtingen op Velsens grondgebied. De eerste cursusgroep zal uit elf jonge agenten bestaan onder wie zeven vrou wen. Zij zitten bij de groep die begin oktober kersvers van de politieschool in Velsen aan de slag gaat. Momenteel ma ken al twee vrouwen deel uit van het Korps Velsen. Beiden zijn daar met aan gepaste (juridische en administratieve) taken belast. De nieuwkomers zullen voor alle voorkomende politietaken in zetbaar zijn. IJMUIDEN. Een 23-jarige inwoner van Heemskerk is vrijdag met een been breuk in het Beverwijkse Rode Kruis Zie kenhuis opgenomen na een ongeval nabij de palletfabriek bij Hoogovens. Bij oprui mingswerkzaamheden op het fabriekster rein kwam de jongeman ten val en werd vervolgens geraakt door een vorkhef truck. „Herstel langs natuurlijke weg ziet er dus niet in. De gemeente dient daar verande ring in te brengen door het uitzetten van een flink kwantum nieuwe vis. Bij het gemeentebestuur gaan wij dat aankaar ten. Met zo'n magere visstand is er voor de deelnemers weinig lol meer aan". UMUIDEN. Voor leden van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling IJmuiden zijn voor 28 en 30 augustus en 4 september weer bustochten uitgestippeld naar het Safaripark Beekse Bergen in Noord-Brabant. Alleen voor beide laatste data zijn nog kaarten ver krijgbaar op de adressen Rijnstraat 39, Zeewijkplein 392 en Raafstraat 38 in IJ muiden. Vertrektijd is ’s morgens half negen vanaf het Marktplein. Leden woonachtig in de plaatselijke bejaardencentra of di recte omgeving worden om kwart over acht per bus afgehaald. De drie bussen die op 28 augustus voor deze dagtocht zijn gecharterd zijn inmiddels volledig volge boekt. iegint KLM ie als t van chap- pers- 3 van s kan Ihou- wil Het Korps Velsen loopt daarmee voor uit op de verlenging van de standaardop leiding bij de politiescholen waarop bij Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken van vele kanten wordt aangedrongen. Zo’n verandering zou dan ten gunste moeten gaan van het praktijkgerichte gedeelte in deze basisopleiding waaraan volgens insiders nogal wat mankeert. De algehele grief is dat de studie als geheel te weinig aansluiting zou geven op de politiële praktijk van alledag. 10 iO 0 o ;o '5 gevangen wordt nog lang geen rokerij ma kreel is, doordat ze veel te klein van stuk is en daarom alleen geschikt is voor de lan den in Afrika en ook wel wat voor Italië, waar dit visje nog al aardig in trek is bij de sportvissers, die zich verlustigen in het, met lijnen, vissen naar tonijn. Het boze weer dat vorige week zoveel voer die dagen ook niet onopgemerkt voorbijgegaan. De kustschepen hebben veel hinder van de harde wind ondervon den. Hierdoor was het weer eens mogelijk dat er in het midden van de week maar heel weinig te doen was in de hallen. Juist op de maandag en vrijdag was er enig leven van betekenis. Aanvoer vanuit de noordelijke Noordzee was er niet, doordat de IJM 57 „Zeehaan” van deze visserij overgeschakeld is naar de visserij in de wateren rond Ierland om te proberen daar wat haring buit te maken, wat nog niet erg wil lukken. Wel komen er nu wat meer haringen los, maar het merendeel van dit gevraagde visje houdt zich nog steeds binnen de limietgrens van 12 mij len. Juist vorige week waren er wat berich ten dat er buiten de 12-mijlszone wat haring waar te nemen en ook wel te van gen was, maar van erg belang is dit beslist nog niet. De uitstapjes die regelmatig onderno men worden naar de Labady-bank heb ben helemaal nog geen vruchten afgewor pen. De haring is wel het visje, wat wat meer glans aan deze visserij zal moeten gaan verlenen, omdat de makreel die nu Voor het nieuwe scholingsprogramma, dat een half jaar in beslag gaat nemen, is inmiddels een werkprogramma gereed met als hoofdpunten: lezingen, bedrijfsbe zoeken en stageperioden. Bij het laatste wordt speciaal gedacht aan inrichtingen op het gebied van de zwakzinnigenzorg. Alles is gericht op toetsing van de bepaald niet geringe theoretische kennis aan de dagelijkse praktijk van de politieman in functie. De korpsleiding slaat met de nieu we aanpak twee vliegen in een klap. Met het werken in groepen komt in de opvang meer lijn. Daarbij wordt in de vooraf gaande opleiding een manco weggewerkt op het punt van de politiepraktijk. De politieschool komt op dat punt niet veel verder dan nabootsing van een soms har de werkelijkheid in het rollenspel. „Een uitermate slap aftreksel van wat zich in de praktijk voordoet”, zegt Witvliet. „Zeker als je de Velsense actualiteit daarbij in gedachte neemt”. De politiescholen doen daartegenover naar verhouding erg veel aan vaktechni sche vorming (met veel theorie), persoon lijkheidsvorming en „lichamelijke vor ming” waarin sport de hoofdrol speelt. VELSEN. De Stichting tot behoud van het Torenuurwerk krijgt in Sant poort de beschikking over de garage van het Cusagebouw aan de Hoofdstraat. De stichting, in het leven geroepen om ver waarloosde torenuurwerken in goede staat te brengen dan wel te behouden, gaat de garage voor opslag van gereed schap en uurwerkonderdelen gebruiken. Na de afgelopen strenge winter is de vis uiterst schaars geworden in de kanovij- ver van het Wijkeroogpark in Velsen- Noord. Dit bleek tijdens de zaterdag ge houden hengelwedstrijd voor ouderen in dit gemeentelijke viswater. Zestig deel nemers, waaronder vijftien dames, haal den in twee uur tijds slechts vier vissen boven water van de voorgeschreven mini- mummaat. Met zegge en schrijven drie voorntjes werd mevrouw Put, een Bever wijkse deelneemster, winnares en voor een jaar eigenares van de uitgeloofde Laurenswisselbeker waarvoor volgend jaar opnieuw gestreden moet worden. Vis nummer vier, een karper van 43 centime ter, werd aan de haak geslagen door de IJmuidenaar Comelis Verhoef die daar mee de prijs voor de grootste gevangen vis (een forse fles jenever) in de wacht sleepte. Het C.O.B. (Centraal Orgaan Bejaarden beleid), organisator samen met hengel- club Velsen, had ook voor de overige Momenteel wordt de adspirant-agent op de zes landelijke politiescholen in het ene studiejaar opgezadeld met een topzwaar studie- en trainingsprogramma. Voor stander van een politie-opleiding-nieuwe- stijl zien verlenging van de studie tot anderhalf jaar als eerste voorwaarde voor een meer gedegen aanpak. Het gebouw aan de Trompstraat dat met ingang nieuwe praktijkopleiding. voor de aanvullende agentenopleiding in trekt staat al een half jaar leeg. Er zijn acht kleinere vertrekken met een zaal bruikbaar voor instructie. Op het lesroos ter staat toch weer theorie maar helemaal géént op Velsense situaties waarbij nogal wat literatuurstudie te pas komt. Aandacht krijgt ook het gemeente lijke reilen én zeilen („Hoe zit Velsen be stuurlijk in elkaar”). Voor een goede in druk van het plaatselijke bedrijfsleven zal met werkbezoeken worden volstaan. Het plan is cursisten als verpleger stage te laten lopen in het Provinciaal Ziekennuis Wanneer er nu geschreven wordt dat er alleen aan de maandag- en vrijdagmarkt van enige aanvoer sprake was, dan is het nog lang niet zo dat deze markten overvloeiden van vis, want over het geheel genomen is de aanvoer nog steeds ver beneden de verwachting en verwerking mogelijkheid, wat zich direct aftekent in de prijsvorming. Als men de prijzen b.v. van de diverse platvissoorten bekijkt dan ziet men direct al dat men voor de grovere scholsoorten meerdere malen ver boven de honderd gulden moet neertellen om in^ t het bezit hiervan te komen. Dit geldt even- - eens voor een kist goede kabeljauw en/of gul. Het prijsverschil wat hier meerdere malen zeer in het oog lopend naar voren komt, wordt zuiver en alleen veroorzaakt door een enorin kwaliteitsverschil, wat op kan treden wanneer de schepen langer dan normaal op zee gebleven zijn of niet op tijd voor lossing in aanmerking konden komen. De schelvissoorten die moeten wedijveren in kwaliteit met hetgeen uit Denemarken komt, brengen dan ook een zeer goede prijs op welke meerdere malen ver boven de 100 ligt, maar als er ook maar iets aan mankeert dan vallen de prijzen tientallen guldens omlaag. Dit geldt zeker voor de allerkleinste schelvissoorten die dan op hun beurt moe- 1 ten wedijveren met de wijting, welke in alle soorten gekocht kan worden. Hoewel hiervan de prijs ook alle kanten heen kan springen, waar we ook vorige week weer mee te maken hebben gehad. In het begin van die week werd alles weliswaar ver kocht voor prijzen die maar net boven de opvangprijs liggen om dan aan het eind van de week weer eens op te lopen tot wel 70 toe. Met de tongsoorten gaat het niet goed, dat wil zeggen voor de handel niet. De aanvoerder ziet zijn geringere vangst ex tra beloond door de abnormale prijzen, maar typerend voor deze vissoort is wel de opmerking die vorige week door een der handelaren gemaakt werd, dat men beter avond half acht bijeen. De agenda ver meldt hier een subsidievoorstel ten be hoeve van de operettevereniging Bel Canto en behandeling van de nota „Woonwagenbewoners mij ’n zorg.” Commissie volkshuisvesting. De commissie volkshuisvesting vergadert woensdagavond om half acht. Voor versnelde vervanging van geisers in door de Woning-stichting Velsen be heerde woningen wordt een krediet van 4,5 ton gevraagd. B. en W. blijven bij hun verkoopplannen voor de (res tauratie) panden Totenstraat 11, 13 en 15 in Oud-Velsen omdat bij toekomsti ge verhuur een te hoog tarief uit de bus zou komen. Voorgesteld wordt de huurdersvereniging Velsen, die eerder tegen verkoop ageerde in die zin te antwoorden. Commissie recreatie en toerisme. Voor vergaderen binnenshuis komt voor de commissie recreatie en toeris me een excursie in de plaats donder dagmiddag te houden naar het recrea tiegebied Spaarnwoude. Vertrek om half twee bij de vuilstortplaats aan de Amsterdamseweg. Commissie ruimtelijke ordening. De commissie r.o. vergadert donder dagavond half acht in het gemeente huis. B. en W. stellen voor de in 1963 verkregen bevoegdheid tot aankoop van onroerend goed buiten de raad om vast te houden. Ander punt: verlenging van een voorbereidingsbesluit ten be hoeve van huizenbouw op het terrein van de Zaanlandse houthandel aan de Kalverstraat. Ook de beleidsvoorne mens ten aanzien van de drie restaura- tiepanden aan de Torenstraat in Oud- Velsen komen hier ter sprake. deelnemers echter een ruime voorraad prijzen achter de hand. De dobbers gin gen om half drie uit. Wie bij het eindsig naal om half vijf nog niets boven water had gehaald werd desondanks keus gebo den uit fruitmanden, levensmiddelenpak ketten en andere presentjes in natura. Gevist werd zowel met de „vaste hengel” als met werphengels. Als aas was brood en ook een hoeveelheid springlevende maden beschikbaar. Uitgezette klap stoeltjes langs de oever boden de deelne mers redelijk comfort. De plaatsen wer den vooraf na loting toegewezen. De be jaardenviswedstrijd werd zaterdag als jaarlijke traditie voor de elfde keer ge houden. De teleurstellende vangsten zet ten een domper op dit overigens geani meerde hengelfestijn. De IJmuidenaar D. Bosing pleit als betrokkene bij de organi satie voor snelle verbetering van de vis stand in de kanovijver die geen verbin ding heeft met enig ander binnenwater. van 1 oktober beschikbaar komt voor de IJMUIDEN. Opnieuw stonden de clubwedstrijden bridge van De Kenne- mers in het teken van een viertallencompetitie. De combinatie Persijn-De Vries-Horbeek-De Mey moest aantreden tegen de dames Degeling-Ladage en Fetzer-Van der Vlugt. Dat leverde de maximale overwinning van 20-0 voor het viertal Persijn op waardoor dit team de hoogste dagscore voor zich opeiste. geen tong kon eten, omdat men, wanneer men de prijs kende, alleen maar pijn en geen smaak meer waarnam. Waar tegeno- ver staat dat degene die toch tong wil eten 2 deze dan ook maar moet betalen. Vanwege de haringreders zijn enkele schepen naar Denemarken gegaan om daar als werkschip dienst te doen voor verwerking van de vervangende „Hol-- landse Nieuwe”. Dit is een grandioos sue- ces geworden. De mooiste partijen haring zijn daarvandaan hier naartoe gekomen.- Maar nu deze haring steeds meer hom en kuit gaat krijgen wordt hiermede gestopt en komen de schepen weer huistoevaren. Om eenmaal thuis en van een welverdien de rust genoten te hebben, opnieuw uitge-1 rust nu naar één van de Engelse of Ierse havens te vertrekken, om daar de te ko pen haring tot steurharing te verwerken op een manier zoals men dit met de zelf - gevangen haring gewend was te doen en nog nimmer door iets of iemand te evena ren is. De vakkennis pakken ze onze men sen nog niet af. De gemeente is eigenares en stelt de voormalige autostalling gratis voor dit doel beschikbaar. Binnen de Stichting tot behoud van het Torenuurwerk is een vas te groep van bij Hoogovens werkzame instrumentmakers actief. Over heel Noord-Holland verspreid bestaat een kring van consulenten gelijk te stellen met tipgevers. De groep ontfermde zich over het uurwerkmechaniek in de eerder dit jaar gesloopte Gregoriuskerk in IJmui den, die als tijdaanwijzer in een Uitgees- ter toren weer een passende bestemming kreeg. In Santpoort onderging het uur werk van de hervormde Dorpskerk een grondige revisiebeurt. Het werk van de uurwerkmakers is pure liefhebberij en geschiedt derhalve gratis. Commissie onderwijs. Voor ko mende week niet minder dan zes com missiebijeenkomsten op de vergadera- genda voor het gemeentehuis. Punten voor de onderwijscommissie, maan dagavond half acht bijeen: een krediet- voorstel van bijna een halve ton voor herstel van vorstschade in de openbare Jan Ligthartschool waar vermoedelijk door stagnerende gastoevoer de cv uit viel. Voor de Santpoortse ZMOK- school St. Willibrord wordt verhoging voorgesteld van de vergoeding per leerling noodzakelijk door over 1978 een lager leerlingental dan geraamd. Commissie algemene zaken. De commissie algemene zaken vergadert maandagmiddag om half vier. Voor tenuitvoerlegging van het collegepro gram 1978-1982 staat een werkplan op papier (taaktoewijzing diverse vak- commissies) waarover de visie van de commissie wordt gevraagd. Discussie achteraf vindt plaats over het politie optreden (punt openbare orde) bij de overslag van radioactief afval in juni. Commissie welzijnszaken. De welzijnscommissie komt dinsdag- De onderlinge viertallenwedstrijden hebben binnen het kader van hfet zomer- programma van De Kennemers geheel aan de verwachting voldaan. De teams behoefden niet gespannen te zijn om een extra overslag te maken, omdat dit bij deze soort wedstrijden geen enkele rol speelt. Wel is het zaak dat de manches, alsmede de slemcontracten geboden en gemaakt worden. Bereikt men die niet terwijl het er wel inzit dan kunnen daar door vele kostbare punten verloren gaan. De dames Persijn-De Vries, in combina tie met De Mey-mevrouw Horbeek, moes ten de strijd aanbinden met de dames Degeling-Ladage en Fetzer-Van der Vlugt. Dat deden zij zeer kundig en kon den dan ook hun tegenstanders met de maximale nederlaag van 20-0 naar huis sturen. Andela-mevrouw Kroone en Ede- ling-Van Thiel kregen Wijers-Van der Vlugt-Jongkind-Van Poecke tegenover zich aan de bridgetafels. Andela c.s. had daar geen enkele moeite mee en kon het treffen met een overwinning van niet min der dan 18-2 afsluiten. De dames Kulman- Van der Kuil met het paar Doornenbal- mevrouw Anten aan hun zijde, gingen de bridgedegens kruisen met de dames Ar- pad-Kesting en de heren Beeksma-De Hoog. Ook dat werd een eindstand van 18- 2 en wel in het voordeel van het viertal Kulman. Van Amerongen-Van Moorse- laar-Gordijn-Handgraag traden aan tegen de dames Van Sprang-De Vries en Kauff- man-Heere: 14-6. Het treffen tussen Need- Van Kesteren-Bode-Eysker en het echt paar Vreeswijk-Barzilay-Muller werd een puntenverdeling: 10-10. Weimar-Peil-da- mes Jacobs-Edeling gaven het echtpaar Brouwers en Huyg-mevrouw Wareman een lesje: 17-3. Met dezelfde cijfers won nen Porck-Bonder-Smakman-Vonk van Janssen-Van Kooten-Ouwerkerk-Verhe- yen. Wajon-Elenbaas-echtpaar Heere kon den Dekker-mevrouw Derenberg en Tobi- as-mevrouw Beelen ruimschoots achter zich houden: 14-6 en daarmede was de laatste wedstrijd van deze reeks ontmoe tingen ten einde. Uitslagen (de teams worden met de na men van de aanvoerders aangeduid): me vrouw Kroone-heer Wijers 18-2, mevrouw Van Amerongen-mevrouw Van Sprang 14-6, mevrouw Persijn-mevrouw Degeling 20-0, mevrouw Kulman-mevrouw Arpad 18-2, mevrouw Need-heer Vreeswijk 10-10, Weimar-Brouwers 17-3, mevrouw Wajon- mevrouw Derenberg 14-6, Porck-me- vrouw Janssen 17-3.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5